בג”ץ אישר להרחיק מסתננים מישראל

בדיון שהתקיים היום אמרה הנשיאה חיות כי רוב המסתננים אינם מבקשי מקלט. נציגת הפרקליטות: הרחקת המסתננים תחל בתוך שבועות

חיות | יונתן זינדל, פלאש 90

תושבי דרום תל אביב יכולים לחוש אופטימיות זהירה, לאחר ששופטי העליון קבעו היום כי ניתן להרחיק מסתננים למדינה שלישית. פסק דין קודם מחודש ספטמבר נתן פתח לפירוש כי בית המשפט מנע לחלוטין את את גירוש המסתננים למדינות שלישיות, וכך אכן פורש פסק הדין בכמה מכלי התקשורת. אולם בדיון שהתקיים היום הבהירה הנשיאה חיות כי כוונת בית המשפט באותו פסק דין הייתה כי מדיניות ההרחקה היא חוקית, בכפוף לתיקונים.

במהלך הדיון הבהירה הנשיאה אסתר חיות כי “מרבית המסתננים כלל אינם מבקשי מקלט”, וכי בכל מקרה “בית המשפט קבע כי ניתן להוציאם למדינות שלישיות”. הנשיאה חיות גם אישרה כי לנוכח תיקון ההסכמים עם המדינה השלישית, ניתן להוציא את המסתננים מישראל “גם לא מרצון”. הדיון, בהרכב מורחב, עסק בעתירות שהוגשו נגד ‘חוק הפיקדון’, המחייב מעסיקי מסתננים להפקיד בחשבון בנק ייעודי  20 אחוז ממשכורתם עד ליציאתם מישראל.

גם השופטים פוגלמן ומלצר הקשו על העותרים בנוגע לפגיעה במסתננים, נוכח המציאות המשפטית החדשה ולאחר פסק הדין המאפשר הרחקה למדינות שלישיות. “יש חלק שהגישו בקשת מקלט ויש חלק שלא”, אמר מלצר. “אי אפשר לקרוא לכולם מבקשי מקלט”.

עורכת הדין מיכל תג’ר מעמותת ‘קו לעובד’, אחת העותרות, טענה בפני השופטים כי העובדה שישנם מסתננים שלא הגישו בקשת מקלט אינה מעידה בהכרח כי אינם מבקשי מקלט בפועל. הנשיאה חיות דחתה את טענותיה על הסף וקבעה כי השימוש החוזר במונח “מבקשי מקלט” מצד העותרים חוטא לאמת. לדבריה, יש רק 12 אלף מסתננים שהגישו בקשות מקלט.

נציגת הפרקליטות בדיון הודיעה כי כבר “בתוך שבועות” ישנה כוונה להתחיל בגירוש המסתננים למדינה שלישית.

ב’מרכז למדיניות הגירה ישראלית’, הארגון שיזם את החוק והיחיד שצורף כמשיב לעתירה יחד עם 36 תושבי דרום תל אביב, מביעים סיפוק זהיר. “דברי השופטים מוכיחים את חשיבות החוק”, אומר איש הארגון, יונתן יעקובוביץ. “מדובר בהסדר כלכלי ומידתי שנועד להקטין את התמריץ לשהות בישראל ולהגדיל את התמריץ לצאת. לפי קביעת בית המשפט, אפשרות זו אכן נתונה בידם בכל עת, ואנו מקווים כי הפעם החוק יעבור את מבחן בג”ץ, לטובת תושבי דרום תל אביב”.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

30 תגובות למאמר

  1. גם השמאל כבר הבין שהמסתננים תופסים את מקומם של הערבים בעבודה

 1. רגע אחד- העתירה של תומכי ההסתננות נגעה לחוק הפיקדון, לא להסכם המחודש להעברת הפולשים האפריקניים למדינה שלישית. מה התועלת באמירות הללו, מלבד העובדה שנשמעו?

  1. העתירה נועדה לביטול חוק הפיקדון בטענה לפגיעה לא מידתית בהכנסה של המסתננים, בנוסף טענו כי ההקלות בחוק שניתנו למסתננים עם ילדים מוביל לנישואים ולהריונות כפויים…
   כרגיל ניסיון של עמותות להתלונן בכל מצב

  2. לטעמי, חוק הפיקדון ומדינה שלישית – כאופק להרחקת המסתננים מישראל – כרוכים זה בזה, היות שאת הסכום שהופקד עבורם – יקבלו המסתננים רק עם צאתם מישראל, למדינה שלישית או למדינה אחרת.

 2. צריך לעקוב אחר המניפולטיביים המסוכנים האלו בבג”צ !!! תמיד לצאת מהנחה שידיהם לא נקיות והם מסתירים פה איזשהו אינטרס (אולי קיבלו משהו בתמורה שתומך באג’נדה הפוליטית המסוכנת שלהם). מציע לתושבי דרום תל אביב להיות עירניים ולעקוב אחר המושחתים האלו בתשומת לב יתירה !!!

  1. בג”צ הוא לא “מניפולטיבי”, גם אם אתה לא תמיד מסכים איתו (גם אני לא) הוא בסך הכל מנסה לשמור על החוק בישראל.

 3. האם הכותב באמת לא מודע להבדל בין דיבורים במהלך דיון בבית משפט להחלטה כתובה?, הגיב:

  ניחוש מושכל-לאחר שבית משפט זה קבע שחובת מדינה לאפשר למסתנן למצוא זוגיות יובהר בהחלטה שלא ניתן לגרש מסתננים שהם או אבות, או מאורשים, או גרושים או בזוגיות. וזה בנוסף לכך שכבר נאסר לגרש נשים, אמהות וילדים.

 4. מסתבר שחיות הרבה יותר חכמה מה”נאורה” הקודמת. היא מבינה שבג”צ הלך רחוק מדי בכמה עניינים וגרם לדעת הקהל לפנות נגד בג”צ. ולכן, היא לא תשנה הרבה את דעותיה או את המצב , אבל תנסה להראות הרבה יותר מתונה.
  אני דווקא הייתי שמח אם ה”נאורה” הקודמת הייתה ממשיכה עוד קצת. הנזק שהיא גרמה לבג”צ אדיר.

  1. בגצ כבר לא יתאושש משינאת העם והציבור הרחב לשופטים האלה שהושיבו את עצמם שם מבלי שהם מייצגים את הציבור ועמדותיו של העם היהודי. מהפיכת הנגד בוא תבוא ותחסל את המתכונת ההזויה הנוכחית. את השופטים תבחרנה אך ורק ממשלות ישראל כמו בכל העולם הדמוקרטי ולא ועדת דילים אפלים וועדת שתיים מושחתת ומוסתרת מהעם. השופטים יעברו שימוע עומק בו נברר שלא מדובר בשונאי ישראל או אנטי יהודים וציונים שההמנון מפריע להם וגם הדגל.
   אנחנו רוצים שופטים אוהבי עמם ודתם וארצם.

   אלה שלא ישפטו בסעודיה או באחת ממדינות הגויים – גרמניה ברלין למשל.

 5. לא יודע. או שהגיעו ימות המשיח או שעלינו לדאוג מאד לבריאותם של השופטים שכנראה אינה כתמול שלשום.

 6. כל הכבוד לשפי פז ולמפגינים שיחד איתה שלחו מסר לזבלים הסמולנים מרחביה וצהלה, אם להם לא יהיה “מרקם חיים תקין”, גם ל”שופטים העליונים” לא יהיה! הידד לכולכם, מסתננים אפריקאים עלובים, הגיע הזמן לחזור לאפריקה ואןל כדאי שתקחו איתכם את כל הזבלים הסמולנים היהודונים שתמכו בכם, על חשבונם וחייהם של אזרחי דרום ת”א “המזרחים”!

  1. מבין ללבך לחלוטין אבל נדמה לי שעדיף שתכתוב תגובות כאלה בnrg.כאן הכיוון יותר לדיונים עניינים ולא שפת שוק מתלהמת. אין כוונה להעליב אותך כי כמו שכתבתי ,מבין ללבך.

 7. אני מייחל ליום הזה
  שניפטר מכל המסתננים האפריקאים.
  ובדרום תל אביב יחזרו להלך בנחת ברחוב.
  בכל שעות היממה ללא ליווי ושמירה משטרתית.
  גם הזקנות יוכלו לצאת מהבית לשם שינוי.
  השלב הבא.זה סגירת הגדר לאורך הקו הירוק.
  ולאחר מכן הוצאת כל השבחים הפלסטינים.
  וכל העובדים זרים ללא אשרה.והמסתננים מכל העולם.

 8. ברכות לתושבי אזור זה ברכות לשפי פז הגיבורה למיי גולן. חיזרו ואימצו תושבים גיבורים. חוויתם גהינום. עכשיו לכו תיתבעו פיצוי על כל העוול הנורא על כל שנה. אני שמחה כי אני גובלת באזור זה. כה כאב לי עליהם. הם היו בעיני החלשים הגר היתום. הם עמי שלי. מבוגרים זקנים ילדים. אני מקווה שזה יקרה.נורא מרגש משמח. יש באדם כח הרס גם בנייה. הלוואי שהבנייה תחזק תאמץ הלוואי שהמוסר העיברי יעלה ויצמח. הלוואי שהנשמה תיזרח. הלוואי שהיעוד יצוץ הלוואי שגן עדן יגיע הלוואי שהבשורה תיתקיים הלוואי שאלוהי צבאות ישראל ישוב . הלוואי שהתנך הניפלא שלנו יקום במלוא תיפארתו.
  הלוואי שיתקיימו נבואות התנך
  הלוואי שתבוא רפואה נחמה הצלה ותיקווה
  הלוואי שעמי העולם כולו יראו את כבוד אלוהי צבאות ישראל
  הלוואי שהשלמות היעודה תבוא ותשוב.

 9. השמאל טוען שרוב המסתננים הם מבקשי מקלט. חיות טוענת שרוב המסתננים אינם מבקשי מקלט. אחד מהם משקר.

  1. אף אחד מהם לא מבקש מקלט כי למה לא עצר במצרים מצרים אמנם מדינה נכשלת אבל בטוחה זה החוק הבנלאומי טוען לפחות הם באו לפה כי יש פה חיים טובים ביותר ללא יוצא מן הכלל

  2. "מבקש מקלט" הוא סטאטוס משפטי של מי ששמו רשום בפיסת נייר (או מסמך מחשב) שכותרתה -אני מניח-בקשת מקלט הגיב:

   חיות רק ציינה ששמות רוב מאות אלפי המסתננים לא רשום במסמך שכזה. לאור ההיסטוריה הידועה והגלויה של החלטות בית משפט זה ניתן לומר שהיא רומזת לחובבי המסתננים מה עליהם לעשות

  3. שניהם משקרים. אין פליט אחד בין המסתננים,לפי החוק הבין לאומי,אדם יכול להיות פליט רק במדינה שגובלת במדינתו. המסתננים מאפריקה הגיעו דרך מצריים שרק בה יכלו לבקש מעמד פליט.

 10. הישנה כושי עורו ונמר חברבורותיו? על אחת כמה וכמה בית המשפח הנאור להחריד. לכן, חברים – אל יתהלל חוגר כמפתח. הבא נמתין להוכחה אמפירית משכנעת ומספקת שהמסתנים אכן מסולקים מכאן בקצב ובכמות שירוקנו את הארץ מהם תוך כמה חודשים.

 11. וואהו, מפעים. רגע מכונן בגומלין בין הבג”ץ ובין העם, או לפחות אותו חלק המעורב ישירות בעתירה.
  בהחלט בוקר של תקוה.
  נראה איך זה ישפיע בשטח על פתרון הבעיה.

 12. לא לרקוד לפני הזמן !!! רק החלטה סופית ישנה את המציאות. וכל זה הדיון זה רק על חוק של הפיקדון, ולא דיון ע”י גירוש לא רצון למדינה השלישית.

 13. אל תתלהבו ואל תפלו בפח .היא עשתה את זה כי לא רצתה שיהיה את הקרדיט לנתניהו..שפעל לעקוף את הבג”ץ שכל פעם התנגד לסילוק המסתננים ..נתניהו בביקורו האחרון באפריקה פעל לעקוף את החלטתם בהסכמים שעשה עם רואנדה וסודן לקבלת המסתננים חזרה..אז כדי שנתניהו לא יקבל את הקרדיט היא מיהרה להודיע שבג”ץ מאשר הרי לא היתה לה ברירה נתניהו התחיל לפעול לסילוקם

 14. כל הכבוד לחיות !! סוף כל סוף מסתמן הסוף לסאגה זו שקרויה מסתננים ! אנו ראינו כולנו שמסתננים אלה הם שונאי ישראל והם צועקים לישראל לצאת מהמדינה כי מדינה זו לא שייכת לנו. כל שגם אלה שמתחזים לפליטים ושהגישו בקשה למפלט צריך לסלק אותם מהארץ כי הם מסוכנים והם שונאי ישראל !!! סוף כל סוף הגיע מזור לסיבלם של המסתננים שהיו פראים ואלימים וגנבים וחלק גדול מהם עשה את הצרכים שלהם כמו חיות במדרגות של בעלי הבתים !!! יש למדינת ישראל מספיק בעיות ואנו לא צריכים להוסיף עליהם את בעיית המסתננים שונאי ישראל !! הם לא יהודים והמדינה לא חייבת שלהם כלום והם גם ניסו בתחילה להגיע למצרים אך המצרים היו חכמים מאתנו וירו לעבר המסתננים וכך הם הגיעו למדינת ישראל שהיתה טפשה מספיק להכיל אותם במשך שנים אך הם החזירו לנו ברע והתקיפו את אזרחי המדינה היהודים !!! אני מגווה שיסלקו אותם דרך מדינה שלישית או חזרה למולדתם , אותם ואת ילדיהם !!!!

 15. מאיפה הציטוטים המצוינים בכתבה , האם יש פרוטוקול לדיון? מבקש שתעלו קישור לפרוטוקול אם יש