תקרית פרינסטון: ארגון הלל מתנצל על החרמת ציפי חוטובלי

הארגון, הנתמך בעשרות מיליונים על ידי ממשלת ישראל, ביטל הרצאה של סגנית שר החוץ בעקבות עצומה של ארגון שמאל קיצוני

נשיא ומנכ"ל הלל העולמי, אריק פינגרהאט | פייסבוק

סניף פרינסטון של ארגון הסטודנטים היהודים “הלל” ביטל מוקדם יותר השבוע הרצאה של סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי. הביטול נעשה לאחר שארגון קיצוני בשם “התאחדות היהודים הפרוגרסיביים” פרסם עצומה הקוראת לבטל את ההרצאה, מהטעם שהופעתה של חוטובולי נוגדת את מדיניות “הלל” שלא לארח מרצים גזענים, וכאלה הפוגעים בישראל. כאן במידה חשפנו אתמול שהלל העולמי נתמך על ידי משרד התפוצות ב-7 מיליון דולר ב-2016.

בעקבות הפרסום במידה פנה ארגון הלל בבקשה לפרסם את הגרסה העברית של התנצלות שפורסמה במקורה בג’רוזלם פוסט. ההתנצלות מובאת כאן ללא שינוי.

אמש הופיעה סגנית שר החוץ חה”כ ציפי חוטובלי כאורחת של ארגון הלל באוניברסיטת ניו-יורק, כחלק מסיור קמפוסים אותו היא עורכת בארה”ב. במסגרת סיור זה התארחה סגנית השר חוטובלי בשבוע שעבר גם במרכז הלל באוניברסיטת קולומביה שבמנהטן. לאור התקרית בתחילת השבוע סביב דחיית הופעתה באוניברסיטת פרינסטון בניו-ג’רזי, פרסמו אמש נשיא ארגון הלל העולמי, אריק פינגרהאט, ומנהלת הלל פרינסטון, ג’ולי רוט, הודעת התנצלות והבהרה שפורסמה כמאמר דעה בג’רוזלם פוסט:

ארגון הלל פועל בכ-550 קמפוסים ברחבי צפון אמריקה וב-17 מדינות ברחבי העולם, ועורך אלפי אירועים מדי שנה החושפים סטודנטים יהודים ולא-יהודים כאחד למדינת ישראל ולהיסטוריה, התרבות, הטכנולוגיה והסביבה הגיאופוליטית שלה. ארגון הלל הינו ממובילי התנועה הפרו-ישראלית וגאה באופן מיוחד על כך שתכניות הארגון הקשורות לישראל מאורגנות ומובלות על ידי מאות קבוצות סטודנטים פרו-ישראליות, המהוות חלק מהנהגות הסטודנטים של הלל בקמפוסים.

לאור הפעילות הנמרצת של ארגון הלל לקידום תכנים פרו-ישראלים בקמפוסים רבים מדי יום, נעשות לעתים טעויות באופן ניהול הפעילות החשובה והענפה הזאת. השבוע נעשתה טעות שכזו, ואנו רואים לנכון לספק לכך הסבר.

סגנית שר החוץ, חה”כ ציפי חוטובלי, הייתה צפויה להופיע בפני סטודנטים במרכז החיים היהודיים בפרינסטון, הידוע כמרכז הלל פרינסטון. לדאבוננו, לא כיבדנו את סגנית השר חוטובלי בכבוד הראוי לה ולמשרד אותו היא מייצגת, ודחינו את האירוע. זאת, משום שהאירוע המתוכנן לא נבחן מראש כנדרש על ידי הוועדה המייעצת לענייני ישראל של מרכז החיים היהודיים בפרינסטון, אשר הוקמה על מנת לאפשר מגוון רחב של אירועים ותכנים הקשורים לישראל לאורך השנה האקדמית. עלינו להבהיר כי איננו רואים בכך עילה מספקת לדחיית האירוע. הדחייה היתה טעות ובגינה אנו מתנצלים.

נבקש להדגיש: טעות מצערת זו לא נעשתה כתוצאה ממאמץ להשתיק את סגנית השר חוטובלי, וסגנית השר אף הופיעה בפני סטודנטים במרכז הלל באוניברסיטת קולומביה בשבוע שעבר, והתארחה אמש במרכז הלל באוניברסיטת ניו-יורק.

ההיפך הוא הנכון. ארגון הלל דוגל בחשיפת הסטודנטים לקשת הדמוקרטית התוססת של מדינת ישראל ולקולות מגוונים מרחבי הקשת הפוליטית בישראל, המורכבת מנקודות מבט פוליטיות שונות.

חשוב לציין כי האירוע בפרינסטון הנו מקרה בודד, וכי ארגון הלל העולמי עומד בנחישות מאחורי הערך והחשיבות של מתן במה למנהיגיה הנבחרים של מדינת ישראל.

ערך זה מהווה חלק חשוב ממחויבותו של ארגון הלל לתמיכה בחשיפה לישראל ובהעמקת ההיכרות עמה בקמפוסים. מרכזי הלל, לרבות המרכז בפרינסטון, נמצאים בחזית המאבק נגד הפעילות האנטי-ישראלית והאנטישמית בקמפוסים ומובילים כל העת קמפיינים נגד תנועת ה-BDS ותנועות אנטי-ישראליות נוספות.

ברחבי הקמפוסים שלנו פועלים 75 שליחי הסוכנות היהודית, אשר מחברים בין הסטודנטים לבין ישראל ויוצרים תכניות המאפשרות לצעירי התפוצות  לחקור את המגוון התרבותי של ישראל ואת הדמוקרטיה האיתנה שלה.

אנו גאים מאוד ביכולתנו לגייס אלפי סטודנטים המבקרים בישראל מדי שנה במסגרת פרויקט תגלית ומיזמים דומים, ומתגאים בתכניות הרבות שאנו יוזמים ומטפחים המרחיבים את יריעת החשיפה, הכבוד והאהבה לישראל גם מחוץ לקהילה היהודית ובקרב קבוצות מגוונות בקמפוסים.

בנוסף, אנו גאים להיות חלק מארגון אשר מסוגל להודות בטעות כאשר היא מתרחשת, גם תוך כדי המציאות היומיומית בקמפוס, ללמוד ממנה ולשאוף להמשיך ולהשתפר בעתיד. אנו גאים ביכולתנו לשמש באמצעות זאת דוגמה לסטודנטים שלנו.

אריק פינגרהאט הינו יו”ר ומנכ”ל ארגון הלל העולמי. ג’ולי רוט הינה מנהלת מרכז הלל באוניברסיטת פרינסטון.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

8 תגובות למאמר

 1. שמאל זה חולי.
  בואו כבר נכיר במחלה וניתן להם קצבאות רק שיסתמו קצת את הפה.
  מיעוט של 30 אלף מצביעים שבקושי עובר אחוז חסימה מקבל חשיפה תקשורתית של רוב מוחלט.
  כל תוכנית כתבות מרצ יומיות ושוברים שתיקה מה הם???
  פחות מ רבע אחוז מהציבור.

  1. שבעה מנדטים הם שלושים אלף איש? בעטיים של קשקשנים כמוך שאינם נותנים ערך לנתוני אמת אנו סופגים פעם אחר פעם את הארס של השמאל. מי שאינו דבק באמת אינו ראוי ליחס ואינו זוכה ליחס.

 2. עבור אלו האחראים לתקרית זו שהיתה יש לספק להם את רצונם. הם טוענים שישראל היא מדינה גזענית לפי ה0מול הקיצוני. ובכן לפי 0מול זה חוק השבות הינו גזעני – החוק המאפשר חזרת העם היהודי לכור מחצבתו הינו גזעני. לכן אלו צריכים להיות ברשימה שחורה לעולם לעולם בכל תנאי לא תתאפשר עליתם ארצה.

 3. אם ההתנצלות היתה כנה היא היתה באה ביחד עם הדחה של מקבל ההחלטה
  בנתיים אותו אדם עם ראיית עולם כל כך מסולפת ימשיך לקבל החלטות באירגון הזה
  ולכן ההתנצלות חסרת כל ערך

 4. הוסיפו חטא על פשע. אחאי שנחשף קלונם ברבים הם הפ חוששים לאבדן הכסף שמעניקה להם ממשלת ישראל. הם מדברים על טעות ואינם מבקשים סליחה מן הצבור ומסניץ שר החוץ. גרוע מזה , אין הם חוזרים מדברי הבלע על זכות היהודים לחיות בארץ ישראל. הם חוזרים לימי הספר הלבן הבריטי שמנע עלחה לארץ . הם מכירים בכבוש של עבר הירדן שפלשה וניסתה להשמיד את מדינץ ישראל. יש להוקיע גוף זה ומנ שהם קוראים התנצלות היא חרפה לראשי הגוף הזה. אוהבי ישראל ירחקו מגוף זה והחתומים על ההודעה יכולים לברש תמיכה כספית מ מחמוד עבאס ומקטר ולא מממשלת ישראל.

  1. אברהם, שלום לך!
   תעשה לנו טובה וערוך הגהה לפני שאתה משדר את התגובה.