ארגון הלל: קיבל 25 מיליון שקל מהמדינה ומחרים את חוטובלי

סגנית שר החוץ אמורה היתה להרצות בסניף פרינסטון של הארגון, אך ההרצאה בוטלה בטענה שחוטובלי תומכת בגזענות ומזיקה לישראל

מוחרמת. חוטובלי | פלאש90

סניף פרינסטון של ארגון הסטודנטים היהודי “הלל” ביטל הרצאה של סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, אשר תוכננה להתקיים אתמול באוניברסיטה. הלל העולמי, ארגון האם של הסניף בפרינסטון, קיבל ממשרד התפוצות 7 מיליון דולר – כ-25 מיליון שקל.

הרצאתה של חוטובלי בוטלה בעקבות עצומה שפרסם גוף בשם “התארגנות יהודים פרוגרסיביים“. בעצומה נכתב כי ביקורה של חוטובלי בסיור קמפוסים בארה”ב מלווה בעלונים המופצים לסטודנטים יהודים, המבקשים לקדם את עמדתה של ישראל. “בעלונים נכתב שההתנחלויות אינן מהוות מכשול לשלום, ובכך הם מתעלמים מהתביעה הפלסטינית למדינה ואין בהם הרבה יותר מתעמולה”, נטען בעצומה.

מחברי העצומה הוסיפו כי “עבודתה של חוטובלי גורמת נזק בלתי הפיך לסיכויים להשיג שלום ופתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני. היא הצהירה על התנגדותה למדינה פלסטינית, ולקחה על עצמה את המשימה לתמוך בהרחבת התנחלויות בגדה המערבית. בעניין ההתנחלויות היא אמרה ‘הארץ שלנו, כולה שלנו, לא באנו להתנצל על זה'”.

יוזמי העצומה טוענים עוד כי הזמנתה של חוטובלי סותרת את תקנון הלל, לפיו הארגון לא ייתן חסות לקבוצות ודוברים “המאמצים אווירה חסרת תרבות, מכוונים להזיק לישראל או מקדמים גזענות ושנאה מכל סוג”.

העצומה הקיצונית מצאה אוזן קשבת אצל ג’ולי רוט, מנהלת הסניף המקומי של הלל, אשר כתבה לחוטובלי כי הסניף החליט “לדחות את ההרצאה… עד שנוכל לבחון לעומק את קיומה באמצעות הוועדה לענייני ישראל”. בסופו של דבר חוטובולי קיימה את ההרצאה במסגרת סניף חב”ד בקמפוס.

חוטובלי לא נשארה חייבת. במכתב חריף היא השיבה לרוט כי “בביטול ההרצאה את פוגעת בחופש האקדמי של הסטודנטים. את מכחישה את חירותם הבסיסית לשמוע דעות שונות, להקשות, לאתגר ולחשוב בעצמם… בכניעתך לדרישות של ארגון שמאל רדיקלי, את משתיקה את הדמוקרטיה הישראלית”.

בעקבות האירוע העלתה חוטובלי לטוויטר את הציוץ הבא:

נתמכים ומחרימים

“הלל” הוא ארגון הסטודנטים היהודים הגדול בעולם. הוא הוקם ב-1923, ופועל בקמפוסים רבים בכל העולם, בעיקר בארה”ב אבל גם בישראל. בארגון מועסקים כ-1,500 עובדים, ותקציבו ב-2014 עמד על כ-30 מיליון דולר.

באוגוסט 2016 פורסם כי הארגון צפוי לקבל 7 מיליון דולר, או כ-25 מיליון שקל, מממשלת ישראל. הסכום הועבר דרך ארגון ‘מוזאיק יונייטד’, אשר הוקם על ידי משרד התפוצות על מנת להעביר תמיכה מממשלת ישראל לארגונים הפועלים ברחבי העולם ומחזקים את הזהות היהודית בקרב יהודים בחו”ל.

בשנים האחרונות, עם התגברות הקריאות ל-BDS ועלייתן של קבוצות אנטי ישראליות כמו ג’יי-סטריט ו”קול יהודי לשלום” (JVP), הפכו בתי הלל בקמפוסים השונים בארה”ב לזירת התכתשות בין קולות התומכים בישראל ובציונות, לבין כאלה התומכים במאבקים אנטישמיים ובהחרמת מדינת ישראל.

מוקדם יותר השנה אמור היה סניף פרינסטון של הלל לארח הרצאה של ארגון השמאל הקיצוני “שוברים שתיקה”. האירוע, אשר אורגן על ידי ג’יי-סטריט, התקיים לבסוף ללא חסות רשמית של הלל. אך ג’ולי רוט, שביטלה את הרצאתה של חוטובלי, נימקה את ביטול החסות לאירוע של שוברים שתיקה בטעמים מטרידים ביותר: לעיתון הסטודנטים של פרינסטון היא אמרה שהלל לא היו מתנגדים לארח את שוברים שתיקה, אך “לאור העובדה שהאירוע חופף ליום הזיכרון וליום העצמאות … לא רצינו לארח את האירוע בבניין שלנו”.

בקמפוסים אחרים בארה”ב אירחה הלל את שוברים שתיקה, חרף מחאות מצד סטודנטים תומכי ישראל, אשר ביקשו לבטל את ההרצאה בדיוק מטעם אותו הסעיף בתקנון הלל האוסר לארח הרצאות של מי שמתנגד לישראל. במרס 2016 התעורר דיון סביב אירועים של שוברים שתיקה שאירחו בתי הלל באוניברסיטאות בראון וקולומביה. גורם בארגון הלל נימק את ההחלטה: “אנו מודעים לבעיות באמינות של שוברים שתיקה … אנו מעוניינים לתת לדברי הארגון את ההקשר הראוי ומוודאים שיש לסטודנטים גישה גם למי שמאתגר את הטענות של שוברים שתיקה”.

הקשר בין הלל לבין ג’יי-סטריט איננו עניין חדש: בשנת 2011 החליט איגוד הסטודנטים היהודים באוניברסיטת ברקלי – אחד הקמפוסים העוינים ביותר לישראל בארה”ב – שלא לקבל לשורות הארגון את ג’יי-סטריט בשל עוינותו לישראל. בתגובה שלחה הנהלת הסניף המקומי של הלל מכתב הקורא לבטל את ההחלטה. סניף ברקלי גם שיתף פעולה בעבר עם JVP.

פעילות הלל משתרעת על תחומים רבים ומגוונים, והיא מבורכת בעיקרה. אולם ביטול הרצאתה של חוטובלי בפרינסטון היא סימן מדאיג לכך שקבוצות שוליים צוברות כוח והשפעה בארגון.

פנינו לשר לענייני תפוצות נפתלי בנט בבקשה לתגובה. נפרסם אותה כאן כשתתקבל.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

17 תגובות למאמר

 1. לא יתכן שנמשיך לקיים את הקשר עם יהדות ארצות הברית. רק יהודים אורתודוקסים במדינת ישראל ראויים לחיות במדינה ציונית.

  1. ישראל איננה יהודית ואיננה ציונית.
   הקשר עם יהדות הפזורה נובע מהיותם יהודים.
   הדעות שלהם לא רלוונטיות.
   את הארגון הזה צריך להפסיק לתקצב.

  2. התלבטתי אם להגיב לדברי ההבל שלך (לשון רע) אולם תשובה זאת הנה לענות לכסיל באווילתו
   מדינת ישראל הגדירה את עצמה מדינת היהודים או מדינה יהודית . הקשר הוא עם כל עם ישראל חילונים כחרדים רפורמים כאורדוכסים
   יום טוב

 2. ציפי חוטובלי תומכת בגזענות ומזיקה לישראל.

 3. זאת הסיבה ששונאים את היהודים בעולם אין להם נאמנות לעם שלהם, כך שאין להם נאמנות כלל, בכול העולם אין אנשים שלא נאמנים לעמעם, רק היהודים יוצאי דופן, לכן השניאה ליהודים היא עמוקה כול כך כי זה יוצא מתוך העם.

 4. מצויין. אולי ככה חבורת הגלמים בממשלה יתחילו לבדוק כל כסף שיוצא מהכיס לאם הוא הולך. וארגונים שמחרימים אותנו להפסיק לממן אותם . הגיע הזמן להפסיק לממן את מי שיורק לך בפרצוף !!!

 5. ומה פחדניהו חסר החוליות עושה ?
  עוד נאום ?
  עוד ועדה ?
  עוד “רפורמה” ?

  1. המנוול כחלון הוא האשם היחידי במצב השיתוק הכולל בו נמצאות ממשלות ישראל כפי שאמר גלנט השבוע הגיב:

   איך יכול נתניהו לעשות משהו אם המנוול הצבוע לקקן השמאל כחלון עושה סיכול ממוקד לכל חקיקה בנושא יהודיות וציונות המדינה ומונע חקיקה שתנטרל את שמאלני בג״צ מלחסום את ממשלת ישראל מלפעול בכל עניין?

  2. מהנחיות הקרן החדשה לישראל לטוקבקיסטים שלה: הכו בנתניהו והחלישו את מדינת היהודים. לא משנה על מה כותבים – תמיד תאשימו את ביבי. והכי טוב – תתחזו לאנשי ימין כשאתם מטקבקים (כדי שהימנים הטיפשים לא יבינו שאתם פועלים מטעם יריבי מדינת היהודים). ואל תשכחו לכנות אותו “פחדניהו”, “שקרניהו”, “נהנתניהו” או “חסר חוליותניהו”. זה נותן לדברים שאתם כותבים נופך של אמינות.

 6. יש לחסל את בג״צ במתכונתו הנוכחית בה יושבים שם שמאלנים שבחרו את עצמם בעצמם עם ועדת דילים אפלים ושמונעים מאיתנו לפעול כמו שנדרש!!! הגיב:

  יהודים וגויים שונאי ישראל חברו לערבים שואפי החרבתנו ובמימון זר הנכנס לכיסי החלאות כמבול שוצף וחסר פיקוח מחסלים את הלגיטימיות של מדינת ישראל בצעדי ענק. קיראו את ספרו של רפי ישראלי: הנסתר והגלוי בערביי ישראל, שימעו בחדשות איך ממנים ערבים שונאי ישראל לתפקידי מפתח, קיראו כיצד חיזוק הכלכלה ברשות הפלסטינית מחליש את ישראל ומחזק את האויבים שלנו ותבינו שישראל דוהרת לקראת קטסטרופה. היא עצמה מאפשרת לכרות לעצמה את הקבר ואף משתתפת בכרייתו. ישראל מממנת מכספי המיסים שלנו בסכומי עתק – ארגון מתועב כמו הלל שמחרים אותנו כי לא בא לו על עמדת ממשלתנו ונציגיה? מי הם בכלל?

 7. עדיף שהמשרד לענייני התפוצות היה מעביר את הסיוע הכלכלי בסך 7.5 מליון דולר לארגון שליחי חב”ד, שהם מסייעים לשמירה והעמקת הזהות היהודית, של כל יהודי, בכל מקום בעולם.
  ממילא כשהאנטישמיות בארצות הברית תתפרץ במלוא עוצמתה, כל אותם יהודים “ליברלים / פרוגרסיבים / ושאר ירקות”, כולם ירוצו על ארבע לבקש מקלט במדינת ישראל – אותה מדינה שכיום הם מתנגדים לקיומה היהודי ומכנים את ראשיה “גזענים”.
  לא ברור לי למה מדינת ישראל מבזבזת אנרגיה על ארגון הלל, שהינו בסה”כ אירגון שנועד לפרנס את ראשיו (ברווחה) ועובדיו (קצת פחות ברווחה). עיניכם הרואות כי ארגון זה לא מועיל למדינת ישראל – מדינה יהודית כלשון מגילת העצמאות.
  מי שרוצה לשמור על יהדותו, שהיא יהדות דתית הפועלת ככל האפשר תחת ההלכה שנקבעה ע”י מחברי שולחן ערוך, ייאלץ לנהוג לפי ההלכה.
  אם יהודי רוצה להמציא לעצמו דרך חדשה, מודרנית יותר, או בלע”ז – רפורמית, שיידע שמדינת ישראל – מדינת היהודים, איננה מחוייבת לו כלל.
  תרומה כספית איננה מייהדת את התורם, ורפורמי שתורם כסף למדינת ישראל לא הופך את צאצאיו מזוגתו הגויה ליהודים כשרים.
  ביום שהרבנות הראשית לישראל תיקבע כי יהודי שעולה מארה”ב, אם שורשיו אינם ברורים מספיק בכדי להעיד על כשרותו, ייאלץ לעבור גיור לחומרה, אתם תיראו כיצד כל אותם ליברלים פרוגרסיבים צורחים עד השמיים כי הם נידחו ממועדון שממילא ולכתחילה אינם רוצים להיות בו. מעניין מה כתוב במילון אבן שושן בערך צביעות.

  1. אחזור שנית מדינת ישראל היא מדינת היהודים לא הסניף של חב״ד או של הדתיים

  2. אסף- צודק מדינת ישראל היא מדינת היהודים וככזו יש לה חובה לקלוט יהודים.

   זה לא אומר שהיא צריכה לממן אירגונים שפועלים נגדה או מפרקים את העם היהודי אפילו אם עומדים בראשם יהודים.

  3. נובמת, חולק עליך קשות:
   1. חב”ד התנגדה לציונות יחד עם רוב רובה של הרבנות האשכנזית. הרבי מלובביץ’ לא עלה לארץ, לא ביקר בארץ והקפיד לפנות לציבורו בשפת הגלות היידית ולא בעברית.
   2. כשתתפרץ אנטישמיות בארה”ב, הם לא יבקשו מקלט, חלילה, במדינת ישראל. או שימשיכו לחיות בארה”ב ויאמרו הם ורבניהם הרפורמים, הקונסרבטיבים והאורטודוקסים שיורד גשם, או שיעברו לקנדה, יחד עם חב”ד ובית-המקדש שלהם ב-770.
   3. הרבנות הדתית המזרח אירופית שלפני מלחמת העולם השנייה, פעלה לפי הבנתה המעוותת את השולחן ערוך, התנגדה ברובה לציונות ולעלייה לא”י והייתה קטסטרופאלית לקהילות שלה ולכן, אחראית טראגית לאסון שפקדה אותן.
   4. אתה, כמובן, כדרך הרבנות החרדית האשכנזית, מציע להמשיך להחמיר עם המבקשים להיכנס בשערי העם היהודי, כפי שהיא מקשה על מאות אלפי העולים החיים עימנו ועל צאצאי בני האנוסים המבקשים להצטרף אלינו. לכן יש להפקיע את מתן זכות הכניסה לאומה היהודית במדינת ישראל מהרבנות הראשית האטומה והמתחרדת של היום ולמוסרו לבתי המשפט האזרחיים אשר יבחנו את הזכות האמורה לפי הפסיקה המקלה של רבני ספרד לאורך הדורות.
   5. על מדינת ישראל לנתק קשר עם כל הארגונים היהודים בתפוצות. הם ואנחנו כבר מהווים שני עמים שונים לחלוטין ולפעמים אף אנטגוניסטיים. ראה את התגייסותם המסיבית של יהודי ארה”ב למען אובמה ואחריו קלינטון על אף שהיו עוינים את ישראל. ברוך השם, יש לנו מאות מיליוני בני-ברית וידידים מבין הגויים שהם נאמנים ומסורים למדינה הישראלית הרבה יותר מחבורת הסוחרים ההזויה, הבלתי אמינה והמידלדלת הזו.

 8. מה בדיוק עושה חוטובלי בממשלה ?
  למה מעבירים תקציב להלל ?
  לא עדיף לתקצב את חב”ד ?