מעלה טורים: הבלוג של הלל גרשוני

חוק סינון הפורנו הוא רק ההתחלה

חוק הצינזור של ח”כ מועלם אמנם רוכך, אבל זה כלום לעומת מה שהממשלה מתכננת בהמשך: הקמת ‘הרשות השלישית לאינטרנט’, ‘המועצה לאינטרנט ולמרשתת’ ותאגיד אינטרנט ציבורי שיקרא ‘שם’. נשמע נורא, נכון?

עתידות?; אילוסטרציה, צילום מסך

שלושת הימים האחרונים יצרו תחושה קצת לא נעימה בכל הנוגע לחוק סינון האתרים של ח”כ שולי מועלם ואחרים. לאחר רעש, הדים ואינספור סטטוסים, ציוצים, ממים ומחאות על כוונת הצעת החוק להפוך את הסינון (המוגדר כבר בחוק) לברירת מחדל, התברר שמישהו לא עדכן את הציבור על כך שההצעה השתנתה מאוד. משרד התקשורת התעקש לרכך אותה, ומעתה היא תכלול אך ורק תוספת של שתי דרכים של חברת האינטרנט לעדכן את מנוייה על אפשרות הסינון. ועדיין, ניתן היה לראות עד כמה המחשבה על חוק מעין הנ”ל הרעידה את אמות הספים.

אך הצעת החוק הזו, כך מוסרים מקורות יודעי דבר, היא רק קצה הקרחון. מתחת לפני השטח מתוכנן מהלך מקיף בהרבה. המצב היום, כך סבורים חברי הכנסת, פרוץ לגמרי. שוק התוכן האינטרנטי אינו מפוקח, אינו מאוסדר ואינו מרוגלץ, וכשל השוק זועק לשמים. וכך, מתוכננת בכנסת מהפכה של ממש: תוקם “המועצה לאינטרנט ולמרשתת“, שתפקידה יהיה “ייצוג האינטרסים הציבוריים בתחום האינטרנט והמרשתת בישראל, אשר על הגנתם וטיפוחם מופקדת המועצה”. לצדה, תוקם “הרשות השלישית לאינטרנט“, תאגיד סטטוטורי שתפקידו יהיה להסדיר את אתרי האינטרנט בדרך של הענקת זיכיונות לאתרים ובקרה על ביצועיהם, כדי “לייצג, לשרת ולקדם, על בסיס החוק ובמקצועיות, את האינטרס הציבורי על מרכיביו השונים ולקדם ערכים חברתיים ותרבותיים בתקשורת המסחרית”.

שוק פרוץ? לא יעלה על הדעת!

למותר לציין כי לשיטתם של המחוקקים יש יותר מדי אתרי אינטרנט בישראל, שלא לדבר על שיטפון האתרים מחו”ל, בעלי האיכות הירודה והתרבות הקלוקלת. כדי לשמור על אינטרנט ברמה גבוהה, יוקמו – בעלות של כמיליארד ש”ח לשנה – “רשות המרשתת“, או “תאגיד האינטרנט הציבורי”, שיכונה בשם החיבה “שם“. הרשות/תאגיד יעסיקו מאות עובדים חרוצים שידאגו לכך שהאינטרנט יהיה מלא בדברים שבלעדיהם הם לא היו שם.

כמובן, פה זה לא צפון קוריאה, ובכל זאת יותרו גם כמה אתרים אחרים, מסחריים (טפו!) ואחרים. עם זאת ההיתר יהיה מוגבל ויחולק בשיטה של זיכיונות או רישיונות, על ידי הממשלה ולאחר מכרז מפורט. יותרו רק 3-2 אתרים ארציים כלליים ועוד כמה ייעודיים, ולצדם כמה אתרים אזוריים. מובן מאליו שמי שיעז לפתוח אתר אינטרנט ללא אישור הרגולטור – אתרו ייסגר, והוא ייעצר ואף ייכלא, כמקובל במדינות נאורות.

חלוקת הזיכיונות לא תסתכם בחלוקה בלבד. המועצה לאינטרנט ולמרשתת תפקח היטב על התכנים של כל אתר ואתר, ובאתרים המתבססים על חומת תשלום תאסור פרסומות ואף תקנוס כל אתר שיעז להשתמש בשיטה נחותה זו. באתרים אחרים תותרנה פרסומות, אך חלילה לא בעלות אופי פוליטי או דומה לו.

אה, ברור שכל רמז לפורנו, ואפילו “תוכן מיני בוטה“, ייאסר בחוק. ברירת מחדל של סינון? הצחקתם את המחוקקים. המועצה תוכל גם להורות על הסרת דפים מאתרים, תקבע כמה כסף יגבה כל אתר מגולשיו במקרה של חומת תשלום, ותקנוס אתרים (אתרי ימין כמובן) המציגים חדשות ללא אישור מהרגולטור. קנסות יושתו גם על מי שמציגים חלילה יותר מדי חדשות, ותחייב כל אתר להשקיע הון תועפות במה שהיא תחליט שהוא “סוגה עילית”.

בקיצור, אם התרגלתם לעולם שבו כל אחד יכול לפתוח אתר, נחות ככל שיהיה: תתעודדו. הג’ונגל הזה עומד להיפסק. בקרוב יהיו רק כ-10 אתרי אינטרנט – אבל איכותיים, שהרי חלקם ימומנו מכספי משלם המסים וחלקם רק יפוקחו על ידי רגולטורים קשוחים. כך, סוף סוף, יהיה לנו אינטרנט אמיתי וראוי, ללא משוא פנים.

חופש באינטרנט כן, ובטלוויזיה לא?. צילום: מרים אלסטר, פלאש90
חופש באינטרנט כן, ובטלוויזיה לא?. צילום: מרים אלסטר, פלאש90

בעצם, למה רק האינטרנט?

מחשש פן אנשים לא יבינו משום מה את מה שאמרתי עד כה, או לא ילחצו על הקישורים, אומר את הדברים כעת במפורש: לא, אין הצעת חוק כזו על האינטרנט. אבל זה בדיוק המצב הקיים בשוק התקשורת המשודרת, הכבלים והלוויין בישראל.

המחוקק והרגולטור מתערבים באופן בוטה, כדבר שבשגרה, בכל תוכן המועבר בטלוויזיה או ברדיו, ומאות מיליוני שקלים מושקעים בפארסה המכונה “שידור ציבורי”. לפיכך כשאני שומע אנשים שנזעקים על כל מכה קלה בכנף האינטרנט רב העוצמה, אך עוברים על סדר היום על סגירת השמים והכבלים לשידור חופשי, כאילו זו הדרך הברורה והנכונה, כאילו בכך אין שום סתימת פיות ושום פגיעה בחופש הביטוי, קשה לי להבין כיצד פועלת צורת מחשבתם.

רוצים חופש ביטוי? רוצים שיאפשרו לכם לצרוך איזה תוכן שאתם רוצים? התעוררו ודרשו מהמחוקקים שיקיימו לגבי הרדיו והטלוויזיה ולו חצי מן החופש הקיים כיום באינטרנט. להיאבק על “שידור ציבורי בלתי תלוי” זו מהתלה בדיוק כמו להיאבק על “אתר אינטרנט ציבורי בלתי תלוי”, עם תקציב של מיליארד ש”ח ופנסיות תקציביות. מחשבה חופשית, ביקורת נשכנית ואמיתית ומגוון דעות, כל אלה קיימים גם קיימים ברחבי האינטרנט; דרשו זאת מן המחוקקים שלכם גם לגבי הרדיו והטלוויזיה.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

14 תגובות למאמר

 1. להלל: אני חש ברעידות בכל הגוף. סוף סוף אנחנו מאוחדים בדעותינו.
  אני מסכים איתך לגמרי
  קלות השליטה באינטרנט תוביל במהירות לצפון קוריאה ולשחיתות. מסכנים תושבי צפון קוריאה – הם חושבים שכל העולם מקנא ומעריץ אותם בעוד כל העולם לועג להם. משום מה עם ממשלת ביבי אני מרגיש שזה מתחיל לקרות גם לנו
  אם רעיון ה “אינטרנט האובייקטיבי” נוצר במקרה בגלל ההפרדה בין חברות תשתית לחברות תוכן ולספקים – זה יצר מנגנון הפרדת רשויות מעולה, ועיקרון שצריך להילחם עליו כמו על החירות או על חופש הביטוי
  ביבי יודע שהחלוקה בין תקשורת שמאלנית ולא שמאלנית פחות חשוב. בין מסרים בוטים ולא – פחות חשוב. הכי חשוב זאת השליטה בתקשורת!.
  אני מקווה שאנשים לא יתעוררו מאוחר מדי
  תודה על הבעת דיעה חופשית

  1. כמובן, חייבים לשמור על חירות וחופש ביטוי בתקשורת – אבל רק לחבר’ה שהם “משלנו”…

  2. מר אופק, זה לא נוצר במקרה. קוראים לזה שוק חופשי. ככה זה נוצר, ועכשיו צא ויישם על שאר תחומי חייך. בהצלחה.

  3. אתה מבין שהדוגמאות שהוא נתן מקורם בהצעות של השרה מרדכי ופס”ד נגד ערוץ 7 אולם אין זה משנה אמור להיות שוק חופשי של תקשורת אולם גם אמור להיות שידור ציבורי ניטראלי

  4. למשה:
   אני תומך של שוק חופשי אלא ש:
   1. צריך לזכור ששוק חופשי איננו שוק מונופוליסטי. אני בעד פיקוח ופירוק מונופולים.
   2. השוק הכי חופשי בעולם זה שוק הפורנו כמובן. עם זאת תסכים איתי שיש כאן בעייתיות. אני בעד הגדרת איכות המוצר. כלומר – מגוון אפשרויות – כן. נזק סביבתי – לא

   שידור ציבורי בנוסף לשידור פרטי זה הרבה יותר משידור פרטי בלבד. זה שוק חופשי אמיתי
   אם שוק השידור הפרטי היה חופשי לחלוטין היה לך מבחר רב של תכניות ריאליטי לבחור מתוכן. בשוק חופשי אמיתי היה מביא גם את שיטת השידור הציבורי ותקבל שידורי איכות

 2. נו איך אתה משווה?! זה בכלל לא אותו הדבר. כאילו, אין קשר. ולו הקלוש ביותר.

  דוגמא קלאסית לתפוחים ותפוזים.

  למרות שזה ברור כשמש, אעזור לך לראות (רק כי אני כל כך נחמד).

  הנה, רשמתי פירוט מלא של כל ההבדלים:

 3. לפי אותו ההיגיון יש לאפשר פורנו בטלוויזיה בפריים טיים, או בעיתונים. האינטרנט הוא רשות הרבים לכל דבר.
  יש קווים אדומים בכל חברה שהם פועל יוצא של ההשקפות שלה, כל שיח הכפיה המזוייף הזה, כאילו מדובר במשהו תמים, לא מנצל, אכזרי, פוגעני.. שפוגע הן בחיות האנושיות המצולמות בו והן בקטינים שצופים בו.. ממש נופת צופים
  טענות פראנואידיות של מדרון חלקלק שייכות בדרך כלל לשמאל, אולי הצטרפת אליהם?? יש גבול לאלארמיזם הזה, אפשר לטעון שכל חוק הוא מדרון חלקלק , אם תהיה מספיק קונספירטיבי תגיע אפילו לרצח עם.
  האינטרנט הוא דבר די חדש, מדהים, אך משוגע אחושילינגגגג, פעם היה אפשר לשים קיר בין הבית שלך לבין בית ז***, היום הוא בפנים, על כל תופעות הלוואי ההזויות שלו. אם אתם לא מבינים למה זה משוגע, איבדתם צלם אנוש, או שלחלופין חזרתם לתקופת הניאנדרטלים.

  אתם מוזמנים גם לעשות קקי באוטובוס כל עוד אתם מנקים, מי שרוצה שלא יסתכל חופשששששששש.

  1. האינטרנט הוא *לא* רשות הרבים, בדיוק כמו שהטלוויזיה היא *לא* רשות הרבים. למה? כי רשות הרבים היא פשוט, המממ, רשות הרבים. כלומר הרחוב והמרחב הציבורי, לא מה שאתה מכניס אליך הביתה ויכול לבחור לא להכניס. אני לא יכול לא לבחור להביט על מודעה ברחוב, ואני לא אמור לכפות את גופי הערום על שאר האנשים ברחוב. לעומת זאת אני כן בוחר באילו ערוצים אני צופה ובאילו אתרים אני גולש, אצלי בבית, אפילו אם זה פורנו ננסים שמצליפים במלגזה להנאתם.
   לא רוצה? אל תתחבר לאינטרנט, אל תכניס טלוויזיה הביתה, התקן תוכנות חוסמות או שלל פתרונות אחרים כדי שילדייך לא יצרכו מה שאינך מעוניין שיצרכו, ומעל לכל וחשוב יותר מכל דבר אחר – חנך את הילדים שלך! אל תבקש מהמדינה, האח הגדול, שתפתור את הבעיות שלך. בוודאי ובוודאי אל תדרוש מהמדינה להגביל את התקשורת של כולם, שלי, רק בגלל שמשהו מפריע לך. אתה מבקש שליטה על השלט שלי ועל העכבר והמקלדת שלי, מי אתה חושב שאתה? מי פה מסכן את הדמוקרטיה עם כוחנות ובריונות, בשם איזשהו מוסר סובייקטיבי לחלוטין פרי דמיונך?
   וכשאתה מתחיל לקרוא לאנשים שלא מסכימים (או במילותיך – “לא מבינים”) איתך/אותך בשם “משוגעים” או “ניאנדרטלים”, כנראה שמי שאיבד צלם זה דווקא אתה יקירי.
   ואם אתה לא מבין את ההבדל בין לעשות קקי באוטובוס לבין אינטרנט ללא צנזורה, כנראה שאתה צריך לחזור, לכל הפחות, על הבגרות באזרחות.

 4. לדעתי ה-over regulation אצלנו בשוק תקשורת הוא מפחיד, ללא ספק אין כל צורך בשידור ציבורי.
  וכל ההגבלות על פתיחת ערוצים חדשים, ללא ספק אם היה יותר תחרות בין ערוצי טלוויזיה היה יכול להיות הרבה יותר טוב. חוק ה”פורנו” (צנזורה) הוא פשוט אסון לאינטרנט ולחופש המידע, בכללי נראה לי היום האינטרנט זה המקום היחיד שבו חופש הדיבור מתקיים באופן מלא.
  כמובן זה שהיום הרשת נהיית יותר מרוכזת באתרים של רשתות חברתיות הוא בעייתי בגלל שזה נותן להן הרבה כוח להשפיע על תוכן שאנשים צורכים. אבל לפחות ברשת אתה יכול לפתוח אתר משלך ולאחסן אותו על שרת משלך. הקטע הוא שהחוק הזה הוא מטומטם בגלל שאת החסימות האלו יהיה קל לעקוף באמצעות VPN, פרוקסי או אפילו שינוי השרת DNS בהגדרות במחשב או אף בראוטר.
  גם החוק הזה גורם לי פחד שיש סיכוי יותר גדול שהמאגר הביומטרי יתקבל ויחול כחובה, וזה יהיה ללא ספק אסון.

 5. תופעת הפורנוגרפיה חדרה לכל אתר ומקום. פעם לא היו מעזים ככה. מה קרה לנו הישתגענו. למה ככה ישראל מדורדרת. למה אי אפשר להיכנס לארי חדשות בלי שהיה איזה תמונה פורנוגרפית. כאילו מה ,זה קשור בכסף. פעם לא היה ככה. לא היה כדבר הזה. יש לנו שני קיצוניות, ששולטים פה במדינה. השמאל שמחקה את ארצות הברית המערב וקיצוני מאוד. ומימסד הישיבות החרדי אליו המיתישבים מיתרפסים בליסוף. מה איתנו הלאומיים שבאמצע. אין תיקשורת לאומית אין כימעט אתרים בלי פורנוגרפיה מבלי שיהיו חרדים קיצונים. הרוב העצום של העם נושל ומקופח.

  1. קודם כל – תרגע:
   “תופעת הפורנוגרפיה חדרה לכל אתר ומקום.”
   “מה קרה לנו הישתגענו.”
   “למה אי אפשר להיכנס לארי חדשות בלי שהיה איזה תמונה פורנוגרפית.”
   “פעם לא היה ככה.”
   “לא היה כדבר הזה.”

   ואז

   “יש לנו שני קיצוניות, ששולטים פה במדינה.”

   אז נראה לי שמי שקיצוני, ובוודאי מגיב פה בהיסטריה מוחלטת, זה דווקא אתה.
   כמו כן – “הרוב העצום של העם נושל ומקופח.” נשמע כמו “אכלו לי שתו לי”. ואל תדבר בשמי בבקשה, או בשם איזה רוב מדומיין בראש שלך. חנך את הילדים שלך כדי שלא יצרכו פורנוגרפיה, אל תבקש מהמדינה לפתור את הבעיות שלך.

  2. לאני שלום
   אז הפתרון לבעייתך הוא קל תלחם בשביל שוק חופשי של תקשורת גיים כספים לתקשורת לאומית כדבריך , אבל אל תנסה להשתמש בכוחה המשחית של הממשלה .

  3. אתה מוזמן להכנס לאתר האינטרנט של ערוץ שבע – http://www.inn.co.il
   שם יש חדשות ומאמרים מנקודת מבט לאומית של הציונות הדתית. שם אין תמונות פורנוגרפיות. אני קורא את האתר הזה בקביעות במקביל ל ynet (תמונות של דוגמניות לא מטרידות אותי). זה מה שיפה בחופש של האינטרנט. ברור לי לחלוטין שלכולם יש אג’נדה אבל יש לי את החופש לבחור לקרוא רק אג’נדה מסוימת או אג’נדות מרובות. בטלויזיה אין את החופש הזה בגלל הרגולציה והמגבלות שהמדינה מטילה וחבל. למיטב ידיעתי הציבור החרדי מתנזר מהטלויזיה מסיבות ברורות אך מנהל תקשורת נרחבת באמצעות עיתונות שמתאימה לעולם הערכים וההשקפות שלו. יתכן שאם הטלויזיה היתה באמת חופשית היו בעלי הון חרדים מספקים ערוץ טלויזיה שהציבור החרדי היה יכול ומעוניין לצפות בו.

 6. “הממשלה מתכננת”? באיזו ממשלה מדובר? איך קוראים לראש הממשלה שמנהיג את הממשלה הזאת והוא הקובע הבלעדי של סדר היום שלה ואיזה החלטות יעלו בה להצבעה? חיפשתי את המילה “נתניהו” אבל למרבה ההפתעה היא לא מופיעה בכל הכתבה הזאת אפילו פעם אחת.