ליאור חורב הפר את הסכם ההתקשרות עם המשטרה

בתשובה לפניית מידה נמסר מהמשטרה כי הסכם ההתקשרות עם חורב כולל איסור לבקר את הממשלה. זה לא מפריע לו להמשיך להשתלח בשרים

הפר את הנהלים. חורב (משמאל) ואלשיך | פלאש90

ליאור חורב הפר את נהלי ההתקשרות שלו עם משטרת ישראל. כך עולה מתשובה שהעבירה דוברות המשטרה לפניית ‘מידה’. בעקבות הציוץ שפרסם ראש הממשלה נתניהו במוצאי שבת, פנינו ב’מידה’ לדוברות המשטרה וביקשנו לברר האם המשך התבטאויותיו של חורב נגד שרי ממשלה, על רקע ביקורות שהשמיע בנושא בעבר המפכ”ל, הן במסגרת שינוי מדיניות של המשטרה ביחס להתבטאויות של חורב. בתגובה השיבה המשטרה: “בהתאם לתנאי חשכ”ל, התחייבו כלל עובדי החברה (בה מועסק חורב), עוד במסגרת חוזה ההתקשרות המקורי עם משטרת ישראל, להימנע מלבקר בפומבי את הממשלה ומשרדיה”.

מתשובת המשטרה עולה כי המשך ההתבטאויות של חורב נגד חברי הממשלה הן הפרת חוזה ההתקשרות עימו. התשובה תובא במלואה בסוף הכתבה.

סוגיית התבטאויותיו הארסיות של חורב עלתה בעבר לדיון ציבורי: בחודש מרץ האחרון התקיים בנושא דיון בוועדת הפנים בכנסת, שבו נשאל המפכ”ל בנושא והשיב כי חורב ננזף על התבטאויותיו והתחייב להימנע מכך במסגרת נספח שצורף להסכם ההתקשרות עימו. “החומרה ברורה, לא צריך להסביר לנו את זה”, אמר אלשיך. בהתייחס לאמירה זו של המפכ”ל, כללה שאילתת ‘מידה’ בירור האם המשך התבטאויותיו של חורב נגד חברי הממשלה משקף שינוי במדיניות המשטרה בנושא. בדיווח ב’הארץ’ ממרץ האחרון הכחישה דוברות המשטרה כי להסכם עם חורב צורף נספח כלשהו, אולם כאמור בתשובה היום ל’מידה’ מתברר כי האיסור על חורב להשמיע ביקורת על הממשלה ושריה נכלל בגוף ההסכם, מכוח הוראות החשב הכללי של משרד האוצר (חשכ”ל).

בשיחה עם ‘מידה’ אתמול טען חורב כי האיסור שחל עליו לפרסם ביקורות בוטות נגד הממשלה ושריה ברשתות החברתיות מעורר סוגיות הנוגעות לחופש הביטוי שלו. אולם מתשובת המשטרה עולה כי הסכם ההתקשרות עם המשטרה כולל הטלת הגבלה על חורב להעביר ביקורת על הממשלה. מדיניות זו מתיישבת עם החוק: כאשר מדובר בעובדי מדינה שכירים, חוק שירות המדינה – סיוג פעילות מפלגתית אוסר במפורש ביקורת על הממשלה. פגיעה זו בחופש הביטוי מתאזנת אל מול העובדה שאף עובד מדינה אינו מחויב להישאר בתפקידו: אם הוא מעוניין לבקר את הממשלה, בידו להתפטר מתפקידו ולהתבטא בחופשיות. הוראת החשב הכללי אליה התייחסה בתגובתה דוברות המשטרה, מיישמת עיקרון זה גם על נותני שירות שאינם שכירים, ובתוכם ליאור חורב: אם חורב מעוניין להמשיך ולבקר בחריפות את הממשלה – כפי שהוא אכן עושה – איש אינו מחייב אותו להמשיך להחזיק בתפקידו כיועץ התקשורת של המפכ”ל.

כפי שדיווחנו אתמול ב’מידה’, חורב ממשיך לתקוף את נתניהו וממשלתו ביתר שאת, למרות “החומרה” בה רואה המפכ”ל את ציוציו ועל אף התחייבותו בפני המשטרה. בסוף אוגוסט, למשל, התייחס חורב לנאומו של ראש הממשלה בפני חברי ליכוד, בו תקף בחריפות את התקשורת. בתגובה, צייץ היועץ של המפכ”ל כי “יש מי ששמעו אתמול התלהמות, זעם והסתה ויש שיגידו שזו היתה לא פחות מיללת ‘הצילו’ אחת גדולה”:

בספטמבר, על רקע אי-הזמנתה של מירי רגב לטקס פרסי אופיר, לגלג יועץ המפכ”ל על שרת התרבות: “אני בעד הזמנת השרה רגב לכל אירוע תרבותי, שהרי אומנות טובה נקנית בייסורים”, כתב:

לפני שבועיים, בעקבות היעדרותם של שרי ממשלה מטקס האזכרה לחללי מלחמת יום הכיפורים, כתב חורב: “למה מי הם 2222 הנופלים במלחמת יום כיפור? הם יתפקדו? הם יעשו כפיים או ירימו לחיים? יש להם קורות חיים לאיזה ג’וב פוליטי? למה מי הם 2222?”. לאחר שנתניהו התנצל על היעדרות השרים מהאזכרה, שיתף חורב ציוץ של עיתונאי התאגיד דניאל אופיר בו נכתב בסרקזם: “ברייקינג: רה”מ נתניהו מקבל עליו אחריות!”.

חורב אמר אתמול ל’מידה’, ביחס לציוציו הביקורתיים, כי “אני מקבל חלק מהביקורת בהבנה”, אך הוסיף: “את רצח האופי, השיסוי ואי אמירת האמת קצת פחות”. חורב מכנה את האשמותיו של ראש הממשלה “טענת סרק” ו”אי אמירת אמת”. לדבריו, “אני לא חשוף לחקירות. קורא עליהן בעיתון כמו מרבית הציבור”.

תגובת משטרת ישראל: “חברת גולדפינגר תקשורת זכתה במכרז למתן שירותי ייעוץ אסטרטגי למשטרת ישראל. תפקיד היועצים הוא להעניק את שירותי הייעוץ, ככל שהם נדרשים לכך, על פי מיטב ניסיונם המקצועי הרחב והמוכח. בהתאם לתנאי חשכ”ל, התחייבו כלל עובדי החברה, עוד במסגרת חוזה ההתקשרות המקורי עם משטרת ישראל, להימנע מלבקר בפומבי את הממשלה ומשרדיה. נדגיש כי דעתו הפרטית של יועץ זה או אחר – כשמה כן היא- דעתו הפרטית. אין לה כל קשר לתפקידו כיועץ אסטרטגי ואין לה משמעות כלשהי עבור גופי החקירה”.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

5 תגובות למאמר

  1. לא הבנתי.
    אסור להם לבקר בפומבי, אבל מותר להם להביע את דעתם הפרטית.
    מה זה אומר למעשה?

  2. לא הבנתי מה תפקידו של חורב הזה ?
    מי זקוק לו כשאף אחד לא זקוק לשירותיו ?

  3. העסקתו של חורב נולדה בחטא.חברת גולדפינגר הסתירה מה מפכ״ל כי חורב יהא היועץ התקשורתי. ברור שאסור לו להתבטא גם ברשת. נגד רי הממשלה. ובכלל דווקא המשטרה אינה צריכה. להעסיק יועץ. מחוץ למערכת בגלל הנושאים הרגישים בהם היא עוסקת. מי ערב שלאחר סיום תפקידו, חורב לא ישתמש בחומר שנכסף אליו בקשר לאישים שונים. במיוחד כאלו שהוא ״אוהב״. אותם, . ועוד להוציא עלכך. כל כך הרבה כסף. ?