הפליק פלאק של ברק: איראן “עומדת בהסכם”, קורא לטראמפ לא לחדש סנקציות

בעבר תמך ברק בתקיפה באיראן וביקר את ההסכם עם איראן, אך כעת הוא מצטרף לקמפיין נגד חידוש הסנקציות על טהראן

סנגור שלהאיראנים, ברק| פלאש90

אהוד ברק מתגייס לטובת הסכם הגרעין, ונגד חידוש הסנקציות על איראן. “אהוד ברק, נץ ישראלי ובהחלט לא חבר של איראן, קורא לטראמפ להותיר את הסכם הגרעין על כנו”, נכתב בכותרת של ‘ניו יורק טיימס’ אתמול (רביעי). לפי הטיימס, שפרסם לאחרונה מאמר מערכת בזכות ההסכם, ברק אומר כי איראן ממלאת את חלקה בהסכם, וכי נסיגה של טראמפ מהעסקה תעניק למשטר האייתולות “אמתלה” להאיץ דרכו לעבר “נקודת פריצה”, אשר בסופה תחזיק טהראן בפצצת גרעין. ברק הוסיף כי “איראן רחוקה מלהוות כעת איום קיומי על ישראל, אך יש לה את הפוטנציאל להוות איום שכזה בעתיד” אם תחזיק בפצצה. לדבריו, איראן תהיה מסוכנת יותר לישראל דווקא אם ארה”ב תיסוג מההסכם.

בעוד ראש הממשלה ושר הביטחון בדימוס מזהיר כעת כי חידוש הסנקציות על איראן יעניק לה רוח גבית להתקדם לעבר הגרעין, ברק עצמו היה זה שטען באפריל האחרון כי עסקת הגרעין במתכונתה הנוכחית סוללת את דרכם של האיראנים לעבר הגרעין, גם אם יעמדו בכל תנאיה. “צריך לזכור גם שהפרויקט האיראני לא נעלם, הוא רק נדחה בעשר שנים”, אמר ברק ל’ידיעות אחרונות’ לפני כחצי שנה. ברק הוסיף כי אפילו הנשיא אובמה, שחתם על ההסכם עם האיראנים, “לא תמים” מכיוון שגם “הוא הבין שאיראן תקיים את ההסכם בהתחלה, כשכדאי לה, אבל בהמשך תחזור לפרויקט הגרעיני”. אמירות אלו של ברק מלפני חצי שנה תואמות את עמדתה הרשמית של ממשלת ישראל. כעת כאמור מצייר ברק מציאות שלפיה ההסכם ירחיק את טהראן מהפצצה, וכי דווקא נטישתו תזיק לישראל.

לדברי ברק, נסיגה מההסכם עם איראן תפגע גם ביכולת של ארה”ב להתמודד מול האיום של צפון קוריאה. ראש הממשלה בדימוס טוען כי נטישה אמריקנית של ההסכם עם איראן “תשדר לצפון קוריאה כי אין כל היגיון להיכנס למסלול של משא ומתן עם ארה”ב, אם ממילא האמריקנים נסוגים באופן חד צדדי מהסכמים שהם חותמים עליהם, אחרי זמן קצר יחסית”. כלומר, ברק קושר בין הקשחת עמדות כלפי טהראן למתן לגיטימציה לדיקטטורים רצחניים דוגמת קים ג’ונג און להשיג פצצת גרעין.

המציאות שונה בתכלית מזו שהציג ברק. בעשורים האחרונים ארה”ב יצאה מגדרה כדי לפתור את סוגיית צפון קוריאה בדרכים דיפלומטיות. ב-1994 העביר ממשל קלינטון לא פחות מ-4 מיליארד דולר לפיונגיאנג, תמורת “הקפאה” של פרויקט הגרעין. הנשיא הנוכחי טראמפ כינה בזמנו את העסקה “שוחד”, ואכן הצפון קוריאנים ניצלו את המיליארדים הרבים כדי להתקדם לעבר הפצצה, עד שב-2006 ביצעו את הניסוי הגרעיני הראשון שלהם. לפי ה‘נשיונל רוויו’, התנהלות נחושה של קלינטון ב-1994 היתה “עוצרת את פרויקט הגרעין של צפון קוריאה”. עובדות אלו לא מפריעות לברק לרמוז כי האמריקנים עלולים להיתפס כמי שמפרים הסכמים, בעוד איראן וצפון קוריאה עומדים בהם.

הדיווח בניו יורק טיימס

התמיכה הכלכלית בחיזבאללה גדלה פי 4

אמירותיו של ברק נגד נסיגה אמריקנית מההסכם מגיעות על רקע דיווחים כי טראמפ יודיע בימים הקרובים שאיראן מפרה את “רוח ההסכם”. בעקבות הודעה זו ייוותרו בידי הקונגרס 60 יום כדי להכריע האם לחדש את הסנקציות על איראן, מהלך שעשוי להוביל לנסיגת האיראנים מההסכם. ברק, שכשר ביטחון אצל נתניהו ב-2011 צידד בעמדתו של ראש הממשלה כי יש לתקוף באיראן, אומר כעת כי “העסקה עם איראן לא טובה, אך זו עסקה סגורה”. לפני כחודש פורסם ב’ישראל היום’ כי ברק משמש יועץ חיצוני למנכ”ל הבנק השווייצי “יוליוס בר”, שנציגיו השתתפו מיוזמתם בכנסים של פורום המקדם השקעות באיראן. במקביל, כפי שדיווחנו ב’מידה’, ברק מקדיש את מיטב זמנו לניסיון הפוטש של השמאל נגד שלטון הימין, כשהוא אף קורא לבני נוער ולציבור הסטודנטים “להיאבק”. חוסר ההיענות של הציבור להצטרף להפגנות ליד ביתו של היועמ”ש הוא מבחינתו “חרפה” ש”תדבק בכולנו”.

יועצו לשעבר של נתניהו, פרופ’ עוזי ארד, שינאם במוצ”ש הבא בהפגנה בפ”ת, מתגייס גם הוא כדי לשכנע חברי קונגרס רפובליקנים לתמוך בהסכם עם איראן. “אני יודע שמשתמשים בי”, אמר ארד ל’מידה’, שנפגש עם חברי הסנאט בהזמנת ארגון השמאל היהודי-אמריקני ג’יי סטריט. לדברי ארד, ההסכם לא הוביל ל”קטסטרופה” שחזה נתניהו, אך בפועל הסרת הסנקציות מעל איראן הובילה להתעצמותם של האיראנים, כפי שחזו בישראל. הוצאות הביטחון של איראן גדלו בשליש מאז נחתם ההסכם, ובצה”ל מעריכים כי תמיכת האיראנים בחיזבאללה גדלה פי ארבעה בשנה האחרונה, והיא עומדת כיום על 800 מיליון דולר. במקביל, פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית נמנעים מבדיקות של אתרים חשודים כדי להימנע מעימות עם האיראנים, ובכירים במשטר האייתולות הבהירו שהפקחים לא ייכנסו למתקנים הצבאיים. בנוסף, ידוע שבניגוד להסכם, הכור באראק לא נסתם לחלוטין אלא רק הפתחים שלו. האיראנים גם מאיימים בריש גלי שבתוך ימים ספורים יוכלו להעשיר אורניום לצרכים צבאיים.

נתניהו נמנע מלהתבטא פומבית בנוגע להחלטה הצפויה של טראמפ, אך מקורביו מדגישים כי ראש הממשלה מצפה לעסקה “טובה בהרבה” מזו הנוכחית, כזו “שאינה משאירה את איראן עם תשתית גרעינית אדירה”.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

17 תגובות למאמר

 1. אהוד ברק, או בשמו המדויק יותר אהוד ברח, הוא עוד דוגמא לאיש ביטחון מושחת עד לשד עצמותיו, שמוכן למכור את המדינה ואת אזרחיה תמורת כותרת טובה בניו יורק טיימס. חלאת המין האנושי.

  1. בגד בנאוה בגד במדחת יוסף בגד בחיילי צאלים בגד בחברים הטובים שלו חלאה

  2. ומה עם קצת מיליונים מהשוויצרים להם הוא מייעץ כיצד להרוויח מאירן? לא יכול להיות? הגיב:

   מעניין איך קיבוצניק שמאלן הפך למולטי מולטי מיליונר?

  3. נונו, בגד בנאוה? החטא ועונשו: האפס הזה החליף את האישה המהממת והאצילית הזו בפולנייה מקומטת שנראית כמו אימא שלו.

 2. מה יש בריקא הזה ברק שהוא מצליח עדיין לקבל במה להשמעת דברי ההבל שלו? הרי הוא האיש שכשל בכל תפקיד שמלא מאז יצא מהצללים של סיירת מטכ”ל ונגלה לעיין הציבורית. לא חכם, לא פיקח, לא מנהל מוכשר, לא מפקד צבאי מתוחכם – כלי ריק חסר כישורים. הגרוע בראשי ממשלות ישראל. הגרסה שלנו לשונסי גרדינר ותזכורת מכאיבה לאיזה תהום ניתן ליפול אם אין מקפידים בבחירת האנשים הראויים.

 3. כל הזמן הוא קופץ בראש – מישהו שאל אותו בכלל ?
  מזכיר את שמעון

 4. ברק בזוי ותבוסתן שלא יהסס לבגוד בעמו ובמדינתו והעיקר לצאת נגד נתניהו, בסקרים הכי נמוך החלאה ברק כמועמד לראש ממשלה עם 4 אחוז. ישמח רבים בארץ אם יחליט להישאר בניו יורק לצמיתות.

 5. רק חמור קופץ בראש. כל אלו שמסבירים שביטול ההסכם יוביל אותם להמשך פיתוח הגרעין צודקים אולי חלקית ולכן חסר פה את הסיומת שזה מה יעשה טראמפ במקרה שהם ימשיכו האם הוא יישב בבית ויטען עקב שאני “הפרתי” את ההסכם מותר להם להפר את ההסכם או שיגיד בקול ברור שהוא יפציץ את מתקני ההשמדה למיניהם. טראמפ כנראה יעשה משהו באמצע סנקציות עקב טילים בליסטיים אבל אסור לשכוח הדבר הכי חזק שמונע מהם להמשיך את הגרעין זה לא “ההסכם” אלא ההבנה שטראמפ ישמיד את הכורים ולכן הם ישהו את המשך הקידום הגרעיני מחשש להתקפה עד להחלפה בנשיאות דמוקרטי.

 6. לפני חצי שנה ברק היה נגד ההסכם ועכשיו פתאום הוא בעדו. מעניין מה השתנה בחצי שנה, אולי חשבון הבנק שלו?
  שילך לפרק שעונים ויעזוב אותנו בשקט.

 7. עוד זכורות לי הופעותיו של אהוד “ברח” בעיצומה של מלחמת אוסלו, כשאוטובוסים התפוצצו ברחובותינו לעשרות עם מאות הרוגים והרוגות. הוא שינן וחזר שוב ושוב על משפט אותו ביטא עם הסמ”ך המגוחכת שלו, כאילו שערה תקועה לו בלשון :”טסה”ל ידע מה לעסות וטסה”ל ינטסח”. שוב ושוב אותו משפט, והישראלים נרצחים בסיטונות, וכלום. טסה”ל לא ידע מה לעסות מפני שהאפס הזה פחד לתת את הפקודה.

 8. ברק הוא ימין כמו מרקל.
  בהשוואה למרקל,גם טרוצקי ולנין היו ימין קיצוני.
  במקרה של ברק פשוט צריך לברר מי כותב את השירים
  לזכותו ולזכות משפחתו.
  סורוס ? איראן ?