סוף סוף משא-ומתן מוצלח

בחינה לעומק של הסכם הפיוס בין ישראל לתורכיה מעלה כי מדובר בעסקה טובה לאינטרס הישראלי. בראש ובראשונה, זוהי תוצאת ניהול נכון של תהליך המשא-ומתן בבזאר הים-תיכוני

התוצאה טובה לישראל; בזאר באנטליה. צילום: קובי גדעון, פלאש90

מאז שמפלגת הצדק והפיתוח בראשות רג’פ טייפ ארדואן זכתה בבחירות 2002, העיבה עננה אסלאמיסטית מבית מדרשם של “האחים המוסלמים” על היחסים עם ישראל. שכן על-פי גישת האסלאם הפוליטי, שגרסתו המודרנית היא תורת “האחים המוסלמים”, אין לישראל זכות קיום כמדינה יהודית או כמדינה של העם היהודי. מבחינתם, יהודי צריך לחיות תחת כנפי האסלאם כ”אהל ד’ימה”, בני חסות, עם זכויות חלקיות בלבד.

את היחסים עם ישראל ירשה ממשלת ארדואן מקודמותיה, והמשיכה אותם באופן שצמצם וקירר אותם בהדרגה. במקביל ארדואן חימם ופיתח את היחסים עם מדינת האסלאם שקמה ברצועת עזה תחת הנהגת הזרוע הפלסטינית של תנועת “האחים המוסלמים”, תנועת החמאס. המרמרה הייתה מתנתו של ארדואן למען שחרור עזה מהמצור הישראלי, והסיכול הישראלי עלה לארדואן בבריאותו.

אלא שתורכיה תחת שלטון המפלגה האסלאמית בלעה עוד כמה צפרדעים חילוניות. היא ירשה אותן מתקופת הממשלות החילוניות ששלטו בתורכיה מאז שנות העשרים על-פי החזון החילוני של מוצטפא כמאל “אתא תורכ”, כמו בתי הקזינו שהמשיכו לפעול עוד כמה שנים אחרי 2002, מכירת אלכוהול במרחב הציבורי וחופים שהלבוש בהם רחוק מהנהוג באסלאם כרחוק מזרח ממערב.

השבר עם ישראל היה במאי 2010 באירוע המרמרה, בימי ארדואן כראש ממשלה, ועכשיו מתגלגל העניין לידיו של ארדואן הנשיא. הוא נדרש לשאלה האם המנהיג האסלאמיסט יחדש את היחסים עם ישראל, שהוא גרם לניתוקם. ההחלטה לא קלה בכלל לאדם שאישיותו האגוצנטרית מאפילה על כל שיקול אובייקטיבי, ועליו לבלוע צפרדע אדירה.

למעשה, שש השנים שעברו לא הותירו לו ברירה. למרות ששאיפתו המדינית הייתה לחיות בשלום עם כל המדינות הסובבות את תורכיה, הוא הצליח להסתבך עם כולן: הוא מואשם בכך שהוא סיפק את הגשר להברחת הג’יהאדיסטים שהרסו את סוריה; הוא תמך ב”מדינת האסלאם” בעיקר ברכישת נפט גולמי שזו הפיקה בסוריה ובעיראק; הוא הסתבך עם רוסיה כשהפיל את מטוס הקרב הרוסי בשנת 2015; הוא מסובך עד צווארו עם הכורדים במדינתו, בסוריה ובעיראק; והוא מסובך עם האיראנים התומכים בכל האמצעים באסד שנוא נפשו.

ארדואן רואה בעיניים כלות כיצד האיראנים משתלטים על כל המרחב הערבי הנמצא על הגבול הדרומי של תורכיה, על עיראק ועל סוריה, אחרי שהשתלטו באמצעות חיזבאללה על לבנון.

אחרי שתורכיה הפכה למטרה לפיגועי “מדינת האסלאם” מצא ארדוע’אן את עצמו במלחמה עם קנאי האסלאם, בדיוק כמו ישראל. הוא גם יודע דבר או שניים על המעורבות של חמאס בהכשרת הג’יהאדיסטים של “מחוז סיני של מדינת האסלאם”, בחימושם ובאימונם, ויתכן שהחלטתו להגיע להסכם עם ישראל תביא לצינון מסוים של יחסיו עם חמאס. ימים יגידו, בעיקר אם תקיים תורכיה את התחייבותה לא לאפשר לחמאס לפעול משטחה.

הישגים ומחירים

ההסכם שישראל עומדת לחתום עם תורכיה נועד להחזיר את היחסים בין שתי המדינות למצב שהיו בו לפני אירוע המרמרה. צריך לזכור כי על-פי ההסכם, תורכיה מסכימה במשתמע להמשך הסגר הישראלי על עזה, וכל הסיוע התורכי לעזה יגיע דרך נמל אשדוד אחרי שישראל תבדוק ותאשר את תכולתו. זה הישג גדול של ישראל, וייתכן שחמאס יסרבו לקבל סיוע באופן כזה.

הישג נוסף שישראל השיגה הוא בעניין שיווק הגז לתורכיה באמצעות צינור תת ימי, ואולי אף סיוע תורכי בשיווק הגז לאירופה. סעיף זה בהסכם חשוב במיוחד, לאור העובדה שבשנים האחרונות התבטאו כמה פוליטיקאים תורכים בעניין הזכויות של תורכיה בגז הנמצא במאגרים שישראל גילתה, והייתה אפשרות שתורכיה תאיים בפעולה מלחמתית נגד מתקני הגז הישראלים בים התיכון. הכנסת הגז להסכם מבטלת לתמיד כל טענה תורכית בעתיד על זכויות במאגרי הגז הללו.

המחיר ששילמה ישראל על ההסכם עם תורכיה לא פשוט כלל וכלל. בתמורה לחסימת תביעות תורכיות נגד חיילי צה”ל ופוליטיקאים ישראלים בעניין המרמרה, ישראל מתנצלת על הרג עשרת התורכים בהשתלטות עליה. תשלום עשרים מיליון דולר יהיה לא באופן ישיר למשפחות הנפגעים, אלא לקרן שתנוהל על-ידי ממשלת תורכיה.

ישראל ויתרה על דרישתה להחזיר מעזה את אברה מנגיסטו והאשם אלסייד, כמו גם את שרידי גופותיהם של הדר גולדין ואורון שאול. הסיבה לכך פשוטה: ישראל סבורה שאנשי חמאס יתנגדו בתוקף להסכם ולא יתרמו שום דבר להצלחתו, וכדי לא להעניק לחמאס זכות וטו על ההסכם החליטה ישראל להשאיר סוגיה הומניטרית זו למישור הבילטראלי בינה ובין חמאס.

לבד מזאת, מדינה לא יכולה למשכן את יחסיה עם מדינות חשובות לטובת פתרון בעיות אישיות. נכון ששני חללי צה”ל, הדר גולדין ואורון שאול, היו שליחיה של המדינה, ונכון שמחויבותה להם היא אבסולוטית. עדיין – ומשנהרגו – עניינם נמצא במישור האמוציונלי והסמלי של אזרחי המדינה, בעוד שיחסי ישראל עם תורכיה נמצאים בשדה האינטרסים הלאומיים, האסטרטגיים, המדיניים והכלכליים של המדינה כארגון.

נותר מבודד; ארדואן נואם בכנס כלכלי בדאבוס. צילום: הפורום הכלכלי העולמי. CC by SA 2.0 via flickr
נותר מבודד; ארדואן נואם בכנס כלכלי בדאבוס. צילום: הפורום הכלכלי העולמי. CC by SA 2.0 via flickr

גורמי ההצלחה במשא-ומתן

בסיכומו של דבר ההסכם עם תורכיה טוב, מאוזן ועונה לצרכים חשובים של מדינת ישראל. והשאלה העולה מאליה היא, מה היו הגורמים שסייעו לישראל להגיע להסכם זה.

גורם אחד הוא הצורך התורכי שתואר לעיל. יש שמועות שישראל הייתה המתווך בין תורכיה ורוסיה, שהביא להפשרה בין שתי המדינות בעניין המטוס הרוסי שתורכיה הפילה. סביר גם להניח שסעודיה תרמה להתקרבות בין ישראל ותורכיה, ואולי גם ארה”ב תרמה את ברכתה להסכם המתגבש. עם זאת, ההסכם הוא בעיקר תוצאה של ניהול מוצלח מאוד של תהליך המשא-ומתן שהביא להסכם.

ההסכם שנחתם השבוע הוא תוצאה של משא-ומתן ארוך שהתנהל מאחורי הקלעים, וצוות המשא-ומתן הקפיד על שלוש נקודות עיקריות:

הראשונה והחשובה ביותר היא שישראל נתנה לצד התורכי את התחושה שהיא לא זקוקה להסכם עם תורכיה. מצבה של ישראל משתפר בשנים האחרונות עקב התרסקותה של סוריה והסתלקות הצבא הסורי מרשימת האיומים האסטרטגיים על ישראל. גם חיזבאללה מסובך בלבנון ובעתיד הנראה לעין הוא איננו מאיים על ישראל. לכן ישראל זקוקה לתורכיה פחות מכפי שהייתה בעבר ולכן היא תחתום רק על הסכם שמיטיב עמה.

הנקודה השנייה, נגזרת של הראשונה, היא המסר שישראל אינה אצה להגיע להסכם – יש לה כל הזמן שבעולם והיא לא מוכנה לשלם שום מחיר עבור “הסכם עכשיו”.

הנקודה השלישית היא שישראל מעולם לא הכריזה על מה היא מוכנה לוותר לתורכיה, שכן במזרח-התיכון, אם צד כלשהו למשא-ומתן מכריז שהוא מוכן לוותר על משהו אז הוא נחשב כמי שכבר ויתר עליו. משלב זה, המשא-ומתן יתנהל על הדברים האחרים שעליהם הוא איננו מוכן לוותר אך ייאלץ לוותר עליהם אם רוצה הוא להגיע להסכם. לצערי, רבים הם הישראלים המכריזים יומם ולילה מעל כל במה אפשרית, וגם בתקשורת, על מה שהם מוכנים לוותר עבור שלום עם הפלסטינים, עם הסורים ועם שאר אויבינו, מבלי שאותם ישראלים מבינים שעצם הכרזתם זו מעלה את המחיר שייאלצו לשלם מהנכסים שאותם הם אינם מתכוונים לשלם.

עתה נותר ליישם

במקרה התורכי, המשלחת הישראלית פעלה נכון, לא ויתרה בפומבי לפני השיחות, לא שידרה היזקקות להסכם ולא ניסתה להגיע אליו על-פי לוח זמנים. התורכים הבינו שהם יצטרכו לשלם במטבע קשה עבור ההסכם, וכך גם עשו, בעיקר בעניין המצור על עזה.

אבי עליו השלום, נחום קופרשמיד, היה פחח בנין. לא מקצוע מתוחכם אבל דורש הגינות אבסולוטית, כי אף אחד לא יודע בדיוק מה עושה הפחח בשביל להרחיק את מי הגשם, אבל התוצאות של עבודה רשלנית ניכרות כבר בגשם הראשון. הוא לימד אותי כלל ברזל: “עם אנשים הגונים אתה לא צריך חוזה, ועם אנשים לא הגונים לא יעזור לך חוזה”. בכל פעם שאני נאלץ לחתום על חוזה אני בודק קודם כל האם הצד השני הוא הגון. הדברים נכונים במישור הפרטי כמו שהם נכונים במישור הציבורי.

לסיכום, ניתן לומר שההסכם טוב, ודרך השגתו חייבת להילמד ולהיות מיושמת גם במשאים-ומתנים הבאים עם צדדים אחרים. עכשיו רק נותר לוודא שהצד התורכי מתנהג בהגינות ושומר על ההסכם ככתבו, כלשונו וכרוחו.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

40 תגובות למאמר

 1. קידר במאמר במידה בשנת 2014, “אסור להתנצל בפני ארדואן ולשלם פיצויים” קידר במאמר במידה בשנת 2016 “משא ומתן מצוין”. קידר הוא התגלמות הימין. לאן שנושבת הרוח ומה שרוצה ביבי עושים. אין דעה עצמאית אין חשיבה ואין ביקורת.

  1. דווקא בדקתי מאמר ישן של קידר. הוא טען שם שהכסף וההתנצלות זה לא העניין החשוב, אלא הסגר על עזה, מה שמסתדר עם המאמר הנוכחי.

   יש לך קישור למאמר שסותר את המאמר הנוכחי?

  2. אומנם אני מתנגד להסכם, אבל מאוד מקובל שאדם משנה את דעותיו עם השינוי בנסיבות או צבירת ידע חדש. מהבחינה הזו כל מה שמרדכי קידר מייצג זה אדם בוגר מנטלית בניגוד לחלקים ניכרםי מהשמאל שעדיין מקובעים במחשבתם מאז 1993.

  3. 1. אני לא בטוח לגבי המאמר של קידר. הדעות לא ברורות לגבי ההסכם.

   2. אני מאוד בטוח לגביך – יהיר, מתייג וצר אופקים.
   וזה רק אתה. אתה לבד.
   לא אפול למלכודת שלך ולא אתייג אותך כשמאל טיפוסי.

   3. אני ימין בדעותיי. לא מצביע ביבי. מעולם לא הצבעתי. כועס מאוד על ההסכם הזה ועל הפיצויים.

   4. אז…עשה טובה לעצמך ו..סתום ת’פה.
   או כשאתה פותח אותו, נהג לפחות לפי מה שאתה עצמך מטיף לו

  4. בעיקרון צריך להתנגד זה טבעי, אבל אחרי שנים וכאשר יש אינטרס של גז ועוד אז אפשר לוותר על משהו שהתנגדת בפרט שמדובר בכסף. וזה מה שהוא טען שלאורך המשא ומתן צריך להתנגד ולהיות צודק ובסוף מתפשרים על עקרונות לא חשובים, בניגוד לנושאים אחרים שאתה מוותר מראש ואפילו מצדיק את הצד השני.

 2. ד”ר מרדכי קידר..פרס בפנינו את הטוב..הפחות טוב ..והניסבל.
  ואכן..למרות שבוזי הרצוג יצא בהכרזה שהיה משיג הסכם טוב יותר….זו הינה רק אמירה ילדותית..ולא אחראית…
  לצערי ..אין השמאל מוכן להודות..שצדק רוה”מ בצורת העמדת הסעיפים למיקוח..
  קודמת רווחת המדינה כולה..לפני רווחת הפרט.
  נקווה..שאכן תורכיה וארדואן..יעמדו בקיום ההסכם…

 3. שלום ד”ר קידר,

  איך חותמים על הסכם עם מוסלמים עם הידיעה שהם מחוייבים לו רק כשהם זקוקים לו? ע”ע הסכם חודייבה.

  תודה.

  1. לפחות יחזיק שנתיים,מה בא אחרי זה יטופל כשיגיע,קצת אופטימיות לא מזיקה לאף אחד.

  2. כאחד שדווקא בעד חתימה על הסכמים, גרועים ככל שיהיו, עם מוסלמים, אתה האחרון שיכול לומר משהו בנושא.

 4. 20 מליון דולר זה כל ההסכם ובתמורה יחסים רגילים וכמובן גז. מקסימום זה ייכשל הלך 20 מליון לא קרה כלום (בניגוד לשמאל שרוצה בשביל חתימה לתת שטחים, שחרור טרוריסטים וסכנה לחזרה לטרור, גירוש יהודים ועוד). יתר הדברים זה רק לעשות רושם מבחינת אורדאן לתורכים שהוא עוזר לפלסטינים. כל העולם “התחייב” לעזור לעזה האם מישהו מנע עד היום מלהקים בתי חולים בעזה ? הישג אדיר לשלוח ציוד דרך הנמל אשדוד הרי כך זה כל הזמן. ואם הייתי בעזה אני לא אמור לרקוד מקסימום ישלחו ספינה אחת עם ציוד וכמובן הרבה תמונות, על בית חולים לא הייתי בונה על הנדיבות שלהם.

 5. המאמר הזה נראה כאילו יצא ממשרד ראש הממשלה. כלל לא ברור מה ישראל מרוויחה מההסכם מבחינה פוליטית וגיאו-אסטרטגית. האם מישהו באמת חושב שהיחסים עם טורקיה ועם הצבא הטורקי יחזרו להיות כפי שהיו בשנות ה 90 העליזות? נראה כי “ההישג” היחיד הוא שתשובה יוכל למכור עכשיו גז לטורקים. על זה ישראל הסכימה לשלם 21 מליון דולר פרס לטרוריסטים ובכך להודות למעשה, דה פקטו, שהיא הצד התוקפן ושהטורקים, תומכי האחים המוסלמים האנטישמים שרוצים בחיסולה של ישראל, הם קורבן תמים ורודף שלום.

 6. מה זה החרטא הזה?

  ההסכם הזה הוא הצהרה שאנחנו חלשים וסחיטים ומוכנים לשלם דמי חסות – ומהווה הזמנה מפורשת לסחטנות נוספת!

  הצמיחה התורכית היא מומנט דמוגרפי – ותו לא!
  התורכים מביאים פחות ילדים כלומר משקי הבית קטנים יותר והנשים יוצאות לעבוד ולכן מצבם הכלכלי השתפר.
  ועדיין למרות זאת הם עניים – אני לא רואה תיירים תורכים באים לאילת וגם לא לאל אקצא וגם לא לאירופה – במונחים אבסולוטים רמת החיים שם עלובה – כושר ההשתכרות שלהם אחרי הוא לא יותר מ1,500 ש”ח – סודאני שעובד בארץ בניקיון מרויח יותר.
  הם מסוכסכים עם כל שכניהם והעתיד שלהם זה להיות עם של זקנים ממורמרים נטולי פנסיה.
  הם טובעים בבעיות של עצמם – הכורדים והאיסלמיסטים אוכלים אותם מבפנים.

  סופו של הסכם הגז איתם יהיה כמו עם סופו של הסכם הגז עם איראן בשנות ה70 ועם מצרים לפני עשור.
  הדבר הטוב היחיד שיצא מתורכיה זה 15,000 עולים חדשים.

 7. לכאורה אתה צודק, – אבל רק מהבחינה הכספית
  שאלתאת עצמך מה זה עושה למוראל הלאומי?

 8. סלח לי אדון קידר, אבל איך אתה מדבר על אי הסרת הסגר הימי על עזה כעל הישג? זה פשוט עז שטורקיה הכניסה. מה אכפת לטורקים מעזה והפלסטינים? הם לא מעניינים אותם בכלל.
  זה כמו שביבי היה דורש הקמת אוטונומיה לכורדים בטורקיה ובמסגרת המשא-ומתן עם טורקיה הוא היה מוותר על הדרישה הזאת והיית מכנה זאת הישג גדול של טורקיה. על מה מדובר פה? עז שארדואן הכניס וארדואן הוציא במסווה של ‘טובה’ לנתניהו.
  משא ומתן מביש.

 9. “תורכיה מסכימה במשתמע להמשך הסגר הישראלי על עזה” – אכן הישג אדיר אולי גם יסכימו להתערב לנו עוד במשהו.

  “הישג נוסף שישראל השיגה הוא בעניין שיווק הגז לתורכיה באמצעות צינור תת ימי” – שיפסיד לנו מיליארדים אחרי המשבר הראשון (יותר סביר שלא יבנה כלל)

  טיעונים חלשים מאוד בעייני מה גם ש “עם אנשים לא הגונים לא יעזור לך חוזה”

  1. משום מה נראה לי שההסכם הוא פרי מוחו הרעיל של אובמה, שמעוניין להרחיק בינינו לבין רוסיה. הרי עצם ראשית ההתקרבות מחדש בין ישראל לטורקיה, נוצרה עקב לחצו הבלתי-מתפשר של אובמה על נתניהו, להתנצל בפני ארדואן.

 10. ערב אחד אתה יושב בביתך. פתאום אבן גדולה מרסקת את הויטרינה של הסלון. אתה מוציא את הראש ורואה בריון חוצפן צועק עליך – דורש ממך להעביר לו בטאבו את המרפסת שלך ולאפשר לו למשוך מהלוח שלך חשמל בחינם. תוך כדי הוא ממשיך להשליך אבנים על הבית שלך. אתה הודף את אחת האבנים שעפה בחזרה ופוגעת לבריון בראש. הבריון משתולל עוד יותר. אתה מסכים לשלם לו פיצויים על המכה של האבן ומוכן לחבר אותו לחשמל שלך תמורת תשלום וזה שהוא יפסיק לבקש ממך לסגור בשבילו את המרפסת. האם היית נותן למישהו כמוך לנהל עבורך משא ומתן?

 11. לחלוטין לא משכנע.
  א. ישראל אכן לא הייתה זקוקה להכרה הטורקית המשתמעת על הסגר של עזה.
  ב. ארדואן הוא האויב היעיל ביותר של עצמו ושל תורכיה ולא היה כל צורך להוציא עבורו את הערמונים מהאש ולסייע בחילוצו מהסכסוך עם רוסיה
  ג. ישראל שילמה במטבע קשה במיוחד בהודאתה בכך שהטרוריסטים התורכים היו כביכול פעילי שלום תמימים ובכך שלוחמיה פשעו כשהרגו (ובעצם רצחו) אותם שלא כדין
  ד. ישראל משלמת מחיר כבד בהמשיכה לשדר חולשה ותבוסתנות כלפי אויביה המדיניים כמו כלפי אויביה הצבאיים. היא שבה ומוכיחה לאויביה כי התוקפנות כלפיה משתלמת. מדינה שאינה שומרת על כבודה העצמי לא תוכל לדרוש ממדינות אחרות לכבד אותה.
  ה. זה ללא ספק יפגע בברית ההולכת ונבנית עם יוון (קרדית לפוסט של רם עמית) שהיא הימור טוב יותר מתורכיה האיסלמיסטית. ייתכן שגם צינור הגז יכול היה לעבור בשטח יוון (אינני מבין בהבטים הטכניים) ובמקרה כזה ברור שהיה עלינו להעדיף חלופה זו.
  ו. כמוסלמי דתי מוצהר, יש לצאת מתוך הנחה שמדובר מבחינתו בהונאה (המותרת ע”פ דתו) הנחוצה לו בסיטואציה הנוכחית, אך בוודאי לא ניתן לסמוך על כך שהוא ו/או ממשיכיו ימשיכו לכבד את ההסכם גם בעתיד כשהוא לא ישרת עוד את האינטרס התורכי.
  ז. המניע האמיתי של ביביהו היה לחצם של (החברים) טייקוני הגז הרוצים את כל הקופה כאן ועכשיו.
  שורה תחתונה: אין כאן שום דבר בלתי צפוי. מנהיג חסר אופי מנהל מדיניות חסרת עמוד שדרה.

 12. בד”כ מסכים עם ניתוחי המצב המצוינים שלך…
  הפעם – ממש לא.
  גם כשיריבנו רמוס , זרוק תחת גלגלי אוטובוס , כי עשה את כל הטעויות האפשריות בהתנהלותו – אנו מסיימים עמו מו”מ כשאנחנו נותנים יותר מאשר מקבלים ומתנחמים שלא נתנו לבריון השכונתי את כל מה שבקש….

  במקום לרוצץ את ראש הנחש , אנחנו גאים בעובדה שפיתחנו נסיוב למקרה של הכשה….
  מסתפקים במועט , אנחנו….

 13. חרטה, חרטה, חרטה, עם כול הכבוד, עם כול ההסברים, עם כול האילוצים, עם כול הייתרונות, למה אני מרגיש מושפל, למה אני מרגיש שיצאנו אפסים,. למה דיבורים לחוד ומעשים לחוד.

 14. ד״ר קידר הנכבד , קופר שמיד כמו coppersmith באנגלית , אומן נחושת , אכן שם ראוי לאומן מועיל המתקין צנורות לנקוז הגשם מן הגג.

  אבל ההסכם עם תרכיה פוגע בכבוד הלאומי. התנצלות בפני התוקפן ותשלום מליונים למשפחות טרוריסטים יעודד עוג התקפות נגדנו . תורכים עניים מרודים הפכו למיליונרים אחרי שפצעו חילי צה״ל. האשם העיקרי אהוד ברק ששלח חילים והורה להם להשתמש רק ברובי צבע. זה הפחד היהודי הגלותי לפגוע באויבים בתקוה למצא חן בעיניהם. ארדואן מפרסם כתבי שנאה נגד יהודים ואנו מחזקים אותו ואנו מבקשים סליחה ממנו.

 15. באמת שניסיתי לקרוא לאט ובזהירות ולא מצאתי פה שום תמורה שישראל מקבלת לפשיטת הרגל המוסרית הזו. “טורקיה מסכימה במשתמע לסגר על עזה” – למי לעזאזל אכפת ממה שטורקיה מסכימה? אני צריך אישור שלה על משהו? “אולי יסייעו במכירת הגז”? זו המדינה היחידה שצריכה גז באירופה?
  איפה תכלס ישראל מקבלת איזו תמורה? אפשר להגיד על ביבי הרבה דברים, אבל טיפש הוא לא. לא ברור לי מה עומד מאחורי הקלעים של הכניעה הזו, כי הוא משלם עליה מחיר אלקטורלי רציני – אז גם פוליטית מבחינתו לא ברור לי איפה הרווח.

  1. לא ברור מה ישראל הרויחה.
   תורכיה הכירה בסגר? ומה עם אינדונזיה? היא יותר גדולה מתורכיה – ישראל לא צריכה לקבל הסכמת אף מדינה לסגר הנ”ל.
   אז במקום שחברת החשמל תיקנה את הגז בזול ועם ישראל ירויח תשובה ייצא לאירופה ויקבל פטור ממיסים – כשברור שקודם אנחנו נשקיע בהקמת הצינור ואז הם יבטלו את ההסכם – ואנחנו נפחד לתבוע אותם.
   כמו שמצרים ביטלה הסכם ולא תבענו אותה. וכמו שאיראן עשתה לנו את אותו תרגיל לפני 35 שנה.

   ברור מה ישראל הפסידה – 80 פיגועי דקירה בגל הנוכחי וישראל לא מעזה לנקוט שום צעד נגד האויב.

 16. עם אנשים לא הגונים לא יעזור לך חוזה. תשאר עם הטעם של הצפרדע שבלעת. עם ההשפלה. עם הכסף ועם העובדה שנוצלת בידי אנטישמי קטן. אני מתפלא על הד”ר קידר.

 17. דר’ קידר צודק בהחלט בכל הנוגע לדרך ניהול משא ומתן ב”בזאר מזרח תיכוני” וכן חשיבותו של ההסכם הן כלכלית והן אסטרטגית למדינת ישראל !
  מיותר לציין את נכונות הדברים בכל נוגע לחשיבות והצורך לעמוד על קנקנו של זה שאיתו מתכוננים לעשות את ההסכם, כי הסכם אינו עומד בפני עצמו וישומו תלוי בצד שכנגד ! ועם הסיפא בוודאי ובוודאי שאני מסכים ! ולכן… אני תמהה כשדר’ קידר אומר- ועכשיו נותר לוודא שהצד התורכי מתנהג בהגינות ו… כלומר נחתום על ההסכם ואז… נקווה לישומו ע”י הטורקים ??? ברצינות ??? זה מה שלמד דר’ קידר מאביו ???
  כמו כן אינני מסוגל לעכל ולקבל את ההתייחסות לחללינו – הדר גולדין ואורון שאול הי”ד חללי צה”ל כאילו הם בגדר “בעיות אישיות” ש… “עניינם נמצא במישור האמוציונלי והסמלי” …לא יאומן !!!
  וכן חמור ביותר תשלום הפיצויים (בגובה 21,000,000 $) למשפחות המחבלים ממשט המרמרה ! פיצוי שבעצם מנקה אותם מטרור !!! ובעצם הופך את חיילינו שהשתלטו על המרמרה לפושעים !!!
  כך באמת היו פני הדברים ???

  1. קראתי בעיון את דברי כל המגיבים, כולל שלך יעקב.
   אני מבין שאתם ככלל מסתכלים כאילו מדובר באיזושהי התגוששות רחוב בין שתי קבוצות, החשוב לכם מי התחיל ומי תקע בוקס למי ומי דורש ממי שיתנצל וכולי וכולי.
   אם זה היה המצב, לא הייתי חותם על הסכם כזה. אבל זה לא המצב.
   תורכיה וישראל הן מעצמות אזוריות. יש לנו אינטרס ברור שתורכיה לא תהיה נגדנו. מעצמות אזוריות נוספות הן מצרים, סעודיה, איראן. מכוון שאיראן החליטה להשמיד את ישראל, עדיף שנהיה ביחסים טובים ככל האפשר עם תורכיה, מצרים וסעודיה.
   באשר ל’תשלום’: התשלום הוא ממש כלום. אשרנו שבצד השני חושבים שזה תשלום כבד, כי ארדואן משחק על ‘כבוד’. מה זה 100 מליון שח תמורת נרמול יחסים עם מעצמה אזורית ??? כלום בכלום. למצרים מוותרים על מאות מיליוני דולר בפרשת צינור הגז שפוצצו שוב ושוב.
   ומי שחושש שיהיו עוד תשלומים, צריך לזכור שכעת הם מנועים מלשלוח עוד מרמרות למיניהן, כך שזה סוף פסוק. לכן גם האיום המשפטי על חיילי צה”ל יורד אחת ולתמיד (ותנו לפלסטינים לחלום שזה לטובתם).
   ושאלה אחת לסיום אשאל אותך: כמה היית נותן בכדי שאותם יחסים גלויים וסבירים בהחלט, כלכליים תיירותיים ביטחוניים צבאיים מודיעיניים ועוד, היו לנו עם סעודיה ??? אני אומר לך חד משמעית שישראל הייתה נותנת מיליארדי דולרים כדי שזה יקרה. צא ולמד מכך מי ניצח במהלך הישראלי-תורכי.
   נ.ב. : אני לא נוטה לתת צל”שים לנתניהו, נהפוך הוא. אבל כאן הוא פעל כמנהיג אמיתי של מעצמה אזורית. שאפו לנתניהו.

  2. ירון, אתה לא מבין שעכשיו כל שטות תוביל למשבר חדש ותשלומים נוספים? למעשה שילמנו מכיר בעד הזכות להיסחט בהמשך.

  3. אלכס, לא יהיה עוד מחיר כי לא יהיו עוד מרמרות. התורכים התחייבו לפעול דרך נמל אשדוד. לכן יש כאן סוף פסוק מבחינת החשש לפעילות תורכית אנטי ישראלית מהים, וגם מבחינת פעילות משפטית בפאנלים בינלאומיים. כאן זה מתחיל וכאן זה נגמר. תראה את חוסר שביעות הרצון של ה IHH.

  4. ירון. בתקרית הרצינית הראשונה מול עזה יבואו איומים תורכים, ואם לא נתקפל (וכמובן שבהתחלה נתקפל) ההסכם ישבר. הצרות שלנו עם תורכיה רק מתחילות עכשיו.

 18. עם אנשים הגונים אתה לא צריך חוזה, ועם אנשים לא הגונים לא יעזור לך חוזה. האם ארדואן הגון? זו אחת הסיבות העיקריות שלא לחתום חוזה כזה. אביך חכם.

 19. הנה שני הגרוש שלי בנושא:
  מתווה הגז מגיע עכשיו לנקודות הכרעה. מאגר לווייתן, כן ייצוא וכמה וכוליי
  נובל רוצה לממש נכסים ומהר. להניח קו עד לאירופה זה תהליך יקר.
  לתורכים יש קו מוכן. לייצר קו הובלה עד לתורכיה זה הרבה יותר זול.
  עוטפים את זה בעטיפה יפה של “פיוס”, “יציבות” וכוליי.
  מוכרים את המחויבות של השלטון לאנשים תמורת בצע כסף (ויהיה לזה מחיר רבותיי, הוא יבוא בעוד כמה שנים).
  והופ …
  מקבלים הצדקה חסרת משמעות להסכם מביש.

 20. אם מישהו ניהל מו”מ מוצלח, זה ארדואן, לא אנחנו.
  כן כן, הצלחנו להוריד אותו מהרבה מאוד דרישות – אבל אלו מראש היו דרישות מטורפות ולא הגיוניות.
  הוא דרש דרישות ענקיות, אנחנו לא דרשנו כלום. בסוף הוא קיבל מעט מן הדרישות שלו, ואנחנו – לא קיבלנו כלום, כי לא דרשנו כלום.

  הוא עשה לנו בית ספר. בושה לממשלה.
  זהבה גלאון לא היתה עושה את זה גרוע יותר.

 21. מאמר מלא סתירות פנימיות. למשל: “ישראל נתנה לצד התורכי את התחושה שהיא לא זקוקה להסכם עם תורכיה” ומצד שני “תורכיה מסכימה במשתמע להמשך הסגר הישראלי על עזה”. אם ישראל לא זקוקה לתורכיה – מה אכפת לה מה תורכיה אומרת על הסגר ?

  ומעבר לזה – העובדה שהפיצויים יעברו דרך קרן ממשלתית תורכית אינה משנה במאום. ברגע שישראל שלמה פצויים היא הודתה שחיילי צה”ל ביצעו פשע (שהרי פצויים אתה משלם רק למי שאתה מודה שפגעת בו). במילים אחרות – ישראל מודה שהמחבלים על המרמרה לא היו באמת מחבלים ושחיילי צה”ל שירו בהם לא פעלו להגנה עצמית. איזה מסר אמורים לקבל מזה הלוחמים שלנו ?

  1. 1. יש בהחלט אפשרות לשלם מבלי להודות באשמה. עורכי דין בדיני נזיקין משתמשים במונחים כאלה יומיומית ומערכת המשפט מקבלת זאת.
   2. רק שונאי ישראל אנטישמים מגעילים כמו זועבי יתעקשו שהתשלום הוא הודאה באשמה, כי טיעון כזה משרת את מלחמתם בנו, לא כי הם צודקים.
   3. כשמדובר על יחסים בין מדינות זה אפילו מקובל לשפות את הניזוק. אין לזה ערך של הודאה באשמה אלא של הודאה שאינטרסים חשובים יותר גברו.
   4. ביחס לכבוד לאומי, היחסים מול מצרים יותר מכובדים ? שם בגלל פגישה עם שגריר ישראל זרקו נעליים על חבר פרלמנט. ולא דיברנו מילה על הרש”פ..

   לסיכום, יחסים בינלאומיים הם מפגש אינטרסים: ציניים, מחושבים, תועלתניים, קרים כקרח. ישראל ותורכיה מרוויחות מההסכם, לכן הוא בסדר ויישאר בתוקפו כל עוד שתי המדינות ימשיכו להרוויח ממנו.

 22. אני אתיחס לשתי נקודות, שמר קידר (וכמדומני לא אף אחד אחר) התיחסו אליהם, במיוחד הנקודה הראשונה.
  1. לתורכים תהיה עכשיו גישה חפשית בכלל ושל פועלים תורכים לבנות פרויקטים הומניטריים וכו’. ועכשיו תתארו סצנריו, שהחמאס מחליט שהגיע הזמן “לחמם” את היחסים עם ישראל בעזרת טילים חדישים יותר שצברה וכו’. תתארו לעצמכם שישראל חיבת להגיב אבל אבוי, יש שם תורכים ושהחמאס עוד ישתמש בהם כמטריה. תארו לעצמכם, שאם על מחבלים פושעים, וזה בדיוק מה שהיה על המרמרה, שניסתה לפלוש (וזו בדיוק המילה המשפטית) לרצועת בטחון שישראל מתחזקת סביב עזה, ותקפו חיילי צה”ל ונפגעו כתוצאה, זו היתה התגובה התורכית, מה יקרה חס וחלילה אם פועלים תורכיים (באמת תמימים, שלא פגעו באיש) יפגעו מאש צה”ל בזמן פעולו איבה עם החמאס?! במיוחד אם הרקע הגיאו-פוליטי של תורכיה ישתנה, איך היא תגיב? ומה ישראל תוכל לומר אז וכמה תצטרך לשלם? לא רוצה אפילו להתחיל לחשוב על זה.

  2. טעות חמורה בידיו של קידר ואחרים הטוענים שאין לערבב עניינים אסטרטגיים של המדינה (ומעלימים עין כפי שיוסבר מיד מדברים אחרים) עם עניינים אישיים כמו גופות החיילי היקרים למשפחותיהם ואני בטוח לרבים בציבור. אמנם הטעונים הנ”ל נכונים לגבי שני העניינים הנ”ל. אבל איך אפשר לומר שלאפשר לתורכים התערבות לצרכים הומניים ברצועה (ובס”ה לשיפור מעמדו של החמאס!) לא שקולה כנגד השיקולים ההומניים של המשפחות הישראליות היקרות ששילמו מחיר כה יקר?

 23. אסור להסכים לפיצויים למשפחות מחבלים. זה בעצם להכריז שלמדינת ישראל אין זכות הגנה עצמית ושומט את הלגיטימציה לקיומנו. ההסכם הזה טומן בחובו הישגים טקטיים במחיר אסטרטגי.

  ונתניהו יותר שמאל מרבין.