הלקח הלא נכון מהשואה

האם הגזענות של הנאצים היא ההסבר היחיד לזוועות השואה, או שמא הסתתרו בנאציזם מרכיבים רצחניים נוספים? ד”ר יגיל הנקין בדק ומצא גזענות קשה גם באירופה ובארה”ב של התקופה, והמסקנה שלו ברורה

גזענים, אבל לא רק; תהלוכה נאצית. צילום: יד ושם

כמו בכל יום זיכרון לשואה, אפשר יהיה לשמוע אמירות כמעט קבועות ביחס לסוגיה. לצד ‘לעולם לא עוד’ ולקחים אחרים לגבי היהודים, עולה לרוב גם האמירה על הלקח האוניברסלי של השואה, הלא הוא ההימנעות מגזענות. הנאציזם נתפס בהקשר זה כמקרה פרטי של גזענות, והשואה כמקרה קיצוני שלה.

אפשר למצוא את המסר באתרים להורים; בכנסת; או בהצהרת האו”ם שקבעה כי “השואה, שבה הוכחד שליש מהעם היהודי, תהווה לעולמים אזהרה לכל עמי העולם מפני הסכנה של שנאת חינם, גזענות ודעות קדומות”. סדרת הטלוויזיה מעוטרת השבחים “אפוקליפסה – מלחמת העולם השנייה” קובעת נחרצות כי מלחמת העולם השנייה נולדה בשל גזענות, ו”הגזענות היא שהולידה את אושוויץ”.

ואכן, אין כמעט אדם שפוי שיכחיש את חלקה של הגזענות בשואה. הנאצים התבססו על תפיסה גזענית לחלוטין של מאבק גזעים, של גזעים נחותים ו”גזע האדונים” (Herrenvolk) ועוד; בלי גזענות לא הייתה נאציזם. מכאן קצרה הדרך להנחה שהלקח של השואה הוא אנטי-גזענות.

הבעיה היחידה היא שה’לקח’ הזה הוא אמנם נכון, אבל הוא גם כמעט חסר משמעות.

זאת מפני שגרמניה הנאצית הייתה גזענית רצחנית, בעוד שיריבותיה היו גם הן גזעניות בצורה ניכרת – אבל לא רצחניות, בדרך-כלל. גזענות כזו יכולה הייתה לבוא לידי ביטוי בצורות בוטות, כפי שהצהיר לאחר מלחמת העולם השנייה סגן אלוף בריטי-רודזי בדימוס, בעל השם הציורי איכבוד אלן, שקבע בנחרצות כי לא ייתכן מרד שיסלק את האירופאים מרודזיה, מפני ש”זה יכול להיעשות רק על-ידי גזע אינטליגנטי – דרישה המוציאה את האפריקנים מכלל חשבון”.

הגזענות יכולה הייתה לבוא לידי ביטוי גם בצורות פחות בוטות, כמו אצל צ’רצ’יל, שרופאו האישי לורד מוראן כתב כי בעוד רוזוולט חושב על חשיבותם של ארבע-מאות מליון סינים, “וינסטון חושב רק על צבע העור שלהם”, ושההיסטוריון גרהרד ויינברג כתב כי היה לו בעיקר “תיעוב, מוכתב מאוד בתפיסות גזעניות”, כלפי הסינים. יחס זה היה עוד טוב יותר מיחסו לשחורים בקניה ובמקומות אחרים. זו אולי לא הייתה שעתו היפה ביותר של צ’רצ’יל, אבל היא בהחלט התקיימה. ומיותר לציין שצ’רצ’יל לא היה נאצי.

הגזענות המערבית לבשה לפעמים צורה של אאוגניקה, אמונה ב’שיפור הגזע’ האנושי (במיוחד על-ידי מניעת התרבותם של אלה שיכולים לפגוע בו). רעיונות כאלו זכו לתמיכת רבים ומכובדים, כולל – ולא במקרה – קרובי משפחה של דארווין כולל בנו, הגם שהוא עצמו לא היה בהכרח שותף לרעיונות הללו. הדוגמה המפורסמת ביותר למחזיקים בהשקפות אאוגניות כיום היא מן הסתם הכלכלן ג’ון מיינארד קיינס, (החביב במיוחד על כותבי אתר זה), שהיה יו”ר האגודה האאוגנית הבריטית בין 1937 ל-1944, ותמך באמצעי מניעה לשכבות הנמוכות כיוון שהן “שיכורות ובורות” מכדי להגביל את מספרן בעצמן.

קיינס, שלכל הפחות אפשר לומר להגנתו שאולי חשב שמקור הבעיה תרבותי ולא מולד, היה רחוק מלהיות הקיצוני ביותר. שני סופרים מכובדים ונאורים, ד.ה. לורנס (שמת ב-1930) וג’ורג’ ברנרד שאו, אף סברו כי היה מועיל להשתמש ב”תא קטלני” – היינו, תא גזים – כדי להגן על החברה. לורנס קרא “שלוש קריאות הידד” לממציאי הגז הרעיל, ואמר כי “לו היה הדבר בידי, הייתי בונה תא קטלני גדול כארמון הזכוכית, עם תזמורת צבאית מנגנת ברכות וסינמטוגרף עובד בבהירות, והייתי […] מביא את כולם: החולים […] הנכים, הייתי מוביל אותם [לתא הגזים] ברכות, והם היו מחייכים אלי בתודה יגעה”.

שאו ולורנס היו קיצוניים, ורוב תומכי האאוגניקה היו נחרדים מרעיונות הרצח שלהם, אבל התמיכה בגרסה אאוגנית פחות קיצונית הייתה נרחבת, וכללה גם דמויות כויליאם בוורידג’, אדריכל מדינת הרווחה הבריטית, וצמד הסוציאליסטים הידוע סידני וביאטריס ווב; באותו זמן לא הייתה סתירה בין סוציאליזם לאאוגניקה, ורוב גדול של תומכי האאוגניקה לא היו נאצים.

זאת ועוד, תכניות עיקור של חולי נפש ו’לא-ראויים’ אחרים לא היו המצאה של גרמניה הנאצית ולא מתו איתה: בשבדיה עוקרו בין 1934 ל-1974 כשישים אלף נשים, מספר דומה לזה שבתכנית מקבילה בארצות-הברית, הגדולה הרבה יותר משוודיה, שהייתה מצויידת באגודה-אאוגנית משל עצמה בין 1922 ל-1972, ובתמיכה של אלי הון כג’ון רוקפלר. החוק, שהועבר על-ידי ממשלה סוציאל-דמוקרטית, בוטל רק ב-1976.

בדנמרק, הזכורה לטוב על הצלת יהודיה, עוקרו כ-11,000 נשים בין 1929 ל-1967. להזכיר עד כמה הדנים לא היו נאצים?

אאוגניקה, שהקשר בינה ובין ‘המתת החסד’ של חולים ופגועי נפש בגרמניה הנאצית איננו בדיוק סוד, לא הייתה כמובן הביטוי היחיד לגזענות, ולביטויי גזענות לא-רצחניים היה מקום נרחב באותו זמן. בעצם ימי מלחמת העולם השנייה, במדינות שנלחמו נגד גרמניה הנאצית והביסו אותה, הגזענות הייתה נפוצה ובמקרים רבים גם רשמית.

לא רק גרמניה

בארצות-הברית בתקופה המדוברת, שחורים ולבנים שירתו ביחידות נפרדות ורק מחסור בכוח אדם גרם לצבא האמריקני לאשר בשלהי המלחמה לשחורים להשתתף ביחידות קרקע לוחמות, אחרי פקפוקים רבים ביכולתם להילחם ‘כמו לבנים’ (“זו אירוניה גדולה מאוד”, כתב סטיבן אמברוז בספרו ‘אזרחים חיילים’, “שהדמוקרטיה הגדולה בעולם נלחמה נגד הגזען הגדול בעולם באמצעות צבא מופרד”).

בחיל האוויר האמריקני היו אמנם יחידות ראשונות של שחורים, אבל גם טייס שחור, ברגע שירד מהמטוס ועזב את הבסיס, לא היה זוכה ליחס שווה ללבנים, ולרוב לא יכול היה להיכנס לפאב “לבן” בבסיסים אמריקניים. במקרה אחד, הידוע בכינוי ‘קרב באמבר ברידג’ על שם העיירה באנגליה בה התרחש, היתקלות בין משטרה צבאית לבנה לחייל שחור התפתחה לאיומים בנשק וליריות. חייל אחד נהרג, שלושה נפצעו ועשרות נעצרו (הסופר אנתוני בורג’ס סיפר שרשויות הצבא האמריקני דרשו מבעלי הפאבים להקפיד על הפרדה גזעית, ובתגובה כל בעלי הפאבים תלו עליהם שלט “לשחורים בלבד”. לא ברור אם הסיפור אמיתי). היו עוד מספר תקריות, מרידות וחילופי אש על רקע גזעי.

אפליה גזעית ממוסדת הייתה נהוגה בחלקים שונים של ארצות-הברית עוד 20 שנה לאחר המלחמה, עד לחוק זכויות האזרח של 1965; סטיבן אמברוז כתב כי היו מקרים שבהם שבויי מלחמה גרמנים באמריקה (!) נחרדו מיחסם של לבנים דרומיים לשחורים. האם זה אומר שארצות-הברית הייתה נאצית או שקולה לנאצים? כמובן שלא.

האפליה כמובן לא הוגבלה לשחורים. היו גם יחידות נפרדות של חיילים ממוצא יפני  (רוב בני משפחותיהם היו במעצר בארצות-הברית, כמו כמעט כל האזרחים האמריקנים ממוצא יפני במהלך מלחמת העולם השנייה). היפנים מצדם, כידוע, היו גזענים איומים, ומעשי הזוועות שלהם במלחמה ולפניה אינם מוכרים מספיק בדיון הציבורי. מעשי הטבח הנוראים בשנחאי ובמנילה (זהירות! תמונות קשות), אימוני כידון על אנשים חיים וניסויים בשבויי מלחמה, הם רק חלק מעלילותיהם במלחמת העולם השנייה ובמלחמת יפן-סין.

אבל גם האמריקנים הסתכלו עליהם, בדרך כלל, כאל גזע נבדל שלא מגיע לו יחס כלבני אדם ‘רגילים’, והתעמולה נגדם הייתה בבירור שונה מהתעמולה נגד הגרמנים. לא במקרה, עיצוב היפנים בכרזות התעמולה או בסרטון תעמולה מ-1944 בכיכוב באגס באני, הוא כזה שלא היה עובר מסך היום (כמובן, אסור להתעלם ממעשי היפנים ומהמלחמה; אבל יהיה קשה לטעון שלא הייתה גזענות).

הבדלים אידאולוגיים בין מדינות כמובן השפיעו. כך למשל, אמנם הייתה לא מעט גזענות אצל הצרפתים, ואמנם לוחמי מחתרת שחורים הועלמו מתמונות שחרור פריז ב-1944 או נדחקו ממסדר הניצחון, אבל בעניין זה הצרפתים היו מסורתית יותר סובלניים – כנראה בגלל אידיאל המהפכה הצרפתית והאמונה העיקשת של צרפתים רבים לפיה האידיאל של כל אדם משכיל הוא להיות צרפתי, ומי שלא רוצה, פשוט לא התפתח מספיק אבל עתיד להתפתח לשם. בצד השלילי פירוש הדבר היה ללמד ילדים מאלג’יריה מספר היסטוריה שפתח במילים “אבותינו הגאלים”, ובצד החיובי הייתה סובלנות רבה יחסית לצבע העור, עוד הרבה לפני מלחמת העולם השנייה. עד כדי כך שלא מעט חיילים שחורים אמריקנים במלחמת העולם הראשונה העדיפו להישאר בצרפת.

תרשים כללי הגזע בגרמניה, בעקבות חוקי נירנברג. צילום: CC BY-SA 4.0 addmore
תרשים כללי הגזע בגרמניה, בעקבות חוקי נירנברג. צילום: CC BY-SA 4.0 addmore

גזענות סובייטית

אפילו הסובייטים, למרות אחוות העמים המוצהרת שלהם, למרות התנגדותם הרשמית לגזענות, ולמרות השימוש שלהם בגזענות כטיעון נגד ארצות-הברית, בעיקר לאחר המלחמה, לקו גם הם בגזענות. באופן מוצהר הסובייטים רצו תמיד לייצר את ‘האדם הסובייטי’, שאין לו לא דת ולא גזע. העובדה שבעיניהם יחידת היסוד לא הייתה הלאום אלא המפלגה והמעמד השפיעה כמובן, וגזענות ממוסדת נגדה את עקרונות היסוד של ברית-המועצות; אולם גזענות לא רשמית הייתה גם הייתה.

היחס של רשויות ברית-המועצות לאזרחים סובייטיים לא-רוסים היה לעתים קרובות מפלה. לא במקרה ציורי התעמולה המראים את לנין וסטאלין אוהבי הילדים, נוטים בעיקר להראות איתם ילדים תכולי עיניים וזהובי שיער, ורק באופן נדיר הוצגו בהם מונגולים וקזאחים ושאר לא-סלאבים, לכל הפחות בשנות חייהם של לנין וסטאלין עצמם;

לא במקרה ברפובליקות סובייטיות ובמחוזות סובייטיים רבים, המזכיר הכללי של המפלגה נטה להיות רוסי (בצ’צ’ניה, למשל, רק בשלהי שנות השמונים מונה לראשונה צ’צ’ני למזכיר המפלגה הקומוניסטית). בימי מלחמת העולם השנייה, היחס של רשויות ברית-המועצות לחיילים ואזרחים ממונגוליה והקווקז היה נגוע לא פעם בגזענות וביחס מפלה. לא מעט ביטויים יצאו מפי מפקדים סובייטיים על ההבדל המהותי בין רוסים לכל מיני מונגולים וצ’צ’נים ושאר לא-רוסים.

ביום הצבא האדום, 23 בפברואר 1944, גירש הצבא האדום את הצ’צנים והאינגושים, בדומה למה שעשה לטטארים של קרים ולאחרים; למעלה מחמישית לא שרדו את הגירוש – אם בשל מעשי טבח או הזנחה, דחיסה איומה ברכבות, או תנאי חיים קשים בסיביר ובקזחסטן. האשמה שיוחסה להם בידי הסובייטים, של שיתוף פעולה עם הנאצים, הייתה תירוץ ולא סיבה; גורשו גם חיילים מעוטרים מן החזית וקומוניסטים ותיקים ונאמנים.

גם הטרור הגדול, כפי שטימותי סניידר מציין ב’ארצות דמים’, שימש את סטאלין במידה רבה נגד מיעוטים לאומיים ולטיהור האנ.ק.וו.ד – קודמו של הק.ג.ב. – ממיעוטים לאומיים: כשהתחיל הטרור הגדול, כשליש מבכירי האנ.ק.וו.ד. היו יהודים, ב-1939 רק כארבעה אחוזים; השאר, אחרי שעשו את תפקידם, חוסלו והוחלפו בעיקר בידי רוסים.

המשטר הסובייטי היה רצחני ביותר, אבל היו כאלה שנרצחו באופן יחסי יותר מאחרים, ולא רק על בסיס הסיבות המוצהרות או הצפויות במשטר קומוניסטי. יחסה של ברית-המועצות לעמים לא-רוסים הוא כמובן קצת אירוני בהתחשב בעובדה שלמנהיגה באותו זמן קראו דז’וגשווילי (רק אם הוא לא היה בסביבה…), אבל ברית-המועצות, ואפילו ברית-המועצות הסטאליניסטית על כל זוועותיה, כידוע, לא הייתה נאצית – וחלק נכבד אם לא רוב המניות בניצחון על גרמניה הנאצית הן מניות של ברית-המועצות.

די בדוגמאות אלו להבהיר את הנקודה. במדינות אירופה הייתה גזענות רבה באותו זמן, ובמידה רבה היא נתפסה כלגיטימית, כולל במדינות שנלחמו מול הנאצים. לא רק במסגרת העריצות הסובייטית, כי אם גם אצל הדמוקרטיות המערביות.

למעשה, גם החיבור בין ‘גזענות’ כמושג ובין הנאציזם והשואה, הוא חיבור שבמידה רבה עלתה קרנו משנות השישים והלאה (באותה תקופה גם השימוש האוניברסלי במושג ‘שואה’ הלך ותפח), עת יצאה הגזענות מן האופנה בעולם דובר האנגלית. בשלב הזה החלה נטיה לקשור את כל עוולות העולם בגזענות – ובכלל זה כמובן השואה.

בספרו הפופולרי מאוד של וויליאם שירר מ-1960, ‘עלייתו ונפילתו של הרייך השלישי’, יש דיונים לרוב בנושא ה’גזע’ ו”חוקי גזע”, והמונח “גזע עליון” מופיע כ-15 פעם, אך המושג “גזענות” כלל לא מופיע. שירר ראה את “התפיסה של גזע עליון”, שלו זכויות עדיפות על כל האחרים, כרעיון “שעליו היה מבוסס הרייך השלישי והסדר החדש של היטלר באירופה”. לא “גזענות” כקונספט מופשט, אלא רעיון העליונות הגרמנית.

להשוואה, ב’הרייך השלישי – היסטוריה חדשה‘ של מייקל ברליי משנת 2000, מופיע המושג “גזענות” כעשרים פעם, ואילו “גזע עליון” חמש פעמים. ב’היסטוריה קצרה של הרייך השלישי‘ של מרטין וויטוק מ-2011, שבו מופיע המושג “גזענות” 13 פעם, מוסבר כפתיחה לנושא כי “הנאצים היו מפלגה גזענית ללא בושה ומטרותיהם הסופיות לגרמניה היו מבוססות על גזענות זו”. באותו ספר מופיע המושג “גזע עליון” פעם אחת בלבד. התפיסה המוגדרת של “גזע עליון” פינתה את מקומה לתפיסה של “גזענות” כמושג כוללני.

ולא מדובר בדוגמאות אקראיות: חיפוש במאגר הספרים העצום של גוגל מעלה כי מאזור 1960 ועד 2000 חלה עליה חדה בשכיחות השימוש במונח ‘גזענות’ וקישורו לנאציזם או לשואה (שגם בשכיחות איזכוריה חל גידול מקביל, מותר לנחש שלא רק בגלל שואת היהודים). לעומת זאת, לא חלה עליה מקבילה ביחס לקשר בין “אנטישמיות” לשואה או לנאציזם.

יחס מורכב אל הגזענות

סיכומו של עניין, בתקופת מלחמת העולם השנייה גזענות הייתה נורמה נפוצה גם אצל אויבי גרמניה, ולא רק סטיה של הפאשיסטים והנאצים. המשמעות היא שלקח ה’גזענות’ חשוד.

אמנם, ישנה הסכמה נרחבת כיום (לפחות, יש לקוות שישנה הסכמה) שגזענות היא רעה; וגזענות בלי ספק הייתה חיונית לנאציזם. אבל מבחינתם היא הייתה תנאי הכרחי, אך לא מספיק. הגזענות הולידה את היטלר, והולידה רבים מאלה שניצחו אותו; היא יכולה הייתה להוליד את גרינג (שהצהיר פעם, לפי המסופר, ש“אני קובע מי הוא יהודי”, וכשנוח היה לו, הוא התעלם מהקריטריונים הנאציים), ויכולה הייתה להוליד את גנרל וולטר בדל סמית’, ראש המטה המוכשר להפליא של אייזנהאואר, שהתנגד נחרצות  לשילוב שחורים וטען שהעם האמריקני מתנגד לעירוב הגזעים. היא יכולה הייתה להוליד גם את גנרל ג’ורג’ פאטון, שמצד אחד חשב ששחורים לא יכולים לחשוב מספיק מהר כדי להיות שריונרים, ומצד שני אמר לשריונרים השחורים מגדוד 761 כי “אתם הטנקיסטים השחורים הראשונים להילחם בצבא האמריקני. אצלי בארמיה יש רק את הטובים ביותר. לא אכפת לי מה הצבע שלכם, כל זמן שאתם נמצאים שם והורגים בני זונות קראוטים [גרמנים][…] הגזע שלכם מצפה להצלחתכם. אל תאכזבו אותם, ולעזאזל, אל תאכזבו אותי” (במקור הופיעה המילה Negro, שלהבדיל מ-Nigger איננה כינוי גנאי).

פטון אגב, היה אנטישמי איום. הוא כינה את הפליטים היהודים לאחר המלחמה “נחותים מחיות”, ותיאר ביקור ביום כיפור בבית כנסת כמפגש עם “הקבוצה הכי מסריחה של האנושות שאי פעם נתקלתי בה”. הוא דיבר על סירחון פיזי, וטען שלדעתו אי אפשר להידרדר לתהומות כאלו גם בארבע שנות מלחמה. רמז ברור שלפיו היהודים היו מסריחים עוד קודם. פטון גם האשים את הבנקאים היהודים, את העיתונאים היהודים, וכמות הציטוטים האנטישמיים הפרועים שלו מבהילה. אבל זה היה אותו פטון שנלחם נגד הנאצים, שטען שיש לו כבוד לחייל הגרמני, אבל אף לא טיפת כבוד לשום נאצי, שהזדעזע ממעשי הנאצים, שמינה לעצמו קצין מודיעין יהודי וחלק לו שבחים לרוב,  ושלפי מספיק דיווחים לא הפלה את החיילים היהודים שלו כלל, עד כדי כך שחלקם הופתעו לשמוע לאחר מעשה על הדיבורים שלו.

אם כן, הלקח של “גזענות זה רע ויכולה להוביל לדברים נוראים” נכון, אבל הוא לאו דווקא לקח. האמת היא שהנאציזם היה ערבוביה של גזענות, אנטישמיות, לאומנות, רעיונות סוציאליסטיים (בתנאי, כמובן, שאתה שייך לגזע הגרמני), ומשטר טוטליטרי רודני, והכל סביב הציר של היטלר. למרבה הצער, למרות הררי הספרים והמחקרים שנכתבו מאז ועד היום עדיין קשה להבין איך היטלר רקח את הקוקטייל הרצחני שלו, ואיך הוא הצליח לגרום לגרמנים לרקוד לפי החליל שלו, ובמקרים הרבה יותר רבים משהיו רוצים לזכור – מרצונם ובהתלהבות.

ההתמקדות בגזענות כזו ש’הולידה את אושוויץ’ היא חיפוש המטבע מתחת לפנס. ויתרה מזו: מרוב התלהבות למלחמה בגזענות, כל נושא הופך ל’גזענות’ בלי הקשר ובלי הסתייגויות, ו’גזענות’ נעשית לקללה כללית, עד שלא פעם כמעט ונעלם אחד המרכיבים הבסיסיים של הגזענות: האמונה כי לאדם בודד יש תכונות קבועות ובלתי-משתנות מתוקף השתייכותו לקבוצה מסויימת. והלא מרכיב זה הוא שהבדיל בין אידאולוגיות שסברו שניתן ‘לתקן’ אדם, לבין אידאולוגיות שסברו שאי אפשר לתקנו, והפתרונות החסלניים המתבקשים מכך. הרבה יותר נחמד לשיר “כל אחד הוא קצת גזען”, אבל זה גם די חסר משמעות.

האם, במידה שתמוגר הגזענות, יבוא שלום עולמי? למרבה הצער, לא. דיינו שנזכיר שהאידאולוגיה שבשמה נרצחו הכי הרבה אנשים במאה העשרים לא הייתה אידאולוגיה של גזענות ושנאת האחר, אלא אידאולוגיה של ביטול המחיצות הלאומיות והדתיות, ביטול הניצול והאפליה, ויצירת אחווה-ושלום כלל עולמיים: הקומוניזם.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

38 תגובות למאמר

 1. הנקין טוען שלא כל גילוי גזענות הוא רצחני, ולכן לא הגזענות עצמה אשמה ברצחנות.

  אבל גם לא כל אנטישמיות היא רצחנית. יש אנטישמיות בקטנה, של להימנע מעסקים עם יהודים למשל. האם הנקין מציע לכן להימנע מהלקח ש״אנטישמיות היא רעה ויכולה להוביל לדברים נוראים״?
  לא כל מחלה היא קטלנית. יש כאלה ששותים תה וגמרנו. האם נמנע מהלקח ש״מחלות הן רעות ויכולות להוביל לדברים נוראים״?

  1. אז למה לבחור ב’גזענות’ ולא באנטישמיות, לאור העובדה שהשואה הייתה שואת העם היהודי? מכלל לאו אתה שומע הן.

   (כמו כן, יש התייחסות מפורשת לשאלה הזו שלך במאמר, לא מסובך).

  2. הדלק שהזין את היטלר והנאצים היתה בעיקר אימרת מנהיגי הציונות , שציונות תתפתח ממקום של הרס היהדות !
   וכן בקשתו של הרצל , מהאפיפיור שהיתה לנצר את היהודים ולגזול את רכוש היהודים , כל אלו ועוד היו לקרקע פוריה , לאנטישמיות ולתקומת הנאציזים !

  3. לארי: אנטישמיות היא לא סוג של גזענות, היא משהו הרבה יותר גרוע.
   גזענים רואים עצמם נעלים על פני אנשים אחרים שמוצאם שונה. גזענות מניחה שמוצא או גזע מכתיבים יכולת וזכויות (או העדרן).
   לאנטישמיות יש מרכיבים אחרים: א. דמוניזציה של היהודים: היהודים שואפים להשתלט על העולם, היהודים שולטים בכל אמצעי המימון בעולם, יש ליהודים תכנית שטנית להשתלט על העולם, היהודים הם התגלמות של השטן, הם רוצחיו של ישו (ובהשלכה — היהודים הם משרתי הרוע בעולם שרוצחים את הטובים), היהודים רמאים, שודדים, מרעילי בארות — הבנת את הרעיון.
   ב. דיסקרימינציה של היהודים, כלומר אפליה: יש לסלק את היהודים מהמרחב הציבורי הלא-יהודי. אנחנו יודעים איך הדבר הזה התבטא בגרמניה ובפולין של שנות השלושים, אנו יודעים איך זה התבטא בארה”ב עד שנות הששים (מכסות יהודים באוניברסיטאות, למשל), והלבוש העכשווי הוא ה BDS, ששואף לסלק את היהודים (קרי, הישראלים) מהמרחב הכלכלי העולמי.
   ג. דה-לגיטימציה של היהודים: שלילת הזכות של היהודי לחיות. זה השלב השלישי והוא נובע ישירות משני ההבטים לעיל. חלק משלילת הזכות לחיות הוא שלילת הזכות להגנה עצמית, דבר שהיה מפותח מאוד בארצות האיסלאם שבהן ליהודי אסור היה לשאת נשק ואסור היה להשיב למכות, סקילה באבנים, וכיוצא באלה התנכלויות. ההבט העכשווי הוא ניטרול תגובת חיילי צה”ל להתגרויות, האשמת ישראל וצה”ל בפשעי מלחמה כשהמדינה מגיבה על ירי טילים מעזה, וכיו”ב אמצעים שמוודאים שהיהודים (= הישראלים) מוגבלים ביכולתם להגן על עצמם.

 2. “גרמניה הנאצית הייתה גזענית רצחנית, בעוד שיריבותיה היו גם הן גזעניות בצורה ניכרת – אבל לא רצחניות, בדרך-כלל” – הסיבה היחידה שהפולנים והאוקראינים והליטאים והלטבים וכו’ וכו’ לא הקימו תעשיית השמדה ליהודיים שבקרבם, היא העובדה שהם לא כל כך מתוחכמים, חרוצים ושקדנים כמו הגרמנים. אבל כגזענים רצחנים הם היו בדרגה זהה לגרמנים (ע”ע פרעות ת”ח-ת”ט, וכדאי גם לקרוא את יוון המצולה של נתן נטע הנובר).
  והסיבה שהאמריקאים לא הקימו תעשיית השמדה ליהודים, היא העובדה שהגרמנים פשוט הקדימו אותם. אפשר לראות ביוטיוב (שבבעלות יהודים באמצעות גוגל) ובפייסבוק (בבעלות יהודי) סרטונים רבים של נאצים / ניאו-נאצים אמריקאים ושאר אנטישמים. אפשר ללמוד על הניסוי של סטנלי מילגרם (שאמנם לא קשור ליהודים, אולם מסביר את הקלות שבה ניתן להשמיד). אפשר ללמוד ממקורות שונים על האנטישמיות המובנית באמריקאים. אפשר ללמוד על היחס שיונתן פולארד קיבל ומקבל מהממשל האמריקאי, במיוחד בהשוואה ליחס שקיבלו מרגלים אחרים על מעשים חמורים הרבה יותר. אפשר ללמוד על האמברגו האמריקאי על מדינת ישראל בראשית ימיה כאשר שש מאות אלף יהודים, שחלקם שרידי שואה (שהאמריקאים כל כך מתפארים בהצלחתם להפסיקה), נאלצו להילחם על חייהם ולמנוע בכל מחיר את השואה השניה, שלוש שנים בלבד לאחר שהראשונה הסתיימה. אפשר ללמוד על הספינה סנט-לואיס ועל ועידת אויאן.
  ולא רק יהודים סבלו והיו צפויים לסבול מהאמריקאים. האינדיאנים הושמדו בכונה תחילה בדרכים עקלקלות בכדי שללבנים תהיה אפשרות להשתלט על אדמותיהם, שחלקן היו עשירות במחצבים יקרים.
  אז לאמריקאים נסיון עשיר במחנות ריכוז (של אזרחים אמריקאים, אפילו דור שלישי שידעו רק אנגלית, ממוצא יפני), והשמדת עם מתוכננת (של האינדיאנים).
  ועדיין לא התעמקתי בגזענות המוסלמית, שכידוע גישתה אחת – התאסלמות (שלפעמים מוות בצידה, כהוכחה על נאמנות לאללה וכפרה על חיי החטא הקודמים להתאסלמות) או מוות (ע”ע דאע”ש).
  אז לדעתי המשפט הנ”ל, המדבר על גזענותם הלא רצחנית של עמים אחרים, פשוט שגוי.
  —————
  לגבי הפתעה שחוו שבויי מלחמה גרמנים למראה היחס של הלבנים בדרום ארה”ב כלפי השחורים, אינני מבין מדוע מידע זה הובא ללא איזכור ארוע חשוב שהיה רק 80 שנים לפני כן – מלחמת האזרחים בארה”ב, שהתירוץ הרשמי לה הוא ביטול העבדות של השחורים. כשש מאות אלף חיילים אמריקאים נהרגו במלחמה ההיא, המספר הגדול ביותר של חיילים אמריקאים שנהרגו במלחמה כלשהיא וכמליון אמריקאים נפגעו. כן, לינקולן וחבר מרעיו גרמו ליותר הרוגים אמריקאים מאשר כל נשיא או מנהיג אחר בארה”ב. משום מה זה מזכיר לי את אובמה, שבתחילת כהונתו קיבל פרס נובל לשלום, ובסוף כהונתו חלקים גדולים בעולם שרויים במלחמה אינסופית וחלקים נוספים בעולם נשאבים או עומדים להישאב לתוך המלחמה הזו.
  עד כ 80 שנים לפני מלחמת העולם השניה, שהציפה את הגזענות הגרמנית, השחורים בארה”ב היו פחות מ”אונטר-מנטש”. הגרמנים ראו ביהודים גזע נחות שצריך להיעלם. האמריקאים הלבנים ראו בשחורים ערך פחות משל סוס עבודה. וכי בעולם לא ידעו על כך? בעולם ידעו גם ידעו. רק שזה לא עניין אף אחד.
  —————
  “כשהתחיל הטרור הגדול, כשליש מבכירי האנ.ק.וו.ד. היו יהודים, ב-1939 רק כארבעה אחוזים; השאר, אחרי שעשו את תפקידם, חוסלו והוחלפו בעיקר בידי רוסים”. נו, מה חדש? יש יהודים שחייבים להידחף לכל עבודה ומשרה המבזה אותם כבני אדם וכיהודים בפרט. מזכיר לי כמה שמאלנים במדינת ישראל, שחייבים לשרת את האנטישמים האירופאים והאמריקאים, גם במחיר פגיעה במשפחותיהם ובעמם. אל השמאלנים הללו אני מתיחס כאל חולי נפש שיום אחד יחלימו ממחלתם הקשה. שלא כמו עמים אחרים שהוזכרו במאמר זה (גרמנים, דנים וכו’) אני לא רוצה שום פעולה אאוגנית שתגרום להיעלמותם של השמאלנים, לא מארץ ישראל ולא מהעולם. אני מעדיף לראות אותם מחלימים ונהנים מיופיה ומטובה של הארץ. ולגבי אלו שמעסיקים אותם, וחושבים לזרוק אותם לאחר מעשה, אני רק רוצה להזכיר – האנ.ק.וו.ד והק.ג.ב. נעלמו ולא ישובו עוד, והעם היהודי לא רק שקיים אלא פורח ומתפתח.

 3. כן אבל השואה היא פרוייקט של מערב אירופה, של אותה האליטה הגזענית האירופאית של אנגליה ואמריקה וגרמניה וצרפת שנחרדה מהקומוניזם ו שנהנתה לראות את ההשמדה והשתדלו לא להפריע לגרמנים לעשות עבורם את העבודה. זו הסיבה שהשמים מעל אושוויץ היו תמיד בהירים.
  זה נס ובכלל לא ברור מאליו שהאמריקאים התחברו עם האנגלים, ועזרו כלכלית לרוסים ולאנגלים בתחילת המלחמה. אם לא פרל הרבור הם היו נשארים ניטרליים.

 4. גם דאעש הוא לא גזען (לכאורה). אבל הוא רצחני.

 5. בישראל המנדטורית זכתה האאוגניקה לתמיכה בקרב דמויות מפתח בממסד הרפואי היהודי המתהווה‏[8].

  אחד האאוגנים הבולטים של תקופת המנדט היה הד”ר יוסף מאיר, שכיהן במשך שלושה עשורים כראש קופת חולים כללית ועל שמו קרוי כיום בית החולים מאיר בכפר סבא.

  רעיונות כמו סירוס של חולי נפש, עידוד הילודה במשפחות “הנמנות עם האינטליגנציה” והגבלתה “במשפחות העניות יוצאות המזרח”, כמו גם מניעת “התהוותם של חיים חסרי תועלת” היו שכיחים למדי. אלו לא יושמו בישראל בכפייה, אך עודדו באופן מובהק על ידי הממסד הרפואי.

  המוסד העיקרי לקידום רעיונות אלו היה “תחנות העצה”. המגמה הייתה לשכנע את מי שלא ראויים ללדת שאל להם לעשות זאת, ולא לכפות זאת עליהם‏[9].

  https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%90%D7%95%D7%92%D7%A0%D7%99%D7%A7%D7%94

  סירוס של חולי נפש, עידוד הילודה במשפחות “הנמנות על האינטליגנציה” והגבלתה “במשפחות העניות יוצאות המזרח”, מניעת “התהוותם של חיים חסרי תועלת” – הצעות אלה אינן לקוחות מתוכנית כלשהי של הרייך השלישי, אלא הועלו על ידי אישים מרכזיים בממסד הציוני של ארץ ישראל המנדטורית.

  השבחת הגזע (אאוגניקה), מתברר, זכתה כאן לאהדה לא מבוטלת. תמיכה זו, שהושתקה במשך שנים, נחשפת במחקר הבודק את השורשים האידיאולוגיים והאינטלקטואליים שהיו הבסיס להקמת מערכת הבריאות בישראל.
  http://www.haaretz.co.il/misc/1.1558449

  אאוגניקה : השבחת הגזע – האם היא מתרחשת גם היום ?
  http://www.emetaheret.org.il/2011/06/22/%D7%90%D7%90%D7%95%D7%92%D7%A0%D7%99%D7%A7%D7%94-%D7%94%D7%A9%D7%91%D7%97%D7%AA-%D7%94%D7%92%D7%96%D7%A2/

  על אאוגניקה וגנטיקה – כיצד תשנה ההנדסה הגנטית את חזון הגזע העליון
  http://www.hayadan.org.il/on-augenica-amd-genetics-3008086

  1. ומה מסקנתך? ברור – כולנו נאצים. עיין ערך נאומו “המופלא” של סגן הרמט”ל.
   רק שבין מאמרים, מחקרים, התבטאויות ודעות של מיעוט קטן, גם אם רב השפעה, למעשים בפועל של עמים שלמים, עדיין יש מרחק רב, מרחק עצום. אבל בעצם אין צורך להסביר לך את זה. אתה מבין את כל זה לבד, מפני שאתה הרי לא טיפש ולא תמים, רק מיתמם.

 6. בזמני, כשניסינו להבין איך ולמה הגרמנים עשו מה שעשו, היו שהצביעו, לא רק על הגזענות והאמונה בעליונות הגזע שלהם, אלא גם על החינוך הגרמני הנוקשה מעבר לכל הגיון שעיוות את נפשם, על ההסתה הדתית הנוצרית (בקרב הקתולים, שהאשימו את היהודים בצליבת ישו, ובקרב הלותרנים, שראו עצמם מחליפי העם הנבחר, עוד יותר טהורים ונבחרים מהקתולים שטענו לתואר הזה במשך 1200 שנה לפני לותר), על טיפוח הצייתנות בקרב הגרמנים, ועל התרבות הגותית הסדיסטית האפלה.

  בספרו של בו לידגארד (http://www.amazon.com/Countrymen-Bo-Lidegaard/dp/0385350155/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1384970347&sr=1-1&keywords=countrymen+bo+lidegaard) הוא מנסה להבין איך זה, שכמעט כל יהודי דנמרק ניצלו בעוד שיהודי ארצות אחרות באירופה הושמדו כמעט כליל, ומסקנתו היא שלדעת הקהל בדנמרק, כפי שהובלה והובעה ע”י הממשלה הדנית תחת הכיבוש הגרמני, היה משקל גדול בהאטת הרצחנות הגרמנית כלפי יהודי דנמרק.

  כלומר, השואה התרחשה לא רק בגלל הרצחנות הגרמנית, אלא גם בזכות שיתוף הפעולה של עמי אירופה שנכבשו ע”י הגרמנים. מכאן, שלקחי השואה צריכים לכלול גם נסיון להבין את המניעים לשיתוף הפעולה של הפולנים, האוקראינים, הצרפתים, ההולנדים, הבלגים, הנורבגים, וכו’ וכו’ — מניעים, שלדעתי מסתכמים במילה אחת: אנטישמיות שנולדה מחינוך.

  אין לי ספק שלחינוך ולתעמולה יש מקום נכבד בתהליך ההשחתה המוסרית והרוחנית שסיומו באנטישמיות. ולכן יש לי שאלה מטרידה מאוד: אנו טוענים “לעולם לא עוד” וכולי וכולי, ובאותה שעה מתעלמים התעלמות מוחלטת (אני מדגיש, מוחלטת) מהחינוך והתעמולה האנטישמיים שלהם חשופים הערבים ברשות הפלסטינית. אנחנו אולי לא יכולים לעשות דבר בקשר לחינוך והתעמולה האלה בעזה או בעולם הערבי בכלל, אבל ברשות הפלסטינית? זה פה, במרחק 8 ק”מ מכפר סבא!
  לדעתי, הלקח המעשי ביותר מהשואה צריך להיות פיקוח על החינוך והתעמולה האלה ועקירתם מן השורש, ויפה שעה אחת קודם.

 7. ועוד דבר:
  אחד הלקחים שלמדנו מהשואה הוא חשיבות ההגנה העצמית. מי יודע כמה יהודים היו ניצלים אילו היו עוד כמה קבוצות כמו הפרטיזנים של ביילסקי? מורדי גטו ורשה? נושא אחד חוזר על עצמו שוב ושוב, אחינו לא הגנו על עצמם, לא יכלו להגן על עצמם, לא יכלו להילחם על חייהם.
  ואנו טוענים שלמדנו את הלקח הזה, ובשביל זה יש צה”ל (אומרים שבני הנוער שחוזרים מהנסיעה לפולין עם תובנה אחת: צצ”ח, כלומר “צריך צבא חזק” …). אבל מה יעזור לנו צה”ל אם אסור לחיילינו להגן על עצמם או על חבריהם או על אזרחי המדינה? אם ידיהם כבולות על ידי נוהלים מוסרניים טהרניים?
  אויבינו למדו יפה מאוד איך לנטרל את העוצמה הצבאית שלנו, בלי נשק, בלי אלימות, מספיקה מצלמה, מספיקים מספר שמאלנים בכלי התקשורת, וכבר צה”ל מתקפל.
  אז אולי צבא חזק הוא לא לקח מספיק. אולי צריך להוסיף ללקח הזה את חשיבות האמונה בהגנה עצמית ובלוחמה, גם אם היא לא מאה אחוז מוסרית.

  1. העם היהודי חייב להפיק מהשואה וך ורק לקחים פרטיקולרים, ואכן הלקח המרכזי הוא הקמת מדינה, עם צבא חזק ונשק אטומי. הדרישה מהיהודים להפיק לקחים אוניברסלים מהשואה שקולה להכחשת שואה. את הלקחים האוניברסלים צריך להפיק התליין, לא הקורבן.

 8. לא בספרד לא בבולגריה ולא בהולנד בדנמרק באיטליה [של מוסוליני]-למה ומדוע ? הגיב:

  “בייחוד מוכנים החוקרים הגרמניים תמיד לפזר תהילות ותשבחות ליהודים ה…”
  http://benyehuda.org/frenkel/sephardim.html

  וכן בספרו של א.ז אשכולי “גזע האדם” שי”ל בישראל 1937 [!]
  “גזע האדם מאת ד”ר א.ז. אשכולי חקר הגזעים ותורות הגזע בספר: מבוא , שיטות החלוקה לגזעים, בחינת הגזע סיבות וגורמים בהתהוות הגזעים, תורות הגזעים גובינו צ’מברליין, אנתרופוסוציולוגיה, הערות והוספות, מבוא , שיטות החלוקה לגזעים, ביבליוגרפיה, מפתח השמות 119 עמודים”
  http://www.booksefer.co.il/index.php?dir=site&page=catalog&op=item&cs=53275&langpage=heb

  וככה זה התחיל…
  https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%92%D7%98%D7%95_%D7%94%D7%99%D7%94%D7%95%D7%93%D7%99_%D7%91%D7%95%D7%95%D7%A0%D7%A6%D7%99%D7%94#.D7.9E.D7.91.D7.A0.D7.94_.D7.95.D7.90.D7.95.D7.9B.D7.9C.D7.95.D7.A1.D7.99.D7.99.D7.AA_.D7.94.D7.92.D7.98.D7.95

 9. מציע לקרוא את ספרו של זיגמונט באומן “מודרניות ושואה”. גם הוא פוסל את התזה של גזענות כסיבה לשואה, אבל מציע הסבר סיבתי אינטלגנטי ומלומד יותר לשואה (מאשר ההסבר הפשטנטי והטאוטולוגי של “אנטישמיות רצחנית”) שמסביר מדוע הפתרון הסופי נהגה דווקא בגרמניה שהייתה פחות אנטישמית בהשוואה למדינות אחרות באירופה (למשל, פולין)

 10. ניתוח מבריק, ההוכחה הסטטיסטית (גם מגוגל), חשובה מאד ומצביעה על מגמת העדר.
  והנה לנו ערב יום השואה תוצאה של המגמה המובאת לעיל: נאומו של סגן הרמטכ״ל על תופעות מדאיגות מגרמניה הנאצית שנראות היום בישראל. הגזענות הפכה לכלי ליקוק ישבני השמאל, או/וגם כלי לצוויחה ע״י השמאל בישראל ובעולם. מעניין שאותם צווחי הגזענות 7/24 הם הגזענים הגדולים ביותר, אנסי חופש הדיבור לעצמם.

 11. זה לא מספיק גזענות. זה דורש הקדשת זמן להפצת הסתה ושקרים ותעמולה ושטיפת מוח יומיומית נגד יהודים. זה דבר שהכשיר את השטח לחוקי נירנברג. לצערינו הרב גם היום יש גזענות רצחנית המושתתת על הפצת שקרים במינון גבוה יומיומי באמצעי התקשורת. הערבים הם מספר אחת בהפצת השקרים והתעמולה נגד ישראל ונגד היהודים. המערב בגלל גזענות ואנטישמיות טבעית שקיימת בתוכו – נענה לשקרי הערבים ומפיץ אותם גם בכלי התקשורת שלו. כאשר אנשים חשופים יום יום בעקשנות לטיפטוף הארס הזה בכלי התקשורת בבריטניה ובגרמניה – אין להתפלא על ההתבטאויות של בכירי מפלגת הלייבור. אין לזלזל בעקשנות הערבית בשילוב עם אנטישמיות מסורתית. מדינת ישראל סובלת גם כלכלית וגם ביטחונית מהגזענות הזאת.הגזענות לא נשארת על הנייר. היא מובילה למעשים. היטלר הצליח לנתב ולכוון את כל התעמולה הזאת לצרכיו. לצערינו, אם תבינו מה רואים הערבים בטלויזיה שלהם תפנימו מה מביא בני 12 ו-13 לצאת עם סכין לשחוט יהודים.
  לא לזלזל בכוונות וביכולת. IT IS ALIVE AND KICKING

 12. מאמר ייחודי וחשוב בתוך בליל הקלישאות הבולשביקיות הרותמות את השואה לאינטרס הפוליטי של יורשי הבולשביקים: את הרעיון של השמדה באמצעות עבודה למדו הנאצים מהסובייטים (שהקימו כאלה כבר ב-1930),ואילו את “תרומתם” של היהודים הקומוניסטים/סוציאליסטים בגרמניה (ביניהם רוזה לוקסמבורג, פאול לוי, פרידריך וולף) לעליית הנאציזם נוטים כיום להצניע:

  http://hazavit.com/?p=1757

  1. השואה ארעה על אף שהגרמנים היו (ונותרו) פחות אנטישמיים ממרבית עמי אירופה.
   לעומת זאת, הגרמני מחונך למלא את חובתו, כדברי זיגפריד לנץ: “הגרמני לא רק ממלא את חובתו, הוא אוהב למלא את חובתו”. היטלר – שאכן היה אנטישמי — קרא להשמיד את כל היהודים וכל הגרמנים הצדיעו במועל יד והחלו בביצוע הפקודות המחרידות. באהבה.

 13. הדלק שהזין את היטלר והנאצים היתה בעיקר אימרת מנהיגי הציונות , שציונות תתפתח ממקום של הרס היהדות !!!
  וכן בקשתו של הרצל , מהאפיפיור שהיתה לנצר את היהודים ולגזול את רכוש היהודים , כל אלו ועוד היו לקרקע פוריה , לאנטישמיות ולתקומת הנאציזים !!!

  1. כן, בטח. היטלר היה קורא נלהב של כתבי הרצל, פיסקר ובורוכוב. והוא ממש נזקק לתקדים ציוני כדי לממש את זממו.
   הרי אפילו אתה לא מאמין לקשקושי התעמולה הסאטמרית הזאת.

 14. טענה טובה הנתמכת בנתונים רבים, אבל כדי לשכנע אותי בכנות כוונותיו טוב היה לו היה הכותב מזכיר במשפט אחד גם גזענות יהודית, ואין כוונתי לאזכור רופאים אחדים שהאמינו באאוגניקה, אלא לגזענות המשוקעת בהגות היהודית לדורותיה, מהתורה ועד לעובדיה יוסף.

  1. רות המואביה מוסרת ד”ש ומספרת שאפשר להפוך ליהודי.

 15. ובכן ניתן לסכם את המאמר הארוך בכמה מילים קצרות, הגזענות היא תופעה אנושית אוניברסאלית, ראה גם את הגזענות המזרחית כנגד האשכנזים ולהפך. אבל הבדל עצום קיים בין גזענות כשלעצמה, לבין משטר טוטאליטארי המשתית גזענות רצחנית ונגש לבצע את זממו ללא רתע. הדברים ידועים, והמחבר מגבה את טיעוניו הברורים באסמכתאות לרוב כדרכם של דוקטורים וגם זה טוב. אבל בגדול המאמר חושף את מה שידוע זה מכבר לכל מי שעיניו בראשו.

 16. בס”ד
  ראשית ברצוני להודות על המאמר מאיר העיניים והערוך בטוב טעם. המאמר א5כן מאיר נקודות חשובות ביחס לגזענות, אך עדיין אני חש שאין תשובה מספקת מדוע בגרמניה התפתחה הגזענות לרצח, ובארצות אחרות לא. התשובה לדעתי טמונה בנושא נפרד לחלוטין. לא גזענות אלא אנטישמיות ואנטי סלאביות. בניגוד לגזענות, שהיא נחלת רבים, החושבים שכדי לגדל את עצמם הם צריכים להקטין את הזולת, ומכך נובעת שנאת הזרים, שהיא בבסיסה של הגזענות, אין היא גורסת שהשונה ראוי להשמדה אלא רק ליחס שונה. הנאצים, או למעשה היטלר, בנו תורת גזע לפיה אין ליהודים זכות לחיות. היטלר ראה ביהודים חיידק טורף שאמור להשמיד את כל העולם, ולכן צריך לבער אותו. הוא לא טען שהיהודים טפשים או נחותים, כפי שטען לגבי הסלאבים. להיפך: הוא טען שהם ערמומיים ומסוכנים. כל הדוגמאות שציין כותב המאמר הנכבד, לא מתאימות לאידיאולוגיה הנאצית, כי הנאצים לא תיעבו יפנים. להיפך: הם קראו להם: ” ארים מזרחיים”. הם חיפשו את מוצאם של הארים בטיבט. הם הקימו יחידות הודיות בצבא הנאצי. הם שיתפו פעולה עם המופתי הירושלמי שהיה שמי. תורת הגזע הנאצית הסתמכה על הדרויניזם החברתי ולא על גזענות. כך כותב דרוין בספרו “מוצא האדם”: “בעולם הפראים, החלשים בגוף ובנפש מחוסלים חיש מהר, והנשארים בחיים מצוינים בבריאות שופעת. אך אנו, בני התרבות, עושים הכל בשביל לבלום את תהליך החיסול. אנו בונים בתי מחסה למפגרים, לבעלי מום ולחולים. אנו מארגנים תמיכה לעניים. ורופאינו מתאמצים בכל כוחם להציל חיים עד הרגע האחרון. יש יסוד לחשוב שאמצעי החיסון הצילו אלפים שבעבר היו מתחסלים בעקב מבנה רופף, ממחלת האבעבועות. כל מי שמצוי אצל גידול בהמות לא יפקפק ששיטותינו מזיקות מאד לזרע האדם. טיפול, או טיפול בלתי הולם, מביא להתנוונותו של גזע מבוית. אך אין עוד כיום נבערים מדעת אשר יניחו לבעלי חיים בלתי רצויים לפרות ולרבות, מה שאין כן לגבי בני אדם” [מצוטט מספרו של פרופסור יעקב טלמון: “בעידן האלימות” עמ’ 277-278]. בן דורו של דרוין, הרברט ספנסר אף הצדיק את השמדת האבורג’ינים, יושביו הקדומים של האי טסמניה, על ידי המתיישבים הלבנים. וכך כותב היטלר ב”מיין קאמפף”: “בטבע אין רחמנות על היצורים החיים הנמוכים בהשמדתם במלחמת הקיום, וההליכה נגד הטבע גורמת אבדן לאדם… ומהוה חטא נגד רצונו של הבורא הנצחי”. היינו: זו מצוה! זו אינה גזענות. זה דרויניזם חברתי, המתיר להרוג או להניח למות אנשים נחותים. הדברים לא מופיעים כהתלהמות של רגע, אלא באיצטלה פסבדו-מדעית. הפילוסוף היהודי ג’ורג’ מוסה אמר שאם לא היה יודע שאת השואה חוללו גרמנים, היה חושב שהצרפתים חוללו אותה. זאת אומרת שלדעתו שנאת היהודים הייתה כאן הגורם, ולא גזענות. גם הפילוסוף ז’ן פול סארטר כתב מאמר בשם: “הרהורים בשאלה היהודית”, חודשיים אחרימ שחרור פאריז מידי הנאצים, ובו הוא מסביר מדוע הצרפתים שונאים יהודים.
  ולסיום: אחד הפסיכולוגים שחקרו את המנהיגים הנאצים אחרי השואה (איני זוכר כרגע את שמו) שאל את רודולף הס, מפקד מחנה אושויץ, כיצד יכל להרוג מליוני בני אדם. ענה לא הס: “הם לא היו בני אדם אלא עכברושים מזיקים. האם היית נמנע להרוג עכברושים”?

  1. בס”ד
   קראתי את תגובתו המזעזעת של ירון לונדון, ולא האמנתי למראה עיני. הוא משווה את היהדות לדורותיה לנאציזם, וזאת בסמיכות ליום השואה. האם היהדות עודדה רציחת גויים, הרחקתם ממקומות עבודה, עינויים, השפלתם, וכו’? או שטענה שעם ישראל הוא “עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב”, ולכן אין הוא אמור להתבולל. הגוי השומר שבע מצוות בני נח נקרא “גר תושב”, ויש לו זכויות מלאות בחברה יהודית. רק אם הוא עובד עבודה זרה הוא בסטטוס בעייתי. גם אז הוא אינו אובייקט להשמדה. אני מתפלא שאיש לא שם לב לדברים הנוראים, ואני הראשון שמגיב עליהם. מסופקני אם הכותב הוא אכן מזרי ישראל. קשה לי להאמין שיהודי יהיה לקוי עד כדי כך בשנאה עצמית. רפואה שלמה לכל חולי ישראל.

 17. הנקין טוען כי: “ערבוביה של גזענות, אנטישמיות, לאומנות, רעיונות סוציאליסטיים (בתנאי, כמובן, שאתה שייך לגזע הגרמני), ומשטר טוטליטרי רודני, והכל סביב הציר של היטלר” מהווה הסבר לאירועי מלחמת העולם השנייה בכלל ולשואה בפרט. למרקחת הזאת יש להוסיף תחושת קורבנות, השפלה ובגידה בינלאומית ואולי מרכיבים נוספים.
  הנקין צודק אך התערובת הגזענית הנפיצה הזאת יכולה להרקח, בהתאם לתנאים ולמציאות השונים, אצל עמים רבים וגם אצלנו, בישראל.
  הנה המרקחת הישראלית:
  שנאת הזר, פוביה נגד אזרחי ישראל הערבים, שנאה תהומית לפלסטינים בשטחים הכבושים, סולידריות יהודית נגד “כל העולם” בכלל ונגד הערבים בפרט, תחושת עליונות לאומית-גזעית, חקיקה אזרחית מפלה מדירה ומפצלת, שלטון צבאי של יהודים על שני מיליון פלסטינים, השתקה פוליטית, ציבורית ותקשורתית של קולות אמיצים המאתגרים את המציאות, הפחדת הציבור והתלהמות של השלטון, – והכל תחת מסווה שלטון דמוקרטי, אך לאומני מקצין והולך, שלא משתנה שנות דור.

  1. באמת נזכרתי בפוביה שיש לי מאנשים שיורים בהורים לעיני ילדיהם. דווקא פוביה מובנת במידה מסויימת.

   אני מניח אבל שדווקא יש מקום להשוות: למשל, הרי ברור שאינספור פיגועי התופת שיהודים חוללו בברלין הובילו לעליית הנאציזם.

   אה, לא חוללו?
   כמה מוזר.

 18. תוספת קטנה שהיתה הופכת את המאמר הזה לחשוב פי כמה ומבריק עוד יותר (הוא חשוב ומבריק לדעתי אם זה לא ברור): הרצחנות של הנאצים לא יכולה היתה להתקיים ללא יצירת מכונת מלחמה והשמדה וכאן כל ההבדל. דבר אחד זה לדבר שטויות כמו קיינס או ברנרד שואו, או ארתור רופין ואחד העם אם לקחת אישים יהודיים מפורסמים שאחזו בגרסאות כאלו ואחרות של תורת הגזע, ודבר אחר זה להפוך את השטויות של תורת הגזע (היטלר אמר לידידו עד שלב מסויים ראושנינג שהוא יודע שתורת הגזע היא הבל הבלים) לבסיס להצדקת רצח המוני. זהו שורש העניין. באמצעותו גם קל להבדיל בין האמריקנים למשל לגרמניה הנאצית: כאן וכאן מכונות מלחמה; כאן וכאן גזענים בשפע. ההבדל הוא שההנהגה הפוליטית בבית הלבן עשתה שימוש במכונת המלחמה הזו (הגם שהופעלה כפי שמלמד סיפור חיל האויר האמריקני או ציטוטיו של פטון באופן גזעני) לטובת הבטחת קיומו של עולם חופשי (חופש הכולל את זכותם של אנשים להמשיך ולדבר שטויות). היפוכו של דבר במקרה של מכונת המלחמה הגרמנית. זו נועדה ליצור סדר ניאו-פיאודלי שבבסיסו תורת גזע. הציטוט מפיו של גרינג מדוייק במשמעותו האופרטיבית. זהו בדיוק העניין. שלטון הטרור הנאצי הוא זה שמגדיר מי הוא יהודי (או צועני או נגן ג’ז) ולכן ברייך בן אלף השנים תתקיים כל הזמן הפרקטיקה המדירה אנשים (ומשמידה אותם) על סמך מה שהם (או על סמך מה שמישהו בראש הפירמידה אומר שהם) ולא על מה שהם מאמינים בו (כפי שהיה בימי הביניים) או מה שהם עשו (כפי שקבעה הפרדיגמה הליברלית). וכדי שהמכונה הזו תופעל באופן כזה (בניית עולם חופשי) או אחר (רייך טרור בן אלף שנים) צריכה להתקבל הכרעה פוליטית. וזהו שורש העניין. הפוליטיקה.

 19. הגרמנים היו גזענים! בגלל זה הם התייחסו לעמים הסלאבים כמו וואסלים שלהם ולהולנדים כמו אחים שלהם.
  הם רצחו והשמידו אותנו בגלל שראו בנו אויב!
  היטלר ראה בנו את הניגוד לרעיונותיו. העם היהודי מעצם קיומו מהווה קוטב אידאולוגי נגדי לנאציזם ולכן הרייך לא יכול להשלים עם קיומו של העם היהודי תחת חסותו ,גם לא בתור עבד נרצע, וחייב להשמידו.
  זאת תופעה יחודית שהיא מעבר לגזענות. לפי דעתי אין לה שווה בתולדות העולם לפחות מאז התקופה העתיקה. גם מחיית עמלק או השמדת שבעת עממי כנען לא ממש מקבילים למרות שיש מאפיינים דומים. עמלקי יכול להתגייר (ובני בניו של המן למדו תורה בבני ברק…) ולשבעת עממי כנען הוצע לעבור למקום אחר ולהמנע ממלחמה(לפי המדרש יהושע נתן לגרגשי מדינה באפריקי..)

 20. הוא יכול להגיד איפה יהודים יכולים או לא יכולים לגור, אז אובמה הוא גזען (אבל לא נאצי). הגזענות האמריקאית חיה ובועטת עד היום.

 21. רצח העם היהודי בידי גרמניה בוצע.כי היטלר היה בעמדת כח לבצע את הרצח עקה הכח הצבאי שהיה לו וכיבוש ארצות אירופה.היטלר ראה עצמו מנהיג העולם ולכן הוא צריך לבצע שינויים בעולם.סדר חדש.הסיבה שגרמה לרצח היהודים נבעו מסיבות רבות.ראשית האנטישמיות הנוצרית בת מאות השנים.שנית ראיית היהודים כנטע זר שמפריע ברקע.
  שלישית הצלחתם מגדר הרגיל.רביעית השתתפות היהודים בקומוניזם שאיים ודיכא עמים רבים.ידוע שעמי אירופה המזרחית קיבלו את הגרמנים בשמחה במיוחד אלה שהיו תחת כיבוש סובייטי במזרח אירופה.אוקראינה וכדומה.בנוסף היטלר ראה ביהודים משקפים את המוסר.והמוסר מעכב טוטליטריות.כיבוש.רצח.דיכוי.וכן נותן זכויות לחלש.וזה נוגד את תורת הגזע.ושהחזק שורד.ובזה היטלר האמין.והיהודי הוא האנטי תזה.ולכן יש לחסלו.
  ואני מאמין שרוח התקופה.ההשפלה של גרמניה.הכאוס.המשבר הכלכלי.הזעם שהיה ברחוב.וכשיש תסכול מחפשים קרבן להתעלל בו.היטלר נתן לגרמנים ועמי אירופה את הקרבן לפרוק עליו את התסכולים.והוא כרגיל תמיד היהודי

 22. יש משפט מוכר שחוקר איטלקי ב-84′ כתב, ‘אין היטלר, אין שואה’.

  קשה ככל שהיתה הגיזענות (או שינאת עמים כמו בין הסרבים לקרואטים, שהביאה ליותר הרוגים סרבים בשנות מלחמת העולם השניה, מאשר כל מה שהגרמנים עשו), הרעיון להשמיד ביולוגית עם (או להרעיב עשרות מליונים ברוסיה), לא היה קיים עד היטלר.