הרצח, הטיוח וההאשמות: פרשת חאשוקג'י חושפת את היריבות החדשה בעולם הסוני

הנשיא הטורקי ארדואן ניסה לנצל את רצח העיתונאי כדי לצבור השפעה על חשבון סעודיה, אך נתקל שוב במציאות המזרח-תיכונית הישנה

מי רצח יותר עיתונאים? הנסיך הסעודי בין-סלמאן ונשיא טורקיה ארדואן | ויקיפדיה

זה היה נראה כמו קטע מסרט מתח משובח: עיתונאי ידוע נכנס לבניין הקונסוליה הסעודית באיסטנבול, אך לא יוצא ממנו לעולם. בכירים סעודים סיפרו שהוא עזב את הבניין, אבל לא יכלו להמציא הוכחה לכך ממצלמות האבטחה. כאשר הם עשו זאת לבסוף, האדם שנראה בסרטון היה כפיל כהה-שיער הלבוש בבגדי אותו כתב.

המשטרה ושרותי הביון הטורקיים התחילו להדליף מידע על הרצח, טיפה אחר טיפה. ביום שלפני העלמות העיתונאי הסעודי, שני מטוסים פרטיים נחתו באיסטנבול ועליהם 15 נוסעים השייכים לסוכנויות הביטחון של ריאד. שני המטוסים חזרו לסעודיה זמן קצר אחרי התקרית בקונסוליה.

גורמים בממשל הטורקי הזינו בעילום שם סיפורים לתקשורת (הזרה בעיקר) על האופן בו נרצח האיש, כיצד אנשי חוליית החיסול הסעודית ביתרו את גופתו וכיצד נפטרו מחלקיה לאחר הרצח. בזמן שהקונסול הסעודי מיהר לריאד, המשטרה הטורקית ערכה חיפוש בבניין, וגורמים אחרים בממשל סיפרו לתקשורת כי נמצאו בו ראיות פליליות לרצח.

הסעודים מצידם לא היו בטוחים באותו הזמן כי אכן יש בידי טורקיה ראיות, והחליטו להודות כי האיש נהרג "במהלך קטטה" בקונסוליה, אך אין להם מושג היכן גופתו נמצאת. מיותר לציין, שהסיפור הזה לא בדיוק התקבל בחיוב בחלק הדמוקרטי של העולם. לאחר מכן הודיעו בסעודיה כי הם פיטרו חמישה אנשים שהיו מעורבים בפרשה, ועצרו 18 נוספים.

הפרק האחרון עד כה בסיפור נרשם אתמול, אז כינס הנשיא הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן מסיבת עיתונאים מתוקשרת במיוחד ובה אמר:

מכיוון שמדובר ברצח פוליטי, יש לנהל חקירה עצמאית ולהעמיד את האשמים למשפט ללא משוא פנים. משתפי הפעולה של החשודים במדינות אחרות צריכים להיות גם הם חלק מהחקירה. אני קורא לערב הסעודית: זה קרה באיסטנבול, לכן יש להעמיד את 18 החשודים למשפט כאן"

בנתיים, נפוצו דיווחים כי עצמותיו של חאשוקג'י נמצאו קבורות בחצרו של הקונסול הכללי, וכמו כן דווח כי אחד משמונה עשר החשודים מצא את מותו בתאונת דרכים חשודה.

שגיאות קשות

מי שעקב אחרי החדשות לאחרונה, יכל לגלות כמה סימנים מקדימים לחוסר הסבלנות ההולך וגובר של הסעודים כלפי המתנגדים למשטר הפועלים ברחבי העולם. כך למשל, פעיל האופוזיציה עומאר עבדול-עזיז המתגורר בקנדה סיפר כי נפגש עם שני אנשים שטענו כי בידם מסר אישי מהנסיך והציעו לו שתי אפשרויות: לחזור לסעודיה או ללכת לכלא.

ההקלטות המצמררות מן השיחות שפורסמו בוושינגטון פוסט מגלות כיצד הסעודים מנסים לפתות דמויות מן האופוזיציה בחזרה לממלכה עם הבטחות לכסף ולדאגה לביטחונם. עוד נחשף כי סוכנים סעודים התקינו בחשאי תוכנות ריגול מכשיר הטלפון הנייד של עבדול-עזיז. במקרה או שלא, עבדול-עזיז היה חבר קרוב של ג'מאל חאשוקג'י.

לרצח המזעזע של חאשוקג'י ישנן כמובן השלכות קשות הרבה מעבר לסיפור המתח. הסעודים לא סתם בחרו באיסטנבול כזירת הפשע, וכנראה עשו זאת במטרה לגרום מבוכה לטורקיה. הרצח היה אמור גם לשמש כתמרור אזהרה למתנגדי משטר נוספים ברחבי העולם – אינכם בטוחים ולא משנה באיזה מדינה אתם חיים כיום.

ג'מאל חאשוקג'י | ויקיפדיה

אבל הסעודים עשו כמה שגיאות קשות במיוחד. הטעות הראשונה הייתה זלזול ביכולות המקצועיות של שרותי הביטחון הטורקים, והזגזוג המביך בין גרסאות עד שלבסוף נאלצו להודות במותו של חאשקוג'י.

הטעות השנייה הייתה ההערכה השגויה מצד הסעודים לגבי הרעש שהתקרית תגרום ברחבי העולם. מאז היוודע דבר הרצח, מספר מנהיגים, כמו גם חברות וארגונים בינלאומיים, החליטו להחרים את הוועידה הכלכלית הגדולה שמתקיימת בריאד מדי שנה ומושכת אליה אלפי משקיעים ואנשי עסקים. גרמניה גם הודיעה כי היא מטילה אמברגו על מכירת נשק לסעודיה.

בשל כוחה הכלכלי האדיר של סעודיה בעסקי הנפט נראה כי סנקציות עליה לא יחזיקו מעמד לאורך זמן, אך תגובה חריפה מצד הקהילה הבינלאומית תרתיע אותם מלעסוק בעוד מבצעים מפוקפקים כמו חיסול חאשוקג'י. הדבר נכון במיוחד לאור ניסיונותיו של הנסיך בין-סלמאן להציג פנים חדשות וידידותיות יותר לממלכה, ולהוביל רפורמות (גם אם רק קוסמטיות) בתחום הדת.

החלום ושברו

טורקיה מצידה דוחפת אג'נדה אסלאמיסטית משלה ומנסה להתחרות בהשפעה הסעודית על העולם הסוני, ולכן תשמח לכל הזדמנות להטיל דופי במשפחת המלוכה הווהאבית. המסר העיקרי של טורקיה לעולם מפרשת חאשוקג'י הוא: עכשיו אתם רואים מה ההבדל בין משטר אסלאמיסטי שוחר שלום כשלנו לבין מעשי הנוכלות של סעודיה?

ארדואן בהחלט מנצל את הסיפור כולו כדי לנסות לצבור קרדיט בעולם הדמוקרטי על חשבון ריאד, למרות שהגינויים שהשמיע כלפי סעודיה משעשעים בהתחשב בעובדה שהוא עצמו אחראי לכליאתם של עשרות עיתונאים. ובינתיים נראה שהניסיון הטורקי לא מצליח – מצרים, איחוד האמירויות, ירדן, בחריין, תימן, לבנון והרשות הפלסטינית הודיעו כולן על תמיכתן בסעודיה סביב פרשת הרצח.

הלקח שארדואן צריך ללמוד מכך הוא שחלומותיו על חידוש האימפריה העות'מאנית בהנהגת טורקיה יתקלו שוב ושוב במציאות המזרח-תיכונית.


בוראק בקדיל הוא עיתונאי טורקי ועמית במכון Middle East Forum. הטור התפרסם לראשונה באתר מכון גייטסטון.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

1 תגובות למאמר

  1. ראש קטן מאד יש למתכנני הרצח. מתנגד משטר נרצח בתוך שגרירות מדינתו. כמה סתומים יכולים להיות? המתנקשים מגיעים בטיסה פרטית שתי שניות לפני וחוזרים בטיסה פרטית דקה וחצי אחרי. כמה חובבני.