עמוס במחסומים? אלה החיים. תתמודדו

רבים הזדעזעו מהתמונות ששודרו אמש בערוץ 2 על מחסום קלנדיה: צפיפות, דוחק והמתנה ארוכה של פלסטינים בדרך לעבודה בישראל. אך הכתבה השמיטה פרט קטן ושולי: למדינת ישראל אין באמת ברירה

אין ברירה; מחסום קלנדיה. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

לבבות רבים רטטו אמש עם הצפייה בכתבתו של אוהד חמו, “‘כמו חיות’. תיעוד: לילה בקלנדיה. די היה בשמונה דקות צילום שנבחרו בקפידה משעת העומס במחסום קלנדיה, בתוספת ארבעה מרואיינים שהתלוננו כי היהודים “חושבים שאנחנו לא בני אדם”, כדי לזעזע לא מעט אנשים.

אבל האמת היא שלמרות התמונות הלא-נעימות, ולמרות המשפטים המכמירים (“למה אני צריך לקום בשלוש וחצי? אנחנו חיות? זה לא חיים אח שלי”… “אין מה לעשות, אנחנו צריכים לאכול, יש לי ילדים קטנים” … “אתה אף פעם לא ישן. אתה כל הזמן רק חושב: מתי אני צריך לצאת? מתי אני צריך לקום? מתי אני צריך לאכול?”), הכתבה הזו לא מצליחה לספק סיבה להתרגשות מיוחדת.

מדוע יש גודש וצפיפות במחסומים? הנה למשל שני גורמים אפשריים: 1. המצב הביטחוני החדש מחייב בידוק קפדני וארוך יותר; 2. מדינת ישראל העניקה בנדיבות היתרי עבודה לפלסטינים ונוצר עומס.

כך או כך, כלל לא ברור על מה המהומה. האם מישהו מכריח את הפלסטינים לבוא ולעבוד בישראל? האין עומדים לרשותם מעברי גבול בבקעה שמאפשרים להם להתפרנס בירדן? ומה עם הכלכלה הפלסטינית, מדוע שלא יפתחו למחייתם עסקים בשטחי יהודה ושומרון?

אין זאת אלא שתל-אביב הפורחת, הבטוחה והתוססת קורצת להם קצת יותר. טוב ויפה. אבל כדי להשאיר את תל-אביב בטוחה ותוססת, הפלסטינים צריכים לעבור במחסום. לא נעים, אבל אין ברירה. מחסום אגב, לפי בדיקה זריזה במילון שויקה, הוא “מכשול שמקימים בכביש או בדרך כדי למנוע מעבר של כלי רכב או הולכי רגל, כדי לאפשר בדיקת תעודות וכד'”. כלומר, הבעיה עם מחסומים נעוצה כבר בהגדרה.

וכך, הביקוש הפלסטיני הגבוה לעבודה בישראל, לצד הביקוש הישראלי הגבוה לביטחון מהפלסטינים, יוצרים את האילוץ שבהצבת מחסומים צפופים. אגב, מדובר בבעיה אוניברסלית שעדיין לא נמצא לה פתרון. בכל פעם שאלפי אנשים מנסים להידחק דרך פתחים ספורים, נוצר עומס בלתי נסבל. מסתבר שאין ממש מה לעשות בנידון, ויעידו על כך המשתתפים באירוע ההשקה של H&M בתל-אביב – אם הם שרדו כדי לספר.

בעיה ושמה אילוצי ביטחון

אפשר כמובן להחליט שמגדילים עוד את תקציב הביטחון, מכשירים יותר שוטרי מג”ב, סוללים יותר נתיבים, פותחים יותר עמדות בידוק בכל המחסומים ובאופן כללי שופכים מיליארדים כדי להקל על פלסטינים שרוצים לעבוד בישראל את החיים. אבל משרד הביטחון אינו לשכת הסעד או התעסוקה הפלסטינית, והוא פועל במסגרת אילוצים של כלכלה וכוח אדם. החבר’ה רוצים לעבוד כאן? סבבה. אבל זה מה יש, אלו התנאים. טייק איט אור ליב איט.

אגב, אם כבר מאתגרים את ההנחה שיש בעולם אילוצי ביטחון, אז מדוע להסתפק דווקא במחסומים? “מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה פגיעה בכבוד האדם” – ולכן משהו חייב להשתנות גם בעניין המעצרים הליליים בכפרים. כל לוחם שהשתתף במעצר של מבוקשים מכיר את החוויה הלא נעימה: 2:00 בלילה, מעירים את המשפחה, רעש, צעקות, הילדים רועדים ומפוחדים, חיילים דוחפים את האח לתוך ג’יפ ונעלמים; מראות הרבה הרבה יותר קשים מאשר בכתבה של אוהד חמו.

והנה, גם כאן אפשר לומר – “אנשים הם לא חיות…. המציאות הזו במעצרים לא יכולה להימשך”. אולי באמת כדאי להעניק איזה שי קטן למשפחה כדי להרגיע את הרוחות, אולי אוטו גלידה שיסגור את הכוח, או לפחות קוסם שיצטרף לצוות הלוחמים וירגיע את הילדים. הכל כדי לחסוך את אי-הנעימות ולתת למעצר מעטפת הרבה יותר אנושית, חמימה ונעימה.

בשורה התחתונה, יש בכל העניין שמתעורר פתאום במחסומים לא מעט מתסמונת ‘שוברים שתיקה’. כלומר, אי הבנה שהשגת ביטחון כרוכה בהפעלת כוח, ושהשאיפה להשיג תוצאות בלא עלויות היא נאיבית. כאשר כל הנושא מתעורר בעיצומה של אינתיפאדת סכינים חדשה – כאילו דווקא עכשיו הגיעה השעה להסיר את המחסומים – הדברים נעשים תלושים ומנותקים שבעתיים.

נקודת המבט שמוצגת בכתבה של חמו מניחה שיש רק צד אחד במשוואה הביטחונית: פלסטינים מסכנים שחייבים לעזור להם. אבל זו טעות. יש צד שני למשוואה: ביטחון לאזרחי ישראל. אכן, פלסטינים משלמים מחיר לא נעים באיכות חייהם, כדי שיהודים יוכלו קודם כל לחיות. זו אינה המציאות כפי שהיינו רוצים שתהיה, אלא המציאות כהווייתה. החלופה היא מאות הרוגים באוטובוסים המתפוצצים בחוצות ישראל.

כאשר השר אריאל אומר “לך תראה אותם עומדים מחכים להיכנס לישראל במחסומים. בושה וכלימה למדינת ישראל ומערכת הביטחון. עומדים שם אנשים בתנאים לא תנאים… מה הבעיה לסדר את זה? 50 מיליון שקל?”, הוא משקר לעצמו ולנו. זה לא מתחיל ולא מסתיים בקלנדיה, ובוודאי שלא ב-50 מיליון שקלים (ובכלל, ממתי מדובר בכסף קל, ומדוע על אזרחי ישראל לממן זאת?).

את אי הנעימות של עמידה במחסומים או של מעצרים באישון ליל אי אפשר לפתור; זו בעיה שתישאר איתנו כל עוד הסכסוך הישראלי-פלסטיני יימשך. שיקולים בג”ציים של “כבוד האדם”, רעיונות בדבר פתרונות קלים ללא עלויות, התעלמות מאילוצים – כל אלה רק יחמירו את המצב ולא יועילו במאומה.

לקול מנגינה נוגה, מסיים אוהד חמו את הכתבה בטענה ש”המעבר הזה לפנות בוקר בקלנדיה הוא המציאות היום-יומית העלובה של רבבות בני אדם. למעט מקרה חריג אחד, איש כאן לא מעורב בטרור… מסע לילי מפרך – ומיותר כל כך”.

נכון ועצוב. חוץ מהעובדה שב-30 ביוני, ב-17 באוקטובר, ב-18 לדצמבר, ב-27 בינואר וב-8 במרץ בוצעו פיגועים או ניסיונות לפיגועים במחסום. וזהו, אם תרצו, הסיפור כולו.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

28 תגובות למאמר

 1. לכותב המאמר, הכותרת והתוכן צריכים לדעתי להיות – עמוס במחסומים? מדינת ישראל הינה מדינה דמוקרטית (לכאורה), אף אחד לא מכריח אתכם להיכנס לתחומיה. אף אחד לא מכריח אתכם להישאר ביו”ש אם אין לכם פרנסה.
  עם זאת, כמחוה הומניטרית, מדינת ישראל תשמח לספק לכם תעודת מעבר חד-פעמית (לניצול תוך 30 יום ממועד הנפקתה) איתה תוכלו לעבור למצרים / ירדן / סוריה ולעבוד שם, ורצוי גם לחיות שם.
  שמועה שמעתי שישנם יהודים אשר ישלמו לכם כסף טוב, לא רק ברמה המקומית ביו”ש אלא כסף טוב ברמה של צפון ומערב אירופה וצפון אמריקה, רק בכדי לקבל מכם את השטח שבו אתם יושבים (ושאליו אבותיכם פלשו לפני בסה”כ כמה עשרות שנים). זה שהיהודים משוגעים, זה ידוע. אבל למה אתם לא מנצלים את השיגעון היהודי, ומהגרים עם משפחותיכם תמורת סכום מכובד שיאפשר לכם רמה ואיכות חיים גבוהים במי ממדינות המערב?
  אתם יכולים לסמוך על היהודים, שבכל מה שקשור בלשלם לכם כסף טוב באיזו מדינה שרק תרצו להגר אליה, מבלי שיהיו עקבות, היהודים יעשו עבודה הכי טובה שיש.
  וכך, בהינף קולמוס קל, תוכלו לקבל סכום כסף גדול, לחיות ברמת חיים גבוהה, לספק למשפחותיכם חינוך ושרותי בריאות ברמה הגבוה ביותר, וכל זה עם עבודה לא קשה ביחס לתנאים בארץ העבדים, היא היא ישראל. מציעים לכם גלידה עם קצפת ודובדבנים אבל אתם מעדיפים לשתות את המיץ של הזבל?

  1. ל- x,o,
   שמאלנים, קיצוניים ככל שיהיו, הם עדיין יהודים המתגוררים ומיישבים את א”י. אני לא רוצה שאף יהודי יהגר החוצה מא”י, גם אלו שלפעמים עושים הכל כדי להכעיס.
   מה עוד שחלק ממשפחתי הרחבה הינם תומכי שמאל, ואפילו תומכי שמאל הזוי (לא זה הקיצוני-חולני), ולא הייתי רוצה להתנתק מאף אחד מהם.
   אז מה שהשמאלנים עושים בכדי להזיק להתישבות היהודית ברחבי א”י, אני עושה בכדי לעודד ולחזק את ההתישבות. ומה שאני אומר למחדשי ההתישבות היהודית ביו”ש הוא שהם עושים 2 צעדים קדימה, על אף שהשמאל מחזיר אותם צעד אחד אחורה. אבל בכל מקרה הם מתקדמים ומקדמים את חידוש ההתישבות היהודית ברחבי ארץ ישראל.

 2. פתרון: מחסום “הנתיב המהיר”- תמורת כך וכך שקלים יעברו בנתיב יותר מרווח עם יותר בודקים. פותרים את הבעיה של העלות ואת הבעיה של הגודש.
  לא מסובך, נראה לי כבר עשו את זה איפשהו

  1. גאוני.

   והצעת ייעול נוספת: להעביר את תקציב גל”צ, עשרות מיליוני ש”ח לשנה, מהתחנה אוייבת החיילים והמקטינה את בטחוננו, לתוספת נתיבי כניסה במחסומים, שישמחו את העובדים התורמים לכלכלת ישראל ולדו-קיום.

 3. לא צריך פקקים במחסומים. צריך להפסיק לתת להם לעבןד פה. לסגור את הגדרות ולסגור את הכבישים לפלשתינים. צריך להתחיל לארגן הפרדה אמיתית. שלא יעבדו אצלינו לא בבנין לא בבתי חולים לא בבתי מלון לא בשירות המדינה. שילכו מכאן. יש לגרש את כולם לירדן ולסוריה. נמאס כבר מהפיגועים שלהם. אם לא יהיו להם היתרי עבודה לא יהיו פקקים

 4. “פלסטין” זה דבר נהדר. מתחרה עם הטפטפת ודוד השמש על תואר המצאת המאה הישראלית.
  “פלסטין” היא מין אנטי-טפלון, שאפשר להפיל עליו הכל, ולהישאר נקי לגמרי.
  בעצם, מעניין אם זה תופס גם לחמץ. נניח, נחליט מעכשיו שכל החמץ במדינה הוא פלסטיני, אבל מטעמי ביטחון אנחנו שומרים אותו אצלנו בבית, במגירה של הלחם, רק עד שיבוא השלום. דורש עיון.

  הרי אותה “פלסטין” מצד אחד מוגבלת כלכלית בהסכמי אוסלו ונתונה להגבלות ביטחוניות שונות,
  ומצד שני אפשר לטעון נגדה מדוע אינה דואגת לעבודה לכל תושביה.(” מדוע שלא יפתחו למחייתם עסקים בשטחי יהודה ושומרון”).

  מצד אחד צה”ל והשב”כ עושים בה כמעט כרצונם; מצד שני, היא אחראית לכל הפיגועים וההסתה.

  מצד אחד אפשר להחזיק כך כשני מיליוני אנשים כנתינים; מצד שני, אפשר להמשיך לקרוא לעצמך דמוקרטיה.

  מצד אחד זה שטח כבוש בו יש לנו חופש פעולה חוקי רחב למדי ולתושביו אין זכויות אזרח; מצד שני, זו נחלת אבותינו שנבנה וננוע בה כרצוננו.

  כל עוד יש הגבלות כלכליות (כולל כאלו עם סיבות ביטחוניות) על הרשות, יש לנו אחריות לתעסוקה לנתינים ביו”ש, ואי אפשר להיתמם ולומר שקשיי העבודה בישראל הם תוצאה של בחירת הפועלים; ובטח שאי אפשר לטעון כך כשבפועל יו”ש הופכת לחלק מהמדינה.

  1. אתה פשוט שונא כל מה שישראלי ובז לכל מה שיהודי. בדיוק בגלל זה אתה נותן בקלות רבה כל כך את דוגמאות דוד השמש והטפטפת מחד ואת דוגמת החמץ מאידך. שתי דוגמאות שקל כל כך לצחוק עליהן, לגחך עליהן; הנה הוא, היהודי הבזוי, זה עם האף הארוך והמנהגים המוזרים; הנה הוא הישראלי המכוער, זה עם משקפי השמש והמקוצר בהצלב על הכתף. אין הרבה דברים נמוכים יותר ממישהו שמתכחש למקור זהותו, אבל על אחד אני כן יודע – מי שהולך צעד נוסף ושונא את מקור מורשתו. ועוד עושה זאת תוך הזדהות גמורה עם מי ששונא אותו, מתוך איזה ניסיון עלוב לקבל לגיטימציה, להרגיש נוח עם עצמו, להשקיט את הקונפליקט בליבו.
   אבל למה לרדת עמוק כל כך? הרי טיעוניך עמוקים כשלולית:
   “אוסלו” – שוב פעם? באמת שוב? אין אוסלו, מעולם לא היה, הופר ביומו הראשון ברגל טרוריסטית גסה, חסל סדר אוסלו, עבור כבר הלאה.
   “פלסטין” – אין פלסטין, לא היתה פלסטין, נקווה שלא תהיה. באותה נשימה אין פלסטינים וכו’, אלה ערבים, ששונאים אותנו כי זה חלק מתרבותם הטוענת לעליונות על השאר מתוקף דתם או טיעונים מופרכים אחרים. ואתה ממשיך למלא את הבלון הזה באוויר החם שלך. הדבר היחידי שהם מסכימים עליו הוא רצח יהודים תוך הרס המערב, ומעבר לזה הם שוחטים אחד את השני בסיטונות. עניין שלהם לגמרי, אבל להמשיך לדבר עליהם כעם או אפילו קבוצה מגובשת מכל סוג שהוא זה פשוט בדיחה. די כבר, די עם ההתנשאות הזו.
   “צה”ל והשב”כ עושים בה כרצונם” – אתה פרובוקטור מסוג מאוד מאוד עלוב. להעלות טיעון כזה, משל היינו טורקיה או מצרים או אפילו אחת ממדינות דרום אמריקה, עם הפיכות צבאיות כל שני וחמישי, וגופים כאלה שעושים כרצונם, מפילים את השלטון מעלימים אנשים או זורקים אותם לכלא. כן, צה”ל והשב”כ בעלי משקל ומשמעות בחברה ובתרבות שלנו. לא, זה לא בגלל שאנחנו רוצים את זה כך. תמשיך להפוך בכוח בין הקרבן למקרבן, בין הרוצח לנרצח. זו הדרך למטה.
   “להחזיק אנשים כנתינים” – טיעון מעלה קבס. הם יכולים מצד אחד לסרב לכל סוג של הסדר, פשרה, הסכם, באותו זמן להפעיל נגדנו טרור מכל סוג וצורה, ומצד שני אנחנו נאפשר להם חופש כניסה ויציאה מוחלט אלינו הביתה.
   “שטח כבוש” – עכשיו אתה משקר, חד וחלק. אולי אתן לך את הקרדיט ואקרא לך בור מוחלט או עצלן אינטלקטואלי. בעצם לא, אין לזה הצדקה לנוכח כמות המידע הזמין על הסטוריית המקום הזה. אז אני נשאר עם שקרן.
   כל עוד יש סכנה ברורה ומוחשית מאוכלוסיה שלמה שכל מטרתה להרוג יהודים, יהיו הגבלות בטחוניות, כלכליות ואחרות. Deal with it. אתה יכול לקחת את הביטויים הארכאים שלך בנוגע ל-“בחירת הפועלים”, שאנחנו מבינים בדיוק מאיפה שאבת, ולדבר ללאמפה או למראה.

  2. הבעיה הכי גדולה שלך נמצאת במחשבה הנפסדת שיש לנו אחריות למה שקורה לאוייבים שלנו ביו”ש. ובכן, יש לי חדשות בשבילך. אדם שמנפנף מולי בסכין אין לו שום זכויות אדם. בטח לא אצלי. לא עבודה ולא פרנסה.
   אין כאן אדם יחיד שמנפנף בסכין, יש כאן חברה שלמה שהיא אוייב היהודים. חברה אנטישמית ואלימה, שתומכת ומעודדת טרור, והסתה לטרור 24/7. אנחנו הקורבן של אותו טרור, ולכן אנחנו לא חייבים להם כלום. פשוט כלום! חברת אוייב שכזו אינה זכאית לשום זכויות אדם. צריך פשוט לגרש אותם מכאן למדינה ערבית מוסלמית. יש כל כך הרבה מדינות כאלה, גדולות פי 3 בשטחן מישראל, ולנו יש רק מדינה אחת בכל העולם כולו.

   ועוד דבר, עם קום המדינה, מדינות ערב רדפו, ורצחו, ובזזו את רכושם של יהודי מדינות ערב. הם גרמו לטרנספר של יותר מ-600,000 יהודים שרובם מצאו את ביתם בישראל. יש לנו חשבון ארוך וגדול איתם, והם חייבים לנו הרבה יותר ממה שאנו חייבים להם. בזמן הטרנספר הזה של היהודים, היה צריך פשוט לעשות חילופי אוכלוסין. יהודים לישראל, ערבים לערב (ירדן, סוריה, מצרים, סעודיה וכדומה) הם ממש לא חייבים לחיות כאן תחת ריבונות יהודית. שילכו לגור במדינה ערבית מוסלמית.

  3. נחמד מאוד. אתה רק שוכח דבר קטן אחד – המותג “פלסטין”, הינו המצאה של ערביי הארץ, ולא של היהודים. ואם המותג הזה משרת אותם ומניב להם תרומות ואהדה מכל רחבי תבל, אז זה לא נורא אם הוא יועיל קצת גם לנו.

 5. עצוב לקרוא מאמרים כאלה, הם מראים מה הערכים של הימין בימינו: גזענות, בוז לחלש, התעלמות מעוולות. למה אדם שתורם לחברה הישראלית בזיעת אפיו ובשכר נמוך צריך לעבור השפלה יומיומית? מעניין מתי כותב המאמר הזיע לאחרונה תמורת משכורתו. ועוד פעם להתחבא מאחורי תירוץ הביטחון? אפשר לשפר את המצב וכולם יודעים זאת, לפני שהמחסומים הופרטו הבידוק היה יותר מהיר.

  1. פעם חשבתי ש״מידה״ הוא אתר ימני הגון…המביט על המציאות דרך פריזמה ימנית אינטלקטואלית..אז חשבתי…כתבה מהסוג הזה שיורדת נמוך כל כך כשהמגיבים לה מתנהגים בהתאם מראה אייזה דרך מסוכנת הימין עושה…בכתבה בערוץ 2 הצביעו על בעיה הומנית שלא מסובך לפתור, אפילו אורי אריאל מסכים עם כך…אך כאן בהתאם לכללים החדשים מתאמצים להתעלם, לטמון הראש בחול, כאילו המציאות הזאת מוצגת באונדה ולא 7 דקות מירושלים….

  2. גזענות! גזענות! פאשיזם!! אכלו לי שתו לי יצא לי פיפי.
   אתה ימני כמו שאני עציץ בוגנוויליה, מעבר לזה שאין כאן שום קשר, כמו תמיד, לימין או שמאל.
   נסביר עבור המתקשים:
   “…הם מראים מה הערכים של הימין” – לא למות מפיגוע זה אחלה ערך, די אוניברסלי לדעתי.
   “…אדם שתורם לחברה הישראלית בזיעת אפיו ובשכר נמוך” באמת אומלל, הוא ממש “תורם”, מעין פילנטרופ-הומניסט בואך רוטשילד, ולא חס וחלילה מקבל שכר עבור עבודתו. הוא לא חייב לעבוד אצלנו, אלא בוחר לעשות זאת ומסיבות ברורות – אנחנו לא מתייחסים לעובדים, כן כן אפילו לערבים, בתור עבדים, למרות זעקותיך הדומות לעגל נשחט. בוא לא נכנס לויכוח “כן נכון, לא נכון” כי כולנו יודעים שאפילו לרמה הזו אין טעם לרדת, אני מקווה שאתה מסכים. שורה תחתונה אם הוא רוצה לעבוד כאן, הוא יעמוד בתנאים שאנחנו מציבים, יש אלטרנטיבות אחרות, או שמא אתה רוצה לטעון שגם יהודה ושומרון תחת מצור? כמו שקר עזה? אה שניה, זה בדיוק מה שאתה אומר בנקודה הבאה.
   “…להתחבא מאחורי תירוץ הביטחון” וואלה. תירוץ. תודה מר פולנסקי, אבל כאן זה לא קולנוע.
   “…לפני שהמחסומים הופרטו” וכאן כבר מסיכת ה-“ימני הגון” נפלה לחלוטין, פישלת חבוב. עוד פובליציסט שמאל נבוך שזועק מרה באין לו שום טיעון. עכשיו זה בגלל ההפרטה. אבל זה בסדר, כי אתה מציג עצמך כימני, כמו שסנדרס וג’יי סטריט מתחבאים מאחורי יהדותם.
   אז מה היה לנו כאן: הכל בגלל הימין שהוא גזען, ובעצם נוגש עבדים ורוצה להפריט הכל, ואין שום מציאות, בטחונית או כלכלית, שעומדת מאחורי צעדים הכרחיים כמו בידוק במחסומים. ממש מאיר עיניים.
   טול קורה וגו’

  3. מה אני אגיד עפר, ממש כואב הלב על האכזבה המרה שלך. פעם חשבת כך ופעם חשבת אחרת והיום אתה חושב דבר שלישי. כל כך חשוב לך להשמיע את אכזבתך, אבל אולי לא זה המקום. לך על זה, אבל הרבה לא יוצא מכך.
   לא טענת ולו טיעון או בדל טיעון בנגיעה לנושא, אלא רק תקפת את אתר מידה, המגיבים באתר והדרך האידאולוגית או המעשית (המדומיינות על ידך) של הימין. מה שנקרא, אד-הומינם. ובכלל, תמיד זה קל לתקוף את הימין, אותו “ימין” אמורפי, כל יכול וכל יודע. אנסה לעזור לך:
   “אפילו בערוץ 2” – לא הראו שום בעיה הומנית אלא ערכו בקפידה קטע מגמתי שכל מטרתו להמשיך ולנגח את הממשלה המכהנת. איזון כבר אמרנו? אה לא, איזון מבקשים רק כשמישהו תוקף מדיניות של השמאל. זה אפילו לא משנה אם השמאל הפעיל את אותה מדיניות דה פקטו, מאותו חוסר ברירה. לא תהיה אף אמירה על הבעיה ההומנית של אזרחי ישראל היהודים החוטפים כבר 100 שנה טרור ערבי דוחה. לא ולא. דעותיך – הומניות. דעות הצד השני – מפלצתיות. כמה קל לחיות עם תפיסת עולם כמו שלך.
   “אפילו אורי אריאל מסכים” – אז מה?
   “לטמון ראש בחול” – כי אין פיגועים, זה בדמיון שלנו. וואלה מה אני אגיד, אין לזה תגובה מתאימה.
   אתה הולך למשוך בכתפיך עכשיו או להגיב בגועל אל מול תגובה נוספת, של מגיב “המתנהג בהתאם” כפי שאתה אומר? חבל, אולי אפשר לפתח דיון אינטלקטואלי, אבל לא נראה לי שאתה יכול או רוצה. נסה להתגבר על האגו ולומר משהו בעל משמעות בכל זאת. אם אין ברצונך או באפשרותך, אולי, רק אולי, עדיף שתחסוך מאיתנו את הבליך.

  4. ל”ימני הגון”

   קבלת מספיק תשובות לעניין.

   אגב, גם אני סבור שכדאי להשקיע יותר בשיפור המעברים.
   גם אינני מאמין שהשיטה הנוכחית היא במהותה יותר יעילה משיטה נעימה יותר, שתעלה סכום חד פעמי ליישום..

   אזי אעסוק רק בטעות עובדתית שלך: בכתבה נאמר במפורש שבמחסומים המופרטים (אלו שאינם בעוטף ירושלים) אין בעיית עומס כמתוארת בכתבה.
   הבעייה היא דווקא במחסומי ירושלים המוחזקים ע”י המשטרה/משמר הגבול.

   עכשו לך תנבח על העץ הנכון.

 6. הבל הבלים, ככה לא בונים מדינה, ככה לא שולטים ולא מושלים.

  או שיהודה ושומרון הם שטח כבוש ששייך למדינה אחרת (אולי בלסטין שהוכרזה בדיעבד אחרי שהם נכבשו?, אולי ירדן שמעולם לא הוכרה בעלותה על השטח פרט להסכמי הפסקת האש שהיא בעצמה הפרה כשתקפה את ישראל ב67 בלי סיבה ושהתנערה מהשטח בדיעבד?
  אולי הליגה הערבית? המנדט הבריטי בא״י? אולי האימפריה העותמנית? אולי סוריה? פרס? בבל? מקדוניה? מונגוליה?)

  או שהם חלק ממדינת ישראל. שמחזיקה בפועל וששולטת בהם 50 שנה, שכבשה אותם במלחמת מגן לאחר תוקפנות של הצד השני, שמראש הם יועדו להיות שלה בכתב המנדט הבריטי ובהסכם בין מלך ירדן העתידי פייסל לראש הסוכנות היהודית חיים וייצמן.

  ככה או ככה תושבי השטחים שרובם נולדו בהם והתחנכו בהם בתקופת שלטון ישראל הם בפועל תושבי מדינת ישראל שחיים בה בטריטוריה ישראלית ללא אזרחות ישראלית תחת שלטון צבאי ומגיע להם לכל הפחות יחס מכבד ואנושי ותשתיות סבירות.

  לדעתי צריך עוד היום לתת למי מהם שירצה בכך תעודות זהות ישראליות ולהכפיף את האוטונומיה שלהם למשרד הפנים ובכך לגמור את הבחישה הבינלאומית בארץ שלנו. ואם לא נעשה את זה בסוף הם ״יחזירו״ לפה מיליונים של ״פליטים״ יהפכו לרוב מוחץ בין הירדן לים ואז הם יחלקו לנו תעודות זהות פלסטיניות.

  בכל מקרה עד שתתקבל ההחלטה מה עושים עם השטחים החיים נמשכים, אם צריך להכשיר עוד גדוד של מג״ב או לגייס מילואים או לבנות עוד עמדות בידוק וסככות או לשכור חברות שמירה אז צריך לעשות את זה ולהשקיע את המשאבים הנדרשים.

  המצב הנוכחי גם לא נראה טוב, גם משפיע לרעה על החיילים ומייצר דה מורליזציה ותופעות כמו שוברים שתיקה וגם מעמיק ומתחזק שנאה ובעיות בטחוניות וקיים

  להזכירך ה 6 שעות המיותרות שהאנשים האלה מבזבזים בדרך מהבית לעבודה בתעשייה הישראלית הם בעצם כמו מס עליהם ועל התעשייה הישראלית שמעסיקה אותם – מישהו משלם על הזמן שמתבזבז.

  1. להזכירך, יש להם אוטונומיה על מעל 95% מהתושבים שם.
   להזכירך, אוטונומיה זה ללא אחריות עצמאית של הביטחון.
   אם הם בוחרים לעבוד בישראל ולא באוטונומיה אז איך זו אחריות שלנו?
   ולמה לתת להם תעודות זהות ישראליות? מה הם רוצים להיות חלק ממדינת היהודים?

 7. להיכן הייתם שולחים את הילדים שלכם לעבוד ?
  במקום בו יש פלסטינים שעברו ישירות לארץ בלי בדיקה ?
  או במקום שבו יש פלסטינים שעברו בדיקה ?

  1. יש לי רעיון גאוני בשביל הפלסטינים: תפסיקו להיות טרוריסטים!
   ואז לא יהיה צורך במחסומים, ולא יהיו מחסומים ואם כן הם יהיו מהירים בהרבה.
   אגב בכל מעבר מדינה יש מחסומים. בנתבג אין? למה אני עומד בתור חצי שעה וזה בסדר, וכשהפלסטינים עומדים לא? ואני גם עומד בגללם אגב, בגלל הטרור שהם עושים!

 8. כותרת המאמר יכולה להיות – “עמוס במחסומים? אלה החיים שם, כדי למנוע מוות מיותר כאן.”

 9. כותרת של המאמר יכולה גם להיות – “למה במחסומים כה עמוס? אין ברירה, כי אנחנו רוצים לחיות פה.”

  1. וואו, נופת צופים של תגובה. מפורטת, בהירה ונהירה, מביאה דוגמאות מן המקורות.
   שמת לב לאיזו דבשת לאחרונה…? לא, אה? מעניין. זה כי היא שטחית, או כי היא מביכה?

 10. הכיבוש הוא לא אין ברירה, שלילת זכויות מבני אדם הם לא אין ברירה, למה אנחנו ממשיכים לשקר לעצמנו כל הזמן?

  1. חיכינו לך, והנה הגעת!
   מה שנקרא – “ומי לא בא…? אקיבוש!”
   הכיבוש הוא שקר וזה ממש לא יפה לחזור על שקר. לא מנומס כזה. לא נאה. צא ולמד.
   שלילת זכויות מבני אדם היא אין ברירה לגמרי, כל עוד יש רצון לקיים חברה, כאשר אותם בני אדם עוברים על חוקי החברה והאנושות (ע”ע לכלוא גנב, או לחלופין להתגונן בפני מי שיוצא לדקור אנשים רנדומלית, לדרוס אותם או לפוצץ אותם). זכותי לחיים גדולה מזכותם לחופש תנועה כל עוד השניים תלויים ביניהם. ואת הקשר הזה הערבים מסרבים לנתק. ואני אומר לא רוצה, לא צריך.
   התשובה לשאלתך האחרונה נשמעת קצת כמו הד – באמת, למה? אפשר פשוט להפסיק, הנה ממש ככה.

 11. es increible, cuANDO en Europa vemos estas cosas,la sensacion que nos da, es pensar enla Alemania del 38, donde tantos eurpeos, estuvimos con los judios que masacraban, como esposiboe que este estado se llame una democracia???, y lo mas grave, que un 80% de sus ciudadaanos, este a favorde”muerte a los arabes”, No vemos ninguna propiesta por parte del gobierno derechisya de Israerl sde querer estaboecer los dos estados o llegar a acuerdos, y lo mas grave es la indiferecia de esa poblacion, que le llueve el dinero de los impuestos USA, para estar encantados con este racismo¡¡¡u
  u

 12. קשוח מאוד, חסר אמפטיה וחסר לב. צודק נכון ציני ויהיר.
  חזק מאוד….איבדנו את החמלה לחלוטין?
  מזכיר לי את חוקי הפיזיקה ככול שהחומר חזק יותר, הוא שביר יותר.