ביום שאחרי העזתים יצטרכו לקחת אחריות אישית

אחרי שנים של תלות בסיוע זר שהשחית כל חלקה טובה, הפלסטינים ברצועה יאלצו לבחור בין הגירה או עבודה

צילום מסך מתוך youtube

בדיונים על 'היום שאחרי' חוזרים מומחים וקצינים לשעבר על החשש מפני שליטה מלאה של ישראל על עזה.

ברטוריקה שלהם על המחשבה המרתיעה לפיה נצטרך לדאוג לשני מיליון עזתים, הם מסגירים קונספציה שגויה מיסודה. אפשר לשלוט על הרצועה ולהטיל על תושביה את האחריות המוניציפלית על ניהול חיי היום-יום לחלוטין, אך בתנאי אחד. שגומלים אותם ממלגות הטרור של אונר"א, קטאר ושלל ארגונים תומכי ניוון חברתי שהעניקו משכורות חינם לרבים בעזה.

התוצאה היא אוכלוסייה שהורגלה מזה דורות לעסקה המפוקפקת: טיפוח פוזיציית הנכבשים וחינוך ילדיהם לג'יהאד, תמורת שלמוני טרור. המחשבה שתושבי עזה, כמו כל קבוצה אחרת בעולם, יכולה להתפרנס מיגיע כפיה אינה עולה על דעת המומחים למיניהם, אלן שעשו מיטב שנותיהם בארגונים ריכוזיים, ואינם מסוגלים לראות בעזתים יצורים בעלי אחריות אישית.

המחשבה כאילו שליטה ביטחונית על עזה מחייבת אותנו לפרנס את העזתים אינה רק שגויה מוסרית. היא הבסיס לעיוות החברתי המפלצתי שקם בעזה וביו"ש. חברה שלמה טיפחה אתוס קורבני וינקה מעטיני גופי "צדקה" וזכויות אדם בינלאומיים, כאילו לא קיימות בעולם חלופות אחרות. ארגוני הזכויות הדגישו את נרטיב העם הכבוש שהועיל לזרם התרומות, תוך ניוון אינסטינקט בסיסי של אחריות אישית ופרנסה בכבוד.

גם כאשר התברר כי גופי האו"ם ממנים חינוך ג'יהאדיסטי וגופי הסיוע מסייעים להעברת מחבלים חמושים באמבולנסים, ישראל הקפידה לעצום עיניים ואפשרה להם לפעול בחופשיות ביהודה ושומרון ובעזה. הנרטיב הפלסטיני אודות עם תלותי וכבוש הופנם כל כך עמוק, עד שאף אחת מממשלות ישראל לא מצאה לנכון לנתק את אספקת החשמל והמים כמעט בחינם לאוכלוסיית אויב.

בראייה כלכלית מפוכחת, קיימת הבנה כי מענקי אבטלה הם תמריץ מנוון המדלל את אינסטינקט האחריות האישית ומחסל יוזמה וצמיחה. טיפוח פוזיציית "הנכבשים" ותלותם הכלכלית פגעה קשות בפלסטינים וחיסלה בקרבם את אינסטינקט האחריות והכבוד העצמי. מעולם לא קמה ביהודה שומרון ועזה תעשייה פלסטינית משמעותית.

אקלים נעדר עצמאות ואחריות אישית הוא מצע לגידולי פרא מסוכנים. מענקי הטרור ניקזו את אנרגיית החיים לתרבות אלימות במקום לפרנסה והישרדות.

אבן הראשה של הטיפול בעזה אינו צבאי או מדיני, הוא חינוכי ומוסרי. ביום שאחרי כיבוש מלא של הרצועה יש להשליך לפח את מנגנון התלות והניוון. לצד איסור חוקי על חלוקת מלגות תמיכה וסילוק גורמים המטפחים אבטלה, חובה לחסום בעוצמה ובתקיפות כל העברת כספי טרור מכל סוג שהוא. אין פרנסת תושבי עזה ויו"ש מוטלת על ישראל. מי מהם שיבחר להישאר באדמתו יאלץ לעמוד על רגליו שלו.

סביר להניח כי תושבים רבים לא יוכלו להסתגל למציאות של חיים ללא מלגות ומענקי אבטלה. הם יעדיפו אולי להגר למחנות פליטים במדינות סמוכות ולהקים שם מנגנון תרומות חדש מחוץ לשטחי ישראל. אחרים יעדיפו למצוא דרכם לטורקיה ואירופה, לחפש את מזלם מעבר לים. ישראל חייבת להציב כמטרה דחופה את עידוד ותמרוץ ההגירה מחוץ לרצועת עזה.

המיעוט שיבחר בדרך חיים של עמל, כבוד עצמי ופרנסה עצמית, שיש לה אפקט מצנן על נטיות אלימות, יוכל לחיות תחת ממשל צבאי ישראלי, תוך שיתוף גורמי ניהול קהילתי מקומי. בהינתן שליטה ביטחונית ישראלית בלעדית על כל שטח הרצועה יוכל צה"ל להתמיד במלחמה בלתי מתפשרת למיגור כל צורות חינוך אסלאמי רדיקלי, תוך עקירה נחושה של כל התחלת התארגנות אלימה.

מי יקח אם כן אחריות על עזה? העזתים!


ד"ר יוסי גרינפלד עוסק בשנים האחרונות בחקר שורשי הליברליזם וצלם האדם, כמו גם בשאלות אקטואליות.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

8 תגובות למאמר

 1. ומי שיבחרו להישאר בעזה אבל לא לקחת אחריות, מה יקרה איתם? רעב?! הצחקת אותי! אפילו בישראל לא תמצא רוב למהלך כזה, בטח שלא בחו״ל.

  1. אז תצחק. יש רוב בישראל בקרב היהודים. לא נתאושש מהטראומה אלא אם כן נכה באויב בכח, באכזריות, ללא חמלה

  2. להכות קשה באויב יש בהחלט רוב. אבל כאן לא מדובר על טיפול בחמאס אלא באוכלוסיה שתשאר בעזה ביום שאחרי חיסול החמאס.
   אני בספק גדול אם הרוב הזה ישאר חודשים אחרי המלחמה, כשכבר לא יהיה אויב בדמות החמאס. כבר עכשיו רואים שאפילו ראש הממשלה הימני אינו מעוניין ליצור משבר הומניטרי בעזה כפי שהמאמר דורש (ובצדק), אז החצי השמאלי של המפה הפוליטית?!

 2. לא צריך לדאוג ולא לשלוט על עזה. שיהגרו.
  אם בישראל היו חכמים לא היו מעסיקים את ערביי יו"ש והם יהגרו מכאן.

 3. מה אכפת לנו האי עבודה של העזתיים? המטרה לדחוק אותם החוצה
  —————————

  א) מטרת העל של כל הפעילות הזאת חייבת להיות שחרור מוחלט של כל תא השטח עד נחל הבשור כשלב ראשון. החרבת כל הבתים. למעט ביה"כ העתיק בעזה (בעל רצפת הפסיפס בעברית) ואולי כנסיה שכבר נפגעה בידי המוסלמים כל עזה מעל הקרקע חייבת להיות משוטחת – לא יהיו בניינים או בתים או מרכזי קניות. החרבה עד היסוד של בתי החולים וכל בנייה קיימת. תחת הקרקע צריך לחתום את כל הכניסות והיציאות. ללא אויר מבחוץ מי שנמצא בתת הקרקע יחנק למוות . אין מה להכנס אל תת הקרקע למעט בידי רובוטים נושאי מצלמות IR למטרות מודיעין.

  ב) לאחר דחיקת כל המוסלמים אל מדרום לנחל הבשור, לשטח את מחנות המרכז באותו האופן ובמקביל את חאן יונס. יש לדחוף את כל המוסלמים לרפיח שגם אותה צריך להחריב כך שלא יהיו בניינים אלא שישבו על הקרקע ויאכלו רק אם מצרים תכניס להם מזון ומים. יש לנתק בעתיד את צנרת המים גם לדרום כך שיהיו תלויים לחלוטין בכניסה בדוחק של המצרים. כיום כל הפוקוס על עזה. יש גבול לרצון המצרי להמשיך ולתספק אותם. לכשימאס לעולם הפוקוס יעבור למקומות אחרים הגלובוס. ק"מ מצפון לרפיח יש להקים בשנת 2025 עיר עברית בת 200,000 תושבים. בניה מודרנית. פארקים רחבי ידיים. חוף ים מהמם. מסעדות דגים על חוף הים. קו רכבת שיגיע לעיר חדשה שניתן לקרוא לה קטיף. קו הרכבת יחבר את ת"א עד אשדוד ואשקלון והעיר החדשה.

  מדרום לעיר יהיו מוצבים עם מקלעים על מנת שאף אחד לא ינסה להכנס. לשלול לרפיח גישה לים. וכל תנועה שלהם היא למצרים או למי שיהיה ויזה לחו"ל אפילו דרך ישראל.

  ג) לאחר הפתרון בעזה ועדיף במקביל לו לא להעסיק תושבי יו"ש כלל. לגרום גם להם להגר. בעזה יש 1.3 מיליון מוסלמים וכן- 1.5 מיליון ביו"ש רק באי מתן עבודה ניתן לגרום לרובם להגר את מחוץ לנהר הירדן או מצרים בטווח של חודשים עד שנים בודדות.

 4. כאשר בעלות הברית כבשו את גרמניה הנאצית,

  הם נשארו שם שנים רבות, גם ע"מ לוודא שהחינוך הגרמני לא מצמיח פיהרר חדש. הגרמנים אף אולצו לבקר במחנות ההשמדה.

  ביפן, בה השנאה לזרים והלוחמנות היו מושרשים עוד יותר עמוק – למשל בלחימה באיים סביב יפן (בדרך אל יפן עצמה),משפחות התאבדו עם ילדיהם בקפיצה מגובה רב (!!!!!) מתוך אמונה שבעלות הברית יהרגו את כולם – זה היה אף יותר מכך. היפנים ממש אולצו ללמוד על עמים אחרים, ההיסטוריה שלהם, תרבותם והסבל שהם (היפנים) גרמו.

  על מנת לנצח נאצים, לא מספיק לנצח צבאית. לדחוק אותם החוצה מהמחילות ולהאשים פושעי מלחמה ישירים,

  (קצרה היריעה מלסקור כאן את פשעי המלחמה של חמאס דאעש. רק להמחשה, חטיפה – איפה פושעי הצלבנים האדומים? – מוגדרת כפשע נגד האנושות! משפטי נירנברג הידועים, היו על פשעים אלה. לא פחות! ה-ICC צריך לרוץ לכאן, אם היה באמת נאמן לחוקה של עצמו. אני מודע כמובן' לבדיחה של """בית המשפט""" הזה, אשר בהסכמת רוצחי הישראלים עבור פרסים מאוסלו, פתח ועדיין "חוקר" את מעשי ישראל והחמאס, יום ***למחרת** חטיפת 3 הנערים ז"ל. אך זה שהם בדיחה צינית וניצול הדמוקרטיות המערביות – כמו מינוי שגריר איראן לאו"ם, עלי בחריני לתפקיד יו"ר הפורום החברתי במועצת זכויות האדם של האו"מ במאי 2023 – לא מפריע לנו לשפוט אותם לא לפי החוק הישראלי בלבד אלא כמו את מרטין בורמן, הרמן גרינג, וילהלם קייטל, יואכים פון ריבנטרופ ויוליוס שטרייכר וגזר דינם חייב להיות זהה [וכן אני מודע לכך שרוצחי הישראלים עבור פרסים מאוסלו, יגיעו עד העליון במטרה שגזר דינם של הברטנרים שלהם לקורבנות עם שלום, יהיה שונה ממה שהברטנרים עשו לאחרים])

  אז על מנת לנצח נאצים, לא מספיק לנצח צבאית. לדחוק אותם החוצה מהמחילות ולהאשים פושעי מלחמה ישירים, ההיסטוריה אכן מוכיחה שחובה לדאוג לאחריות אישית ושינוי דרכיו של כל נאצי ונאצי, גם אם לא השתתף אישית בפשעים נגד האנושות.

  אפשר לנהל דיון האם אנשי הדאעש בעזה, יבצעו זאת בעצמם או שנדרשת דה-נאציפיקציה (https://en.wikipedia.org/wiki/Denazification) כמו שעשו בעלות הברית לאחר הפשעים הגרמנים והיפנים. אך הדגש על כך שאוכלוסיה השמחה והצהלת למראה המעשים הנוראיים (ולא רק, המסכנים מדאעש עזה, בחרו בחמאס דאעש מחוסר ברירה בבחירות), היא אוכלוסיה חולה ונצחון צבאי בלבד, אכן איננו מספיק לבדו. נדרשת, אף חובה, אחריות אישית של העזתים.

  נב. חושבים שאני טועה? בטוחים שאני מגזים? רוצים להוכיח את טעותי? בבקשה, רק בין השקרים של כל סמולן שקרן ופומפוזי, פשוט השיבו בבקשה על השאלה הבאה:

  עזרה לנוכל הסמולני א) כמה עזתים אתם רואים פועלים לחילוץ החטופים???!

  וזה בהווה, לא בעבר. לעצור את ההתקפה של פרעי אדם מחמאס דאעש, נניח ותושבי עזה ה"מסכנים" לא יכלו. זה התרחש בעבר, הרחק מביתם, לא היית להם (נניח) שליטה על כך. אבל החטופים נמצאים שם היום. מוצעדים ברחובות ו… (קשה אפילו לכתוב על זה). כמה צדיקי הדור אתם רואים שם, שפועלים *עכשיו* ו*בתוך השכונה שלהם* להפסיק את זה?

  יודעים מה היה קורה במדינת ישראל, אם אפילו היינו רק מקרבים את אסירי דאעש חמאס, חבריהם של הרוצחים ואנסים המתועבים, לגדר, לאיזור המטווח ע"י רקטות ופצמ"רי השלום??? ומשהו קצת יותר קרוב למה שפרעי אדם מדאעש חמאס עשו, יודעים???

  אז ספרו לי על "בלתי מעורבים" ו"מוסריות" של תושבי עזה, כאשר הם יעלו על בריקדות לא כדי לאנוס ילדות ישראליות ולשרוף תינוקות ישראלים בתנור (הנשימה נעתקת), אלא כדי להציל את מי שנחטפו. הסינים שמדוכאים כבר עשרות שנים, יוצאים לכיכר טיאננמן לעמוד מול טנקים. עד ש*העזתים* יתחילו לפעול כדי להחזיר לכאן ילדים בני 4 (!!!), אין בלתי מעורבים ברצ"ע.

  1. מסכים עם החצי הראשון אבל אין מה לבוא בציפיות לתושבי חבל עזה.
   פשוט תשאל את אנשיצד״ל כמהמשתלם להילחם לצידנו. כל עוד אהוד ברק יכול עדיין להסתובב ברחובות ישראל בראש זקוף ומישהוא מוכן להקשיב לו, אין לנו זכות לצפות לשיתופי פעולה.

 5. לא רק רובי סער אם קנה ארוך. כל ישוב, גם במרכזת צריך מרגמות ומלאי של תחמושת. אנחנו פגשנו רוע מוחלט של השמדה אם סיוע מבפנים. קבוץ בארי לא עונה, האוגדה לא עונה (נשחטו בשנתם), צוות טקילה לא עונה, שלדג לא עונה. הרמטכ"ל והמטומטם שבעיות האקלים בלבד מעניינות אותו, הלכו לישון אחרי הישיבה הלילית. 6 שעות עד לבוא מסוק ראשון וכוח קרקעי.