ניתוח

מצביעים דמוקרטים העניקו לטראמפ את הניצחון

הצבעה שבטית של “הגבר הלבן”? ניתוח הסקרים שנעשו ביציאה מהקלפיות מראה כי טראמפ גבר על קלינטון בעשרה אחוזים בקרב נשים לבנות, וקיבל יותר תמיכה בקרב המיעוטים לעומת רומני

משהו חדש מתחיל?; דונלד טראמפ. צילום: Gage Skidmore CC BY-SA 2.0 VIA FLICKR

לאורך כל מערכת הבחירות בארה”ב שמענו שוב ושוב את האבחנה שלפיה הבוחר האולטימטיבי של טראמפ הוא גבר לבן, כעוס וחסר השכלה. בשונה ממערכות בחירות קודמות, לא רק המועמד הותקף על ידי הצד היריב אלא גם תומכיו תויגו כחשוכים ובורים, או כפי שקלינטון תיארה באחד מנאומיה: “סל של נקלים”.

אלא שסקרים שנערכו בקרב מצביעים ביציאה מהקלפיות (סקרי היציאה) לאחר הבחירות מציירים תמונה אחרת לחלוטין. המספרים מראים שטראמפ קיבל יותר אחוזים מקולות המיעוטים לעומת המועמדים הרפובליקנים הקודמים, וזכה להפתעות גם בקרב הקול הנשי. טענה נוספת שנשמעה היא כאילו ניצחונו של טראמפ הושג בגלל מועמד שלישי שגנב קולות מקלינטון. ובכן, בדיקה של המספרים מראה שגם הטיעון הזה איננו נכון.

ראשית, מבחינת סך הקולות הכללי אפשר לראות שטראמפ קיבל (נכון לעכשיו; טרם הסתיימה ספירת הקולות שנשלחו בדואר) כ־350 אלף קולות פחות ממיט רומני ב־2012, וכ־650 אלף קולות יותר מג’ון מקיין ב־2008. לעומת זאת, קלינטון קיבלה כמעט 5 מיליון קולות פחות מאובמה ב־2012, וכמעט 8 מיליון קולות פחות משקיבל אובמה ב־2008.

מבחינת מספר המצביעים שטרחו ובאו לקלפי, מדובר בכ־2.5 מיליון פחות לעומת 2008, ו־300 אלף פחות מ־2012. בטבלה הבאה אפשר לראות שלעומת 2012, ב־2016 ניתנו 4.5 מיליון קולות נוספים למועמדים שאינם שייכים לשתי המפלגות הגדולות.

מקור: http://uselectionatlas.org/RESULTS/
מקור: http://uselectionatlas.org/RESULTS/

טענה פופולרית שנשמעה לאחר הבחירות אומרת כי גארי ג’ונסון, המועמד הליברטריאני, הוא הסיבה לכך שטראמפ נבחר. כלומר מצביעים פוטנציאליים של קלינטון, דמוקרטים מסורתיים, נתנו את קולם למועמד שלישי, ואילו טראמפ לא איבד קולות וגם לא זכה בקולות נוספים אלא קיבל את אותם קולות של רומני. אולם הנתונים מלמדים אחרת. בטבלה למטה ניתן לראות שגם קלינטון וגם טראמפ איבדו שני אחוז מקולות המצביעים למפלגותיהם, לעומת הבחירות הקודמות, למועמד שלישי ורביעי. לעומת 2012, הפער בין טראמפ לרומני בקולות דמוקרטיים גם הוא שני אחוזים, לטובת רומני.

מקור: http://www.nbcnews.com/politics/2016-election/president
מקור: http://www.nbcnews.com/politics/2016-election/president

כאשר בודקים את מספר הדמוקרטים שהצביעו למועמד הרפובליקני לעומת מספר הרפובליקנים שהצביעו למועמד הדמוקרטי, טראמפ גבר בשני אחוזים על קלינטון. המשמעות במספרים מוחלטים היא ש־4,293,319 מצביעים עברו מהדמוקרטים לרפובליקנים, ואילו 2,978,248 עברו מהרפובליקנים לדמוקרטים – כלומר בערך 1.3 מיליון יותר קולות לטובת הרפובליקנים. אם מסתכלים רק על המדינות שעברו מהמפלגה הדמוקרטית ב־2012 לרפובליקנית ב־2016, וההפרש שבו טראמפ ניצח, רואים שבשש המדינות הללו (פלורידה, איווה, מישיגן, אוהיו, פנסילבניה, ויסקונסין) סך ההבדל בין טראמפ לקלינטון היה כ־825 אלף קולות. כלומר, הניצחון הרפובליקני הושג בזכות קולות שעברו מהדמוקרטים לרפובליקנים.

בקרב מצביעים עצמאים, שאינם דמוקרטים או רפובליקנים, קיבל טראמפ אותו אחוז כמו בוש ב־2004, יותר ממקיין ב־2008, ורק שני אחוזים פחות מרומני ב-2012. כלומר, ביחס למצביעים הללו רומני היה חריג אצל הרפובליקנים וקיבל 50 אחוזים מהמצביעים העצמאים. טראמפ, שקיבל 48 אחוזים מהם, דומה בכך למועמדים רפובליקנים אחרים, אם לא יותר טוב. קלינטון, לעומת זאת, קיבלה את האחוז הנמוך ביותר ממצביעים עצמאים לעומת כל המועמדים הדמוקרטים בארבע מערכות הבחירות האחרונות – בין 3 ל־10 אחוזים. לכן נראה שההבדל הוא בתוספת שני האחוזים מקרב המצביעים הדמוקרטים שעברו לרפובליקנים, ובירידה של שלושה אחוזי העצמאים שלא הצביעו עבור קלינטון, לעומת אובמה.

מקור: http://www.nbcnews.com/politics/2016-election/president
מקור: http://www.nbcnews.com/politics/2016-election/president

נשים, מיעוטים ודתיים

טראמפ ניצח אצל נשים לבנות בעשרה אחוזים. נתון מעניין עוד יותר הוא שטראמפ קיבל אחוז אחד יותר של קולות מנשים אפרו־אמריקניות לעומת רומני, ואילו קלינטון קיבלה אצלן שני אחוזים פחות מאובמה ב־2012.

בקרב הנשים הלטיניות קיבל טראמפ 26 אחוזים, לעומת רומני עם 23 אחוזים. קלינטון קיבלה אצלן 8 אחוזים פחות מאובמה ב־2012. הבדל משמעותי בין קלינטון לטראמפ היה הפער הגדול לטובת טראמפ בקרב גברים נשואים (בגיל 21 ומעלה), לעומת נשים רווקות (בגיל 29 ומעלה) שהצביעו לטובת קלינטון. אם כן, התחזיות על כך שנשים לא יצביעו לטראמפ באו לידי ביטוי באוכלוסייה נשית מסוימת: רווקות. מי שציפו אפוא כי נשים יצביעו לקלינטון בשל היותה אישה, גילו כי שיקולי ההצבעה של נשים רבות היו שונים ואולי רחבים יותר.

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu (R), Finance Minister Moshe Kahlon (C) and Minister of Transportation Israel Katz attend the weekly cabinet meeting in Jerusalem on AUgust 05, 2015. Photo by Marc Israel Sellem/POOL *** Local Caption *** éùéáú îîùìä øàù äîîùìä áðéîéï ðúðéäå áéáé îùä ëçìåï ùø äàåöø éùøàì ëõ ùø äúçáåøä

 

מקור: http://www.nbcnews.com/politics/2016-election/president
מקור: http://www.nbcnews.com/politics/2016-election/president

על רקע אמירותיו השונות של טראמפ במהלך הקמפיין ותחזיות התקשורת, מפתיע לגלות כי טראמפ קיבל יותר קולות היספניים, אפרו־אמריקניים ואסייתיים לעומת רומני. כך, טראמפ קיבל 29 אחוזים מקולות הלטינים, לעומת 27 אחוזים אצל רומני; 8 אחוזים מהקול האפרו־אמריקני, לעומת 6 אחוזים אצל רומני ו־4 אחוזים למקיין ב-2008. בניגוד ל”פוליטיקה של זהויות” החביבה על חוגים מסוימים, מסתבר שגם לבני מיעוטים ישנם שיקולים שונים בבואם לקלפי.

לעומת זאת אפשר לראות שקלינטון קיבלה הרבה פחות קולות מאובמה ב־2012 בקרב כל בני המיעוטים, ואף בקרב הלבנים. ייתכן שטראמפ קיבל אפילו יותר קולות מבני מיעוטים, משום שלפחות 6 אחוזים מהלטינים והאסייתיים ו־4 אחוזים מהאפרו־אמריקנים סירבו להשיב לשאלה למי הצביעו (ראו טבלה למטה). אם למדנו דבר אחד מהבחירות האלה, הוא שתמיד היה אחוז מסוים של תומכי טראמפ שהעדיפו שלא להביע בפומבי את תמיכתם בו.

מקור: האקונומיסט, http://edition.cnn.com/election/results/exit-polls
מקור: האקונומיסט, http://edition.cnn.com/election/results/exit-polls

ומי יותר שנוא? ובכן, כנראה שדווקא קלינטון. שלושה רבעים מהמצביעים אהבו את המועמד שלהם, או אהבו עם קצת הסתייגויות. לכן קבוצת מבחן טובה יותר תהיה רבע מהמצביעים, שלא התלהבו מאף מועמד והצביעו לאחד מהם משום שלדעתם הוא היה גרוע פחות. מתוך קבוצה זו 51 אחוזים הצביעו לטראמפ, ואילו רק 39 הצביעו עבור קלינטון.

בקרב המצביעים הצעירים קיבל טראמפ אחוז דומה לזה של רומני, ואילו קלינטון קיבלה 5 אחוזים פחות מאובמה ב־2012, ו־11 אחוזים פחות מ־2008.

מקור: http://www.nbcnews.com/politics/2016-election/president
מקור: http://www.nbcnews.com/politics/2016-election/president

באשר לזיקה בין דתיות לאופן הצבעה: באופן כללי, ככל שאנשים יותר דתיים, כפי שבא לידי ביטוי למשל במספר ביקוריהם בכנסייה, כך הם נוטים להצביע לרפובליקנים. טראמפ ניצח בקרב הנוצרים הדתיים, אבל באחוזים פחותים משל רומני. בהקשר זה, ההבדל העיקרי היה בין נוצריים דתיים לנוצרים פחות דתיים. כך, בקרב מי שהולכים לכנסייה פעם בשבוע או יותר גבר רומני על אובמה בסביבות 60 אחוזים לעומת 39, לעומת טראמפ שניצח ב־56 אחוזים לעומת 40 של קלינטון. לעומת זאת, בקרב אלה שהולכים לכנסייה כמה פעמים בחודש או כמה פעמים בשנה, קיבל טראמפ 48 אחוזים לעומת 43 אחוזים של רומני. אם תרצו, טראמפ ניצח אצל ‘הדתיים־לייט’.

מקור: http://www.nbcnews.com/politics/2016-election/president, http://elections.nbcnews.com/ns/politics/2012/all/president
מקור: http://www.nbcnews.com/politics/2016-election/president, http://elections.nbcnews.com/ns/politics/2012/all/president

_____

גדעון ישראל הוא נשיא מרכז ירושלים-וושינגטון

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

5 תגובות למאמר

 1. וכעת שהסתיימה ספירת הקולות הסופית במינסוטה , יש לטראמפ מספר קולות גבוה יותר מקלינטון. ובזה הסתתמה עוד טענה של השמאל.

  1. שטויות, שלא תעז לבלבל אותנו עם העובדות המעצבנות והנתונים המיותרים האלה! להילארי המדהימה והמופלאה שלנו יש את הפופיולר ווט, פופיולר ווט!

 2. המאמר מעניין ומצייר תמונה יפה של מה שהתרחש בפועל.
  אף על פי כן ובאותו זמן עולה בי תחושה, הנגרמת מהעיסוק העודף בנושא, כאילו יש כאן כבר נסיון של הצדקה או אפילו “הוכחה” לשמאל שהנצחון של טראמפ היה ראוי והוגן, כאילו שיש בכך באמת צורך או תועלת. ובזה באה לידי ביטוי אותה התנהגות אופיינית של הימין, הנבדלת מזו של השמאל – כאשר הימין מנצח, הוא תמיד מרגיש צורך להתנצל ולהצטדק, כאילו הוא מקבל את הנראטיב של השמאל לפיו מה שהיה כאן אינו דמוקרטי, או אם לצטט את החוליגנים שמפגינים עכשיו בחוץ – “לא הנשיא שלי!”. וזה מבטא שוב שהימין הממסדי, על פי רוב, מקבל עליו את חוקי המשחק הדמוקרטי בעוד השמאל הממסדי לא. כשהשמאל מנצח – מבחינתו הדמוקרטיה ניצחה. כשהימין ניצח – יש תחושה שהיתה כאן תאונה, מחטף, מרד, אסון.
  נראה לי שהגיע הזמן לדבר על הפיל בחדר – השמאל הממסדי הוא אנטי דמוקרטי. שום כמות ושום סוג של נסיונות שכנוע לא יעבדו. אנחנו חייבים לחנך את הדור הבא ולהסביר להם שבלי קשר לעמדתם, ימין או שמאל, חוקי המשחק הדמוקרטי חלים על כולם (אם אנחנו באמת מעוניינים לחיות במדינה נאורה, כמו היום, ולא באנרכיה מהסוג שאנחנו רואים סביבנו).

 3. שלום
  למעשה היא הובילה בהצבעה הפופלארית בהפרש שליותר מליון קולות 60,961,185 לנשיא הנבחר טראמפ לעומת 61,963,264 למועמדת המפסידה קלינטון אולם מה שלומדים מכך היא שקואלצית הבוחרים של אובמה קרסה לעומת שמירת הכוח של קואלצית הבוחרים הרפובלקנים
  כמו כן היה ירידה בשיעור ההצבעה ב 1.3 ל 53.6 אחוז
  מקור
  https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_presidential_election,_2016