“בג”ץ הורג אותנו”: העליון אסר לכפות הרחקה, המסתננים נשארים בישראל

שופטי העליון אסרו על המדינה לכלוא לתקופה ארוכה מסתננים שיסרבו לעבור למדינה שלישית. שפי פז: “נחזור להפגין מול הבית של נאור, עד שהשופטים יבינו שהעם הוא הריבון”

מקריבים את השכונות; תושבי דרום ת"א מפגינים מול הבית של נאור. צילום: יונתן זינדל, פלאש90

אוכלוסיית המסתננים נשארת במדינת ישראל. פסיקת בג”ץ שניתנה היום (רביעי) אמנם אישרה את חוקיותו של נוהל הרחקת מסתננים למדינה שלישית, אך עקרה את הנוהל מתוכן כאשר השופטים קבעו כי אין להשתמש בסנקציה של כליאה ללא הגבלת זמן במידה ומסתנן מסרב לעבור למדינה שלישית. המשמעות היא שמסתנן אשר יסרב לעבור למדינה שלישית יושם במשמורת לתקופה שלא תעלה על 60 ימים, ולאחריה יוכל להשתחרר ולהישאר בישראל.

השופטים קבעו כי סירוב לעבור למדינה שלישית אינו מהווה אי-שיתוף פעולה עם הרחקתו, כך שאם אדם מסרב להיות מורחק למדינה שלישית לא ניתן יהיה להשאיר אותו במעצר. כלומר, הנוהל שעמד בבסיס העתירה, שלפיו כל מסתנן שלא יצא מישראל יוגדר כמי שאינו משתף פעולה עם הרחקתו, בטל בפועל. בכך למעשה קיבל בית המשפט את הערעור של המסתננים וארגוני השמאל. “מוחזק במשמורת שעומד על דעתו ואומר עד העלייה למטוס שאין הוא מוכן להיות מורחק לא יגורש בכפייה”, כתבה ראש הרכב השופטים, הנשיאה מרים נאור.

הפסיקה היום ניתנה בעקבות עתירה שהוגשה באפריל 2015 נגד הרחקת מסתננים למדינה שלישית. בית המשפט המחוזי בבאר שבע דחה את העתירה, אך בעקבות ערעור של ארגוני השמאל והמסתננים הוציא בית המשפט העליון צו ביניים והקפיא את ההחלטה. הדיון האחרון בנושא התקיים לפני כעשרה חודשים, באוקטובר 2016. במוצ”ש האחרון הפגינו תושבי דרום ת”א מול ביתה של נאור במחאה על ה”סחבת” בפסיקה על הרחקה למדינה שלישית. כעבור יומיים בלבד ניתנה הפסיקה שמהווה ניצחון למסתננים ולארגוני השמאל.

תושבי דרום ת”א זועמים על הפסיקה, ומבהירים כי יפגינו גם במוצ”ש הקרוב מול ביתה של נאור. “הבג״ץ הורג אותנו”, אומרת שפי פז, ממובילות מאבק תושבי השכונות. “אבל אנחנו נחזור לרחביה ונפגין שבוע אחר שבוע עד שהשופטים יבינו שהעם הוא הריבון”.

בשמאל בירכו על הפסיקה. “טוב עשה בג”צ שקבע שלא ניתן לכפות הרחקה באמצעות ענישה בכליאה”, אמרה ח”כ מיכל רוזין (מרצ). “עם זאת, הרחקה למדינה שלישית בהסכמים חשאיים, אינו פתרון ראוי”.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

24 תגובות למאמר

 1. תבואו בטענות למשה כחלון.
  תפגינו מול הבית של משה כחלון “מגן בית המשפט העליון” זו הכתובת להפגנות.

 2. עניי עירך קודמים. עיקרון מקובל, מוסרי ואנושי בכל החברות החופשיות ברחבי תבל. הפסיקה הזו מלמדת שהבג”צ מייצג ערכים מזויפים מבית המדרש הסובייטי. השאלה אינה רק המסוכנות בשליחת אנשים אלא גם עד כמה הם פוגעים ומטרידים את האזרחים המקומיים. מאז שנאור קבעה כי כל עוד הגז נמצא באדמה וטרם הוצא ממנה, למרות מציאת הגז אחרי ההשקעות והחיפוש, שינוי תנאי ההסכם עם מחפשי הגז אינו רטרואקטיבי הבנתי על פי “תובנה” זו קבעתי את התייחסותי לרמתה המשפטית

  1. נאור השיבה, כי הבעיה נעוצה בהסכם של מדינת ישראל עם המדינה השלישית המתנה את השילוח בהסכמה. אומרת נאור, מאסר למעלה מ60 יום אינו הסכמה אלא כפיה. לכאורה, צודקת. אבל גם כאן היא טועה. כי בית המשפט העליון מודה שעצם שילוח בכפיה אינו סותר את החוק. ללמדך, שהשהיה של המסתננים בישראל אינה חוקית וניתן לשלחם בעל כורחם. אם כך, מדוע מאסר ארוך אינו חוקי? המדינה אומרת למסתנן, השהיה שלך בישראל אינה חוקית, אתה נשלח למאסר עד אשר נמצא מדינה שתסכים לקבל אותך, איננו יכולים לאפשר לך להסתובב חופשי. נקודה. אם המסתנן יגיע למסקנה שמוטב לו מלשבת במאסר להסכים לגירוש למדינה השלישית אתה קיים כבר הסכם, זו מסקנה חופשית שלו. לכן המאסר למעלה מ60 יום חוקי ומובן

 3. השמאל בירך על החלטת בג”צ ? תזכרו לו את זה ביום הבחירות

  1. תתעורר כבר עשור שהימין בשלטון ואיך שזה נראה גם אם הימין יקבל 90 אחוז תמיכה מהאזרחים הם לא יעשו כלום
   במקומך הייתי חושב על דרך ענישה אחרת כי הימין רק מוליך שולל הכי קל לצעוק בגן לא מרשה התקשורת עויינת בזמן שהימינים נהנים ממטעמי השלטון

 4. לא מפתיע.
  שמאלנים משאירים את המסתננים בשכונות של מצביעי הימין החלשים, ופוגשים אותם רק כשהם מנקים להם את הבית, שוטפים להם את הכלים במסעדה, או בקיצור – עובדים בעבודות כפיים בזול בשבילם, ומרוויחים פעמיים – גם עובדי כפיים זולים שמזילים להם את עלות המחיה, וגם מרגישים נאורים ומתנשאים על הימנים הברברים הגזענים – שבניגוד אליהם, פוגשים את אותם אריתראים לא בתור שוטפי כלים במסעדה, אלא בתור שכנים בבניין, בלילה ברחוב, ובשאר סיטואציות מהחיים.

  דבר אחד בכל זאת מסקרן אותי מאוד – האם שופטי בג”ץ, הפרקליטות ומשטרת ישראל, יאפשרו לתושבי דרום תל אביב מה שהם מאפשרים למפגיני השמאל?

  כמה זמן מרים נאור וחבריה למסדר שופטי העליון, יחיו בשלווה עם הפגנות סוערות מול בתיהם, בלב שכונת המגורים שלהם, מוצ”ש אחרי מוצ”ש?

  יש לי הרגשה שלא נראה הפגנות כאלה מוצ”ש אחרי מוצ”ש תקופה ארוכה כמו שעושים למנדלבליט ולשכניו המסכנים…. נחיה ונראה. מקווה שאופתע.

  1. אכן מעניין
   למרות שהייתי מעביר את ההפגנות למול בתי הח”כים מהקואליציה
   שמונעים מהממשלה למצוא פתרון לדיקטטורת בג״צ

  2. ועוד משהו…

   כשלמדתי בתיכון, מה שקרה די מזמן, לפני 15 שנה בערך, למדתי, בין השאר, אזרחות.

   ובמסגרת לימודי האזרחות, בין השאר, למדתי על משהו שנקרא עיקרון הפרדת הרשויות בדמוקרטיה הישראלית – ועל פי עיקרון זה, יש שלוש רשויות – מחוקקת, כלומר כנסת ישראל, הממשלה, פוליטיקאים, שפועלת מתוקף המנדט שהציבור כמובן מעניק לה בבחירות, שופטת (בתי המשפט, עורכי דין, וכל שאר חלקי המערכת), ומבצעת (משטרת ישראל, צה”ל, שב”כ, מוסד, וכולי וכולי).

   במסגרת אותם לימודי האזרחות שכל תלמיד היה מחויב בהם דאז, למדנו, שעיקרון הפרדת הרשויות הוא אחד מאבני היסוד של הדמוקרטיה הישראלית בכלל, והדמוקרטיה בפרט.

   זה בדיוק ההבדל בין דיקטטורה – בה אדם אחד, או גוף אחד, גם מחוקק, גם שופט, וגם מבצע הלכה למעשה.

   לא מובן לי, מתי בדיוק התחילו בבג”ץ לרמוס ברגל גסה ובחוצפה מדהימה את העיקרון הקדוש לדמוקרטיה הנ”ל.

   תפקידם של שופטי בג”ץ, ושופטים בכלל, עם כל הכבוד, ויש כבוד, הוא לשפוט. לא לחוקק ולא לבצע. ל-ש-פ-ו-ט.

   אומרים שהתהליך ההרסני של החרבת הדמוקרטיה הישראלית על ידי בג”ץ וגורמים מסוימים בשמאל, החל בתקופתו של אהרון ברק, כאשר מישהו או מישהם שם למעלה בבית המשפט העליון, הבין בעצם שדמוגרפית – הימין רק יילך ויגביר אחיזה בשלטון בישראל.
   אני לא יודע בוודאות, לא חקרתי לעומק את הנושא.

   דבר אחד ברור לי – יש פה החרבה של הדמוקרטיה הישראלית על ידי בג”ץ – והתקשורת פשוט מגבה. הדבר המדהים הוא, שממש בזמן שבמשך שנים גורמים מסוימים בשמאל פועלים באופן הנ”ל ופוגעים בדמוקרטיה הישראלית, כשהם פוסלים חוקים שמחוקקת ממשלה ריבונית שנבחרה על ידי העם, בשם חבורה של שופטים ‘נאורים’ שבחרו את עצמם, התקשורת לא מתבלבלת לרגע – ומאשימה את הימין, לא פחות ולא יותר, בהחרבת הדמוקרטיה בישראל.

   אז מה אפשר לעשות? להצביע בקלפי כנראה לא כל כך עוזר כמו שחשבנו… אז הרבה מה ללמוד מהשמאל הישראלי אין – אבל קצת יש. למשל – מה שהם עושים למנדלבליט כבר חודשים ארוכים, ולשכניו האומללים, כדי להדיח ראש ממשלה נבחר.

   למה לעזאזל לא לעשות בדיוק אותו דבר לשופטי בג”ץ, שהחליטו שהם גם רשות שופטת וגם רשות מחוקקת ללא שום מנדט מהעם??

   מקווה שההפגנות האחרונות מול ביתה של נאור יהפכו למשהו קבוע. שום דבר אחר לא ישפיע על שופטי בג”ץ. שום דבר.

   הם לא חייבים דין וחשבון לאף אחד מאתנו, והדרך היחידה להשפיע עליהם היא באמצעות הפגנות. את זה הבינו בשמאל מזמן, ולצערי, נראה שהימין, אולי, רק מתחיל להבין את זה עכשיו… מקווה שמישהו ירים את הכפפה..

   אם נותנים להפגין למנדלבליט מול הבית מוצ”ש אחרי מוצ”ש כבר חודשים ארוכים ולמרר את חייו וחיי שכניו ומשפחתו, למה לעזאזל לא לעשות בדיוק אותו דבר לשופטי בג”ץ….??

  3. הייתי קצר רוח למוצ”ש הבא ..
   תשאלו את עצמכם :

   הלוא עמדנו מול ביתה של נאור במטרה
   שבג”צ ייתן סוף סוף
   פסיקה בעניין המסתננים .

   אם כן

   איך זה ייתכן ש 48 שעות לאחר אותו מוצ”ש
   ו..הופ יש תשובה

   אומנם תשובה שציפינו )

   אני עדיין לא מבין :

   כמה זמן תשובתה של נאור הייתה מונחת
   במגירה ??

   או שמה ..תשובה של נאור היתה חפוזה
   וניתנה תחת לחץ המפגינים מול ביתה ??

   שאלה ..לא?

  4. הייתי קצר רוח למוצ”ש הבא ..
   תשאלו את עצמכם :

   הלוא עמדנו מול ביתה של נאור במטרה
   שבג”צ ייתן סוף סוף
   פסיקה בעניין המסתננים .

   אם כן

   איך זה ייתכן ש 48 שעות לאחר אותו מוצ”ש
   ו..הופ יש תשובה

   אומנם תשובה שציפינו )

   אני עדיין לא מבין :

   כמה זמן תשובתה של נאור הייתה מונחת
   במגירה ??

   או שמה ..תשובה של נאור היתה חפוזה
   וניתנה תחת לחץ המפגינים מול ביתה ??

   שאלה ..לא?

   (מנדלבליט מחזיק מעמד 40 שבועות )

 5. ישנו עקרון פשוט ישר ומוסרי והוא, עניי עירך קודמים. אם המסתננים פוגעים בחייהם של אזרחים בדרום תל אביב, האינטרס של האזרחים המקומיים גובר. זה פשוט ומוסרי מאין כמוהו. מה לעשות שרמתה המשפטית של השופטת נאור אינה גבוהה, ואתה למד על כך מפסק דינה בעניין ערעור משקיעי הגז נוכח הפרת ההסכם איתם על ידי המדינה, אמרה נאור שאין מדובר בהפרה רטרואקטיבית שכן הגז אותו מצאו המשקיעים עדיין נמצא באדמה וטרם הופק.

 6. הממשלה חייבת לכנס ישיבה דחופה בנושא, להחזיר את בג”ץ לגודלו האמיתי, ולבטל ביטול מיידי את 2 החוקים\תקנות שאיפשרו לאהרון ברק ימ”ש ושאר חבריו את חוקי זכויות האדם, שהורגים את אזרחי ישראל ודורכים על זכויות האדם של ישראלים אמיתיים ומשלמי מיסים למדינה ביושר.

  חובה להחליט מיד לתת לשרה איילת שקד:

  1.סמכות חרום לביטול כל החלטות הבג”ץ מאז תחילת כהונתו של אהרון ברק ימ”ש (ההחלטות שנוגעות לחוקי זכויות האדם וכבודו).

  2.מינוי חרום של 10 שופטים נוספים לבית המשפט העליון, שופטים ישרים\נאמנים לעם ישראל\משכילים וחובשי כיפה סרוגה כדי לאזן את החלטות בג”ץ אליו המינוי נעשה בשיטת חבר מביא חבר (מרצ).

  3.כדאי להזדרז, האדמה בוערת ומרים נאור מסתרקת…

 7. כחלון ורק כחלון הצבוע אשם אם נאבד את המדינה לטובת אפריקנים המתרבים באלפיהם על חשבוננו הגיב:

  כחלון אשם במצב. מי שמצביע לצבוע הזה מצביע בעד מדינת בג״צ וכל מסתנניה. כחלון מונע חקיקה שביבי ואיילת רוצים לחוקק. כחלון ורק הוא אשם. לכו תפגינו מול ביתו של הדו פרצופי הזה.

 8. הבעיה מובנית.
  רוב השופטים המגיעים לתפקיד, משנים פתאום את עורם ומתחילים להיות “יפי נפש”, שמאלנים, הזויים.
  כלומר הם מתחילים לחשוב על מה “יפי הנפש” של התקשורת יגידו, דואגים ל”מורשת” שתישאר מהם וכו’.
  גם הפתרון צריך להיות מיבני:
  רעיונות לדוגמא (יכול להיות שאענם שווים כלום, נא להעלות רעיונות נוספים):
  1. שופט נבחר כל פעם מחדש על ידי הציבור לתקופה מוגבלת תוך הגבלת מספר קדנציות.
  2. משאל עם לצורך הגבלת בית משפט העליון מבחינת “הכל שפיט”, עליונות הכנסת כנציגת העם שהוא הריבון האמיתי, הכפפת ה”חוק יסוד” (זכויות האדם) ל “יעוד המדינה היהודית” וכו’.

 9. אתמול התראיינה ברדיו איזו עו”ד קטנה מארגון “זכויות אדם(עבריינים ומחבלים)” שאת שמה אני לא זוכר – כמובן שהיא והמראיין דיברו על כך שצריך “להיות פתרון” וש”צריך לדאוג להם” ו”אי אפשר פשוט להגיד להם ללכת בניגוד לרצונם”(אבל את תושבי דרום תל אביב אפשר להכריח לקבל כל דבר).

  עזבו, לכל אלה אנו רגילים – מה שממש היה אבסורד הוא הדבר הבא:
  הם הזכירו הצעה של לא זוכר מי “להקים אזורי מחיה מיוחדים ל’פליטים'”, כלומר גטאות של מסתננים, ואת מי הביאו כדוגמא?
  “כמו שעשו בגרמניה”.

  ממש כמו בגרמניה(ושאר אירופה) רוצים לארגן לנו גטאות מסתננים שאליהם המשטרה לא תכנס ואת הפשיעה שיוצאת מהם המשטרה והתקשורת תכחיש.
  רוצים להפוך את ישראל לסיוט שנקרא מערב-אירופה.

 10. נמאס כבר לשמוע את כל הטוקבקיסטים שיושבים ומתבכיינים. מבלבלים את השכל על השמאל שאפשר להגיד עליו הכל אבל הם יודעים שם איך לעבוד. בשמאל מרימים “מחאה חברתית”. אולי במקום לבלבל את השכל תגיעו גם אתם להפגנה??? מיליון מפגינים מול הבית של נאור אנחנו יכולים להעמיד!! אם רק נרצה!! אבל אנחנו בכיינים, עצלנים וחלשים!!!

 11. הפתרון היחידי הוא שהממשלה תרכוש דירות ותשכור דירות באזורים יוקרתיים ותשכן שם את המסתננים זאת תהיה התשובה לבגצ.יש תשובה לכל דבר

 12. בושה וחרפה למדינה ולראש הממשלה בפרט שעד היום לא מצא אף פתרון למסתננים

  עד מתי ההפקרות הזאת מחכים לסכנה הבאה ואולי אפילו כבר יגיעו לערים אחרות במדינה כגון חולון
  בקניון חולון אף מקבלים אותם לעבודה בבתי קפה ארומה ובמסעדות איפה ראש העיר חולון וכל סגניו ויועציו עד כמה הוא מודע לחומרת המצב לא מספיקה הכתבה של פרופסור רפי קרסו על כך שהם עוד יביאו עלינו מגיפות ומחלות שכבר מזמן אינם והאם מחכים למקרה האונס או התפשטות ההמון הזה שלא יחדל לקרוא דע”ש ובסוף עוד נבין שגם בחולון או בערים אחרות זה יחמיר יותר ויותר.
  יש להפגין ולא להרפות עד שהשמאל ירד מהעץ הגבוהה שעליו הוא יושב והחוקים כאן ישתנו ובמהרה!!!!!!!

 13. אנשים צריכים להבין כי השלטון (הימני?) הוא שותף מלא של בג”צ והשמאל בכמעט כל הנושאים החשובים – מהכחשת הפשיעה הלאומנית הערבית, שחרור מחבלים (עונש מוות למחבלים? ליברמן הוא שר הביטחון והוא לא עושה כלום), נושאי דת, חברה, כלכלה ומדינה ועד לנושא המסתננים. השוני הוא ברטוריקה (הימין קורץ למצביעיו בדיוק כמו שהרפובליקנים בארה”ב מבטיחים הבטחות שווא לבוחריהם אך ברגע האמת מתיישרים לצד “הממסד”, לצד וושינגטון והדיפ סטייט) אך כמעט ולא היינו מרגישים בהבדל אם בוזי’ או ציפי היו ראשי ממשלה (כנראה יותר דגש לנושא הפילסטיני אך בסופו של יום אותו כישלון).

  בנושא המסתננים אני חושד כי מדובר באינטרסים כלכליים:
  1. אזור דרום תל אביב הוא מהיוקרתיים ביותר בארץ (מבחינה גיאוגרפית)
  2. כדי לבנותו מחדש יש לשלם פיצויים גבוהים ביותר לתושבי השכונות
  3. הפלת המסתננים על ראשם מורידה את ערך הדירות, ממררת את החיים ואת רצון הנטישה ההמוני
  4. אחרי שהתושבים יעזבו ייכנסו הקבלנים והחברים וייבנו את האזור מחדש….

  עבור השמאל קהילת המסתננים היא קהל בוחרים גדול לעתיד (במיוחד לאחר הפיכתם לאזרחים ואיחוד משפחות – הרי בג”צ לא ייתן להם ולילדיהם להיות אזרחים סוג ב’…)

 14. לו היו לי האמצעים הכספיים, הייתי מחלק מידי יום כולל שבתות אוכל “לפליטים” יחד עם בקבקוק יין זול בגנים של צפון ת”א, מבטיח לכם שלאחר שבוע אחד בלבד, אותם צפונבונים ואנשי מר”ץ “הנאורים” ירוצו לבג”ץ, כדי שיוציא מיידית מישראל את “הפליטים הפולשים” שלפתע יהפכו בפיהם ל…מסתננים! מקווה שמישהו ירים את הכפפה!