בגידת חד"ש: "ניצחון אסד – שלב בדרך לקריסת הציונות"

הנשיא הסורי טובח זה שבועות בבני עמו, אך בדף הפייסבוק של חד"ש בערבית ממשיכים להלל את המשטר הרצחני בדמשק: "אסד מטהר את האזור מהזוהמה של הטרוריסטים. זו בשורה לעם הפלסטיני"

"עולם חד"ש" בשיתוף משטר אסד; ח"כ דב חנין ופעילי חד"ש בהפגנה. צילום: מתוך פליקר, dovblog (CC BY-SA 2.0)

(עדכון אחרון: 17.12)

התבטאויות התמיכה באסד מצד מפלגת חד"ש מעוררות סערה רבה בשעות האחרונות. אפילו ח"כ זהבה גלאון כתבה בחשבון הטוויטר שלה כי "התמיכה העקבית של בכירים במק"י [המהווה חלק משמעותי מחד"ש, ג"צ] באסד ובפוטין היא כתם על המפלגה הזו". אך בזמן שכולם עוסקים בשאלה האם חד"ש תומכת ברודנים ובפשעי מלחמה, צריך להזכיר את התבטאויות המפלגה בערבית, בהן נחשף חזון רחב הרבה יותר, הכולל גם את ישראל.

"מחלב לירושלים", זוהי כותרת פוסט שפורסם ב־2 בדצמבר בדף הפייסבוק הרשמי של חד"ש בערבית. לנוכח הטבח שמבצע אסד בחלב, ניתן לתהות האם מפעילי דף הפייסבוק בערבית של חד"ש מייחלים למעשה להישנותם של מראות ההרס והחורבן  גם ברחובות בירת ישראל.

לצד תמונה של לוחמי צבא אסד מניפים את דגל המשטר הסורי ומסמנים באצבעותיהם תנועת ניצחון, נפתח הפוסט במשפטים הבאים:

בימים האחרונים מגיעות אלינו בשורות טובות בשרשרת מסוריה, ובפרט מהעיר חלב, שבה הצבא הערבי הסורי מתקדם בתוך השכונות המזרחיות של העיר ומטהר אותן מהזוהמה של הטרוריסטים הקיצוניים, ומהזוהמה של ארגונים שהודיעו רשמית על חבירתם לאותם טרוריסטים.

"מחלבּ לירושלים". הפוסט בשבחו של אסד בדף הפייסבוק של חד"ש בערבית. צילום מסך

פעילי חד"ש אינם יכולים לטעון להגנתם כי דברי ההלל והשבח שחלקו לנשיא הסורי קדמו לטבח של אסד בבני עמו. ימים ספורים לפני פרסום הפוסט הופצו דיווחים בתקשורת העולמית על רצח עשרות מתושבי חלב שניסו להימלט מהעיר בידי צבא אסד, ועל כך שרבים מהתושבים מתעדים עצמם תחת אש, חלקם ברגעיהם האחרונים.

בחד"ש לא הסתפקו בחלוקת תשבחות לאסד על ביצועיו הצבאיים, אלא גם תקפו בחריפות את הניסיון להפקיע מידיו את השלטון בדמשק, בטענה כי מדובר ב"מגמה קולוניאליסטית אירופית", החותרת לחלק את סוריה.

החלק האחרון בפוסט, שנכתב כזכור בעמוד פייסבוק רשמי של סיעה המיוצגת בפרלמנט הישראלי על ידי ארבעה חברי כנסת, בהם יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, הוקדש לתיאור דמותו של אסד כשמש האומה הערבית בחתירתה לחיסול מדינת ישראל:

חלב היא אבן בוחן קריטי וחשוב. כישלון האימפריאליסטים והריאקציונרים מבשר על בואו של שלב חדש: הקריסה ההדרגתית של הסדר העולמי הישן, החד־קוטבי, סדר התוקפנות, השחצנות ועזות המצח הקולוניאליסטית, שמלווה בהתפשטות ציונית ובתוקפנות ריאקציונרית.

זוהי בשורה לעמי האזור באופן כללי ולעמנו הפלסטיני בפרט, עם שאויביו מבקשים, על ידי הצפת המזרח התיכון במזימות וחרחור מלחמות אחים, פירוד וחלוקה, לחסל את עניינו הצודק ואת זכותו להגדרה עצמית הכוללת הקמת מדינה עצמאית שבירתה ירושלים (לא מזרח ירושלים, ג"צ) ופתרון צודק לסוגיית הפליטים.

השלב הזה, למרות הסכנות הטמונות בו, נושא עמו הזדמנויות פז לעמי העולם ולעמנו הפלסטיני, משום שיש בו לסכל ולהכשיל את התכניות של השילוש 'האימפריאליזם, הציונות והמשטרים הריאקציונרים הערבים'. זהו ניצחון של זכויות העמים והאינטרסים הלאומיים שלהם, על אפם וחמתם של העושקים.

ה"פלורליזם" של דב חנין

המתקפה הנפשעת של הצבא הסורי בחלב איננה מהווה תקדים בכל הנוגע למסעי הרצח של הנשיא אסד נגד בני עמו. בספטמבר 2013, לדוגמה, הציגה צרפת ראיות מוצקות כי אסד השתמש בנשק כימי נגד אזרחיו. בפברואר האחרון דווח כי צבא אסד, בגיבוי בעלות בריתו חיזבאללה, איראן ורוסיה, ביצעו טבח ביותר מ־500 מתושבי חלב.

במקביל, גם הרומן בין חלק מפעילי חד"ש ובין משטר אסד לא החל מהיום. מזכיר מחוז חיפה של מק"י וחבר הוועד המרכזי של חד"ש, רג'א זעתרה, הבהיר בעבר כי "מי שרוצה בטובתו של העם הסורי" צריך לתמוך "בהנהגה הסורית ובראשה הנשיא בשאר אל־אסד". זעתרה, ששימש דובר הרשימה המשותפת בבחירות האחרונות, טען גם בפאנל באוניברסיטת בר אילן כי חמאס אינו ארגון טרור וכי האכזריות של דאעש שואבת השראה מהתנועה הציונית. ב-2012 נערך בחיפה כנס תמיכה במשטר אסד, בהשתתפות הח"כ לשעבר של חד"ש, עיסאם מח'ול. בכנס טענו מח'ול וחבריו כי הלחימה בסוריה היא פרי "קונספירציה של ארצות הברית וישראל" וקראו לצבא אסד "להחזיק מעמד".

בדומה לפוסט התמיכה האחרון בנשיא הסורי, עיקר דברי ההלל והשבח לאסד מצד גורמים בחד"ש מפורסמים בפלטפורמות של התנועה בשפה הערבית. אגב, לאחרונה גם גינתה חד"ש את החלטת הליגה הערבית להכריז על חיזבאללה כארגון טרור, גינוי שספג ביקורת אפילו באתר השמאל הרדיקלי 'שיחה מקומית' ("חד"ש ואסד: אולי די?").

חד"ש אמנם שחררה בעבר הודעות גינוי לנעשה בסוריה, אך לא הזכירה במפורש את שמו של הנשיא הסורי. "חד״ש ומק״י מוקיעות את מרחץ הדמים בסוריה, תומכות במאבק לדמוקרטיה ומתנגדות להתערבות זרה", נכתב באתר הרשמי של התנועה לפני יותר מחמש שנים, בימיה הראשונים של הלחימה. בהודעה גם נכתב כי "משטר שהורג בבני עמו הנאבקים בדרכי שלום, אינו יכול להיות מתקדם ואינו יכול לטעון לשום לגיטימיות", אך מנגד הובעה התנגדות ליוזמת האופוזיציה הסורית לקדם מתקפה חיצונית בטענה כי מדובר ב"התערבות זרה".

https://www.youtube.com/watch?v=u166kQmdV0s

כמה חודשים מאוחר יותר פרסם ח"כ דב חנין מחד"ש הודעת גינוי משלו ל"מסע הדיכוי הרצחני שמשטר אסד הוביל", אך הודה כי "בנושא סוריה בהחלט ישנם הבדלים" בין פעילי חד"ש השונים. לדברי חנין, בסוגיה הסורית יש בחד"ש "מי ששם דגש על סכנותיה של המעורבות הצבאית הזרה ויש מי שמדגיש את הוקעת הדיכוי הפנימי".

חנין התגאה בעובדה כי "חד"ש היא תנועה פלורליסטית ולפעיליה עמדות שונות בנושאים שונים", והוסיף כי "לשמחתי, התנתקנו לחלוטין מהתקופה הסטליניסטית שבה 'טיהרו' את מי שחשב אחרת". במילים אחרות, חנין רואה בכך שבמפלגתו יש מי שאינם מגנים בשאט נפש את הטבח של נשיא סוריה בבני עמו, מקור לגאווה והוכחה ל"פלורליזם" הקיים במפלגה.

מענין אם דעה דומה, המעלה על נס את ערך הפלורליזם, היתה נשמעת מכיוונם של חנין ויתר הפעילים היהודים של חד"ש אם בדף הפייסבוק של התנועה היה מופיע פוסט המצדד בלוחמי צה"ל, במקום באלו של הנשיא הסורי. חנין אולי מתנגד למשטר אסד, אך העובדה כי בחד"ש מכילים קולות המביעים תמיכה נלהבת במי שמכונה "הקצב מדמשק" מעידה על סולם הערכים הבעייתי של התנועה המגדירה עצמה כ"עקבית ביותר בהגנה על עקרונות השלום הצודק".

בקשת תגובה נשלחה לתנועת חד"ש ותפורסם לכשתתקבל.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

11 תגובות למאמר

 1. כיאה לקומוניסטים שונאי אדם בכלל ויהודים בפרט, רק במדינה מטורפת אויבים נמצאים בבית המחוקקים.

 2. אם תמיכה בג'נוסייד שמבצע אסד נחשבת לפרוגרסיבית, אני גאה ושמח להיות ראקציונר.

 3. בעיקרון חד"ש היא מפלגה ערבית ונית (מלבד יוצאים מהכלל כגון חנין היהודי). אסד הוא עלאווי המקורב לשיעה. הוא נעזר בשיעים לחסל את הסונים שהם הרוב בסוריה. האיראנים שואפים להגמוניה בעולם הסוני. וכחלק מהתפשטותם הגאורפי. הם גם משמידים את הסונים. לכן מוזר שהסונים בחד"ש תומכים בו. השיעים של אסד לא ירחמו עליהם…..

 4. ואח"כ יכתבו בעיתונות העולמית שחברי פרלמנט ישראלים צהלו למראה הטבח בחלב ועודדו את אסד להמשיך… האנטישמים עוד יחגגו על זה…

  ולא זה לא יעזור שחנין הוא הח"כ היחידי מחד"ש שמתנגד לטבח. מעניין למה דווקא הוא. במה הוא שונה משאר חברי חד"ש שהוא מוצא לנכון לפחות לשלם מס שפתיים לזכויות אדם והם לא.

  אגב מעניין מה שאר החברים ברשימה הערבית המשותפת אומרים על זה.
  למשל הרשימה הערבית המאוחדת היא מפלגה איסלמית. אני מהמר שהם תומכים בחמ"ס ובאופוזיציה הסורית. מזל שהציונים שומרים עליהם מחמתו של אסד.

  והכי חשוב לזכור: בעבר הפלסטינים טענו שהם חלק מסוריה. לפני עידן ערפת והתנועה הלאומית הפלסטינית, שבקרוב תוחלף על ידי החמ"ס ורצון במדינה איסלמית אחת בכל המזרח התיכון, הפלסטינים רצו להיות חלק מסוריה. והם היו חלק ממנה תחת השלטון העותומני וכנראה היו נשארים חלק ממנה לולא המשטר הציוני. מפחיד לחשוב מה היה קורה להם אילולי הציונים היו משתלטים על הארץ.

  ייתכן כמובן שלולא הציונות והאימפריאליזם המערבי הם כולם היו חיים תחת האימפריה העותומנית. אבל גם ההיסטוריה הערבית והמוסלמית ידעה מלחמות אזרחים לא פחות קשות. על רקע לאומי דתי או סתם תאוות שלטון. הפלסטינים חווים תחת שלטון ישראל את אחת התקופות השלוות ביותר בהיסטוריה שלהם.

 5. הנאצים לא מתו הם חיים במפלגת חדש. ודב חנין קרוב לודאי היהודי הכי טיפש עלי אדמות להשמדת עם הוא קורא פלוראליזם טיפש עם רשיון.

 6. החברה הפלסטינים-חברי הכנסת שלנו תמיד ידעו במי לתמוך. ותמיד זה יהיה הצד הרשעי.
  זו הרשעות הפלסטינית. לא לחינם שנאו אותם במדינות המפרץ כשבאו לשם לעבוד. הם תמכו בסדאם. עזמי בשארה סייע לחיזבאללה ונמלט בעור שיניו. הם יכלו לחיות אתנו בהרמוניה אך בוחרים לתמוך בכל אויבינו. זוכרים את השיר הנחמד ששרו על הגגות: יא סדאם יא חביב-אודרוב אודרוב תל אביב.

 7. אור, האם האידיליה שאתה מתאר מבחינת הפלסטינים כוללת את 48'?

  לגבי חדש ואסד- איני מבין אפילו את הבסיס לתמיכה הזו. אסד רדיקלי אנטי-אימפריאליסטי?! הוא ירש שלטון מאביו ונתמך בידי האימפריות הרוסית והאירנית.. אפילו מבחינת ישראל אסד הוא נוח יחסית.
  כניראה שהשינאה לארה"ב מעוורת.

 8. מנהיגי הציבור הערבי.והתבטאויות מנהיגיו. על הטבח בסוריה.מציבים את מנהיגיו באור הנכון. צביעות מוסרית ממדרגה ראשונה. עיוורון פוליטי. והמשך הקו של מדיניות בת היענה תוך זריית חול בעיניים ומדיניות של בת יענה. תוך עיוורון פוליטי מוחלט הנובע מצביעות מוסרית מוחלטת ופשיטת רגל מוסרית מוחלטת.התנהלותם בעת הטבח בסוריה לא תישכח לעוחם

 9. חד"ש זה קומץ של אנשים ישנים ומסרבים להתחדש קומץ מאוד חשוך ומלא בתחלואות עד כדי שהם שמחים על הרג אזרחים חפים מפשע. החברה הערבית חייבת להתנער ממפלגה זו. סוף המפלגה המשותפת מעולם לא נראה כל כך קרוב.

 10. יש לנו פה יציר כלאיים מוזר, המשלב בתוכו תאוות דם קומוניסטית אופיינית, דמיון ערבי-לבנטיני מפותח ועקרון הת'קייה האיסלמי. בתור תיבול, יש לנו אפילו קצת אוטו-אנטישמיות קלאסית של תולעת אחת ממושקפת. מעורר חלחלה, אבל לא חדש (No pun intended).
  המזל הוא, שלאורך זמן ערבים לא מסוגלים להמשיך לשתף פעולה, או לשמר אפילו מראית עין של עקביות, בדיוק משום ההתנגשות בין העקרונות שציינתי מעלה (שאפילו אחד מהם יספיק כדי לנפץ את הבועה, אדרבא ואדרבא שילוב שלהם). התרבות שלהם מבוססת על קונפליקט ולא על שיתוף פעולה, ואין להם מושג מהי חברה אזרחית מתפקדת. על כן, זה רק עניין של זמן עד שיתחילו לשחוט אחד את השני שוב, מילולית (כמו שקורה עכשיו בכל רחבי המזרח התיכון) או רק רעיונית (התפרקות אותה "רשימה משותפת" קיקיונית).
  אל דאגה, הם בדרך למטה. תפקידנו רק להמשיך ולחזק את קיר הברזל ולא להפוך לשאננים.