כך מרחיקה הקרן החדשה את יהודי ארה”ב מישראל

כשיהודים אמריקנים מתייצבים לצד אויבי ישראל בסוגיות קריטיות לביטחונה, לא פלא שהישראלים מאוכזבים וכועסים

נשיאת הקרן טליה ששון עם מנכ"לית הקרן עד לאחרונה, רחל ליאל. צילום: פייסבוק

תרגום: שאול לילוב

הליגה נגד השמצה פרסמה בשבוע שעבר סקר מזעזע על דעת הקהל בישראל. לא הייתם מנחשים זאת מקריאת הכותרות, שעסקו כולן בשסעים בני עשרות שנים הקיימים בחברה הישראלית. אבל הנה החלק המזעזע: כחמישית מהנשאלים האשימו את יהודי התפוצות בכך שתרמו לשסעים החברתיים הללו.

אילו אמירה כזו הייתה מגיעה מצדם של כמה מיעוטים ישראלים – למשל, חרדים שכועסים על הלחץ המגיע מכיוונה של יהדות ארה”ב להנהיג פלורליזם דתי, או אנשי שמאל קיצוני הממורמרים על תמיכתה של יהדות ארה”ב בישראל – זה היה מתקבל על הדעת, אך קשה לראות כיצד מיעוטים אלה לבדם מהווים 21% מהנשאלים. השאלה היא מדוע ישראלים מהמיינסטרים, שבאופן מסורתי העריכו את תמיכתה הפוליטית והכלכלית של יהדות התפוצות בישראל, חשים כעת שיהודים החיים מעבר לים הפכו לגורם שלילי ולכוח התורם לשסעים חברתיים.

לו הייתי צריכה להשיב בשלוש מילים, הייתי אומרת: “הקרן החדשה לישראל”. אבל הקרן היא רק הפן הגלוי ביותר של בעיית עומק, כפי שעולה מסקר מזעזע נוסף שפורסם בחודש שעבר: יהודים אמריקנים מהמיינסטרים מצדדים יותר ויותר באויבי ישראל, בסוגיות שישראלים רבים רואים בהן בסיס לביטחונה, שלומה ורווחתה של ארצם.

הסקר המדובר, שערך ‘הוועד היהודי-אמריקני’, בדק את דעת הקהל היהודית-אמריקנית במגוון נושאים, אך שתי שאלות ראויות לציון במיוחד: הראשונה שאלה את המשיבים לדעתם על העברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים. תמיכה בהעברת השגרירות הייתה בעבר עמדה מרכזית של יהודי ארה”ב. אבל בסקר זה העדיפו רק 16% מהנשאלים שהדבר יתבצע מיד. עוד יותר מזעזע: רק 36% תמכו בהעברתה “במועד מאוחר יותר, במקביל להתקדמות שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים”. 44% אמרו כי הם מתנגדים להעברת השגרירות, נקודה.

רוב הישראלים רוצים הכרה בינלאומית בירושלים כבירתם. הפלסטינים, לעומת זאת, מתנגדים לכך באופן גורף. מכאן עולה שהיהודים האמריקנים בחרו ברובם לצדד בפלסטינים, בסוגיה שיש בה מחלוקת ברורה בינם ובין ישראל. כמעט מחצית מהנשאלים לא רצו שהשגרירות תועבר כלל, ורוב הנותרים רצו להעניק לפלסטינים זכות וטו בפועל על המהלך – זוהי המשמעות האמיתית של האמירה שהדבר צריך להתבצע רק “במקביל להתקדמות” בתהליך השלום.

אין צורך לומר: ההכרה כבירת ישראל בעיר הקדושה ביותר ליהדות – מושא תפילותיהם של יהודים במשך אלפי שנים – איננה עניין שולי.

שסע זה היה ניכר גם בשאלה על הקמת מדינה פלסטינית. 55% מהמשיבים בסקר השיבו כי הם תומכים בהקמת מדינה פלסטינית “במצב הנוכחי”. רק 40% התנגדו לכך.

תמיכה עקיפה ב-BDS

בל נשכח: “המצב הנוכחי” הוא זה שבו הפלסטינים מסרבים בתוקף להכיר בישראל כמדינה יהודית, או לוותר על דרישתם ל”זכות השיבה” של מיליוני פלסטינים לישראל; “המצב הנוכחי” הוא זה שבו כל מפלגה פלסטינית – כולל תנועת הפת”ח המתונה-כביכול של אבו-מאזן – מריעה לטרור נגד ישראל, מלבה אותו, משלמת משכורות נדיבות למבצעיו ומחנכת ילדים פלסטינים לשנאת ישראל; ה”מצב הנוכחי” הוא זה שבו רוב הפלסטינים מודים שמטרתם הסופית אינה מדינה פלסטינית, אלא חיסולה של ישראל; ב”מצב הנוכחי” חמאס, אחת משתי המפלגות הפלסטיניות הגדולות, עדיין מכריזה בגלוי על מטרה זו.

כתוצאה מכך, כפי שמראים סקרים חוזרים ונשנים, הישראלים סבורים ברובם כי מדינה פלסטינית בתנאים הנוכחיים רק תזיק להם. הם אינם מאמינים כי היא תביא שלום, וסבורים שהקמתה פשוט תהפוך את הגדה המערבית לבסיס לטרור נגדם, בדיוק כפי שקרה ברצועת עזה אחרי שישראל נסוגה משם ב-2005. וכך, בסוגיה שהיא ממש חיים ומוות מבחינתם של הישראלים, רוב יהודי אמריקה נמצאים בצדו האחד של המתרס, עם הפלסטינים ונגד המיינסטרים הישראלי.

האם רוב הישראלים מכירים את נתוני הסקר? ברור שלא. אבל הם חשים בהם באופן אינטואיטיבי, לנוכח התנהלותו של אחד הארגונים היהודיים-אמריקניים המתוקשרים ביותר בישראל – הקרן החדשה לישראל.

הקרן הפכה רעילה לא רק כלפי הימין הישראלי, אלא גם למרכז ואפילו לשמאל הרך. קחו לדוגמה את ‘נשים עושות שלום’, ארגון המבקש לגייס נשים ישראליות ופלסטיניות כדי לפעול למען שלום ישראלי-פלסטיני. בראיון בחודש שעבר סיפרו המייסדות שלו כי החליטו להפסיק לקבל כספים מהקרן החדשה לישראל לאחר השנה הראשונה לפעילותן, משום שרצו להרחיב את בסיס התמיכה של הארגון מעבר לגרעין הקשה של השמאל, וחששו כי הקשר עם הקרן עלול להרחיק את אנשי המרכז.

גם זה לא מפתיע. באותו חודש, בתגובה לציוץ בטוויטר שתהה אם ישראל היא “מדינת רשע” או “רק מבצעת טיהור אתני על בסיס קבוע”, ציינה טליה ששון, נשיאת הקרן החדשה לישראל: “זה גם וגם”. באותו חודש פרסמה ב’הארץ’ רוחמה מרטון, מייסדת ונשיאת ‘רופאים לזכויות אדם’, אחד הארגונים הידועים ביותר שהקרן תומכת בהם, מאמר תמיכה ב-BDS.

במילים אחרות, לקרן החדשה לישראל אין בעיה עם מנכ”לית שמכנה בפומבי את ישראל “מדינת רשע” וטופלת עליה אשמת שקר שהיא עוסקת בטיהור אתני שיטתי. אף שהנהלת הקרן טוענת כי “איננה מממנת פעילויות גלובליות של BDS נגד ישראל, או תומכת בארגונים שיש להם תוכניות גלובליות להחרמת ישראל”, אין לה בעיה עם מנהלים בכירים בארגונים שהיא מתקצבת, הפועלים בגלוי לקידום מטרות ה-BDS. בהתחשב בכך, מה הפלא שגם קבוצות של השמאל הרך, כמו ‘נשים עושות שלום’, אינן מעוניינות להיות מזוהות עם הקרן החדשה לישראל?

לא ארגון שוליים

לא ניתן להתייחס לקרן החדשה לישראל בביטול כאל ארגון שוליים. הקרן נמצאת עמוק במיינסטרים היהודי-אמריקני, שלא כמו, למשל, ארגון השמאל ‘קול יהודי לשלום’; הרב ריק ג’ייקובס, נשיא התנועה היהודית הגדולה ביותר בארצות הברית, התנועה הרפורמית, שימש בעבר יו”ר ועדות המענקים שלה. עם תרומות שנתיות בהיקף של למעלה מ-26 מיליון דולר בשנת 2016, שהתקבלו מרשימה ארוכה של תורמים, בסיס התמיכה שלה הוא באופן מובהק לא זניח.

בדור הקודם, ארגון שמנהליו ונתמכיו השמיעו קולות אנטי-ישראליים או דגלו בחרם נגד ישראל, היה רעיל בקרב יהודי אמריקה כפי שהיה בקרב ישראלים. העובדה שהקרן החדשה לישראל זוכה כיום לאוזן קשבת ולתמיכה רחבה בקרב יהדות אמריקה, מספרת לישראלים כל מה שהם צריכים לדעת כדי להבין עד כמה יהודים-אמריקנים רבים הרחיקו לכת נגד ישראל.

נוכח מציאות זו, לא מפתיע שמספר גדל והולך של ישראלים הם בעלי דעה שלילית על יהדות התפוצות. השאלה היחידה היא האם ניתן לעשות משהו כדי לסכור את השסע המתרחב הזה, בטרם יהיה מאוחר מדי.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

22 תגובות למאמר

 1. יש לשנות בכל הכתבה את שם הקרן – “הקרן לישראל חדשה”.
  שם הקרן הוא מאוד מדויק, והתרגום שלו הוא ל-א “הקרן החדשה לישראל”!

 2. מה הזעזוע? יהודי ארהב היו ונשארו ליבראלים פרוגרסיבים, והדעות שלהם נעו ביחד עם המחנה.

 3. לכנות את נשים עושות שלום שמאל רך זו טעות בהבנת השטח.
  זה שמאל קשה, בדיוק מהזן של הקרן אם לא אפילו שמאלה ממנה, שהבין ש-מבחינה שיווקית- חיבור לקרן יפגע בו. זו טקטיקה, לא אידיאולוגיה. חבל על הטעות וההטעיה, כי המאמר מצוין והטעות הזו עלולה להפיל בעתיד יהודים תמימים לטעות ש”נשים עושות שלום” מורכב מנשים שעושות שלום ולא, כפי שהאמת מראה, שמדובר בארגון תעמולה אנטי ציוני נוסף מבית הקרן ודומיה.

 4. יש לזכור שזה סקר של דעת קהל ולכן זה חשוד שיש כאן גם מגמתיות. בקשר לרפורמים אפשר להאמין לסיפור הזה כי בסך הכל אין הם מאמינים ביהדות כלאום רק כדת. מנקודה אחרת צריך לשאול מי הם היהודים שהשתתפו בסקר. האם הם בכלל יהודים? ספק רב אם רוב הרפורמים בכלל מוגדרים כיהודים לפי ההלכה, כלומר נולדו לאמא יהודית או עברו גיור לא רפורמי שנמשך בערך פחות משבוע עם כמה הפסקות באמצע. קשה לי להאמין שהקונסרבטיבים והאורתודקסים היו אומרים דברים כאילו. יש התבוללות רבה והרפורמים מצאו את הנישה הזאת ומאפשרים לאותם יהודים להרגיש יהודים למרות למעשה אין כל קשר בינם לבין היהדות. לכן סקר כזה אפשרי אצל הרפורמים שלמעשה האנטי ישראליות שלםה מובנית בתאולוגיה שלהם. אנחנו גם אשמים בכל זה כי אנחנו מאפשרים את הפעילות שלהם בארץ. צריך להפסיק עם פוליטקת ההכחשה ולהגדיר את האויב במדויק. מי שנגדינו וגם תומך באותם שנגדינו הוא האויב. נשמע כמו המונולוג של העומד במשחק מחבואים אבל זה מה שיש.

  1. מר קורנבלום אתה סותר את עצמך לגבי הרפורמים ולגבי הגדרה למיהו יהודי להלכה אין שום חשיבות משפטית ראה חוק הכניסה לישראל

 5. טליה ששון זאת לא הזבל שכתבה את דוח המאחזים והיא ממש כתבה אותו באופן אובייקטיבי ללא שום פניות יש לקרוע את הדוח ולשרוף אותו ולא להתיחס למה שכתוב בו ישועדה הברבה יותר חשובה מהעו”ד הזאת שכתבה שיו”ש היא לפי החוק הבינלאומי לא נחשב שטח כבוש ואת זה הממשלה מפחדת לישם ולגבי הגברת יש להוקיע אותה בכל מקום ובכל שעה ולומר לכולם שהיא ממש לא טליה אלא זאבה טורפת

 6. יהדות התפוצות זה לא רק לא בעיקר יהדות ליברלית אמריקאית. יש יהודים במקומות אחרים. לטעמי מה שעשה טל זילברשתיין באוסטריה נגד יהודים זה חמור ביותר. אין עונש קשה מספיק לפשע כזה. כולל מיתה. יהודים החיים בחו”ל רואים בו ישראלי. וזה ממש לא מקרה בודד. בזה אפשר לטפל. ישראל לא אמורה להיות מקור לאנטישמיות לפחות לא באופן ישיר. סליחה שחכתי אין לנו מערכת אכיפת חוק-רק עבריינים ברישיון.

 7. עוד משהו. זו איננה הקרן החדשה לישראל אלא הקרן לישראל חדשה – ישראל חדשה זהו מונח בנצרות שהרי הנוצרים הם ישראל חדש כיון שלשיטתם הקדוש ברוך הוא עזב את ישראל ועמו הוא מעתה הנוצרים. במונחים עדכניים הקרן לישרל חדשה רוצה שישראל לא תהיה יותר של היהודים. לכן חשוב ביותר חוק הלאום!!
  גם יש לדעת לתרגם התחביר באנגלית הינו שונה מאוד מזה של העברית ומיקום השם והתואר הם הפוכים לכן:
  The new Israel fund
  מקביל ל…
  הקרן לישראל חדשה
  זה דוקא קל ללמידה והגיע הזמן שכותבי המאמרים סוף סוף ילמדו. כיון שגם סדר המילים מתהפך ונוסף לכן כיון הכתיבה הפוך בין שתי השיטות הרי ביחד זה מתישר המונחים המקבילים בין השפות הם אחד מתחת לשני.

 8. חבל שעמדות המנוגדות לעמדות הממשלה מוצגות כעמדות אנטי ישראליות.
  גישה יותר נכונה לטעמי הייתה להציג את אנשי הקרן כישראלים שרוצים בטובת ישראל, ויש ויכוח לגיטימי על מה טוב לישראל.

  1. אין שום דבר לגיטימי בשמאלנות ובשמאלנים
   זמנכם עבר

  2. מול שלטון שמעונין רק בטובת עצמו, שגונב את המדינה ועוסק בקבלה ובמתן שוחד, מלווה בכלבי שמירה אמסטפים בורים ועמי ארצות כמו ביטן ואמסלם ובוקר – גם בל”ד טובה יותר למדינת ישראל מממשלת נתניהו

 9. הכותרת מטעה.
  גוף הכתבה מתאר שסע מעמיק שהקרן לישראל חדשה משקפת, לא יוצרת.

  הבעיה אמיתית. בעוד דור נמצא את עצמנו עם תמיכה חלשה בארה״ב, שבעצמה תהיה חלשה יותר.

 10. לא פירסמתם את תגובתי הראשונה. יש לודא זהות כל אותם תומכים באויבנו. לערוך רשימה ולעולם לעולם לא לאפשר להם כניסה לארץ, לא בשום מצב גם אם הם נרדפים כי הרי לא מעניין אותם קיומנו.
  אם מי מהם מתעקשים להגיע (כנראה כדי לרגל ולהוציא דיבה) יש לגרשם מייד אם לא למקום ממנו באו אפשר גם לסוריה או ללבנון לארך החזבאללה.

  1. אם את שמאלנית, הרי שאין לך דעות
   הכל משובט ומוכתב מראש
   אז חבל, חיסכי את נשימתך לכנסים בתיאטרון אלמידאן וביתר המקומות

   אם אינך שמאלנית, כדאי תבטאי דעה ולא אמוציה

 11. איני מצליח להבין, באמת שאיני מצליח להבין את הכותבים והמדברים השייכים לציבור היהודי לאומי ציוני ופטריוטי. ממש לא

  ביטויים שהונדסו במיוחד כדי לקעקע את יסודותינו מצויים בשימוש יומיומי בלא כל כל הקפדה לנפותם משפתנו כליל בלא “לעשות הנחות”. במיוחד במיוחד כשמדובר בפובליציסטיקה אשר השימוש בביטויים אלה הופך אותה לציסטה, ציסטה (גידול) ממארת ומתפשטת לנמוכי מח אף יותר.

  אנחנו הציבור השפוי והנאמן הרי יודעים את בלוף ה”פלסתינקים”. כל כולו נועד כדי להינעץ בליבה של ישראל ולהכחידה כליל. אין ומעולם לא היתה זהות ערפית כזו. גם זאת כולנו יודעים

  אז מדוע שנתמש בביטוי שהוחדר לשפתנו כ’ציסטה’ ובכך נעבירו ונדביק בכך גם את סביבתנו?

  יש לי עוד לומר על שימוש בביטויים ארורים שנבעו בשפתנו בשת”פ מטורלל, אף הם
  אך זאת אשמור לפעם אחרת

 12. הקרi החדשה היא קרן האור החשובה ביותר של מדינת ישראל והארגון המשמעותי ביותר ששומר על רוחה של מגילת העצמאות של מדינת ישראל שבה נאמרו דברים חד משמעיים על שוויון ללא הבדל דת מין וגזע. מול מדינה שמידרדרת לפאשיזם בהנהגת חובשי כיפות ושטריימלים ונגרריהם, מול שלטון מושחת של נתניהו ואשת חיקו שגונבים ומשחדים וברומניה ידעו איך מטפלים בכאלה, מול חבורת בריוני ליכוד, תת רמה שלא נראתה בכנסת ישראל מאז הקמתה המדינה, מול הדיכוי בשטחים שמופעל למען המתנחלים שמחבלים בקיומה של מדינת ישרא ובלגיטימיות שלה – הקרן החדשה לישראל היא עמוד אש ועשן שהולך לפני המחנה ומייצר, באמצעות הארגונים שהקרן תומכת בהם – שוברים שתיקה, בצלם, יש דין, מחסום ווטש ועשרות רבות של ארגונים אחרים – את מקור הלגיטימיות היחיד שעוד נותר בעולם למדינת ישראל. וכל מי שכתבו כאן נגד הקרן – בורים ועמי ארצות שאין להם מושג מה טוב למדינת ישראל ומה הורס אותה. עוד תיווכחו – כנראה בדרך הקשה של חרמות על ישראל בגללכם.

  1. בא הנה דוד, תרגע
   אתה נשמע כל כל בטוח בעצמך שזה ממש מדהים. בכל אופן אם תשים לב מה קורה אצל השכנים אז תבין שישראל היא אור באפילה. לא רק זה אלא אפשר אפילו לומר שיראל היא אור בחור שחור. לכן אולי תשים לב שישראל מתנהגת עם הערבים הרבה יותר טוב מאשר הערבים עם עצמם אפילו שאותם ערבים ישראלים לא רוצים את המדינה. לכן לפני שאתה אומר את הסיסמא מדינת כל אזרחיה תבדוק אם כל אזרחיה רוצים את אותה מדינה. לכן נראה שכל מי שפועל נגד המדינה כמו הקרן החדשה להריסת ישראל צריך לעצור. כמובן שאף אחד לא יאמר בגלוי שזאת המטרה אבל אפשר להבין לפי הביצוע מה המטרה. אני בטוח שאתה יכול להבין את זה ואולי אפילו תתחיל לתמוך במדינת ישראל.

 13. יהדות אמריקה (בעיקר הרפורמים) מזכירה מאד את התנהגות האליטה של יהדות בריטניה שפעלה במרץ רב וכמעט הצליחה לטרפד את הצהרת בלפור. כדאי לקרוא את שלושת מאמריו של רן ברץ באתר בעניין זה. ואז אפשר לראות את ההקבלה ולהבין את מניעיהם של היהודים המתבוללים הדואגים למעמדם האישי גם במחיר חורבנה של מדינת ישראל.