מה חושב המועמד של בן גביר על הפשיעה הבדואית?

ניצב יורם סופר הוא לא הפתרון אלא חלק מהבעיה. בשיחה סגורה שפרסמנו בעבר הוא חושף עמדות בעייתיות

ניצב יורם סופר | דוברות המשטרה

בחודש יוני 2020, ימי סבב המינויים הקודם במשטרה, הגיע מפקד המחוז הדרומי ניצב יורם סופר לכפר רתמים בנגב בו אני מתגורר, למפגש עם התושבים שסבלו אז מגל נוסף של התנכלויות מצד הבדואים השכנים.

במפגש השתתפו תושבי היישוב ואורחים נוספים מהחוות החקלאיות הסמוכות, בתקווה לנהל שיחה פתוחה וכנה עם נציג שלטון החוק באזור. מדובר באנשים פרטיים שחלקם עומדים לבדם בחוות מנותקות ומול איומים על בסיס יום-יומי, וציפו בקוצר רוח למפגש מסוג זה.

סופר הפתיע את כולנו כאשר הגיע לכפר מלווה בצוות צילום מלא של חדשות 12 שתיעד את המפגש במלואו. הבנו מיד שמפקד המחוז לא הגיע לדבר איתנו, אנשי הנגב הנאנקים תחת גל פשיעה חמור, אלא עם תל-אביב ועם קובעי דעת קהל שיכולים להשפיע על קידומו או מינויו.

נוכחותו של צוות החדשות גרם לחלק מהתושבים לעזוב את המקום בכעס רב, תוך הבעת תסכול ואכזבה מההתנהלות הלא שקופה ולא הוגנת הזו. תושבים שהבינו מה מתרחש הקליטו את המפגש, ועיקריו פורסמו ברשת ב' באותו יום. סופר, האמון על אכיפת חוק, הגיע להסביר לאזרחים הסובלים מאלימות, יידויי אבנים, טרור חקלאי ואיומים, כי הם צריכים להבין את "הצד השני". אלו עיקרי הדברים:

המקום פה יפהפה אבל אם עוברים לצד השני רואים בעיקר עוני, הם מסכנים… יש תופעה שהדשא של השכן ירוק יותר, זה קיים גם בין יישובים. המדינה צריכה ללכת להסדרה, לבתי קבע, כדי שלא יהיה מצב בו הדשא של השכן ירוק יותר"

האלימות הבדואית, לפי סופר נובעת מקנאה במדשאות. זה הסיפור. לא תרבות השבט, לא משפחות הפשע, לא קרטל ההברחות. קנאה בדשא. לא יאומן.

וסופר – נציג שלטון החוק, להזכירכם – ממשיך בנאום חברתי-פוליטי משל היה חוקר בארגון 'עדאלה':

כמדינה לא פעלנו נכון בדברים האלה. צריך להשקיע במגזר הבדואי, צריך להשקיע בו המון, בתשתיות, בחינוך, במתנ"סים ובמרכזים כך שהצעירים יהיו עסוקים שם ולא יסתובבו. אנחנו צריכים לייצר סביבה שכולם יכולים לחיות בה…. זהו תהליך שלוקח זמן אבל השינוי יעשה, ההסדרה תעשה רק טוב לכולם. אין לנו פתרונות קסם"

למשמע דברי הקצין הבכיר, התושבים שנכחו במפגש היו המומים. לא ייתכן שזה מה שבוחר מפקד המשטרה לומר לאחר גל של אלימות. ההקלטה פורסמה ברשת ב', אך החומר שתיעד צוות חדשות 12 מעולם לא שודר.

חוסר המודעות העצמית של סופר היה בולט כשהסביר מדוע אינו יכול להשאיר כוחות באזור רתמים, מכיוון שהם נדרשים למבצע ברהט, בה היו התפרעויות באותה עת. רהט, העיר הבדואית המוסדרת והגדולה, בה המדינה עשתה מעל ומעבר כדי לספק לבדואים תשתיות ומשאבים, עדיין נזקקת לכוחות משטרה גדולים כדי למנוע שפיכות דמים. הכשל הלוגי של סופר, ושל התפיסה הרווחת במערכות, היה שקוף. אין פלא שבתקופתו המצב במחוז הדרומי המשיך להתדרדר ולהחמיר.

סופר העריך אז כי הדרך למפכ"לות עוברת דרך התחנפות לבון-טון המפונפן של התקשורת המרכזית. היום הוא מבין את הטעות ומתחנף לאג'נדה האישית של השר בן גביר, כאשר הוא מצהיר מול כל מצלמה כי יפעל ביד קשה נגד מפגיני השמאל.

ואולי זה משקף את מצבו של בן גביר עצמו: האיש שנבחר כדי להביא משילות בפריפריה משקיע מאז הבחירות את רוב האנרגיה שלו במאבקים נגד הפגנות השמאל והתקוטטויות עם הפקידות. אין תכניות למיגור פשיעה, אין מאמצים לאומיים למאבק בקרטל הבדואי, אין ניעור יסודי של המערכת או ניקוי אורוות בסיסי. העיקר אצל בן גביר – מריבה פומבית (והפסד משפיל) מול עמי אשד בתל-אביב.

בינתיים המצב בפריפריה ובמגזר הערבי מחמיר והולך, והמעט שנעשה גם בממשלות הקודמות נשחק במהירות. המועמד של בן גביר למפכ"לות מבטא את סדר העדיפויות הזה היטב.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

7 תגובות למאמר

 1. "העיקר אצל בן גביר – מריבה פומבית (והפסד משפיל) מול עמי אשד בתל-אביב"
  איתמר בן גביר היה יכול לטפל בניצב עמי אשד וביועמ"שית בהרב-מיארה במשפט אחד קטן בתקשורת – עמי אשד ובהרב-מיארה ביצעו הפיכה שלטונית. רבותיי האזרחים – אין יותר שלטון דמוקרטי במדינת ישראל.
  הרי מה היועמ"שית עשתה? ממה שהבנתי מפירסומים בתקשורת, היועמ"שית התערבה בהליך שאינו בסמכותה אלא בסמכות נציב שרות המדינה. כמו כן, היועמ"שית התערבה בתהליך שבמידה שהיה צורך – חלק ממנו הינו בסמכות בית הדין לעבודה. כלומר, ממה שאני מבין מהפירסומים בתקשורת לגבי ניצב עמי אשד, היועמ"שית ביטלה את הזרוע המבצעת (שאליה שייכת נציבות שרות המדינה) ואת הזרוע השופטת (שאליה שייך בית הדין לעבודה).
  האם זו לא הפיכה שלטונית בפועל?
  במידה שיש טעות בהבנה שלי, אשמח אם תלמדו אותי היכן הטעות

  אבל אם הבנתי נכון, הרי שאיתמר בן גביר לא שבר את הכלים ולא טיפל בהפיכה השלטונית. למה? לא יודע ולא מבין.
  אם כך, מה התועלת שתצמח מהצבעה נוספת שלי לטובת איתמר בן גביר?

  אגב, האם העלאת שכר השוטרים שהשיג איתמר בן גביר כוללת גם העלאת שכר לארבעת השוטרים שביצעו תהרוש בח"כ לימור סון הר מלך? ומה לגבי השוטרים שמעורבים במותו של אהוביה סנדק? והשוטר שהיכה את חיים מזרחי?

  1. הימין אמר ואמר שהמערכת המשפטית ביצעה הפיכה אנטי-דמוקרטית ב30 השנה האחרונות.
   מה שהטיעון הזה לא השיג עד עכשיו, הוא גם לא ישיג בהמשך.
   השמאל הצליח לרמות את רוב העם (דרך שינוי הדרגתי, שכתוב המשמעות של ׳דמוקרטיה׳, קמפיין אגרסיבי רב מערכתי, דה-לגיטימציה שאוטמת אוזניים וסתימת פיות שיטתית) ולדאוג שהטיעון הזה לא יצליח להביא מספיק תמיכה לעשות משהו.
   לכן אמירה כזו, ועוד ממי שבעיני רוב הציבור הוא מוקצה מחמת מיאוס, לא היתה משפיעה על אף אחד שלא כבר משוכנע ולא היתה משנה את המצב ומאפשרת שום דבר.

  2. איתמר בן גביר היה יכול, ועדיין יכול, ואפילו חייב כיהודי שחי בארץ ישראל ומייצג יהודים רבים, לעדכן את הציבור שבעקבות ההפיכה שביצעה היועמ"שית (וביטלה את הזרוע המשפטית, כפי שכתבתי בתגובתי הראשונה, לפי מה שהתפרסם בתקשורת) אין למעשה בית משפט במדינת ישראל, וכל אזרח ששרת בצבא או בכוחות הביטחון חשוף לתביעה בהאג, ומדינת ישראל לא תוכל יותר להגן עליו.
   זה לא משחק פוליטי, זהו משחק על גבם וחייהם של יהודים טובים ומסרו ומוסרים נפשם לגונן על עם ישראל (כולל היועמ"שית ובני ביתה) כשבמקרה הגרוע אותם יהודים יקבלו סכין בגב מהמדינה. לא משחקים ולא מתמהמהים בעניינים כאלו.

 2. הסיום מוטעה.
  סופר אינו מייצג את מצבו של בן גביר אלא מהווה תמונת מראה.
  בן גביר הבין שכל תוכנית יעילה באמת שתוצג תוכשל במהירות או ע״י ביטול בידי המשפטנים או ע״י חוסר יישום של בכירי המשטרה. לכן הוא נלחם בכולם ומנסה להשיג יותר סמכויות.
  סופר בא בגישה הפוכה. גישה שמוכנה לוותר על ערכים ועל האינטרסים של האזרחים ובלבד שהוא ימצא חן בעיני מי שהוא מעריך שמחזיק בכח באותו רגע.
  האם מישהוא כזה יישם את הוראות השר ברגע שיעמוד מולו לחץ מבג״ץ או מחו״ל? כשהוא יבין שנתניהו לא יגבה את בן גביר בכל מחיר? מה הוא יעשה ברגע שתתחלף הממשלה ובן גביר כבר לא יהיה השר לבט״ל?
  כרגע משתלם לו להתחנף לבן גביר בשביל הקידום אבל ברגע שהוא יתמנה למפכ״ל הוא כבר יחשוש מאחרים יותר.

 3. אין לבוא בטענות לבן גביר, הוא עשה טעויות, אבל הוא חדש בפוליטיקה ומי שלא עושה לא טועה. בן גביר, עומד מול תקשורת עויינת וממרידה, והוא היחידי שיוצא נגד הפייסנות של ביבי. הוא לקח על עצמו מטלה שאף אחד לא העיז להתעמת עימה. הוא אוכל את כל שיט שהשאירו קודמיו. הוא עכשיו מפנים ומתקן, יש לו תקציב, עכשיו המבחן האמיתי שלו. הבעיה בבחירת מפכ"ל, היא עצומה, התקשורת יושבת עליו ואז הוא מתקפל, ראה את המפכל רונ אלשיך,איך התהפך 180 מעלות. צריך לעודד אותו ולחזק אותו.