הקטר הקטארי: שר התקשורת לא יוכל למנוע את שידורי אלג’זירה בישראל

בעבר התנצל הערוץ על תמיכה בטרור לאחר שממשלת ישראל איימה בהחרמתו. קווים לדמותו של הערוץ ששינה את המזרח התיכון

בפני סגירה? משרדי אלג'זירה בישראל | מרים אלסטר/פלאש90

הכרזתו אתמול של שר התקשורת איוב קרא כי יפסיק את שידורי רשת אלג’זירה בישראל היא חסרת משמעות מעשית: הערוץ משודר היום בהוט וביס, ומועצת הכבלים והלוויין מוסמכת להורות על הפסקת שידוריו שם. אלא שחלק ניכר מאזרחי ישראל הערבים צופים בערוצי טלוויזיה מרחבי העולם הערבי, ואלג’זירה בתוכם, באמצעות צלחות לוויין עצמאיות. על שידורים אלה אין לממשלת ישראל כל שליטה.

אולם לצד ההכרזה העקרה על הפסקת שידורי הערוץ הכריז קרא על צעד נוסף, אשר עשוי להשפיע לטובה: קרא הורה ללשכת העיתונות הממשלתית לשלול מנציגי הרשת בישראל את תעודות העיתונאי שלהם. ב-2008 ביצע ראש לע”מ דאז, דני סימן, מהלך דומה: הוא הכריז כי יחרים את הערוץ בעקבות תוכנית חגיגית ששידר לרגל שחרורו של המחבל סמיר קונטאר. בתגובה לאיום בהחרמה התנצל הערוץ על התכנית.

עבור ישראלים רבים, אלג’זירה הוא אניגמה: מצד אחד זהו שופרה של קטאר התומכת בחמאס; מצד שני, מדובר בכלי תקשורת ברמה גבוהה הנותן ביטוי גם לדוברים ישראלים, ובהם דובר צה”ל בערבית אביחי אדרעי, ומתאם הפעולות בשטחים פולי מרדכי. נראה כי הציבור הישראלי למד לראשונה להכיר את הערוץ ביוני 2008, לאחר שראיון שנערך בו עם המזרחן ד”ר מרדכי קידר ותורגם לעברית הגיע למאות אלפי ישראלים:

 

הכרזתו של שר התקשורת על סגירת נציגות הערוץ בישראל היא הזדמנות טובה להכיר את הערוץ מעט יותר לעומק. פירוש המילה אלג’זירה הוא האי, או חצי אי. הערוץ מצוי כאמור בבעלות האמירות הקטארית, ולצד שידורי הטלוויזיה הוא מפעיל גם אתר אינטרנט פופולרי. הערוץ החל את שידוריו ב-1996 עם הסלוגן היומרני “הדעה – והדעה האחרת”. מי שעמד מאחורי הקמת הערוץ הוא האמיר (נסיך) לשעבר חמד בן ח’ליפה אאל ת’אני, שליט קטר, שהדיח את אביו מהשלטון באותה שנה. חמד בן ח’ליפה העביר את השלטון, ויש שיאמרו הודח אף הוא, ביוני 2013.

הערוץ החדש הציג זווית אחרת על המזרח התיכון של שנות ה-90 ושל תחילת המילניום, זווית שהתקשורת הערבית הקיימת לא יכלה לתת בשל החשש מהשליטים הדיקטטוריים. רשת אלג’זירה שינתה את פני עולם התקשורת הערבי. היא מחזיקה בשיעורי צפייה של 80% בעולם הערבי, ובשל כך יש מי שמייחסים לה כוח רב: רבים רואים באלג’זירה את המנוע מאחורי רצף ההפיכות שאירעו במזרח התיכון ב-2011, שזכו לכינוי האופטימי “האביב הערבי”.

מערכת היחסים של הרשת עם ישראל ידעה בעיקר מורדות. כאמור, ב-2008 אולץ הערוץ להתנצל לאחר שסיקר באופן אוהד את שחרור קונטאר. התנגשות נוספת אירעה ב-2014: אלג’זירה היה חלוץ בתחום הפייק ניוז, כשדיווח על נפילת רקטה בנמל התעופה בן-גוריון. הערוץ נתן ביטוי לכל רקטה שנורתה על ידי החמאס, אך צנזר את הצלחת מערכת כיפת ברזל ביירוט הרקטות הללו. בעקבות ההתנהלות הזו קרא גם שר התקשורת דאז, גלעד ארדן, להפסיק את שידורי הערוץ, אולם מועצת הכבלים והלוויין המרתה את פיו ולא הורתה על הפסקת השידורים.

תמיכת הערוץ בטרור התבטאה גם באופן שבו סוקרו ההתפרעויות סביב הר הבית בשבועות האחרונים: המתפרעים כונו בערוץ “המאמינים” וההתפרעויות סוקרו כאילו היו ספונטניות, תוך צנזור קריאת חמאס ופת”ח ל”יום זעם” והתעלמות מהתשתית הארגונית שהעניקה הרשות הפלסטינית לאירועים. התנהלות זו היא הרקע למהלכים האחרונים שיוזם השר קרא.

אם יצלח המהלך, ישראל לא תהיה המדינה הראשונה להחרים את הערוץ: החל מהחודש שעבר מוחרמת קטאר בסעודיה, מצרים, בחריין ואיחוד האמירויות, חרם שכולל את סגירת נציגויות אלג’זירה. מחוץ לעולם הערבי, עם זאת, מחזיק הערוץ בכ-80 סניפים, כולל בארה”ב, סין, רוסיה, צרפת, אנגליה וטורקיה. במסיבת העיתונאים אתמול ציין השר קרא כי סגירת הערוץ בישראל היא המשך התהליך שהחל באותן “מדינות סוניות מתונות הנאבקות בקטאר”, לדבריו.

בתגובה להכרזה על הכוונה לסגור את הנציגות בישראל הכריז הערוץ כי “ישראל מתנהלת כמו מדינות ערב”, וכי מדובר בפגיעה בחופש העיתונות. כתבת אלג’זירה, נג’וואן סמרי, הצטרפה לסנטימנט השולט לאחרונה בעיתונות הישראלית, וטענה כי המהלך הוא יוזמה של ראש הממשלה נתניהו במטרה להסיט את השיח מהחקירות נגדו.

גם גולשי הטוויטר כבר כיבדו את האירוע בתיוג “ישראל סוגרת את אל-ג’זירה” ו”כולנו אלג’זירה”. הנה צמד קריקטורות שקדמו להכרזתו של קרא:

בקריקטורה הקטרית של המאייר אחמד עריף, מוצג סמליל אלג’זירה כשריון הזכויות והחירות. זהו המגן הערבי בפני התוקפנות הישראלית. אפשר להבחין בניגוד בין החייל הישראלי (בעל “האף היהודי”) הרועד והמרושל, מול המגן הגדול והזקוף. לצד האיור מופיעים תיוגים כגון “פלסטין”, “ניצחון ירושלים”, “מצור קטר”, “הכיבוש” ועוד.

בקריקטורה קטרית נוספת, שאייר עבד אלעזיז צאדק, אנו רואים מה חושבים הקטארים על “מדינות החרם”, שמסתתרות בפחד מהתחנה.

מבט רחב מאפשר אפוא למקם את המהלך שיוזם קרא בהקשר אזורי. מוטב לקרא להתמקד בשלילת זכויות היתר שמקבלים צוותי אלג’זירה מלשכת העיתונות הממשלתית, ולהימנע מהכרזות עקרות על הפסקת שידורי הערוץ.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

7 תגובות למאמר

 1. אני כבר למדתי שככל שההבטחה יותר דרמטית כך הסיכוי לממשה קלוש.
  וככל שההבטחות מגיעות מהממשלה אזי סיכוי הוא אפס ענק!!!

 2. ניתן לאסוף הוכחות וחוות דעת של מומחי ביטחון שיעידו שאלג’זירה הוא ארגון טרור או ארגון שתומך בטרור ומסית לטרור, או מסית להמרדה, או מסייע למדינות אוייב, קורא לחרמות נגד ישראל וכו’.
  ואז ניתן להגדיר שכל קשר איתו יהיה לא חוקי, יהיה אסור להתראיין בערוץ, יהיה אסור לפרילנסרים לשתף איתו פעולה למסור חומרים וכו’.

  לגבי צפייה, צלחות פרטיות וכו’ אפשר גם לחוקק חוק “גרימת טרור ברשלנות” שאם יש משפחה שבאורח קבע (לפחות פעם בשבוע) צרכה ערוצי תקשורת שמטיפים לטרור ואחד מבני המשפחה ביצע פעולת טרור הרי שבעל הבית אשם חלקית בפעולה של הילד שלו כי הוא איפשר את שידורי ההסתה בביתו. ואז נפתחת הדלת לסנקציות נגדו אלה כבר לא עונשים קולקטיביים אלא עונשים כתוצאה ממעשה של מגרימת טרור ברשלנות.
  עונש אפשרי יכול להיות הריסת או החרמת הבית, קנס כספי ופיצוי כספי לקורבנות ולמדינה, ואפילו שלילת אזרחות וגירוש בני הבית שאפשרו צפייה בערוץ.

 3. זה ממש פיקוח נפש להוציא את אלגזירה ואת העולם הערבי כולו ממדינת ישראל. אני מיזרחית מכירה אותם היטב רואה סרטים מיצריים חייתי בערב ויודעת איך הם חושבים. מלא כסף של מדינות המיפרץ נימצא פה בכיסי האליטות וקורים פה דברים חמורים. קטאר הערמומית הפיקחית שהמודיעין הישראלי הגהינומי המדורדר נוראות , איפשר לה להיכנס פנימה, קטר היא סוס טרויאני ענק בלב המדינה. יחד עם כל מדינות ערב. הם חיים בפחד אימים מאיתנו. והם פיקחים הבינו שאת ישראל כניראה אי אפשר להרוס ולהחריב בשיטות הרגילות . אלא בדרך ערמומית אחרת. מימה הם פוחדים. מחשיפת האמת מהדת שלנו. כולנו הרי רואים מה קורה בערב. והם חוששים. חוששים מהאמונה שלנו שתחריב אותם. חוששים מהמשיח היהודי שיביא עליהם כלייה וסוף. הם למשל חוגגים את עקדת ישמעאל מדי שנה. ולאחרונה החג גורם מבוכה נוראה כי מיתברר שיתכן שמי נעקד זה לא הוא . והעם מבולבל. אי אפשר לרמות את העם כמו פעם. קטר לימדה אותם איך להרוס את ישראל מביפנים , כדי שהמשיח לא יבוא. פשוט לדרדר את החברה הישראלית להכניס בה הרס וחורבן מוסרי. ככה אלוהים שלהם לא יביא את המשיח. הם בכוונה מזרימים המון כסף לתוך כיסי הבכירים בשביל מטרה זו. ישראל כולה הרוסה ומדורדרת מביפנים. מבעיתה ומפחידה . ובטוח להם הערבים יש חלק בכך. וגם לביון האמריקאי האפל והמזוויע ולגלובליזם שלו. חייבים לעשות משהו. האם המוסר שלנו לא חשוב. בוודאי ובוודאי. כל ארגוני הביון העולמי שורצים במדינת ישראל. עושים בנו שמות איומות. מאלה הערבים לאמריקאים הארופים הרוסים הסינים…. ישראל כולה פיקציה ענקית מתוכנתת מהונדסת מסוממת זומבית. האליטות בגדו בנו . מכרו אותנו מסרסרים בנו לכל דורש תמורת נזיד עדשים טובות הנאה ומנעמי חיים. חייבים להיתגייס לעצור מרוץ נורא זה אל התהום. יש בגידת אליטות נוראה במדינה. חייבים להתחיל לחשוב באופן לאומי. על טובת העם כולו. נימאס מהסקטוריאליות האנוכית הנוראה המזוויעה והמושחתת. משהו לא בסדר באופן נורא בארגון הביון הישראלי והוא הרי בראש הפירמידה. האצילו לו כח עצום . והוא כמו גוליית מדורדר ומדרדר. כל מוסדות המדינה עסוקות בלהוסיף עוד לבנה ועוד לבנה לחורבננו שלנו.

 4. ניתן לשבש את תדר הלוויין בו מועברים שידורי התחנה. ניתן לבצע גם צריבה בצלחות הלוויין המאושרות בישראל. מה שבטוח הוא שצנזור אמצעי תקשורת יותר קשה מתחרות על זמן העיניים של המשתמשים. ישראל צריכה לפתוח ערוץ מתחרה שבאמצעות פנייה להמונים (מהגיל הרך ועד הקשישים המשועממים) יצליח לעצב את דיעת הקהל בעולם הערבי לטובתה.