אמנסטי אינטרנשיונל מציג: הגנה עצמית היא “פשע מלחמה”

דמוקרטיות שמנסות להגן על אזרחיהן מואשמות ב”עינויים” ו”פשעי מלחמה”, אבל פעילי אסלאם רדיקלי זוכים להגנה והתעלמות. הדו”חות המגמתיים של אמנסטי מבטאים בלבול מוסרי והטיה אנטי־מערבית גרוטסקית

הכי קל לתקוף את המערב; אמנסטי אינטרנשיונל. צילום: Sam Van maris cc by 2.0 via flickr

ארגון ‘אמנסטי אינטרנשיונל’ טוען כי מרכזי השהייה של מהגרים באיטליה, הידועים בשם “נקודות חמות”, הם כמו מחנות ריכוז. זה מה שאפשר ללמוד מהדו”ח החדש שלו, שמאשים את איטליה ב”עינוי” מהגרים, לא פחות. הדו”ח מציג שורה של עדויות לא מוכחות, המתארות שיטות המתאימות לחונטה צבאית דרום־אמריקנית.

הדו”ח הזה מאשש את האשמותיו של הסופר המפורסם סלמן רושדי נגד אמנסטי אינטרנשיונל: “פשיטת רגל מוסרית“. ה’וול סטריט ג’ורנל’ הוסיף שתי האשמות נוספות נגד הארגון הלא־ממשלתי המערבי המפורסם: “קנאות אנטי־אמריקנית ובלבול אינטלקטואלי”.

בדו”ח אמנסטי החדש אפשר למצוא ‘עד ראיה’ המזוהה רק בשמו הפרטי, “אדם”, שטוען כי קיימים “סוג של מלחציים עם שלוש קצוות” שהשוטרים האיטלקים השתמשו בהם כדי לאחוז באזור חלציו, לכאורה. הוכחות? דו”חות רפואיים המעידים על האלימות הזו? גרסת המשטרה האיטלקית? לא בעולם המופלא של ‘אמנסטי אינטרנשיונל’, שבו ניתן להאשים דמוקרטיות מערביות ב”עינויים” באמצעות הרמה הנמוכה ביותר של “עדויות” חלשות ובלתי ניתנות לאימות – עדויות שמשמשות את הארגון גם בהאשמות המזויפות שלו נגד ישראל. המשטרה האיטלקית ומשרד הפנים דחו את כל ההאשמות הללו וכינו אותן “מגוחכות”.

כבר בפברואר 2016 אמר אנטוניו מרצ’סי, נשיא הסניף האיטלקי של אמנסטי, כי “איטלקים שביצעו מעשי עינויים יכולים לישון בשקט”. לפני כחודש פרסם אמנסטי דו”ח דומה על מרכזי המהגרים באוסטרליה, דמוקרטיה נוספת שהואשמה ב’עינויים’ על ידי הארגון הלא־ממשלתי בעל המעמד המעורער, שזכה בפרס נובל לשלום – כיום בעל מעמד מעורער אף הוא – בשנת 1977.

השוואה נואלת

העולם חב ל’אמנסטי’ הכרת טובה על מלחמתו הקשה למען שחרור אסירים פוליטיים שהוחזקו על ידי המשטר הקומוניסטי במהלך המלחמה הקרה, ולמען האסירים שהוחזקו על ידי משטר האפרטהייד הדרום־אפריקני. אבל הימים הללו חלפו. עכשיו ‘אמנסטי’ בוגד בסמל שלו: האור של הנר הקטן, הלכוד בתוך גדר תיל.

בשנת 2005, אירין חאן, המזכירה הכללית של אמנסטי, תיארה את מחנה המעצר האמריקני במפרץ גואנטנמו כ”גולאג של זמננו”. היא השוותה בין מחנות הכפייה הסובייטיים, שבהם שלושה מיליון בני אדם מתו ברעב, בקור ובהוצאות להורג, לבסיס צבאי אמריקני שבו אף אסיר לא נהרג, ושמנע מאינספור אזרחים תמימים למות בפיגועי תופת.

נראה ש’אמנסטי אינטרנשיונל’ נטש את המאבק למען זכויות אדם לטובת הטיה אנטי־מערבית גרוטסקית. המפנה הזה הוא הסיבה לכך שה’אקונומיסט’ הבריטי האשים את אמנסטי אינטרנשיונל בכך שהוא “מקדיש יותר עמודים להפרת זכויות אדם בבריטניה ובארה”ב מאשר בבלרוס ובסעודיה”. זהו אותו בלבול מוסרי שהוביל כנראה את ‘אמנסטי אינטרנשיונל’ להשתמש באותה שפה עבור ה”נקודות החמות” באיטליה ועבור כלא סינדיאנה בסוריה, שמנוהל על ידי משטרו של בשאר אל־אסד.

ואם גואנטנמו הוא הגולאג החדש, מדוע לא לעצור את המפקד העליון שלו? זה בדיוק מה ש’אמנסטי’ עשו לפני כשנתיים, כאשר דרשו מקנדה לעצור את ג’ורג’ וו’ בוש. “קנדה מחויבת לעצור ולהעמיד לדין את בוש עבור אחריותו לפשעים נגד החוק הבינלאומי, כולל עינויים”, אמרה סוזן לי, מנהלת בסניף האמריקני של אמנסטי אינטרנשיונל. אמנסטי האשים גם את אובמה ב”פשעי מלחמה”. מלחמתו של המערב בטרור? על פי אמנסטי זהו “כלי לזריעת פחד“. התקפות המל”טים? “פשעי מלחמה“.

כאמור, הארגון הלא־ממשלתי האשים גם את ישראל ב”פשעי מלחמה”. פרופ’ אלן דרשוביץ סיכם יפה את ההגדרה של אמנסטי לאותם “פשעי מלחמה” ישראליים: “כל מה שישראל עושה כדי להגן על אזרחיה”. בדו”ח של ארגון ‘NGO מוניטור’ ניתן למצוא פירוט של “דוגמאות חוזרות ונשנות ל’לוחמה המשפטית’ של אמנסטי; פגמים שיטתיים בדיווח על הפרת זכויות אדם; הבנה מוגבלת של אופיו של סכסוך מזוין, המובילה לטענות שגויות וניתוח שגוי; והפרת האוניברסליות של זכויות האדם, הכוללת הטיה מוסדית עקבית נגד ישראל באמצעות סטנדרטים כפולים”. ישנם אפילו פקידים של אמנסטי שכינו את מדינת היהודים “מדינה מטונפת”.

חוסר בקיאות בחומר; הפצצה ברפיח, עזה. צילום: עבד רחים חטיב, פלאש90

אנטישמיות בחסות “זכויות האדם”

בשם ה”הגנה על זכויות אדם”, אמנסטי אינטרנשיונל מצדיק אפילו את האסלאם הקיצוני. המזכיר הכללי של אמנסטי, קלאודיו קורדון, אמר ש”ג’יהאד הגנתי” איננו “מנוגד מבחינה אתית” למאבק למען זכויות אדם. הוא אמר את הדברים בתגובה לעצומה נגד שיתוף הפעולה של ארגונו עם ארגון CAGE (לשעבר CagePrisoners), שנוסד על ידי האסלאמיסט הקיצוני מועזם בג ומנהל קמפיינים למען שחרורם של ג’יהאדיסטים שהורשעו בבית המשפט.

מנהיגה בולטת נוספת באמנסטי, קארימה בנון, מחברת הספר “לפתווה שלך אין השפעה כאן”, כתבה:

במהלך שנותיי באמנסטי פרסמתי את החששות שלי לגבי עינויים באלג’יריה, אבל לא הצלחתי להבין את התגובה העלובה של הארגון לאלימות מצד הקבוצות הפונדמנטליסטיות.

בנון איננה החברה הראשונה באמנסטי שהטיחה ביקורת בארגון שלה עצמה. אמנסטי השעה את אחת מבכירותיו, גיטה שהגל, כיוון שהביעה כמה חששות. “להופיע על אותה במה עם אחד מתומכי הטליבאן המפורסמים ביותר בבריטניה ולהתייחס אליו כמגן זכויות אדם – זו טעות גסה בשיקול הדעת”, כתבה.

היו זמנים שבהם אמנסטי אינטרנשיונל הגן על קורבנות הדיכוי האידאולוגי, כמו למשל רעייתו של הסופר הסובייטי בוריס פסטרנק, אולגה איווינסקאיה, שסבלה שנים במעצר ורדיפה בשל סירובו של בעלה להשתחוות בפני הקרמלין. בימים אלה, ה’טיימס אוף לונדון’ מתעד קשרים בין אמנסטי אינטרנשיונל לרשת של אסלאמיסטים.

כיום אמנסטי אינטרנשיונל רואה בחופש הביטוי עניין שקשור ל”אחריות“, כפי שטען בזמן סערת הקריקטורות של מוחמד. חשבתם שחופש הדיבור הוא הזכות לומר מה שאתה רוצה, על איזה נושא שאתה רוצה, היכן מתי שאתה רוצה? לא לפי אמנסטי אינטרנשיונל, כלב השמירה שהיום היה מטיף כנראה למתנגדי המשטר הסובייטים לכתוב ב”אחריות”.

אמנסטי אינטרנשיונל העניק חסות לעצרת בבריסל, שבה דוברים אסלאמיים חגגו את התקפות ה־11 בספטמבר, הכחישו את קיומה של השואה וערכו דמוניזציה להומוסקסואלים וליהודים. לפני כן סירב אמנסטי להעניש את כריסטיאן בנדיקט, מנהל קמפיין אמנסטי בבריטניה, שצייץ: “התגובה [החולנית] של המשטר הישראלי לדו”ח עזה שלנו: אמנסטי הוא ‘כלי תעמולה עבור חמאס וקבוצות טרור אחרות’ (#JSIL?)”. התגית #JSIL משמשת בטוויטר להשוואה בין ישראל ל’מדינה האסלאמית’, באמצעות החלפת ה-I של ISIL ב-J שמסמל Jewish, יהודי. אמנסטי העניקה חסות גם לסבב ההרצאות של באסם תמימי, מיליטנט פלסטיני שמקדם תיאוריות קונספירציה אנטישמיות.

בהתחשב בעבר המביך של אמנסטי, אפשר לכל הפחות להטיל ספק בכך שמשטרת איטליה והרשויות במדינה “מענות” מהגרים, שאותם הם מצילים ברוב נדיבותם כבר למעלה משנתיים מטביעה בים.

חלק מהגורמים ב”ממסד זכויות האדם” המערבי חצו את הקו האדום שמבדיל בין הגנה על זכויות אדם, אפילו של טרוריסטים, ושותפות לדבר עברה עם רעיונות טוטליטריים דכאניים.

_______________

ג’וליו מיאוטי הוא עורך תרבות בעיתון Il Foglio, עיתונאי וסופר איטלקי. המאמר פורסם באתר מכון ‘גייטסטון’. מאנגלית: אריק גרינשטיין

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

3 תגובות למאמר

  1. אמנסטי דוחק את רגליו שלו עצמו מהקונצנזוס המתייחס לקבוצות רדיקליות איסלמיות כגורם מתסיס ואלים הפוגע לא רק במערב אלא באנשיו שלו. והפך להיות הזוי וסהרורי . מכאן ואילך יש להדיר אותו ולהתייחס אליו כאל מוקצה.

  2. על מנת לחסל את כל צבא הרמאים בתשלום האלה חובה על ישראל להוביל מהלך בינלאומי של ביטול כל האמנות הבינלאומיות שנחתמו אחרי מלחמת העולם השניה לפני שבעים שנה ויותר. כל האמנות האלה הן לא רלוונטיות כלל לימינו ואלה הן האמנות שמייצרות את ההסתננות ואת הפלישה הנוראית של כל מי שבא לו לפלוש נגד החוק והסדר לארצות המערב. אמנות אידיוטיות של זכויות אדם שנכתבו על ידי מי שניצל מאושוויץ אינן תקפות עוד. המערב וישראל מתנדבים מרצון להתאבדולעבור לידי השליטה המוסלמית החצופה והאלימה. לבטל הכל מכל כל ולשלוח את כל אירגוני הזכויות הרמאים האלה לכל הרוחות.

  3. זה מה שקורה לאנשים שהיו פעם טובים, כשהם מוכרים את נשמתם לאסלם.