האיש שהם לא הצליחו לאלף

נתניהו מיוזע? לא באנו לבחור דאורדורנט. ריח הבחירות באוויר, ורינה מצליח כבר לוחצת פול גז: רק לא ביבי.

מיוזע? לא באנו לבחור דאורדורנט; ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: פלאש90

מוצ”ש, אחרי מתקפת העיתונים המשובטים, המטחנה נמשכת בערוץ 2. רינה מצליח לוחצת על דוושת קמפיין רל”ב – רק לא ביבי. הכל כשר. הכל מותר. לא יושרה ולא אתיקה עיתונאית יעצרו את עמיתיי. בבחירות 99′ זה עבד. התקשורת התגייסה וביבי הושמד. חוששני שאנו לפני שידור חוזר. זה כבר התחיל.  מסכת ארוכה של שטיפת מוח ושנאה ארסית לגופו של אדם. הפוליטיקאים מהשמאל יכולים לנוח, התקשורת תעשה את העבודה.

אחת המנות הסיניות האותנטיות שלא תמצאו במסעדות סיניות במערב אלא רק בסין היא מנה בשם “שלוש חריקות”. זוהי מתאבן המוגש בעיקר במחוז גאונגדונג ומעורבים בו ולדי עכברים שזה עתה נולדו. שמו ניתן לו משום שהוא חורק שלוש פעמים: כשמרימים אותם, כשטובלים אותם ברוטב צ’ילי, וכשנוגסים בו. מגעיל? בטח. אבל מגעיל אותי יותר מה שקורה בזירה התקשורתית פוליטית בכל הקשור לראש הממשלה. חריקה ראשונה, בוחרים את האויב האולטימטיבי, ביבי, לא דנים או מתווכחים איתו על מהות אלא רק אד הומינם. חריקה שנייה, מייצרים סביבה תקשורתית סטרילית ליריביו ומנגד ברכות חמצון מבעבעות לכל אידיוט שיגיע לאולפן כדי לתמוך בו מול רוב מוחלט. והחריקה השלישית היא חוק ‘ישראל היום’, חוק אנטי דמוקרטי, אנטי פלורליסטי שנחקק רק לפני שבועיים בכדי לסגור את העיתון היחיד שקם כדי להוות משקל נגד לגיוס הכללי. לא תשמעו אותי תומך בתכנים המערכתיים של ‘ישראל היום’, או מגן על איכותו. ישראל היום הוא עיתון לא טוב, התמיכה שלו בנתניהו נעשית בשלומיאליות, ירחמיאליות ובבוטות חסרת עידון. אבל שימו לב, הבחירות הללו רק מוכיחות שוב את הצורך שהיה וישנו בכלי תקשורת אחד ויחיד שלא ינגן את המנגינה הקולקטיבית.

רצח רבין ושנאת נתניהו

היחס אל נתניהו חורג מיחס עוין אל יריב פוליטי אלא נע על הספקטרום שבין תיעוב אנין לשנאה גלויה ויוקדת. אינטלקטואלים וילדי פוסטרים, עיתונאים ואמנים, מאוחדים ברגש השלילי כלפי ה”ביבי”. יש גם פרדוקס. מחד, נתניהו הוא דמון שטני כל יכול הפועל על פי מרשם אידיאולוגי הזוי ומסוכן, אך בו בעת הוא גם רכיכה מיוזעת הססנית ומבוהלת. הכל אישי מול נתניהו. הכל מותר תוך התעלמות מנומסת מעובדות, מכללי היגיון או הישגים מוכחים. נתניהו לא נשפט בקנה מידה אנושי, של אדם בעל יתרונות וחסרונות, נתניהו הוא הרוע המוחלט.

את שורשי השנאה אפשר לאתר  במפת המבנה השבטי המסוכסך של עם ישראל לדורותיו. בהיסטוריה של התנועה הציונית, בשסע העדתי ובחיכוך בין דת ולאום שנולד עם תנועת ההשכלה. דומה גם שאיש לא יחלוק כי קו פרשת המים ביחס לנתניהו הינו  רצח רבין. נתניהו יהיה לעד, האיש מהמרפסת שהסית נוכח תמונת רבין במדי אס. אס. זה לא משנה מי היה מקור התמונה ומי הביא אותה לכתבים. גם לא העובדה שנתניהו לא הבחין בה בזמן אמת. אפילו התיעוד שלו אומר למפגינים הצועקים, “הוא לא בוגד, הוא טועה”, לא תסייע. המיתוס התקבע. הסימון כנבל התרחש בשעת חילופי משמרות בחברה הישראליות. האליטות מול ישראל השנייה. השבט הלבן, קרי אשכנזים חילונים ומי שהסתפח אליהם תרבותית, מול היהודים המסורתיים. ליברליזם מול שמרנות וכו’. נתניהו הפך לסמל לכל מה שרע, לכל מה שמאיים על ישראל הישנה והטובה. שם קוד למתנחלים ,לחרדים, לפרימיטיביים.

מה לא עושים למען רק לא ביבי; ראש האופוזיציה יצחק הרצוג באולפן שישי, ערוץ 2. צילום מסך
מה לא עושים למען רק לא ביבי; ראש האופוזיציה יצחק הרצוג באולפן שישי, ערוץ 2. צילום מסך

אולי זה לא היה פוטש קלאסי

סיבה נוספת לשנאה היוקדת היא שנתניהו נראה כמותם, כמו האליטות. רחביה, סיירת מטכ”ל, אם.איי.טי. הוא מדבר כמו אליטות אבל הוא לא חושב כמותם. הם לא הצליחו לאלף אותו כמו שאילפו את ציפי לבני, כמו שיאלפו את כחלון התם. אין ספור פעמים שמעתי מבני שיח, “הוא הרי יודע איך יראה הפתרון בסוף. שתי מדינות, קווי 67′ וחלוקת ירושלים”.

אבל נתניהו מתעקש על האידיאולוגיה הארכאית שלו, מוקף במורשת אביו הפרטיקולארית יהודית, ולא ליברלית אוניברסאלית. נתניהו של תסביך הגטו המוקף עוזרים בכיפות הסרוגות. פה ושם הוא מזגזג לכיוון המחנה הנכון אבל בגדול, הוא סרבן. לפעמים אני תוהה, מה הם יעשו ביום שנתניהו לא יהיה שם יותר.

אז הולכים לבחירות. למה? ככה. היגיון בהתנהלות אנושית – ופוליטיקה עוסקת באנשים לא רק ברעיונות – נחוץ כמו פרספקטיבה בציור. אבל רק כאמצעי ביטוי, כפילטר, לא כקריטריון יחיד של מציאות. אין היגיון בבחירות כשם שאין היגיון בהתעקשות של לפיד על מע”מ אפס. נתניהו חש בטבעת חנק נסגרת עליו. הלל קוברינסקי ואורי שני יועצי לפיד לחצו עליו ללכת לעימות עם נתניהו. הם היו בטוחים שהמיוזע מבלפור ימצמץ ראשון. הם סיפרו ללפיד שנתניהו בפאניקה, שעוד רגע הוא שובר אותו. לפיד סמך עליהם, הוא לא הבין שנתניהו הגיע לנקודת האל חזור.

נתניהו שרגיל לחבטות, נתניהו שמתמודד כבר שש שנים עם ממשל אמריקאי עוין, לנתניהו הזה נמאס לפחד מלפיד. וכן, אולי זה לא היה פוטש במובן הקלאסי, אבל היו גישושים עם החרדים להדיח את ראש הממשלה המכהן.  לכן הבחירות כעת, בניגוד לדברי לפיד אינם פחדנות. במידה מסוימת אני חושש, הבחירות הן משאלת מוות פוליטי (מטפורי כמובן) של מנהיג שספג כמויות זבל וקץ בהן.

בואו לא נטעה, מותר לבקר את נתניהו, מותר להתנגד לו, מותר לתקוף את העמדות שלו ולהצביע עבור יריביו הפוליטיים. מותר לשמאל לעשות הכל כולל להתאחד בכדי להפיל את נתניהו. ותתפלאו, גם אני יוצא מנקודת הנחה שהשמים לא יפלו ברדת נתניהו מההיסטוריה. ואולי, ראש הממשלה שיבוא אחריו יתגלה כמתת אל, כמי שמסוגל להשכין שלום עלי אדמות, לחסל את העוני, דאע”ש והחמאס ביד אחת ובידו השנייה להיות דמוקרטי ויהודי באופן שרק ציפי לבני מסוגלת לשנות שלוש פעמים ציוצים בטוויטר. ראש ממשלה שיהיה ימני ושמאלני כאחד, אדם שיהיה במקום הנכון בו המים הופכים לפושרים ונעימים עבור כולם. אבל, וכאן מגיע אבל גדול, שחקו הוגן. דברו על רעיונות, תפיסות עולם, התנהלות פוליטית ומוסרית לא על בלוטות הזיעה של נתניהו. אנחנו לא בוחרים דאודורנט.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

25 תגובות למאמר

 1. מה נהיה עם המאמר ביבי אחד ביום? התמסחרתם סופית או שתמיד הייתם כאלה ורק רואים את זה לקראת בחירות?

  1. תגובה שמאשרת את כל מה שנכתב למעלה…

 2. אראל המאמר מוצלח וחד כרגיל.
  אודה לך אם תפסיק לעשות שימוש בדימויים דוחים כמו שלושת החריקות הנ״ל או הצב שנסוג לתוך השריון משבוע שעבר. זה נורא מיותר.

  1. מאמר נכון, קצת קשה לחכות ליום שאחרי שיהיר לפיד וגברת הרצוג יושפלו כי אחרי צוק איתן גם אחרוני אטומי השכל שכול חייהם מתמקדים בשני מקומות קדושים – נתב”ג והקניון מותגים הקרוב
   לביתם – גם הם הבינו שערבי ששולט בשטח ז”א טרור וטילים

   תוותר באמת על תיאורי גועל – זה טוב לשיחות עם שמאלנים אשכנזים בת”א לא עם יהודים .

 3. התאכזבתי ממך אבל המחנה הלאומי עובר טלטאלה.
  ועדיין אסור להפקיר את המדינה לשמאלנים כי עדיין המדינה. לא מאובטחת.

 4. טעות!!! הם הצליחו לאלף אותו חלקית. אומנם לא לגמרי אבל סך הכל האילוף שלו די מוצלח. בעיני נתניהו השמאל הוא האדון והוא דואג לשמר אותם בצמרת מערכת המשפט. נתניהו ככלב מאולף השומר על אדוניו הודף כל נסיון ליצור מערכת משפט מאוזנת ודואג שהיא תאוייש בעיקר באנשי שמאל קיצוני מויינשטיין ועד בכלל.

  1. בהחלט! הגיע הזמן שנצביע למפלגה ימינית אחרת, ביבי הוא ברברן עלוב נפש וצבוע.

 5. מה שמשגע אותם אצל נתניהו זה ה
  IQ180
  שלו. לא יעזור כלום קנאה זה שם המשחק אצל היהודים בכלל ואצל השמאל בפרט.
  חייב להיות חוק שכל מועמד לכנסת ה-
  IQ
  שלו חייב להתפרסם. אני רוצה לבחור אדם אינטלגנטי ולא קומבינטור נואם שקרן טיפוסי.

 6. מצטער, אבל זה לא יעבוד לכם הפעם. בתור מצביע ביבי לשעבר, ובתור מי שחושב כמוך שיש התנכלות לימין מצד התקשורת, הפעם נתניהו עבר את שיא שיאי הגבולות. הבן אדם הזה תינוק אגואיסט שהצליח לרב עם כולם: בנט, לבני, מופז, ליברמן, לפיד הצליח להבריח את כחלון וסער. די. הגיעו מים עד נפש. במקום לעבוד עם קואליציית מרכז ימין חלומתית שהייתה יכולה להביא לפריצות דרך משמעותיות בכלכלה ובתחומים האזרחיים-דתיים, הוא תקע מקלות בכל יוזמה והעדיף להשפיל את לפיד ולמוטט את הכלכלה שלנו רק שחלילה לפיד לא ישיג הישג במשרד האוצר. בושה וחרפה. מפלגת רק לא ביבי צריכה לנצח וזה כבר לא משנה מי, אי אפשר לתת לו להמשיך לקדנציה רביעית. לא דמוקרטי בעליל והוא אישית גם קטסטרופה. מעדיף קואליציית שוחד לחרדים.

 7. מקווה מאוד כי משה פייגלין יעלה לראשות הליכוד ויחליף את ביבי הרמאי; הוא היה צריך לגרום לחקיקתו של חוק הלאום, אך הוא לא “הספיק” לעשות זאת כמובן, אתם יודעים כדי שנצביע לו והוא “יבצע” זאת. אני עדיין זוכרת שהוא שיחרר מחבלים תמורת כלום, נתן הפסקות הומינטאריות לעזתים הארורים, ולא די בכך הוא לא הגן על החופש הדת של העם היהודי. אין סיכוי שבעולם שאצביע לאיש מרמה ושקר הזה!אני אצביע לבית היהודי כנראה, מתוך ברירת מחדל.

  1. לא אנונימית ולא נעליים אלא טוקבקיסטית של השמאל שהחדיר למחנה הלאומי גם את פייגלין (כדי להציג את הליכוד כהזוי ומשיחי ולהרחיק ממנו מצביעים חילוניים) וגם את בנט (כדי למשוך מצביעים חילוניים שיעזבו את הליכוד, יחלישו אותו ולא יאפשרו לו להיות מפלגה גדולה שיכולה להקים קואליציה לאומית). גם פייגלין וגם לפיד הם שלוחי השמאל רב הפרובוקציות והנוכלויות.

  2. שטויות במיץ עגבניות! משה פייגלין הוא ימני אמיתי, הוא היחיד שתמך בראש עיריית אשקלון ומזה שנים עולה להר הבית. השמאל ממילא מציג את כל מי שמתנגד לעמדתו כהזוי. אם כבר נראה לי שאתה טוקבקיסט של שמאל…

  3. לא שטויות ולא מיץ עגבניות – מי שהפעילות הפרלמנטרית העיקרית שלו היא עלייה להר הבית ותמיכה בלגליזציה של קנביס יכול להיות רק פרובוקטור שמנסה להזיק למפלגה שבה הוא הטיל את ביצי הקוקייה שלו.

  4. עיקר הפעילות הפרלמנטרית שלו היא לא עלייה להר בית, כמו כן העלייה להר הבית צריכה להיות דבר מובן מאליו כחלק מחופש הדת במדינת העם היהודי! חופש דת לא מגיע רק למוסלמים רצחניים!

  5. פייגלין = בנט, אחד מנסה להרוס את הליכוד מבפנים כדי להחליש אותו אלקטורלית והשני מנסה להרוס אותו מבחוץ על ידי משיכת מצביעי ליכוד ל”בית היהודי” ומניעת האפשרות שהליכוד יהיה מפלגה גדולה שמקימה סביבה קואליציה לאומית. שניהם סוסים טרויאני במחנה הלאומי.

  6. שניהם סוסים טרויאני במחנה הלאומי” כן, בטח הרי ביבי כזה לאומי שהוא מינה את ציפי לבני לשרת המשפטים….”

  7. מינה את ציפי לבני? כי הליכוד לא קיבל מספיק קולות בבחירות, בזכות פייגלין שדוחה מצביעים שפויים, וגם משום שהבית היהודי בראשות בנט עוד לפני הבחירות רקם את מזימת הברית עם יש עתיד ויאיר לפיד. בקיצור, השמאל גם מחדיר למחנה הלאומי סוסים טרויאניים וגם מאשים אחר כך את המחנה הלאומי בתוצאות של החדירה הזאת.

 8. בוז’י הרצוג נראה מסטול כרגיל, בטח הוזה על דו וקיום ושלום עם מוסלמים…

 9. אראל , היטבתה לתאר את שורשי השנאה כלפי נתניהו ,תומך בכל מילה שכתבתה, למעט המשפטים ששכתבתה,שזה לא נורא ולא סוף העולם אם נתניהו יוחלף,אינני מסכים עמך ,זה בפירוש יהיה אסון .תתאר לך ממשלה שמאלית ,שמרץ ,ערבים ,מקבלים את החופש לבצע את זממם ,הרי לא ירחק היום ונקבל מרגמות על שכונות בירושלים למשל.
  הרי כל הצרות שלנו התעצמו מאז יישום הסכמי אוסלו ,לעולם לא אשכח את שיירת המחבלים שנכנסו לעזה בראשות הארכי מחבל יאסר עראפת יימח שמו וזכרו, האם אתה רוצה לראות מחזה כזה כאשר אבו מאזן נכנס בשיירה כזו לירושלים למשל,מסופקני .
  אסור לנו לשחק בגורלנו, אסור לנו לקחת הימורים כאלו.
  אני מקווה שכל מי שתומך ברעיונות מרכז ימין ,ישים בקלפי את פתק הליכוד,בכדי לתת כח לבנימין נתניהו שיוכל להנהיג את המדינה מעדת כח.

 10. כמעט כל התקשורת בארץ מגויסת לביבי ואתם עדיין בתסביכי רדיפה מדהים

 11. בקשר לעיתון ישראל היום. העיתון הזה נולד רק כראקציה לתקשורת היום, ובתור כזה הוא עושה את העבודה בדיוק כפי שהוא צריך לעשות. הצריכה שלו מראה צורך בציבור לתקשורת כתובה אחרת. בעולם תקשורתי מושלם לא היה נולד ישראל היום. מה שעצוב הוא שנתניהו (והליכוד בכלל) לא ניסו אף לתקן את העיוותים התקשורתיים ע”י פתיחת השמים לתחרות חופשית, ולא חשוב כמה מרורים הם אכלו לאורך השנים. האמינו לי ביבי יקים שוב את הרשות הציבורית בצורה זו או אחרת והשמאל יעשה את שלו בהשתלטות על הרשות. יש להם ניסיון שהימין עדין לא פיענח אותו. והעולם כמנהגו ינהג, ביבי לא יגרום למהפכות