אלשיך עשה את שלו, אלשיך חייב ללכת

המשטרה סיימה את תפקידה בחקירות נתניהו, ואין עוד מקום לחשש שמישהו ינסה להשפיע על השוטרים. זה הזמן להדיח את אלשיך, לפני שיהיה מאוחר

סיים את תפקידו ההיסטורי. אלשיך וארדן | פלאש90

השר לביטחון הפנים צפה בראיון של המפכ”ל רוני אלשיך לאילנה דיין בתוכנית “עובדה”. עם סיום הריאיון נטל השר את הטלפון וצלצל את המפכ”ל: “ערב טוב רוני, אני מודיע לך שמחר בבוקר אתה מסיים את תפקידך כמפכ”ל וסגנך יחליף אותך עד שימונה לך מחליף קבוע”. במדינה דמוקרטית מתוקנת במובן הבסיסי ביותר, זה בדיוק מה שהיה חייב לקרות. זה לא קרה מהרבה סיבות, בעיקר בשל העובדה שהתייצבותו של אלשיך באופן אקטיבי בחזית המערכה להפלת נתניהו העניקה לו גב חזק שמעורר חשש בקרב נבחרי הציבור לפעול, שמא ייפגעו.

סיבה נוספת לכך שזה לא קרה היא החשש שהדחתו של אלשיך הייתה עלולה להתפרש כניסיון של השר לבטחון פנים לפגוע בחקירות ראש הממשלה, שהוא גם ראש מפלגתו. במצב תקין אלשיך כלל לא היה אמור להיות מלכתחילה מעורב בחקירות ולהעמיד את ארדן בדילמה הזו. אבל אלשיך בחר להעמיד את הדברים במצב שהוא רחוק מלהיות תקין.

אך כעת, משהסתיימה החקירה וההמלצות הוגשו, אין עוד בסיס לטענה שראש הממשלה או השר לבטחון פנים מנסים להשפיע על המשטרה: הרי תפקידה הסתיים ואין עוד דרך להשפיע עליה. לכן, מעתה אין כל מניעה לבצע את המובן מאליו: לפטר את המפכ”ל או לחלופין, להודיע כבר עכשיו שיסיים את תפקידו עוד השנה, עם תום שנת כהונתו השלישית בתפקיד.

מפכ”ל המשטרה רוני אלשיך הפר כל נורמה וחצה כל קו אדום אפשריים בתפקידו כמפכ”ל. בראיון לאילנה דיין נחשף כי הדליף לדיין שנתניהו יוזמן למתן עדות בתיק 3,000, הדלפה שהיא עבירה על החוק. באותו ראיון אימת אלשיך את הטענה שהוא אחראי להאשמות ההמפורכות, לפיהן נתניהו ביצע מעקב אחרי חוקרי משטרה העוסקים בחקירותיו. במשטרה, נזכיר, הכחישו זמן רב את הטענות ששוטרים הם שהפיצו את השמועות הללו. בראיון התברר שהשוטר מספר אחת הוא המעליל הראשי.

אלשיך רמס כל כך הרבה כללים בראיון הזה, ובהתנהלותו בכלל, שכמעט שכחנו עיקרון בסיסי וראשוני שהפרתו מאיימת על סדר הדברים התקין: למפכ”ל אסור להעביר ביקורת על נבחרי ציבור. עם או בלי חשדות לפלילים, התבטאויות כאלה מזמינות חששות מוצדקים להפיכה משטרתית. זה לא סתם חוסר מקצועיות של עובד ציבור שלא יודע לסכור את פיו. זה חוסר מודעות קיצוני לתפקידו של מפכ”ל, ולגבולות התפקיד.

 המלחמה בחשב

נראה שאלשיך סולד מהאפשרות שיחקרו אותו ואת פקודיו, גם כשמדובר במי שאמור לעשות זאת על פי חוק: אלשיך הפך את עבודתה של המחלקה לחקירות שוטרים לסיוט. מירב לפידות, דוברת המשטרה, הצהירה ש”אי אפשר לסמוך על מח”ש”. לפידות חזרה בה מהאמירה האומללה, אבל המרצע יצא מן השק: בצמרת המשטרה רואים את מח”ש כמטרד. כך גם מעיד דו”ח חריף שכתב עו”ד אורי כרמל, ראש מח”ש לשעבר, מיד עם סיום כהונתו לפני שבועיים. משטרה היא גוף כוחני מעצם מהותה. גוף משפטי בלתי תלוי שמבקר את המשטרה הוא הכרח מן המעלה הראשונה, ולכן העובדה שהמשטרה בראשות אלשיך מקעקעת את הלגיטימיות שלו היא עילה נוספת להדחתו.

אלשיך בעט וזעף כביקשו למנות לו חשב שיפקח על תקציב המשטרה, ואף תקף את ח”כ דודי אמסלם, שיזם את הצעת החוק, בלשון חריפה. הצורך בחשב חיצוני הופך בוהק שבעתיים כשנזכרים שאלשיך מינה את ליאור חורב לייעץ לו בענייני תקשורת בעלות של 2.4 מיליון שקלים, זאת בנוסף על עשרות שוטרים בתפקידי דוברות שונים אשר כבר עובדים במשטרה.

אולם נראה כי החמור במעלליו של אלשיך הוא הצפצוף הארוך על בג”ץ בפרשת רוני ריטמן. נגד ריטמן, מי שהיה מפקד להב 433, היחידה החוקרת את נתניהו, הוגשו תלונות על הטרדה מינית של קצינה במשטרה. בג”ץ קבע שהתלונות אמינות מספיק כדי להצדיק הדחה של ריטמן, אבל מבחינת אלשיך – גם המתלוננת נשלחה על ידיד נתניהו, וזה מספיק כדי לצפצף על בג”ץ.  המפכ”ל התמהמה חודשיים, ורק לאחר שפרקליטה של צ’ הגיש עתירה על ביזיון בית המשפט הודיע ריטמן שיסיים את תפקידו כמפקד להב 433 בתוך מספר שבועות.

אלשיך הפך באופן אישי ובמו ידיו את חקירות נתניהו להתנצחות אישית. בדרך הוא רמס את כבודה ומעמדה של המשטרה, אשר עוד מלקקת את פצעיה התדמיתיים מהגילויים אודות הנעשה בצמרתה משלהי כהונתו של יוחנן דנינו. אילו היתה המשטרה מנהלת את חקירות נתניהו במקצועיות וענייניות, המצב היה שונה בתכלית. אבל התנהלות אלשיך נתנה רוח גבית לטענה שהמשטרה רודפת את נתניהו ממניעים אישיים.

אז המשטרה סיימה את תפקידה ההיסטורי בחקירות נתניהו. כעת, כשאין עוד מקום לחשש לטענות על שיקול דעת לא ענייני, הגיעה העת לצמצם נזקים ולשלוח את אלשיך הביתה, לפני שיחריב את מה שנשאר מהמשטרה.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

26 תגובות למאמר

 1. כל הכבוד למפכ״ל שמגבה את חוקריו למרות קמפיין ציבורי עצום שמתוזמר כנגדו!

 2. החסינות של המפכ”ל הרבה יותר חזקה
  אם יפטרו אותו עכשיו – כולם יאמרו שזה כדי לאיים על מאנדבליט
  שיבין מה מחכה לו אם…….

 3. לא עפתם עליו לפני שנה ומשהו כשארדן קידם אותו? אז פתאום להכניס לסמולנים זה לא הערך העליון כששלום המנהיג בסכנה?

  1. אף אחד לא עף על אלשיך. התקשורת כולה הייתה נגדו עד שפתאום התהפך והחל לפעול נגד נתניהו

  2. לא עפתי אבל מאד אהבתי את הרעיונות שהביא כדי להבריא את המשטרה המחורבנת הזאת.

  3. בקיצור, ארדן הכניס אותו כדי שיאתרג את ביבי, מה שאומר שבמידה הכתירו אותו לדתי טורף הסמול. לעומת זאת כשמתגלה שמדובר במשרת ציבור סביר מפעילים את כל התותחים. זה לא ימין ולא שמאל זה פשוט מועדון מעריצים.

 4. למה באותה הזדמנות לא תציע לפטר את הרמטכ”ל על אחרי שעשה את שלו במשפט אזרייה???

 5. יחד עם אלשיך צריך ללכת הביתה גם השר הכושל גלעד ארדן.
  כן, זה השר שאיפשר לאלשיך להביא יועץ תקשורת במיליוני שקלים.
  זה השר שאיפשר למפכ”ל לתמרן אותו באירועי אום אל חיראן.
  זה השר שאיפשר למפכ”ל להפר הוראה של בג”צ.
  זה השר שאיפשר למפכ”ל להגן על מיצב שהוא עבריין מין.
  זה השר שאיפשר למפכ”ל להוציא דיבה על קצינת משטרה מצטיינת שהיא פיתתה את ריטמן.
  זה השר שאיפשר לדוברת כושלת כמו מירב לפידות להמשיך בתפקידה גם כשהיא נוזפת בחברי כנסת ובשרים.
  זה השר שאיפשר למפכ”ל להעליל עלילת נוראה על ראש הממשלה.
  אם השר לא יקום וילך מיזמתו, אני מצפה שחברי הליכוד יראו לו את הדרך הביתה.

 6. ארדן לא הביא את אלשייך כדי שיחפה עליו,מהסיבה הפשוטה שמפכ”ל אינו מתערב בחקירות.שנית הוא נכנס לתפקידו על סמך,ההבטחות שלו לבריא את המשטרה,אחרי כל מה שעבר עליה לפני כן.עכשו בואו ונבדוק האם עמד בהבטחותיו.מצטער אבל רק בשנה הראשונה.אחרי כן הוא התהפך 180 מעלות.תתייחסו למה שנאמר בכתבה.אתם בוכים על כביכול מליון שקל שנתניהו קיבל,וזה לא על חשבונכם,ומתעלמים מ 2.4 מליון שקל בשנה למשרד יחסי ציבור על חשבונכם.רק תחשבו.

 7. לא מסכים איתך.
  אמרו כבר שתקופת נתניהו האחרונה משחיתה הרבה יותר ממושחתת.
  גם ההצעה-דרישה שלך לפטר את המפכ”ל מגבירה בעצם את השחיתות. מדוע?
  מכיוון שמעתה ייזהר כל מפכ”ל, במיוחד אם נתניהו ממשיך כרה”מ, שלא לגעת בנתניהו, או בכל ראש ממשלה אחר,
  אחרת יושלך לפח כלאחר יד.

 8. בראשות המשטרה עומד מפכ”ל שלא ניתן לקנות או להפחיד, שבא לעשות העבודה למרות מחירים אישיים שהוא משלם. הגיע הזמן שמנהיגינו יסתפקו במשכורת והתנאים הנלווים הנדיבים שהם מקבלים מהמדינה ויפסיקו למכור את האינטרסים שלנו לחברים מיליארדרים.

  1. בראשות המשטרה עומד מפכ”ל אוויל

 9. המסקנה מהתנהלותו המביכה של המפכ”ל אלשייך במשטרה היא שאנשי שב”כ אינם מתאימים לכל תפקיד – ובחכמה היה נוהג אלשייך אילו נשאר לטפל במרתפי השב”כ – שמעתי שהיה עילוי בתפקידו.

 10. אלשייך אחד האנשים הכי דוחים. דמות קרטון ריקה מתוכן אידיאולוגי אמיתי. ישב כמו טמבל אצל דיין. הגיב:

  איש כל כך טיפש לא היה מעולם איש מבריק אבל בחושך כל טיפת אי חושך היא ברק כנראה.

  חד ממדי וכסיל שכל פעם שדיבר נשמע אינפנטיל.

 11. בשמאל יכולים לעשות מה שהם רוצים, בימין לא, ולמה? כי בימין מפחדים מהתקשורת, הם עבד נרצע שלה.

 12. מעניין אם הביקורת על אי ההקשבה לבג”ץ הייתה עומדת גם במקרה שאלשיך היה מתפקד “כראוי”?

 13. היועמש בכבודו ובעצמו אמר שלא נפל רבב בחקירות נתניהו והוא היחיד שהוא נטול פניות באמת. תחליטו אתם למי להאמין למשרתי נתניהו כגון אפרגן או ליועץ…

 14. היועמש בכבודו ובעצמו אמר כי לא נפל רבב בחקירות נתניהו. הכותב ידוע כחסיד שוטה של נתניהו והיועץ נטול פניות למי אתם מאמינים???

 15. השתן עלה לו לראש,
  עדיף פוליטיקאים מושחתים שאותם הציבור יכול להחליף בבחירות מאשר משטרה מושחתת.
  ישראל קרובה למדינות שבה המשטרה היא המילה אחרונה.

 16. לדאבוני הרב איבדתי את אימוני במערכת החוק בישראל. קצין משטרה בכיר החוקר את מר נתניהו טען כי נתניהו שלח קצינה להטריד אותו מינית כאילו ראש הממשלה סרסור והקצינה משרכת.את.רגליה. בגץ לעומת זה טען שאכן הם מקבלים את.מלוא הטיעונים של הקצינה ואכן הקצין הבכיר הטריד מימית.את.הקצינה. וכל התירוצים של הקצין הם עורבא ופראח. בגץ.נתן הוראה חד משמעית.לפטר את נקצין וזאת המפכל אלשיך לא ביצע. זו דוגמא של.מפכל האמון על.החוק לאזרח הסביר בישרל.צפצוף ענק על.מערכת.המשפט בישראל. דוגמא נוספת.לא פחות חמורה מני יצחקי מפקד היחבל.לשעבר המעורב עד קרביו בחקירות.נתניהו נתפש,על.ידי העיתונאי יואב יצחק כשבוא בונה דירה גדולה ללאהאישורים מתאימים.ואף.אינו משלם את.המיסים עבורה. היעלה על.הדעת.שקצין בכיר במדטרה הממונה על יישום חוקי המדינה והמוסר יעבור בצורה כל.כך.בוטב על החוקים ולא יענש על.כך..הזו הדוגמא שרוצה לתת.לנו אזרחי במדינה על עבריינות.הפושעת של קציניו הבכירים.ללא תשלום.כל כך. אז כיצד אני האדם הפשוט יכול.להבין על.תפקודו של המפכל וחבר קציניו. כל חיתמה שלו או של אותם קצינים טבולות בשוחד גנבה ושוחד

  1. סליחה אבל למה אתה מכניס לטקסט שלך נקודה ופסיק ושתי נקודות כל הזמן ובאמצע משפטים כך שאתה קוטע את הרצף שלהם בלי הכרה? מה זה?

   נקודה אך ורק בסוף משפט ולא באמצע משפט, סתם כי בא לך. זה מקשה על הבנת הנקרא ורוב האנשים פשוט מתייאשים וכל מה שכתבת חשוב מאד ומדוייק.

   הניקוד שלך והפיסוק שאתה עושה מקשים על הבנת הנקרא.

 17. משה אחי!
  קראתי ואני חייב לומר כי כל מילה שלך בסלע.
  כתבת יפה ברור נכון וחזק מאוד!
  כל הכבוד!!!

 18. “במצב תקין אלשיך כלל לא היה אמור להיות מלכתחילה מעורב בחקירות ולהעמיד את ארדן בדילמה הזו”
  משםט מטומטם לחלוטין. הוא המפכ”ל ברור שהוא צריך להכיר ולדעת מה קורה בחקירה של ראש הממשלה! בשביל זה ביבי מינה אותו.