צ’כיה לא מבינה: הפלסטינים לא מתכוונים להסתפק בירושלים

בעקבות הלחץ הפלסטיני שינתה צ’כיה את ספרי הלימוד והאטלסים, ומעתה ת”א תופיע בהם כבירת ישראל. כמו רבים אחרים בארץ ובעולם, הצ’כים נופלים במלכודת ומפספסים את מהות הסכסוך

בלי ירושלים לא תהיה פלסטין; סאיב עריקאת. צילום: אביר סולטן, פלאש90

באחד מעיתוני השבוע הופיעה בשוליים של עמוד פנימי ידיעה קטנה, צדדית, ולכאורה לא חשובה. היא מספרת על כך שמשרד החינוך בצ’כיה החליט שתל אביב היא בירת ישראל, וכך יוצג הדבר בספרי הלימוד והאטלסים של צ’כיה. בידיעה נמסר כי מי שהביא את משרד החינוך הצ’כי להחלטה זו הוא שגריר הרשות הפלסטינית בפראג. משרד החוץ הישראלי נכנס לפעולה ומנסה לשנות את ההחלטה.

ההחלטה הצ’כית מצטרפת להחלטה דומה של ארגון אונסק”ו, שטען באפריל השנה שהר הבית מקודש רק למוסלמים ושמו הוא מסגד אל-אקצא. יש מי שרואה במקרים הללו עוד דוגמה לחילוקי דעות בין ישראל והפלסטינים, עוד עניין שניתן לדון עליו ולהגיע איתם להסכמה במסגרת ההסדר שאולי נגיע אליו איתם בעתיד. הבעיה היא שתפיסה זו רחוקה מאוד מהמציאות, וחובה עלינו לפקוח את העיניים כדי לראות את האמת מאחורי המסע הפלסטיני נגד ירושלים.

מנקודת מבטם של הפלסטינים, פת”ח וחמאס, חילונים ודתיים, מודרניים ומסורתיים, אלה שבישראל ואלה שמחוץ לה, עקירת ירושלים מישראל היא חובה קדושה, משימה עליונה ומטרה שאין דרך לסגת ממנה. סאיב עריקאת, ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, הכריז פעמים רבות שבלי הפיכת מזרח ירושלים לבירת פלסטין לא תקום מדינה פלסטינית. ערפאת טבע את הסיסמה “עלקודס ראיחין שוהדא באלמלאיין” – “לירושלים פוסעים מיליוני שהידים” – כלומר אנחנו מוכנים להקריב מיליוני שהידים בשביל להוציא את ירושלים מידי היהודים.

הדבר מוזר מאוד, שכן ירושלים מעולם לא הייתה בירה של שום מדינה ערבית או אסלאמית, בוודאי לא פלסטינית, כי מעולם לא הייתה מדינה כזו, אז למה הם מתעקשים על עניין ירושלים? מה עומד מאחורי ההתייחסות של “הפלסטינים” לירושלים כבירתם, ולמה הם רוצים לעקור את ירושלים מישראל?

ירושלים היא רק שלב

במאמריי הקודמים עמדתי על המרכיב הדתי האסלאמי בשיקוליהם, והצגתי את בעיית הנוכחות היהודית בירושלים העתיקה כבעיה דתית לאסלאם, שעל פי גישתו היהדות בטלה מן העולם כשבאה הנצרות, אבל גם היא בטלה עם הופעת האסלאם, התחליף של היהדות והנצרות כאחד. שיבת היהודים לארצם, לבירתם ולמקום מקדשם, נראה בעיניים מוסלמיות כשיבת היהדות למעמדה שהיה לה בעבר, וזה מציב סימן שאלה על עצם קיומו של האסלאם, שבא לעולם כדי להיות “דין אלחק” “דת האמת”, ואילו היהדות והנצרות הפכו ל”דין אלבאטל”, “דת השקר”.

את התשובה של “הפלסטינים” קיבלתי ממה שהם אומרים: הם אומרים שהם צאצאי היבוסים ולכן הם קדמו ליהודים בירושלים. טענה זו נכונה בדיוק כמו טענות דומות שעלו מכמה ערבים: סדאם חוסיין למשל טען שהוא צאצא של חמורבי הבבלי; אסד סיפר שהסורים הם צאצאי האשורים; מצרים טוענים שהם צאצאי פרעה; וכמה לבנונים הטוענים שהם צאצאי הפיניקים. ההיסטוריה הערבית מספרת שערבים שפרצו מחצי האי ערב השמידו את העמים הקודמים, עובדי האלילים, והתנחלו בארצותיהם. אז היום הם טוענים שהם צאצאיהם?

צעיףאבל יותר מעניין מה שהפלסטינים עושים: כך לדוגמה הם מחלקים לאנשיהם את הצעיף המופיע בתצלום המצורף, שבו בצד אחד הם כותבים “אל-קודס לנא” – “ירושלים שלנו”, ובצד השני הם מציגים את פלסטין השלימה תחת השם “פלסטין”. מדינת ישראל לא מופיעה במפה שלהם. הדגל הצמוד לאיורים הללו הוא דגל אש”ף, לא דגל חמאס.

צעיף זה חושף את הקשר בין גישתם לירושלים וגישתם לישראל, שכן צעיף זה זועק בלי קול את המטרה לקבל את ירושלים כשלב ראשון בדרך לקבל את פלסטין – כלומר ישראל – כולה. במילים אחרות: אחרי שנקבל את ירושלים נצליח לקבל גם את כל ארץ ישראל.

המטרה הסופית הזו, לחסל כליל את מדינת ישראל, נסתרת בדרך כלל מעיני מי שלא רוצה לראות אותה. אנשים נחמדים בישראל ומחוצה לה, יהודים ולא יהודים, נופלים במלכודת התרמית הפלסטינית פעם אחר פעם. הם חושבים שאם רק ניתן להם את “האגן הקדוש” – הר הבית וכמה חלקים מירושלים המזרחית – הם יסתפקו בכך ויכירו במדינת ישראל כמדינת העם היהודי. אותם אנשים נחמדים אפילו מקימים ארגונים דוגמת “עיר עמים” הפועל ללא לאות להכרה ב”זכויות” של הפולשים מחצי האי ערב בעיר הבירה של היהודים.

כיום גם כסף רב מושקע במסע לעקור את ירושלים מישראל. ממשלת קטאר, המדינה העיקרית התומכת בחמאס ובאחים המוסלמים, הקצתה חצי מיליארד דולר כדי לקדם את עקירת ירושלים מישראל באמצעות מבצע תעמולה בינלאומי שיקיף עיתונים, תחנות רדיו וטלוויזיה, מוסדות אקדמיים ומסדרונות פוליטיים. ייתכן מאוד שמדינות נוספות, ערביות, אסלאמיות ואף אירופאיות, מעורבות אף הן במאמץ להוציא את ירושלים מידי העם היהודי, למרות שעם זה שמר לה אמונים לאורך אלפיים שנות גלות, שלעתים הייתה קשה מנשוא.

מלחמה נגד העם היהודי

הניסיון להוציא את ירושלים בכלל ואת מקום המקדש בפרט ממדינת העם היהודי הוא חלק ממלחמת הערבים והמוסלמים נגד העם היהודי, נגד מדינתו, נגד קיומו כעם, כתרבות, כדת וכמורשת. אין דרך לרבע את המעגל ואין מנוס מלומר את האמת על מהות המלחמה הזו, שאינה מתנהלת רק בשדה הקרב; היא מתנהלת היום בכל זירה, ציבורית, משפטית, אקדמית, חינוכית, תקשורתית ופוליטית, ותנועת ה-BDS היא עוד ביטוי של המלחמה הזו.

הרשות הפלסטינית ששכנעה את משרד החינוך הצ’כי לראות בתל אביב את בירת ישראל משתתפת במלחמה, כן במלחמה, נגד העם היהודי. לא פחות. עלינו לקרוא לילד בשמו ולא ללכת סביב לבעיה בשל סיבות אוויליות והרסניות כמו תקינות פוליטית. הרשות הפלסטינית, בניסיונה להוציא את ירושלים מישראל, פועלת יומם ולילה לחיסול מדינת ישראל כמדינת העם היהודי, וישראל חייבת להתנהג על פי ההיגיון הבריא של “במלחמה כמו במלחמה”: עליה לפרק מיד את הרשות הפלסטינית, לשגר את מחמוד עבאס ובניו המושחתים אל אחד מהבתים שרכשו ברחבי העולם בכספי התרומות שניתנו “לעם הפלסטיני”; לפרק את הצבא שהם בנו בכסף אמריקני, ולפרק את המוסדות המושחתים והלא לגיטימיים שהם בנו.

אם העם היהודי ומדינת ישראל חפצי חיים, עליהם להבין מיהו האויב ואת מהות המלחמה שהאויב הכריז נגד העם היהודי ומדינתו. לפני שבעים וחמש שנה העם היהודי לא עמד בזמן על מהות המלחמה שהוכרזה נגדו, והתוצאה הייתה אסון נורא. אם נמשיך בתרדמת המאפיינת אותנו כיום אל מול האתגר הפלסטיני, נמצא את עצמנו שוב בלי מדינה שתגן על העם היהודי בכל מקום בעולם.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

19 תגובות למאמר

 1. צ’כיה לא מבינה? – יש לצערנו יותר מידי ישראלים (המוגדרים כיהודים) שלא מבינים…

 2. מאמר שטחי לחלוטין.
  המאמר לא מביא בחשבון את יחסים שבין ירושלים ופראג ואפילו לא מתייחס אליהם (רמז – לוהטים).
  כיצד יש בפראג שגרירות של מדינה שלא קיימת (יש עם אנדיאני, אבל אין לו מדינה ולא שגרירויות בשום מקום), ושל צבר צאצאי מהגרים מהסוג השנוא ביותר בצ’כיה? מן הסתם הכסף הקטארי, ואולי אף השפעה גרמנית מסוימת, גרמו לכך שצ’כיה נאלצה לשלם מס לשטן. אין זה נובע מהרעה כביכול ביחסים ואין לכך שום השפעה לרעה על היחסים בין פראג ובין ירושלים, ובין הצ’כים ובין הישראלים.
  ומי שיטען שצ’כיה התכופפה בפני הכסף הקטארי, הרי שהנשיא חוסיין לא התכופף בפני מלך סעודיה אלא השתחווה בפניו, ולהבדיל מליארד מליארדי הבדלות – מדינת ישראל התכופפה ומתכופפת בפני כסף והשפעה של מדינות הרבה יותר עוינות (טורקיה למשל).

 3. לצערי דבריך כל כך נכונים ומצער עד הזוי שרבים מהעם הזה מסרבים להכיר בעובדות.

 4. ואיך מגיבה ממשלת הסמרטוטים של נתניהו? נערכת להתרפס ולהתחנן…

  גינוי??? הזמנת השגריר לנזיפה? החזרת השגריר שלנו?

 5. צכיה כדאי להבין ישראל היא מנהר פרט עד אחידקל ואין כזה יצור עם פלסטינאי לא היה קיים כזאת מפלצת

 6. Love Motke Keidar,
  here read this again-

  ישראל חייבת להתנהג על פי ההיגיון הבריא של “במלחמה כמו במלחמה”: עליה לפרק מיד את הרשות הפלסטינית, לשגר את מחמוד עבאס ובניו המושחתים אל אחד מהבתים שרכשו ברחבי העולם בכספי התרומות שניתנו “לעם הפלסטיני”; לפרק את הצבא שהם בנו בכסף אמריקני, ולפרק את המוסדות המושחתים והלא לגיטימיים שהם בנו.

  אם העם היהודי ומדינת ישראל חפצי חיים, עליהם להבין מיהו האויב ואת מהות המלחמה שהאויב הכריז נגד העם היהודי ומדינתו. לפני שבעים וחמש שנה העם היהודי לא עמד בזמן על מהות המלחמה שהוכרזה נגדו, והתוצאה הייתה אסון נורא. אם נמשיך בתרדמת המאפיינת אותנו כיום אל מול האתגר הפלסטיני, נמצא את עצמנו שוב בלי מדינה שתגן על העם היהודי בכל מקום בעולם.

  1. איך יקבל העולם את זה שאנחנו נפרק ו”נכבוש” מחדש את המדינה של הפלסטינים? מה יגיד הגוש האירופאי? הדמוקרטים בארה”ב? הטורקים? הרוסים?
   עוד חודש הבחירות שמה והחמס והרש”פ ירצחו אחד את השני ובסופו של דבר החמ”ס יגבור. מה אז? האם זו לא מכה ניצחת למדיניות הישראלית? תחילת פעולות טרור וירי טילים מהגדה?

   וגם אם נפרק את הרשות מה יחליף אותה? מר קידר אולי תציע פתרון לקשר הגורדי?

  2. העולם הערבי מתפורר לנגד עיננו. מתקיימת הגירה מסיבית ממנו החוצה לכל פזורות תבל. לא מדובר ברבבות מידי שנה אלא במליונים מידי שנה. גם תושבי השטחים על סף התפוררות, רבבות מהגרים החוצה מידי שנה. מי מרגיש נפלא בכל זאת? ערביי ישראל הזוכים לחיים של שגשוג ורווחה על אי בליבו של ים של דם ויגון.

   לא אתפלא אם בעוד עשרים-שלושים שנה נראה מזרח תיכון מדולדל מתושביו העייפים ממלחמות, ישראל פורחת ומשגשגת, ותושביה הערביים מתבוללים בישראליות ואפילו מתגיירים.

 7. הסיבה להמצאת ה”עם הפלסטיני”
  המלחמה שיש לנו היא מלמת דת שכפו עלינו בערך מליארד מוסלמים עם שטח אין סופי ואמצעים בלתי מוגבלים נגד ששה מליון יהודים על שטח מיקרוסקופי עם אמצעים מוגבלים. לכן הומצאו הפלסטינים כדי להציג את המלחמה כמו ששה מליון יהודים עם צבא חזק נגד מליון פלסטינים ללא צבא. זה כמובן עובד ורחמי העולם נכמרים על הפלסטנים ומאפשר לכל אנטישמי לשנוא את ישראל דרך הפלסטנים. מה שחמור יותר אם לא מזעזע הוא שהמצאת ה”עם הפלסטני” היא עבודה עברית מההתחלה ועד הסוף (ע”ע שמעון פרס, יוסי ביילין ושות’)

 8. ואני מתקן את ד״ר מרדכי קידר (שאני מאוד מעריך) הבעיה היא לא מדינה פלשתינית כי אם עולם איסלמי …. הם לא יסתפקו בירושלים וגם לא בשאר אדמת הקודש ! שלושה חודשים אחרי שהם יקבלו מדינה אירופה תתאסלם … אם ישראל תעלם מהמפה ארה״ב תוך 6 חודשים תתאסלם … חומר למחשבה לכל העולם ! לא צריך סרטים על זומבים הם כבר כאן !!!

  1. כשטרוריסטים ארורים וחלאתיים פוגעים ביהודים, לדעת שונאי ישראל והמערב, הם, “לוחמי חופש” כנגד “כיבוש” ואילו כשאותם טרוריסטים פוגעים במערב הם “טרוריסטים שפלים”. כל מי שאומר שישראל “כובשת” בשטחי יהודה ושומרון, אשר נכבשו מהיהודים שגורשו מהם ונזרקו אל אלפיים שנות גלות של השפלה, התעללות והשמדה, הוא עוכר ישראל, שקרן שפל ועלוב! איך יתכן שמדינת ישראל ויהודים משחקים לידי עוכרי ישראל כבר 49 שנים? הרי המערב כבש כאן את האזור וחילק אותו בין צרפת לבריטניה באופן שרירותי, גזל מהיהודים את אדמותיהם ההיסטוריות ונתן אותן חינם אין כסף למוסלמים, מהגרי עבודה וכובשים שפלשו אליהם מחצי האי ערב (ולצפון אפריקה. עד לדרום ספרד הפולשים הללו הגיעו!). הכל עבור בצע-נפט זול של המערב מהערבים המוסלמים. כך גם עשו לעירק, שממנה גזלו את כווית, מלאת הנפט. בהצהרת בלפור, ממלכת הרשע הבריטית הבטיחה ליהודים מדינה על שטח של מי שקרויה כיום “ירדן” וכן על שטח ארץ ישראל גם יחד. לאחר מכן, הקימו על החצי המזרחי של שטח זה מדינה פיקטיבית, שהיא מדינת העם ה”פלסטיני” המומצא, בשם “ירדן”, ולאחר מכן את החצי שנותר שוב, שהיה שייך לעם היהודי ונגזל ממנו, חילקו ונתנו פחות ממחציתו ליהודים האומללים והעשוקים! ממלכות שלמות שלטו בארץ ישראל מאות שנים, באו והלכו, ורק את הפולשים ה”פלסטינים” מתעקשים להשאיר על האדמות שגזלו ונגזלו מהיהודים כדי להמשיך ולהשפיל את העם היהודי, לגזול ממנו את ‘כבשת הרש’ שלו ולוודא שלא יוכל לחיות בשקט ובשלווה אלא לצד אויב אכזר ומרושע שלעולם לא יסכים לחיות לצידו “בהשקט ובבטחה” ולעולם ינסה לגרש אותו מעל אדמותיו ההיסטוריות ולגזול אותן ממנו, אליהן חזר לאחר אלפיים שנות ייסורים על אנושיים! היהודים גורשו ממקומותיהם בעולם פעם אחר פעם בהבל פה של העריץ התורן והמרושע, גם לאחר מאות שנים שבמהלכן הפריחו את השממה באותו מקום, אשר לאחר גירושם התדרדר אל תהום הניוון והריקבון. לאחר מלחמת העולם השנייה מיליונים גורשו והוגלו למקומות אחרים כחלק מהסדר העולמי החדש אז. רק את הפולשים ה”פלסטינים” “אסור” להחזיר לארצות מוצאם!! העם היהודי היה ונשאר נאיבי ופראייר!! צריכים להתעורר ומהר ולהטיח את העובדות האלה בפני העולם הצבוע והמרושע, המונע מאנטישמיות מרושעת ושקרית שמעולם לא היתה לה כל אחיזה במציאות, ולא להרכין ראש לנוכח ניסיונו של העולם להמשיך ולקפח את העם היהודי בארצו ההיסטורית והיחידה!!

 9. למען היושרה: אכן חלקם הקטן של הערבים בסביבתנו הם צאצאי עמים קדומים: הקופטים במצרים הם צאצאי המצרים הקדמונים, הנוצרים בסוריה ובישראל הם בחלקם צאצאי הארמים, חלק מתושבי לבנון (מרונים + דרוזים) הם אכן צאצאי הפיניקים ועוד… חלק הארי הם כמובן צאצאי הפלישה הערבית או העתמנית.

  אלא מה? ערביי ישראל הם ברובם המכריע צאצאי הגירות שונות ומשונות, ואין כל זכר לאחיזתם בארץ הזו. אכן כן, אין ומעולם לא היה עם פסטיני ואין ומעולם לא היתה זיקה מוסלמית לירושלים – למעט הצורך להביע ריבונות באמצעות בניית מסגד על המקום הקדוש ליהודים ולנוצרים.

 10. הנה כמה עובדות ושאלות מעצבנות.
  1. כיצד גבולות פלסטין זהים לגבולות מדינת ישראל? האם פלסטין לא היתה אולי קצת יותר לכיוון לבנון או קצת בפנים בנגב?
  2. מדוע ירושלים לא היתה בירת פלסטין בין 48 ל67?
  3. לאחרונה נסעתי עם נהג מונית בשם ג’ולאני. שאלתי אותו על מוצאו והוא ענה בגאווה שהם מדיר אל אסאד אבל יש להם במשפחה אילן יוחסין 7 דורות אחורה ושהם במקור מעיראק!
  4. ביום שישי נכנסתי בדברים עם בחור שעובד בשופרסל בתלפיות. על חסהו מתנוסס שמו “מ. אפגאני”. פתחתי בדברים איתו והוא אמר לי שהם מאפגניסטן. עשיתי עצמו כלא מבין ומסתקרן וקיבלתי ממנו את המידע שלפני 150 שנה (תרשו לי להניח שהוא עיגל 110 שנה ל150) הגיעו כ7-8 ממשפחתו מאפגניסטן לפה. הם בכלל לא ערבים אבל הפכו לערבים פה (ציטוט ממנו). כיום הם נמצאים בכל מיני מקומות בארץ.
  5. לאחרונה דיברתי עם מישהו בשם קראקי. כלומר מוצאו מכרכ שבירדן.
  6. יש משפחה בשם ספניולי. חפשו spanioli בפייסבוק. כלומר הם ערבים מספרד הרחוקה!

  והעיקר שכחתי. הפלסטינים הם ילידי המקום. יש להם זכות היסטורית על ארץ זו, הלא היא פלסטין.
  אנחנו באנו מאירופה ומתימן וגזלנו את ארצם ולכן יש להפסיק את הכיבוש הנואל של היהודים על ארצם.
  הנה למשל, חנאן עשראוי אמרה לטוביה טננבאום שפלסטין קיימת 14.000 שנים!

  רק חבל ששמות משפחתם טוענים טענה אחרת לגמרי.
  הם באו לכאן בגלל הפרנסה שהיהודים הציעו ובגלל פיתוח התשתיות בארץ בידי הבריטים. הרי גם היום הם נודדים ברגע שיש בארצותיהם מלחמות.

 11. עד המסקנות הסכמתי בהתלהבות לכל מילה.
  כשמצב מלחמתי, עלינו לשאול אם לבחור בצד הצודק או בצד החכם.
  בהחלט צודק לממש את השאיפה האולטימטיבית לשליטה במצב, כלומר פירוק הרשות וכל היתר.. כפי שכתוב. אבל לא חכם, ממש לא.
  ישראל הגיעה לאן שהגיעה בזכות השילוב בין הפכים. חזקים וחלשים, נלחמים ומותרים, צודקים ולא צודקים, חכמים וגם לא.
  כשאתה מבקש את השלמות, גורלך עלול להיות כגורל הפלסטינאים. מה יצא להם מכל הרצון לצדק מוחלט לעם הפלסטיני ?
  ישראל הרבה יותר חכמה, כי היא לא בוחרת בקיצון, היא בוחרת במעשי, באפשר, בשילוב בין כל האפשרויות. והפלא ופלא, ישראל מנצחת היסטורית באופן מוחלט על אוייביה.
  כן, זה אומר שלא נזכה בכל, זה אומר שנחרוק שיניים מול בני העוולה כשצריך ונכה כשאפשר. ממעוף ציפור, אין דרך אחרת. כל עוד נמשיך באומנות האפשר, ישראל תתחזק ותשתפר.

 12. אין לי יותר מדי השגות על המאמר עצמו. עם הכותרת (שכנראה נבחרה ע”י העורך ולא ע”י ד”ר קידר) יש לי מחלוקת. כן, ברור לכל הקוראים שהפלשתינים לא יסתפקו בירושלים. הטיעון נכון, אבל פוליטית, הוא לא חזק דיו. מה קורה אם יצליחו לאחז עיני הציבור שוב? או אם יטענו שטקטית עדיף “להתנתק”? ומה עם אלו שיתייאשו ויעדיפו להגר? לימין יש טיעונים רציונליים חזקים נגד כל אלו, אבל האדם אינו רק רציו.

  בסופו של דבר, הטיעון ההכרחי כדי לעמוד בקשיים הוא השכנוע בצדקת הדרך, ולשם כך, צריך גם את טיעון הזכות, שבצורתו התקיפה (ובמקרה הזה, הנכונה ביותר) תגיד כמו בן גוריון בזמנו “גם אם יציעו לנו בכנות שלום אמת תמורת ירושלים לא נסכים לכך” (פראפראזה על דבריו בראיון בתכנית “מוקד” ב1971).

 13. בכל זמן שאנו מדברים על נושא זה אני נזכר בדבריו של ז’בוטינסקי והנה הם:

  אני מודה שיש רגעים בהם חולם גם אני חלומות על הסכם ערבי-יהודי בעניין ארץ-ישראל. נכון, אלה הם רגעים של עייפות יוצאת מגדר הרגיל … אני חולם על עצרת פאן ערבית גדולה … והציר היהודי … טוען בגלוי וביושר לכל ארץ-ישראל שמשני עברי הירדן למען בית עמו שלו ומדינתו, להתיישב בה ולשלוט עליה. בחלומי אלה הם הדברים שהוא משמיע: “הארץ הזאת, מידתה קטנה מחלק המאה של המרחב העצום שאלוהים נתן לכם, ואילו בני עמי הם חסרי מולדת; ובלבי פנימה תמיד קראתי לארץ זו ארצי. מן ההכרח שתהא שלי או אני מת; אני מוכן להילחם עליה, אבל אולי אין צורך במלחמה, אולי אתם, בני ישמעאל, בנו של אברהם אבינו, תתמכו בתביעתו של עם ישראל, ולו רק משום שהצדק מחייב שאדמת כדור הארץ תחולק מחדש, כך שאומה חסרת-מולדת תהא רשאית לשוב ולהתיישב בממלכתה העתיקה”. ותשובתה של העצרת הגדולה, כפי שראיתיה בחלומי, הייתה “הן”.

  מסופקני מאוד מאוד אם יש לו לחלומי זה סיכוי כלשהו להתגשם אי פעם. חוששני שנשיג את ארץ ישראל רק במלחמה. ואולם, לפחות זהו חלום טהור והגון, ממש כטוהר ויושר והאפשרות האחרת – המלחמה. [מתוך “ארץ ישראל הדו-לאומית”, 1930]