מונופול, הפקעת מחירים ותת ביצוע: איך בכל זאת הצליחה חברת החשמל להפסיד?

מאחורי כל שקל שאנחנו משלמים לחברת החשמל מסתתרות כמה אגורות של גירעון. וזה כשהמחירים אמורים להיות נמוכים הרבה יותר

חוגגים על חשבוננו | צילום מסך

בשבוע שעבר פורסמו הדו”חות הכספיים החצי שנתיים של חברת החשמל, ומתברר כי ברבעון האחרון הצליחה חברת החשמל להפסיד 382 מיליון שקל. זה נתון תמוה ביותר: לא ברור כיצד חברה ממשלתית, שנהנית ממונופול מוחלט על מקטעי ההולכה והחלוקה של החשמל, וממונופול של 85% על ייצור החשמל – מצליחה להפסיד סכום כזה. וזהו רק קצה הקרחון: לחברת החשמל חובות בגובה עשרות מיליארדי שקלים והתחייבויות נסתרות אחרות שאינן מופיעות בספרי החברה, כמו התחייבויות שונות לפנסיות ולהפרשות למיניהן, שבעתיד יופיעו בסעיף “לא ידענו”.

השלב הראשון בדרך לפיענוח חידת ההפסד הוא השאלה כמה מצליחה החברה לגבות מלקוחותיה. ובכן, חברת החשמל איננה קובעת את מחיר החשמל. הוא נקבע על ידי הרגולטור ששמו “רשות החשמל”. רשות החשמל עושה “עבודת מטה”. היא מבצעת תחזיות כמה יעלו מחירי הדלק, מה יהיו הוצאות כוח האדם, כמה יידרש בשביל לתחזק את תחנות הכוח ומקטעי ההולכה והחלוקה, ומה יהיה הביקוש. מכל אלה היא רוקחת ניחוש מושכל, וקובעת את מחיר החשמל. זה כמובן מאוד לא מדעי, והתוצאות מתנדנדות בין רווח והפסד באופן אקראי.

הפעם נקלעה החברה להפסד, מה שמוביל את ועד העובדים לזעוק שהמחיר שנקבע על ידי הרשות הוא נמוך מדי. במבט ראשון יש היגיון בטענה הזו: בהשוואה בינלאומית ניתן לטעון שמחירי החשמל בישראל אכן אינם גבוהים, והוועד משתמש בנתון הזה לא רק כדי לתקוף את הרשות אלא גם כדי להתנגד לרפורמות וצעדי התייעלות. אך מבט מעמיק יותר חושף שההשוואה לא רלוונטית: את מחירי החשמל בישראל לא צריך להשוות לאירופה המושלגת, אלא לפוטנציאל המחיר המקומי.

חברת החשמל הישראלית נהנית מיתרונות גדולים, בהשוואה למדינות אחרות. הגז, מקור האנרגיה העיקרי, הוא קרוב וזול. רשת החשמל קטנה וצפופה מה שחוסך בעלויות התחזוקה. הפערים בין שיאי חורף וקיץ קטנים, מה שמוזיל את עלויות רזרבות החשמל שהחברה צריכה להותיר זמינים במזג אוויר קיצוני. בנוסף, מזג האוויר נוח לייצור (תחנות כוח באזורים מושלגים יקרות יותר), וקרבתן של התחנות לים מאפשרת קירור במי ים, מה שמוזיל את עלויות התפעול.

גורם נוסף המייקר את החשמל במדינות אחרות הוא רגולציה מיותרת הקיימת שם: במדינות אירופה ובארה”ב הממשלות מחייבות השקעות עתק באנרגיות מתחדשות. הפקה של חשמל ממקורות “ירוקים”  – שמש, רוח, גלי ים – איננה יעילה כלכלית, ומדובר בסובסידיה פוליטית. גם בארץ ישנו סבסוד של אנרגיות מתחדשות בהיקף של כמיליארד שקל בשנה, המתבצע דרך חשבונות החשמל, אך בהיקף קטן יותר מאשר בחו”ל.

ויש נספח נוסף ואפל למחיר החשמל לצרכן, והוא החוב שחברת החשמל מגלגלת: מאחורי כל שקל שאנחנו משלמים בחשבון החשמל מסתתרות כמה אגורות שמצטרפות לחוב ההולך ותופח של החברה. את הסכומים האלה אנחנו אולי לא משלמים עכשיו, אבל בסופו של דבר תצטרך החברה לפרוע אותם, בצירוף ריבית. ואלה תשלומים שייפלו עלינו בעתיד.

עוקצים את הציבור

כשמשקללים את הפער במחירי הייצור ואת הגירעון התופח, מתברר שמחירי החשמל בישראל דווקא גבוהים מאוד. מדוע זה קורה? ראשית, בחברת החשמל ישנם בין 2,500 (לפי מבקר המדינה) ל-4,000 (על פי אומדנים אחרים) עובדים מיותרים, הנהנים ממשמרות קצרות או אבטלה סמויה. על פי המבקר, כבר בשנת 2008 ניתן היה לחסוך בין 700 מיליון למיליארד שקל בשנה מצמצום בכוח האדם. מאז כמובן מצבת כוח האדם בחברה רק גדלה, ועלויות ההעסקה גדלו גם הן.

שנית, לחברת החשמל הוצאות שכר אסטרונומיות, שאינן נובעות מהתפוקה של עובדי החברה אלא מהעובדה שהיד שלהם נמצאת על השאלטר הלאומי. השכר החודשי הממוצע בחברת החשמל עבר לאחרונה את ה־25,000 שקל. בונוסים שנתיים מגיעים במצטבר ל-170 מיליון שקל, ושווי הטבת “חשמל חינם” מגיע ל-120 מיליון שקל. וישנן הטבות נוספות כמו משכורות 13 ו-14 והעלאה בדרגה בפנסיה, לעתים גם לאחר המוות.

אנקדוטה משעשעת היא שכרה של מנכ”לית השיווק בחברה, שמרוויחה 70 אלף שקל בחודש כדי לשווק לנו חשמל. זהו שכר הגבוה משכרו של הרמטכ”ל. כנגד שכרה האסטרונומי אי אפשר להתעלם מההצלחה האסטרונומית של מחלקת השיווק: 100% מאזרחי ישראל צורכים חשמל מחברת החשמל. העובדה שאין להם ברירה נותרת בלתי רלוונטית.

סיבה שלישית למחירי החשמל הגבוהים מדי היא חוסר היעילות של החברה, אשר לעתים מגיעה כדי מניפולטיביות: בדו”חות האחרונים למשל מופיעה הפרשה בסך 486 מיליון שקל על “מכירה ושיווק”. אלה אינן הוצאות לתפעול הרשת, אלא לאחזקת מנגנון בירוקרטי עצום של שירות לקוחות, גבייה, פרסום וכדומה. סעיף זה, אגב, גדל ב-50 מיליון שקל מהתקופה המקבילה אשתקד.

לאחרונה התגלה גם שחברת החשמל עקצה את הציבור במיליארדים בכך שהציגה לרשות החשמל עלויות מנופחות בנוגע לפיתוח הרשת, וגבתה מהציבור כספים בגין תוכניות שלא בוצעו. רשות החשמל החליטה להוריד את מחירי החשמל בעקבות חישוב מחדש של העלויות, אך היא לא תפעל להשיב את הכסף שכבר הגיע לחברה.

לבסוף, חברת החשמל ואף משק החשמל כולו, נשלטים בפועל על ידי הוועד. מינויי מקורבים, פרשיות שחיתות, שערוריות שכר, חוסר יעילות תפעולית, עובדים מיותרים – כל אלה תוצאה של ועד כוחני. לאחרונה, כחלק מהמאבק של הוועד לביצור שליטתו במשק החשמל, הוא החליט לנכות 10% מהתשלומים שחברת החשמל מעבירה לספקיה. כדי לסבר את האוזן, הדבר משול לעובד מסעדה שלוקח לכיסו 10% מהחוב ליצרן כי הוא בסכסוך עם הבוס. הפעולה הזו הייתה כה קיצונית, שהיא דרשה התערבות בג”ץ.

להוריד את היד מהשאלטר

אז מה עושים?

במקרה של חברת החשמל אין פתרון בודד, ויש לפעול במספר דרכים – ניהוליות, אסטרטגיות וחקיקתיות. יש להיכנס עמוק יותר לעובי הקורה ולחזק את הפיקוח על הנעשה בחברה. יש להפריד בין הייצור, ההולכה והחלוקה, ולספק רישיונות ייצור נפרדים לכל תחנת כוח. יש לשאוף למצב שבו ייצור החשמל בישראל מופרט. כל הפתרונות הללו מונחים על השולחן כבר עשורים, אך יישומם מעוכב בשל כוחניות ועד העובדים.

לכן הפיתרון המרכזי הוא הכרעת הוועד. יש לתקן את החוק ולהעביר את היחסים שבין ועדי העובדים לבין הממשלה ל”בוררות חובה” – פיתרון שהיה דגלו של ז’בוטינסקי לפני מאה שנה, והליבה שלו היא איסור השבתה על שירותים חיוניים. רפורמה נדרשת גם בבתי הדין לעבודה, הנותנים גיבוי להפקרות הוועדים. מבלי שנוריד לוועד עובדי חברת החשמל את היד מהשאלטר, הרפורמות החיוניות הללו לא יתבצעו, והחברה תמשיך להשפיע לרעה על המשק.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

9 תגובות למאמר

 1. שקע: “אולי הגיע הזמן שנוותר על המונופול שלנו?”
  תקע: “חס וחלילה!”

 2. אתה לכאורה זורק מספרים – אך קל לתפוס אותך בשגיאות גסות ביותר:” 100% מאזרחי ישראל צורכים חשמל מחברת החשמל” באמת? מה עם היצרנים הפרטיים והאנרגיה המתחדשת?, זה כבר עבר את ה20%
  מי מכריח את חברת החשמל לספק חשמל לרצועת עזה – אפקטיבית בחינם?
  מי מסבסד את שדות האנרגיה הסולרית?
  מי מכריח את חברת החשמל לספק חשמל לכל “בית קטן בערבה”?
  בשנים הקודמות, כדי לעמוד בדרישות אלו וללא תקציב פיתוח, היא הנפיקה אגרות חוב בריביות אסטרונומיות של 8 ו 9 אחוז וכולנו משלמים את הריביות.
  החרדים דורשים להקים בשכונותיהם גנרטורים מיוחדים לשבת – ממי דורשים לסבסד זאת?
  מדוע משרד הבטחון קונה חשמל מהיצרנים הפרטיים ולא מחברת החשמל – מי מסבסד זאת?
  מדוע רוצים להעביר שתיים מיחידות הייצור של חברת החשמל בחדרה ליצרנים פרטיים?
  מי הכריח את חברת החשמל לקנות גז במחירים גבוהים?
  מי מונע מחברת החשמל למכור את החום השיורי (כן-גנרציה) של התחנות הקיימות שיכל לשמש להתפלת מים?

  נכון, יש בחברת החשמל הוצאות שכר גבוהות, ועובדים מיותרים, והעדפת מקורבים, אך גם עובדים מיקצועיים מהשורה הראשונה, ורמת שרות גבוהה ביותר ביחס למדינה שגדלה בכקצב של מדינת עולם שלישי (גידול אוכלוסיה של 2% בשנה). רמת שרות גבוהה (במיוחד למקרי חרום) דורשת הרבה כח אדם בעתודה.
  למרות כל האי-יעילות תקציב השכר הוא חלק קטן ביותר מתקציב חברת החשמל.

  הבעיה העיקרית היא שמשרד האוצר – במקום להתעמת עם עובדי חברת החשמל, (שהיא החברה הממשלתית עם רמת השרות הגבוהה ביותר) רוצה לפרק אותה בכל מחיר (שהאזרחים ישלמו).

  הטכנולוגיה מבטלת את היתרון לגודל, כך שאין כמעט עדיפות כלכלית לכמה עשרות יחידות ייצור חשמל גדולות, אלא אפשר להחליפן בכמה עשרות אלפי יצרנים קטנים (מערכות סולריות ורוח וגנרטורים מפעליים וביתיים), ובכל זאת משרד האוצר עם השינאה העיוורת שלו והמחשבה שכלכלנים חכמים יותר מאנשי מיקצוע ממשיך לדחוף לנו הקמת יחידות יצור גדולות – רק הפעם של יצרניות פרטיות.

  1. דן
   * גם היצרנים הפרטיים תלויים בחברת החשמל וחייבים לקבל ממנה שירותים שונים. לאחרונה שבתה חברת החשמל בצורה שפגעה בהם מאד ולמעשה ניצלה את כוחה נגד מתחריה.
   * חברת החשמל שלא תעשה טובות ולא תספק חשמל לכל בית קטן בערבה- שתספק לאן שמשתלם לה ושתיתן למתחרים לספק לאן שמשתלם להם.
   * חברת החשמל שלא תספק חשמל לעזה- ברגע שהחברה ממשלתית, אז בצד ההגנה מתחרות ושאר ההטבות, היא נאלצת גם לספק חשמל לעזה. לו היתה חברה פרטית שמתמודדת בתנאי השוק נראה פוליטיקאי שהיה מאלץ אותה לספק חשמל בחינם.
   * לגבי הגנרטורים של החרדים- כנראה יצאת מדעתך אם אתה חושב שמישהו מסבסד אותם, תושבי כל שכונה מתאגדים ומתקשרים עם הספק, ומתחלקים בתשלום. התשלום פר משפחה מתחיל במאות ש”ח ומגיע לאלפי ש”ח לחודש, תלוי בסוג החיבור, ואינו תלוי בצריכה בפועל. וכל זאת בשביל ארבעה ימים בחודש.
   בכל מקרה גם בתוך הציבור החרדי לא כולם משתמשים בגנרטור, וזה ממש לא ברמה ארצית שמשפיעה על הייצור בחברת החשמל.
   * משרד האוצר לא צריך להתעמת עם עובדי חברת החשמל- הוא צריך לדאוג לכסף של האזרחים. ובמצב שבו האזרחים משלמים יותר מדי ומקבלים פחות מדי, כי חברת החשמל נשארת גרעונית שנה אחר שנה, עובדי חברת החשמל הם האחרונים שצריכים לעניין את משרד האוצר. עובדי חברת החשמל יסתדרו מול ההנהלה, ומשרד האוצר יסתדר מול המשק והאזרחים.
   * יתכן שזו טעות לדחוף להקמת יחידות יצור גדולות- אכן משרד האוצר צריך לדחוף לא לסוגי יחידות יצור מסויימים אלא לשוק חופשי שבו כל יצרן יבחר כמה חשמל הוא רוצה לייצר ולמי הוא רוצה לספק.

  2. זה נכון שלא כל החשמל מיוצר ע”י חברת חשמל.
   אבל כולם צורכים אותו ישירות ממנה. אז הטעות היא טעות שלך.(אגב גם יצרן חשמל למשל לקוח פרטי שהתקין פנאלים סולרים. מחובר לרשת החשמל הרגיל. והוא מוכר את החשמל שיצר לחח”י וצורך ממנה – הזוי שגם יצרן חשמל צורך מחברת חשמל?! אכן הזוי.

   עלות לחברה ברשיון כולל “לבית קטן בערבה” הינם גם לחברות פרטיות – כחלק מ”תנאי רשיון” ע”ע בזק הוט … ואגב מופרטות או פרטיות.

   החרדים – זה שהם חכמים, זה יאמר רק לזכותם -איזהו החכם הרואה את הנולד.

   משרד הביטחון – מעדיף יציבות ורציפות של צריכת חשמל – לא רק בגלל דרישות ביטחון אבל בהחלט גם בגללם (והאמת גם אנחנו האזרחים הפשוטים, אם היתה ניתנת לנו האפשרות לבחור… היינו בוחרים).

   גם כל הכבוד לעובדים המסורים – ויש כבוד – הדוגמא בכתבה של סמנ”כלית שיווק שמרווחים יותר מהרמטכ”ל!!!, וכי למה? כי היא “מסורה” יותר ממנו? או חשובה יותר ממנו??!

   גידול אוכלוסיה בקצב עולם 3: אני מחפש את הטישו בשביל הדמעות שניה אחת…. לא רק לא אמרו להיות גידול אמור להיות קיטון – יש עובדים מיותרים!!

   האוצר במקום להתעמת… : עכשיו זה ברור שהכותב הוא כנראה ממחלקת השיווק האמורה, אין ספק שחשפת את הקייס – למה להאשים את חברת חשמל בזה אם אפשר לגלגל את זה לאוצר והממשלה!!

  3. עוזי – אתה מדבר מתוך רגש ולא מהראש
   מספר הערות למה שכתבת
   חשמל סולרי מיוצר רק ביום, ולפחות כרגע לא ניתן לאגירה, והוא כושל לעיתים בתנאיןם של עננות, לכן יצרן סולרי ביתי הוא גם צרכן.
   אין כדאיות כלכלית לחבר ישובים “נידחים” לחשמל, ואף חברה פרטית לא תעשה זאת, כפי שגם חברות הכבלים והסלולר – למרות התחיבותם המפורשת – לא מחברות ישובים נידחים גם היום.
   לגבי החרדים – מה כבוד להם?: שהם רוצים להתעלק בהוצאות על יתר האוכלוסיה? למה שלא ישבו בשבת בחושך? זה קיום מצוות לא תדליק אש!
   לגבי הגרעון של חברת החשמל, חלקו כפי שפרטתי מכך שמכריחים את חברת החשמל לתת שרות מסובסד ללקוחות לא ריווחיים.
   מה רלוונטי משכורתו של הרמטכל לחוברה עיסקית? צה”ל הוא גוף עיסקי? אני בטוח שהמספרים לגבי סמנכלית השיווק שיקריים לחלוטין ומשרד האוצר מסתיר שם מידע נוסף על מהות ההוצאה, ולפעמים ישנם גםהוצאות חד פעמיות לאותה שנה.
   לגבי עובדים מיותרים – יש לזה משמעות מבחינת רמת שרות במיקרי חרום. במדינות אחרות כשיש ארועים חריגים כמו השריפה בכרמל, ובוודאי ארועים כמו טילים על ישראל, נשארים ישובים ללא חשמל במשך ימים שלמים. לא תחזיק עובדים בכוננות במשמרת לילה (בשכר גבוה של משמרת לילה) – לא יהיה תיקון תקלות בלילה. לך אולי תישחת תכולת המקרר, אבל חברות עסקיות יחזיקו גנרטורים לשעת חרום שיעלו הון למשק. יש היום הרבה מערכות תשתית (כדוגמת רמזורים) שמחזיקות סוללות לשעת חרום למספר קטן של שעות, מתוך הנחה שהחשמל יחזור תוך שעות ספורות. אם רמת השרות של חברת החשמל תרד משמעותית, זה יגלגל עלויות של מערכות גיבוי להרבה חברות במשק.

  4. לדן-
   מעניינת אותי נקודה אחת מדבריך
   ציטוט: “לגבי החרדים – מה כבוד להם?: שהם רוצים להתעלק בהוצאות על יתר האוכלוסיה? למה שלא ישבו בשבת בחושך? זה קיום מצוות לא תדליק אש!”
   אשמח לשמוע מדוע אתה חושב שהחרדים מתעלקים בהוצאות על יתר האוכלוסיה? מדובר בהשמצה וחבל.
   העובדות הן כאלה:
   * עד לפני כעשרים שנה, חרדים שלא משתמשים בחשמל בשבת, ישבו בחושך. היו משתמשים בכל מיני סוגי פנסי גז וכדו’ שהיו מדליקים לפני כניסת השבת, כשהגז היה נגמר הפנס היה נכבה, וזה היה קורה כמה שעות אחרי כניסת השבת.
   * לאט לאט החלו דיירים להתאגד ולפנות לספקי גנרטורים, ולקנות מהם גנרטורים. ספקי גנרטורים אלה חברות שמעניקות שירותי שטח לאתרי בנייה וכו’, והן לא קשורות לחברת חשמל, הן חברות פרטיות שלא ניזונות מהמיסים של אף אחד, ולהפך- משלמות בעצמן הרבה מיסים. (תחפש בגוגל “גנרטורים לאתרי בנייה” ותבין במה מדובר)
   * הגנרטורים עובדים על סולר ולא צורכים חשמל בשום צורה- כי זה הרעיון של גנרטור, שהוא מספק חשמל במקומות שבהם אין חיבור לחשמל.
   * התושבים המאוגדים נושאים בכל הוצאות קניית/שכירת הגנרטור, קניית הסולר, תיקונים שוטפים בגנרטור, שכירות או קניית המתחם שבו מוצב הגנרטור, וכו’.

   אנא ממך ענה לי, במה הפעילות הנ”ל פוגעת במשק/ בחברת החשמל/ בכלל האוכלוסיה???

  5. לשרון – אתה לא עוקב אחר העיתונות הכלכלית
   יו”ר וועדת הכספים ח”כ ליצמן מתכנן להטיל את ההוצאות שאתה מתאר על חברת החשמל, שלא לדבר על ניסיונות לשבץ בחברת החשמל בעלי מעלי מישרות “רבניים” שימונו לבדוק את “כשרות החשמל”, כלומר כמה עובדים בחברה במשמרות שבת, ומה הם עושים בשבת.

  6. דן היקר!
   גם לפי דבריך, מדובר עדיין בתוכנית עתידית, כך שעד היום חברת החשמל לא סיבסדה ולו חרדי אחד.
   ממילא הגורמים למצבה הם שונים, וחבל שאתה מאשים את החרדים על דבר שטרם קרה. יותר הגיוני להאשים גורמים בתוך החברה כמו ועד אימתני ומנהלים כושלים.
   הערה: יו”ר וועדת הכספים הוא גפני, ולא כפי שציינת.

 3. כמו שאני מכיר את כחלון, הוא יחייך את החיוך “המקסים” שלו, יגיד ,”שנתניהו והוא כבר לא” ויתייצב לצד חברת החשמל כפי שהתייצב לצד התאגיד ובג”ץ, ואי אפשר לעשות כלום, כי זו שיטת הבחירות המתוחכמת שהורישה לנו מפא”י, ולכן צריך את נתניהו כי איש מלבדו לא יוכל להוביל את הספינה הזו שכל הקצינים בה רצים לכיוונים שונים, והסמלים יורים על רב החובל…. וזהו זה….