סוד ההצלחה של מכבי חיפה

כשבוחנים את התנהלות מכבי חיפה אל מול מכבי תל אביב, למשל, מגלים שאין השתוללות תקציבית, והחלטות מתקבלות על-פי רוב בצורה שקולה ומבוקרת. מסתבר ששמרנות עובדת, גם בספורט

לאט, בסבלנות ובנחישות; מכבי חיפה מחזיקת גביע. צילום: יונתן זינדל, פלאש90

עם סיום עונת הכדורגל הישראלי מצטיירת תמונה עגומה עבור מכבי תל אביב. הקבוצה, שתקציבה גדול בסכומים לא מבוטלים מיתר הקבוצות, מסכמת את העונה במילה אחת: כישלון. למעט ערן זהבי שהיה נקודת האור בקבוצה ושבר שיאים אישיים, הקבוצה סיימה פעמיים במקום השני – כמעט אלופה, וכמעט מחזיקת גביע המדינה.

מנגד, הקבוצות שזכו בתארים העונה הסתפקו בתקציב נמוך בהרבה, ואם נודה על האמת גם ממצבת שחקנים נחותה יותר. אבל נראה שיש להן יתרון אחר.

הפועל באר שבע, אלופת המדינה הטרייה, מסכמת מספר עונות רצופות של תהליך איכות שעברה הקבוצה. ההשקעה של אלונה ברקת הביאה שחקנים בעלי שם, אבל התהליך התבצע בחכמה ובהדרגתיות. כוכבי הקבוצה משחקים כבר מספר שנים ביחד והציפיות נבנו בהתאם, עקב בצד אגודל.

החוגגת השנייה, מכבי חיפה – קבוצה שידעה ימים טובים יותר, גם היא מפגינה יציבות בעידן של שחרור הרסן. אמנם זה ניכר פחות במצבת השחקנים המתחלפת, ואולי זו הסיבה לכישלונות בשנים האחרונות. אבל המדיניות השמרנית של המועדון נשמרת למרות הכל. אין השתוללות תקציבית, והחלטות מתקבלות על-פי רוב בצורה שקולה ומבוקרת.

מועדון ארבעת הגדולות

האמת צריכה להיאמר: במועדון ארבע הגדולות של ישראל, מכבי חיפה היא הקבוצה היציבה ביותר מבחינה ניהולית. יש בוס חזק ויציב, יעקב שחר, שאוחז במושכות הקבוצה כבר קרוב לחצי יובל. תחת ידיו של שחר מדיניות הניהול העקבית של המועדון נשמרת כמעט ללא סטיות. הדבר בלט במיוחד כאשר בית”ר ירושלים נרכשה על-ידי ארקדי גיידמאק, והשקיעה סכומים שהיו זרים לכדורגל הישראלי דאז. גם כיום, אל מול מדיניות הרכש של מכבי תל אביב, חיפה נוטה להישאר בצל ולכלכל את צעדיה בתבונה.

בשנות כהונתו של שחר בחיפה עברה השליטה בקבוצת הפועל תל אביב בין חמישה בעלים שונים (כתר, הראל, טביב, רמון וכבירי). באותו פרק זמן בית”ר ירושלים החליפה ארבעה בעלים (זאבי, פניג’ל, גיידמאק וטביב); מכבי תל אביב עברה שלוש ידיים (הרציקוביץ’, שניידר וגולדהאר). רק מכבי חיפה נותרה תחת אותה שליטה.

והתוצאות? אמנם בראשית שנות המדינה שלטה מכבי תל אביב ללא עוררין בליגה במקומית, אך בעשורים האחרונים אי-אפשר להימנע מההשוואה בין שתי הקבוצות. מכבי תל אביב השיגה בשנים אלו חמש אליפויות, לעומת מכבי חיפה שזכתה בשבעה אליפויות.

הירוקים מהכרמל – תג איכות

לצד הנתונים המספריים יש עוד נתון בולט באופן מיוחד. ייצוא הכדורגלנים הישראליים לאירופה מציב את מכבי חיפה בצמרת המועדונים בישראל. מרבית הלגיונרים שעברו במכבי חיפה בתחנה האחרונה לפני יציאתם לחו”ל פיתחו קריירות יציבות ביבשת הישנה, ושמרו על אותה יציבות גם בליגות הבכירות.

לצד אלי אוחנה, בוגר בית”ר שכיכב במכלן, ולצד אבי כהן יוצא מכבי תל אביב שזכה עם ליברפול באליפות אירופה, יתר השמות הבולטים היו יוצאי מכבי חיפה: רוני רוזנטל, אייל ברקוביץ’, חיים רביבו, דודו אוואט, יוסי בניון, תומר חמד, בירם כיאל, ליאור רפאלוב ועוד. רשימת השחקנים הזו, כולם פיתחו קריירות משמעותיות וממושכות במועדונים אירופים – רק השבוע הוכתר רפאלוב לשחקן השנה בליגה הבלגית. עבור שחקן ישראלי שרוצה להצליח באירופה, מכבי חיפה היא תחנת מעבר כמעט הכרחית.

לפני מספר שנים אייל ברקוביץ’ שב לעונת פרישה בישראל וקיווה להשתלב בקבוצת נעוריו, חיפה. את התקווה הזו גדע נשיא חיפה באומרו שהחלטות צריך לקבל מהראש ולא מהבטן. מי שהחתימה בסופו של דבר את ברקוביץ’ הייתה מכבי תל אביב בפרויקט הגלקטיקוס הכושל שקיבץ כוכבים בעלי עבר מפואר לספינה השוקעת.

כאשר בחיפה בחרו לוותר על מאור בוזגלו, תל אביב מיהרה להחתים אותו עד הפיצוץ המר. בעוד מכבי חיפה ידעה לשחרר את אייל גולסה הבעייתי, מכבי תל אביב התעקשה להמשיך להשקיע בראובן עובד, הבטחה גדולה עם אופי מפוקפק. בזמן שמכבי חיפה ניהלה החלטות מושכלות, מכבי תל אביב השקיעה בשמות גדולים ורגשנות. זה אולי טוב למכירת מנויים אבל את שורת האיכות אי אפשר להחליף.

אמנם קשה להכניס את המילים “איכות” ו”כדורגל ישראלי” באותו משפט, אבל אם יש איכות בכדורגל הישראלי מכבי חיפה ניצבת בראש. שני העשורים האחרונים מלמדים באופן חד-משמעי שגם בענף הכדורגל התנהלות שמרנית וניהול שכלתני מביאים להישגים משמעותיים יותר, איכותיים יותר וממושכים יותר.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

5 תגובות למאמר

 1. איזה קשקוש, ואני אומר את זה בתור אוהד של מכבי חיפה. התקציב של מכבי חיפה
  בשנים האחרונות היה השני בגובהו בליגה והיא סיימה את העונות האלה במקומות 4-5 תוך שהיא
  מציגה כדורגל נוראי. אני יכול לכתוב כאן ספר שלם על הניהול הכושל של יעקב שחר בשנים האחרונות
  אבל באמת שכאן זה לא המקום.
  אין שום קשר בין שמרנות פוליטית לתחום הספורט ובאמת ראוי שכותבי
  האתר הזה יתעסקו במה שהם מבינים בו, פוליטיקה ולא בספורט.

 2. אממ… כיוון מעניין נועם.
  היית צריך כחלק מהכתבה להביא את יעקב שחר לראיון קצר שיסביר קצת את ניסיון הניהול לאורך שנים!

 3. נועם , אתה באמת לא מבין שום כלום בכדורגל.
  רק לדוגמא – מכבי השנה עלו למשחקי ליגת האלופות
  וקיבלו כרטיס לאירופה לשנה הבאה
  אז לומר שלא היו למכבי השנה השגים זה קישקוש מקושקש
  וזאת רק דוגמא אחת

 4. שמרנות היא גם לא לצאת בהצהרות מפוצצות על סמך אירועים בפרק זמן קצר אלה להסתכל מה עובד בפרספקטיבה של הטווח הארוך. שלוש שנים ברצף מכבי תל אביב אלופה כולל דאבל שנה שעברה ושנה אחת “רק” מקום שני ואפשר להכריז על מות המודל שלה? כן, פחות.