חיסול בחסות איראנית

המנהיג התימני, צאלח, עבר מצד המורדים החות’ים הפועלים בסיוע איראני, לצד הסעודי. הוא שילם על כך בחייו בחיסול נוסח קדאפי

מלחמת האזרחים נמשכת | ibrahem Qasim flickr

בשבת האחרונה נשיאהּ הראשון של הרפובליקה התימנית, עַלִי עַבְּדאַללַה צַאלֵח, הכריז על פרישה מהציר השיעי וביקש לחזור לחיקן של סעודיה וחברותיה. אמש, הוא מצא את מותו בבירת תימן, צנעא. אירוע זה הוא מכה קשה לממלכה הסעודית כפי שנראה בהמשך. אחרי תיעוד הוצאתו להורג בתלייה של צדאם חסין, נשיא עיראק לשעבר, ב-2006, עד הריגתו של מנהיג לוב, מֻעַמַּר קַדַּ’אפִיּ, לא נראו תמונות שכאלה. צַאלֵח עבר וידוא הריגה וקטעי וידאו של גופתו הועלו לאתרי החדשות וברשתות החברתיות.

בניגוד למדינות אחרות באזור, שעברו דרך הסכם סייקס-פיקו הבריטי-צרפתי, שחילק את המזרח התיכון אחרי מלחמת העולם הראשונה, תימן עברה תהליך אחר. במהלך החצי השני של המאה ה-20, תימן הייתה מחולקת ל”צפון תימן” ו”דרום תימן” והיא אוחדה רק בשנת 1990. המדינה המאוחדת היא השנייה בגודלה בחצי האי ערב (אחרי סעודיה) אך ביחס לשכנותיה העשירות, תימן היא המדינה הערבית הענייה ביותר.

עַלִי עַבְּדאַללַה צַאלֵח, שהיה עד אז נשיא צפון תימן במשך 12 שנה, נבחר אחרי האיחוד למשרת הנשיאות. הוא החזיק בו עד הטלטלה המזרח תיכונית של 2011, המוכרת בשם האופטימי “האביב הערבי”. בעקבות הטלטלה החליף אותו סגנו, עבד רבו מנצור האדי, שאף נבחר לנשיאות בבחירות כמועמד יחיד. בספטמבר 2014, כבשו מורדים חוּתִ’ים חלקים גדולים מצנעא, בירת תימן, והכריזו על הקמת “ממשלת אחדות” המייצגת גם את המיעוטים. בינואר 2015, ארמון הנשיאות בצנעא נפל לידי החות’ים וכתוצאה מכך האדי התפטר רק כדי להציג את עצמו כנשיא בשנית בעיר עדן, הבירה של דרום תימן מימי החלוקה של תימן לצפון ודרום.

באופן מעניין צַאלֵח, הנשיא המקורי, שהודח ב”אביב הערבי” ב-2011, ויחידות העילית שעדיין שמרו לו אמונים, הצטרפו לפני שנתיים דווקא לחוּתִ’ים (אלו שחברו לאיראן, ולא לסעודיה, הפטרונית לשעבר). המורדים מכונים חוּתִ’ים על שם מנהיגם הראשון חסין בדר א-דין אלחוּתִ’י שמת במרד 2004 נגד הנשיא דאז, עַלִי עַבְּדאַללַה צַאלֵח, מיודענו. החוּתִ’ים, שמהווים מעל 30% מאוכלוסיית תימן, שייכים לזרם הזַיְדי, וקרויים על שמו של זַיְד, נכדו של חֻסֵין, ובן נינו של הנביא מֻחַמַּד. זַיְד המוכר כאִמַאם – המנהיג השיעי. הזיידים התפלגו מהאִסְלָאם בשל מחלוקת בנוגע לזהותו של האִמַאם החמישי, והם מתונים ביחסם אל הסונים. עם זאת, חשוב לציין כי החוּתִ’ים מקבלים חסות איראנית, בהנהגת עבד אלמלכ אלחוּתִ’י, אחיו של המנהיג הראשון, שכוללת כמובן גם סיוע – ברוח ובחומר.

תנועת מלקחיים שיעית

חשוב לציין כי גם בתימן אנו פוגשים את המאבק הסוני-שיעי. מאבק זה שהחל עם מות הנביא מֻחַמַּד בשנת 632 מתקיים היום במאבק בין הממלכה הסעודית הערבית-סונית נגד איראן הפרסית-שיעית במלחמות שליחים. בתימן אנו מוצאים את הפטרונות האיראנית על המורדים החות’ים ואת הפטרונות הסעודית על השלטון הסוני הגולה.

הפחד הסעודי נולד מתנועת המלקחיים האיראנית – החשש לחיות בין האויבת הגדולה איראן מצפון-מזרח, המשפיעה גם על עיראק השסועה עם רוב שיעי בצפון, ומדרום עם תימן החוּתִ’ית. מצב זה עלול להתקבע במידה ואיראן תנצח במלחמה זו.

במרץ 2015, עם הנפילה הזמנית של עדן לידיים חוּתִ’יות, סעודיה החליטה להעביר הילוך. הייתה זו התקופה שאסד עוד נלחם בציפורניו על סוריה וחלם על סיוע רוסי. היה נראה אז שאיראן משתלטת על תימן, כשהעיר עדן נפלה לידיים חוּתִ’יות.  סעודיה, הכריזה על קואליציית מדינות סוניות בראשות סעודיה ועל “מבצע סופה נחרצת”. מטרת המבצע הייתה לסלק את החוּתִ’ים ולהשיב לידי האדי את השלטון. ערים מרכזיות ובראשן הבירה צנעא שבידי החות’ים, הופצצו ללא הרף על-ידי כוחות הקואליציה הסונית.

בחודשים האחרונים נרשמה עלייה ברמת הלחימה וב-5 נובמבר ירטה סעודיה טיל בליסטי שנורה מתימן לכיוון נמל התעופה הבינלאומי בריאד. עָאדֶל אלגֻ’ביר, שר החוץ הסעודי אמר כי מי שעומד מאחורי ההברחה והירי של הנשק הם משמרות המהפכה האיראניים וחזבאללה שפועלת בכמה גזרות ואשר מייעצים ומאמנים את החוּתִ’ים. בשבוע האחרון חלה עליית מדרגה נוספת בלחימה באזור הבירה התימנית, מעוז החוּתִ’ים, בין המורדים לבין אנשיו של צַאלֵח, הנתמכים בידי סעודיה.

בקריקטורה של קרלוס לטוף הברזילאי מ-2015 אנו רואים את סעודי-ערביסטן ואיראן הרבות על איראן.

כאמור, בימים האחרונים עלי עבדאללה צאלח הודיע בראיון טלוויזיוני כי הוא מוכן לפתוח בשיחות עם הקואליציה הסונית ו”לפתוח דף חדש עם סעודיה” ובעצם לבטל את הברית עם המורדים ואיראן. כתגובה לזיגזוג, ברכה התקשורת הסעודית על המהלך ואף החליפו את הכינוי “הדיקטטור המודח”, בכינוי “הנשיא לשעבר”. איראן שלא מאירה פנים לבוגדים בה, שלחה את החוּתִ’ים שתקפו את מכוניתו של צאלח דרומית לבירה בירי רקטות, ולאחר מכן ירו בו.

 

אסון הומניטארי מתמשך

בתגובה למותו של צַאלֵח, ציין עבד אלמלכ אלחוּתִ’י את יום שני זה כ”יום היסטורי, יוצא הדופן… בו קנוניית הבגידה (הסעודית) נכשלה, ביום שחור עבור כוחות התוקפנות”. לעומתו האדי, הנשיא הגולה, הציע את תנחומיו לעם תימן על הריגתו של הנשיא לשעבר עלי צַאלֵח, שאותו תיאר כשהיד.

עד היום נהרגו במלחמה בתימן מעל 10,000 איש וכמיליון אזרחים נפגעו או חולים ממגפת הכולרה. המספרים אמנם לא מתקרבים לסוריה, אבל החורבן מזעזע לא פחות. במרץ 2016 דו”ח האו”ם עדכן כי במחצית מ-22 המחוזות במדינה קיים מחסור באוכל וכי חצי מתושבי תימן המונה 26 מיליון, חיים בתנאי רעב וכ-130 ילדים מתים מדי יום.

מֻחַמַּד בִּן סַלְמָאן, נסיך הכתר הסעודי המוכר בכינויו מב”ס (MBS), עמד בראש הקואליציה הסעודית עוד לפני מינויו ליורש העצר לאביו המזדקן. קואליציה זו לא הגיעה להישגים משמעותיים וחיסול זה מהווה מכה נוספת לסעודיה ולמב”ס באופן אישי, שראו בזיגזוג האחרון של צאלח קלף חזק. עם זאת, מב”ס הוכרז אתמול בין עשרת המועמדים לתואר היוקרתי של “איש השנה של מגזין טיים”. נחמה פורתא.

בעקבות הזיגזוג האחרון של צאלח אייר הקריקטוריסט עמאד חג’אג הירדני את הקריקטורה הזו. כותרתה “ההשלכות של המודח”, אנו רואים את עַלִי עַבְּדאַללַה צַאלֵח העומד על גלגל-שבשבת כשעל ידיו כתוב “בעל ברית” ו” אויב”, כביקורת על הזיגזוג של צאלח.

__________

הכותב הינו מומחה למזרח התיכון והאסלאם, עורך הדף – “חלון למזרח התיכון המתחדש

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

8 תגובות למאמר

 1. מענין.
  הסכסוכים פה כה עמוקים כי מדובר באומה ענקית שקשורה חזרה לאחורה וצברה המון טינה במשך אלפי שנים. העם הערבי יש לו חשיבה מיוחדת לו שיש לה גם זיקה לתנך. המילה תימן מוזכרת הרבה בתנך. זה גם דרום.
  זה מכה למלך החדש בסעודיה. למה לא מחלקים את החבלים בכל אזור לפי שבטים. לחסוך את כל הסכסוכים האלה. ולמה אין מידע על אזורנו. נורא מענין לעקוב אחר השינויים בכל מדינה בכל חבל. כמה היתנשאות. נורא מענין אותי מה קורה פה באזור והמידע כה מעט. מענין מה קורה בלבנון ירדן . הלו הלו אנחנו חיים ביבשת של אלוהים האל שלנו. מסמן שהמקום הכי חשוב בעולם זה פה. אנא דווחו על האזור עוד ועוד. זו גם היתחברות לישראל האמיתית. הכל מזויף בישראל ויש אטימות לא מבינים שחזרנו הבייתה. נאחזים בגלות עוד ועוד. פה זה תנך והיגיע הזמן לחזור לשורשים. סליחה הם בוודאי לא אשכנזים.

 2. כתבה מעולה אבל המנהג של “לנקד” את שמות המנהיגים או שלל מילות סלנג ערביות – מוסלמיות מזכיר את כל המזרחנים שמדברים בעינים נוצצות ובורקות על דת השבטים הנבערת והאומללה הזו.
  זה נקרא לטרחן את הקוראים.
  כשאני קוראת כתבה בסגנון, לרוב יהיה ניקוד פבדו- חשוב ל-צאדם חוסיין או סא/דאם חוס/יין או קדאפי או קא/דא/פי או לכל מנהיג ומנהג פרימיבי מטופש מתימן. כנראנ יש שם איזו חוכמה עלאית שאנו הקוראים הפשוטים לא מבינים. זו פשוט שירה
  אז זהו שזה רק מעיק ומראה כמה שהכותב חש חכם מעצמו, ומוקסם מהפרא האציל האיסלאמי שיש לנקד את שמו כראוי ולכתוב זאת לפי איזו עגה מקומית כלשהי. ואווו. יש ללמוד היטב על הפרא האיסלאמי האציל.
  ולטרחן את כל הקוראים שלא אומרים כך אלא אחרת.
  היו פה אין -ספור כתבות על מלכים ושבטים גרמנים מאירופה לפני 1000 שנה ועל הסטוריה אמריקנית, אף אחד לא ניקד מתחת ל”קארל”. או “קרל” “קא/רל” הגדול או איזה קיסר רומאי או כתבו את השם האמצעי של ניקסון. מזרחנים תפסיקו בבקשה לכתוב באופן שנחשוב שאתם גאונים גדולים אם כתבתם צצצאדםם חוס/יין.
  המסרים של מרדכי קידר מהדהדים היטב בעיקר בגלל שהוא לא נטפל לזוטי הדברים הללו כלפי הציבור וקוראיו

  1. כמדברים על קארל הגדול – סביר מאוד שלקורא ברור בדיוק על מי מדובר ,
   כאשר מדברים על צאלח עלי עבדאללה, חסין בדר א-דין אלחוּתִ’י, עבד אלמלכ אלחוּתִ’י וכ’ו , סביר שלרוב הקוראים אין שום מושג על מי מדובר ולא קל להבדיל – ועל כן הניקוד….. פשוט מאוד

   ואם תהיי כנה עם עצמך, אז תשימי לב שאת יצאת פה “הטרחנית” כלשונך….
   רשמת רק 2 מילים על כל הכתבה והתוכן (“כתבה מעולה אבל”), ואז הפצצת באריכותתתתת בביקורת על הניקוד של השמות…..חח

   אני מבטיח לך שלפחות ל95% מהקוראים היו הרבה מחשבות על הכתבה-והניקוד של השמות לא היו בין המחשבות שלהם 😉

   נ.ב
   מרדכי קידר מזרחן מספר 1 🙂
   (ומסריו מהדהדים בגלל שהוא באמת יודע על מה שהוא מדבר דבר ראשון , והוא גם מסביר את דבריו ומעביר את מסרו באופן מעולה וברור)

  2. אכן יתכן שאתה צודק שאני זו הטרחנית ועם הקוראים הסליחה.
   אולי זה מכיוון שלציבור הרגיל (או סתם לי אישית) יש רושם שדבר שמנקדים אמור להזכיר שירה או משהו קצת יותר נעלה ובעל משמעות. וכאשר מזרחנים מדברים על האיסלם או על הערבים יש לא פעם הילה נוצצת מעל תרבות השקר, העיוות, הרצח בתוך המשפחה, מחוץ למשפחה, השחיתות, האנטישמיות, הבערות, אינוס הקטינות ע”י כל אותם “מלכים ונסיכים” שנמנו בכתבה. סדאם חוסין?? קדאפי? עור ברווז!!! פושעי מלחמה חלאות המין האנושי, שכ”כ מחליאים אותי אישית עד שאני מתקטננת.
   הדבר דומה בעיני לכתבה על הרייך השלישי וכל תואר של נאצי פסיכופט זה או אחר ינוקד ויבואר לקוראים באופן הכי ראוי להגייה
   כולל תארו אצל האמריקנים וכו.
   יש באמת איזו מן פסיכוזה דומה גם במחקר ההוא. היסטוריונים חוקרי היטלר ונאציזם יקבלו אורגזמה מלהחזיק איזה מכתב בכתב ידו ובחתימת ידו של הפיהרר הרצחני. למיטב הכרותי עם כמה מהחוקרים.
   בערך כמו שפה למזרחן המצוי תרעד היד ויהיה על סך התקף לב מאושר אם ידבר עם MBS המעוות, החולה, האנס. או עם האיתוללה חמנאיי רוצח ההמונים הפסיכופת.
   האמת? אפשר לשמוע זאת על בסיס יומיומי כיצד מזרחנים בגלצ כמעט מתעלפים מאושר מלדבר על מרואן ברגותי או אם זרקו להם איזה תת דובר של החמאס להגיב לדובר צהל בערבית.
   בכל מקרה סליחה על הטרחנות

 3. 1:0 לאיראן על ישראל-אמריקה-סעודיה
  בקרוב משמרות המהפכה בגליל העליון

  סלמאת

  1. על זה כבר נאמר – אל יתהלל חוגר כמפתח. כשמחסלים מנהיג, עדיין נותר הצבא שלו.
   או במילים אחרות – אף פעם לא כדאי לנסות לנבא את העתיד, בלי שיהיה לך מושג ירוק.

 4. האיראנים לא לוקחים שבויים! בהחלט ניצחון טקטי של האיראנים, אבל לא מעבר לכך.