בהאג לא ממש מתעניינים בעילת הסבירות

הטענה לפיה חיילי צה"ל חשופים לתביעות בביה"ד הבינ"ל בשל תיקון חוק בישראל היא מניפולציה רחוקה מהמציאות

ביהמ"ש העליון בירושלים ובית הדין בהאג | Djampa, OSeveno, e Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

במלחמה כמו במלחמה, משתמשים בכל כלי אפשרי כדי לנגח את האויב. אחת הטענות שנשמעו במאבק שותת הדם סביב תיקון עילת הסבירות היא שקציני צה"ל יעמדו בפני סכנת חקירה על ידי בית הדין הבינלאומי בהאג בגין פשעי מלחמה, בשל היחלשות לכאורה של בית המשפט העליון בגין צמצום עילת הסבירות ואיון עקרון "המשלימות". לא נתקלתי בטענה מניפולטיבית מזו.

לפי עקרון "המשלימות", בית הדין הבינלאומי נכנס לתמונה רק כאשר למדינה הנחקרת אין רצון ואין יכולת לחקור בעצמה פשעי מלחמה שהתרחשו בשטחה. אם למדינה הנחקרת מערכת משפט חזקה ועצמאית, הרי שבית הדין הבינלאומי לא יפתח בחקירה משלו. למי שלא שמע עדיין, בית הדין הבינלאומי בהאג כבר פתח בחקירה נגדנו. כן, מדינת ישראל נמצאת כבר בחקירה בגין פשעי מלחמה, על אף עקרון "המשלימות". זה קרה מהסיבה הפשוטה שבית הדין לא מתעניין במיוחד בעקרון המשלימות, אפילו כאשר הוא נטען בפניו.

מתוך הכרות של הפוליטיזציה בבית הדין וביודעה כי מדובר במשחק מכור מראש, ישראל סירבה להשתתף בהליכים המשפטיים המתנהלים נגדה בהאג. יחד עם זאת, כאשר הוזמנה על ידי בית הדין לנמק מדוע אין לפתוח נגדה בחקירה, היא טענה בפניו את עקרון המשלימות. מדינת ישראל חוקרת כל מה שזז. אין אירוע בו נהרגים פלסטינים "בלתי מעורבים" שאינו נחקר לעומק בפרקליטות הצבאית. מסורת היא בידי צה"ל, אולי אפילו חובה חקוקה. גם מערכת המשפט של ישראל חזקה ומשמשת אות ומופת בכל העולם.

אף על פי כן, בית הדין פתח בחקירה. הוא לא התרשם ממערכת המשפט הישראלית החזקה; הוא גם לא כרע ברך בפני בית המשפט העליון שלנו. בית הדין בהאג עושה כרצונו (כאילו שלא ידענו), וכך נהג גם במקרה הזה. אין לו כללים, אין לו דין ואין לו דיין. את החקירה נגד ישראל הוא פתח למרות שלא הייתה לו שום סמכות, סמכות הנתונה רק נגד מדינות החברות בו או על פי בקשה של מדינות החברות בו.

מדינת ישראל איננה חברה בבית הדין והרשות הפלסטינית איננה מדינה, אז כיצד נפתחה החקירה? בגלל שבית הדין רוצה, בגלל שהוא יכול. שאלת עוצמתו או חולשתו של בית המשפט העליון בישראל לא תהיה מה שיניא את בית הדין בהאג מלהגשים שאיפה ותיקה ולהתערב בסכסוך עם הפלסטינים.

עו"ד דרשן-לייטנר | שורת הדין

יתרה מכך, עילת הסבירות איננה מחזקת את בית המשפט העליון וביטולה אינה מחליש אותו. לא באופן כללי, ולא באופן פרטני בסוגיית פשעי מלחמה. עילת הסבירות צומצמה אך ורק להחלטות שרים והחלטות ממשלה ואילו בית הדין הבינלאומי חוקר תקריות ואירועים, מקרים אנקדוטיים.

כיום מונחים בפני בית הדין שלושה מקרים של פגיעת צה"ל בפלסטינים חפים פשע, וכך עשוי להיות חלילה גם בעתיד. אין בין זה לבין הדרג המדיני דבר. לא השר ולא הממשלה מורים אם לחקור אירוע כזה. הסמכות לפתוח בחקירה היא של הפרקליטות הצבאית בלבד, וזו אינה כפופה לדרג המדיני.

כל זאת מבלי שציינו כי עילת הסבירות בגרסתה הישראלית הקיצונית אינה קיימת למעשה באף מדינה בעולם, ואף על פי כן, לא נרשם עד כה אף מקרה בו מדינה אחרת הועמדה לדין בשל היעדרה.

את עילת הסבירות השחיז בית המשפט העליון שלנו בשנות ה-80, לאחר שייבא אותה בצורתה התמימה מבריטניה, ואז נעץ את מלתעותיה באופן חסר תקדים בכל תחומי החיים במדינה. "כל הארץ משפט", פסק אהרן ברק. זו עילה כוחנית של בית משפט אקטיביסטי. אם לוקחים מבית המשפט העליון משהו שלא נועד לו מלכתחילה, ואין לו אח ורע בעולם, זה לא מחליש אותו. זה מחזיר אותו למקומו, בדיוק כפי שהיה לפני שלושים שנה.

אז אנא, השאירו את צה"ל מחוץ לתמונה. גרמתם כבר נזק בלתי הפיך כאשר גררתם את צבא העם לתוך המחלוקת הזו. לא על צה"ל תקום או תבוטל עילת הסבירות. לפחות לא בכל הנוגע לבית הדין הפלילי בהאג.


עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר היא נשיאת ארגון 'שורת הדין' ועורכת דין מומחית במשפט בינלאומי.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

10 תגובות למאמר

 1. למה לא להגיש תלונה בהאג נגד יעלון שהתגאה באוטוביוגרפיה שלו שרצח את אבו משו, בביתו, במיטתו, כשאינו חמוש ואינו מאיים?
  למה לא להגיש תלונה בהאג נגד דניאל הגרי, על עבירות שביצע נגד ערבי כלשהו מתישהו איפשהו (אולי בחומת מגן)? הרי בהאג לא מתעניינים בעובדות אלא בנראטיב מוסלמי (בדיוק כמו שעשה דניאל הגרי). למה יהודים לא מגישים תלונה בהאג נגד דניאל הגרי על הפרת זכויות אדם של יהודים (בהאג לא יהיה אכפת מהמתלוננים, אבל ישמחו להיעזר בתלונה כדי להוציא צו מעצר בינלאומי לגנרל ישראלי)?
  למה לא להגיש תלונה בהאג נגד ראש המחלקה האנטישמית בשב"כ, שכל פעולתו הינה נגד יהודים? רגע, זה מזכיר לי כמה ארגונים בהיסטוריה שהיו מכוונים אך ורק נגד יהודים. בהאג לא יהיה אכפת מהמתלוננים, אבל ישמחו להיעזר בתלונה כדי להוציא צו מעצר בינלאומי בכיר בארגון ביון ישראלי

  השמאלנים חושבים שהם יכולים לפגוע ביהודים ימנים בגלל שהם ימנים. אבל אם הימנים יפעלו, כפי שכתבה עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר "במלחמה כמו במלחמה, משתמשים בכל כלי אפשרי כדי לנגח את האויב", ומכיון שהשמאלנים רואים בימנים אויב, מה הבעיה להפעיל את נשק יום הדין נגד השמאלנים? מישהו חושב שהשמאלנים לא יגישו תלונות בהאג נגד ימנים?
  יש לא מעט אזרחים אמריקאים ואירופאים בין היהודים שמיישבים את יהודה ושומרון. אין להם שום בעיה לפעול באמצעות בתי משפט בארה"ב ובאירופה כנגד קציני צה"ל אנטישמים. עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר פועלת בהצלחה באותה השיטה כנגד ערבים. האם יש הבדל בין אדם שהוא מחבל ערבי שרצח יהודים לבין אדם שנושא דרגות קצונה בכירות או תפקיד בכיר באחד מהארגונים שפועלים רבות נגד יהודים, כולל עינויים, מעצרי שוא, ואפילו רצח?
  כימני אמיתי, אני לא מוכן לספוג פגיעה ביהודים רק בגלל שהפוגעים הינם יהודים גם כן, ולכן צריך לוותר להם, בשם האחדות, אהבת ישראל, דרכה של התורה, וכל סיבה יהודית אחרת שנכונה בתנאים נורמלים אבל נעשה בה שימוש ציני ע"י השמאלנים כאשר הם פוגעים ביהודים.
  יחליטו נא האנטישמים שרשומים במשרד הפנים תחת לאום יהודי, מה הם מוכנים לשלם כדי לפגוע ביהודים.

  בבקשה מהקוראים, נא אל תכנו אותי שמאלני. צביעות היא תכונה שאני משאיר לשמאלנים שמתחזים לימנים. מי שפוגע ביהודי מכל סיבה שהיא, דינו להיענש, ללא קשר לדעות הפוליטיות שלו. ומי שפוגע ביהודי בגלל סיבות פוליטיות או סתם שנאה ליהודים, צריך להיענש על כך בידי מי שפוגע ביהודים מסיבות פוליטיות ואנטישמיות.

  1. אני מאד מסכים עם תגובה 1. הגיע הזמן להפסיק את המשחק החד צדדי שהימין תמיד מתרפס מול השמאל.

  2. אני בהחלט תומך ברעיון. השאלה היא האם בית הדין בהאג הוא יותר שמאלני או יותר אנטישמי.
   אם הוא יותר שמאלני הרי שכשמאלני הוא ישים את האג׳נדה במקום הראשון ויצדיק את האמצעים כולל התעלמות מפשעים של יהודים שמתאימים לו.
   אם הוא יותר אנטישמי אז כאנטישמי הוא יהיה מוכן לדפוק גם יהודים שמאלנים.
   בכל מקרה, יהיה מעניין.

  3. הבהמה המוסלמית הגבונית בפועלת בהאג, אינה שמאלנית. אין לה שום בעיה עם פשעים נגד האנושות. היא הרי מעולם לא פעלה נגד אנשים שביצעו רצח יהודים או גרמו לזה (אבו-מאזן למשל). מה שהבהמה עושה נגד ישראל, זה לא בגלל אג'נדה שמאלנית, אלא שזה מכוון נגד ישראלים ובעיקר יהודים.
   לכן מבחינתה כל יהודי שיובא להאג, ימני או שמאלני, זה עדיין יהודי שאפשר לטפל בו כמיטב המסורת המיתולוגית האיסלמית.
   אז הבהמה תפעל לפי אג'נדה אנטישמית, ולא לפי אג'נדה שמאלנית.

   כעת אפשר לשאול איך אפשר לסייע לה להוציא צו מעצר בינלאומי נגד אחד, דניאל הגרי. צריך רק איזה ילד מוסלמי (מתחת לגיל 20) שגר בעזה, וחלם מתישהו שהוא גר בג'נין בזמן חומת מגן ונפצע קשה ואיבד את העובר שבבטנו בנסיון רצח שביצעו בו חיילי צה"ל בפיקודו ובפקודתו הישירה של דניאל הגרי. המוסלמי יישבע בפני כל העולם ששמע את הפקודה במו אזניו, למרות שהוא לא מבין מילה בעברית. אמנם המבצע היה כשנתיים לפני הולדת המוסלמי שהיה אז בהריון מתקדם, אבל דניאל הגרי בוודאי לא זקוק לעובדות הללו כדי לפרסם שהמוסלמי צודק בכל דבריו שהאשמה היא רק ב…… אופסססס….

   אגב, בתי המשפט בקליפורניה האולטרא-שמאלנית והתומכת בכל דבר אנטישמי ואנטי ישראלי, יכולים לסייע בתביעות נגד בכירים ישראלים בשל היותם ישראלים.
   אולי דניאל הגרי יוכל לראות בקרוב את קליפורניה. אולי יהיה אפשר לצרף אליו כמה "טייסים" סרבנים שיש מאחוריהם כמה פעולות שבתי המשפט בקליפורניה ישמחו לבדוק.

 2. ״זה מחזיר אותו למקומו, בדיוק כמו שהיה לפני שלושים שנה״-ואם שרדנו אז את האג, כנראה נשרוד גם היום.

 3. בנוסף לדבריה החכמים והנכונים של עו"ד דרשן לייטנר,

  הייתי רוצה להזכיר את "חקירתו" האחרונה של ה-ICC את ישראל, זו שלמיטב זכרוני עדיין מתנהלת. זאת, שבה הפושעת הראשית, ז"א התובעת הראשית של ה-ICC פאטו בנסודה, החליטה שהיא מקבלת את המנדט לחקור פשעים נגד היקום ונגד דם של ילדים נוצרים במצות בישראל, החל מ-13 ביוני 2014.

  מה קרה ב-13 ביוני 2014, אתם שואלים?

  שאלה מובנת, כי עם קצב הארועים במדינתנו, יש נוכלים שכבר "שכחו" שחלול חסר תעודת בגרות, "פתר" את חובתו החוקית לקבל את ההסכם עם המורים בדרך מסוימת – ומכך, היות ולא (!!!) ביצע זאת בהתאם להוראות החוק, ההסכם נחתם בחוסר סמכות (המשמעות המקורית של המונח "סבירות", המתכוונת לעמידה בדרישות פרוצדורליות של החוק ו/או ניקיון כפיים – אך השודד ברק כהרגלו, ראה מילה חביבה שהוא יכול לנצל את משמעותה היום-יומית, אשר שונה ממשמעותה המשפטית (ברק "חי" על הבדלים כאלה) ולכן גנב אותה והחליט שמשחק מילים זה מתיר לו לבקר את *תוכן* ההחלטות של רשויות אחרות ולא עמידה בדרישות החוק, לדרך קבלתן בלבד). אז החלול חסר תעודת בגרות "פתר" עצמו מעמידה בדרישות החוק, ע"י "בעיניי ההסכם הזה חוקי" והיום פלוגות הסער הנאציות, הרצות ברחובותינו ומנסות להכריח באלימות לקבל את עמדתו של החלול חסר תעודת בגרות, מהי סבירות.

  אז מה קרה ב-13 ביוני 2014? השאלה הנכונה יותר, אלא אם כן אתם זוכרים, מה קרה ב-12 (!!!) ביוני 2014.

  והתשובה לכך, פשוטה ביותר – 12 ליוני 2014, זהו היום בו יעקב נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח נחטפו ונרצחו, ע"י חבריהם של כנופיית הדמוקרטים שלנו לשלום עם נרצחים.

  אז זהו בית ה"דין", שפלוגות הסער הנאציות המשתוללות ברחובות ארצינו ומטילות טרור ואלימות, על כל מי שלא חושב כמוהם (אם היו להם נימוקים, הם היו מצליחים לשכנע את בוחרי ישראל בצדקת דרכם, אבל אין להם וזו הסיבה מדוע הם פועלים באלימות ואיומים, לשם השגת מטרה פוליטית – וזו ההגדרה של טרור – כמו קודמיהם ההיסטוריים, פלוגות הסער הנאציות), ש-ICC זהו הארגון, שסבירות כלשהי, ממש מעניינת אותו.

 4. הבעיה היא שלמתנגדי הרפורמה
  לא אכפת מהנימוקים של הגברת לייטנר
  (בדיוק כמו שלבית הדין בהאג לא אכפת
  מעקרון 'המשלימות'.)
  אכפת להם מדבר אחד –
  רל"ב.

 5. מצ"ב לינק לכתבה שכותרתה: "ביטול עילת הסבירות כבר מסכן את חיילי צה"ל"
  https://rotter.net/forum/scoops1/808932.shtml

  לפי הכתבה הפצ"ר ד"ר עו"ד גל לברטוב טוענים שציצום עילת הסבירות יקשה עליהם להגן על חיילי צה"ל בחו"ל.
  אשמח לקבל תגובה מאתר מידה על הכתבה הזו כדי שאוכל לשתף ולענות לחברי.