מעלה טורים: הבלוג של הלל גרשוני

בחסות החוק: מסחטת כספים ושמה התאחדות הסטודנטים

חוק חדש שעבר בכנסת הופך את התאחדות הסטודנטים למונופול ומאפשר לה למעשה לגבות תשלום בכפייה. למי ששכח נזכיר שמדובר בגוף שיוזם בקביעות פעילות שמאל ומשמש כמקפצה לכנסת עבור ראשיו

מהיום כולם משלמים, גם אם לא רוצים; סטודנטים בהר הצופים. צילום: יונתן זינדל, פלאש90

בלי רעש וצלצולים וכמעט בלא יח”צ וכתבות בעיתונות, עברה בשבוע שעבר בכנסת בקריאה שנייה ושלישית “הצעת חוק זכויות הסטודנט (תיקון מס’ 6) (ארגון סטודנטים ארצי יציג), התשע”ו-2016”. התאחדות הסטודנטים צהלה ושמחה, ופרסמה בפייסבוק את הפוסט הבא:

היום עבר בכנסת חוק היסטורי למעננו, הסטודנטים.

הצלחנו, בעזרתם הגדולה מאוד של חה”כ שולי מועלם, חה”כ מירב בן ארי ושר החינוך נפתלי בנט להעביר חוק אשר יקבע את זכות הסטודנטים לייצוג רשמי ככוח אחד חזק.

החוק מכיר בנו, כארגון היציג של הסטודנטים בפני המדינה ובכך כוחנו – כסטודנטים, גדל היום! הארגון היציג בחוק ייצג אותנו, ובין השאר יעצים את כוחנו במשאים ומתנים מול המוסדות על תשלומים מוגזמים ויאפשר לנו להשיג תקציבים נוספים שיהיו מיועדים למלגות ופרויקטים חברתיים מעבר לאלו שאנו כבר עושים היום. מבחינתנו – זה יום חג.

במה מדובר? ובכן, הצעת החוק החדשה מקבעת באופן רשמי את “התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות” – או כל ארגון אחר שייצג יותר ממחצית אגודות הסטודנטים ויותר ממחצית הסטודנטים – כ”ארגון סטודנטים ארצי יציג”. והחוק מדגיש: “לא יהיה אלא ארגון סטודנטים ארצי יציג אחד”.

מה זה משנה אם הארגון “יציג” או לא? החוק קובע שלוש השלכות: האחת, חברות של יו”ר הארגון במועצה להשכלה גבוהה (מל”ג), אך זה אינו עניין חדש וכבר כיום יו”ר ההתאחדות הוא חבר המל”ג; השנייה – קביעה כי המל”ג תקבע כללים לתשלומי סטודנטים נוספים (כגון דמי רווחה) בהתייעצות עם הארגון היציג; והשלישית, סעיף 21ח (א):

המוסדות להשכלה גבוהה יגבו מהסטודנטים תשלום בגובה 0.1% משכר הלימוד שקבעה המועצה להשכלה גבוהה, במוסדות להשכלה גבוהה שהמדינה משתתפת בתקציבם, כתשלום לארגון הסטודנטים הארצי היציג.

הופ! 0.1% משכר הלימוד. מי משלם? כווווולם. אתה חבר באגודת הסטודנטים? לא חבר באגודת הסטודנטים? זה לא משנה. האגודה שלך חברה בארגון הסטודנטים? לא חברה בו? לא שואלים אותך. עוד 0.1% משכר הלימוד, אם תרצה ואם לא, ילכו ישירות לאותו “ארגון סטודנטים ארצי יציג”. זוכרים את המשפט בפוסט של התאחדות הסטודנטים על כך שהחוק “יאפשר לנו להשיג תקציבים נוספים”? עכשיו אנחנו רואים דרך אחת להשגת תקציבים נוספים, על גב הסטודנטים כמובן.

בכמה כסף מדובר? שכר לימוד אוניברסיטאי נע בין 11.2 אלף ש”ח לתואר ראשון, ל־13.8 אלף ש”ח לתואר שני. כלומר, המס החדש הוא בין 11.2 ל־13.8 ש”ח לסטודנט. לא הרבה כסף, הא? עכשיו תכפילו את זה ב־70 אלף סטודנטים לתואר ראשון ו־40 אלף סטודנטים לתואר שני, והנה לכם 1.3 מיליון ש”ח שהתקבלו בהינף חוק, בלי מאמץ ובלי צורך לשכנע כל אחד מהסטודנטים שאכן התשלום שווה את הכסף. לשם השוואה, בתקציב התאחדות הסטונדטים הקיים מצוינת גבייה חודשית בסך חצי שקל מכל סטודנט, שמסתכמת ב־149 אלף ש”ח בסך הכול.

ניסנקורן יכול רק לקנא

יו”ר ההסתדרות יכול להיות גאה בגלעד ארדיטי, יו”ר התאחדות הסטודנטים. גאה? הוא צריך לקנא בו: ההסתדרות אמנם כופה תשלום דמי חבר על כל עובד בארגון ששליש מעובדיו הצטרפו אליה (כן, גם על שני השלישים האחרים), אבל לגבות בכפייה מכל סטודנט באשר הוא? זה בהחלט הישג שגם ניסנקורן טרם העפיל אליו.

ואכן, בין ההסתדרות ובין התאחדות הסטודנטים יש הרבה מן המשותף, ולא רק בשאיפה למונופול מוחלט על השוק וגביית כסף בכפייה. התאחדות הסטודנטים משתפת פעולה עם ההסתדרות כבר שנים רבות, עוד מימיו של בועז טופורובסקי כראש הארגון, עבור דרך שיתוף הפעולה בין איציק שמולי לעופר עיני, ובהמשך שיתוף פעולה בנושא שכר המינימום, ולאחרונה בפרויקט בשם סל”ע – סטודנטים למען העובדים, שבו תוענק מלגה לסטודנטים שיוכשרו ביחידה לזכויות עובדים של ההסתדרות.

החוק החדש קובע אמנם שהארגון יהיה “בלתי מפלגתי”, אבל הוא לא קובע שהוא יהיה א־פוליטי. בדיוק להפך: אחת ממטרותיו המוצהרות של הארגון על פי החוק היא “קידום והגברה של מעורבות סטודנטים בעניינים ציבוריים, לרבות עניינים הנוגעים לאקדמיה, למדע, לחברה, לתרבות ולכלכלה”. כולנו יודעים שהתאחדות הסטודנטים איננה עוסקת רק בנושאים הקשורים לרווחת הסטודנטים. איציק שמולי, זוכרים? הוא לא היה הראשון שהשתמש בתפקידו כיו”ר אגודת הסטודנטים לניהול פעילות פוליטית חסרת בושה וכמקפצה לכנסת. קדמו לו גם טופורובסקי דלעיל, כמו גם גילה גמליאל, איתן כבל, צחי הנגבי ועוד רבים.

מעורבות פוליטית זה נהדר, רק מוזר שתמיד מדובר במעורבות לצד אחד בלבד של המפה. זכויות לחד־מיניים? בטח. קידום ערבים? בוודאי. “צדק חברתי” מבית מדרשה של שלי יחימוביץ’? אנחנו שם. אבל האם תראו “מעורבות פוליטית” של ארגון הסטודנטים במאבק נגד פינוי עמונה? ואולי נשמע את הצעירים הפעלתנים קוראים לפתיחת השוק לתחרות? או שמא יישמע קולם של 11 אלף הסטודנטים החרדים? הצחקתם את התאחדות הסטודנטים. יש בה “מדור לקידום סטודנטים ערבים” המחלק מלגות בסך חצי מיליון ש”ח, אך לא תמצאו אצלם מדור דומה לסטודנטים חרדים, הזקוקים לכאורה גם הם לעזרה, הכוונה ומלגות.

את ההתייחסויות לחרדים בתוכנית העבודה השנתית של התאחדות הסטודנטים תמצאו בתוכנית ל”גביית דמי רווחה מסטודנטים חרדים” ו”גיבוש מדיניות בסוגיית לימודי ליבה לאוכלוסייה החרדית”. ובמילים אחרות: בעוד אצל ערבים זיהוי הפערים מוביל למתן מלגות ולתוכניות עזרה שונות, אצל החרדים מדובר בעוד דרך לדחיפת נושא “לימודי הליבה” סטייל יש עתיד, מה שמתחבר לעוד פעילויות של התאחדות הסטודנטים, כמו עתירה לבג”ץ נגד “חוק האברכים”, הצטרפות למאבק לגיוס חרדים ועוד.

וזהו רק חלק קטן מהמעורבות הפוליטית של התאחדות הסטודנטים. ההתאחדות נוקטת, כאילו כעניין מובן מאליו, עמדה של “צדק חברתי” נוסח השמאל הכלכלי, ולא פלא שהיו”רים האחרונים נחתו היישר בחיקן של מפלגות האופוזיציה. מן הסתם לא תפלו מהכיסא אם תגלו שלקראת הבחירות האחרונות שיתפה ההתאחדות פעולה עם יוזמת “צעירים מצביעים“, פרויקט של שתי”ל מבית הקרן החדשה לישראל. הפרויקט קרא לצעירים “ללכת להצביע”, לא משנה למי, ואולם ברור שהרעיון מאחורי הפרויקט איננו הצבעה לליכוד או לבית היהודי, וכל עניינו היה להגביר את ההצבעה למפלגות השמאל. מי שלא השתכנע מוזמן לעיין בדף היוזמה, שבו קודם בין היתר אירוע לקראת בחירות בעל אוריינטציית שמאל כלכלי, שותף פוסט של ארגון השמאל “שחרית”, קודם פוסט על חוק שכירות הוגנת ועוד.

ומה קורה בעולם? ככל שהעלו חקירותיי (אך אולי אתבדה), במדינות המערב אין תקדים לארגון סטודנטים ארצי יציג, אחד ויחיד, שלא לדבר על כפיית ציבור הסטודנטים להעביר לו תשלומים. אדרבה, בבריטניה חוקק Education Act 1994, הקובע שכל סטודנט יכול לבחור שלא להיות חבר באגודת סטודנטים וכי לא יינקטו נגדו צעדים בשל כך, וכן קובע מגבלות על מימון האגודות.

מקפצה לכנסת; יו"ר התאחדות הסטודנטים איציק שמולי מתפקד למפלגת העבודה, 2012. צילום: יוסי זליגר, פלאש90
מקפצה לכנסת; יו”ר התאחדות הסטודנטים איציק שמולי מתפקד למפלגת העבודה, 2012. צילום: יוסי זליגר, פלאש90

תואר במנהל עסקים

אגב, מעניין לציין שהחוק החדש  קובע כי “רוב פעילותו” של ארגון הסטודנטים היציג תהיה לקידומם ולרווחתם של הסטודנטים. למה רוב פעילותו ולא כל פעילותו? טוב ששאלתם. גם ח”כ מירב בן־ארי שאלה. בדיון שנערך בוועדת החינוך של הכנסת היא טענה כי הניסוח צריך להיות “בתנאי שכל עיסוקו הוא לרווחתם”. אלא מאי? התאחדות הסטודנטים מחזיקה גם במניות חברת ‘איסתא’, המשווקת מוצרי תיירות כגון טיסות, מלונות והשכרת רכב. ממילא קשה לומר שכל עיסוקה של התאחדות הסטודנטים היא ברווחת הסטודנטים, כפי שהודה בפה מלא יו”ר ההתאחדות גלעד ארדיטי:

בגלל זה אמרנו “עיקר”, כי ‘איסתא’ כ’איסתא’ לא עובדת לרווחת הסטודנטים. בעקיפין היא יוצרת את רווחת הסטודנטים. בגלל זה ביקשנו שזה יהיה בעיקרם, כי ברגע שאתם מקבעים את זה אז אתם עושים משהו שהוא גם לא הגיוני יחסית לפרופורציה של תקציב ההתאחדות.

וכיוון שהחוק כולו נכתב בצורה שוויונית ונאצלת כביכול אבל בפועל נתפר למידותיו של ארגון מסוים מאוד, נפל הניסיון לשנות את לשונו, וכך עבר חוק הדורש מהסטודנטים הישראלים לשלם בעל כורחם לארגון שחלק ממטרותיו הן עסקיות גרידא. נפלא, לא?

והמרתק ביותר הוא שבכל הדיון הארוך שהתנהל על החוק – 67 עמודי פרוטוקול – כמעט לא התקיים דיון על הדבר החשוב והבסיסי ביותר, והוא חובת התשלום הכפויה מכל סטודנט; ולמותר לציין שבדיון לא נכח אף סטודנט שאיננו בעל עניין בהתאחדות הסטודנטים, שייצג את הסטודנטים שאינם מעוניינים בתשלום הזה.

אין לנו אלא להביע את תודתנו הרבה לחברות הכנסת שולי מועלם ומירב בן־ארי, שסייעו לביצור מעמדו המונופוליסטי של גוף שכעת לא יחשוש ממתחרים, ויוכל לגבות בכפייה תשלום מציבור הסטודנטים למטרות קידומם הפוליטי של העומדים בראשו. מבחינת אגודת הסטודנטים אכן מדובר ביום חג. מבחינת הסטודנטים שאינם רואים עין בעין עם מטרותיהם הפוליטיות של העומדים בראשה – פחות.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

11 תגובות למאמר

 1. למה שלא תכתוב טור שמסביר כיצד גיבשת את תפישותיך הכלכליות ובכלל?

 2. לא בטוח שחישוב הסכומים מדויק. בפרט הסכום שלפני השינוי. הרי חצי שקל לחודש זה 6 ש”ח לשנה שזה חצי בערך ממה שבחוק החדש. אז איך התקציב עולה מ 150 אש”ח ליותר ממיליון?

  1. חצי שקל לסטודנט מכלל 298,000 החברים באגודה.
   0.1% הוא משכר הלימוד ממוסדות נתמכי מל”ג.

 3. כי עד עכשיו לא כל הסטודנטים שילמו, רק מי שהיה חבר

 4. בהיותי סטודנטית גיליתי בעקיפין כי יש אפשרות שלא לשלם לאגודת הסטודנטים. כמובן שאפרות זו לא פורסמה ברבים, ונדרשה הצהרה מיוחדת במרכז למרשם. בכל מקרה מהרגע בו גילית על אפשרות זו וויתרתי בשמחה על התשלומים. מעולם לא הרגשתי שהאגודה ייצגה אותי או פעלה בצורה כלשהי לטובתי. זאת בניגוד חד לארגון הסגל הזוטר של אוניברסיטת תל אביב. ארגון מקומי שאיננו כלל ארצי המקדם את האינטרסים של אנשי הסגל הזוטר בצורה מצויינת.

  עצוב מאוד שהדרך הקטנה הזאת למחות על פעילותה המונופוליסטית והפוליטית גרידא של אגודת הסטודנטית נחסמת כעת בפני הסטודנטים.

 5. לאט לאט מתחיל להתבהר שנפתלי בנט הוא אידיוט שימושי של השמאל.
  הוא תמך בסגירת ישראל היום.
  הוא מאפשר לשמאל להשתולל בלימודי האזרחות (המפ”מרית היא בחירה אישית שלו)
  הוא מתנגד לשליטה ובקרה על תאגיד השידור החדש.

  רוצים ימין ? בנט הוא לא הכתובת !!!

  1. כן, כי נתניהו הוא ימין-מסר 97% מחברון, “פעימות” למיניהם,תמך בממשלה בהתנתקות לאורך כלח הדרך, חוץ מההצבעה האחרונה כשכבר היה מאוחר, נאום בר אילן, הקפאה מוחלטת של תכניות בנייה ביו”ש, תמיכה פומבית מתמדת בתמתווה “שתי מדינות וכו'”.
   מותר להיות ימני ולרצות לראות את נתניהו נפרד מכס ראש הממשלה אחרי 10 שנים.
   גילוי נאות- הצבעתי לבית היהודי ב2 מערכות הבחירות האחרונות, ואני רואה בליכוד מקסימום מפלגת ימין אולי טיפה מרכז-ימין.

  2. תיקון לתגובה-כמובן שאני רואה בליכוד מפלגת מרכז, מקסימום מרכז-ימין, ולא כפי שנכתב.

 6. תגובה לערן החישוב פשוט מאוד בחוק החדש כולם משלמים לאגודה ולכן זה קופץ פי עשר ולא פי שניים

 7. לא מדויק: מי שמיוצג ע"י ההסתתדרות משלם דמי חבר; ומי שלא, משלם דמי טיפול הגיב:

  יש הבדל קטן בגובה דמי הטיפול, אבל לא נכון לומר שההסתדרות יכולה רק לקנא.
  למעשה המקרה של ההסתדרות הוא התקדים לגבייה הזו.

 8. מי אמר שההתאחדות היא מקפצה פוליטית של השמאל? היא מקפצה פוליטית באופן כללי גם משמאל וגם מימין. בעבר כיהנה גילה גמליאל כיו”ר התאחדות הסטודנטים לאחר שהייתה יו”ר אגודת הסטודנטים בבן גוריון ומההתאחדות מונתה ישר לכהונת ח”כית מטעם הליכוד, בהמשך היא התמנתה גם לסגנית שר.
  גם הסגן שלה מאגודת הסטודנטים, שגיב אסולין, מונה כיו”ר ההתאחדות ומשם הפך לעוזר פרלמנטרי מטעם הליכוד עד שעזב.