ונצואלה אין דומה לה: האמת מאחורי הפוסט של ראש הממשלה

נתניהו השווה את ישראל לוונצואלה כדי להוכיח את כישלון הסוציאליזם, והשמאל מיהר להאשים בסילוף. מי צודק?

עוני ונפט בוונצואלה | צילום: פלאש90

בשבוע שעבר פרסם ראש הממשלה פוסט קצר בפייסבוק, שבו הוא מתגאה בכלכלה הישראלית הצומחת ומשווה אותה לקטסטרופה המתרחשת בימים אלה בוונצואלה הסוציאליסטית. מדיניות החופש הכלכלי, מסכם נתניהו, הביאה לישראל “שגשוג חסר תקדים והשקעות מסיביות בביטחון, בחינוך, ברווחה, בתשתיות ועוד. הצלחה. לתשומת לב חברינו בשמאל”.

ובכן, הם שמו לב. ירון הופמן-דישון, חוקר ב’מרכז אדוה‘, מיהר לפרסם תגובה ביקורתית. בתגובתו מלין הופמן-דישון על מדיניותו של נתניהו ש”הפכה את הצמיחה ליעד היחידי של המדיניות הכלכלית”, ו”השאירה בצד את השאלות החשובות אודות כיצד הצמיחה מתחלקת”. פירות הצמיחה, הוא קובע, ממשיכים לחלחל מעלה יותר משהם מחלחלים כלפי מטה.

ובכן, יש רק בעיה אחת עם הטיעון הזה: הוא אינו עומד במבחן המציאות. המדד המקובל בעולם למדידת אי-שוויון הוא מדד ג’יני, הבודק כמה מסך ההכנסות מרוכז אצל העשירונים העליונים, בהתאם לסימון הבא: מדד ג’יני בעל ערך 1 פירושו אי-שוויון מוחלט, שבו כל ההכנסות מרוכזות אצל אדם אחד; מדד ג’יני בעל ערך 0 פירושו שוויון מוחלט.

ומה קורה בישראל? לפי נתוני הביטוח הלאומי, ב-2009 – השנה שבה חזר נתניהו למשרד ראש הממשלה – היה מדד ג’יני 0.3892, לאחר גביית מסים וחלוקת קצבאות. מאז, בכל שנות נתניהו למעט שנה אחת המדד ירד, והיום הוא עומד על 0.3653. כלומר, לא רק שתחת שלטון הליכוד מדינת ישראל צמחה בקצב מהיר במיוחד, אלא שהעניים נהנו מהצמיחה אף יותר מהעשירים. הופמן-דישון טוען בדיוק להפך, ולעזאזל המספרים.

נתוני מדד ג’יני. מקור: המוסד לביטוח לאומי

אך את הטעות המביכה יותר הקפיד הכותב לשמור לסוף. הופמן-דישון מבקר את ההשוואה שערך נתניהו לוונצואלה וטוען כי היא שטחית ותמוהה. לדבריו, ההשוואה הנכונה היא לכלכלת פינלנד, והוא מביע חשש שמדיניות השוק החופשי לא תאפשר לישראל להדביק את רמתה של פינלנד. “המדיניות הכלכלית הנוכחית… לאו דווקא מאפשרת צמיחה בקצב מהיר כזה [אשר יאפשר לנו להדביק את פינלנד]”, הוא כותב, וכדי להוכיח זאת הוא מבצע השוואה בין התוצר לנפש בפינלנד ובישראל:

הסתכלו טוב טוב על הגרף. לא, לא התבלבלתם: ב-2013 הפער בתוצר בין פינלנד לישראל עמד על כ-7,000$ לטובת פינלנד. בשנה שעברה הפער כבר ירד לאזור ה-5,500 דולר. להזכירכם: את הגרף הזה, המראה שבשלוש שנים בלבד התוצר הישראלי צמח ב-1,500 דולר יותר מצמיחת התוצר הפיני, יצר הופמן-דישון עצמו כביקורת על נתניהו. למען הסר ספק, לפי תחזית ארגון ה-oecd, פינלנד צפויה להמשיך ולצמוח בקצב איטי ביחס לישראל.

חשוב להבהיר: השגיאות של הופמן-דישון אינן סתם “טעויות שעלולות לקרות”. בעולם הניתוח הכלכלי, לחשוב שאי-השוויון גדל כשמדד ג’יני קטן, או שסיכויינו להדביק את פינלנד קטנו אחרי שצמצמנו מולם פערים שלוש שנים ברצף – מהווה חוסר הבנה בסדר גודל של “נוח עם שבע שגיאות”.

‘מרכז אדוה’, ביתו המקצועי של הופמן-דישון, מגדיר עצמו כ”מתמחה בניטור של מגמות חברתיות וכלכליות ובניתוח של המדיניות הממשלתית… לפי אמות המידה של שוויון וצדק חברתי”. חוסר ההבנה המשתקף במאמרו של הופמן-דישון מוביל לשתי מסקנות: הראשון, שלחוקר במכון “המתמחה בניטור של מגמות חברתיות וכלכליות” אין מושג על המגמות הכלכליות האמיתיות במדינת ישראל. השני, שהנאמנות וההשתייכות הפוליטית חשובה לו יותר מהנאמנות לאמת.

הסטטוס שפירסם נתניהו בשבוע שעבר הוא חשוב ביותר. אחרי הכל, חלף זמן רב מאז נשמע לאחרונה ראש הממשלה בהתבטאות ליברלית כה מובהקת. הופמן-דישון ניסה לטמון פח לנתניהו ולתומכיו: לנצל את הניכור שחש רוב הציבור לכלכלה, גרפים ומדדים סטטיסטיים, כדי להציג את הסטטוס שפירסם ראש הממשלה כפשטני ובלתי מבוסס. הוא האשים את נתניהו בהצגת שברי גרפים ובמסגור לא נכון של נתונים. אלה האשמות קשות במיוחד, אולם לא ניתן לקחת אותן ברצינות כאשר מי שמפרסם אותן, באותה נשימה, מסמא את קוראיו בגזירת מסקנות תלושות מהגרפים שהוא עצמו מביא.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

17 תגובות למאמר

 1. למה אתה מקלקל לשמאל סיפור טוב עם זוטי דברים ועם עובדות יבשות ?

 2. יש לבדוק לא רק את ההפרש בצמיחת התל”ג לנפש אלא גם את שיעור הצמיחה היחסי:
  מנתוני הבנק העולמי, ב2016 צמח התל”ג לנפש בפינלנד בקצב של 1.1%, ובישראל ב 2%.
  כמעט כפול.
  לאור העובדה שצמיחת האוכלוסיה בישראל גבוהה בהרבה מאשר בפינלנד (לא בדקתי, אבל צמיחה 0 לאוכלוסיית פינלנד יהיה הערכה נדיבה. הלילה הארקטי לא מעודד רבייה), ההישג של ישראל בולט עוד הרבה יותר.
  הרבה יותר קשה לשמור על צמיחה לנפש תוך גידול אוכלוסיה. זה מחייב צמיחת תל”ג של יותר מ-3% לשנה.
  לא מספר מקובל ב OECD
  ויש לנו.

 3. הנפוח עם ה-DOUBLE BARELLED NAME (נוימן-פישון) גם לא מספר את כל האמת בנתון אחר – “ערב הסעודית, מדינת נפט נוספת המתאפיינת במשטר אוטוריטרי, שגם אצלה תעשיית הנפט נמצאת בבעלות ממשלתית מלאה. אלא שאצלה התוצר לנפש גבוה בהרבה משל ישראל ונמצא בעלייה”

  ובכן, ראו בוויקיפדיה (אתר מוטה הנשלט ע”י פעילים שמאלנים, אבל זה עניין אחר) – ישראל – GDP (nominal) $39,126 תל”ג לנפש, והמדינה הפרימיטיבית והברברית – GDP (nominal) $21,100, בערך חצי (!) מזה של ישראל. ייתכן וגוכמן-פישון מתכוו. לתל”ג PPP שם ממלכת ימי החושך מושכת $55,229 בעוד מדינתו של הרוב היהודי המשוקץ בעיניו של גרוכמן-פילון רק $36,379. עם PPP אי אפשר לקנות שום דבר מחוץ למדינה, לכן ברוכמי-לימון צריך לדעת שמדינה מפגרת שאינה מייצרת דבר מלבד מולקולות פחמניות שאלוהים נתן להם, במדינה כזאת אן חשיבות ל-PPP. קרושמן-ביבון ללא ספק יודע זאת, אך שותק. חצי אמת גרועה משקר.

  ולסיום, SJW פלישתון CONVINIENTLY שכח את ה-GINI!!! נסו לחפש את ה-GINI בערך “סעודיה” בוויקיפדיה? אין, אין, אבל זה לא מפריע לשמאלן המוטה הזה, הוא מקווה שאיש לא ייבדוק אותו, אבל תודה לאל על המירשתת!

  1. וויקיפדיה אמורה להיות אתר ניטרלי. כמובן שלא עומדים בכך במאה אחוז, אבל ‘נשלטת על ידי פעילים שמאלנים’?

  2. ל”שאול” – WTF? האם צחקת בגלל מה שכתבתי זה שטויות, או שנינות יוצאת דופן? מה?

 4. אני מסכים לרוח הדברים, אבל יש להעיר:
  – הכותב מדבר בפיסקה 3 במפורש על סגירת פערים ממערב אירופה בכלל ומארה”ב, קנדה ואוסטרליה ולא מפינלנד (שמוזכרת רק בפיסקה 5 ואילך). הצמיחה בארה”ב גבוהה מבפינלנד, אז לסגור את הפערים מהם אכן ייקח יותר זמן.

  – “מסמא את קוראיו בגזירת מסקנות תלושות מהגרפים שהוא עצמו מביא”- במאמר המקורי אין כלל גרפים )-:

 5. אבל למה מלכתחילה יש לפינלנד כל כך הרבה הצלחה? למה הם מובילים עלינו ב5500 $ ?

  1. פינלנד בנתה קודם כל כלכלה מצליחה באמצעות חופש כלכלי, ורק אז עברה למדינת רווחה.
   כרגע התלג לנפש של פינלנד נמוך בעשרים אחוז מזה שהיה ב- 2008.

   ישראל התחילה כמדינת רווחה ורק אז עברה לחופש כלכלי.
   כרגע התל”ג לנפש של ישראל גבוה ביותר מעשרים אחוז מזה שהיה ב-2008.

   עניין של עוד שמונה שנים עד שנעבור את פינלנד.

 6. ע”פ הטבלה מדד ג’יני לפני מס ירד ב0.04 0.511 ל0.471).
  ומדד ג’יני אחרי מס ירד רק ב0.02 (מ0.385 ל0.365).
  כלומר השפעת הצמיחה על השכבות העניות היתה אמורה להיות כפולה והיא צומצמה בגלל שינויי מיסוי לטובת העשירים.

 7. הכלכלה על הפנים. עובדה כמה אזרחים הולכים ונהיים עניים. יותר ויותר אזרחים עניים במדינתנו ואת זה לא רואים מרחוב בלפור.
  אני גמלאית לא יכולה לסגור חודש. את החסכונות נתחי לבני עם תואר דוקטור שהאקדמיה לא נותנת קביעות. חופשת קיץ אין שכר.
  הבן של ביבי חי כמו מלך ולכן הוא לא רואה.
  אני עבדתי בחברה שעברה הפרטה בימי ביבי. נמכרה מתחת לשווי ואייל הון החזיק בה כשנה ואחר כך מכר ושל לכיסו הון.
  ביבי תתבייש

 8. רק כלכלה חופשית! מאחל לנתניהו להמשיך לשלוט פה! להפריט בחכמה כל מה שאפשר, ולהמשיך לעודד תחרות בשוק החופשי. חיסול המונופולים והורדת הריכוזיות במשק.

 9. כבר ידוע שהמדינות הסוציאליסטיות מבטיחות שוויון ואכן… כולם שם שווים- לכולם אין כסף.
  אך במדינות הקפיטליסטיות- יש עושר, והוא שמור לעשירים בלבד.
  שוויון מוחלט לא ייתכן כפי שאי שוויון מוחלט לא ייתכן.
  יש לשאוף למודל הכלכלי לפי התורה: איזון מיטבי בין סוציאליזם לקפיטליזם.
  לפי התורה השוק הוא חופשי לחלוטין- במסגרת הלכות ברורות וידועות המופיעות ברובן במסכתות בבא קמא, בבא מציעא ובבא בתרא, המקיפות את רוב נושאי המסחר: דיני חוזים, נדל”ן, שערי חליפין ועוד. ההלכות הנ”ל כמעט ולא פוגעות בהתנהלות השוק החופשי, וזכותך לעשות ככל העולה על רוחך, אף אחד לא ילאים אותך אף פעם, ואף אחד לא יכול להתערב במסחר מעבר להלכות הנ”ל.
  במקביל, יש מערכת מצוות שמטרתה לעורר את רחמיך ואנושיותך כבן אדם: מצוות הלוואה, מצוות צדקה, “עזוב תעזוב עימו”, “והדרת פני זקן”, “ואהבת לרעך כמוך”, וכו’. גם אם אתה עשיר כקורח עדיין המצוות הללו חלות עליך.
  ולסיום, מערכת המיסוי היא גאונית בפשטותה, כי אתה חייב לתת את המיסים ישירות למקבליהם, ולא דרך מנגנון ממשלתי. לדוגמה: מעשר עני, מתנות כהונה, מעשר כספים וכו’. המיסים הניתנים למנגנון הם מזעריים (מחצית השקל וכו’)
  שלושת העקרונות הנ”ל מאזנים זה את זה- אך את האחרון כדאי במיוחד לאמץ פה במדינה.
  לחוקק “חוק מיסוי ישיר” שיחייב כל אזרח להעביר את מס הבריאות שלו ישירות לקופת החולים. את מס ההכנסה- למשרד הממשלתי שהוא חושב שפעילותו היא החשובה/ היעילה ביותר. את המע”מ- לעמותות שמשלימות את פעילות הממשלה כמו עמותות רווחה, ביטחון תזונתי, הצלת חיים וכו’, וכן הלאה וכן הלאה, עם כל סוגי המיסים..
  רשות האכיפה והגבייה תאכוף ותגבה רק ממי שלא העביר את המיסים ישירות.
  מס ההכנסה ומס החברות יהיו שוויוניים ולא מדורגים, כדי להקטין את השפעת בעלי ההון.
  וכך הרווחנו מנגנון ממשלתי שעושה באמת מה שהאזרחים צריכים.

 10. דוד, מאוד יכול שהמדיניות הכלכלית שאתה מאמין בה מוצלחת מזו שמנסה לקדם הופמן-דישון, אבל אולי עדיף שתנסה להתמודד עם הטענות שבאמת מופיעות במאמר שלו ולא עם טענות שאתה המצאת ואז סתרת בקלות.
  דוגמאות:
  “הוא מביע חשש שמדיניות השוק החופשי לא תאפשר לישראל להדביק את רמתה של פינלנד” – איפה זה מופיע? הוא לא הביע בשום מקום חשש כזה. זו המצאה שלך. הבאת ציטוט תחת סוגריים שפשוט לא רשום במאמר – “[אשר יאפשר לנו להדביק את פינלנד]”. השמטת, כנראה בכוונה את תחילת הציטוט –
  “המשמעות היא שאם ישראל רוצה להגיע לרמת תוצר לנפש של מדינות אלו….”. כאשר המדינות האילו, לפי הופמן-דישון, הן “כמעט כל מדינות מערב אירופה, אוסטרליה, קנדה וכמובן ארה”ב”. תתמודד עם הטענה המלאה ולא רק עם מה שנוח לך. אולי אתה צודק לגבי כל המדינות, אבל עד אז, המאמר שלך נחשד בדמגוגיה. פינלנד מובאת בפיסקה אחרת כדוגמא למס’ פרמטרים שבהם הם עוקפים את ישראל בהרבה.
  “מסמא את קוראיו בגזירת מסקנות תלושות מהגרפים שהוא עצמו מביא” – אין במאמר אף גרף. אתה רק מחליש את המאמר שלך ככה!
  ועוד הערה אחת – הופמן דישון כותב, כפי שאתה מצטט כי “פירות הצמיחה, הוא קובע, ממשיכים לחלחל מעלה יותר משהם מחלחלים כלפי מטה”. טענה זו נכונה מאוד. לא סתרת אותה. רק ציינת, ובצדק, כי המגמה היא בצימצום הפערים הללו, לא כי הם לא לא נכונים (למעשה, אנחנו עדיין מהמדינות האי-שיוויוניות ביותר מקרב מדינות הOECD). ולכן, למעשה, הטיעון הזה כן עומד במבחן המציאות.
  יום טוב

 11. הכי מצחיק שפינלנד הרבה יותר קפיטליסטית מישראל ישראל רחוקה מלהיות מדינה קפיטליסטית אמיתית