נובמבר השחור של חוטובלי

שרשרת המהלומות שספגה סגנית שר החוץ בחודש האחרון מעידה שאת המשימה המרכזית שלה היא זנחה: טיפול בנציגות השמאל הקיצוני שהתנחלה במשרדה

זמן לחשב מסלול מחדש. נתניהו וחוטובלי | פלאש90

נתחיל מהסוף: כנראה שציפי חוטובלי לא תודח מתפקידה כסגנית שר החוץ. ההודעה לפיה נתניהו “בוחן את הדרכים המשפטיות” להדחתה מלמדת שהוא לא באמת מעוניין בהדחה. נתניהו יודע היטב שאם נותר דבר אחד ששר יכול לעשות בלי לבקש רשות מהיועמ”ש לפניכן, זה להדיח סגן שר במשרדו.

ובכל זאת, ההתרחשויות סביב חוטובלי מחייבות מעט תשומת לב. במשך שנתיים וחצי שכנה חוטובלי לבטח בירכתי הממשלה, וכמעט לא שמענו עליה. והנה, בתוך שלושה שבועות היא מסרבת לרדת מהכותרות ומנפקת התבטאויות שמצליחות להרגיז גם את הימין וגם את השמאל.

בתחילת החודש השתתפה חוטובלי בפאנל בניו יורק ותקפה את הרפורמים: הם “בחרו לקחת את הקליפה והשם של היהדות, את כל המנהגים והמסורת ולרוקן את התוכן מבפנים. ליצוק ערכים ליברליים שאין להם קשר ליהדות”, אמרה. לא קשה להניח מאיפה הגיחו הדברים. כשמורים בישיבות תיכוניות ואולפנות של הציונות הדתית נדרשים להסביר לתלמידיהם מיהם הרפורמים, זו רוח הדברים שנאמרים. ההתבטאות הזו לא עוררה תהודה מיוחדת בישראל. יש להניח שהסיפור היה ממריא, אלמלא זמן קצר אחר כך סערה נוספת, משמעותית הרבה יותר, נקשרה בשמה של חוטובלי.

במסגרת אותו ביקור בארה”ב שבו התבטאה נגד הרפורמים, תוכננה גם הרצאה באוניברסיטת פרינסטון. אולם ארגון הלל, שאירח את ההרצאה, החליט לבטל אותה בדקה התשעים. הארגון, שהתנצל על הביטול זמן קצר אחר כך, הסביר את ההחלטה בכך שההרצאה לא אושרה מראש על ידי המועצה לענייני ישראל שפועלת בו. אולם סמיכותה של ההחלטה למועד פרסום עצומה של פעילי BDS נגד ההרצאה מעוררת יותר מצל של חשש שהארגון למעשה נכנע, ולא בפעם הראשונה, לגורמי שוליים אנטי-ישראליים.

התחנה השלישית בנובמבר השחור של חוטובלי אירעה בשבוע שעבר, אז בחרה לכנות את דין יששכרוב, דובר שוברים שתיקה שנחשף כשקרן, בכינוי “בוגד”. הפעם דבריה של חוטובלי כבר יצרו הד רחב, שפתח את הפתח לאירוע הרביעי –

אביו של יששכרוב, מסתבר, הוא שגריר ישראל בגרמניה. הוא בחר לגבות את בנו, ואף לצטט את אשתו שקראה לשרי הממשלה להפסיק להסית נגד בנה, כשהיא כנראה רומזת לדברי חוטובלי עצמה. דבריו של השגריר הם הפרה של חוק שירות המדינה, וגם של הנחיה פנימית של משרד החוץ המורה לסגל הדיפלומטי של ישראל להוקיע את שוברים שתיקה. בעקבות ההפרה הזו פנתה ‘מידה’ לחוטובלי בשאלה מדוע לא ננקטים צעדים נגד השגריר הסורר, והתשובה היתה מפתיעה ביותר: “יששכרוב הוא שגריר מוערך”.

לארבעת אלה ייתכן שניתן להוסיף את הציוץ של אריאל כהנא מהערב, לפיו המהלכים של נתניהו נגד חוטובלי נובעים מחשיפת קנוניה להדחת נתניהו בקרב בכירי הליכוד. התיאוריה הזו הגיונית כמו שנשמע את טראמפ מביע חשש מתמרונים אסטרטגיים של צבא מיקרונזיה.

דברים שחוטובלי צריכה לעשות

אחרי חצי קדנציה שקטה ושאננה, סגנית השר חוטובלי בוודאי בהלם נוכח רצף האירועים שפוקד אותה. לאור השערתנו שהסערה הנוכחית תסתיים ללא הדחה, נמליץ לחוטובלי לזכור דבר אחד: היא עדיין סגנית שר החוץ. אפשר לדון האם הדברים שאמרה על הרפורמים ועל דין יששכרוב ראויים למעמדה כמי שעומדת בצמרת הדיפלומטיה הישראלית. אבל זו לא הנקודה. אין ספק שהדברים נאמרו כדי לזכות בתשומת לב ובנקודות בבסיס התמיכה שלה בליכוד, שהוא הקבוצות הימניות והדתיות. אבל חוטובלי לא היתה נזקקת להתבטאויות שאינן הולמות את מעמדה, אילו היתה יכולה להציג לבוחריה הישגים במשרד שבו היא מכהנת.

כי זאת יש לזכור: יש הרבה מה לעשות במשרד החוץ. העובדה שאנשי שמאל קיצוני כמו ג’רמי יששכרוב מרגישים בבית בחזית ההסברה הישראלית, היא תקלה חמורה וביטוי נוסף למשבר המשילות שבו מצויה ישראל. לא ייתכן ששמאלן אקטיביסט כמו יששכרוב מייצג נאמנה את השקפתם של אזרחי ישראל, כפי שהובעה בבחירות. קרבתו המשפחתית לדובר שוברים שתיקה – ארגון שמפיץ עלילות דם נגד ישראל ומחבל במאמצי ההסברה הלאומיים – היא ניגוד עניינים מובהק שהיה מאפשר לחוטובלי, אילו רצתה לבוא לבוחריה עם תוצאות, להדיח אותו, או לפחות לקרקע אותו למטה בירושלים בתפקיד שבו יוגבל הנזק שהוא יכול לגרום.

ויששכרוב רחוק מלהיות פרש בודד. בקיץ חשפנו כי דיפלומט במשרד החוץ קרא להעמיד את מדינת ישראל לדין בבית המשפט הבינלאומי בהאג, בגלל שרשויות האכיפה ביצעו הריסה של דרך בלתי חוקית בכפר שלו. בתגובה פתח המשרד ב”בדיקה מעמיקה”, שטרם התפרסמו תוצאותיה. ‘ישראל היום’ דיווח באוגוסט על מועמדים לקרוס צוערים של המשרד שנשאלים שאלות קשות בשל היותם מתנחלים ופעילים בארגונים המזוהים עם הימין.

יש מקום לתהות שמא כהונתו של אלון ליאל, בן למשפחת המלוכה של השמאל הסהרורי, הותירה חותם שטרם נמחה בסגל הדיפלומטי. ליאל אמנם כיהן כמנכ”ל המשרד חודשים ספורים בלבד, אך דמותו חשובה משום שהוא צמח בתוך המשרד וכיהן במשך יותר מ-20 שנה בתפקידים בכירים בשירות החוץ. לאחר שהודח ב-2001 מניהול המשרד על ידי שמעון פרס, הפך ליאל לאחת הדמויות הבולטות בתנועת ה-BDS. הקשר בין משרד החוץ לבין שוברים שתיקה מקבל אור מוזר לאור חשיפת ארגון “עד כאן” משנה שעברה, לפיה ליאל הוא שתדרך את פעילי שוברים שתיקה לפעול בחו”ל במקום בישראל.

חוטובלי היא בת חסותו של נתניהו. כשנכנסה לכנסת לפני שמונה שנים, והיא בת שלושים בלבד, היה זה משום שמשכה את תשומת ליבו של נתניהו. שאיפתה לצבור לעצמה בסיס כוח עצמאי בקרב מתפקדי הליכוד היא לגיטימית כמובן. מדובר במשימה לא קלה: משרד החוץ כמעט ואינו חשוף לביקורת מצד הציבור הישראלי, והיכולת להביא בו הישגים מתוקשרים היא מוגבלת.

דווקא התפתחותו של קן הצרעות השמאלני אמורה להקל על חוטובלי. צו השעה עבור כמעט כל השרים היום הוא להתעמת חזיתית עם פקידיהם, שמסכלים את מדיניות הממשלה הנבחרת. כשהפקידים הם יועצים ובני משפחה של פעילים בכירים בשמאל הקיצוני, ההתעמתות איתם צריכה להיות משימה פשוטה יחסית. היא תגרור כותרות עוינות מצד התקשורת הממוסדת, שיגדילו את הפופולאריות שלה בקרב מצביעה. ולבסוף, דמויות כמו ג’רמי יששכרוב, שרומסות באדישות את החוק ואת כללי המינהל התקין, עשויות אפילו להוליד הדחה מתוקשרת.

לפני שנה הגיעה מלשכתה של חוטובלי בשורה: משרד החוץ הפסיק, בהוראתה, את התמיכה בארגון השמאל הקיצוני מינרבה. לאחר שנחשפה תמיכת משרד החוץ בארגון, תגובתה הראשונית של חוטובלי היתה גיבוי להחלטות הפקידים שלה. רק לחץ נוסף הוביל לבסוף להפסקת התמיכה. יש מקום לקוות שהגיבוי שנתנה חוטובלי לג’רמי יששכרוב, יהפוך גם הוא לבדיקה, שימוע והדחה אם יגבר הלחץ לפעול בכיוון הזה. אבל בשעה שיששכרוב צייץ את שצייץ, חוטובלי כבר קיבלה כנראה מקלחת קרה מראש הממשלה על התבטאויותיה המוקדמות בעניין הרפורמים ודין יששכרוב.

נראה כי לאחר השבועות הקשים שעברו עליה, מוטב לסגנית שר החוץ להכניס עצמה לתרדמת תקשורתית של כמה חודשים. במהלכה כדאי שתאסוף מודיעין על הקשרים הלא כשרים שמנהלים פקידי משרדה עם ארגוני שמאל קיצוני, מודיעין שישמש אותה בהמשך הדרך.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

12 תגובות למאמר

 1. נתניהו ליצן.
  קודם כל ממנה מישהי שהתפקיד גדול עליה בשמונה מידות, על תקן “כלב שמירה” של כסא, ואחר כך מתבכיין שקורות תקלות של טירונית.

 2. אז עכשיו ממחזרים כתבות מדר שטרימר ומחליפים “יהודים”/”מרקסיסטים” בסתם “שמאלנים”? עצלות מחשבתית, תפיקו חומר חדש.

  1. כפי שנכתב במאמר אחר כאן, זאת הבעייה של השמאל כיום – רדוקטיו אד-היטלרום. כל ביקורת שווה לדר שטירמר. כל מי שלא מסכים איתכם הוא נאצי. הפרספקטיבה שלכם פשוט התאבדה. מי שמדבר על עצלות מחשבתית…

 3. רגע. למה השר שמעליה שיש לו גם סמכות לפטר אותה, לא עושה כלום נגד החפרפרות השמאלניות במשרד החוץ. למה ציפי היא הכתובת?

 4. אימפוטנציה במעשים זו הבעייה של הימין באופן היסטורי. ראו את התנהלות בג”ץ, היועץ המשפטי לממשלה, משרד החוץ ומשרד התרבות.

  1. האימפוטנציה היא לא במעשים, אלא בתככים ובנוכלות. מה לעשות, אין לאנשי הימין את היכולת הטבעית להסתנן למוסדות ציבור ולתקוע שם יתד לנצח נצחים, באיצטלה מתחסדת של מקצוענות, דאגה למוסר ו”שמירת סף”. לאנשי השמאל זה בא באופן טיבעי, הימנים צריכים ללמוד זאת, והלימוד לוקח הרבה זמן.

 5. הזילזול שלך בסגנית השר ובהבנה שלה מי הם הרפורמים ראויה לכל גינוי. כנראה שלך אין מושג מי הם הרפורמים ואתה צריך ללכת לאיזה אולפנה או ישיבה תיכונית להבין או לשמוע… סגנית השר הגדירה בצורה מדוייקת וחדה את הרפורמים וצריך עוד קולות צלולים וברורים בממשלה שיצאו נגד הגישה ההרסנית שלהם ליהדות ולמדינת ישראל. וחבל מאד שמידה מצטרפים לכל מיני גורמים שרוצים להכניס אלינו את הרפורמים בדלת האחורית.

 6. ממש לא ברור מהכתבה מדוע השגריר הינו שמאל קיצוני.
  השיטה לחזור על שקרים מספיק פעמים כדי לקבע זאת בתודעה היא שיטה ישנה וידועה.
  גם על פי מאמרכם השגריר ציטט מדברי אישתו שביקה להפסיק להשתלח בבנה. תגובה סבירה בהחלט.
  לגבי דין יששכרוב. מציע שתקראו שוב את החקירה שנעשתה. מדובר בטענה שחקרו את הפלסטיני הלא נכון.

  מידה – יש לכם שיטה. כל מי שמתנגד הוא שמאל קיצוני. מציע שתגדירו בכלל מה זה שמאל לא קיצוני.
  ולגבי חוטובלי. הדרישה לנקות את משרד החוץ מהשמאל מזכירה משטרים לא דמוקרטיים. זה ממש לא תפקידה.

  1. השגריר הוא שמאל קיצוני כי יש לו תמונה מחובק עם אבו מאזן והוא מכנה אותו נשיא הרשות הפלשתינית. במה בדיוק הוא מתגאה? בחיבוק עם דיקטטור שלא עשה 10 שנים בחירות ופועל נגד ישראל בכל זירה אפשרית?

 7. תמכתי בנתניהו כל השנים אבל כעת לאחר שהתקיף את חוטובלי מהיותה בעמדת חולשה תמימה אני חושבת שללכת נגד החלשים זה לא מנהיג ראוי אני איתה אני מחםשת מנהיג עם נשמה ויכולת לנתניהו יש יכולת אבל אין נשמה

  1. שמענו עליכם, כל ה”ליכודניקים הוותיקים” שמספרים לנו כמה נתניהו גרוע, שאומרים לנו: אם רק היה מנהיג ראוי למחנה הלאומי היינו תומכים בו. עוד אחת משיטות הלוחמה הפסיכולוגיות של השמאל.

 8. נכון. חוטובלי לא עסקה במשימה *העיקרית* שהיא טיפול בשמאלנים במשרדה.
  אגב, גם חיים כץ לא עשה זאת לצערנו.
  גם ישראל כץ.
  גם בנט.
  גם שקד. גם ליצמן.
  גם ארדן ורגב ואלקין ולוין.
  איך לעזאזל הם לא עוסקים במשימה המרכזית שלשמה הם נבחרו? להעיף שמאלנים מהמשרד!