ריבלין יוזם הקמת מרכז מבקרים בבית הנשיא בעלות של 10 מיליון שקל

בעבר נחשד ריבלין בשחיתות כשניסה להקים מרכז מבקרים דומה בכנסת

המגלומן הצנוע. ריבלין | פלאש90

“מרכז מבקרים חוויתי” בעלות של למעלה מ-10 מיליון שקלים צפוי לקום בבית הנשיא – כך עולה ממכרז פומבי שפורסם השבוע. לפי מודעת המכרז, הקמת המבנה של מרכז המבקרים תעלה למשלם המסים כ-5.8 מיליון שקל, בעוד עלות המעטפת של הפרויקט – תכנון, ביצוע ותחזוקה – עשויה להגיע עד 4.3 מיליון שקל. בנוסף, לבית הנשיא הזכות להרחיב את היקף ההתקשרות בסכום של עד כמיליון שקל.

בבית הנשיא טוענים כי היוזמה נולדה כתוצאה מ”פניות רבות” של אזרחים המבקשים לבקר במשכן. אולם הצדקה זו נראית תמוהה לאור העובדה שבית הנשיא מפעיל כבר כעת מערך מדריכים, ומזמין את הציבור לבקר במשכן: באתר “תקוה ישראלית”, אתר שמשום מה הוקם בנפרד מאתר האינטרנט של בית הנשיא כדי לקדם את חזונו הפוליטי של ריבלין, נכתב: “אנו מזמינים אתכם לבוא ולבקר במשכן הנשיא, ללמוד על מוסד הנשיאות, על נשיאי ישראל לדורותיהם ועל הדרך הייחודית בה פעל כל אחד מהם בשעה ששזר את סיפורו האישי בסיפורה של המדינה ובסיפורה של הנשיאות בישראל. בחלקו השני של הביקור, נזמין אתכם לשמוע על ‘תקווה ישראלית’ ועל הפעילות המתקיימת במסגרתה, ולחשוב יחד איתנו כיצד גם אתן יכולות ואתם יכולים לקחת בה חלק”.

בתגובתם לכתבה ציינו בבית הנשיא כי מרכז המבקרים יפעל “בדומה למרכזי המבקרים של כלל המוסדות הלאומיים”, וציינו כדוגמה את מערכי ההדרכה בבית המשפט העליון ובכנסת. אבל עיון באתרי “מרכזי המבקרים” הללו מלמד שבאף אחד מהם לא הוקם מבנה ייעודי בעלות של עשרות מיליוני שקלים: בשניהם פועל בסך הכל מערך הדרכה צנוע בשירותם של תיירים, אשר רובם תלמידים וחיילים. גם הקביעה כי “בכלל המוסדות הלאומיים” פועלים מרכזי מבקרים אינה מדויקת: הממשלה לא מפעילה מרכז מבקרים ולא מערך הדרכה, וכך גם לא הסוכנות היהודית וקק”ל.

מודעת המכרז שפירסם בית הנשיא

אך גם אם היו פועלים במוסדות הלאומיים האחרים מרכזי מבקרים מהסוג שריבלין מבקש להקים כעת בבית הנשיא, עדיין הדבר לא מצדיק הקמת מרכז מבקרים בבית הנשיא. מרכזי מבקרים, הכוללים לעתים מוזיאונים מכובדים, הם תופעה לגיטימית כשמדובר במוסדות הממלכתיים המרכזיים הנמצאים בקונצנזוס. כך מקובל במדינות אחרות, וניתן אפילו לומר שמרכזי המבקרים הפועלים בכנסת ובבית המשפט, ומרכז המבקרים שאינו פועל בממשלה, הם למטה מכבודם של המוסדות הללו. הכנסת דווקא כן שוקדת בשנים האחרונות על הקמת מוזיאון, ועל כך בהמשך.

אך בניגוד לכנסת ולממשלה, בית הנשיא איננו נמצא בקונצנזוס. שנים ארוכות לפני תחילת כהונתו השנויה במחלוקת של ריבלין, כבר תהו ישראלים רבים על הצורך בנחיצות המוסד הזה. השקעת מיליוני שקלים מכספי ציבור במרכז מבקרים בבית הנשיא, עלולה לשמש תעמולה פסולה שתתרום להנצחתו של מוסד הנשיאות, במקום לקיים את הדיון הציבורי הנחוץ בסוגיה.

דבר המבקר

כשזה נוגע לריבלין ולמרכזי מבקרים, ההיסטוריה מלמדת שיש לפקוח עין ולהיזהר משחיתות. “בשנת 2003 החליט יו”ר הכנסת דאז מר ראובן ריבלין להקים מרכז מבקרים בכנסת”, נכתב בדו”ח מבקר המדינה משנת 2004. מספר הקסם, 10 מיליון שקל, ריחף גם מעל המרכז הזה. המבקר דאז, אליעזר גולדברג, ביקר בחריפות את התנהלותו של ריבלין בנושא – בדגש על הליך בחירת חברת ‘מאסטרפלאן’ כיועצת לפרויקט. בחלק החמור ביותר בדו”ח קבע המבקר כי ראש לשכתו של ריבלין, דן לנדאו, הועסק מיד עם פרישתו מהכנסת ב’מאסטרפלאן’, ותחת כובעו החדש המשיך לעסוק בהקמת מרכז המבקרים – ללא ידיעת ועדת המכרזים. המבקר קבע כי מתשובתו של ריבלין “עולה שהיה הסדר להמשך העסקתו של ראש הלשכה”, אך “בפרוטוקול דיוני הוועדה אין אזכור להסדר זה”. המבקר הוסיף כי הוא רואה התנהלות זו ב”חומרה”.

גולדברג ציין כי “למינהל הכנסת הובטחה הנחה במחיר” להקמת מרכז המבקרים, “אך זו לא ניתנה לו”. למרות זאת, ריבלין טען בזמנו כי התקציב שהוקדש להקמת מרכז המבקרים “ראוי וסביר”. בדו”ח גם צוין כי התנהלותה הלקויה של הכנסת הובילה לכך ש’מאסטרפלאן’ הייתה החברה היחידה שהגישה הצעה לפרויקט. “מאחר שפנייתה של הכנסת למציעים השונים הייתה מעומעמת, בסופו של דבר הוגשה לה רק הצעה אחת, ולכן היא לא יכלה לבחור את ההצעה המיטבית מתוך כמה הצעות”, קבע המבקר. ההסכמים הוקפאו ביולי 2006, ופרויקט מרכז המבקרים בוטל – לא לפני שהכנסת שילמה למאסטרפלאן כ-530 אלף שקל, לפי דו”ח המבקר.

כשהכנסת מקימה מוזיאון

במקום מרכז המבקרים של ריבלין, מזה כמה שנים נבנה “מוזיאון הכנסת” בבית פרומין – משכנה של הכנסת בטרם עברה לגבעת רם. המוזיאון הזה עולה למשלם המסים הרבה יותר מ-10 מיליון שקל, אבל לפחות ההליכים להקמתו התקבלו בצורה תקינה ושקופה: לשם תקצובו והפעלתו חוקקה הכנסת את “חוק מוזיאון הכנסת”. החוק ממנה מועצה בלתי תלויה שתקבע את תכני המוזיאון ואת תקציבו. גם כאן, יש לפקוח שבע עיניים על המועצה, על מנת לוודא שהמוזיאון – אשר ביקור בו בוודאי ייכלל בתכניות הלימודים של משרד החינוך – לא ישמש במה להחדרת רעיונות מוטים אודות מהותה של הדמוקרטיה הישראלית. אך עם כל החששות, ההליך השקוף סביב מוזיאון הכנסת עדיף בהרבה על החדרים האפלים שבהם יזם ריבלין את הקמת מרכז המבקרים בכנסת, ושבהם הוא יוזם היום את הקמת מרכז המבקרים בבית הנשיא.

כיום, שטחו של משכן הנשיא עומד על כעשרה דונם, כ-2.5 מהם גנים. המשכן מחולק לשלושה אגפים: אגף טקסי ובו טרקלין, גינה ומספר אולמות קבלת פנים; אגף משרדים; ואגף מגורים. מלבד הקצאת 10 מיליון שקלים למרכז המבקרים, עומד תקציב בית הנשיא לשנת 2017 על 51.8 מיליון שקלים – לעומת 24.7 מיליון שקל בלבד לפני עשור. בפברואר 2015 הצביע מבקר המדינה על חריגות של מיליוני שקלים מתקציב בית הנשיא. מאז כניסתו של הנשיא ריבלין למשכן, במקומו של שמעון פרס, ירד תקציב בית הנשיא ב-13%. בבית הנשיא מטילים ספק אם בניית מרכז המבקרים תושלם לפני תום כהונתו של הנשיא ריבלין, ביוני 2019.

תגובת בית הנשיא: “בהמשך לפניות רבות שהגיעו בשנים האחרונות אל בית הנשיא מקבוצות, ממוסדות אקדמיה, מהכשרות בצה״ל ויתר זרועות הביטחון וממוסדות חינוכיים בכל הגילאים, לבקר בבית הנשיא ולהכיר מקרוב את העשייה, הפעילות והמורשת של נשיאי ישראל – יצא בית הנשיא לתכנון של מרכז מבקרים רשמי, שמטרתו להנגיש את בית הנשיא לאזרחי ישראל ולפתוח את שערי בית הנשיא לכלל הציבור, בבחינת בית העם לכל העם. בדומה למרכזי המבקרים של כלל המוסדות הלאומיים (הכנסת, בית המשפט העליון ועוד), מרכז המבקרים בבית הנשיא צפוי להתמקד במורשת נשיאי ישראל ובהעמקת החינוך והידע על מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. כמו כן יאפשר המרכז גישה לפינות הבית הפחות מוכרות, ואל האומנות הייחודית המוצגת בו. אומדן עלויות ההקמה הוא ראשוני, ונגזר מהקמתם של מרכזי מבקרים מוסדיים לאומיים דומים, ועוד מוקדם לומר מה יהיה הסכום הנדרש”.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

27 תגובות למאמר

 1. על איזו עשייה בדיוק הוא מדבר? פילוג העם שבחר בטרור? מוסד מטופש ובזבזני של אוכלי חינם שמבזבזים עשרות מיליונים על שטויות. גועל נפש

 2. לא אוכל לשקוט ולחסום פי מלהגיב, כאשר ידוע שבעוון אי מחאה נתפסים גם אלה ששותקים בפשע.
  ומחאתי היא על אשר החציפו בני הנשיא להגיד בתגובתם לאמר:
  “בדומה למרכזי המבקרים של כלל מוסדות הלאומיים”
  לא תוכל אוזן לשמוע אשר לא הקדימו אותם האנשים לומר ‘ מרכז המבקרות’ , אפס כי לא תמה בזאת חטאתם והסיפו פשע לבלתי הזכיר כלל ‘מבקרות’ ויזכירו רק ‘מבקרים’
  אללי, להיכן הידרדרו בבית נשיא בני עמו
  אויה שכך עלתה לנו

 3. ראש ממשלת ישראל חשוד בגניבת מיליארדי שקלים על חשבון צה״ל ואתם עוסקים בזוטות.
  כל עורכי הדין שהוא מינה כ״שליחים מיוחדים״ גזרו קופונים על חשבון חיל הים והנשק האסטרטגי של מדינת ישראל. בן דוד שלו מרים טלפונים למנכ״ל משרד הביטחון בשביל הלקוח הגרמני שלו.
  בושה וחרפה.
  עשרה מיליון שקלים לבית הנשיא נשמע הגיוני וסביר כאשר קונים מטוס לראש הממשלה במאות מיליונים ובית ראש ממשלה חדש במאות מיליונים לא שמענו אתכם.
  אתר מידה הפך מאתר ימני ציוני לשופר של נתניהו וחבל על שלציבור הימני ציוני הגון אין יותר קול.

  1. לא ראש הממשלה לא חשוד בפרשת הצוללות. לפחות עדיין לא, וכנראה שבכלל לא. חקירת עורכי הדין של אדם, אינן חקירות נגד האדם עצמו, ולא משנה עד כמה עורכי דין הללו “מקורבים” אליו, כלשון התקשורת. מה לעשות, יש הבדל בין סיפורי דרוקר-בוגי יעלון-אלדד יניב-אהוד ברק ושות’, לבין המתרחש בעולם האמיתי. אם אתה לא מאמין לי, תשאל את אראל קיבינמט מרגלית. הוא נסע לגרמניה, חיטט וחפר אחרי איזשהו בדל של טינופת, ונאלץ לשוב ארצה אבל וחפוי ראש.
   אבל אפילו אם נתניהו היה חשוד, וגם אם דינו היה נגזר כבר, אז מה? זה אומר שלנשיאנו הנכבד (בעיני עצמו) מותר להעלים מיליוני שקלים? גניבה גדולה מצדיקה גניבה קטנה? מצטער, אבל הכלל המשפטי המוזר הזה לא תקף בשום מקום, פרט לראשך הקודח.
   ומדוע שאתר ‘מידה’ לא יעסוק בכך? בפרשיות נתניהו עוסקים כל אמצעי התקשורת, מבוקר עד ערב, ad nauseam. מישהו צריך לדבר גם על שחיתויות אחרות, כנראה הרבה יותר אמיתיות. ואם זה מעצבן אותך כל כך, סביר להניח שכותב המאמר הזה עלה על משהו…

  2. “נחשד” . המשך הניסיון הבולשביקי הבזוי של השמאל ולא הוסיף את המילה הישראלי מפני כבוד המילה, להנדס את דעת הקהל נגד נתניהו. ועכשיו עם סיפורי פנטסיה הנשמעים מפי אלה שגדלו על המורשת הנקיה של פרס וברק. כשלתם בבחירות וכן יהי רצון עוד דורות רבים.

  3. לא סתם נאמר ״ציון במשפט תפדה״.
   העובדה שכל מי שבסביבת ראש הממשלה מעורב בשחיתות או בעברות על טוהר המידות מראה על שיקול דעת כושל במקרה הטוב ובשחיתות במקרה הרע.
   לא מדובר על ״בן דוד רחוק״ או על ״עורך הדין שלו״. מדובר על האנשים הכי קרובים לראש הממשלה שנשלחו לשליחויות מדיניות אסטרטגיות למרות שאין להם שום מינוי רשמי.
   מדובר על אנשים שנמסרו להם סודות מדינה ללא סיווג בטחוני והם סחרו בהם עבור בצע כסף.
   אם זה היה רק אדם אחד אפשר היה להגיד שנתניהו לא שם לב, אבל מדובר כבר על עשרה.

 4. בית הנשיא נמצא בקונזצנזוס ונשיא המדינה הוא דמות חשובה לאחדות העם.

  1. ישראל שילון ידידי,
   העם מאוחד בחוסר אהדתו לנשיא כפי שהוא מאוחד בחוסר אהדתו לבית-המשפט העליון וכפי שהוא מאוחד בחוסר אהדתו לתקשורת הישראלית, ולפצ”ר, ולרשות מקרקעי ישראל ועוד ועוד.

  2. ישראל שילון,
   מוסד בית הנשיא מעולם לא היה בקונצנזוס.
   המוסד הזה הומצא מלכתחילה כפרס ניחומים עבור חיים וייצמן.
   עם השנים תפקיד הנשיא הפך לג’וב נחשק עבור פוליטיקאים שהגיעו לסוף דרכם בשלב שבו לא נותר עוד ספק שאין להם כבר שום סיכוי לזכות בקולות הבוחרים.
   אין חולק על העובדה שהג’וב הזה משפר מאוד את מצב תזרים המזומנים להם ולבני משפחתם.

   מבין המכהנים בתפקיד היו ראויים יותר וכאלה הראויים פחות.

   בשנים האחרונות בולטת התופעה המטרידה שהמשמשים בתפקיד רואים בו הזדמנות להמשיך ולבחוש בגסות מטרידה בפוליטיקה ובכך לגרום לפילוג בעם ולא לאחדות העם.

   על רקע התופעה המטרידה הזאת שדרדרה זה מכבר את יוקרתו מתנהלת בציבור הישראלי כבר שנים המחלוקת על נחיצותו בכלל של המוסד הבזבזני הזה על חשבון משלמי המסים שהפך בתקופת פרס ועכשיו ריבלין למעוז מבוצר נוסף של מחנה פוליטי מאוד מסוים…
   נראה שהדבר חדש עבורך

  3. לנשיא הצביעו יותר משהצביעו לביבי (כלומר למפלגה שלו)

 5. בית הנשיא ומוסד הנשיאות חשובים לא פחות-אבל גם לא יותר מתאגיד השידור הציבורי, מגל”צ, משרד התרבות על מחלקותיו,תיאטרון הבימה, ערוץ 10, בנק ישראל, יוהל”מ, מפקדת קצין חינוך ראשי, משרד החינוך, לפחות שניים מתוך שלושת גופי הגביה בראשות המיסים,מועצת הצמחים/פירות/חלב, ההסתדרות ,פקולטות למדעי הרוח באוניברסיטאות, ראשות המקרקעין, ועוד ארוכה הרשימה היקרה הזו

 6. אוויל עם אף בולבוסי שמשוויץ שאביו תירגם את הקוראן. מוטב לו היה מתרגם ספרות יפה

  1. תגובה המתייסת לגודל האף של נשיא המדינה (או כל אדם) אינה מכבדת אותך ואף נגועה באוטו אנטישמיות.

 7. לעולם לא אסלח לאיש הזה שאמר עלי ״עמי בחר בטרור״ . עד אותו יום חשבתי שאנחנו מאותו עם. איזה דברי בלע הוא הוציא מפיו!
  אני מעמו? או הוא מעמי? לא זה ולא זה. האיש הזה שנבחר לנשיא, לא היה ראוי להבחר ואינו ראוי למשרה זו. בעיני הוא בזוי ונקלה על אמירתו זו עלי.

 8. רעיון מעולה ! יביא אלפי מבקרים ביום במיוחד אם יקרא “מוזיאון הנשיא קצב”
  ויהיה שם מדריכים שיספרו “כאן הנשיא קצב וא’ מבית הנשיא,,,, “

 9. הסהרורי שאמר “בני עמי בחרו בטרור” הולך לבזבז 10 מליון ש”ח
  על “מרכז מבקרים” בגלל שיעמום

  מוסד הנשיאות = ג’וב מרופד לפוליטיקאים שלא הספיקו “לעשות לביתם”
  שחיתות שלטונית / שום תועלת לעם ישראל.

  משה קצב – שהפך את בית הנשיא להרמון זיונים – יצא לנו יותר זול