‘המקור’ שבר את ‘שוברים שתיקה’

תחקירני ערוץ 10, שאינם חשודים בימניות יתר, ביקשו לבדוק את אמינות ‘שוברים שתיקה’. התוצאות הפתיעו גם אותם. האם עכשיו המנכ”לית יולי נובק תפסיק להתרברב בכך ש”לא תפסו אותנו בשקר”?

צילום מסך מתוך 'המקור', ערוץ 10

כששמעתי על כוונת תוכנית ‘המקור’ בערוץ 10 לשדר תחקיר על ארגון ‘שוברים שתיקה’, לא היו לי ציפיות גבוהות מדי. מהיכרותי עם דעותיהם של הכתבים ועם אהדתם לפעילותו של הארגון, יכולתי לתאר לעצמי כיצד תיראה התכנית שיפיקו. ובכל זאת, הם הפתיעו אותי. התחקיר ששודר היה מקיף, מעניין ומורכב. ואם מנפים ממנו את רעשי הרקע, מגלים את המכה האנושה שהוא החטיף למצג השווא והסילופים של ‘שוברים שתיקה’ ופעיליו.

מנכ”לית הארגון והפנים התקשורתיות המוכרות שלו, יולי נובק, מרבה להתריס מול מבקריה: “תראו לי פעם אחת שלא דייקנו או שהצגנו עדות שקרית”. האמת היא שלא פעם ולא פעמיים, מאז שהקמנו את ארגון ‘האמת שלי’, הצגנו עדויות כאלו, של חיילים שפנו אלינו לאחר שראו עדויות של ‘שוברים שתיקה’ והחזיקו בגרסה שונה בתכלית מזו שהובאה על ידי הארגון. אפשר אף לומר שרוב העדויות שאינן אנונימיות (המשמעותיות, לא עדויות “שובי דובי” סטייל), הופרכו בצורה כזו או אחרת.

אך בתוכנית ששודרה ביום שלישי השבוע הלכו צעד אחד קדימה. ב’המקור’ בחרו עשר עדויות מייצגות, והלכו לבדוק את אמינותן. והרי הסטטיסטיקה והמספרים: רק שתי עדויות מתוך 10 הוכחו כעדויות אמת. ארבע מתוכן הוכחו כשקריות לגמרי, או מעוותות ונטולות הקשר.

כך למשל, רק לפני מספר שבועות נחשפה על ידי ארגון ‘עד כאן’ הקלטה שבה נשמע מייסד ‘שוברים שתיקה’, יהודה שאול, אומר ש”הכפר הזה פונה וחזר לא מזמן מכיוון שבאר המים של הכפר הורעלה על ידי מתנחלים”. בירור קצר של תחקירני ‘המקור’ עם התושב שהגיש את אותה תלונה ב-2004 העלתה שאין לו מושג מי זרק את גוויית התרנגולת שהרעילה את הבאר. התחקירן אף הקשה עליו ושאל אותו האם ראה מתנחלים עושים זאת. התשובה הייתה : “לא”.

חולמים בעברית, מדברים אנגלית

הנה עוד מקרה. בעדות של ‘שוברים שתיקה’ נטען כי לאחר אירוע ‘תג מחיר’ ושרפת עצי זית של פלסטינים בשומרון, כוח גששים שהגיע למקום סירב לבדוק את המקרה לעומקו כשהבין שמדובר בפשיעה יהודית. גם פה הגיע צוות ‘המקור’ לאותו גשש, וזה מסר גרסה אחרת לחלוטין. גרסתו של הגשש אף אומתה בידי בעל המטע הפלסטיני, שסיפר בעצמו כיצד הגשש של צה”ל מצא עקבות נעל, הצביע בדיוק על הבית שממנו יצא החשוד ואף הכווין את חוקרי המשטרה לשם.

צילום מסך מתוך 'המקור', ערוץ 10
צילום מסך מתוך ‘המקור’, ערוץ 10

ב’שוברים שתיקה’ אומרים כי הם “מבצעים תחקור ברמה של עיתונות חוקרת ומצליבים שתי עדויות”. כך טען יהודה שאול לא פעם ולא פעמיים. בתחקיר לעומת זאת, כשיולי נובק נשאלה האם אכן ישנם שני עדים על כל עדות, היא החלה לגמגם. לבסוף ענתה: “לא שני עדי ראייה, שני מקורות”. ואם לא די בכך, הכתבים מגלים שבחלק מהעדויות אין אפילו את אותם שני מקורות.

כאמור, ארבע עדויות מתוך העשר שנבדקו אי אפשר היה לאמת או להכחיש. במקרים מסוג זה חובת ההוכחה מוטלת על ‘שוברים שתיקה’ ולא להפך, וכל עוד לא ניתן להוכיח שמדובר במקרה אמת, אפשר להתייחס אליהן כאוסף מילים ריקות מתוכן.

עכשיו, כשלפנינו הסטטיסטיקה המייצגת הזו, ניתן להבין את גודל הפער בין מה ש’שוברים שתיקה’ מספרים בכל העולם ובין המציאות, ומה זה בעצם אומר על פרויקט האיסוף של למעלה מ-1,000 עדויות.

טענה קבועה אחרת של אנשי הארגון שנבדקה בתחקיר, היא ש”עיקר העבודה של ‘שוברים שתיקה’ נעשית בישראל”. כך כתבה יולי נובק עצמה. “אנחנו חולמים בעברית, וחולמים על ישראל אחרת”. אלא שלפתע מתברר, על פי הנתונים ש’שוברים שתיקה’ עצמם סיפקו, שלמעלה מ־20 אחוזים מהפעילות שלהם בארץ היא מול מבקרים מחו”ל. 20 אחוזים נוספים מהפעילות מתבצעת עם יהודים בחו”ל. לכך תוסיפו את הפעילות מעבר לים, ותקבלו מספר שמתקרב למחצית מהפעילות.

יש לשים לב שסיקור ‘המקור’ בנוגע לפעילות של ‘שוברים שתיקה’ בחו”ל היה שטחי יחסית, ולא כלל את המספר הרב של הכתבות בתקשורת הזרה, או את ההופעות בפרלמנטים זרים ובאו”ם. כל זה לא ימנע מהארגון לחזור ולהתרברב תחת כל עץ ומיקרופון רענן שרוב ההשקעה שלהם נעשית בישראל.

החיילים הפסיקו לבוא

נתון מרתק נוסף היה מספר העדויות שהגיעו לידי ‘שוברים שתיקה’ על ציר הזמן: מ-134 עדויות ב-2008, לעדות אחת ב-2015. נכון לשנת 2016 הם עומדים על אפס עדויות. מה אפשר ללמוד מכך? האם זה אומר שצה”ל של 2016 הוא יותר חף מטעויות מאשר צה”ל של 2008? ודאי שלא. הרי טעויות קרו ויקרו תמיד, כמו גם השאיפה ללמוד מהן ולתקנן. אף אחד איננו מושלם.

השינוי המשמעותי שהתרחש במהלך שמונה השנים הללו איננו מהפך דרסטי בערכיות הצבא. בצה”ל מאז ומתמיד עשו את המקסימום, ונצמדו לנורמות הערכיות הגבוהות ביותר. מה שקרה בשנים הללו, ובמיוחד בשנתיים האחרונות, הוא חשיפת פרצופם האמיתי של אנשי ‘שוברים שתיקה’ וגודל הנזק שהם גורמים, בעיקר בחו”ל.

אם ב-2008, חייל שהיה עד לעוולה (אמיתית) היה בטוח שבעצם מסירת העדות ל’שוברים שתיקה’ הוא גורם לתיקון כלשהו, הרי שב-2016 ברור לו שמסירת עדות כזו לא רק שלא תגרום לתיקון, אלא תסב עוד נזק. הוא גם מבין שעדותו תסולף והקשרה המציאותי ישובש לחלוטין. בנוסף, ייעשה בה שימוש לצרכים פוליטיים קיצוניים במקרה הטוב, ולניגוח מדינת ישראל בעולם במקרה הרע. כשזה המצב, רק טיפש גמור או שמאלן רדיקלי ישתף פעולה.

צילום מסך מתוך 'המקור', ערוץ 10
צילום מסך מתוך ‘המקור’, ערוץ 10

בתחילת דרכו של ‘שוברים שתיקה’ הוא קיבל חיבוק מצה”ל, וקצינים בכירים התכוונו לשתף פעולה עם הארגון. אך כאשר הוא פנה לחו”ל והקצין, הבינו בצה”ל עם מי יש להם עסק ו”ניתקו מגע”. ‘שוברים שתיקה’ יכולים להאשים רק את עצמם במצבם הנוכחי – מנודים וחסרי אמינות. אם היו ממשיכים לפעול כארגון שרוצה לשנות ולשפר את הצבא, הם היו מצליחים ואף זוכים ללגיטימציה ציבורית.

ולא רק בצבא ניתקו מגע. זמן לא רב לאחר הקמת הארגון פרשו ממנו שניים ממייסדיו, לאחר שהחל לפנות לגורמים בחו”ל. תחקירני ‘עובדה’ שאלו אחד מהם, זיו מעברי, מדוע פרש, והוא השיב: “כשאתה מדבר בחו”ל, מגיע עם זה הכסף… הייתה תלות בין היציאה לחו”ל לבין התקציב של ה… אני מניח שמה שעמד לפניהם זה שגם עם יותר כסף יהיה אפשר לעשות יותר השפעה…”.

לסגור את הבסטה

אפשר לסכם ולומר כי עם פרסום התחקיר נפלה לבנה נוספת מהחומה הסדוקה ממילא של ‘שוברים שתיקה’. מאז פרסום הדו”ח מביש שלהם על מבצע ‘צוק איתן’, החבורה הזו לא מפסיקה לחטוף, ובצדק. מה אפשר עוד לומר על ארגון שמתיימר “לסיים את הכיבוש”, אבל הוציא דו”ח כה מכפיש ומעוות ועוד על חבל ארץ שאין בו “כיבוש” כבר עשר שנים?

בצפייה בתוכנית, קשה להתעלם מאכזבתם של הכתבים עצמם, ושל רביב דרוקר וברוך קרא בפרט, מרמת התחקור של העדויות. ואיך נאמר זאת, אי אפשר לחשוד בדרוקר בימניות. יתרה מכך, דרוקר הצהיר בעבר על חיבתו ל’שוברים שתיקה’ ועל החשיבות שהוא מייחס לפעילותם. אפילו איתי רום, תחקירן ‘המקור’ שהכין את התכנית בפועל, העלה לדף הפייסבוק שלו מונולוג וידאו שממנו אפשר לזהות באופן ברור את אהדתו לחבורת הנובק.

נדמה לי ששמעתי פעם את יולי נובק אומרת, ואני מקווה שאני מדייק בציטוט, שאם ימצאו שהם פרסמו עדויות שקריות הם יכולים לסגור את הבסטה. אולי באמת הגיע הזמן.

______

אביחי שורשן הוא מייסד וסמנכ”ל ארגון ‘האמת שלי

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

30 תגובות למאמר

 1. אין להם שום עדות מ 2016? זה ניצחון בנוק אאוט. כל הכבוד להסברה הימנית!

 2. שוברים שתיקה היא אחת מתוך כמתיים גרורות הסרטן של הקרן החדשה להשמדת ישראל.
  יש להוציא את הקרן וגרורות הסרטן שלה מחוץ לחוק.
  להלאים את כל רכושם
  ולהעמיד את העאומדים בראש גרורות הסרטן לדין בעוון בגידה
  שהעונש עליה הוא מוות

  1. כמאתיים
   רכושן
   העומדים
   הוא עונש מוות
   —-
   אור יקירי, איך אתה רוצה שניקח בלגלוג הכפשות אוויליות וילדותיות כשאתה לא מתנסח בצורה ברורה? אני מבקש להקשיב יותר בשיעורי עברית בבית הספר ולהכין שיעורי בית.

  2. לאבשלום, הלא יקר במיוחד:
   “איך אתה רוצה שניקח בלגלוג…”?
   אולי התכוונת לכתוב – “איך אתה רוצה שניקח ברצינות?”
   זה באמת שיא חדש של חלמאיות, לתקן שגיאות של אחרים ובה בעת לשגות בעצמך. לזה קוראים – טול קורה מבין עיניך.
   ואולי מישהו כאן שכח להכין את שיעורי הבית שלו, בכתיבה קוהרנטית…

  3. רמי, למה שאבשלום כתב קוראים “פליטה פרוידיאנית”
   זו מחלה נפוצה בקרב אנשי השמאל בישראל, היא מגיעה כבר בגיל הינקות מיד לאחר הפסקת פליטת המטרנה על הגב של אימא, גש לרופא הילדים הקרוב לביתך על מנת לקבל יותר אינפורמציה ואמצעים למניעת הידבקות במחלה.

 3. מה זה עשרה מקרים מייצגים? עשרה מקרים שנבחרו באקראי מייצגים בערך כלום. לא משכנע.

  1. אכן, אין ספק שהמקרים הללו נבחרו בכוונת מכוון, כדי להכפיש את “שוברים שתיקה”. הכל בגלל רביב דרוקר הכהניסט הנוראי הזה, שדעתו משוחדת מראש נגד השמאל. הוא בטח הכין את כל התחקיר כחלק מאהבתו הגדולה והידועה לנתניהו.

 4. רק שתי עדויות לא נכונות מתוך 10 שזה בסדר ומצויין. מה ציפתם מהם להיות יחידת להב 433???

  1. היית קופץ ממטוס כשאתה יודע ש:

   1. שני מצנחים מעשרה לא ייפתחו בטוח

   2. שני מצנחים ייפתחו אבל לא יתפקדו כמו שצריך

   3. ארבעה מצנחים אולי ייפתחו אולי לא, אי אפשר לדעת.

   4 שני מצנחים ייפתחו

   אם כן, אז בהצלחה.

  2. 2 מתוך 10 נכונות, 4 שקריות ו4 שלא נמצאו לגביהן מספיק נתונים.

  3. הפוך, זורבבל, הפוך. רק שתי עדויות נכונות, וכל היתר מפוקפקות, שלא לומר מופרכות. כרגיל, הבנתך את המציאות תואמת להשקפתך הפוליטית – שתיהן מעוותות עד היסוד.

 5. חייל שרוצה לפגוע בעצמו ולשקר זה בעיה שלו , לא של שוברים שתיקה.

  1. לא לפגוע בעצמו, אלא לפגוע בעמו. וזו בהחלט הבעייה של שוברים שתיקה. כלומר זו הבעייה שלהם אם הם לא רוצים להיתפס באינסוף שקרים, כמו שכבר קרה להם.

 6. למה כולם מתעלמים מהבעיה הברורה מכל: לאירגון קוראים שוברים שתיקה – כלומר בא לחשוף כל מני עוולות שחוו חיילים / אזרחים על מנת לשפר את צה”ל , סוג של כרמלה מנשה אם תרצו

  אבל כאשר שואלים אותם מה האגנדה שלהם הם מודים בפה מלא שהאגנדה היא פוליטית , למוטט את המשטר הציוני ולסיים את השליטה בשטחי יהודה ושומרון ובשאר הארץ לבסס משטר שבו תהיה ללאומנות הפלסטינית יצוג נרחב על חשבון הציונות!

  הם הרבה יותר דומים לאגנדה של הפת”ח בימי השיא שלהם, מאשר לכרמלה מנשה . וזהו עיקר הבעיה , מדובר בלאומנים פלסתיניים קיצוניים שלא בוחלים בשום שקר ושום שיטה לא מתחת לכבודם.

 7. אסור שתהיה שתיקה – חיילים צריכים להיות מסוגלים תמיד לתת עדות *בפנים גלויות*בלי שיתנכלו להם
  העדות יכולה להינתן בפני (אנשי) הפרליט הצבאי הראשי, היועץ המשפטי לממשלה, המשטרה, מצח, או כל חבר כנסת מכל סיעה שהיא – כן כולל חברי כנסת ערביים – הכל בהתאם להקשר.

  אם זה לא מתקיים אפשר לסגור את הבסטה ששמה ישראל וללכת הביתה.

  לגבי שוברים שתיקה – הם סיימו את תפקידם לפני שנים – אם הם לא מסוגלים לגייס תמיכה *מתוך ישראל* כדי לקיים ארגון של 10-15 איש – הם באמת יכולים לסגור את הבסטה וללכת הביתה. היום הם לא יותר מחבורת אידיוטיים שימושיים מנופחים מחשיבות עצמית ומכורים לתשומת הלב שהם מקבלים.

 8. אני מבין שאתם בעד שתיקה, כי תגובה שלי שמצד אחד טענה שאסור שתהיה שתיקה,
  ומצד שני שלחה את שוברים שתיקה הבייתה – צונזרה.

  אמת רבותי יש רק אחת, לא תמיד היא נוחה תמיד היא האמת, והיא תצוף במוקדם או במאוחר.
  הדרך לטפל בבעיות והיכן אין בעיות – זה לאפשר לחיילים לדבר- בלי מורא – ובלי שוברים שתיקה
  שהוא ארגון פוליטי של חבורת אדיוטים שמושיים.

 9. 1. בסביבות 12 דקות, מסביר יהודה שאול, חבר “שוברים שתיקה”: האנשים האלה, שיש להם בראש את השד הזה [אנטישמיות], פתאום רואים שיש בישראל אנשים כמוני שפועלים בשביל המדינה שלהם ונאבקים נגד הדברים האלה.

  כלומר, מניע חזק של חברי “שוברים שתיקה” : להתחבב על האירופאים האנטישמיים.
  תסמונת אוסלו, אמרנו?

 10. אחת מהמשתתפות בסיור של שוברים שתיקה, חברת פרלמנט מדנמרק, מצהירה, שישראל מציגה את עצמה כדמוקרטיה היחידה במזה”ת, אבל אם ישראל לא משחקת לפי כללי הדמוקרטיה אז “אנחנו לא נשחק עם ישראל”.
  בינגו. זאת המטרה של מממני שוברים שתיקה — דה-לגיטימציה וחרם וכולי וכולי, כל הקשור במלחמה המדינית נגד היהודים, מלחמה ששורשיה נטועים עמוק באנטישמיות הנוצרית בת אלפיים שנים.
  ושוברי שתיקה, ביודעין או שלא ביודעין, משרתים את המטרה הזאת.
  אידיוטים שימושיים? כנראה.

 11. נראה שהתחקיר הטלוויזיוני והמאמר הזה שבא בעקבותיו, מרגיזים ואולי גם מפחידים מאוד אנשים מסויימים. בגלל זה, פנקס הצ’קים נשלף ותגובות הטוקבקיסטים השכירים נכתבות כאן בשפע בלתי מצוי.

 12. מישהו מאמין באמת שחשיפת השקרים של “שוברים שתיקה” תשפיע על רמת החתרנות האנטי ישראלית שלהם?

 13. התוכנית התייחסה באהדה גדולה ל’שוברים שתיקה’. אמנם לפי הממצאים הם התגלו כשקרנים גמורים, וזה למרות שהתחקירנים הסתמכו גם על נתונים, לא-בדוקים, שהארגון עצמו מסר. אבל הפרשנות הייתה אחרת. היו להם טעויות, הם לא הצליבו עדויות מספיק, הם דיברו על רצח עם ב’מכונות ירייה’ למרות שלא דיווחו אפילו על אדם אחד שנהרג בפעולות האלה, הם דיברו על הרעלות של המים ולא הביאו אפילו הוכחה אחת. הפעילים שלהם מפוזרים בעולם ומפיצים עלילות על המדינה ועל צה”ל אבל בעצם הם בסדר. הם יפים, נאורים חכמים וגם אם טעו פה ושם, המטרה העליונה של מלחמה ב’כיבוש’ מתרצת ומצדיקה הכול. הרושם הכללי היה שהם די בסדר ומי שמתנגד להם אלה בבונים מופרעים. מי שחושב ש’שוברים שתיקה’ יצאו רע מהתחקיר משלה את עצמו למרבה הצער. מה שחשוב זו המנגינה, המילים חשובות הרבה פחות.

  1. נכון שהתכנית אוהדת בברור את חבורת המהפכנים בגרוש האלה, אבל זה דווקא מה שאיפשר לחשוף אותם כפי שהם — בדיוק כמו שאמר “איש אחד” בתגובה 8 מעלי: “הם לא יותר מחבורת אידיוטיים שימושיים מנופחים מחשיבות עצמית ומכורים לתשומת הלב שהם מקבלים.”
   עכשיו הציבור כולו יודע במי מדובר, וכמה פאתטיים האנשים האלה שמוכנים לקבל שלמונים תמורת גיבוב שקרים על העם שלהם, על בשר מבשרם.
   לא פלא שכמה מהם כבר ירדו מהארץ. הבושה אוכלת אותם (או תאכל אותם כשיתבגרו ויתפכחו קצת).

 14. תגידו ערוץ 10,כמה יקח לכם להבין שאנחנו לא סתומים כי הרי אתם האליטה ואין מלבדכם??!!אתם חשבתם שאפשר לבלבל לנו או אותנו אבל לא כי 10 מקרים אפשר ליפול איתם את המציאות המכוערת באמת ומה אחוז מקרים היו מראים את הכעור בכיעורו.

 15. מה שידע ציבור הימין עוד ב2008 מגלה השמאל ״התרבותי והחכם ״ ב2016 , או שפשוט הם ידעו ובניגוד לשוברים שתיקה , העדיפו לשתוק ולהתעלם גם במחיר פגיעה בשמה הטוב של מדינת ישראל , כל זה בכדי לשמר את אדאולוגיית השמאל .

  1. איך הפכתי מימני לאיש שמאל
   בשרותיהמלואים הממושכים שלי ברצועת עזה וביו”ש ( חלקם כמתנדב ביחידה קרבית אחרי שנפצעתי בפעולה מבצעית והייתי פטור משירות מלואים ) הייתי עד ראיה לדברים ששוברים שתיקה מצביעים עליהם. כשעכלתי מה היחידה שלי מבצעת ( תחת פקודה ) הבנתי שמדינת ישראל עושה שמוש בצבא לצרכים פוליטיים והבנתי שחלק ממה שעשינו (תחת פקודה)הוא לא אנושי,
   לא צודק וגובל בבלתי חוקי. כך הפכתי מאיש ימין שקט לאיששמאל שקט.
   בתור אדם שנמצא הרבה שנים אחרי סיום המלואים יש לי זכרונות אודותצבא שנשלח לדכא עם פלסטיני מתמרד.
   הפלסטינים רחוקים מלהחות טלית שכולה תכלת אבל השליטה בהם בצורה שנעשית איננה הכרחית,
   יש ברירות נכונות יותר שישאירו את המדינה נקיה יותר ממעשי עוול.
   כאיש מבוגר ובעל פסםפקטיבה אני חושה שהשחיתות השלטונית שאנו חווים ( שחיתות של הממשלה ושחיתות של הכנסת ) היא תוצאה של שלטון מושחת שאנו מבצעים על העם הפלסטיני.
   השחיתות שהביא עלינו הכבוש תכרסם את אושיות המדינה כמו עכבר שמכרסם במסתרים ותאכל כול חלקה טובה.
   כבר הגענו למצב שאנו מדינה שני שליש מושחתת. משלושת הרשויות הרשות המבצעת ( ממשלה ) והרשות המחוקקת ( כנסת ) הן מושחתות לעומק וריח רקבון נודף מהן. שתי רשויות אלה שמו להן למטרה להלחם ברשות השלילשית ( בית המשפט ) שעדיין אינה מושחתת ואם יצליחו בזה הלכה לנו המדינה.

  2. איך הפכתי מאיש שמאל לאיש ימין.

   חשבתי שחלקה של מדינת ישראל בסכסוף הישראלי\פלסטיני הוא תוצאה של אידיאולוגיה משיחית של אנשי הימין.

   ואז ברק ניסה לעשות שלום ב-2000 ע”י כך שהציע לעראפת יותר מאשר 95% משטחי הגדה ואת כל עזה ועראפת סירב.

   ב-2005 הייתה ההתנתקות (שאז תמכתי בה), הפלסטינים הרסו את החממות שהשאירו להם, ו-10 ימי ם אחרי ההתנתקות שוגרה רקטה מעזה לישראל, ואח”כ עוד עשרות.

   אחרי ההתנתקות נערכו הבחירות הפלסטיניות היחידות שנערכו אי-פעם, ובהן חמאס זכה ברוב המושבים בפרלמנט (אתם יודעים, החמאס הזה שבאמנה שלו כתוב שיש להשמיד את היהודים).

   ב-2008 אולמרט הציע לאבו-מאזן יותא מ-95% משטחי הגדה וגם נתח מירושלים. אבו-מאזן סירב.

   אם אתה כן עם עצמך ועוקב אחרי העובדות – אתה לא יכול לחשוב באמת שהפלסטינים רוצים שלום. הם רוצים שלא תהיה ישראל ושכולנו נושמד (אני כמובן עושה הכללה, בוודאי שיש פלסטינים שהם אנשים נהדרים ורוצים שלום).

   באו נפסיק להיות פוליטיקלי קורקט ונתחיל לדבר אמת.

   האמת היא – שהשמאל מדבר מתוך משאלות ליבו ומתוך אמונה בערכי הומניסטים, זה אמנם מקסים אבל ניתוח המציאות שלו לא תואם את המציאות האובייקטיבית. האמת היא שאנחנו במזרח התיכון. מסביבנו יש איסלמיסטים קיצוניים שרוצים להשמיד אותנו. אי אפשר לעשות שלום עם מי שלא מכיר בזכותך להתקיים.