שלא יעבדו עליכם: הקרן מממנת את ההפגנות נגד מנדלבליט ומגבה את עדאלה

מצג הספונטניות בהפגנות ליד ביתו של מנדלבליט הוא מסכה שקופה שמסתירה את המנגנון המשומן של הקרן החדשה. וגם: האם ניתן להאמין לקרן כשהיא מתנערת מהחיבוק שנתנה 'עדאלה' למחבלים?

מפגינים עם מסכה שקופה | רועי אלימה/פלאש90

מזה כמה חודשים, בעקביות מרשימה, מגיעים כמה עשרות אנשים מדי סוף שבוע לסביבת מעונו של היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט ומוחים נגד אי הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה. מי הם אותם אנשים? רמז לכך נמצא באופי המוכר עד זרא של ההפגנה: כש"אזרחים מן השורה" מתכנסים לקדם אג'נדת שמאל קיצוני שרוב הציבור אדיש לה, זהו כמעט סימן ההיכר של הקרן לישראל חדשה.

אולם כדי לענות על השאלה "האם הקרן מעורבת", צריך לענות קודם על השאלה "כיצד הקרן מעורבת", כלומר, להבין מהי שיטת הפעולה של הקרן. הרי הקרן לא מעורבת ישירות בפעילויות. היא מממנת אוסף של ארגונים סביב אג'נדה. והיא כמובן יודעת לקחת את הקרדיט כשהארגונים מצליחים להביא תוצאה.

ב-2003 נחשפתי, יחד עם רן ברץ, למכתב שכתב אליעזר יערי, אז מנכ"ל הקרן. המכתב נשלח למועצת המנהלים ולצוות הקרן לישראל החדשה, יום לאחר ניצחונו של אהוד ברק בבחירות 1999, והוא מגלה את השיטה. כך כתב מנכ"ל הקרן, קראו בעיון (ההדגשות שלי):

לאחר מעשה, כל אחד מאיתנו – חברי מועצת המנהלים, צוות, מתנדבים ואלפי תורמים, יכולים לחוש סיפוק מהערכים שתוצאות הבחירות הללו מבטאים ומן הדרך בה הושגו. בלתי-אפשרי להתבונן במה שהתחולל מבלי לראות את טביעות האצבע הברורות והאמיצות של 'הקרן החדשה לישראל' ושל 'שתי"ל'. השינוי הזה הוא תוצאה לא רק של קמפיין מתוחכם שהריצו יועצים אמריקנים ושל פרסום אינטנסיבי, אלא גם של הכנסה לפעולה של עשרות אלפי אנשים הקוראים לשינוי…

היום הוא יום גדול לישראל: הוכחנו ששינוי חברתי יכול לגבור על כוח פוליטי. במשך השנים, הקרן החדשה לישראל טיפחה ועמדה מאחורי אותו פוטנציאל, אשר, בין לילה, התפרץ כהר געש. לכן ברצוני להודות לכל אחד ואחד מכם, ולציין את האתגרים החדשים המבוטאים בשמנו: אנחנו הקרן לישראל חדשה, וביכולתנו להיות כוח חשוב ביצירתה של ישראל חדשה.

אם כן, הקרן נותנת מענקים למאות ארגונים, ומתחזקת אלפי אקטיביסטים. המנגנון העצום הזה שהקרן מטפחת הוא פוטנציאל למהפך פוליטי. הארגונים הללו משתפים הרבה פעמים פעולה, מגבים ומחזקים זה את זה. הקרן תמיד נמצאת מאחור, כתורמת אסטרטגית וכמכתיבה אג'נדה כללית.

המשמעות היא שברגע שמזהים ארגון קרן שפועל באופן ממוקד להשגת מטרה, ומלווים אותו ארגוני ופעילי קרן נוספים, מדובר על אותו "פוטנציאל בפעולה", שיצרה הקרן החדשה.

הארנק והקרן

כעת נשאל, האם ניכרת שיטת פעולה כזו בנוגע להפגנות נגד היועץ המשפטי לממשלה בפתח תקוה? התשובה היא כן, בוודאי.

הארגון שהכתיב אסטרטגיה של לחץ על היועמ"ש הוא ארגון "זזים", שתלה שלטי חוצות ליד ביתו של מנדלבליט כבר בחודש מרץ השנה. זה הארגון שמלווה את המחאה. באחד הפוסטים שלו שיתף הארגון סרטון מהפגנה בפ"ת, והוסיף:

בזמן שאלפים מאיתנו היו אתמול בכיכר כדי לשים סוף לכיבוש, מאות מאיתנו היו בפתח תקווה כדי להפגין לא רק נגד התנהלותו של היועץ המשפחתי מנדלבליט כמדי מוצ״ש.

"מאות מאיתנו"? "כמדי מוצ"ש"? הכל נאמר כאן בגלוי, הן על הכמות והן על ההתמדה. הארגון אפילו קורא לחתימה על עצומה שכתב הקוראת ליועמ"ש להשעות את עצמו.

המימון של "זזים" הוא כמעט על טהרת הקרן החדשה. הארגון קם ב-2015 ופעל על בסיס תרומה יחידה של הקרן החדשה, של כ-700 אלף ש"ח. ב-2016 קיבל הארגון את רוב תקציבו מהקרן, בסך של כ 447 אלף ₪.

הקרן עצמה תומכת בהפגנות בפוסט שהעלתה, שבו היא גם משתבחת בפעולה של "ארגונים ממשפחת הקרן". גם הפעילים המרכזיים הפועלים בהפגנות קשורים אליה בדרכים שונות.

 

הקרן מממנת ארגונים המחזיקים אקטיביסטים שמחאתם אומנותם. הפגנות פתח-תקוה הן פרויקט שארגונים אלה פעילים בו, והקרן אף מתגאה בפעילות הזו בעצמה. אין ספק אם כך שהקרן מממנת ביודעין את ההפגנות הללו, גם אם בעקיפין, כהרגלה. "טביעות האצבע הברורות והאמיצות של 'הקרן החדשה לישראל'" ברורות מתמיד.

עדאלה תומכים בטרור, הקרן תומכת בעדאלה

ובזמן שמפגיני הקרן פועלים בפתח תקוה לשיבוש שיקול דעתו של היועמ"ש, פעילים אחרים של הקרן נותנים רוח גבית לטרור רצחני: בתגובה לרצח שני השוטרים בידי שלושה ערבים ישראלים ביום שישי האחרון, הוציא ארגון "עדאלה"הודעה שעוררה זעם רב. בהודעה דרש הארגון –

לפתוח באופן מיידי בחקירת אירועי הירי וההרג אתמול … כשעל הכף מונחת חייהם של אזרחים, האירוע מעלה שאלות כבדות משקל ביחס לעמידת אנשי המשטרה בהוראות הפתיחה באש המפורטות בפקודת המטה הארצי לעניין השימוש בכלי ירייה.

הכעס הציבורי שהתעורר בעקבות הדברים הפנה חץ מאשים כלפי הקרן, המממנת בנדיבות את "עדאלה" – כשני מיליון דולר בשנים 2008-2015. בתגובתה ניסתה הקרן להתחמק מאחריות:

הקרן החדשה לישראל תומכת בפעילות המשפטית החשובה של ארגון עדאלה, אולם אין הדבר אומר שאנו תומכים בכל הודעה לעיתונות או עמדה של הארגון.

הלוואי שהיה אפשר להאמין לדברים. הבעיה היא שהם סותרים את המדיניות המפורשת של הקרן לגבי מימון ארגונים: קריטריונים שפירסמה הקרן עצמה היו אמורים לשלול תמיכה מארגונים בגין "עיסוק בפעילויות המנוגדות לעמדותיה, עקרונותיה או חזונה של הקרן החדשה לישראל".

משמע, אם הקרן מעניקה תרומה לארגון אזי מני וביה הארגון עוסק בפעילויות שאינן נוגדות את "עמדותיה, עקרונותיה וחזונה" של הקרן. כלומר, תגובת הקרן סותרת קריטריון יסודי של הקרן ביחס למתן מענקים.

הצביעות ברורה. הרי לא מדובר במעשה יחיד או יוצא דופן של עדאלה. אתר ngo-monitor מרכז את הפעילויות של הארגון הזה, ומתברר שעדאלה השתתף בוועידת דרבן האנטי-ישראלית ומאשים תדיר את ישראל בפשעי מלחמה. ב-29 ביולי 2015 דיברה נציגת הארגון בתדרוך של הקונגרס ואמרה כי יש "לחקור את השימוש לרעה שישראל עושה בנשק ארה"ב בעזה ויש לקרוא למחוקקים להטיל על ישראל אחריות בגין ההפרות שלה על חוקי ארצות-הברית והחוק הבינלאומי". ועוד, ועוד.

משום שהקרן החדשה לישראל מעולם לא סברה שמשהו פה "מנוגד לעמדותיה, עקרונותיה, או חזונה", אין להתפלא על כך שגם האירוע האחרון עולה איתם בקנה אחד.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

25 תגובות למאמר

 1. הנה, עוד אחד שדואג שלא יעבדו עלינו. ובדרך מנסה לעבוד עלינו בעצמו.
  הבנו מזמן את האג'נדה היחידה שיש לכם במידה: מי שחושף את ביבי על השקרים והשחיתויות שלו = שמאל קיצוני צבוע והזוי.
  ואם אתם מעלים את התגובה שלי לכתבה אני צנצנת.

  1. שלום צנצנת. מי שמממן ארגון כמו עדאלה, הוא אכן שמאל קיצוני הזוי וצבוע.

  2. אבל אין שום חשיפה של ביבי על שקרים ושחיתויות. פשוט אין. האיש ללא רבב, פועל יום ולילה לחיזוקו של העם וחיזוקה של המדינה. מה אתם רוצים ממנו לכל הרוחות?

  3. שחיתות זה עסק לחבורת אינטרסנטים שאתה נוהג להשים בקלפי בכל מערכת בחירות!

  4. מה בדיוק לא נכון בעובדות שהובאו במאמר, אדון צנצנת?

  5. צנצנת, אתה צודק – ביבי באמת צריך לעוף הביתה.

 2. יש גם את 'צדק חברתי – חדר המצב' שהיה פעיל בהפגנות. לא הצלחתי לברר האם ההם ממומנים ע"י הקרן, אבל הם משיקים לפיעלותה בנושאים רבים. אורלי בר-לב השאפתנית בחרה לעסוק באקטיביזם כמקצוע ולא אתפלא אם נמצא אותה בשורות הקרן בקרוב.
  שווה לעקוב.

 3. אירן אירן, כל מי שמוחה נגד השחיתות של ביבי זוכה לכתבה שמאשימה אותו בקבלת מימון מאויבי ישראל… כך היה עם גיא רולניק ועוד. הטייקון תשובה ושאר בעלי העיתונים תורמים את חלקם במלחמת ההשרדות של נתניהו עבדם!

  1. מדוע אתה מתעלם מההוכחות הברורות שמובאות במאמר למעורבותה של הקרן להשמדת ישראל וארגוני השמאל האנטישמיים שלה בהפגנות?

   אה שכחתי…כמו כל שמאלן גם אצלך להתעלם מהמציאות זה ב dna

 4. זהו מאמר מטריד ביותר. שימו לב לניסוח של יערי: "קרן לישראל חדשה" ולא הקרן החדשה לישראל. כמובן, גם הימין משתמש בכספים של יהודי ארה"ב או גורמי חוץ אחרים. ועדיין, המודעות לכך שיש יד מכוונת להפעלת לחצים מבית ומחוץ לשינוי המשטר בארץ, ובעצם שינוי הלאומיות הישראלית, מדאיגה. רבים במגזר הערבי רואים ברוצחים "שהידים", אף אם הם מתנגדים למאבק מזוין על ידי אזרחי ישראל, ורואים בכך שגיאה. העובדה שנרצחו דרוזים היא חמורה אלף מונים. זה אומר שעדאלה תומכים במנטליות של דאעש, כלומר באג'נדה אסלאמיסטית קיצונית של משספי גרונות, משמידי עמים, סוחרי שפחות ואונסיהן בשם עדאלה (צדק) של שיעים, דרוזים, יזידים, אנשי צביאה, ונוצרים (היהודים ברחו מזמן). בודאי שביום ששי השוטרים אינם יהודים. וזה ידוע. ואלה שוטרים ולא אנשי מג"ב. ונוכחותם היא בתיאום עם הוקף. ומוסלמים משרתים במשטרה, עד דרגת ניצב. ובודאי שמטרתם העיקרית היא להגן על המתפללים המוסלמים כמו שעשתה גם הדס מלכא ז"ל ששמרה על השקט על מנת שהרמדאן יתנהל באופן שמקסימום מתפללים יוכלו להגיע בבטחה ליעדיהם. דברים חמורים עד מאוד למרבה הצער.

 5. תגלית מצוינת!כל מילה בסלע!!! אבל מה ניתן לעשות נגד עוכרי ישראל האלה? הם מצליחים לייצר בלגן במדינה.
  יש להם כמה בובות שהם מפעילים במדינה וכמובן גם את ה" עיתונאים "ובראשם השרלטן דרוקר המייצרים תחקירים על כל פעולה והחלטה של נתניהו ובכך למעשה מייצרים רעש כביכול של שחיתות ע"מ להמאיס את נתניהו.לצערי הם מצליחים.
  אומנם העברה לא קשורה במישרין למאמר אך חשוב לציין שאנשי הבית היהודי בנט ושקד משתפים פעולה עם התקשורת ע"מ ליירט את נתניהו. ובכך מעניקים מעין גיבוי לבלגן שנוצר

  1. נכון, מה לעשות איתנו, עוכרי ישראל, שמפגינים בפתח תקווה? יש לך רעיונות?

  2. למיכאל, לוחם הצדק הנועז –
   כדי להפסיק את ההפגנות שלכם, יש לי רעיון אחד, לא רע בכלל : לבטל את המניע האידיאולוגי שגורם לכם להפגין. והמניע ה"אידיאולוגי" הוא כמובן הצ'ק החודשי מהקרן. אין מימון מחו"ל, אין מלחמה מדומה ב"שחיתות".
   נ.ב
   אין ספק שתגיב למה שכתבתי במבחר קללות וגידופים. אבל לא נורא. אני יודע שאין לי סיבה להיעלב, מפני שהקללות לא יוצאות מלבך, אלא מארנקך.

 6. הסימנים של המשטר האמריקאי – בולטים שני קילומטר קדימה
  זה מה שהם תמיד עשו החל בדרום אמריקה וכלה באביב הערבי
  ובמחנות האוהלים של 2011
  עפ זאת חשוב להדגיש שלא כל מי שמשתתף בהפגנות הללו הוא איש שמאל קיצוני
  רבים מהם מטובי האנשים בארץ שנמאס להם לראות שחיתות במדינה
  ואם הליכוד לא יקח את עצמו בידיים הוא ימצא את עצמו כמו המערך ב 77
  (בלי קשר לשאלה האם ביבי אשם או לא).

 7. מאמר מסוג זה עושה לי את החשק להצטרף למפגינים מול ביתו של מנדלבליט. ואגב במדינה עברית הגיע הזמן שבעל תפקיד בכיר יהיה בעל שם עברי ולא לועזי.

  1. שם עברי כמו למשל סלים ג'ובראן או ראלב מג'אדלה? זה בדיוק מה שמפריע לך אצל מנדלבליט?

 8. בתור אחד שמפגין שם כבר תשעה חודשים מיוזמתי וכל ההוצאות יוצאות מכיסי, לא אתה ולא אף אדם יכפיש את שמי ויגיד לי שאני ממומן ע"י מישהו. כשאני רואה שחיתות אני חוטף עצבים. ב 1977 אחרי שנחשפה השחיתות במערך, הפגנתי נגד המערך והפלתי אותו. היום אני רואה שחיתות אצל ביבי ואני מפגין נגדו ומצפה גם מתומכי הליכוד להפגין נגד שחיתות. אם אתה תמשיך להכפיש אתה תאלץ לשלם הרבה לי ולחברי אתה והאכסניה הזאת שנותנת לך במה.

 9. כל עוד לא יחוסל בג״צ במתכונתו הנוכחית בה השופטים בוחרים את עצמם בעצמם באמצעות ועדת דילים מסריחים תוכלו לכתוב על הקרן הזו במימון זר עד סוף הדורות ודבר לא ישתנה. בג״צ הוא המתרס המגן על הקרן ואירגוניה ומעשיה הזוועתיים. אותם אנשים יושבים בקרן ובמערכת המשפט. כחלון אשם במצב במונעו תיקון למצב עם בג׳צ. כחלון מאתרג עצמו ואת החשבון משלם הציבור היהודי לאומי.

 10. עד מדינה בתיק = אפס הוכחות בתיק.
  תיק ללא שמץ של הוכחה צריך להסגר
  אבל הפחד מכנופיית השיימינג כלכך גדול…

  לא רק הבנקים פוחדים מהכנופיה ולכן מחקו
  לה מאות מליארדים בהלוואות.

  הסמול התרגל שהיועמ מארגן תיקים לכל מי
  שהסמול לא אוהב (כמו הקגב) ובתמורה
  מקבל מקום בבגצ לאחר סיום התפקיד כיועמ.

 11. נגיד שרציתי לקרוא את המאמר. באמת רציתי
  משפט שלישי אמרתם "כמה עשרות אנשים"…. נו, הבנתי. לא רציני.
  הרי כל אחד, גם ימני, רואה מייד שנוכחים מאות ואולי אלפים.
  חבל, באמת באמת רציתי לקרוא את המאמר אבל אם מתחיל בלא רצינות כזאת (שקר פופוליסטי מובהק) אז אני נוטש אותכם.
  ביבי, לעומת זאת, יכול לשתף את המאמר. ממילא חסם אותי למרות שמעולם לא ניבלתי פי כלפיו. כן, מתחתי ביקורת בונה בנימוס. כמו כאן.

  1. איך הצלחת לספור אלפי אנשים בתמונה הזאת – השד יודע! אולי תבוא איתי לבנק ותעזור לי לראות בחשבון את המיליונים שהייתי רוצה! ולהגיד "ביבי חסם אותי" יכול כל טוקבקיסט מתחיל – על זה לא צריך להראות קבלות. העיקר – אם אתה נוטש אל תשכח להמשיך למתוח ביקורת בונה בנימוס, זה אחלה הרגל טוב בחיים.

  2. כמה עשרות?
   *חילוץ טרולים* ואחרים, ראה/ראו צילום מאתמול בערב. פ"ת בלבד והיו עוד 10 קטנות בערים אחרות.
   הכל ללא קשר, כמובן, לקרן החדשה לישראל.
   ברור שהמאמר פותח בנתון מסלף. כנראה שכך המשכו.
   אגב, אני חותם בשמי ולא שם-כיסוי.
   https://twitter.com/malic56/status/888831891524243456

  3. אגב – מילה טובה ל'מידה'
   תודה שאתם מאפשרים שיח-חופשי ופתוח גם עם מובעת תגובה מתנגדת לדעת מאמר או לדעתכם.

 12. אז "ההוכחה" שלכם זה שני פוסטים תומכים בפייסבוק? נשבע לכם, אתם הופכים את זה לקל מדי. תהפכו את הזלזול בכם למעט יותר קשה.