השר חיים כץ במסר חריף להסתדרות: עובד לא יעיל צריך לפטר

שר הרווחה חיים כץ תקף אתמול את ההסתדרות באופן חסר תקדים וקרא לה “להחליף דיסקט” ולחדול ממדיניותה האגרסיבית שגורמת לבטלה, חוסר יעילות והעדר מוטיבציה

הוועדים עברו את הגבול. השר חיים כץ. צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90

שר הרווחה חיים כץ התבטא אתמול (רביעי) באופן חריג נגד מדיניות ההסתדרות בנוגע לאופי התעסוקה במגזר הציבורי. בנאומו בוועידה הכלכלית של העיתון ‘כלכליסט’ אמר כץ כי הוא מקווה שאבי ניסנקורן, יו”ר ההסתדרות, יקשיב למה שיש לו לומר: “אני חושב שמערכת העבודה במדינת ישראל חייבת להשתנות, וההסתדרות צריכה להפוך דיסקט. מי שלא עובד ולא תורם, לא צריך להיות”. כץ המשיך ותקף את תופעת הבטלה הסמויה: “אם ייקחו אחד, הכי גרוע במשרד, אחת לשנה, וישלחו אותו הביתה, אני בטוח שהתפוקה תעלה לאין ערוך על פני מה שאנחנו מקבלים היום”.

הדבר הכי חשוב, הדגיש כץ, הוא “שיקלטו עובדים, ואם אין מספיק כסף שיתנו להם שכר מינימום ויתנו להם אופציות עתידיות לראות איך הם מתקדמים בעבודה”. לדברי כץ, העניין הזה חשוב יותר משמירה אובססיבית על “זכויות” העובדים המוגנים וחסרי המוטיבציה: “אם אנחנו לוקחים אדם ומגמדים אותו ואנחנו לא מצפים ממנו לכלום, אנחנו לא נקבל כלום”, אמר כץ, וסיכם: “הייתי ראש ארגון עובדים של אנשים שעובדים, לא של אנשים שסתם באים לעבודה”.

כץ כיהן במשך שנים רבות כיו”ר ועד העובדים של התעשייה האווירית, גם במקביל לכהונתו כחבר כנסת, ופרש מהתפקיד רק עם מינויו לשר בממשלה הנוכחית. הוא נחשב באופן מובהק ל”איש של ההסתדרות” בליכוד, ולתומך בוועדי עובדים ובעבודה מאורגנת. ביקורת ישירה וחדה שלו על שיטות העבודה של ההסתדרות היא אפוא עניין חריג במיוחד.

בדבריו התייחס כץ לכמה תופעות קריטיות המשפיעות על התפוקה מעבודה במגזר הציבורי, והקיימות בחלק ניכר ממקומות העבודה המאוגדים על ידי ההסתדרות. בהן למשל המצב המעוות של “השלמה לשכר המינימום”, שבו שכר הבסיס נמוך משכר המינימום, כך שמצד אחד החישוב לצורכי פנסיה הוא נמוך, ומצד שני העובד מקבל השלמת שכר כדי להגיע לשכר מינימום. כץ טען כי התופעה קיימת בקרב 80-70 אחוזים מהעובדים, אך על פי נתונים שפרסם לאחרונה הממונה על השכר באוצר, מדובר בכ־32 אחוזים מהעובדים במגזר הציבורי, תופעה קטנה יותר בהיקפה מזו שתיאר כץ אך עדיין רחבה (מקור הפער בין הנתונים איננו ברור).

נושאים נוספים שהזכיר כץ, ואולי חשובים יותר, קשורים לתמרוץ עבודה יעילה יותר במגזר הציבורי ובשוק העבודה הישראלי. כפי שתיאר כץ, עליות השכר במגזר הציבורי נקבעות על פי ותק ולא על בסיס הצלחה וכישורים. עליית השכר על פי ותק היא קבועה ואטית ונפרסת על פני עשרות שנים, כך שרק עובדים מעטים יכולים להגיע לדרגות השכר הגבוהות. התוצאה היא שעובדים רבים תקועים שנים רבות בשכר נמוך יחסית ובאותה משרה, ללא כל מוטיבציה לעבודה יעילה במצב שבו הם מוגנים מפיטורים, ומצד שני אין להם לאן להתקדם. הדרישות של כץ מההסתדרות הן חשובות: תנו לעובדים יותר מוטיבציה, ואם הם לא עובדים טוב – פטרו אותם, וכך המוטיבציה של שאר העובדים תגבר.

הגורם השלילי מספר אחת: הוועדים

דבריו של כץ מתחברים היטב למשאל שביצע ‘המרכז להעצמת האזרח’ בקרב בכירים לשעבר בשירות המדינה, שממנו עלה כי הם סבורים שהוועדים הם הגורם מספר אחת המשפיע לרעה על ביצועי הממשלה. הגורם השלילי השני הוא נציבות שירות המדינה, גוף שבפועל מושפע גם הוא באופן משמעותי ממדיניות ההסתדרות. התבטאויותיו החריגות של כץ, לצד תוצאות המשאל, ממחישים באופן ברור עד כמה מדיניותה העכשווית של ההסתדרות ופעילות הוועדים הגדולים מזיקה לאזרח, ליציבות המשק ולצמיחה.

בשנים האחרונות ההסתדרות מתחזקת, נכנסת לתחומים חדשים ומצליחה לאגד תחתיה עובדים רבים. מצד אחד, המציאות הזו מטילה אחריות עצומה על ההסתדרות: האם היא תצליח להתעלות מעל האינטרסים הצרים ומהמחשבה על הטווח הקצר, ולכלול בהחלטותיה שיקולים עסקיים ומקרו־כלכליים ארוכי טווח, לטובת המשק כולו? אם אכן ההסתדרות תתנהל באחריות רבה יותר ובשיתוף פעולה אמיתי עם המעסיקים ומשרד האוצר, מצב המשק הישראלי יהיה טוב בהרבה. נראה שזוהי ציפייתו של חיים כץ, אבל ייתכן שהוא אופטימי מדי.

למרבה הצער, לא נראה שזהו הכיוון שאליו הולכת ההסתדרות. למעשה גם אין לה כל אינטרס אמיתי לעשות זאת (מלבד רצון טוב ואחריות לאומית). על הממשלה וחברי הכנסת לעקוב אחר המתרחש ולפעול באמצעות חקיקה כדי למנוע מציאות שבה המשק יחזור אחורה לימי הסיאוב ההסתדרותי, שהמיט אסונות רבים על הכלכלה הישראלית.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

10 תגובות למאמר

 1. טרור, הוא פשוט מציע להשליט שלטון טרור. .עקרונית אני מסכים עם רוב דבריו וזה בעיה שההסתדרות לא מרשה לפטר עובדים גרועים אבל המשפט “אם ייקחו אחד, הכי גרוע במשרד, אחת לשנה, וישלחו אותו הביתה, אני בטוח שהתפוקה תעלה לאין ערוך על פני מה שאנחנו מקבלים היום”. נוראי. לא בהכרח בכל מקום יש אחד ממש גרוע. יכול להיות אחד קצת פחות טוב מהיתר, שבריר אחוז, לא משהו שמצדיק פיטורים ואז יפטרו אותו סתם. בכלל הידיעה שחייבים פעם בשנה לפטר, מספרי מות,תחושת אי הצדק, השרירותיות המרושעת והאכזרית של השיטה תיצור אוירת אימה ואוירה רעה, בחלק המקומות חלק מהעובדים ינסו להכשיל אחרים, אדם לאדם זאב ,כדי שלא הם יהיו המפוטרים.

 2. מוטב מאוחר!
  בכל מקרה שינוי ראשון ומיידי צריך להיות שעובדים בחברה שאינה מאוגדת צריכים להיות מחצית מהעובדים ועוד אחד ולא רק שליש מהעובדים.
  תקופת ההחתמה צריכה להיות מוגבלת בזמן והיה ולא הצליחו להחתים את מחצית העובדים ועוד אחד במשך אותה תקופה בטלה התחייבות החותמים ויש להתחיל התהליך מחדש.
  עובדים החברים בהסתדרות עובדים כלשהי יוכלו לעבור להיות מיוצגים ע״י הסתדרות אחרת או להפסיק להיות מאוגדים והיה ומחצית מהעובדים ועוד אחד יחתמו על כך בתוך אותה תקופה נתונה.

  כמו כן במקרה כפי שהיה עם שלושת עובדי הרכבת שסרבו למעבר וועד הרכבת החליט להשבית את קו הרכבת, יש לתבוע את הוועד על הנזק שנגרם. על הנזק שנגרם לעובדים והפיצוי בגין המעבר יש לנהל ולהתדיין בבוררות או בבית משפט אבל אין להשבית את מקום העבודה.

 3. האיש חוצפן ברמות על
  הגיע מהתעשיה האווירית – שם הוא דאג לכך
  שלא יפטרו כל עובד
  גייס עובדים למרכזים הפוליטים של הליכוד והעבודה
  כדי ששרים וחברי כנסת יהיו תלויים בו – לבחירה הפנימית
  וזאת לטובת העובדים בתעשיה האווירית ולטובתו האישית והפוליטית
  זהוא שיא הסאוב. שלא יטף לנו מוסר.

  1. נו, היא הנותנת.
   התע”א מתמודדת בשווקים ביטחוניים בעולם וזוכה במכרזים.
   היא בערך מאוזנת כספית.
   וכידוע יש בה עודף עובדים.
   אך כניראה- במידה שעדיין מאפשרת לה לעבוד ברמה סבירה עולמית.

   צא ולמד מה המצב בשירות המדינה בכלל, מבחינת רמת עבודה ועלות, אם חיים כץ יוצא נגדו.

 4. עם כל הכבוד לגלוי דעה של שר הרווחה, האיש הזה במוניטין והתנהלות האישי שלו -רחוק מלהיות צדיק!!!

 5. צבוע שבצבועים. כאשר הוא היה יו”ר ועד העובדים. הוא היה שותף לשביתות איומות שגרמו נזקים למדינת ישראל. ועכשיו שינה את עורו.

 6. אכן כך בדיוק. הסתדרות הסיאוב והבטלה והנזק הלאומי המוחלט. תלמדו מתאצ׳ר שהתפטרה מהגוף המזיק הזה שנקרא ועדי עובדים שרוצים לנהל את החברות במקום מנהליהן. גועל נפש איזה רקבון.

 7. כץ בתע”ש אין עובדים שלא עושים כלום הצחקת אותי למי אתה מלקק לביבי לליכוד מבקש להתקדם על גב העובדים תתבייש.
  אתה לא חושב שמנהלים ינצלו השיטה שאתה מציע כדי לחסל חשבונות על עובדים שלא באים להם טוב בעין?
  לשיטתך היא תנוצל כך עובדים שלא יסכימו עם מעשים לא כשרים של ההנהלה והבוסים שלהם אז יוכרזו כעובדים לא טובים וגרועים…ויפטרו מהם…
  הייתה מגן העובדים – יוק
  לך תתחבר עם תאצר ז”ל….

 8. אדון כץ היקר במקום לפטר את העובד החלש צריך לעזור לו לטפח אותו לשלוח לקורסים כדי שישתפר.
  העם היהודי תמיד חי על אחווה הדדית ואהבת לרעך כמוך.
  אדון כץ אני מכיר אותך היטב אתה בחור ישר והגון צר לי לאמר לך שזו לו דרכנו