מדד החירות: השכל ואוחנה ממשיכים להוביל, יהדות התורה המפלגה המצטיינת

המדד מדרג את הצעות החוק שעלו בכנסת על פי השפעתן על חירויות הפרט של אזרחי ישראל – הח”כים של הליכוד בראש, איציק שמולי במקום האחרון

חברי הכנסת המצטיינים. שרן השכל ואמיר אוחנה | פלאש90

חברי הכנסת של הליכוד הם המובילים בפעילות חקיקה למען ערכי חופש הפרט והשוק החופשי בישראל, בעוד יהדות התורה הגיעה למקום הראשון בדירוג המפלגות. כך עולה מ’מדד החירות‘ של התנועה הליברלית החדשה המדרג את חברי הכנסת על פי תרומתם לחקיקה בנושאים אלה.

נתוני המדד מתבססים על שקלול של נתונים מ-250 הצעות חוק שהוגשו לשולחן הכנסת במהלך מושב החורף המסתיים בימים אלה. כל הצעת חוק מקבלת דירוג לפי השפעתה על חירות הפרט של אזרחי ישראל בהיבטים כלכליים ואישיים.

הצעת חוק שצפויה לפגוע בחירויות אלה על ידי הגברת ההתערבות הממשלתית בחיי האזרח מקבלת דירוג שלילי על פי מידת הפגיעה והיקף האזרחים שאמורים להיפגע ממנה. לדוגמה, החוק להגנת הצרכן זכה לדירוג שלילי גבוה בשל פגיעתו בחופש העיסוק והטלת מגבלות נוספות על עסקים שעלולות להוביל לעליית מחירים.

הצעות חוק כמו התיקון לפקודת המכס שמבקש לקדם הקלה בעול הרגולציה או החוק למקומות קדושים שמסדיר את חופש הפולחן, העניקו דירוג גבוה לחברי הכנסת שקידמו אותן.

בפעם השלישית ברציפות, ממשיכה ח”כ שרן השכל מהליכוד לשמור על המקום הראשון, ובפער ניכר משאר חברי הכנסת. השכל היא היחידה שהשיגה במושב האחרון ציון בטווח החיובי, ותזכה לקבל את ‘אות מדד החירות’ במהלך כנס החירות החמישי של התנועה הליברלית החדשה, שייערך בעוד שבועיים.

מיד אחריה מדורג ח”כ אמיר אוחנה, שהגיע למקום השני גם במדד הקודם. חברתם לסיעה ענת ברקו עלתה למקום השלישי ואחריה מדורגים אבי דיכטר ובני בגין.

את העשיריה המובילה משלימים שלושה חברי כנסת מסיעת הרשימה המשותפת: ג’מאל זחאלקה, סעיד אלחרומי וחנין זועבי, ישראל אייכלר מיהדות התורה ורחל עזריה מ’כולנו’.

“התנהלות פופוליסטית”

על פי המדד, ח”כ איציק שמולי מהמחנה הציוני הוא נבחר הציבור שפעילותו במושב האחרון פגעה באופן הרחב ביותר בחופש הפרט של אזרחי ישראל. חברי כנסת נוספים המדורגים במקומות הנמוכים הם דב חנין מהרשימה המשותפת, איתן כבל ונחמן שי מהמהחנה הציוני, יעקב מרגי מש”ס וטלי פלוסקוב מ’כולנו’.

מדד המפלגות של מושב החורף מספק כמה שינויים מפתיעים, כאשר לראשונה תופסת את המקום הראשון מפלגת יהדות התורה החרדית, שדחקה את הליכוד והבית היהודי למקומות השני והשלישי. במקום הרביעי מדורגת סיעת הרשימה המשותפת המקדימה את ‘כולנו’ של שר האוצר משה כחלון.

מפלגות ש”ס, המחנה הציוני וסיעת היחיד של אורלי לוי- אבקסיס סוגרות את המדד. בהקשר זה, חשוב לציין כי כלל המפלגות בישראל זוכות לציון שלילי במדד למושב החורף האחרון.

נפתלי שינדלר, מרכז פרויקט ‘מדד החירות’ של התנועה הליברלית החדשה, אמר ל’מידה’ כי תוצאות המדד מאפשרות לקבל תמונת מצב אמתית על התנהלותם של חברי הכנסת והערכים המובילים אותם.

“לצערנו, התמונה שהתקבלה במדד נראית אולי מעודדת במקרים מסוימים, אך בשורה התחתונה ולנוכח הציונים השליליים, ניכר כי הפופוליזם וכותרת מחמיאה בעיתון הם עדיין המנועים האמיתיים להתנהלותם של נבחרי הציבור בישראל”, הוא אומר.

על פי שינדלר, הבוחר הישראלי חייב לדעת כי חופש הפרט והשוק החופשי הם ערכים שצריך לדאוג להם באופן תמידי ולא רק כאשר הצעות החוק מגיעות לכותרות. “במהלך מושב החורף ראינו שורה ארוכה של הצעות חוק מזיקות נוספות של חברי הקואליציה והאופוזיציה כאחד. אנו קוראים מכאן לחברי הכנסת לחדול את הפגיעה המתמשכת בערכי חופש הפרט והשוק החופשי ולפעול באחריות כלכלית למען הציבור כולו”.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

12 תגובות למאמר

 1. אני מודה לח”כ השכל על חוק האחרון להפחתת המעורבות הפקידות הממשלתית בתחום התקשורת , כמו גם הורדת הבירוקרטיה ורגולציה בתחומי יוקר המחיה, אבל בנינו אנו יודעים שכל ה”מדד החירות” הזה הוא לא יותר מאשר לעג לרש, גם אותה ח”כית מצטיינת לכאורה שכחו לציין שהיא תמכה בהפללת אזרחים בעניינים דיסקרטיים, לאחרונה שמה הוצמד לקידום חוק עם ח”כ מירב מיכאלי שהמדינה תפעיל סמכות מי כשיר להיות הורה ילד, תמכה בחוק להעלאת קצבאות . זכותה כמובן לתמוך בנושאים אלו כפי שהיא מאמינה , אבל להגיד כתוצאה מזה שהיא “אשת חירות”??? כנ”ל לאמיר אוחנה עם היתרים לנשק המאוד מוגבלים, זה אומר שהוא “ליברלי”?? כמו כל ה120 חברי הכנסת אף אחד לא באמת שייך למחנה החירות, לכן כל המדד זה קשקוש בלבוש!!!

 2. סורי, אבל משהו במדד הזה מעוות אם המפלגה של ליצמן, פרוש וגפני מקבלת ציון גבוה בתחום ה”חירות”. לא פירטתם במאמר, אבל מעניין אילו יוזמות וחוקים העניקו לה את הציון הזה.

 3. תמונת ראי של “מדד השיוויון”. שני המדדים לא נותנים אינדיקציה טובה לפעילות פרלמנטרית של חברי הכנסת. מה הסיכוי של חבר כנסת מהשמאל לקבל ציון טוב במדד שכזה? ובכלל, מה שווים הציונים אם בשורה התחתונה רוב מוחלט של חברי הכנסת כולל מהליכוד אינם נמנים על הזרם הקפיטליסטי של נתניהו?

 4. הסבר מתוך מדד החירות מדוע יותר סביר שמפלגות בקואליציה יהיו “ליברליות” יותר:
  “המדד שמופיע כאן מדרג רק הצבעות במליאת הכנסת. המדד המלא שמתפרסם פעמיים בשנה כולל גם דירוג לפי הצעות חוק פרטיות.
  שרים וסגני שרים נוטים שלא להציע הצעות חוק פרטיות ופופוליסטיות (שהן לרוב לא ליברליות). הם גם נוטים להצביע נגד ההצעות הללו שמועלות מהאופוזיציה, כי הן בלתי אפשריות מבחינה תקציבית ובחינות אחרות. לפיכך לחברי הקואליציה יותר קל להיות “ליברלים” כמחוקקים למרות שלעיתים הם מאוד לא ליברלים בעבודת משרדם.”
  מעניין אותי גם מה חושבים ה”ליברלים” ביהדות התורה ובליכוד באשר לחירותם של 2.5 מיליון פלסטינים חסרי מדינה ובפרט חצי מיליון עזתים שחיים בכלא הכי גדול בעולם.

  1. ל-6

   אידיוט כמו מילניאלז ליברטריאנים מהסוג של רון פול בארה״ב.

  2. גם אם עזה היא בית כלא (והיא לא) הסוהרים הם אנשי חמאס ולליכוד ויהדות התורה אין ממש שליטה עליהם (וגם לא לאביגדור- מילה זו מילה- ליברמן).
   באשר לפלשתינאים ביהודה ושומרון- אתה מערבב בין שני מושגים: מדינה וחירות והם לא בהכרח קשורים. לערבים בישראל יש חירות גם אם מישהו יטען שאין להם מדינה, ואילו לערבים בסוריה (ובמרבית המדינות במזרח התיכון) יש מדינה ואין חירות.
   ביהודה ושומרון בניגוד לעזה אם מישהו שולל את חירותם של הפלשתינאים זה לא החמאס אל אש”ף ופת”ח. הסיסמאות הללו שמאשימות את ישראל בכל מה שקורה לערבים כבר לא עובדות אצלנו. נסה באיחוד האירופי אולי אפילו תקבל מהם מימון.

  3. גל – לא שווה את ההתייחסות.
   אלון – לא רק שהסגר נעשה ע”י ישראל אלא שהוא מגביל את היצוא של הסחורות מעזה, דבר שלא ניתן לטעון לטובת השמירה על בטחונה של ישראל, מה שמשפיע בצורה ישירה על המצוקה ההומניטרית והאבטלה בעזה.
   באשר ליהודה ושומרון – החירות של הפלשתינאים ביהודה ושומרון נשללת בגלל המחסומים של צה”ל.
   בשני המקרים לא ניתן להטיל את הרוב המוחלט של האחריות על ישראל. ישראל היא הריבון גם בעזה ובגם ביו”ש, גם לפי אמנת ז’נבה (שכנראה קוראי האתר מייחסים לה חשיבות מאוד נמוכה) וגם בפועל. ישראל צריכה להחליט אם לספח לגמרי את שטחי יש”ע ולתת זכויות שוות לפלסטינאים (מה שיחסל את הציונות מיידית) או ללכת על פתרון שתי המדינות. עד אז ממשלת ישראל מפרה חירות, לא משנה אם היא עשתה דה-קרימינליזציה של קנאביס או הורידה מיסים.
   לגבי מימון מהאיחוד האירופי, תאמין לי שאני מסודר היטב ובינתיים מי שלוקח לי יותר ממחצית מהכנסתי הם הליברלים מהליכוד ויהדות התורה, אבל זה כבר סיפור אחר.

 5. דו”ח מדהים .
  אם אני חבר כנסת ואני לא עושה כלוםם : לא מגיע למליאה , לא לוקח חלק בוועדות ולא מעביר אף חוק
  אני נמצא במקום השני במדד החירות .
  מסקנות :1) אם מחר סוגריםם את הכנסת אנחנו אנשים הרבה יותר חופשיים .
  2) אנשיםם שהולכים לפוליטיקה תמיד יהיו רעבים לשיטה וכוח .

 6. אוחנה חבר כנסת מרשים ביותר, רהוט חכם ובעל בינת הלב, כל נאום שלו בכנסת זה עונג צרוף אמיתי ואינטלגנטי. אני תקווה שזו רק ההתחלה ועוד נראה אותו עולה מעלה מעלה למען המדינה ולמען החברה הישראלית