הכסף מדבר: שוברים שתיקה במלכודת ה-BDS

בדיקת הגופים המממנים את ‘שוברים שתיקה’ חושפת קשר עמוק לתעשיית החרם הבינלאומית.

כשיורד גשם כולם נרטבים. שוברים שתיקה. צילום: הדס פרוש /פלאש90

בימים האחרונים אנו עוקבים אחר קשרי ארגון ‘שוברים שתיקה’ לארגוני BDS, ואחרי מסכת ההתפתלויות שדוברי הארגון נאלצים לטוות כדי להתחמק מהצרה. שתיקת שוברי השתיקה בימים האחרונים לנוכח העדויות הסותרות את טענותיהם, מלמדת עד כמה הם מודעים לכך ששיתוף הפעולה שלהם עם ה-BDS פוגע בדימוי הארגון שהם מעוניינים לקדם. כארגון המתיימר לפנות לקהל הישראלי עם “שיח ציבורי ער על מחירי הכיבוש”, שותפות עם תנועת החרם העולמי שמעוניינת להזיק למדינת ישראל ולפגוע באזרחיה היא שובר שוויון משמעותי.

אז אפשר להבין מדוע ‘שוברים שתיקה’ מנסים להימלט ממלכודת ה-BDS. אלא שהם לא יכולים, מסיבה עמוקה ופשוטה כאחד: כסף.

כשבודקים את הגופים התורמים ל’שוברים שתיקה’ נחשפת התמונה המלאה: למעלה ממחצית המימון של ‘שוברים שתיקה’ מגיע מגופים המעורבים עד צוואר בקמפיין החרם העולמי על ישראל. מדובר בסכומי עתק: כ-1.7 מיליון ש”ח בשנת 2014, שתרמו לארגון קרנות שהמשותף להן הוא דבר אחד: קידום חרם, מניעת השקעות וסנקציות על ישראל, ובקיצור, BDS.

להלן כמה דוגמאות, רק כדי לסבר את האוזן.

ארגון AECID הספרדי, הנהנה גם מתמיכת משרדי הממשלה בספרד, תרם ל’שוברים שתיקה’ 293,424 ש”ח בשנה שעברה. בין יוזמותיו בולטת תערוכה במדריד בה הוצגה מפת ישראל מכוסה בצלבי קרס, ותמונת ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון הנשבע כי “ישרוף כל ילד פלסטיני שיולד בשטח הזה”. פעולות אלו הובילו את מרכז שמעון ויזנטל למאבק באנטישמיות להכריז כי הארגון נגוע באנטישמיות ולפנות באופן רשמי לממשלת ספרד בדרישה שיחקרו את העניין. למי עוד תורם הארגון מלבד ‘שוברים שתיקה’? ובכן, למשל, ל-‘NOVA‘ הספרדי (270,000 יורו בשנת 2014), ארגון שהוא מיוזמי ‘טריבונל ראסל’ לבדיקת “פשעי מלחמה” של ישראל, מארגן משטים לעזה ומוביל קמפיין תלת-שנתי ל”שחרור פלסטין והחרמת ישראל”. כך גם APLS, ארגון ‘סולידריות’ המתמקד בעזה (468,000 יורו בשנת 2014), שגם הוא מעורב עמוקות ב’טריבונל ראסל’ ומקדם באינטנסיביות יוזמות חרם נגד ישראל באירופה. ועוד.

הארגון הקתולי הגרמני ‘Misereor’ תרם ל’שוברים שתיקה’ 468,539 ש”ח בשנה שעברה. Misereor תמך, יחד עם ארגון החרם ‘אל חק’, בכנס שעסק באפשרויות של שינוי מדיניות ישראל באמצעות לחצים כלכליים. בנוסף, נוהג הארגון לקדם יוזמות שונות לסימון והחרמה של מוצרים ישראליים.

ספונסרים אחרים של ‘שוברים שתיקה’ עומדים מאחורי המסמך “סוחרים לשלום” (Trading Away Peace), שפורסם בשנת 2012 וקובע את קווי המתאר למדיניות החרמת התעשייה הישראלית הקשורה להתנחלויות במישרין או בעקיפין; ורבים אחרים מממנים ארגוני מפתח בתעשיית החרם כמו ‘אל חק’, ‘מיזאן’, ‘בדיל’ ואחרים.

בטבלה להלן מרוכזים נתונים מפורטים יותר.

 שוברים-שתיקה-וכסי-החרם1-808x1024

עבור התורמים, אין כל ספק, ‘שוברים שתיקה’ מהווה חלק מרשת ה-BDS העולמית. הפטרונים שלהם מבינים זאת, השותפים שלהם מבינים זאת, והציבור הישראלי מבין זאת. ל’שוברים שתיקה’ תפקיד חשוב בקמפיין השנאה הגלובלי: הם מספקים מבחינתם את ההצדקה האותנטית למוסריות של החרם. הם מספקים את ליטרת הבשר לטענה שה”כיבוש” הוא לא רק עניין פוליטי – מעשה שנידון בדיפלומטיות בין ממשלות – אלא עניין מוסרי, “פשע מלחמה”, שהוא עניין לקהילה הבינלאומית וללחצים כלכליים בינלאומיים. האתנן של שוברים שתיקה משולש: ממון, יוקרה עולמית ולחץ בינלאומי על ישראל.

סנקציות כלכליות הן שלב ביניים בין דיפלומטיה של עתות שלום לבין לוחמה. נוהגים להשתמש בפרקטיקות כאלו נגד מדינות סוררות ומפרות זכויות אדם ברמות הגבוהות ביותר. מעשיה של ישראל רחוקים מלעמוד בהגדרה הזו – והרציחות ההמוניות במדינות המזרח-התיכון נטולות החרמות יוכיחו זאת לכל מתבונן אובייקטיבי.

דווקא משום כך זקוק קמפיין החרם העולמי נגד ישראל ל’שוברים שתיקה’ כמו אוויר לנשימה. העדויות והתערוכות שלהם מאפשרות את תיוגה של ישראל כמדינת ‘אפרטהייד’ מפלה, את המצב בשטחים כעל סף טבח עם מתמיד, ואת צה”ל כמחולל פשעי המלחמה הגדול ביותר באזור.

כנראה ש’שוברים שתיקה’ יודעים כל זאת. הרי הארגונים לא תורמים להם הרי כסף בהיסח הדעת ובמקרה. הם תורמים להם מתוך היכרות ושתדלנות של הארגון, נציגיו והמטרות המובטחות. בשוברים שתיקה יודעים בדיוק מי ומה הם התורמים, ומדוע הם מעורבים עד צוואר ב-BDS. למעשה, אם נסיר לרגע את המסכות, כנראה שהדבר היחיד המבחין בין ‘שוברים שתיקה’ לבין שאר ארגוני ה-BDS הרשמיים, הוא הודעות הדובר המיתממות שלהם.

לפני יומיים התלוננה מנכ”לית ‘שוברים שתיקה’ יולי נובק על כך שמנסים לקשור הארגון שלה “בקשר מופרך ומדומיין לתנועת החרם על ישראל”. “אנחנו, פעילי הארגון”, הוסיפה, “ענינו על כל הטענות נגדנו”. ובכן, כפי שהוכחנו בימים האחרונים, הקשר רחוק מלהיות מופרך.

ולגבי המענה לטענות, בינתיים ב’שוברים שתיקה’ בוחרים שלא להגיב לפניות ‘מידה’ בנושא. ובאמת, זו זכותם המלאה. בינם לבין עצמם הם כבר יודעים היטב כי תהא מה שתהא עמדתם ביחס למימון החרם שהם זוכים לו, את הציבור הישראלי הם כבר הפסידו מזמן: הוא כבר למוד ניסיון בזיהוי שנאה ורוע.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

25 תגובות למאמר

 1. מהיכן הבאת את המסקנה שBDS קשור לשוברים שתיקה?
  זה שאותו ארגון תרם כסף לשניהם???
  אנשים וארגונים תורמים כספים לעמותות וארגונים אחרים שונים.

  אתה טועה ומטעה וכנראה בכוונה

  1. בדוק את הקשר של הסוכנות הזרה שוברים שתיקה לארגון ה- BDS “פותחים את רחוב השוהדא”

  2. אתה מתממם. המאמר טוען שמדובר בשותפות דה-פקטו. הוא מביא רשימה של ארגונים שממנים גם את ה בי. די. אס. וגם את שוברים שתיקה. הוא מראה איך הם משתלבים במסכת ההכפשה והפעילות למען החרם. אם זה ללא כוונה אז מדובר בטפשות. אם יש כוונה אז בכלל אין בסיס לטענה שלך.

  3. יש 2 אפשרויות
   או שאתה תמים ולא חכם
   או שאתה רשע שמנסה להגן על גוף שחותר נגד קיומה של מדינת
   ישראל
   לגבי העובדות לכמה גופים תורמים הגופים תומכי ה
   BDS
   בעולם ומה האג’נדה של שאר הגופים את תסתכל על הרשישה תראה שהם לא תרמו לגוף שפועל לזכויות האדם בבורמה לא תרמו לגופים בצפון קוריאה לא תרמו לארגוני זכויות אדם בסוריה – חכמתם היא הפעלת אידיוטים שימושיים איפה שקל ויש קרקע פוריה לקליטת האידאולוגיה שלהם לחיסול מדינת ישראל
   תחת הכיסוי הכלכלי ונתמיכה הכספית האדירה של ארגוני ג’ורג’ סורוס היהודי השונא יהודים קרן פורד האנטישמי הקרן לשיראל החדשה ושלוחותיה החזון מתגשם
   לאט אבל בטוח הוציאו את ישראל מרשימת המדינות השפויות
   הפכו את ישראל למדינה מצורעת שכל זב חוטם-איסלמי גיהאדיסט-
   או נוצרי מטורלל יכולים להכפיש לבזות ולקלל
   ראו סקרי דעת קהל בעולם הנטיה נגד שיראל הולכת וגוברת – למרות שלא השתנה דבר מזה שנים – פרט לעובדה שלערבים בארץ ישראל יש רשות יש נשק מנגנוני “בטחון” ואפשרות לחיותטוב כפי שלא היתה מעולם לא תחת שלטון הירדנים ולא תחת שלטון
   מצרים
   אז תפסיק לעבוד עלינו כאילו אתה תמים הגיע הזמן שאנשים כמוך יתביישו בעודה שאין להם שום דעה עצמית אלא נגריים בעקבות השריטה שלהם במוח

 2. למה בעצם ארגוני החרם על ישראל צריכה עדויות-שהוצאו-מהקשרן של חיילי צה”ל? לא די להם בעדויות הפלסטינים יקיריהם?

  כניראה שגם הם יודעים כמה הקליינט שלהם אמין.

  1. יש גבול גם לדמיון המזרחי האוטנטי, עכשיו צריך לצרף בדיות מתוצרת יהודית,צודקת, עם זיקה לאגודה לזכויות האזרת שזה אילן גבוה להיתלות עליו.מה בעצם הארופאי התמים והאנטישמי רוצה בסך הכל.? רק להגיד שוב הכל באשמת היהודים.
   מנסיון החיים שלי פגשתי באירלנד מהנדס שכל עוד הייתי ישראלי הכל היה בסדר, תוך שיחה שהסתבר שאני גם יהודי הכל השתנה. עוד מדובר במשכיל שגם עבד שנים בארהב.ש

 3. דוד אתה ממש לא מבין את הטבלה.
  אירגונים תורמים לעמותותואירגונים שמייצגים את דעתם
  הטבלה היא טבלה שמראה אינטרסים.

 4. קורא בפעם הראשונה באתר הזה אחרי המלצת חבר
  באמת לא מצליח להבין מה אתא מתעקש להוכיח
  קשר בין אירגונים שונים בעולם שיש להם דעות זהות על מעשיה
  של מדינת ישראל בגדה המערבית של הירדן
  ?מה מפריע לך
  שישראל כובשת בכח הנשק 2 מיליון בני אדם כבר 50 שנה
  שהיא מפעילה את כוחה באופן ברוטלי ובלתי מוסרי בניסיון נואש
  להכניע את ילידי המקום
  כל אדם בר דעת בעולם כולו חייב להוקיע להחרים את מדינת ישראל
  ולהיות גאה בכך
  באשר לשוברים שתיקה = גיבורים

  1. לקרוא להם ילידי המקום זה שיא התעמולה הפלסטיני , הם מהגרים ממצרים וירדן , מדובר באלפים בודדים שגרו פה זמן ארוך

  2. בעז מולכו, כל תגובתך הינה דמגוגיה בגרוש. אני בספק אם מישהו מסוגל להתעלם מכל ההקשרים ההיסטורים, הפוליטיים, האידיאולוגיים ובעיקר המוסריים שאתה מתעלם מהם בתגובתך זו. אין כאן כל תיאור מציאות אלא רק תעמולה ארסית..

  3. התכוונת ״בוגדים״ בושה בושה הבעיה שכל התלונות ששוברים שתיקה אומרים אי אפשר לאמת כי כולם שקרנים ומנועים מכסף שהם מקבלים מהאנטישמים ..אבל אני לא מתפלאה כי בשואה היו גם יהודים שעזרו לנאצים אז כניראה שהם הצאצאים שלהם

 5. שוברים שתיקה ממציאים ומפברקים שקרים, הם יודעים שהם משקרים, אבל הם ישראלים שסרחו וזה עושה המון נזק, הטיפול בהם צריך להיו ע”י המוסד! צריך לשנות את סדר העדיפויות. נסראללה פחות אנטישמי מהם.
  הכובש היחיד בארץ הזו אלו המהגרים הערבים! ישראל לא כובשת, יהודה ושומרון לא היה שטח ריבוני של ירדן ושאנו השתלטנו עליו זה היה מטעמי הגנה שכל העולם הערבי ניסה לרצוח אותנו, ולכו קיבינימט יש לנו זכות לגדל שם מה שבא לנו, עוד לא ראינו פיצויים על ניסיון ההשמדה כמו שהגרמנים הביאו ועדיין מביאים!

 6. שוברים שתיקה מקבלים כסף מהאנטישמים כדי לדבר ולכתוב נג ד חיילי צה”ל. זה פשוט. אם יארגנו פעילויות נגד חיילי צה”ל, הם יקבלו כסף. אם הם לא ידווחו, לא יקבלו כסף. זה כל הסיפור. בשביל לקבל את המשכורת שלהם, הם צריכים להסית נגד צה”לץ זאת הפרנסה שלהם.

 7. אנחנו אשמים ורק אנחנו מהרגע הראשון אסור היה לתת לקרוא ולתת להם יד חופשית בארץ ובעולם להשמיץ אותנו ולהציג אותנו כפשיסטים גם אם יש כמה אמנותיות בהסברים שלהם ואני בטוחה שאנו לא טלית תכלת היתה דרך אחרת לטפל במצב פה התוך ארצינו ולא לרוץ לאויבינו ולשונאינו זו בעיניי בגידה במולדת מי שהסביר לתייר תמים איך הוא צלף באנשים חפים מפשע ומראה איפה בדיוק הוא עמד ואיך נח מפשע יצא לטייל עם ילדתו הקטנה זה בגידה כואבת איך מרשים שזה יקרה???? אני לא מבינה חופש הדיבור יופי אבל כשזה נוגע להפיץ עלינו השמצות להראות את פרצו המדינה כמדינה פשיסטית זה בלתי נסלח בעיניי. היתה דרך אחרת גם אם הם צודקים בטענות ואני בהחלט מקבלת את המסקנה שהכיבוש רע לכולם שהכיבוש משחית את הצעירים ואת נח רב שלנו ואני מקבל שאנחנו חייביםםםםם למצוא דרך להידברות אין לנו פתרון אחר אבל מפה ועד ללכת בעולם ולהופיע לפני קבוצות תיירים תמימים ולספר כמה אנחנו נאצים הדרך מאד ארוכה היתה אפשרות אחרת לעשות את המהפך פה בתוכנו להרצות לבוא בטענות לפוליטיקאים לעשות מסיבת עיתונאים לשכנע בתוך ארצינו לא להשמיץ אותנו בעולם זה לא נסלח בעיניי

 8. יש לי הרגשה שהכותב והמגיבים לא יודעים על מה הם מדברים.
  שני ראשי שב”כ לשעבר וכמה אלופים במיל. קבעו במפורש ששוברים שתיקה מחזקים את צהל. או כמו שכותב אחד המגיבים פה הם ממש גיבורים.
  ארגון שוברים שתיקה הוא ארגון ימני קיצוני שמטרתו לחזק את צהל ואת ממשלת הימין, כדי שיוכלו להמשיך בכיבוש. כנ”ל כל מי שתורם לו.
  אשמח אם הכותב יתקן את הטעות ויתנצל בפניהם.

 9. רעיון לסרטון נוסף של אם תרצו. ישנם תמונות למכביר, ביד ושם ובמקורות נוספים כיצד נראה חרם בתי המסחר היהודים בגרמניה טרום המלחמה. כיתוב אלכסוני על זגוגית חלון הראווה של בית המסחר המזהיר שבית מסחר זה שייך ליהודי וקורא להחרימו. הסרטון יראה את הכיתוביות האלו המדגים את שיטת החרם אז, תוך השוואה לחרם היום של אירופה האנטישמית את מוצרי יו”ש. וכמובן שוב תמונות “משתפי הפעולה” הנוכחיים

 10. פתאום יצאו כל תומכי החרם נגד ישראל ומגינים על ארגון “שוברים את דמותה של ישראל”

  השיטה – צור מותג להלן”פלסטין” ו”כיבוש” 2 מושגים שלא היו –
  קיימים
  חזור על המותג כל הזמן ובסוף תקבל אישור בכתב כאילו זה נכון
  על הבסיס הזה תפעיל את כל ההמון שמחכה לתוצאה הסופית – במודע – ושלא במודע
  תוצאה סופית ביא חיסול מדינת ישראל והשגת התוצאה
  ג’ורג’ סורוס היהודי שונא ישראל ויהודים קרן פורד האנטישמי הידוע
  חברו יחד לגיבוש מחנה לחיסול ישראל
  האידיוטים השימושיים שפועלם בחסות הכסף הזר הם שוברים שתיקה בצלם והקרן לשישראל החדשה שנותנת מעטה על למימון וגיבוש תהליך

 11. ישנם אנשים לא מעטים שמוכנים למכור נשמתם לשטן תמורת בצע כסף. כך היה מעולם. וכך יהיה בעתיד. מרגלים שעברו את הקוים. אזרחי מדינה שפותו בכסף רב. ארגון “שוברים שתיקה” איננו שונה מבוגדים אחרים. אין ולא היה שום מניע אידיאולוגי בארגון הזה וב אנשיו. כסף כסף כסף…. זה המניע
  מקס הורקהיימר 1895-1973

  מקס הורקהיימר, ממייסדיה של אסכולת פרנקפורט, מנסה להסביר מה מסתתר מאחורי מושג האידיאולוגיה שהוא מושג כה מרכזי בחיינו. אנו יצורים אידיאולוגים, ראיית העולם שלנו מונחית על ידי אוסף של אמונות שיוצרות אידיאולוגיה. הפוליטיקה, נראה כך, משוללת זכות קיום ללא אידיאולוגיה. אולם, בניתוח ספרו של קרל מנאהיים – אידיאולוגיה ואוטופיה – מנסה הורקהיימר להגדיר מחדש את האידיאולוגיה.

  האם אידיאולוגיה, הוא שואל, אינה כסות לתועלת עצמית עד כדי כך שהתועלת כופה שקר או כיסוי מסוים? .

 12. על ישראל להוביל שינוי עולמי באמצעות ביטול כל האמנות ההזויות שדווקא בג”צ הישראלי הוא שהוביל ליצירתן אחרי מלחמת העולם השניה.

  אירגוני זכויות האדם וגם המושג – זכויות אדם – הפכו למפלצת עולמית העוסקת בנסיון פושע לקבוע את סדר היום של המדינות במקומן של הממשלות הנבחרות ותוך איום אלים עליהן באמצעות כסף פושע ומניפולטיבי. ממשלת בריטניה לשימחתי הרבה יוצאת כחלוצה לפני המחנה כדי לשים קץ לכל מה שנקרא אירגונים לא ממשלתיים ומפלצת “זכויות האדם”עלאק שיצרו באין מפריע מזה 30 שנה. עלינו לבטל את החתימות על כל האמנות שהתאימו אחרי מלחמת העולם השניה לאותו עולם ולאותה מציאות שהיתה אז. כל אמנות הפליטים, הזכויות ההגנות ויתר הירקות הפכו לרעל בינלאומי באמצעותו מרעילים את כולנו.

  לעיון:

  מ”שוברים שתיקה” להטפה אנטישמית. יש מה לעשות נגד הארגון, בדרך חוקית ודמוקרטית!

  http://rotter.net/forum/gil/27784.shtml

  מבט – גם לבריטים ”שוברים שתיקה” משלהם נגד החיילים מעבר לים

  https://www.youtube.com/watch?v=2bre9D5Tuuw
  גם לממלכה הבריטית יש שוברים שתיקה משלה. בשנים האחרונות החלו אירגוני זכויות אדם לתבוע חיילים בריטים המשרתים מעבר לים וגם במקרה הזה החליטה הממשלה בתגובה לפעול לשינוי החוקים. הפגנות אירגוני זכויות האדם הם דבר שבשיגרה ברחבי הממלכה הבריטית.

  נגד המלחמה בעירק באפגניסטן כעת גם בסוריה. אלפים ולפעמים אפילו עשרות אלפים מפגינים גודשים את הרחובות ומשתמשים בזכותם הדמוקרטית וצועקים: “אנו מואשמים בכל הדברים האלה משום שאנחנו תנועה אנטי מלחמתית יעילה ואנחנו נחושים לשים סוף להפצצות בסוריה”.

  אבל אירגוני זכויות האדם לא עוצרים בהפגנות.

  חוקים בינלאומיים מאפשרים להם בשנים האחרונות להגיש תלונות נגד חיילים בריטים שמשרתים בעירק ובאפגניסטן.

  ממשרד ההגנה הבריטי נמסר שבשנים האחרונות הוגשו יותר מ- 2000 תביעות בממלכה ובאירופה נגד חיילים ששירתו בעירק או באפגניסטן. יותר מ- 2000 תביעות נגד חיילים בריטיים מעבר לים.

  העלות המשפטית למשלם המיסים הבריטי היתה 150 מיליון לירות שטרלינג כ- 750.000.000 ₪.

  מייקל פאלון, שר ההגנה של בריטניה תקף בפרלמנט ואמר: “זה נסיון מביש להשתמש במערכת המשפט שלנו, מערכת המשפט שלנו – על מנת למתוח ביקורת שווא על הכוחות המזויינים שלנו. עתה אין צל של ספק כי ההאשמות הללו היו חסרות כל בסיס”.

  לשר ההגנה פאלון ולממשלה נמאס המצב הזה.

  כעת הם שוקדים על תוכנית שתגונן על החיילים שנלחמים למען הממלכה מעבר לים.

  על הפרק יציאה מאמנות וחוקים בינלאומיים שמאפשרים לתבוע את החיילים והקצינים כשהם חוזרים הביתה.

  תרזה מאי, שרת הפנים של בריטניה אמרה בענין זה: “אנחנו מוכרחים לעשות משהו בנוגע לפרשנות המטורפת של חוקי זכויות האדם שלנו. הממשלה הזאת כבר פועלת כדי לטפל בפרשנות השגויה של סעיף 8 באמנה האירופית לזכויות אדם: זכותו של אדם לחיים פרטיים ומשפחתיים ולערוך רפורמות בעבודת בית הדין האירופי לפי הצהרת ברייטון”.

  לא רק החיילים הבריטים הותקפו משפטית בשנים האחרונות. גם קציני צה”ל שניסו להיכנס לממלכה נתקלו בבעיה כשאירגונים פרו פלסטינים הוציאו נגדם צווי מעצר. הם לא יצאו לפועל רק משום שממשלת בריטניה התערבה.

  כעת צריך לראות אם ממשלת השמרנים תביא לשינוי בחקיקה שיאפשר לחיילים לחזור הביתה בשקט ובלי חשש שבמולדתם מחכה להם צוו מעצר.

 13. אתם מדברים על מכירת המולדת תמורתכסף וכסף גדול.אבל….רציתי לספר לכם סיפור מענין על הכרותי הראשונה עם תנועת שוברים שתיקה…זה היה לפני כ 10 שנים. חייתי אז בצפון איטליה ולעירי הגיע צעיר ישראלי שהוצג כחיל צהל לשעבר מארגון שוברים שתיקה שבא לספר מה קורה בצהל ובמזרח התיכון. הוא לווה על ידי דובר השגרירות הפלסטינית בשם עלי ראשיד. הצעיר נשא נאום באנגלית עילגת וכיון שהאיטלקים אינם מבינים אנגלית, עלי ראשיד תרגם להם לאיטלקית. ה”חיל” נשא דברים קשים מאד נגד חבריו ונגד צהל אבל ניסה להיות קצת פוליטיקלי קורקט ולכן אמר גם כמה משפטים נגד הרשות הפלסטינית. עלי ראשיד תרגם כל מה שאמר נגד ישראל ואפילו הוסיף משלו ואילו את המשפטים המועטים נגד הרשות הפלסטינית צנזר ולא תרגם כלל. היינו היחידים שהבינו מה קורה באולם שמלכתחילה היה רווי בדעות קדומות ואנטישמיות נגד ישראל ונגד העם היהודי. לא יכולנו להתערב כי האוירה היתה יותר מידי מחושמלת נגד היהודים ונגד ישראל. לאחר ה”הרצאה” ניגשנו לבחור ושאלנו אותו אם הבין מה קורה ומה עושים איתו.. הוא לא הבין. הסברנו לו איך עלי רשיד השתמש בו כבאידיוט שימושי ותרגם רק את מה שנראה לו… הבחור נראה לרגע נבוך אבל התנער מהר ותשובתו היתה: “שיעשו מה שהם רוצים. מה שחשוב זה שהם מממנים לי את החופשה באירופה”. והוא המשיך במסע ה”הרצאות”שלו עם עלי ראשיד בערים אחרות באיטליה ומשם נסע צפונה…. זו הכרותי עם תנועת שוברים שתיקה ומכאן אתם מבינים כמה היא מהימנה בעיני. תודה על תשומת הלב.