עולם בטרנס: האם האו”ם יכיר בגברים בהריון?

הביטוי “נשים בהריון” באמנת האו”ם גורר ביקורת מצד נשים טרנסיות שנכנסו להריון כגברים. מה הצעד הבא בטרפת המגדרית?

צילום מסך

החיים טומנים לנו הפתעות רבות. כך למשל לא נראה שהיינו מעלים על דעתנו שהמונח “נשים בהריון”, הנמצא באמנת האו”ם בדבר זכויות אזרחיות ומדיניות, הוא ביטוי פוגעני שיש לשנות אותו. אבל זה מה שסבורים כנראה בכירים בממשלת בריטניה, לפי ידיעה שפורסמה ב”טיימס”. לשיטתם, הניסוח של אמנת האו”ם הקוראת להגן על נשים, ובין השאר אומרת שאין להוציא להורג נשים בהריון, הוא מפלה ומדיר אוכלוסיות שלמות.

אילו אוכלוסיות, אתם שואלים? אוכלוסיית הטרנסג’נדרים, שיכולים לחולל את הנס הלא-ייאמן של “גבר בהריון” (או במילים אחרות – אישה ששינתה את מינה אך השאירה את אברי הרבייה הנשיים וכך נכנסה להריון). לכן, כך סבורים הבכירים לפי הידיעה הזו, יש לשנות את הניסוח מ”נשים בהריון” ל”אנשים בהריון”, וכך האוכלוסייה הענקית של טרנסג’נדרים בהריון הנמצאים לפני הוצאה להורג יזכו סוף סוף להגנה הרצויה.

לאחר פרסום הידיעה הכחישה אותה חלקית ממשלת בריטניה, שאמרה שהיא אכן פועלת להטמעת זכויות טרנסג’נדרים באמנת האו”ם, אך לא התנגדה לשימוש במונח “נשים בהריון”. עם זאת, קריאות לשינוי המונח הזה אכן קיימות, ונתמכות בין השאר על ידי האגודה הרפואית הבריטית; ובמסמכים אחרים שינוי כזה כבר התבצע. זה עורר, כמדי פעם בפעם, את קו השבר בין חלק מהפמיניסטיות לתומכי הטרנסים, קו שבר ישן נושן.

הפעילה הפמיניסטית ויקטוריה סמית פרסמה ב”ניו סטייטסמן” בחודש שעבר טור המתנגד לאותה שפה נייטרלית-מגדרית, משום שזה “יוצר את האשליה של פירוק ההיררכיה [בין גברים לנשים], בעוד שבפועל הוא רק מתעלם ממנה”. סמית ציטטה בטור שלה התנגדויות של פעילות נוספות, שלשיטתן מדובר ב”מחיקה של הנשים משפת הלידה“.

ההתנגדות לפעלולים לשוניים כאלה אינה צריכה להיות דווקא מכיוון פמיניסטי, כמובן. “שאלו נא וראו אם יולד זכר”, שואל ירמיהו, ומביע את ההבנה הפשוטה שאם מישהו יולד, הוא נקבה, כלומר אישה (וההבחנה המלאכותית המודרנית בין מין למגדר לא הגיעה אליו כנראה). אם אישה מסוימת החליטה לקחת הורמונים (או לא לקחת הורמונים) והכריזה על עצמה כגבר, העובדה שהיא נכנסה להריון וילדה די סותרת את ההצהרה שלה-עצמה.

כשההכרזה מתנגשת עם המציאות

אלא שהיום, ההכרזה העצמית היא חזות הכול. אם עם מסוים מכריז על עצמו כעם – הוא עם; אם אדם מחליט שהוא יהודי – הוא יהודי; ואם גבר טוען שהוא אישה – יש להתייחס אליו כאל אישה, וכל מי שאינו עושה כך הוא טרנספוב ושייך לזן הנחות ביותר של בני אנוש, אם בכלל ניתן לקרוא לו בן אנוש. הצעד הבא, של מי שמכריז על עצמו כשייך לגזע מסוים, כבר כאן. אולי בעתיד יהיו גם “טרנסאייג’ים” – אנשים המכריזים שהם בעצם בגיל מאה או בגיל 12, וידרשו לעגן זאת בתעודות הרשמיות ולהתייחס אליהם כך מבחינה חוקית.

כשההכרזה העצמית מתנגשת עם המציאות, נוצרות תוצאות משעשעות למדי, כמו הפעולה להכללת ה”גברים בהריון” במסמכים ובאמנות; ותוצאות אחרות קיימות בשדה הספורט, שבו קיימת הפרדה בין גברים לנשים בהתבסס על ביולוגיה טהורה. כך, התבשרנו לפני כשבוע שליגת הפוטבול לנשים האוסטרלית החדשה דחתה בקשה של שחקנית-שנולדה-כגבר, האנה מונסי, להצטרף לליגה. ועדה שהקימה הליגה קבעה שהמאפיינים הגופניים של האנה יהוו יתרון לא הוגן אל מול השחקניות שנולדו כנשים.

ההחלטה של הליגה, שגררה כצפוי ביקורת, לא באה בחלל ריק. טרנסג’נדרים שנולדו כזכרים כבר זכו בתחרויות, מול נשים, מה שגרר טענות שמדובר בחוסר הוגנות אל מול המתחרות: למי שנולד כזכר יש מאפיינים פיזיים שבאופן טבעי נותנים לו יתרון על פני מי שנולדה כנקבה. אבל ההגדרה העצמית, אנחנו יודעים, קודמת לכל דבר אחר, ואפילו כשהיא מתנגשת עם הביולוגיה ועם זכותם של אחרים למשחק הוגן, הנטייה היום היא להתעלם ממנה בבוטות.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

25 תגובות למאמר

 1. אבל זה גדול: עכשיו, כשנח, הפרוגרסיבים מודים שהדבר הזה שגדל ברחם , הוא חי וקיים . עוד נראה אותם מתנגדים להפלות בקצב הזה..

  1. חס וחלילה. הם לעולם לא יכירו בכך. אבל מבחינתם אין כאן שום סתירה לוגית. הדבר שגדל ברחם חי וקיים כשזה נוח להם, וכשזה לא נוח להם, הוא לא חי. מבולבל? אין שום סיבה לבלבול. ההגיון הזה תקף וסביר בדיוק כמו כל פסיקה של הבג”צ שלנו.

  2. בדרך תמסור גם לרמב”ן שעובר הוא יצור חי עצמאי.
   אולי מספיק עם השיח האמריקאי-נוצרי הזה בעניין הפלות? הגיע הזמן לחזור למקורות שלנו ולהפסיק לאמץ כל דבר שיוצא מפי האמריקאים.
   עובר אינו יצור חי עצמאי עפ”י המקורות היהודיים.
   כמובן שהפלה שאינה עניין של בריאות האישה, אינה מותרת בשל כך, אלא אסורה ועליה עונשים כאלה ואחרים, אך אין זה הופך את העובר לאדם. לא בפי היהדות ולא בפי החוק.

 2. וקוראי ״מידה״ שמתקשים לקבל כל סוג של מורכבות, מהנהנים אחריכם בהסכמה: נכון, נכון מאוד, אם הגדרה עצמית היא לפעמים לא טובה, אז היא אף פעם לא טובה.

  1. אנחנו לא מתקשים עם מורכבות. אנחנו מתקשים עם טרלול של השמאל שמכור ל”זכות הבחירה” ו”זכות ההגדרה” עד שהוא מגיע לאבסורד. כולנו נולדים לתוך משפחה, לתוך עם, לתוך תרבות. לא בחרנו את אמא ואבא שלנו. לא בחרנו את השפה שלימדו אותנו. לא בחרנו את הסביבה שגדלנו בה. לא כל דבר בוחרים. יש דברים שמקבלים אותם כפי שהם. חילוני שחזר בתשובה לא יוכל לעולם לשנות את ילדותו. הוא צריך לקבל את המציאות כפי שהיא. יש לכם אובססיה מטורפת. GROW UP!

  2. וההגדרה דתי לאומי עם הבטחה אלוהית אינו טירלול?
   כל מטורלל דתי בעולם (יהוד לאומי…מוסלמי… נוצרי..ואחרים) טוען שהאלוהים שלו הבטיח לו…
   בקיצור חגיגה של מטורללים שאוהבים לקרוא לאחרים מטורללים.

  3. מירית בהחלט צודקת …בעלי נטייה שונה הפכו פתאום לקבוצה שהחלה לדרוש שינוי תנאים ובהם יקבלו אותם בעלי נטיות אחרות במה וייצוג בחברה …אלא מה , נשכחת מהם העובדה שיש עולם קיים , והעולם הזה קיים בזכות מה שהיה נהוג עד כה …. פעם , לפני כמה שנים , מי היה רואה את אותן נטיות ברחובות ? כל אחד ואחת היו בביתם וכל עוד זה היה כך ומתוך בחירה אישית שלהם זה היה עוד “בסדר” … אבל להביא את אותם בעלי נטיות מוזרות/לא טבעיות לקידמת הבמה ולתת להם זכויות כגון אלה החיים את הבריאה הטבעית …. זה אסון ליהדות ואסון לעם ישראל בכלל (גם ליהודים שמתכחשים ליהדותם וחיים רק כ-“ישראלים) …

   רוב העם לשמחתי , מתנגד נחרצות לזכויות שוות לכל אלה בעלי הנטיות הלא טבעיות …

  4. משתמש אנונימי, אינך אשם.
   צמחת לתוך הבועה החילונית של מאתיים השנים האחרונות שמקעקעת כל דבר שאינו מצליח להידחס למיטת הסדום הרציונאלית והחושית, ושטיפת מוח מתוחכמת הטמיעה גם בך את הדמיון שזו האמת המוחלטת בצורה כה עמוקה שכבר שכחת שיש חיים מחוץ לבועה.
   ובכל זאת – מצופה ממך כבן תרבות לחשוב מחוץ לקופסה ולהביא בחשבון מימדים נוספים מלבד ‘אני, כאן ועכשיו’.

  5. למגיב מספר 2.
   “וְהִיא שֶׁעָמְדָה לַאֲבוֹתֵינוּ וְלָנוּ
   שֶׁלֹּא אֶחָד בִּלְבָד עָמַד עָלֵינוּ לְכַלּוֹתֵנוּ
   אֶלָּא שֶׁבְּכָל דּוֹר וָדוֹר עוֹמְדִים עָלֵינוּ לְכַלּוֹתֵנוּ
   וְהַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא מַצִּילֵנוּ מִיָּדָם”

   רבים ניסו לחסל את היהודים מבחוץ, ואתה מנסה מבפנים. לשלול את הזהות היהודית ולהציג אותה כשיגעון. תתבייש לך. אנחנו, אבותינו, ואבות אבותינו, עמדנו בניסיונות עצומים. רבים מסרו נפשם על יהדותם ולא התאסלמו בכח, ולא התנצרו. רבים נשחטו על זהותם היהודית – ואתה מכנה זאת טרלול. אין גבול לחוצפה, להתנשאות ולניכור שלך כלפי ההיסטוריה והתרבות של העם שלך.

 3. מה הבעיה? רוב הגברים בני 40+ בארץ הם בהריון. לפחות הם נראים ככה עם כרס גדולה הולכת לפניהם.

  1. מזכיר לי בדיחה:

   ליד גן ילדים קצת לפני שעת הסגירה, עמד גבר והסתכל בעניין על הילדים משחקים.
   הגננת ניגשה ושאלה אותו,
   – אתה מחכה לילד?
   הוא ענה: לא, אני סתם שמן.

 4. אז יהיו גברים בהריון. אז מה? אם האנושות יכולה להתמודד עם קומץ מוזרים שמתמזמזים עם לולבים ומנשקים אבנים היא יכולה להתמודד עם קומץ גברים עם רחם.

  1. אין גבר עם רחם. יש אישה, שלוקחת הורמונים ועשתה ניתוח פלסטי, והיא קוראת לעצמה גבר. אין לה אף תא בגוף עם כרומוזום Y.
   וגבר שמתחפש לאישה – התא היחיד בגוף שלו שאין בו כרומוזום Y – הוא תא זרע עם מטען נשי.
   לאנושות אני לא דואג. גם לא לשמאלנים. אבל מסכנה המציאות, איך היא תתמודד עם שמאלנים שלא מוכנים לקבל אותה?

  2. טוב תעשה אם תצא לרגע מהבועה המטריאליסטית שטבעת בה, ותבחין במימדים של מציאות שאינם מוגבלים למיטת סדום של החושים והרציונליות, עם כל חשיבותם.

  3. אם יש אקדמיה למלונאות יש גבר עם רחם. סבבה.

  4. יצחק המטריאליסטים כאן הם כותב המאמר והמלונאי. מגדר זה בראש לא בפיזיקה

 5. למירית הטענות שלך מגוכחות אומנם אנו מגיעים עם מטען תרבותי מסוים . אולם אין זה אומר שאיננו יכולים לשנות ולהבין את השינויים שחלים בחברה

  1. אסף,

   אני באמת לא מבינה מה מגוחך להכיר בכך שאדם נולד לתוך עם, היסטוריה, דת ותרבות. לא כל דבר אנחנו בוחרים. לא בחרנו איך חינכו אותנו. לא בחרנו את אמא ואבא שלנו. לא בחרנו אפילו אם אמא ואבא ישארו נשואים או יתגרשו.
   לאדם שנולד לתוך חברה מערבית למשל יש פי אלף יותר אפשרויות בחירה בקשר לגורלו, ועם זאת השקפת עולמו נבנית בהקשר החברתי אליו הוא נולד. יש בהחלט מקום לתת לאינדיבידואל בחירה לנהל את חייו ואפילו לשנות אותם מאוד, אבל יש הבדל גדול בין מה שאדם בוחר לעצמו לבין מה ולאיזה כיוון החברה כולה משתנה. אנחנו לא נעבור לחיות כמו שבט המסאי באפריקה כי אתה רוצה להיות אפריקאי. אותו דבר טרנסג’נדר. אנחנו לא נשגע את העולם כי אתה רוצה שנכיר בך כטרנסג’נדר בהריון. יש דברים אבסורדים שיכולים להתקיים בחברה כיוצאים מן הכלל אבל אין לדרוש מהחברה לאמץ את כל התרבויות והזהויות המשונות שאנשים מסויימים החליטו על עצמם.

  2. אסף ,

   ישנם דברים שלעולם לא ישתנו .
   העולם מתבסס על גבר ואשה כממשיכי האנושות ולא על אף “דבר אחר” .

 6. תשובה ליצחק:
  תורת משה אמת וגאונית ביכולה ליצור בני אנוש החיים בחברה. זה ברור.
  אבל-כאשר היא הופכת לקרדום חפירה לצרכים פוליטיים, כפי שקורה כיום עם הדתיים הלאומיים, וכפי שקרה באירופה עם הקתוליים… זאת אינה אמונה אלא אנטי אמונה.
  כדברי הרמבם אהוב את התורה ושנא את הרבנות.

  1. משתמש אנונימי. איפה חוש הביקורת שלך?
   שוב כשלת בכניעה לשטיפת מוח תעמולתית ובציטוט לא מבוקר של קלישאות חילוניות רדיקליות לעוסות, חלקן מופרזות ללא פרופורציה וחלקן מדומיינות לחלוטין.
   אגב, הציטוט בסוף אינו מדוייק, אינו מדברי הרמב”ם אלא מהמשנה, ואינו תואם את פירוש הרמב”ם לאותה משנה.

 7. לידיעתך, שינוי מין הינה בעיה בריאותית גנטית. היא אפילו מתאפשרת ומוכרת במדינה כמו אירן.
  עכשיו לנושא שהעלת, התורה והיהדות מעולם לא נועדו להיות קרדום חפירה פולטי. אמונה היא אמונה היא אמונה. כדברי הרמבם, אהוב את התורה ושנא את הרבנות…

  אבל, שימי לב שהדתיים הלאומיים משתמשים באמונה בכדי לזכות בהטבות פוליטיים כגון בתים… כספים… וכיבודים… וגם לשלול זכות מחולה לשנות את מינו… ממש כמו שעשו הקתולים באירופה.
  בקיצור… אפשר לומר לך “רק על עצמך לספר ידעת, צר עולמך כעולם נמלה”

  1. הקרדום הוא כולו שלך. למה? כי דיברנו על טרנסג’נרים ואתה דחפת בתור אג’נדה את הדתי לאומי. מה הקשר? אין שום קשר. פשוט יש לך אובססיה ואג’נדה נגד דתיים. אין שום דבר יוצא דופן בחברה דתית. אין להשוות אדם דתי לטרנסג’נדר. אז מה זה משנה? אתה צריך לנצל כל במה, כדי להתנגח בדתיים, גם אם זה קשור לנושא וגם אם לא.

   ועכשיו לעצם העניין.
   יש נטייה לשמאלנים לדבר בסיסמאות מהסוג של חזרה על אותה מילה. למשל “רצח הוא רצח הוא רצח”, “אמונה היא אמונה היא אמונה”, “הקצנה דתית היא הקצנה דתית היא הקצנה דתית”.
   מה עומד מאחורי צורת ההתבטאות הזאת? מה שעומד זה חוסר היכולת של השמאל להבדיל בין דבר א’, לדבר ב’. הכל אותו דבר ואין הבדל. ואין הקשר.
   זה הרסני צורת החשיבה הזאת!
   זה מה שהופך אתכם לאנטי מוסריים. בסוף אתם לא מבדילים בין טוב לרע, בין אוייב לאוהב, בין אור לחושך, ובין ישראל לעמים.
   הגיע הזמן שתלמדו להבדיל בין דבר לדבר, ותפסיקו להשוות בין כל דבר לדבר אחר. ההכללות שלכם היו לנו לזרא.
   התורה והיהדות הם לא רק אמונה. האמונה עומדת בבסיס. אבל התורה והיהדות הם אורח חיים, הם תרבות, הם היסטוריה של עם.
   כפי שנאמר בתפילה: “כי הם חיינו ואורך ימינו ובהם נהגה יומם ולילה. ואהבתך אל תסיר ממנו לעולמים.”
   אם אתה אוהב את התורה – תאהב אותה, ותפסיק לפזר שנאה. כולם – כל הקבוצות החיות בארץ, יש להן ייצוג בכנסת, וכולן גם דואגות שציבור המצביעים שלהן יקבל את מה שמגיע לו. אז מה? מה הקשר בין כל זה לטרנסג’נר?