ג’ון קרי: “רציונל שאפשר להתחבר אליו” מאחורי הטבח בשארלי הבדו

לשיטתו של מזכיר המדינה ג’ון קרי, מאחורי המתקפה על השארלי הבדו עמד רציונל שאפשר “להתחבר אליו”, ואילו האירוע הנוכחי היה “חסר הבחנה לחלוטין”.

הרמזים היו שם; מזכיר המדינה ג'ון קרי. צילום: מחלקת המדינה האמריקנית

בימים האחרונים שמענו לא מעט הערות ותובנות “מבריקות” על מתקפת הטרור האסלאמי שהכתה בצרפת. אבל נראה שמזכיר המדינה האמריקני ג’ון קרי התעלה על כולם, בנאום שנשא אתמול בשגרירות ארה”ב בפריז. למעשה, הוא הצדיק את התקפת הטרור שהתרחשה במערכת המגזין שארלי הבדו, תוך שהוא מדגיש כי ההתקפה הנוכחית היא “אחרת”.

בפתח דבריו הרעיף קרי שבחים על שני שגרירים שהגיעו למקום לשמוע את דבריו, שהעניקו סיוע בתקופה זו לעובדי השגרירות ובני משפחותיהם. “אנו מודים לכם מקרב לב על מחוייבותכם לעזור לנו לעזור לאחרים השותפים לערכים ולאינטרסים שעליהם כולנו עובדים כדי להגן” אמר. ואז הגיע החלק ה”מוזר”, ובהחלט ניתן לקרוא לו כך:

בימים האחרונים, כמובן, המחוייבות הזו הועמדה במבחן באופן מיוחד. יש משהו שונה באירוע שהתרחש (עתה) ממה שקרה בשארלי הבדו, ואני חושב שכולם יכולים לחוש בכך. אז [בשארלי הבדו] היה סוג של מוקד ספציפי, ואולי אפילו לגיטימציה במושגים של – לא לגיטימציה, אלא רציונל שאתה יכול להתחבר אליו באיזשהו אופן ולומר, אוקי, הם מאוד כועסים בגלל (סיבה) זו או אחרת. אך (מה שקרה ב)יום שישי הזה הוא חסר הבחנה לחלוטין. זה לא היה כדי לדכא תחושה ספציפית אחת של עוול. זה היה כדי להטיל טרור. זו הייתה התקפה על כל מה שאנו מאמינים בו. אין כאן הגזמה. זו הייתה מתקפה מכוונת נגד תחושת הלאומיות, מדינת הלאום, שלטון החוק, ההגינות, הכבוד; שכל מטרתה להטיל פחד על האוכלוסיה ולומר “הנה, אנחנו כאן”. ועבור מה? מה התכנית? מהו העוול? …

בואו נעבור על זה שוב, והפעם לאט: פיגוע הטרור החמור ביותר שידעה פריז מאז ראשית שנות ה-60, הטבח במערכת שארלי הבדו – ישנה לגיטימציה… סליחה, לא לגיטימציה; אפשר “להתחבר לרציונל” שעמד מאחוריו: המחבלים המזוהים עם אל-קאעידה כעסו על הקריקטורה של מוחמד. אבל מה שעשו הפעם דאע”ש – זה שונה. הפעם הצרפתים לא עשו שום דבר שיכעיס אותם.

כנראה שגם ארבעת היהודים שנרצחו ב’היפר כשר’ במסגרת אותה מתקפה, יום למחרת הפיגוע בשארלי הבדו, נפלו קורבן לרציונליזם הג’יהאדיסטי. זאת אומרת, ברור מדוע דווקא הם נבחרו כדי לשמש כבני ערובה – עצם קיומם של יהודים מאוד מכעיס טרוריסטים מוסלמים ועושה להם עוול. כזכור, בסרטון שפורסם לאחר מכן אף טען המחבל אמדי קוליבאלי ספציפית כי הפגיעה במטרות יהודיות הייתה מתוכננת מראש.

ואולי כדאי לו למזכיר המדינה האמריקני, שלפני שיחפש הצדקות והבחנות בין אירוע טרור “לגיטימי” לבין אירוע טרור “לא לגיטימי” יסתנכרן עם הבוס שלו הנשיא אובמה, שטען אז כי התקפת הטרור ב’היפר כשר’ לא הייתה אלא “ירי אקראי על חבורה של אנשים במעדנייה בפריז”. אז היה רציונל, או לא היה רציונל? הטרוריסטים עוד עלולים להתבלבל, כשינסו להבין באיזו נקודה ממוקמת המטרה הבאה שלהם בסולם המוסרי שקבע הבית הלבן.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

15 תגובות למאמר

 1. אני באמת מאמינה לו שהוא לא מבין את הרציונל של המתקפה

  קיים מכנה משותף או רציונן לשרשרת ההתקפות על מערכת העיתון, היהודים, אצטדיון הכדורגל, המסעדות ואולם האירועים
  הוא מסתתר במטרה הסופית של האחים המוסלמים / דאעש/ הג’יהד האיסלמי ודומיהם.
  אבל קשה להעלות על הדעת שמזכיר המדינה של ארה’ב יעודכן בחומר סודי ביותר זה

 2. קרי הוא ההוכחה שאמריקה היא אכן ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות
  היכולת לטעות ולהטעות פעם אחר פעם האפשרות לגלות בורות וחוסר הבנה לא יפריעו לך להתקדם הלאה
  האיש מפחיד אותי השפעתו על חיינו מפחידה אותי והאפשרות שיש מישהו שלוקח אותו ברצינות (חוץ מערד ניר) מפחידה אותי יותר

 3. אני לא יודע מה הלגיטימציה שלו, אולי לא לגיטימציה אלא רציונל להגיד את זה בפומבי. אולי כי הוא מטומטם. הוא באמת נתן מאין “אישור” לעשות פיגועים אם מישהו מעצבן אותך. פשוט הזוי שזה מזכיר המדינה של ארה”ב.

 4. אין ספק שהוא יצא טמבל, בעצם מוכיח לכל אדם שחי פה יותר מ4דקות כמה הוא לא מבין את פני הדברים.

  כמובן שהגזמתם קצת והוצאתם את דבריו מפרופורציה

  אבל אין ספק שהוא מייצג את הצד ההזוי , המתקרא בעיני עצמו נאור, המפרש כל אירוע בעולם כך שיתאים לאידיאולוגיה שלו, ללא התחשבות עד כמה יש לעקם את שיקול הדעת והשכל הישר.

  שיהיה לנו בהצלחה

  1. הוא לא סתם אידיוט. הוא ‘אידיוט שימושי’.
   כמו האידיוטים השימושיים שעזרו לברית המועצות הקומוניסטית בלי להבין מה הם בדיוק עושים.
   משרת מטרות ואידיאולוגיה שהוא אפילו לא מבין אותם

 5. אולי, לרגל ההכרזה החגיגית של הולנד על יציאה למלחמה, כדאי להמליץ לקרי ולשרי החוץ של האיחוד האירופי, להשתתף ביום עיון על הג’יהד המוסלמי, מטרותיו ותוכניות הפעולה שלו

  חבל רק שעד היום הם לא התפנו להבין מול מה הם עומדים

 6. אני לא מבין מה רוצים מג’ון בעל הקרי. הוא הרי שרת בצבא האמריקאי במלחמת וייטנאם. הוא PTSD ולכן כל דבריו הינם של אדם מעורער בנפשו כתוצאה מאותה הטראומה.
  העובדה שהוא מזכיר המדינה של ארה”ב רק אומרת שהממשל האמריקאי אכן דואג לריפוי בעיסוק לחייליו הפגועים.

 7. האמת היא, שאם למישהו היה ספק מי זה אדום קרי ומי אלה הממשלה של אובמה, עכשיו הבין באופן סופי. הרי הם אינם טיפשים עד כדי כך כדי לא להבין את מטרותיו של האיסלאם הרדיקלי. אלא מה? הם מנסים לחבור לחלק מהאיסלאם הזה כי מבחינתם במקום להאבק בהם מוטב להצטרף לאלה “המוכנים לדבר”. הגיון זה בהיותו בלתי מוסרי הוא הסיבה האמתית לכישלון המדיניות האמריקאית ב7 השנים האחרונות. הוא הסיבה העיקרית לשפיכות הדמים במזרח התיכון ובאוקראינה.

  1. טעות במקלדתך, הסיבה לעמדת מימשל אובמה אינה נאיביות וכסילות. לא, לאובמה יש סדר יום להחליש ובסופו של דבר למוטט את הציוויליזציה היהודו-נוצרית, זה מסביר את כל המהלכים והעמדות שלו.

  2. מעניין.
   ישראל נטשה את ראשי הערים הפלסטינאים המתונים באמת. היא בחרה לקשור ברית עם אשף הקיצוני יותר מראשי הערים, בתקוות שווא שהוא יתמודד טוב יותר עם החמאס.
   יתכן ולוגיקה דומה מנחה את ממשל אובמה לנטוש את הערבים החילונים ולכרות ברית עם האירנים והתורכים. תקוות שווא שהם ילחמו במקומה באלקעידה וצאצאיה כמו דאעש.

 8. לפי “הגיון” קרי . מי ש מעצבן אותך אתה יכול להרוג אותו . ולפי אותו הגיון קרי שעומד בראש מחלקת המדינה מעצבן אותי שהוא בעד הפלסטינים ושלא שחרר את פולארד אז אולי גם אותו אפשר להרוג ( למען הסר הספר – אין בדבריי לכדי הסתה להרוג . הדברים הם ציניות מוחלטת)ע

  1. ישנו גם הנושא שקרי ‘שכח’ להזכיר. גל מתקפת שרלי אבדו כלל גם רצח היהודים בהיפר כשר.
   יש כנראה גם רציונל לטבח שלהם. הם מכעיסים את המוסלמים בעצם קיומם.
   לפי קרי רק בגל המתקפות השני אין רציונל.