אידיוטים שימושיים: הבלוג של עקיבא ביגמן

יעלון עשה את שלו, בוגי צריך ללכת

טעינו כשחשבנו שיעלון יהיה נכס לימין, שיביא עימו קהלים חדשים, ירחיב את שורות, יאחד את הפלגים וירומם את הציבור הלאומי. עתה שהוא הפך מנכס לנטל, המסקנה ברורה: בוגי צריך ללכת

שר הביטחון משה יעלון. צילום: יונתן זינדל, פלאש90

חשבנו שהוא תקוות הימין, שהוא מביא עמו רוח חדשה, ריאליזם נוקשה ומנהיגות אחראית, ממלכתית ושקולה. האמנו שירענן את השורות וילך בגדולות. בתחילת הדרך הוא גם אישש את משאלות ליבנו. אלא שבמשך הזמן, ככל שצבר עוד כוח והשפעה, ככל שהתקדם ומעמדו עלה, התגלו בפנינו פנים אחרות. פנים חדשות, שלא להן פיללנו.

הגיע הזמן להודות בפה מלא: רבותיי, טעינו במשה בוגי יעלון.

טעינו כשחשבנו שיעלון יהיה נכס לימין, שיביא עימו קהלים חדשים, ירחיב את שורות, יאחד את הפלגים וירומם את הציבור הלאומי. כיום יעלון פוגע בבסיס המצביעים הלאומי, מנכר אותם מן המפלגה העיקרית המייצגת אותם, ויחד עם נציגי השמאל מסית נגד המחנה הלאומי. השטח הליכודי תוסס, הפעילים זועמים והימין עשוי להיקלע למשבר. במקום לאחד יעלון מפלג, במקום לקרב הוא מרחיק ובמקום לרומם הוא מרסק.

מסתבר שטעינו

טעינו כשחשבנו שיעלון יביא עמו תפיסת עולם מפוכחת ואחראית. יעלון התגלה כצדקן וטהרן המונחה מכוחם של רעיונות מופשטים וסיסמאות נבובות ולא מבחינה קרה וריאליסטית של המציאות. מאמרי המערכת בעיתון 'הארץ' חשובים לו יותר לקביעת המדיניות מהמציאות הביטחונית, ושבחים מראשי המכון הישראלי לדמוקרטיה נחשבים בעיניו יותר ממצוקות החיילים ודעת האזרחים. משום כך הוא גם סבור, באופן אנטי-דמוקרטי, שתפקיד הצבא (ותפקידו שלו) לחנך את החברה ואת האזרחים הנבערים וחסרי המוסר.

טעינו כשחשבנו שיעלון יהיה ממלכתי, כנהוג במחנה הלאומי. יעלון מתפקד היום כמי שחותר תחת יסודות החברה והמדינה. הוא פועל בגלוי בניגוד לבקשות ראש הממשלה נתניהו. הוא מסכסך בין העם לצבא ויוצר ביניהם משבר אמון. הוא מערער על חובתה של הקצונה הבכירה לציית לממשלה מבלי לבקר אותה בפומבי – חובה שהוא עצמו השתבח בקיומה בספרו "דרך ארוכה קצרה". בניגוד לדעת ראש הממשלה והרמטכ"ל, הוא אפילו מגבה את ההשוואה הנואלת של החברה הישראלית לגרמניה הנאצית. יעלון מערער את המבנה הדמוקרטי של ישראל – אבל האמת היא שספק אם מי שנגד האזרחים המבקרים אותו משתמש בביטויים כ"כנופיות", "דאע"ש", ו"התבהמות", בזמן שהוא דורש שלקצינים בקבע יהיה חופש להגיד "את אשר על ליבם", מבין בכלל מהי "דמוקרטיה".

טעינו כשחשבנו שיעלון יביא ביטחון. יעלון מקדם קיצוצים בכוחות השדה, מהפכות מופרכות בתורת הלחימה, ופיקוד רך והססני. הוא הופך את הצבא ל"מכיל" ומתגונן במקום ליוזם ומכריע. מערכת 'צוק איתן' הארוכה, המגמגמת והמתישה חשפה זאת לעין כל: האסטרטגיה של יעלון לא מכריעה, היוזמה נותרת בצד השני, וההישגים המועטים מושגים במחיר יקר. יעלון עצמו נראה כצל חיוור של עצמו במהלך המבצע. צה"ל של יעלון הוא קטן יותר, מהוסס יותר ואפקטיבי פחות.

טעינו כשחשבנו שיעלון יפעל ביושרה וללא אגו, שיהיה שליח ציבור נאמן. יעלון הופך את צמרת הצבא לעוד נדבך בשלטון האליטות המנוכרות והמתנשאות, המביטות בביקורתיות ואף בבוז בחברה הישראלית ובמנהיגיה. הוא מחולל משבר קואליציוני מיותר בממשלת ימין צרה ושברירית. הוא פעל במה שעשוי להתברר כעבירה על החוק בהדלפת חומרי חקירה במקרה אלאור אזריה, ואף שלח קצינים להתבטא נגדו. הוא הפך את עצמו ואת צדקת דרכו למרכז, ובדרך שכח ש"רעות" היא קודם כל כלפי החיילים, ורק אחר-כך לסגל הפיקוד הבכיר שבחר במסלול הצבאי כקריירה. יעלון גם שכח כנראה ששר הביטחון הוא נציג הציבור האחראי על הצבא, לא עוד לובש מדים בתפקיד. מסתבר שהבנת רעיון הדמוקרטיה היא לא הצד החזק שלו.

אינטרס צר

קשה להבין מדוע כל זה אירע. במבט לאחור, גם אחרי שגיאתו בעניין אלאור אזריה, יעלון היה יכול להנמיך את הלהבות ולפעול להרגעת הרוחות. הוא לא היה חייב לצאת חוצץ נגד ראש הממשלה ומצביעי המחנה הלאומי, וודאי שהיה חייב להימנע מהתססת ראשי הצבא נגד הדרג המדיני.

מדוע עשה זאת? אי-אפשר עדיין לדעת. אבל לא נראה מופרך לקבוע שיעלון כבר לא פועל בשירות האומה אלא משרת את עצמו ואת עתידו הפוליטי. האם הוא מתכנן לצנוח בחיקה של מפלגה שאיננה חלק מן המחנה הלאומי? האם הוא משתמש במשאבים הלאומיים החשובים ביותר לביטחון המדינה כדי לשריין לעצמו לא רק טורי אהדה בתקשורת, אלא גם מקום בכיר במחנה השמאל או המרכז? ימים יגידו.

המסקנה, על כל פנים, ברורה כבר עתה. לנוכח הנזק ומשבר האמון שיצר, אם נותרה ליעלון ולו טיפת יושרה ומוסריות מהסוג שהוא מטיף להן תדיר, חובתו לעשות את המעשה הראוי ולהתפטר מן הכנסת. יעלון צריך להשיב לליכוד את המנדט שגזל ממנו, ולחכות לבחירות הבאות כדי להעמיד את דעותיו וערכיו האמתיים לבחירתו של העם, באופן ישר וישיר. כפי שיעלון נוהג לומר בהרצאות, כשמצביעים על מחדל, שלש אצבעות מתוך חמש תמיד מכוונות כלפי האדם עצמו – בהוראה ברורה שייקח אחריות. ובכן, יעלון, תורך הגיע.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

28 תגובות למאמר

 1. פחחח כל אחד שיבקר את נתניהו אנשים כמוך ביגמן יגידו שטעיתם .

 2. כחבר ומצביע ליכוד יעלון מייצג נאמנה את עמדותי, עמדות קלאסיות של לאומיות ליברלית. זה לא הוא שהשתנה, אלא החוגים בימין הקיצוני שמנסים להשתלט על הליכוד. כמו פייגלין, גם הם ימצאו עצמם בחוץ הרבה לפני בוגי.

  1. הבעיה היא לא יעלון שגם אני חושב כמוהו וגם לא פייגלין (שאני נגדו) אלה הבעיה נתניהו שבאופן מוזר הרבה אנשים ממפלגתו פונים נגדו . וגם ישנם הרבה אנשים שחושבים שאם הולכים נגד נתניהו אז הם שמאלנים מה שמעיד על חשיבה מעוותת . מה שאני אומר שנתניהו עשה את שלו וצריך לפנות את מקומו למנהיג אחר שינהיג את הליכוד.

  2. הייתי מאוד שמח לראות תיעוד של מנהיג לאומי ליברלי קלאסי אחד שחשב שתפקיד הצבא הוא לחנך את העם ואת הממשלה.

  3. האם רק אני מזהה מגיבים סמולנים המתחזים למצביעי ותומכי ליכוד ומציגים את בוגי יעלון כמורה דרך של הימין?
   תסלחו לי על הבוטות ובכל זאת אומר לבוגי סמולנים החוצה.

  4. פייגלין כבר מזמן לא בליכוד, להזכירך. ולא ברור לי למה לדעתך הליכוד הקצין לימין. רעיון "2 המדינות" מבר אילן, למשל, היה במצע המקורי של ז'בוטינסקי?

  5. אתה מצביע ליכוד כמו שהביצים שלי מצביעות חמסין.

   לידיעתך מר חבר ומצביע ליכוד, פייגלין כבר מזמן לא בליכוד אבל גם כשהיה בליכוד ערכיו עלו בקנה אחד עם ערכי הליכוד. לנוחותך הנה קישור לחוקת הליכוד ואתה מוזמן לעיין בפרק ב.

   https://www.likud.org.il/images/netanyahuadi/huka010715.pdf

 3. לא חושב שבוגי הוא כזה גאון פוליטי שכל מעשיו מכווונים לשרת איזשהו אקט פוליטי אישי. הוא פשוט טיפס על עץ גבוה בעניין החייל היורה ולא מסוגל לרדת משם. ההתנהלות המשפטית, איננה חותכת וחד משמעית כמו שהיו הוא ואייזן ביציאתם לתקשורת. פסק דין שיקבע שהחייל לכל היותר טעה בשיקול דעת עלולה להוציא אותו חומוס. התמיכה שלו בדברי האלוף דגן היא התבצרות בעמדתו.
  לעצם העניין אומר שכל הדיון הלוהט בנושא מוסר הלחימה של צהל הוא קשקשת ברשת. לצהל יש קוד אתי. משתק ומסוכן לחיילים שפועלים בזירת הקרב הנוכחית, אבל הוא קיים. הקוד האתי הזה מגולם בפקודות שמקבלים החיילים בשטח. אי עמידה בפקודות האלה, היא בעייה פיקודית יותר מאשר ש"גימלית. אפשר לחדול מהברברת המוסרית חסרת התכלית.

  1. "הימין האמיתי" אתה כלכך צודק. אתר מידה מזמן איבד את האוביקטיביות שלו ע"י כך שהוא מחשיב כל דבר כשמאלני מבלי להסתכל מבעד המיקרוסקופ .
   רמי כהן תמשיך לאכול את הלוקשים של עקביא ביגמן .

 4. גורלו של משה בוגי יעלון בליכוד כבר נחרץ, בפריימריז הבאים הוא כבר לא יהיה ברשימה. מה שהוא עשה לאחר תקרית חברון הינו מעשה שלא יעשה, אסור היה לו לחרוץ את גורלו של החייל לפני שהחקירה החלה. אסור היה לו לגבות את הרמטכ"ל באותו נושא וגם להדליף לערוץ 2 את חומר החקירה הראשוני ביודעו שלבית הדין אסור לפי חוקי הצבא לראות את חומר החקירה הפנימי. אסור היה לו לגבות את דברי הבלע של סגן הרמטכ"ל ועל כל אלה הוא ישלם מחיר פוליטי כבד.

 5. א. שגיאה גדולה יש לכותב המאמר. "הוא מסכסך בין העם לצבא ויוצר ביניהם משבר אמון". זה פשוט לא נכון. יעלון מסכסך בין העם למפקדי הצבא הבכירים, אך החיילים והקצינים הזוטרים בצבא מוגנים ואהובים ע"י העם, ואת זה יעלון לא יצליח לערער. לא הוא ולא שולחיו, שהם כנראה מנהיגים של מדינות זרות הרוצים לראות את ראש הממשלה בנימין נתניהו מסתלק מהבימה הציבורית.
  ב) בעקבות התנהגותו חסרת הרסן של שר הביטחון שעושה ככל שביכולתו לערער את יסודות המשטר במדינת ישראל, עולה בי החשד שהוא שתול בליכוד ובממשלה, כפי שפוליטיקאית מסוימת שתולה במפלגות 'מרכז-שמאל', ולאחר שמפלגות אלו קורסות מבפנים היא נעלמת מהן כשהיא משאירה אחריה רק הרס.
  ג) ראש הממשלה עושה בשכל כשהוא נותן דרור להשתוללות של יעלון. הרי ביום שיעלון יעזוב סוף סוף את הליכוד ואת הממשלה, וינסה לקבל תפקיד בכיר מאד (מן הסתם במחנה הלא ציוני), רוב הבוחרים (כולל של המחנה הלא ציוני) יזכרו מה הוא עשה וכיצד התייחס אליהם. בבחירות הבאות רוב המצביעים יצביעו הצבעת מחאה למפלגה ימנית יותר מהליכוד, אלא אם ראש הממשלה יתעשת ויבצע מהלכים כמו הרחבת ההתיישבות היהודית ביו"ש, סיוע לישובים קטנים ביו"ש, ביצוע צוי הרס שניתנו למתקנים של האיחוד האירופי באזורים ששייכים למדינת ישראל ובשליטתה, וכו'.

 6. תכלס אם הוא חותך למפלגת העבודה הוא לוקח את תפקיד היו"ר בלי למצמץ

  אגב, האשם האמיתי זה רה"מ, כמובן, שיכול ליישר אותו בשנייה.

 7. אני לא עיתונאי ולא חבר מרכז סתם בן אדם שאוהב פוליטיקה ואני שמח לראות שכתב רציני כעקיבא ביגמן
  כותב משהו שכבר שבועות אחדים אני מתריע עליו בטוקבקים שונים

 8. מוגזם להגיד שהוא פועל מאינטרסים פרטיים זה טיעון שכל אחד יכול לשלוף על כל פוליטיקאי שהיא לא מסכים איתו.

 9. את הציווי הנעלה של בוגי לבכירי צה"ל, "צבא טוב הוא צבא שמפקדיו, זוטרים כבכירים, חשים בטוחים ביכולתם לומר את דעתם בכל עת, בידיעה שלא ייפגעו" – הוא עצמו לא מקיים. בוגי הוא סותם הפיות הגדול ביותר במערכת הבטחון. הנה שתי דוגמאות "
  א. מבקר המדינה גילה כי בוגי ידע על עניין המנהרות לפני (!!) מבצע צוק איתן , אבל הוא אסר על קציני צה"ל הבכירים לדווח על כך לקבינט הביטחוני. יתירה מכך. גם לאחר שהחל המבצע בוגי מנע מקציני צה"ל לדבר על העניין. לאחר שנפתלי בנט השיג את המידע ממקורותיו הוא ותבע לדון על כך בקבינט , יעלון ניסה להשתיק אותו. חמור יותר, יעלון אסר על בכירי הצבא, הרמטכ"ל גנץ, סגנו אייזנקוט ואלוף פיקוד הדרום, סמי תורג'מן, לומר את דעתם לשרים. העימות התפרס על פני שלוש ישיבות ורק משום שבנט התעקש, נתניהו הורה לקצינים בסופו של דבר, לדבר. הללו, בניגוד לדעתו של יעלון, המליצו על פעולה נרחבת נגד המנהרות, כפי שאכן קרה וכך חשפו את קלונו של שר הביטחון.

  ב. דפוס ההשתקה הזה של יעלון אינו חד פעמי. זכורה למשל המתקפה החזיתית שלו על דו"ח האלוף יוחנן לוקר לבחינת תקציב הביטחון. יעלון כתש את האלוף במיל' בפומבי, סרב לפגוש אותו ומנע דיונים אודות הדו"ח בממשלה ובקבינט.

 10. אף פעם לא הבנתי מדוע מלכתחילה הפך להיות תקוותו של הימין. הימין אוהב מאד לתת מבטחו בכל מי שרק מזכה אותו ברבע חיוך, או שמינית אמירה ימנית. הצבא שלא היה מוכן בצוק איתן שהיה בעל קונצפציות מכילות וכו, היה גם מעשה ידיו של הרמטכ"ל בוגי יעלון. לא התרענו אז מספיק (וגם כיום לא) שצבא כזה לא רק לא יכול לנצח, אלא אינו רוצה בכוונת מכוון לנצח. במקום זאת שמנו מבטחנו בבוגי שהואיל לומר שההתנתקות היא עידוד לטרור. אך די נעלב שלא זיכו אותו לבצע אותו.

 11. אז מי מייצג את הליכוד האמיתי?
  אני חושב שזה יעלון.
  אתה ודומיך נמצאים יותר בבית היהודי.
  אתה ודומיך הם שצריכים ללכת.
  בוגי, שטייניץ,סער,ציפי. ביבי הצליח לבצע עליהם "הפרד ומשול". אך הם המייצגים נכונה את הליכוד ההיסטורי.
  ביבי, מאותגר אינטלקטואלית. לא רואה למרחק מטר. גרם לישראל נזק אדיר. הגרוע בראשי ממשלות ישראל מאז ומעולם. כל מי שמניתי למעלה היה מתפקד טוב ממנו.
  הליכוד שבוי היום בידי מתפקדים ימניים שאינם מצביעים ליכוד, אך נחושים לשמור אותו קרוב לחזה.

  1. תרשה לי לחדד שהיום אין כמעט ימין ושמאל יש מה נכון לעשות ולא נכון. ביבי הוא רוקד על גבם של אחרים וגם המעט שהוא עושה זה גם על חשבון השריםשעשו זאת בשבילו .
   ואני מסכים איתך אני לא אתפלא עם עוד עשור אנשים יראו בו כראש הממשלה הגרוע ביותר שהיה כאן מאז ומעולם. ושזה כלל לא אומר שאני נגד הליכוד אבל אני לא תומך בנתניהו. אולי נתניהו פולטיקאי מבריק על כך אין שום ספק אבל הוא לא מנהיג, לא מדינאי ולא כל שום דבר אחר.

  2. אני לא מחסידיו של ביבי ולעולם לא הצבעתי ליכוד, אבל להגיד שהוא הגרוע בראשי הממשלות מאז ומעולם?
   ישראל נמצאת במצב הכי טוב אי פעם בכל 68 שנותיה , מבחינת קשרים אסטרטגיים, ביטחוניים וכלכלית (כן למרות שאי אפשר לקנות דירה) .
   זה נכון שלא הכל ורוד אבל אל תשכחו איפה אנחנו נמצאים, בלב האיזור הכי עוין שיכול להיות, כשבתוכנו יושבים 20% מהאזרחים בני דודנו הערבים הישראלים, שאין להם שום זיקה למדינה אלא להפך (לא כולם ) וכשחלק מהשמאל הקיצוני מכפיש את ישראל בחו"ל. והתקשורת מסיתה לשמאל ועמותות שמאל קיצוניות מארה"ב ואירופה קונה פה בכירים .
   הייתי שמח מאד לראות מנהיג אחר עומד בראש המדינה , אבל אין שום אלטרנטיבה ראויה , נכון לעכשיו.
   בעניין הכתבה , בוגי מתנהג בצורה של "שריפת גשרים". וככל הנראה מכוון לפרוש מהליכוד לטובת מפלגת שמאל/מרכז כזאת או אחרת.
   הייתי שמח לראות את אבי דיכטר בתור שר ביטחון.

 12. כמעט כל ה"פוליטיקאים של הימין" היו סתם שקרנים שחיפשו מהוא הסוס המנצח עליו לרכב שבאמצעותו יוכלו להתקדם לשלטון (יכול להיות שזה נכון לגבי כל פוליטיקאי, או לפחות לגבי רובם, כולל מהשמאל).
  מדובר בסתם אופורטוניסטים שחוץ משלטון שום דבר לא מעניין אותם ולכן ההיפוך המהיר בעמדותיהם.

 13. בושה וחרפה של מאמר!!!
  להסתכל על כל המכלול בעיניים הצרות של אללאור אזריה זו בושה וחרפה להפוך את חזות הכל להאם הצבא במקרה ספציפי זה או אחר צריך להתנהג כך או אחרת זו בושה לכותב המאמר!!!
  האם אין ביטחון במדינה. עקיבה ביגמן?
  האם לא התקפלה לה אינטיפדה?
  האם החמאס לא רועד ממדינת ישראל?
  אם צוק איתן הוא כישלון.אז למה החמאס לא יורה טילים במשך שנתים למה כשמדינת ישראל מצאה פיתרון למנהרות אז חמאס לא שבר את הכלים!!!
  התפיסה החלקית של עקיבה ביגמן נראית בבירור גם בנושא של מבצע צוק איתן ששם הוא תופס נקודה שהמלחמה ערכה חודשיים (כאילו לכל דבר יש פיתרון מידי. ומה אם מלחמת לבנון שארכה חודשיים? ומה אם מלחמת ההתשה? חודשיים במונחים מלחמתיים היא לא הרבה זמן) ושוכח שראשי מועצות מאיזור אשכול מגבים את בוגי במאה אחוז היות שהביא ביטחון. וגם בנושא האינטיפדה שלוקח סיפור צדדי של חייל והופך אותו כאילו כל האינטיפדה זה אלאור אזריה למרות שהאינטיפדה קופלה ויש ביטחון בניגוד לאינטיפדה הקודמת שערכה כעשר שנים!!!