נפלאות התבונה השמאלנית

שיחה עם חותמי העצומה הקוראת להכרה במדינה הפלסטינית ועם פציפיסטית הקוראת לפירוק צה”ל מגלה הגיון פנימי רב יותר דווקא בקרב האחרונה

שיחה עם חותמי העצומה הקוראת לאירופים להכיר במדינה הפלסטינית ועם פציפיסטית חולמנית הקוראת לפרק את צה”ל חד צדדית בהתבסס על חזונו של ג’ון לנון, מגלה הגיון פנימי רב יותר דווקא בקרב האחרונה 

נסיגה מהגולן היתה מונעת את עליית דאע"ש. ליגיקה של חותמי עצומות. אלון ליאל. צילום מסך מיוטיוב
נסיגה מהגולן היתה מונעת את עליית דאע”ש. ליגיקה של חותמי עצומות. אלון ליאל. צילום מסך מיוטיוב

קיימת סברה לא בלתי מבוססת שכדאי להיזהר מאדם המגיע לקרב סכינים חמוש בכפית פלסטיק. למה? משום שיש בכך לומר עליו אחד משני דברים: א. שהוא אדם לא שפוי שמעשיו לא צפויים. ב. שהוא ממש טוב בקרב סכינים עם כפית מפלסטיק. אפשרות שלישית ומרגיעה היא שמדובר באידיוט. במהלך השנים, כשותף בפולמוס הפוליטי אני חש לא פעם כמי שנאבק באנשי הכפית מהסוג השלישי המתחזים לאלו מהסוג השני. יש נטייה מצערת בימין הישראלי לראות באנשי שמאל כנושאים קול צלול של תבונה טהורה, בין היתר משום שליטתם המובנית בז’רגון האקדמי, בשפת התרבות ובתקשורת. אבל מבחן המציאות מוכיח שמול הנחות סבירות המבוססות על מציאות גלויה, הגיון פשוט הנטוע בשכל ישר מתייצבים חוזים, הוזים, לועסי סיסמאות שדופות ונדושות, אבירי צביעות וצדקנות.

אתן לכם דוגמה. השבוע ראיינתי ברדיו את אלון ליאל שיזם עם עמירם גולדבלום עצומה הקוראת לפרלמנטים באירופה להכיר במדינה פלסטינית. בין החותמים על העצומה תמצאו כמובן את הסופרים חובבי העצומות עמוס עוז, א.ב. יהושע ודוד גרוסמן. גם מקומו של אברהם (אברום) בורג לא נפקד. בורג, בעבר יו”ר הכנסת, יו”ר הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית וגם בעל דרכון צרפתי התוודה לאחרונה כי הוא מצביע חד”ש. שותפו של ליאל לעצומה, פרופסור עמירם גולדבלום היה ממקימי ‘שלום עכשיו’ וכיום הוא כנראה תומך במלחמת אחים עכשיו. איך אני יודע? קראתי בדף הפייסבוק שלו. “סילוק המתנחלים ותומכיהם מעמדותיהם הציבוריות ומהשטחים זו המשימה הציונית העליונה היום. היהדות הדתית -לאומנית הפכה, מאז הרב קוק, לפשיסטו-יהדות וצריך לסלק אותם לפני שיצליחו להרוס את מדינת ישראל ואת היהדות בעולם”. גולדבלום הוא חובב תביעות דיבה ואוהב אדם אמיתי. טיפוס שקבע בעמוד הפייסבוק שלו כי הנוער הדתי שצעד במצעד הדגלים ביום ירושלים הינו “נוער יהודו נאצי”. גולדבלום הסביר את התופעה באוויר שמייצר הימין הישראלי, “בעיקר כת הטומאה של הציונות הדתית ורבניה”.

אבל בואו נחזור לראיון עם אלון ליאל, הידוע גם כטיפוס שמשך שנים נדנד לכל ממשלות ישראל לסגת מרמת הגולן תמורת שלום עם ממשלת הפושעים העלוואית של אסד. שאלתי את ליאל אם יש לו חרטות על קריאתו לרדת מהגולן. לא ציפיתי לטרף כל כך קל. “לא”, ענה ליאל, “יכול להיות שאם היינו יורדים מהגולן וחותמים שלום עם סוריה אז לא היה את דאעש”. הבנתם? וזה היה רק המתאבן. אחר כך שאלתי את ליאל אם על אותו הגיון של העצומה קוראת להקמת מדינה פלסטינית, יקראו החותמים לפלסטינים להכיר במדינת ישראל כמדינת הלאום היהודית או יביעו תמיכה בחוק הלאום. ליאל התפתל והבהיר שהוא תומך במדינה יהודית אבל לדידו המשמעות הדמוקרטית חשובה מהמשמעות היהודית. ליאל הסביר שהוא רחוק מיהדות ומגדיר עצמו כ- Practicing democrat , יעני מאמין בדמוקרטיה. הקשתי הלאה, אם כך, איך מאמין גדול בדמוקרטיה כמוהו, שלפחות על פי פירושה המילולי היא שלטון הרוב, מבקש לעקוף שלטון דמוקרטי נבחר כחוק בקריאה ללחץ בינלאומי על ישראל. הרי יש בישראל בחירות, טענתי, יתכבדו החברים ליאל וגולדבלום, ינצחו בבחירות ויחלקו את הארץ כרצונם. בשלב הזה, ליאל הדמוקרט הדגול חזר לטיעון המוכר של השמאל הקורא להקים מדינה פלסטינית כדי למנוע הקמת מדינה דו לאומית. בעיה. חזרנו למדינה היהודית שליאל מתנגד להגדרתה בחוק ככזו. בקיצור מעייף.

לפני שנים קיימתי ראיון עם שמאלנית פוסטר שהשתתפה בזמן מבצע ‘עופרת יצוקה’ בהפגנה נגד צה”ל. בקול חולמני היא סיפרה שהיא מתנגדת לצבאות בכלל משום שהיא מעדיפה לתמוך בעולם ללא גבולות כמו בשיר אימג’ן של ג’ון לנון. היא הציעה שמדינת ישראל כאקט של רצון טוב תסגור את הצבא ותמנע מלחמות מיותרות. כשתמהתי לפניה על עמדתה הפציפיסטית ולו בשל העובדה שלפחות חלק משכנינו עדיין לא אימצו את חזון לנון, היא הסבירה שיש תקווה בהסתמך על תקדים בן 2 וחצי מיליון שנים. לטענתה, חברות הלקטים ציידים לא נלחמו אלו באלו. כאן הבנתי את החומר העומד לפני והחלטתי לותר על ההסבר כי תוחלת החיים של הציידים לקטים לא עלתה על שלושים שנה במקרה הטוב וחייהם הסתיימו בדרך כלל במלתעות חיה רעה או ממכת נבוט של אנס מזדמן. ולמה אני מספר על ההיפית החולמנית בהקשר הראיון עם מנכ”ל משרד החוץ לשעבר? משום שהטיעון התמים והאווילי שלה היה מקורי יותר ובעל הגיון פנימי סדור יותר משל ליאל. זה למה.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

37 תגובות למאמר

 1. גם זהבה גלאון יו”ר מר”צ טענה שאם יהיה הסכם בין מדינת ישראל לערבים שקוראים לעצמם “פלסטינים ותיתן להם מדינה אז דעא”ש יעלמו ויהפכו מארגון טרור לארגון “זכויות אדם” השוחר שלום,,, כנראה שהללו גם אלון ליאל וזהבה גלאון וחבריהם מהשמאל האנטי יהודי וציוני סובלים מחוסר הבנה והתמצאות או משנאה עצמית למורשת ולתרבות היהודית ושחיים בעולם של פנטזיות ואשליות או ביקום מקביל לעולם הקיים כי העובדה שארגון הטרור דעא”ש שרק נוסד לאחרונה שוחט יותר מוסלמים מאשר בעלי אמונה אחרת לא משנה להם
  כי לפי השקפת השמאל האנטי ציוני ואנטי יהודי לעזאזאל העובדות או המציאות והאמת הם לא יתנו לדברים כאלו לבלבל אותם
  עליהם אמר ברל כצנלסון ממפלגת העבודה כך-היש עם בעמים אשר בניו הגיעו לסילוף כזה,,שיכלי וריגשי שכל מה שעושה עמם שכל יצירתו ושכל יסוריו בזויים ושנואים וכל מה שעושה אויב עמם כל רצח וכל אונס וכל שוד ממלא את ליבם רגש הערצה והתמכרות?,,,

 2. אראל היקר, הרשה לי לעדכנך:
  באתרים ארכאולוגים רבים מהתקופה הפרהיסטורית נמצאו עצמות אדם מבושלות, מפוצחות בכלי אבן, ומכורסמות בשיני אדם. ללמדך, כי רבים מהציידים הלקטנים היו קניבלים, ולא שמאנים פילוסופיים אוהבי אדם.
  הנה כי כן, הידידה ההיפית שלך היא טיפשה לא מנומקת בדיוק כמו אלון ליאל. עם זאת, מאד סימבולי ששני השוטים מנסים למכור לנו קבוצות של פראים אכזריים בתור ילדי טבע חופשיים ושוחרי שלום.

  1. הרב ערך, מצער שתגובתך אינה נכונה. עצמות אדם לא נמצאו באתרים רבים, כל שכן לא עצמות שכורסמו בידי אדם. ישנם מעט אתרים באפריקה (אם ב-2.5 מיליון עסקנין) בהם יש רובד של עצמות בע”ח עם סימני חיתוך מעשה ידי אדם ורובד נפרד של מעט מאוד עצמות אדם ובצידן בעיקר עצמות בע”ח שכורסמו בידי טורפים . הדבר ממש לא מלמד עם אלימות של בני אדם כנגד בני אדם אלא רק שהאתר לעיתים שימש בני אדם ולעיתים בע”ח (בעיקר צבועים). אלימות בין בני אדם מיוחסת בעיקר לשלב בוהחלו להיות הרבה אנשים על תא שטח. בשלב הזה גם מתחילים להתגבש כפרים גדולים שמתפתחים לנגידויות ואזורי שליטה ובהמשך לערים. אלו התקופות בהן מתפתחת האלימות. מה לעשות, מאז אנחנו רק יותר ויותר בני אדם על תא שטח והאלימות רק משתכללת.
   אנרכיסטים, פציפיסטים ושאר ירקות הם לא רק מנותקים מהמציאות, הם גם מנותקים מכל תובנה היסטורית, סוציולוגית או פסיכולוגית. כפי שאינם יכולים להבין באמת את נפשו של האדם הקם עליהם להורגם כך אינם יכולים להבין לעומק את החברה האנושית.

  2. חגי, תודה על תגובתך הממצה. אני עדיין עומד מאחורי דבריי. קיימות עדויות גם מאתרים אירופאים לפני התקופה החקלאית המראים סימנים של בישול ופשיטת בשר מעצמות אדם על ידי כלי אבן. גגל ובדוק.
   בנוסף, אציין כי פרקטיקה מקובלת להבנת החיים הפרה – היסטוריים היא בדיקת אורח חיי ציידים לקטנים בני ימינו. והתגליות האחרונות מלמדות על חברות אלימות מאד.
   ולסיכום: לא אתה, ולא אני ולא ההיפית של סגל היינו מסוגלים לחיות בחברה של ציידים לקטנים וטוב שאין אנו לומדים את כללי המוסר שלהם. מיתוס הפרא האציל הוא עוד אחד מהבלי השמאל שטוב נעשה אם נזנח ויפה שעה אחת קודם.

 3. השאלה היא לא האם אלול ליאל עובד עבור שנאת ישראל ומוכר אותנו לגויים חינם אין כסף ( חוץ מהכסף שנכנס אליו לחשבון ) , השאלה איך אנחנו גורמים לאיש הזה וחבריו למזימה נגדנו לשלם .
  אני מצפה שכול החכמים והגדולים יעסקו בשאלה הזאת וזאת בלבד , כל הנושא הפלסטיני בכללי הוא כלן פאדי וכול עיסוק בו מיותר וגובה אנרגיה יקרה . ברגע שנפעל ( לא המדינה העייפה) נגד אותם עושי עסקאות עם השטן – התופעה תעלם . פשוט תעלם .

 4. מסכן סג״ל, רעיונות מסובכים עושים לו כאב ראש.
  דמוקרטיה היא הרבה מעבר לשלטון הרוב, מדינת ישראל היא חלק מקהילייה בינלאומית בפועל, ולמהלכים גיאופוליטיים יש השלכות על התפתחויות אזוריות.
  רק כמה מהנחות היסוד עליהן מתבסס ההיגיון של השמאל. אבל זה מסובך, וכן, דורש השכלה אקדמית. למי יש כוח לזה. הרבה יותר מספק לזלזל בהשכלה ולפשט רעיונות מורכבים כדי לגרוף אהדה מקהל לא מתוחכם.

  1. אם כך, אני משוכנע שתוכל להסביר בנקל כיצד הסכם עם האויב הערבי יגרום לדעאש להתפרק מנשקו.
   רק במילים פשוטות, אה? אל תשכח למי אתה כותב…

  2. עודד היקר
   נראה שאתה קצת מסתבך, ולכן אסביר לך את הענין באופו כזה שגם אדם משכיל ואקדמאי כמוך יוכל להבין:
   כאשר אדם עומד מולך, מחזיק בידו סכין ואקדח ומודיע לך שהוא מתכוון לזרוק אותך לים ואחר כך להשתמש בביתך ולנכס לעצמו את אישתך, כנראה שכל החיוכים והצהרות האהבה שבעולם לא יועילו .
   אני יודע שקשה לאנשים משכילים כמוך להבין דבר כל כך מורכב, אבל תנסה ממש חזק ואני בטוח שתצליח.
   תנסה בבית ותספר לי אם הבנת. אם זה לא הולך אני אביא עוד כמה דוגמאות.

  3. בכל מה שכתבת,עודד,אין הסבר כיצד ירידה מרמת הגולן היתה מונעת את עלייתו של דאע”ש או כיצד פעולות אחרות המוזכרות בכתבה היו מביאות לשלום.לעיתים אין צורך בתחכום יתר כדי להבין את ההשלכות החמורות של פעולות מסוימות אותם מציע השמאל.

  4. אז איך בדיוק הימנים המפגרים האלה עם החשיבה הפשטנית שלהם צדקו כשהם אמרו שיעופו קטיושות על אשקלון
   ושאוסלו ימיט עלינו אסון ושההתנתקות תגרום להתגברות הטרור?

  5. טקטיקה שמאלנית ישנה ועלובה.
   אני אקדמאי חכם ומעייף אותי להסביר לבבון ימני כמוך כמה אני גאון. ולכן מותר לי לבצע כל נבלה, כל תחמנות וכל הסתה וסכסוך בינלאומי ובלבד שאאכוף את רצוני הנאור על ההמונים הנבערים שבטח יהרסו את המדינה אם לא אשלוט עליהם בכוח חוכמתי הנסתרת.
   אני מעדיף ללמוד רפואה מהרב רנטגן לפני שאלמד על ה”קהילייה הבינלאומית ומהלכים גיאופוליטיים” משכמותך.
   ועוד משהו קטן. אם תטרח ותבדוק באבן שושן, תגלה כי פירוש המילה “קהיליה” היא מדינה בעלת משטר רפובליקני, ולא קבוצה. ולכן אין דבר כזה “קהילייה בינלאומית”. מה שמוכיח את שמאלניותך. הוכחת פלצנות לא מבוססת, והוכחת חוסר ידע. מעניין אם סגל משלם לך כדי שתוכיח את טענת המאמר בעצם קיומך.

  6. מסכן עודד, עדיין לא הבין שאבן היסוד של הפוליטיקה הבינלאומית היא בראש ובראשונה המדינה עצמה. כל מדינה צריכה בראש ובראשונה לדאוג לאינטרסים שלה (כפי שעושות היטב מדינות אירופה וארה”ב, שמכרו כבר כמה וכמה מדינות לצורך האינטרס הצר של עצמן, מישהו אמר צ’כוסלובקיה?).
   דמוקרטיה היא ממש לא יותר משלטון הרוב ושלטון העם- היא ממש ממש זה. יש רעיונות אחרים שמצטרפם לרעיון של דמוקרטיה ויש עקרונות לשמירה על הדמוקרטיה. חלק מהעקרונות האלו קיבלו ביטוי מצוין בחוק העונשין, שהפך לאחרונה לחוק נעלם בחסות בתי המשפט והפרקליטות- החוק קובע מה עונשו של אדם שפועל כנגד הדמוקרטיה בישראל, דוגמת חנין זועבי, אלון ליאל, עמוס עוז ושאר מרעין בישין.
   צא ולמד מה עשה בן גוריון לאומות עולם ומה עשו החלטות של אומה יציבה ובטוחה בצדקתה לעומת החלטות נלעגות של אומה החוששת למעמדה בעולם ושנותנת לדעתן של אומות עולם לנהל אותה.
   לדידך רק צריך לנפנף במילה מורכב/מסובך מבלי לדעת איך באמת דברים עובדים. כך השמאל איבד את דעתן הצלולה- על ידי קביעה שיש דברים שהם מעבר להבנה האונושית… מזכיר קצת את חוסר היכולת של הכנסיה לקבל את האבולוציה ולכן מענין שהשמאל עשה דת מהאידיאולוגיה בגרוש שלו.

 5. אראל סג”ל, פשיסטו יהודי ידוע, ינסה לשכנע אתכם שהטרור היהודי מגיע משמאל וההוכחה היא מה שכתבתי בפייסבוק. אני עומד מאחורי כל מילה שכתבתי שם ומוסיף גם שהיהודו נאציזם של גופשטיין ואחרים אכן מתבסס על חינוך במוסדות של מה שנקרא בטעות ציונות דתית וצריך להיקרא הארגון לשינוי ישראל למדינת דעא”ש יהודית. על מקומה של חבורת הפורעים הזו ניתן לקרוא בהרחבה בויקיפדיה בערך טרור יהודי, אשר בין פעיליו אפשר גם למצוא את אביו של התאום המצליח של סג”ל, עמית סגל, שאביו היה ממואשמי המחתרת היהודית על נסיון הרצח של ראש עירייה בשטחים ושנסיונו הסתיים בעוורונו של חבלן צה”ל, לא יהודי אז דמו אינו נחשב אצלם. ותביעות הדיבה שלי בגלל ידיעה מתועבת של עמית סגל בערוץ 2 אכן היו וממשיכות ובכולן זכיתי להתנצלויות ופיצויים.לך אראל סגל ותמשיך לרמות את הציבור בתחנת גללי ישראל

  1. מי זה בכלל עמירם הזה , פשיסטו פשיסטי פשיזם פאסיזם (סלנגם של פאשיסט (

  2. עמירם יקירי!
   נראה שהחלטת לחזק את טענתו של סגל ואתה אכן עושה זאת בצורה מעולה. השימוש בשפה ירודה, הגידופים הזולים שלא עברו שום ריענון מאז ישעיהו ליבוביץ בשנות ה-70 וכמובן אפס הנמקות לדברייך. אתה בהחלט נשמע כמו פרודיה חסרת מודעות עצמית של שמאלן. סגל לא היה יכול לנסח אותך טוב יותר.

  3. עומד כתף אל כתף עם תומכי קדאפי ואסד, ומבלבל את המח על אחרים.

  4. תגובה בזויה במיוחד של גולדבלום. אין קשר בין אראל סג”ל לעמית סגל. והקישור בין אראל סג”ל למחתרת היהודית הוא פשוט הזוי. גולדבלום הוא אוטו אנטישמי מקארתיסט שמגיב על כל ביקורת עליו בהתקפה נבזית שמטרתה היחידה היא לסתום פיות.
   שנאתו הגזענית של גולדבלום לכל אנשי הימין ולכל אנשי הציונות הדתית פשוט מדהימה בעוצמתה היוקדת. שנאה כזו אינה נובעת מרציונל. צר לי על גולדבלום ששנאתו העבירה אותו על דעתו.

  5. עמי-רם
   שמת לב שהשם שלך גזעני? אני במקומך הייתי משנה אותו דחוף.
   תתאמץ רגע וחשוב – לא צריך להודות לי.
   אפרופו טיפוס שכמוך, אני מניח שהוריך ציפו ממך לגישה אחרת אבללא תמיד אנו עומדים בציפיות, זה יכול לשבור את הבנאדם, אני מתכוון – אי העמידה

  6. אתה פשוט איש עלוב! אולי תבין כבר שאתה מוקף באויבים ולא בחברים! בגלל אנשים כמוך, כולנו נלך שוב למשרפות!

 6. תומך באוייבי ישראל, מתנער מיהדותו, בז לאלה שרוצים לשמור על יהדותם. יש לזה הגדרה בעברית: “מתייוון” , חנוכה שמח

 7. השמאל לכאורה נפל ב77
  אמנם יש להם שליטה עדיין
  בפרקליטות.בגץ.בתקשורת.ועוד ועוד
  אבל עדיין זה יכול להיות הפיך
  כשהם שלטו עד 77
  הם היו השליטים הבלתי מעורערים.
  משנת 77 הם בנפילה.
  גם כוחם יאבד לבסוף
  מהסיבה הפשוטה הם מתמעטים
  לא מתחתנים אלא בגיל מאוחר
  חלקם להטבים.וחלקם מביאים ילד או שניים.
  חלקם מהגרים.
  הם מנותקים מהעם והם כועסים ומתוסכלים.
  אז הם מנאצים ומחרפים.וחוברים לאוייבים.
  אבל הם מתמעטים לאט ובטוח.
  והם יאבדו את כל הכוח שיש להם כולל הכל.
  לא ניתן להכניע עם שלם לנצח
  הרוב תמיד ינצח לאט ובטוח
  בנתיים הם נהנים מהזמן הנותר.
  לגבי הנאצות על אנשי הימין להגיש תביעת דיבה
  וכן תלונה במשטרה
  זה ירתיע אותם על בטוח.

 8. עדיף לטעות בתשלום. אם משלמים לך על הטעות אז אין פה בכלל טעות לא ? הרי ממילא זה הכל עניין של נארטיב . יש נארטיב רווחי ויש נארטיב שאינו מביא רווח . יש נארטיב שמפרסם ויש נארטיב שמבאיש.

  ליאל חכם מאוד והוא יודע בדיוק על איזה צד מרוחה חמאת הנארטיב.

 9. אני קורא את סג”ל 20 שנה עוד מהימים שהוא היה כותב בעיתון “כל הזמן” בירושלים. וקיבלתי ממנו יותר ידע ויותר השכלה כללית משקיבלתי בתואר שלם במשפטים באוניברסיטה העברית. סג”ל לדעתי אדם מאוד משכיל למרות שאני לא בטוח איזו השכלה אקדמאית יש לו. לגבי אדון עודד – זה מאוד “משכיל” להניח שכל מי קורא את סגל “לא משכיל” באמת צעד חכם.

  לגופו של עניין – המציאות שבה אנשים מקבלים כספים ממדינות זרות עבור מתן שירותים בתעשיית “השלום” חייבת להיפסק. אדם שמקבל כסף ממדינה זרה לצורך מימון מטרות פוליטיות הוא אדם שמשרת אינטרסים של מדינה זרה. אדם כזה אינו שונה ממרגל.

 10. אראל יקירי, מעבר לעובדה שאני נהנה לקרוא את המאמרים שלך, הרשה לי להאיר פינה קטנה במאמר לגבי תוחלת החיים של אנשי הפרה-הסטוריה… מסתבר לפחות אליבא של פופ’ שאיני זוכר אתשמ כרגע אולםהוא די פופולרי ויש לו סדרה ממש מוקלטת באתר א ני פינה ביוטיוב על ההיסטוריה של המין האנושי. אני בטוח אגב שהוא מובר לקוראים. יסלח לי הפרופסור המכובד על חולשת הניורונים הרגעית שלקיתי בה… בכל אופן מסתבר שכנראה אם ילד עבר בהצלחה את מחלות הילדות ינקות היה לו סיכוי לא רע להגיע לגיל שבעים! המופלג.
  בהקשר של אותה היפית חולמנית שטרחת לראיין. אסב את ליבה של אותה “גאון” למחקר שסוקר את הגנטיקה דרך האמהות כנראה דרך הגנים של המיטוכונדריה, מסתבר שכל האנושות כולה היא צאצא של 18 אמהות שחיו לאורך 200,000 השנים האחרונות.
  מה שמעורר אותילחשיבה אם אבותנו הקדמונים ושוחרי השלום קודם אנסו את שאר הנשים או קודם רצחו אותם ובכלל מה זה אומר על הצאצאים שלהם – בני המאה העשרים ואחת הנאורים
  אני מקווה שלאותה מרואינת לא יתחממו הנוירונים יותר מידי
  אגב,זה לא השמאל שטבע אתהאימרה שלשלום יש צורך בלפחות שני שותפים?
  שבת שלום

 11. הוספת התארים לאברום בורג פשוט עושה את העבודה ומציגה אותו ככלי ריק שכל ענינו כנראה היה קבלת ג׳ובים אם אכן הוא מצביע חד״ש.

 12. והנה עוד תהייה: ואיך אלו שדתם היא דמוקרטיה מסבירים את כוונתם למסור אדממה לגורמים דיקטטורים כדוגמאת אסד?
  אם אתה יותר דמוקרט מיהודי? לא תחוס על המסכנים שימסרו לידי שלטונו של הדיקטטור הרצחני?