כך הפך נתניהו את ישראל למעצמה אזורית

העוצמות הישראליות בכלכלה ובביטחון מתורגמות על־ידי נתניהו לעוצמה מדינית. מבין גלי הביקורת, כדאי לשים לב לסדרה יוצאת דופן של מהלכים מדיניים

הברית הים־תיכונית: נתניהו, נשיא קפריסין - ניקוס אנסטסיאדיס וראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס | לעמ

מסעו המדיני האחרון של ראש הממשלה לדרום-אמריקה, מהווה תקדים היסטורי נוסף במסגרת מדיניות החוץ של מדינת ישראל תחת הנהגתו, המאופיינת בשגשוג ופריחה מדיניים שלא היו כדוגמתם במדינת ישראל. בתוך חמישה-עשר חודשים ערך נתניהו חמישה מפגשים מדיניים היסטוריים, במדינות שבהן לא ביקר ראש ממשלה ישראלי מעולם.

מאז נבחר נתניהו לראש הממשלה הוא הציב את מדיניות החוץ כאחד היעדים האסטרטגיים החשובים ביותר של ישראל, כחלק מאסטרטגיית הביטחון הלאומי הכוללת של המדינה. נתניהו, שמרן וריאליסט בתפישתו, יודע היטב כי מדינות מכבדות מדינות אחרות, בהתאם לכח ולעוצמה שהן מקרינות.

היעד המדיני שהציב נתניהו עם שובו לראשות הממשלה ב-2009, מתבטא בהפיכתה של ישראל למעצמה אזורית משפיעה. יעד זה יכול היה להתממש אך-ורק באמצעות ניצול איכויות וחוזקות של החברה הישראלית, והפיכתן ליתרונות שיקדמו את המטרה המדינית. אסטרטגיית נתניהו נשענת על שני אדנים – כלכלה חזקה ויציבה ועוצמה ביטחונית.

כלכלה וביטחון

בתחום הכלכלי פעל נתניהו להפחתת מסים, פתיחת הכלכלה לתחרות וצמצום הבירוקרטיה והרגולציה. המדיניות הזו הוכיחה את עצמה מעל לכל ספק. לישראל כלכלה חזקה, יציבה, וחופשית יחסית לעברה האפל.

בשנת 2008 עמד התמ"ג הממוצע לנפש בישראל במונחי שווי קנייה על 27.3 אלף דולר. ב-2016 עמד הנתון הזה על מעל 37 אלף דולר. בשנת 2009 הייתה הצמיחה במשק ברמה של 1.9%, בעוד שרק שנה לאחר מכן, עמדה על 5.6% ומאז לא ירדה מרמה של 2.5 אחוזים – חרף המשבר העולמי שריסק וגרם לקריסת כלכלות שלמות באירופה ובעולם, תוך חיסול הצמיחה בהן.

מן הפן הביטחוני, ממשלת נתניהו המשיכה לשקוד על פיתוח עוצמתה הצבאית. ההצטיידות בצוללות דולפין חדישות ובמטוסי F-35 שמרה על היתרון היחסי של ישראל, ומיצבה אותה כחלק ממדינות מעטות המחזיקות בטכנולוגיה ויכולות שמקנים כלים אלה. על־פי פרסומים זרים, החמקנים החדשים מסוגלים לשאת טילים בעלי ראשי קרב גרעיניים. ישראל רושתה בסוללות ליירוט טילים לטווח קצר, "כיפת ברזל", ונכנסה לשימוש מערכת יירוט טילים לטווחים ארוכים 'חץ 3', ו'קלע דוד' לטווחים בינוניים – ובכך הושלמה מעטפת הגנה אווירית אקטיבית לכלל סוגי הטילים המאיימים על ישראל. לצד זאת יש להזכיר את הצלחת התעשייה הביטחונית ואת מיצובה של ישראל כמעצמת סייבר. כל אלה מיצבו את ישראל כגורם רב עוצמה מבחינה ביטחונית.

ברמת הביטחון השוטף, יש להזכיר את מה שלעתים נעלם בסיקור התקשורתי: בתקופת נתניהו נרשם מספר ההרוגים הקטן ביותר במלחמות ופעולות טרור. זו התקופה השקטה ביותר שחוותה מדינת ישראל מעודה, חרף שני גלי טרור קצרים ולא קטלניים יחסית. קשה להשוות את המצב הביטחוני היום בישראל, למצב הביטחוני תחת יצחק רבין, אהוד ברק ואריאל שרון.

ישראל של נתניהו מרתיעה את אויביה ומצליחה להרחיב את פעילותה. חזבאללה אינו מגיב לפעולות הצבאיות המכוונות נגד תשתיותיו ופעיליו, המיוחסות לישראל על-פי מקורות זרים. השקט בצפון מפליא בעיקר לאור ההצהרה של מפקד חיל-האוויר היוצא, אמיר אשל, לפיו ישראל פעלה צבאית בסוריה קרוב למאה פעמים מאז 2012. ברור כי חזבאללה שקוע במלחמת אזרחים בסוריה, אך כשלוקחים בחשבון את כמות התקיפות ואף יותר מזה, את איכותן – ורואים מנגד את השקט שישנו בצפון – לא ניתן להתעלם מגורם ההרתעה הישראלי. גם בדרום, לאחר 'צוק-איתן' נשמר השקט באופן שלא היה כמותו מזה שני עשורים כמעט.

התמורות ביחסי החוץ של ישראל

שני האדנים האלו – כלכלה וביטחון – מיתגו את ישראל כמדינה חזקה, שבסיוע הנחישות והעקביות של נתניהו בזירה הפנימית ובפורומים בינלאומיים, הובילו לשינוי דרמטי ביחסי החוץ של המדינה.

באגן הים התיכון ניצל נתניהו את המשבר המכוון שיצרו התורכים כדי להקים ברית אזורית עוקפת תורכיה. ברית זו כוללת את קפריסין ויוון ונועדה לחזק את מעמדה של ישראל באזור הים-התיכון. זאת באמצעות יצירת הזדמנויות כלכליות ומינוף שיתוף הפעולה בתחום האנרגיה. משנת 2016 התקיימו שלוש ועידות פסגה של שלוש המדינות, בניקוסיה, בסלוניקי ובירושלים.

לפי נתניהו, אירופה המערבית הופכת יותר ויותר אנטי-ישראלית בשל כניסה בלתי-מרוסנת של מהגרים מוסלמים והשפעתם על היבשת, ובשל אנטישמיות אצורה. בהתאם לכך, הוא פעל על־מנת לצמצם את השפעת האיחוד האירופי על ישראל תוך הפחתת התלות של ישראל באיחוד.

מאמצים אלו באו לידי-ביטוי בהתקרבות ישראל למדינות מזרח ומרכז אירופה, שאינן מרגישות בנוח עם האיחוד האירופי. ביוני האחרון ביקר נתניהו בהונגריה והשתתף במפגש פסגה מדיני עם עמיתיו מפולין, צ'כיה וסלובקיה, שהגיעו להונגריה. מדינות אלו, הידועות כ'מדינות וישגראד', לוקחות אמנם חלק באיחוד האירופי, אך הן מהוות גוש המתנגד למדיניות ההגירה הבלתי מרוסנת לאירופה.

לבסוף, נתניהו פתח את כלכלת ישראל לשווקים חדשים שעד-כה לא היו נגישים עבורה: באסיה שדרג נתניהו את היחסים עם יפן, בה ערך ביקור חשוב במאי 2014. בינואר 2015 אירח נתניהו למפגש גומלין את ראש ממשלת יפן, שינזו אבה. שינוי חשוב עוד יותר התרחש ביחסי ישראל-סין: נתניהו מועיד לסין חשיבות עצומה למשק הישראלי, ובצדק – בשל גודלה העצום והכמות האדירה של אזרחיה, הפוטנציאל הכלכלי של סין עבור ישראל הוא בלתי-נתפש. במרץ 2017 ערך נתניהו ביקור בסין, לציון 25 שנה ליחסים הדיפלומטיים בין המדינות, והביא עמו שורה של תעשיינים ואנשי עסקים מתחומים שונים. במהלך הביקור נחתמו 25 הסכמים לשיתוף פעולה במגוון תחומים שלפי הערכת הסינים שוויים כ-2 מיליארד דולר.

פגישה פומבית ראשונה עם נשיא מצרים, עבד אל־פתאח א־סּיסי, 19 בספטמבר 2017 | לעמ

גם בסינגפור ערך נתניהו ביקור היסטורי בפברואר 2017. למרות שיעורם הגבוה של המוסלמים במדינה, ולמרות שהיא שוכנת בין שתי מדינות מוסלמיות ללא יחסים עם ישראל (מלזיה ואינדונזיה) הביקור נערך וסוקר באופן משמעותי אצל המקומיים. שנה לפני כן ביקר בישראל לראשונה ראש ממשלת סינגפור, למשך ארבעה ימים. במסגרת הביקור נחתם הסכם שיתוף פעולה בין המדינות. ביקור היסטורי נוסף נערך באוסטרליה, מיד לאחר ביקורו בסינגפור.

ביולי 2017 נחת בישראל ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי. זו הייתה הפעם הראשונה שמנהיג הדמוקרטיה הגדולה בעולם מגיע לארץ. כמו סין, נתניהו מייחס ליחסים עם הודו חשיבות כלכלית מרחיקת לכת. היחסים עם הודו התהדקו משמעותית עוד הרבה לפני הביקור, לאחר שמודי נכנס לתפקידו. ערב הביקור בישראל הודיעה התעשייה האווירית כי חתמה על עסקאות בהיקף של כ-2 מיליארד דולר בהודו, במה שנחשב לעסקת הייצוא הביטחוני הגדולה ביותר בתולדות המדינה, לאספקת מערכות הגנה אוויריות לצבא הודו.

ישראל של נתניהו חיזקה את הקשרים גם עם מדינות מוסלמיות במרכז אסיה, להן יש חשיבות אסטרטגית ביטחונית בשל קרבתן לאיראן. בדצמבר 2016 ערך נתניהו ביקור באזרבייג'ן – בפעם השניה לראש ממשלה ישראלי (גם בפעם הראשונה היה זה נתניהו), ולאחר מכן ביקור היסטורי בקזחסטן. לצד האינטרסים הביטחוניים של ישראל, נחתמו בין המדינות גם הסכמים כלכליים.

מאמץ מדיני נוסף התקיים בחודש הקודם, כאשר לראשונה ערך ראש ממשלה ישראלי ביקור בדרום-אמריקה. נתניהו ביקר ביום אחד בשלוש מדינות – ארגנטינה, קולומביה, ומקסיקו – ונפגש עם ארבעה ראשי מדינות. לנתניהו התלוותה משלחת גדולה של אנשי עסקים שביקשו לחשוף את התוצר הישראלי לשוק הדרום-אמריקני הגדול.

מהכלכלי למדיני – גם באזורנו

יש להזכיר אף את הביקור ההיסטורי של נתניהו במערב אפריקה, ביוני האחרון. בפעם הראשונה הגיע ראש ממשלה ישראלי לביקור מתוקשר וחגיגי באוגנדה, קניה, רואנדה, אתיופיה וליבריה. מטרת הביקור היתה לקרב את היבשת לישראל, לאחר עשורים של הזנחה דיפלומטית ומדינית. הכוונה הייתה לשנות את היחס העוין של מדינות אפריקה לישראל בפורומים בינלאומיים. גם כאן, האסטרטגיה ברורה – טכנולוגיה וידע ישראליים, תמורת שינוי ביחס המדיני. במהלך הביקור הפך נתניהו למנהיג הלא אפריקני הראשון שנאם בפני ועידת מדינות מערב אפריקה – ששליש מחברותיה הן מדינות מוסלמיות.

חידוש וחיזוק היחסים עם העולם המוסלמי, בא לידי-ביטוי גם ביחסי ישראל והעולם הערבי. בשבוע שעבר הצהיר נתניהו כי "מה שקורה בפועל איתן (עם מדינות ערב, ע.ד) לא קרה בתולדותינו, גם כשחתמנו על הסכמים". התבטאות זו לא נאמרת בחלל ריק. שיתופי־הפעולה בין ישראל לבין מצרים וירדן מעולם לא היו הדוקים יותר. שיתוף־פעולה זה מתנהל לאור אינטרס משותף של ישראל וירדן – המאבק ב'מדינה האסלאמית' והחשש מהשתלטות איראנית בדרום סוריה. לכך ניתן להוסיף גם את היחסים בין ישראל ומצרים על רקע הטרור בסיני והיחס לחמאס ברצועה. על־פי פרסומים זרים, ישראל מאפשרת למצרים לפעול בחופשיות בשטח המפורז שעליו הוסכם בהסכם השלום, כדי להילחם במחבלי דעא"ש, ואף דווח כי ישראל מסרה  לירדן מסוקי קרב לצורך התמודדות מול עם אותו ארגון. שיתוף הפעולה הישראלי ההדוק עם מצרים בא לידי ביטוי בפגישה פומבית שהתקיימה ב-18 בספטמבר בין נתניהו ונשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, בשולי עצרת האו"ם. השניים אמנם נפגשו פעמיים בשנים האחרונות, אך היו אלו פגישות חשאיות ואילו הפגישה בניו-יורק הייתה הפעם הראשונה ששני המנהיגים נתנו פומבי ליחסיהם.

החשש מהתבססות איראנית בסוריה ומהפרה של הסכם הגרעין, והמשך פיתוח הטילים הבליסטיים הבין־בשתיים באיראן, הובילו להתקרבות חסרת תקדים בין ישראל וערב־הסעודית, לפחות מאחורי הקלעים. ביוני 2015 נפגשו בוושינגטון מנכ"ל משרד החוץ דאז, דורי גולד, והגנרל הסעודי לשעבר, אנוואר אשקי, הנחשב מקורב לבכירי השלטון במדינה. לפי גורמים בכירים בירושלים, נתניהו והממשל הסעודי אישרו מראש את המפגש. בפברואר 2016 נפגשו שר הביטחון דאז, משה יעלון, ומנהל סוכנות המודיעין הסעודי לשעבר, הנסיך טורקי אל־פייסל, בכנס הביטחון הבינלאומי במינכן. כמה ימים לאחר מכן פורסמו ידיעות לא מאומתות על כך שמשלחת צבאית רמת־דרג מסעודיה הגיעה לביקור חשאי בישראל. בחודש שעבר אף דווח כי נסיך מבית המלוכה הסעודי ביקר בישראל.

ביקורים ומפגשים דומים התקיימו גם בין בכירים ישראלים ובין בכירים מבחריין, כווית, עומאן וקטר. ב־17 בספטמבר דווח כי שני רבנים העומדים בראש מרכז שמעון ויזנטל ביקרו בבחריין בתחילת השנה, ושמעו את מלך בחריין, חמאד בין עיזא אל כליפא, קורא להסיר את החרם הערבי על ישראל ומכריז כי אזרחי המדינה רשאים לבקר בה.

נתניהו יכול לרשום הישג למדיניותו גם מול רוסיה, שבעשור האחרון מנסה להחזיר לעצמה את מעמדה כמעצמה עולמית. המעורבות הצבאית הרוסית בסוריה וההשתלטות הרוסית על המרחב האזורי בסוריה, השוכנת לגבול ישראל, הביאו את נתניהו להקדים תקופה למכה ולאוץ לפגישה עם הנשיא פוטין, כדי להסדיר מנגנון למניעת אי-הבנות והתנגשות בין הצבאות. מאז נפגשים קציני צה"ל אחת לתקופה עם מקביליהם הרוסים, ודיפלומטים רוסים מביעים בפומבי את הערכותיהם למדיניות הישראלית הנבונה, שהצליחה למנוע עד־כה חיכוכים מיותרים או סכסוך עם מעצמה עולמית שישראל חפצה בידידותה. בסך־הכל נפגש נתניהו עם פוטין שש פעמים בשנתיים האחרונות – נתון חסר תקדים ולא מובן מאליו כלל. ישראל מנסה להשתמש בשיפור היחסים עם הרוסים כדי להטות את כובד המשקל לטובתה, ביום של אחרי מלחמת האזרחים בסוריה ועיצוב המדינה, במיוחד סמוך לגבולותיה.

ישראל כמעצמה אזורית

בכל הביקורים והמפגשים המדיניים, בכל המדינות ובכל היבשות, הדגיש נתניהו את היתרונות של הכלכלה הישראלית, של הביטחון הישראלי, ושל השילוב ביניהם. השילוב הזה אפשר לישראל להשיג מעמד בינלאומי יוקרתי ולגייס בעלי-ברית שיועילו לאינטרס הישראלי. מצבה של מדינת ישראל מעולם לא היה טוב יותר – בכלכלה, בביטחון ובמדיניות החוץ. ישראל הפכה למעצמה אזורית משפיעה, שמעצמות עולמיות מתייעצות איתה וחולקות לה כבוד בזמן שהן מעצבות אזורים. היא הצליחה לגוון את מקורות התמיכה והמסחר שלה לשווקים רחוקים ובעלי פוטנציאל שספק אם ניתן לכמת אותו, ובכך להיחלץ מהתלות הכלכלית והדיפלומטית שלה באיחוד האירופי.

ההצלחות הלא מועטות שנמנו לעיל רשומות על שמו של בנימין נתניהו. היכולת של מדינאי לנווט את הספינה בקור רוח, בתבונה, בחדות ובנחישות, לחוף מבטחים – איננה דבר של מה בכך. במיוחד בים הסוער של המזרח התיכון שחווה טלטלות עזות בשנים האחרונות.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

83 תגובות למאמר

 1. הכל טוב ויפה,אבל כשיהודי לא יכול לחיות בבטחה במדינתו ומסתנני עבודה עושים כבתוך שלהם ויהודים נרצחים על ידי ערבים דבר יום ביומו והבידואים כובשים את הנגב ועמותות אוטואנטישמיות ובראשן בג"ץ עושים כאן דיקטטורה,אז כל ההישגים הללו שווים כקליפת השום.

  1. ככה זה, לא יודעים כלום חוץ מלהתלונן! זה טבע שני ליהודים, ואף בתורה כבר נכתב על כך.

   מושלם אף פעם לא יהיה, אין שלמות בעולם הזה, החכמה היא להשיג כמה שיותר טוב, וזה הרעיון.

  2. בדיוק, בונים אימפריה בחוץ ומחרבים את המדינה מבית.

 2. שמחתי לקרוא את העובדות שלא נכתבות בתקשורת מסיבות ידועות. אשמח לקבל מידע רוולנטי ואמין ללא פרשנויות אידאולוגיות לגבי פעילותה של מדינת ישראל ההישגים הבטחוניים והכלכליים והשותפות עם מדינות אחרות. שמחתי לקרוא.

  1. לעתים קרובות אני מהרהר על כיצד רואים שכנינו אוייבי ישראל בעינים כלות את השגי המדינה הקטנה והצעירה ישראל הנמצאת בים סוער מלא כרישים ומצליחה בהנהגת ראש ממשלה עם תנועת פנימית אופוזיציה של סמולנים בתפקידים מהאקדמיה ועד מערכת המשפט עוייני הממשלה הימנית שנבחרה בדרך הדמוקרטית על שאינם נושאים חלק בהנהגה וניהול המדינה, ושלמרות כך היא מתנהלת וקוצרת השגים בכל התחומים בהם השגשוג בכלכלה העליה ברמת החיים בחברה התעצמות צבאית והגדלת ההרתעה של האויבים מהחוץ הברת קשרי היות עם מעצמות כמו הודו וסין ומדינות רבות במזרח אירופה באפריקה ובאמריקה הלטינית. וכל ההצלחות האלה לצנינים בעיניהם.
   אישור לכך תמצאו בקריאת עיתון הארץ. בעיתון זה תמצאו את כל דברי השיטנה השקר והכזב על העובדות והמציאות. הכתבות יקבלו כותרת של שופרות עיתונות של הרשות הפלשתינית אשף חמאס חיזבאללה ומשמרות המהפכה.

  2. הגרוע ביותר! יזכר לדראון עולם. אם בכלל יזכר…

  3. אחלה ביבי שבעולם. לא היה כמותו בתולדות ישראל

 3. לקרוא כתבה כזאת, שהכל בה חיובי מורידה מההשגים שכתובים בה משום שזה דומה לכתבה בעיתון קומניסטי.

  1. נהפוך הוא, זה דומה לכתבה קפיטליסטית מובהקת בעיתון קומוניסטי במדינה קומוניסטית.
   זה משהו שקשה למצוא ורק מחזק את הנאמר.

  2. ואם זו היתה כתבה ביקורתית על נתניהו לא היית טוען שזה קומניזם שמאלני.

  3. מה התרגלת לשמוע ולקרוא בכל מקום איך שופטים בוץ אל ראש הממשלה??
   זה עדיף?? שם לא מפריעים לך את השקר וכעס של לוזרים משמאל??
   בכתבה הזאת – אמת, שלא תשמע בחדשות של ערוצים 10 ו-22. תפתח את העיניים!

 4. מאחר ויש השגים מרשימים למר נתניהו בביטחוןף כלכלה ויחסי חוץ של מדינת ישראל, אולי הגיע הזמן להשקיע קצת ב"מדיניות פנים" ולנסות למצאו פתרון לבעיות הפנימיות של ישראל בכלל ושל אזרח הקטן בפרט ?

  1. אני מחזק את דברו של סרגיי שכתב שהגיע הזמן שבניימין נתניהו יטפל בבעיות הפנימיות של האזרחים במדינה , שיטפל במהירות בנכים המסכנים, ושיקל ויסבסד את המחירים של הגז שנמצאו בחופי ישראל ויפחית את המיסים, כולל החשמל והארנונה, ויטפל בדיור ציבור לכול אלה שזקוקים, מבוגרים,גרושים שקשתה ידם לרכוש חדר או שתיים למחייתם, ושיעזור לחיילים המשוחררים, ושכלכלה תהייה ראלית למחירי המשכורת ושילדים וזקנים לא ירעבו, מקווה שלא יסתמך רק על התרומות של האזרחים, בושה שבשנים אלו רעבים ללחם, ומצד שני מוסיפים במשכורת של חברי הכנסת, אני פונה אלייך מר בניימין נתנייהו עני עירך קודמים,

  2. אמנון, ניכר שאתה מושפע מקריאה רבה של הכתבות והמאמרים בעיתון הארץ כך שלא נותר לך זמן לקרוא ואו לשמוע על המצב העובדתי. למשל שרמת החיים במדינה עלתה במידה ניכרת וגם שעור העוני ירד. שלא לדבר על מספר הנוסעים לחול ומספר המכוניות החדשות העולות על הכבישים. ומה שציינתי זה רק דוגמית קטנה על מה שלא תמצא עליהם אף מילה טובה בעיתון שלך.

 5. מעצמה??? אזורית???
  מעצמה שמפחדת מחיזבאללה-אירגון טרור קטן וזניי
  רועדת מעזה- פלסטינים שב 1948 ישראל עלובה התמודדה עימם ויכלה להם
  חוששת מהצל של עצמה
  כלכלית?
  יותר עניים ויותר עוני.
  דיור בלתי מושג לצעירים
  כלכלה לעשירים
  כתב מטעם נהנה מבושם המחפה על סירחון

  1. מה זה "יותר עניים ויותר עוני"? לך יש 2 סמארטפונים ולעני רק אחד?

 6. אסור להחליף אותו!!הוא מנהיג מעולה ואין יותר טוב ממנו!! ובבקשה תפסיקו להסתכל לו ולאישתו "בצלחת"
  מגיע להם חיים ברמה גבוה

  1. שירלי רצוני להביא לידיעתך שנכון שאין ראש ממשלה כרגע טוב יותר,אבל לכול אדם יש מחליף ולעיתים יותר טוב, יכול להיות שמצבך טוב מהרבה אזרחים וזה לא אומר שהוא טוב למדניות החוץ אז בהכרך הוא טוב במדניות הפנים שסובלים ברובו , פרט לעשירון העליון או למבוססים מלפני 30-50 שנה .אז בל נתלהב.

 7. הכל נכון אבל יש גם צד שני וזה המדיניות המפלגת שלו כלפי פנים: עקב הסתבכויותיו , באשמתו כמובן -נהנתנות היא לא גזירת גורל, הוא נקלע למצוקה של חקירות ואישומים בדרך וכדרך להצלת עצמו (כאמור מההסתבכויות שהוא יצר) הוא מוביל קמפיין שקרי ומפלג כביכול השמאל והתקשורת רודפים אותו ממניעים פוליטיים. בכך היא מלבה פלגתנות מלאכותית בציבור שכן רובו של הציבור הוא סוג של מרכז ימין מתון וכל השיסוי של חלקי העם זה בזה מחליש אותנו אסטרטגית

  1. הוא לא מוביל שום קמפיין. הסוכנויות הזרות השונות של הקרן החד"שה, שפרנסתן אמונה על זריית ריב ומדון, תוחבות את כפותיהן המטונפות היישר אל הקרביים של החברה הישראלית, ואח"כ מלינות על פילוג.

  2. איך סמולנים שעל במות הבחירות שלהם כיכבו משך שנים גזענים כמו מוטה גור, דודו טופז, גרבוז, חצרוני ועודד קיטלר יכולים להלין על פלגנות? איך מי שירו למוות על בחורים פליטי שואה באלטלנה בתותח הקדוש עליו פיקד מי שלימים יהיה לראש ממשלתם האסוני והנערץ, יצחק רבין, יכולים להלין על פלגנות? איך מי שהסגירו לבריטים את לוחמי האצ"ל והלח"י יכולים להלין על פלגנות? איך מי שגירשו לחינם שמונת אלפים יהודים מבתיהם, תוך איטרוג ראש ממשלה מושחת, יכולים להלין על פלגנות? איך מי שמנעו עבודה ובריאות מחסרי הפנקס האדום משך שנות דור יכולים להלין על פלגנות? איך מי ששדדו את אדמות העם כדי להעשיר בהן כפרים חקלאיים המשויכים לתנועות השמאל יכולים להלין על פלגנות? איך מי שהקימו חטיבת חי"ר של "נוער חלוצי לוחם" על מנת להוות כוח עבודה חינם לאותם כפרים חקלאיים בלבד יכולים להלין על פלגנות? איך מי שסירבו משך שנים לפתוח את שערי הארץ לאחינו יהודי אתיופיה היקרים יכולים להלין על פלגנות? איך, איך??

 8. מדינת ישראל מתפתחת כלכלית למרות שילטון נתניהו ….בעיקר בתחומים בהם הממשלה עדיין לא מפריעה ואו החברים של לוקחים קופונים גדולים

  כיפת ברזל אינה קשורה להחלטות ממשלת נתניהו כמו כן טיל החץ
  מטוסים בעלי יכולת חימוש מיוחדת נמצאים בחיל אוויר כבר 40 שנה כאשר נתניהו מכר רהיטים

  טיולים העולם אינם ערובה למדניות חוץ מוצלחת במיוחד כאשר הם בעיקר לפרסום ומימוש גחמות המלכה שרה

  בסוריה הפציצו גם לפני מלחמת האזרחים ושלטון נתניהו

  לנתניהו זכויות רבות כולל לצערנו גם הלהטת שנאת אחים ולקיחת זכויות על עבודתם וכישוריהם של אחרים

  1. אין לך מושג ירוק בהתנהלות של מדינה, מדינה לא מתפתחת כלכלית מעצמה, זה לא עובד ככה.

   כדאי שתקרא מה אומרים בעולם על תפקודו של נתניהו ותלמד שבזמן שאתה מתבכיין (רק בגלל שאתה שונא) בעולם מעריכים אותו כאחד המדינאים והמנהיגים המוצלחים ביותר בעולם.

  2. דוד היקר סביר להניח שאני משכיל ממך בתחום העניין (22 שנות לימוד)
   ומנוסה יותר ממך בתחום העניין בעלים. מנהל. יזם של מספר חברות תעשייה כולל בקרית 4 וקרני שומרון

   זו הבנתי למרות ועל אף שלטון נתניהו מדינת ישראל מתפתחת

   הישגו המשמעותי ביותר הוא ליבוי שנאת אחים והעמקת השחיתות השלטונית

  3. בסופו של דבר המון דברים נקשרים לעבר . היו אומרים כאשר שר/ראש העיר היו מחליטים על מיזם כלשהו את גזירת הסרט במיזם היו נותנים לשר שבא כמה קדנציות אחרות והם היו גוזרים את הסרט. ולמרות כך אני חולק עליך כי אתה רואה המון דברים שנראים דברים כמובן מאליו ולא לוקח בחשבון את המשאבים שהשקיעו לכך. אתה מזכיר את החץ שלפי הטיעון שלך זה בכלל דבר ישן אבל האם כל הדברים הישנים התקדמו באותו קצב הרבה תכניות נסגרו או שנמשכו יתר על המידה ללא תוצאות ופה רואים פרויקט שלפי דעתי הקצב של הפיתוח ושיכללו התגברו בשנים האחרונות אבל אפילו שלא, זה לא דבר מובן מאליו שה מתקדם בקצב יפה. גדר הגבול ממצרים אלו דברים אסטרטגים שיהיה בשימוש לעשרות שנים (כמה הרוגים מונע גדר מצרים ללא קשר למסתננים האם יש לך מושג ). גדר גבול בין ירדן לישראל למרות שאין טרור עכשווי עדיין החליט ביבי להשקיע בכך בראיה לטווח ארוך והקצר. מכשול תת קרקעי בגבול רצועת עזה שלפי החישובים בעלות של לפחות שלושה מליארד שקל אלו דברים שלא באים מעצמם. תקציב המדען הראשי שזה הגבוה בעולם 1.5 מליארד לשנה שזה מצמיח עשרות סטראוטיפים ואחר כך תגיד שזה צומח לבד. באר שבע בירת הסייבר העולמית מי היה פעם מסתכל לעבר באר שבע והכול מובן מאליו. בנושא הגז ביבי מנסה לעשות צינור משותף עם קפריסין דרך יוון לאירופה כאשר כמה בעיות נוצרו 1) כאשר אצלנו מנעו את הפיתוח 2) ירידת מחיר הגז כך שהיתכנות כלכלית לצינור גז כאשר חברות הנפט/גז מצמצמות פעילויות עקב ירידת המחירים. האם הכול במצב הכי טוב כמובן שלא אבל ישנו כל כך הרבה דברים שאתה לוקח כמובן מאיליו 450 מיליון כל שנה תוספת לתרופות (פעם זה היה רק 300 מליון ) ואתה רק שומע מה לא נכנס לסל כי כל הדברים מובנים מאליו.
   האם אין בעיות בוודאי העיקר זה מחירי הדירות אבל לטעון שהכול בא מאליו זה רחוק מכך.

 9. דבר פעוט, זוטר, זניח, אם יורשה לי.
  מכיוון שמדינת ישראל מבססת את מעמדה הבינלאומי בצעדי ענק, ועוד ידה נטויה, הגיע הזמן שהיא תקים לעצמה משמר כבוד או משמר נשיאותי מרשים ומגונדר אשר יקבל את פני האורחים רמי המעלה במדי שרד מהודרים במקום פלוגת המשטרה הצבאית הפרובינציאלית, המרושלת והמאיימת משהו.

  1. במקום מעון ראש הממשלה הישן והמוזנח.הגיע הזמן לבנות מתחם נשיאותי יוקרתי ומודרני. שישקף את המעמדה של ישראל כמעצמה בין לאומית.

  2. אסי קדר, אמן גם לדבריך! וגם מטוס "חיל האוויר 1" לא יזיק.

 10. חחח…תעמולה כוזבת שלא לומר שקרית . ביבי בחקירות אין סופיות על קרדיטים לא לו .

  1. אסי יש לי ערכה אלייך , כמדומני שתצתרך להתעורר מהחלום שלך, אנחנו לו בשלטון מלוכני,שצריך לבנות לו 1000 חדרים כמו לצאוססקו לשעבר נשיא רומניה, אז בו נדבר על העם ברובו שמתחת לקו העוני, כאן הוא צריך להוכיח את הצלחתו, ונראה ???

  2. יש משהו לא נכון בכתבה ??
   בוא תצביע על נתון שקרי אחד.
   היות ואינך מסוגל להתמודד עם העובדות ועם המציאות שאינה נוחה מבחינתך אתה זורק את המשפט המנצח "תעמולה כוזבת שלא לומר שקרית". להתעמת עם העובדות ? להוכיח את טענותיך ? נו טוב, אתה לא מתעסק בפרטים הקטנים.
   אז אנחנו נמשיך להינות מביצועי נתניהו (כן, גם אתה) ואתה תמשיך לאכול את הלב.

 11. ולמרות זאת מספיקה ממשלת שמאל אחת כדי להרוס הכול. תראו את שני ממשלות השמאל האחרונות: ממשלת רבין וממשלת ברק. את נזקי הנסיגה מלבנון ופיצוץ שיחות השלום אם יאסר ערפאת חטפנו במשך שנים ונזקי אוסלו עדיין גורמים להרוגים ישראלים (נו כי למה לא להביא לארץ אלפי מחבלים מטוניס, לתת להם שליטה על אוכלוסיה והמון נשק? מה כבר יכול לקרות?). זאת הבעיה היסודית של נתניהו ושל כל ראש ממשלת ימין אחר שהיה במדינה. הם יכולים לבנות במשך שנים ארוכות אבל אפשר להרוס את כל מה שהם בנו ברגע אחד וזו בעיה מערכתית. כל עוד הימין בארץ (ובעולם המערבי) לא ידבר על שינוי מערכתי מוחלט העולם המערבי ימשיך ללכת שמאלה והימין ימשיך לשמוח מכל מיני פירורים.

 12. אם אליבא מחבר הכתבה נתניהו מדינאי על מדוע ולמה כל " הישגיו ההיסטוריים" אינם מתורגמים להגדלת התמיכה בנו באו"מ, להפחתת התמיכה הגוברת בעולם בפלשתינאים ולהשגת הסכם שלום עמם. רק למחבר הכתבה ולמי שטרח לתת לו אוסף הפרטים המופיעים בה הפתרונים.

  1. זה כן מתורגם רק שעדיין למשטרים חשוכים יש רוב, גוף דמוקרטי עם רוב דיקטטורי זה אוקסימורון.
   אבל באחוזים מצבנו טוב בהרבה מכשליקקנו אשכיהם של האירולוזרים.

   בקשר לשלום עם הבלסטינים, זה כי הם רוצים שתמות, תקלוט כבר גם רוב של מאה אחוז וסילוק של הבלסטינים מכל גוף לא יביא לך שלום, רק ההשמדה שלהם תביא שלום.

 13. מה לא עושים בשביל להכשילו לא אפרט מי כי לא חסר אין ולא יהיה עוד ראש ממשלה כביבי לא פחד מאובמבה הרשע אז מי האויב שיפחידו כאן בבית, קטן עליו

  1. רוק זה נכון שיורגים עליו בצורה מוגזמת אני תומך במה שכתבתה.אבל מדוע הוא לא מפחד מנשיאים כמו אובמה עוכר ישראל, כי מאחוריו עמד העם שלנו, אותו עם שהמשיל ובחר בו, וראה בצמתים נלחמים על חייהם עם גרושים עלובים שמקבלים במשך שנים, ילדים וזקנים רעבים ללחם איפוא המצביא הגדול שלא מבוגל לתת לעמך פתרון שיפסעקו לסבול אותו בוחר שבחר בו. תודה רוק.

 14. "וכל זה איננו שווה לי"אם בארץ ישראל יהודי מפחד ללכת במקומות מסוימים,אם כמעט כל יום נרצח כאן יהודי משום שהוא יהודי,אם בדרום תל אביב מוקמת מדינת אויב מוסלמית,אם הבידואים כובשים את הנגב,אם קרנות אוטואנטישמיות שממומנות על ידי אויבי ישראל חודרות לכל גוף ממשלתי כולל צה"ל,אם בית המשפט העליון משליט כאן דיקטטורה שמאלנית קיצונית…וביבי לא עושה כלום.

 15. בלי מילת ביקורת אחת, בלי זה שישראל של שקרניהו הפכה למקום הכי יקר בעולם? שצריך 140 משכורות לדירה? שהכי הרבה עוני בעולם המערבי?
  ולמה לא סיפרתם שההורדה בטרור היא בזכות ממשלת שרון שבנתה גדר? שהיו חות נפגעים מטרור בממשלת אולמרט? שקרנים!
  ולא דיברנו על התנהלות גרועה שלו בצוק איתן, על פי דוח מבקר המדינה.

 16. יש הרבה דברים לזכותו של נתניהו אבל בקשר לרוסיה היא עושה מה שהיא רוצה ולא מתחשבת בישראל בנושא הנוחכות האירנית בהודו אי אפשר לזקוף כלום לנתניהו הסיבה לשינוי היא עלייתו לשלטון של מודי ולא מדניות כזאת או אחרת בקשר לכלכלה זה סיפור עצוב נתניהו לא עושה כלום כדי לקדם את הכלכלה או רק מחלק כסף לשותפים לההתסדרות רק לאחרונה נחתם הסכם עם הנכים הוא לא פועל לקדם את הכלכה ולא עושה שום רפורומות אמיתיות פעם כשהוא היה שר אוצר הוא באמת עשה את זה עכשיו הוא לא עוסק בזה בכלל אלה בדברים אחרים חוץ מזה בזירה הבינלארומית בארגונים שונים אין שום שינוי

 17. ניראה שגם ביבי מתכונן לבחירות.
  בדרום אמריקה הוא לא יצליח לעשות כלום, אירן וחיזבאללה יושבים שם חזק עם שוק הסמים והרבה מתפרנסים מהם.

  כתבה מאוד מגמתית

 18. עוד כמה דברים:
  ישראל הפכה למעצמת התפלה, בכך הוסר איום ההתיבשות ונוסף תחום כלכלי/עסקי/ סיוע הומאני
  רשת הכבישים כלכך מדהימה שכבר אי אפשר לצאת מהבית בלי ווייז.
  התיירות בשיאים של כל הזמנים.
  ישראל היחידה שערוכה למשבר הפליטים העולמי- בזכות גדר בגבול המצרי, מה שטראמפ רוצה אצלו, והאירופאים יכולים רק לחלום עליו. גדר .. גדר כזו מושלמת במהירות גם בגבול המזרחי.
  ומקר גאווה נוסף- בית החולים הפורס של צה"ל. שהוכר כטוב מסוגו בעולם, ומהווה בית חולים איזורי מלא, כולל כל מחלקה, מיולדות לגארייטרי, ממוח לעור, ה כ ל. עד כדי כך, שבדירוג לפי 3 קטגוריות, בראשונה יש רק את ישראל, בנייה יש איזה 7, ובשלישית בכלל מומלץ לא להשתמש, כי עושים יותר נזק מתועלת.

  והרשימה עוד ארוכה, וכן, ביבי חתום עליה.

 19. ועדיין… ירדן לא חדלה לערער על מעמדה של ישראל בהיותה יו"ר מועצת זכויות האדם של האום(!).
  היה ניתן להניח שאם כל מה שכתב פה נכון, הסכינים לא ישלפו נגדנו קבל עולם ויגרמו לנו נזק… אלה רק בעקיפין.
  ומי שעושה את זה הוא פחות ממקורבו של המלך?
  כיצד זה, שאנו לא מגיבים לפעולות עוינות יזומות אלה ע"י לחיצה על אחד ממנופי הלחץ שיש לנו כנגד הממלכה הזו?

  1. אני לגמרי מנחש בלי שום ידע או ביסוס – אבל כנראה שמקבלי ההחלטות בסוף החליטו שעדיף שיתוף פעולה ביטחוני עם ירדן מתחת לשולחן וגינויים באו"ם, מאשר עימות מדיני, כאוס ואנשי דעאש ואל קעידה שמסתננים דרך הגבול הירדני ליהודה ושומרון, ואולי אף לתוך הקו הירוק.

   בסוף כל ההחלטות באו"ם הן הרי לא יותר מתקיעת אצבע בעין הישראלית, ולא גורמים לנזק של ממש… האו"ם הוא די בדיחה חסרת שיניים….

  2. ועדיין… איראן ממשיכה להתחמש, דעאש ממשיך להקצין ובמונגוליה ממשיכים להפריח יוני דואר במקום לקנות רחפנים מתוצרת ישראל.
   היה ניתן להניח שאם כל מה שכתוב פה נכון, אסד היה מבקש חסות ישראלית למשטרו, כחלון היה מכה על חטא והרכבת הקלה היתה כבר מוכנה.
   כיצד זה שנתניהו מתמהמה בהבאת המשיח לציון? לשולחיהם של שכירי המקלדת פתרונים.

  3. אל תצפה מביבי לכלום. ראש ממשלה פחדן . יכול בקלות להוריד את כמות המים האקסטרה שאנחנו נותנים לירדן.

 20. ראש הממשלה וגם הכותב חיים בעננים ולא את המציאות היומיומית. מעצמה איזורית עם חינוך דפוק, מערכת בריאות קורסת ושום חמלה כלפי נכים, זקנים וכל מי שנמצא בשולי החברה.
  לחברים המיליונרים שלו ראש הממשלה דואג יותר..
  אנחנו שמנסים לגמור את החודש בכבוד וחושבים על עתיד טוב יותר לילדינו יודעים שהכל בלוף אחד גדול.

  1. אתה מדמין שחורות
   אין שום בעיה במערכת החינוך – אלא ציפיות לא ראליסטיות
   מערכת הבריאות לא קורסת ותוחלת החיים בעלייה מדי שנה
   מצבם הכלכלי של הנתמכים עולה כל הזמן – רמת החיים שלהם עולה יחד עם כלל האוכלוסייה
   אני מאמין שאתה חושב שמצבך הכלכלי קשה, כנראה בגלל שאתה רואה יותר מדי תוכניות טלויזיה. אני בטוח שמצבך הכלכלי טוב לעין ערוך מאשר זה של הוריך.
   לגבי עתיד ילדיך – אם תלמד אותם לראות שחורות, לסמוך על הממשלה, ולהתבכין – חששך מוצדק. אם תלמד אותם לסמוך רק על עצמם, שפע הזדמנויות פתוח בידך.

 21. שכח רק לציין שהוא חבר של יאיר ויועץ בצוות הבחירות של ביבי. חוץ מזה הכל fake news.

 22. אתם ממש חד צדדיים לטובת נתניהו עם כל הצמיחה המתוארת בכתבה יש התעלמות כמעט מוחלט מצידו לאינתיפדה ולכך שהעם שותת דם
  בקיצור מדיניות פנים מתעלמת לחלוטין

  1. וזאת בניגוד לממשלות רבין, ברק אולמרט שבתקופת שלטונן שרר כאן שלום נצחי וכולם ישבו בשלווה תחת גפנם ותחת תאנתם.
   ואם אתה כבר מזכיר "עם שותת דם" כדאי שתזכיר את תרומתו המכרעת של השמאל לעניין הזה.

 23. צודק! מאמר מנומק ומפורט – כל הכבוד. אכן נתניהו פועל בצורה אסטרטגית למען העניינים האסטרטגיים של המדינה – חוץ, ביטחון ומאקרו כלכלה ומגיע להישגים אדירים. אבל: כאדם צעיר מפריע לי שהוא אינו פועל להורדת מחירי הדיור. כרגע אין לי סיכוי לקנות דירה אי פעם.

 24. כנראה שהיה צריך להתעסק רק במשרתו כשר החוץ כאשר הבלון המנופח יתפוצץ נאכל הרבה קש

 25. אם כל החכמה המדינית הזו מנוצלת להקמת מדינת טרור ערבית ביו"ש, שתאמלל ותחסל את המדינה היהודית, אז איה החכמה המדינית? איה?

 26. ועדיין יש לנו עוד הרבה מה ללמוד מהאירופאים למשל, החינוך פה דפוק, ברמה הביצועית אנחנו גרועים להפליא, הביורוקרטיה פה לא נגמרת, איכות הסביבה אצלנו בעדיפות אחרונה בכל מקום מלוכלך ומטונף האזרח אולי עשיר אבל מהמדינה מקבלים שרות קאקא. ועדיין יש לנו את החרדים על הגב שלנו והמצב רק יחמיר

 27. שטויות במיץ. כאילו מדינת ישראל לא נצחה במלחמת השחרור, כאילו המדינה לא הוקמה מ1920 ועד הגעתם של המחדלניקים. כאילו ישראל לא נצחה בששת הימים במלחמת ההתשה וביום כיפור. הם מספרים את זה לעולים מרוסיה. רק הם ומרכז הליכוד עוד מאמין למושחתים האלו.

 28. ביבי אחד המנהיגים המוכשרים והטובים בעולם. היחיד שאיכשהוא אולי משתווה אליו זה פוטין

 29. רק שאלה
  עדין יש צרות בגלל השמאל ומה התוכנית של נתניהו לפיתרונות.
  1. בגלל השמאל הפסדנו הסיוע האמריקאי (המוגדל) וגם קבלנו את הסכם הגרעין.
  2. בגלל שהשמאל לא טיפל בעולים בשנות החמישים יש עדין פערים כלכלים עצומים.
  3. אירן דרך סוריה מסדרון עד אלינו (זה לא באשמת השמאל).
  4. בגלל השמאל יש אוסלו. מדוע נתניהו לא מבטל את הסכם אוסלו?
  וברצינות. אני קורא ומנסה לשים הביקורת בצד מנסה לפתוח את הראש (אולי יש הישגים) כשאני קורא שיר הלל למנהיג הגדול אני מאבד אמון בכתבה. אז אם זה כדי לשכנע את המשוכנעים יופי….. אם אתם רוצים יחס רציני אולי צריך לדבר עם העורך הלילה?.
  3.

 30. חכם מוכשר גאון פוליטי
  חבל שיש בעם שלנו אנשים שלא מבינים עד כמה הם טיפשים כשמחפשים אותו על סיגרים או ארוחות שהזמינה אישתו שרה ,, רק הוא יוביל אותנו לחוף מבטחים

 31. נתניהו הוא שר חוץ מצוין!
  כדאי שישקיע גם בתפקידו כראש ממשלה.

 32. רק חבל שבעניין הסכם הגרעין עם איראן נפלנו להסכם בעייתי מאוד שעוד 10 שנים אולי התקופה הטובה תיגמר.

 33. אמנם היו לנתניהו הישגים יפים בזירה הבינלאומית אבל היו גם כשלונות. עם כל ההערכה ליכולת שלו להלך בין הטיפות ולהעלות את מעמדינו, בשורה התחתונה לאיראן תהיה פצצה ברגע שתרצה.

  שיר הלל מוגזם ולא מקצועי. כאילו נכתב ע"י דובר של נתניהו מזכיר את פראבדה.

  1. שיר הלל שכולו עבודות מגומרות בשטח, הינם בגדר מצווה גדולה היישר אל גאולת הארץ כולה!
   רק לחשיבה וכתיבה בולשביקית כמו זו , יש ראייה קצרה ולב מאבן שלא יודע להבחין בין טוב ובין רע!

  2. וואו הרבה מגיבים מטעם יש פה כמו גם הכותב. חבל, מציג את אתר מידה כביביתון

 34. כל ההתעסקות הזו בענייני חוץ מטרתה להסיט את דעת הקהל ואת סדר היום התשורתי מכל הקירות.
  יעני מה אתם מתעסקים בשטויות של מתנות וכד ? תראו איזה דברים רציניים אני מתעסק! הכל למען המדינה!
  הבעייה שכאן מתערבבים הפטריוטיות האמיתית שלו עם הרצון להתנקות מהחקירות. ולא ניתן להבחין בין 2 השאיפות האלה!

 35. עומר דוסיטרי, אם אתה כזה פטריוט ושופר קול קהיר בוקע מגרונך, מדוע יש לך שם לא עברי? מדוע אתה מזלזל בשפה העברית ומחזיק בשם לועזי?
  באנו ארצה לא כדי ליבא את הגלות כי אם להסירה מעלינו. נראה שזה עדיין קשה

 36. נתניהו – ראש ממשלה גרוע. שר חוץ ושר אוצר מעולה.
  בתור ראש ממשלה ,צריך לקחת לטיפולו את מחירי הדיור הגבוהים בישראל- אבל לא נראה שזה כלל מעניין אותו.

 37. ההצלחה הכלכלית של מדינת ישראל ב15 השנים האחרונות הוא בזכות המשק ואינו תוצאה של מדיניות של ביבי או הממשלה אלא למרות מדיניות קלוקלת.

 38. חוק להסדרת מעמדה של אשת ראש הממשלה , הוא דבר מתבקש.
  מן הראוי שתקבל שכר גבוה וראוי על תפקידה,זה יאפשר לה להמשיך בעבודת הקודש שלה.
  גם בני משפחתו של ראש הממשלה , צריכים לקבל תפקידים רשמיים בשכר.
  לא יתכן שבנו של ראש הממשלה שיכל לקבל כל תפקיד בהתאם לכישוריו וקשריו המעולים,יהיה נתון להתקפות מצד החונטה השולטת בכלכלה ובתקשורת.

 39. ביבי הוא רוה"מ מעולה שיזכר כרוה"מ מבריק שהכניס את ישראל לתור זהב (בטחונית / כלכלית /גיאו-פוליטית > חברתית) אבל ההישג האסטרטגי החשוב ביותר של נתניהו ברמה הקיומית, היא עמידתו האיתנה מול העולם כולו (השמאל האנטישמי העולמי באירופה וארה"ב, השמאל האוטו-אנטישמי בישראל, ה"פלסטינים" והאו"ם) בכך שלא מסר ולו גרגיר אבק לאויב הערבי בשני הקדנציות האחרונות לכהונתו תחת הצל המאיים של צורר היהודים, חוסיין אובמה.

  רק על זה מגיעה לביבי תודה נצחית מעם ישראל

 40. לא רק שביבי הפך את ישראל למעצמה אזורית אלא גם – עולמית.

 41. את ההצלחה לנכס לביבי זה לא אחיזת עיניים זה פשוט ללעוג למדינה שלמה.