השבתאים החדשים סוגדים לפלא-יועץ בבולגריה

חצר ביזנטית, קרקס נודד, בכיכובם של פוליטיקאים, קציני משטרה וצבא, אנשי עסקים ועבריינים שכולם עולים לקברו של הרב פאפו.

“נגזר עלי לכפר על חטאי הדור”, אמר הרב פינטו לחסידיו • ומיהם חסידיו: חצר ביזנטית, קרקס נודד, בכיכובם של פוליטיקאים, קציני משטרה וצבא, אנשי עסקים ועבריינים שכולם עולים לרגל לקברו של הרב אליעזר פאפו • משום מה הם מעדיפים לרוץ לבולגריה במקום ללכת למקום קרוב כמו הר הזיתים, שם טמון הרב אלקלעי שהקדים את הרצל ברעיון הציוני

.
חצר ביזנטית. הרב פינטו. צילום: פלאש90

אם נתתי שוחד, אגלח את הזקן ואוריד את הכיפה, כי אני לא רב יותר.
(הרב יאשיהו פינטו בראיון למעריב)

לפני מספר חודשים תינה הרב יאשיהו פינטו את צרותיו המשפטיות באיגרת לחסידיו בה קבע: “נגזר עליי לכפר על חטאי הדור… ישנם אנשים או דורות שחטאו חטאים כבדים מנשוא ועל כך הגיעו עונשים כבדים. הקדוש ברוך הוא ברחמיו דוחה את ביצוע הגזירה ומטיל אותה על אנשים חזקים יותר ברוחם ובנשמתם”.

בהמשך דבריו, השווה הרב פינטו את עצמו לעשרת הרוגי מלכות שעל פי הפרשנות הוצאו להורג בכדי לכפר על חטא מכירת יוסף. משנתברר כי הרב פינטו שווה במעמדו הרוחני לעשרת הרוגי מלכות, נותר לתהות מדוע ר’ עקיבא יצא פראייר ולא חתם הסכם עד מדינה עם פרקליטות רומא? היה ר’ עקיבא מזמר כציפור שיר ומשתנקר על רבי חוצפית המתורגמן או על ר’ ישמעאל כהן גדול ויוצא פטור מכל העסק המטריד של מסרקות הברזל שממש הורסות את האפידרמיס.

בעוד שבוע וקצת יפקוד הרב פינטו את קבר “הפלא יועץ”, הרב אליעזר פאפו בבולגריה. אני מניח ששמעתם על המסע הקדוש. מדי שנה סמוך לערב יום כיפור, נוהג הרב פינטו לטוס לבולגריה בחברת חבורה רב-גונית. חסידי הרב הם חתיכת חצר ביזנטית משעשעת. פוליטיקאים בהווה ובעבר, קציני משטרה וצבא בדימוס, אנשי עסקים ועבריינים. “רבי פאפו, זה קודש קודשים, מעלה גדולה שאין כדוגמתה”, הם נוהגים לומר בשבח הנסיעה. מעניין אם גם השנה הם ילוו את הרב פינטו במסעו הרליגיוזי.

לשאלתכם, הרב אליעזר פאפו (תקמ”ו, 1786-  כ’ בתשרי תקפ”ח, 1827), מורו הרוחני של הרב פינטו קבור בעיירה הבולגרית, סילסטרה. מרבית עיסוקו התורני היה בענייני מוסר ועיקר פרסומו התורני היה ספר המוסר הפופולארי ה”פלא יועץ” העשוי פרקים קצרים לפי סדר האלפבית. חיבור העוסק באתיקה יהודית באופן בהיר ונגיש. בכותרת הספר גנז הרב פאפו את שמו פל”א – אליעזר פאפו. בהקדמה כתב “קראתי שם הספר הזה פל”א יועץ כי בתיבת פלא רמוז שמי… יועץ אנוכי לעצמי ולאנשי גילי אנשי סגולה”.

אוהבי התנ”ך מכירים את הצירוף “פלא יועץ” מישעיהו ט’ (פסוק ה) “כִּי-יֶלֶד יֻלַּד-לָנוּ, בֵּן נִתַּן-לָנוּ, וַתְּהִי הַמִּשְׂרָה, עַל-שִׁכְמוֹ; וַיִּקְרָא שְׁמוֹ פֶּלֶא יוֹעֵץ, אֵל גִּבּוֹר, אֲבִי-עַד, שַׂר-שָׁלוֹם”. הפרשנות המסורתית והאקדמית כאחד סוברת שהנביא מדבר על המלך חזקיהו, המלך הצדיק שנולד למלך אחז הרשע. אגב אורחה אנקדוטה, על פי התיאולוגיה הנוצרית המקובלת, אחת ההוכחות לבשורת הולדתו של ישוע בתנ”ך, קרי בברית הישנה נעוצה בפרשנות של אותו פסוק ה’ בפרק ט’ ישעיהו.

MENASHE ARBIV
צרות בחצר. ניצב לשעבר מנשה ארביב, החשוד במעורבות בפרשיית פינטו. צילום: פלאש90

זהירות, שבתאות

מדוע בחר הרב פאפו דווקא בכינוי פלא יועץ? ועוד בבלקן של תחילת המאה ה-19 בו רבים עדיין החזיקו בסתר בתפיסות שבתאיות? יתרה מזאת, בספרו קיימים ציטוטים לפעמים מלה במלה מהחיבור “חמדת ימים”, ספר שנחשד בשבתאות והיה מוקד למחלוקת עזה. הרב יעקב עמדן (היעב”ץ) אמר עליו: “הצצתי בו שעה מועטת ונרתעתי לאחורי, אז ידעתי מה טיבו ושמץ מינות ש”ץ שר”י (שבתי צבי שם רשעים ירקב) המובלעת בתוכו בשקוצים ורמזים אין מספר”. הרב יהודה פתיה, ממקובלי ורבני בבל סיפר כי חלם שהמחבר של ספר זה הוא אדם רשע. גם האקדמיה סוברת שמדובר בחיבור שבתאי. אין ספק ששבתאותו של הרב (ישראל) יעקב אלגאזי, המביא לדפוס והפרשן המקורי, אינה מוטלת בספק.

אני לא חושד ברב פינטו בשבתאות חלילה, אני בספק אם למד או דן בנושא, אבל אני כן תוהה אם הרב פאפו הקבור בבולגריה נבחר וסומן כמורו הרוחני של בבה הטייקונים גם בשל העובדה שהיה פנוי. הרי מן המוסכמות שקברות משפחת אבו חצירא במרוקו ובמצרים הם קניינם הרוחני והחומרי של המשפחה בה מרובים הרבנים בעלי כינויים של מכשור רפואי מתקדם. וקברי האדמו”רים האשכנזים שייכים מן הטעם הזה לחצרות החסידות הרלוונטיות. הרב פינטו טוען כי נקשר ברב פאפו משום שהיה מסור לקהילתו עד כדי כך שבזמן כהונתו כרב קהילה, איש לא נפטר ולא פשט רגל. דומה שאכן פחתו הדורות. משום שבקהילתו של הרב פינטו דווקא פשטו רגל גם פשטו. החסיד נוחי דנקנר והחסיד אילן בן דב יכולים לספר דבר או שניים על צרות פיננסיות בשנים האחרונות. גם צרות פליליות נפלו על חסידי הרב, ג’קי בן זקן ופואד בן אליעזר כמשל. נראה שנכון יותר היה להשתטח על קבר אחיתופל.

מעניין אגב, שתלמידו הבולט של הרב פאפו היה הרב יהודה חי אלקלעי (1798 -1878) שבזמן אמת עלה על רבו בפרסומו ובמשקלו ההיסטורי. הרב אלקלעי אם זכור לכם משיעורי ההיסטוריה היה ממבשרי הציונות. לאחר שלמד אצל הרב פאפו פגש הרב אלקלעי ברב יהודה ביבאס והושפע רבות מהשקפותיו בעניין גאולת ישראל. מבלי להפחית בגדולתו התורנית של הרב פאפו נדמה כי דווקא ההתקשרות במורו השני – רבי יהודה ביבאס, העניקה לרב אלקלעי את ייחודו וייעודו ההיסטורי. משעה שדבק הרב אלקלעי ברב ביבאס, הקדיש את חייו לחזון הציוני. יש להדגיש כי הרב אלקלעי לא הסתפק רק ברקימת חזון דמיוני אלא תכנן תוכניות מעשיות לפרטי פרטים. הוא דיבר על תחיית הלשון העברית לפני שאליעזר בן יהודה נולד. הוא פנה לסולטאן הטורקי ולמעצמות בבקשה להקמת מסגרת מאורגנת ליישוב הארץ תוך התווית תוכנית מדינית מפורטת שהקדימה את הרצל בחצי-מאה. הוא  נזף בחולמים ובבעלי הדמיונות והטיף לצעדים מעשיים ולפעילות יצרנית בארץ ישראל. לאורך המאה ה-19, הגשימו תלמידי רבי יהודה ביבאס והרב אלקלעי את משנת רבותיהם. הם עלו ליפו מרחבי האימפריה העות’מאנית, צפון אפריקה והקהילות הספרדיות במרכז אירופה. הם פרנסו עצמם, הקימו את “מקווה ישראל” והכינו למעשה את התשתית המוסדית לקליטת יהודי מזרח אירופה שהגיעו לקראת סוף המאה.

ואיש אינו משתטח על קבר הרב אלקלעי

את משנתו המדינית פרס הרב אלקלעי בספר “גורל לה'”. תוכנית ציונית מפורטת להקמת בית לעם יהודי בארץ ישראל שכללה יסודות ארגוניים ופוליטיים שיצוצו 50 שנה מאוחר יותר בספרו של הרצל, “מדינת היהודים“. יש אישוש לסברה כי הרצל הכיר את הרעיונות שהועלו בספר. סבו מצד אביו,  שמעון לייב הרצל, היה חבר בבית הכנסת בזמלין (והתוקע בשופר) שהרב אלקלעי כיהן בו כרב. אביו של תיאודור הרצל, יעקב הרצל היה תלמידו של הרב אלקלעי.

בשנת 1874 שב הרב אלקלעי ממסעותיו לארץ ישראל, הוא ניסה לעודד את רעיון שיבת ציון והתפלמס בלהט עם רבני היישוב הישן שחיכו (ומחכים עדיין) למשיח. הוא פעל בדחיפות ומתוך הכרה שהזמן אוזל. הרב אלקלעי סבר שחלון ההזדמנויות יימשך מאה שנה. בהקדמתו לקונטרס “שלום ירושלים” הוא כותב: “מאה שנה, מן היום ועד שנת התרצ”ט, כי אחריה באה שנת ת”ש (1940) חס ושלום”. ומה קרה ב-1940 כולם יודעים.

הרב אלקלעי נפטר ב-1878 ונקבר בחלקת הספרדים בבית הקברות בהר הזיתים. חסידי הרב פינטו, רבים מהם בכירים בעבר ובהווה בזרועות הביטחון השונות, פוליטיקאים, טייקונים ועסקנים טסים עד בולגריה כדי למצות את תשוקתם להשתטח על קברי צדיקים דווקא על קבר ה”פלא יועץ”, מורהו הרוחני של הרב פינטו, בבה המחובר בעבותות לחסידות סאטמר האנטי ציונית (שם בנו יואל כשם האדמו”ר הגדול של סאטמר, הרב יואל טייטלבויים הוגה ההשקפה החרדית האנטי-ציונית החריפה ביותר).

וכך, בעוד אלו טסים לבולגריה אחוזי בולמוס רוחני; תלמידו הגדול, הרב אלקלעי, הרב הספרדי שבישר את שיבת ציון ואת הקמת מדינת ישראל, הקבור בהר הזיתים, (יום פטירתו יחול בד’ תשרי) לא זכה לכבוד הראוי לו, לא בחייו ולא אחר פטירתו. ההמונים אינם פוקדים את קברו. הוא לא יודע לייעץ בעסקאות נדל”ן במנהטן.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

6 תגובות למאמר

 1. אראל סג”ל אני חולק עליך בכל נוגע להגדרה “שבתאים”.

  נ.ב כדי שתדע שיש קוראים “יהודים” פה באתר לא בעלי אותם מידות של קו מחשבתך. כשאתה רוצה לבקר זרמים אחרים ביהדות שקול פעם שניה לפני מה שאתה כותב, ודע שיש מספר גדול של מאמנים בעבודת ה”לב” היהודי, ולא הקו הרציולני בלבד.
  (למען הסר הספק לא “איש החצר” של הדמות שאמרת, אבל איש שמכוון לתיקונים ועלייה לקברי צדיקים).

  המאמר שלך יותר נשמע בתור פובליציסט מאשר פלומוס בתוך החברה היהודית.

 2. דוקא עיצת אחיתופל היתה טובה, אבל אבשלום לא קבל אותה.
  שמואל ב פרק יז
  יד ויאמר אבשלום, וכל-איש ישראל, טובה עצת חושיי הארכי, מעצת אחיתופל; {ס} ויהוה ציווה, להפר את-עצת אחיתופל הטובה, לבעבור הביא יהוה אל-אבשלום, את-הרעה. {ס}

  1. עצה המקדמת מטרה רעה, היא טובה או רעה?

   לפי היהדות מטרת אחיתופל היתה רעה, ולכן בגלל שהעצה מקדמת רוע, היא עצה רעה גם כן.

 3. חצר ביזנטית, קרקס נודד, בכיכובם של פוליטיקאים, קציני משטרה וצבא, אנשי עסקים ועבריינים
  אהבתי את התיאור הקצר והמדוייק

 4. לא מכיר אותכם אבל סמוך ובטוח שאתם ניזונים כמו ערפדים מהתקשורת בישראל, ולכן אני בתור אדם או אחד מהקרקס קרוב לכבוד הרב 7 שנים ונמצא כמעט בכל אירוע בישראל או בחו’ל,יודע שמתי שהפרשה תתגלה במלואה לכתבים ממורמרים כמוך שמוליכים שולל יהודים מסכנים ולוקחים מהם את הזכות לעולם הבא, לא יהיה מקום מחמת הבושה.