אשמת אובמה, הבושה לשמאל

אובמה היה יכול למנוע את זוועת חאלב במאמץ מזערי, אך בחר לעמוד מנגד כדי לרצות את האייתוללות בטהרן. סנגוריו בשמאל ממשיכים לחפות על המחדל, ומצליחים גם הפעם להאשים דווקא את ישראל

מיד אחרי הפצצות אוויריות של צבא אסד בחלב, 2014. צילום: Freedom House CC BY 2.0

בזמן שגדעון לוי מציע לציבור הישראלי מעל דפי עיתונו לעצום עינינו לנוכח הזוועה של חאלב, אפשר לשאול אותו כמו סמנתה פאואר ושאלת הסתם שלה באו”ם: “אין כבר שום דבר שיכול לגרום לכם לבושה?” השאלה הופנתה כלפי השגריר הרוסי צ’ורקין, שתירץ בדרך סובייטית אופיינית את שותפותה של רוסיה בג’נוסייד המשודר בטלוויזיה ומועבר ישירות במדיה החברתית.

אכן, אין שום בושה. כי בזמן שכל זה קורה, מיהו האיש שהוכרז שוב מעל דפי עיתונו של גדעון לוי, לפני ימים אחדים, כמסוכן ביותר בעולם? זהו בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל. “השקר האיראני הופך את נתניהו לאיש המסוכן ביותר לביטחון המדינה, אבל כראוי למנהיג דגול, אם יצליח לגרום לביטולו של הסכם הגרעין, הוא יהפוך לאיש המסוכן בעולם”, כתב צבי בראל. כל זה כאשר לוחמים איראנים אוספים אזרחים סורים, נשים וילדים, לוכדים אותם במחסומים בעיר חאלב ורוצחים מאות מהם.

עד היום, מול כל המתחולל בסוריה ומגיע עכשיו לשיאו בחאלב, מה שיש ל’הארץ’ להציע זה דם ערבי זול, שיש לו ערך רק במידה שניתן להפוך אותו לגיליון אישום נגד ישראל. “כואב להם כל כך – שנתם נודדת בלילות למראה הילדים ההרוגים, הם חושבים על סבתותיהם וסביהם בשואה… לעולם לא. אבל לא הם ומדינתם. מישהו אחר. ישראל הרי לא יכולה… והיא מקרה מיוחד ולכן אינה מסוגלת לקלוט פליטים, כמו שוודיה למשל… אין לנו שום קשר למדינת מוסר”. עד כאן דבר מאמרו הציני של גדעון לוי. תרומת חבריו על רקע חאלב היא התנפלות יום־יומית על טראמפ וכמובן על נתניהו. פעמיים, שלוש, ארבע פעמים ביום.

כל זה במידה רבה כדי לעשות הפוך מוולדימיר פוטין. פוטין ניסה, לפי הדיווחים, לערער את דעת הקהל האמריקנית באמצעות לוחמת סייבר; ‘הארץ’ מגויס להגנת הנשיא ברק אובמה ולטשטוש יחסו האמתי לישראל כמו הסתרת מדיניותו הפרו־איראנית מאז שנבחר וביתר שאת בחמש השנים האחרונות, כאשר נושא הטיפול בגרעין האיראני, הסנקציות והאופציה הצבאית עמדו על הפרק.

מי שבלט, לאו דווקא בניתוחיו ובנימוקיו, אלא בעצם התייחסותו והתגייסותו למשימה הוא רביב דרוקר: כשמייקל אורן פרסם את ספרו התוקף את הנשיא אובמה, התנדב דרוקר כמו כל הכתבים והמלגאים הפרו־אמריקנים להגן על “הנשיא היהודי”, הנשיא הפרו־ישראלי, הנשיא שהקרע בינו ובין ממשלת ישראל היה כולו באשמת ראש הממשלה נתניהו. כי מי “הציל את הדיפלומטים הישראלים הנצורים בשגרירות בקהיר, מימן מערכת כיפת ברזל, עצר את הניסיון הפלסטיני לזכות בהכרה במועצת הביטחון וסיפק תחמושת לישראל בצוק איתן”? מי? ידיד ישראל אובמה.

נתניהו אאוט, פוטין ואסד אין

אלא שאובמה הוא האשם ההיסטורי בטרגדיה הסורית. הוא הצ’מברליין שמדיניותו הפייסנית בנוסח העשור השני של המאה ה־21 הובילה ואפשרה את הטבח המתמשך בסוריה. שר הביטחון ליברמן השווה בראשית דרכו בתפקיד את הסכם הגרעין מבית מדרשם של אובמה וג’ון קרי להסכם מינכן. שרים בתחילת דרכם הם עדיין מחוספסים ונוטים להגיד את האמת בלי איפור. אבל אם חאלב היא שואה קטנה, אם היא סטלינגרד ואם היא גטו ורשה, ואלו הגזמות ועיוותים – אז כן. ההסכם שנחתם בלוזאן, תוך התעלמות הנשיא אובמה מהרוב בסנאט ובקונגרס שהתנגד לו, הוא הסכם מינכן.

מהרגע שהדמוקרטים הפסידו בבחירות ובלב וושינגטון נחת מטאור שיצר בור תודעתי ענק, סומן פוטין כאיש הרע. הוא זה שהכריע את הבחירות. הוא זה שמשתולל בחאלב. הוא זה המאיים על חגורת מדינות במזרח אירופה מלטביה ועד פולין, בלי להזכיר את אוקראינה.

אז בואו נזכיר למנהלי “מלחמת האינפורמציה” בארץ ובארצות הברית מי החליט ב־2010 ללחוץ על כפתור האתחול מחדש ביחסי רוסיה־ארצות הברית. אובמה והילרי קלינטון הם שהחליטו, מתוך התחשבות בידידות החדשה עם רוסיה, שלא להציב טילים בצ’כוסלובקיה ובפולין. אובמה כסנטור תמך בפירוק החימוש של אוקראינה. כשפוטין כבש בהליכה את חצי האי קרים, הוא המהם משהו לא ברור ואותת לפוטין שאין לו ממה לחשוש. עוד לפני כן, בעימות הנשיאותי עם מיט רומני כחודש לפני הבחירות ב־2012, הוא ביטל בזלזול את קביעתו של רומני שרוסיה היא היריבה העיקרית של ארצות הברית.

בשלב מסוים, אחרי התרגיל האוקראיני, אפילו מזכירת המדינה לשעבר קלינטון אמרה שפוטין נוקט בשיטות היטלר במדיניות החוץ שלו. האמירות האלה לא חזרו, משום שאובמה התנגד לתפיסה שגרסה כי המלחמה הקרה חוזרת. כל מעשיו, כפי שהוכיח מייקל דוראן, מאז 2008 ועד חתימת הסכם הגרעין לפני שנה וחצי, היו משועבדים לתפיסת ההתקרבות לאיראן ומנגד לתפיסת ההתרחקות מישראל. אובמה הונה את ישראל לאורך הדרך לגבי מחויבותו לפעול צבאית במידת הצורך. ומי שסייע לו במסך עשן מילולי תעמולתי היו קברניטי “מלחמת האינפורמציה” מרחוב שוקן.

לאחר שנחתם ההסכם נפרצה הדרך, ואיראן עם משמרות המהפכה שלה ותגבור הכוחות של חיזבאללה בסוריה יצרה רצף טריטוריאלי, שהוא הוא למעשה הקשת השיעית מטהרן דרך עיראק, סוריה ועד חופי הים התיכון. משטר הסנקציות התפורר במהירות, ובניגוד לתעמולה של בן רודס הוכח ש”המתונים” נדחקו לשולי הקשת השיעית ואילו הרדיקלים, הקיצונים, בהובלת חמינאי וקאסם סולימאני, עושים ככל העולה על רוחם. מתימן ועד מרכזי האוכלוסייה של עיראק, דרך דמשק, חאלב, חומס וכמובן לבנון – האיראנים מחדירים כוחות.

לפני שנה ושלושה חודשים נפל הפור. פוטין השתלט על בסיסים בסוריה, הכניס טייסות והשתלט על הבסיסים הימיים בטרטוס ובלטקיה. השנה הוא עלה מדרגה עם הצבת טילי נ”מ 400-S. הוא הכין את הקרקע לשליטה אווירית כדי להכריע את המלחמה יחד עם האיראנים לטובת משטר אסד. כל ההשתלטות האיראנית־רוסית הזאת, הגובלת בחזית הצפון של ישראל, היא תולדה ישירה של הסכם הפייסנות עם איראן. אסד ובעלות בריתו קיבלו יד חופשית.

בעוד הטבח הבלתי־פוסק מתנהל בסוריה, ליהג אובמה בראיונות אורך ועומק עם העיתונאים החביבים עליו. ג’פרי גודלדברג דיבר על “דוקטרינת אובמה”. אובמה הרחיב את הדיבור על העוול ההיסטורי שנגרם לאיראן בגלל ההפיכה נגד מוצאדק ב־1953 שה־MI6 וה־CAI היו שותפים בה. זה למעשה היה הנימוק לכך שאין להעלות על הדעת פעולה צבאית נגד הגרעין האיראני. וישראל מבחינתו של אובמה היא שריד מצער של העידן הקולוניאליסטי. הוא חזר והזכיר את תפיסתו לגבי ישראל בהספד על קברו הפתוח של שמעון פרס, כשדיבר על כך שהציונות אינה הולכת יד ביד עם משטר של אדונים ועבדים. באותם ראיונות ארוכים עם גולדברג, רמניק, פרידמן וכל שאר החברים של סטיבן באנון, הוא הקדיש פסקאות ארוכות לדיון באישיותו של בנימין נתניהו. הרבה יותר מאשר לסוריה. למעשה, גולדברג ציין שהמנהיג הנתעב ביותר במזרח התיכון בעיני אובמה הוא ראש הממשלה נתניהו.

מחיר הרפיסות. אובמה ופוטין. צילום: www.kremlin.ru CC BY SA 4.0

כניעה מבישה

לקראת סוף אוגוסט השנה חשף כתב ה’וול סטריט ג’ורנל’, ג’יי סלומון, את נקודת השפל של אובמה ביחס לאיראן וכיצד כל זה השפיע על מלחמת סוריה. ספרו של סלומון, ‘מלחמות איראן’, יצא בסביבות 20 באוגוסט. ב־22 באוגוסט הוא התראיין אצל אנדראה מיטשל ב־MSNBC, וגילה כי תמורת שחרור חטופים אמריקנים שילם ממשל אובמה כ־400 מיליון דולר בחבילות מזומנים ובהיטס מיוחד לז’נווה. אחר כך שאלה אותו מיטשל:

אתה מפרסם גם מידע חדש לגבי הקו האדום שהנשיא החליט שלא לאכוף אחרי הדיווחים על השימוש שעשה אסד בנשק כימי. זה היה בדיוק לפני שלוש שנים. הוא לא נקט פעולה צבאית. מזכיר המדינה קרי אמר בזמנו שהרוסים עזרו לנו להיפטר מהנשק הכימי. אבל בשורה התחתונה הנשיא לא פעל לפי הקו האדום שלו, ואתה מדווח שהיה כאן גם מרכיב איראני בהחלטה שלא לפעול.

סלומון השיב:

כדי לכתוב את הספר חזרתי לאירועים מהעבר כמו החטופים או אי־הפעולה בנושא הקו האדום, כשהנשיא הודיע שיתקוף ואז נסוג. זה היה בדיוק בזמן שמנהלי המשא ומתן האמריקנים נפגשו בחשאי עם הנציגים האיראנים בעומאן כדי להגיע להסכם הגרעין. מקורות אמריקנים ואיראנים אמרו לי שהאיראנים איימו שאם כוחות אמריקנים יתחילו לתקוף את כוחותיו של אסד, שהוא בעל הברית הקרוב ביותר של איראן, זה יפגע ביכולתה של איראן להקרין כוח במזרח התיכון, בלבנון ובשטחים הפלסטיניים. ואיראן לא יכולה לקבל את זה, והיא תפסיק את שיחות הגרעין. נאמר שמשמרות המהפכה לא יוכלו לקבל שהשיחות נמשכות כשבעל הברית הקרוב ביותר שלהם, אסד, מהווה מטרה לתקיפות אמריקניות.

סלומון מפריך בספרו את כל התעמולה של ממשל אובמה כי הסכם הגרעין יחזק את המתונים. הוא קובע שעלי חאמינאי, שליט איראן, הוא היום האיש החזק במזרח התיכון. המתונים נרדפים, וייצוא הנפט של איראן חזר לרמתו מלפני הטלת הסנקציות.

גילוייו הסנסציוניים של ג’יי סלומון, אינם מותירים מקום לספק: אובמה הרס את מדיניות החוץ של ארצות הברית במזרח התיכון, חיזק ללא תקדים את איראן ואת עמדתה במזרח התיכון, ואפשר לנשיא פוטין לעשות כרצונו במלחמת סוריה.

מכל הגילויים, הסיפור על כניעת ארצות הברית לאיום האיראני אחרי שאסד עשה שימוש בנשק כימי ב־2013 הוא המביך והמביש ביותר. אי אפשר לשחק באסטרטגיה במקום יועצי אובמה, אבל היו כמה נקודות מפתח בזמן שבהן מחדלי הנשיא דרדרו את המצב כמו כדור שלג מדמם: תחילה ההחלטה להוציא מעיראק את כל הכוחות האמריקנים, מבלי להשאיר עוגן של תמיכה לממשלת עיראק. זה יצר את החלל הריק שבו התפתח ארגון דאעש. לאחר מכן, כשהמצב בסוריה הפך למרחץ דמים, הייתה אפשרות לקבל החלטה גדולה מהסוג שארצות הברית קיבלה אחרי מלחמת העולם השנייה. דהיינו, לכבוש את סוריה ולפתוח שם בתהליך של בניין אומה כמו שזה נעשה ביפן. אבל בשביל זה צריך מנהיגים כמו רוזוולט או טרומן, ומצביאים לפי הגזרה של דאגלס מקארתור. ולנו הרי יש עסק עם צ’מברליין, במקרה הטוב. לא היה סיכוי שארצות הברית תחליט על מהלך כזה.

מה כן היה אפשרי: לאכוף מדיניות של שמים סגורים בכל סוריה או בחלקים חשובים שלה. זה לא מערכת ההפצצות של קלינטון בסרביה ב־1998, אבל משהו בסגנון של סגירת השמים בעיראק מאז עליית קלינטון ב־1992 ועד שנת 2000. זה השאיר את סדאם חוסיין עם האף באדמה. שליטה אווירית אמריקנית הייתה חוסמת את כניסתה של רוסיה ששולטת עכשיו בחלקים נרחבים של שמי המזרח התיכון, ומאפשרת לרסן את מעשי הטבח של אסד. שליטה אווירית אמריקנית הייתה חוסמת את הרכבת האווירית האיראנית של כוחות ומשלוחי נשק. ולבסוף, היא הייתה מונעת את הזוועה של חאלב, לפחות בחלקה.

כל הדיבורים על ערכיו הליברליים ההומניסטיים הנעלים של אובמה, שלא לדבר על ערכיה של הקנצלרית מרקל, הם ריקים מתוכן כאשר הוא מנהיג של מעצמה שיכלה למנוע טבח המוני במאמץ מזערי והחליט לעמוד מנגד. זהו כשל מוסרי שאנשי המצפון בתקשורת הישראלית מחפים עליו ביודעין, תוך גלגול הכדור בציניות אטומה לפתחה של ישראל. האם הצגת השאלה על ידי גדעון לוי בנוסח של ‘האם אתה מוכן שהמדינה שלך תתערב, שהחיילים שלך יילחמו’, היא ישרה, או שהיא חושפת אותו עם מכנסיו המוסריים מופשלים? אין ספק שזהו תעלול רטורי המכסה על אטימות מוסרית.

המעשה המוסרי האמיתי הוא הרתעה ואחיזה פעילה בנשק מול סוריה וחיזבאללה. היהודים הם המיעוט היחיד במזרח התיכון ואולי בעולם שיש לו האומץ ועזות המצח להילחם נגד הג’יהאדיזם האסלאמיסטי. השמירה על ישראל, כאשר בסוריה פועלים כל הכוחות שמוכנים להפוך את נשקם באחת לעברה, היא המעשה המוסרי. טורקיה אינה צפויה לגורלה של חאלב. אם היא בסכנה, זה רק בגלל השגעת האסלאמיסטית שתקפה את הרודן שלה. כך שמדיניות נתניהו, “האיש המסוכן בעולם”, למנוע מחיזבאללה, אסד ואיראן להפוך את חיפה ואת תל־אביב לחאלב, היא האקט המוסרי האמיתי, וכל מי שמחפה על אובמה יירשם על דף כלשהו. בישראל רק רושמים.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

29 תגובות למאמר

 1. ושוב חוזר הניגון:
  האמריקאים (ואולי המערב בכלל) אשמים במרחץ הדמים בעולם הערבי.
  פעם הנוול הוא בוש פעם אובמה ובקרוב טרמפ. כל אחד מהם נקט וינקוט מדיניות אחרת,
  אבל איכשהו תמיד המערב אשם.

  שקר!!!

  מי שאחראי למרחץ הדמים הזה הוא העולם המוסלמי בלבד.

  כיבוש עירק, גם אם נעשה על סמך הנחה מוטעית בדבר נשק להשמדה המונית, כוון כדי להחליף את הדיקטטורות בעולם הערבי (ואף המוסלמי כולו) בדמוקרטיות. וזה הצליח.
  האמריקאים לא רק בנו דמוקטריה בעירק אלא חוללו, ע”י חשיפת חולשת המשטר של סדאם, גל הדף שהפיל את שאר המשטרים הצבאיים בעולם המוסלמי והביא במקומם משטרים דמוקרטים המבוססים על רצון העם הפשוט.

  אבל אז התברר שמה שהעם (הערבי) הפשוט רוצה זה:
  1. משטר איסלמי עם חוקי שריעה ואפס התחשבות בזכויות אדם (המצאה מערבית). ואל זכויות לנשים הומוסקסואלים או כופרים בכלל אין מה לדבר.
  2. אפס סובלנות ונכונות להתפשר עם אחרים. אפילו לא עם מוסלמים אחרים.

  לכן, כפי שמיטב לתאר גיא בכור, התפוצצו בכל העולם האיסלמי מלחמות אזרחים:
  בין שיעים לסונים
  בין רודנים צבאיים (חילוניים יחסית) למפלגות איסלמיות פופולאריות
  בין ערבים למיעוטים אתניים שונים.

  האמריקאים השאירו אחריהם, כפי שעשו הצרפתים והבריטיים כמה עשרות שנים לפניהם, משטרים דמוקרטיים עם פרלמנט ייצוגי, שיוויון זכויות אדם וסובלנות למיעוטים.
  אבל הבוחרים רצו משטרים חסרי סבלנות וקיבלו מלחמת אזרחים.

  “”תחילה ההחלטה להוציא מעיראק את כל הכוחות האמריקנים, מבלי להשאיר עוגן של תמיכה לממשלת עיראק.
  זה יצר את החלל הריק שבו התפתח ארגון דאעש. ”

  שקר!!!
  מה שיצר את דעא”ש זה השחיתות והאפלייה על הבסיס דתי. בימי סדאם של שיעיים לעומת סוני ואח”כ להפך תחת משטר הרוב השיעי.
  אילו הם היו מתחלקים בשלטון עם הסונים והכורדים (שאת עזרתם מול דאע”ש דחו) ונלחמים בשחיתות במקום להתעשר בזכותה,
  הממשלה העירקית הייתה יכולה לשרוד מצויין גם בלי עזרת האמריקאים. וכמובן שאילו הסונים היו מעדיפים משטר דמוקרטיים
  שייצג אותם (אפילו אם היו מחליטים להתפצל מעירק שבה רוב שיעי) החלוקה הייתה מסתיימת ללא שפיכות דמים.

  זה לא התפקיד של האמריקאים, המערב או העולם בכלל להגן על העירקים אחד מהשני. אילו עירק עמדה בפני איום חיצוני,
  כמו שלמשל אוקרניה עומדת בפני רוסיה, דיינו. אבל המלחמות בסוריה ובעירק הן כולן תוצרת בית. וע”י צדדים שכולם
  מתנגדים לדמוקרטיה, ושונאים את ישראל אמריקה והמערב (ובעצם גם את כל מי שאינו כמוהם. הם שונאים גם הינדים וסינים).
  למה שאפילו חייל אמריקאי אחד, אדם שהתגייס כדי להגן על הדמוקרטיה, ייהרג בניסיון לעזור לאנשים ששונאים אותו
  ודוחים את כל הצעות העזרה שלו.

  “האם אתה מוכן שהמדינה שלך תתערב, שהחיילים שלך יילחמו”

  האם הייתם מוכנים שחיילי צה”ל יהגרו כדי להגן על לוחמי דאע”ש או חיזבללה ולמנוע מהם לטבוח זה את זה?
  השאלה עצמה מגוחכת. אז למה לדרוש את זה מארה”ב תחת אובמה או טרמפ?

  “דהיינו, לכבוש את סוריה ולפתוח שם בתהליך של בניין אומה כמו שזה נעשה ביפן.”

  לא למדת שום דבר מהמלחמה בעירק בתקופת בוש ואובמה!!!!
  זה לא עובד. אי אפשר להכריח אנשים להיות דמוקרטיים אם הם רוצים משטר דתי\צבאי רודני וחסר סבלנות.

  1. ההסתכלות שלך נקודתית לחלוטין.
   יש צורך להסתכל מנקודת מבט איזורים וגלובלית תוך צפיית ההשלכות העתדיות בכוון זה.
   תחזור לשולחן ותנתח שוב את מה שהיה נדרש ואת מה שעדיין נידרש…

  2. סוריה ועיראק התפרקו לישויות האתניות הטבעיות המרכיבות אותן.
   כורדם, ערבים סונים, ערבים שיעים, דרוזים ועלאווים.

   ניתן היה לבצע את החלוקה הנ”ל ללא מרחץ הדמים.

   במקום זה התעקשו להחזיק בישויות הלא יציבות תוך מרחץ דמים ולהמליך שיעים על סונים בעיראק וסונים על שיעים בסוריה.

   הכוחות היו די שקולים וניתן היה להטות את הכף די בקלות נגד הצדדים התוקפניים שיבינו שאין להם תוחלת ויסכימו לשביתת נשק.

  3. ???

   במה הניתוח שלי מוטעה?
   האם אתה באמת רוצה שטרמפ ישלח חיילים אמריקאים לסוריה כדי להגן על חיזבאללה מפני דאע”ש ולהפך? היית מוכן שהבן שלך ייהרג למען מטרה כזאת? מה גם שהסיכוי להצלחה נמוך. עירקים רצחו אחד את השני גם בזמן שאמריקאים שלטו בעירק. וגם אז כולם האשימו את ארה”ב ולא את העירקים עצמם. למה שבסוריה זה יהיה שונה.

   נקודה למחשבה: אובמה הוציא את חיילי הצבא האמריקאי מרחבי העולם. אבל הרחיב מאוד את השימוש במזל”טים, כלומר רובוטים מעופפים. מעניין מה היה עושה אילו היה ברשותו צבא של רובוטים קרקעיים. זה לחלוטין לא מדע בדיוני. עמק הסילקון ודרפ”א עוסקים בשנים האחרונות בדיוק בזה. ביצירת מכונית אוטומטית ורובוטים שיכולים לחשוב לבד ולנוע במקומות שבהם רכבים אינם מסוגלים להתנייד (דרכים אל סלולות, גבהות, ביצות, שטח עירוני וכו’). לא אתפלא אם בשנים הקרובות רוב הצבא האמריקאי יורכב מרובוטים. שהם כידוע זולים יותר מבני אדם. מעניין מה אז יגידו הבדלנים, ובראשם אובמה וטרמפ. ייתכן שאז נראה חזרה של האימפריה האמריקאית אל המזרח התיכון. והם יביאו איתם את הביטחון והסובלנות הדרושים לאזורנו.

  4. אור – הניתוח שלך היה נכון אם ממשל אובמה אכן לא היה מתערב.
   אבל הוא כן התערב. בדרישה ממובארק שייכנע, בלחימה נגד קדאפי, באימון מורדים “מתונים” בירדן, באיום על אסד כשהשתמש בנשק כימי, בהפצצות מהאוויר ובסיוע בנשק וציוד – לטובת כורדים בעירק, ובכמה מקרים – לטובת קבוצות מורדים בסוריה.
   וכשהוא מתערב, באופן לא אחראי וללא חשיבה, הוא מחמיר את המצב.
   חתימת ההסכם עם איראן הזרימה מימון ותמיכה נוספים לצד השיעי של המלחמה, וגם לזה יש השפעה נרחבת.

   אז נכון – האשמים העיקריים אינם האמריקאים, אלא השבטים והעמים המוסלמים השונים באזורינו שטובחים אלו באלו, אבל האמריקאים “תרמו” בפעולותיהם להחמרת המצב.

  5. אז אובמה אשם כאשר הוא:
   מתערב ושם מגבלות על שימוש בנשק כימי
   לא מתערב ומונע טיסות בשמי סוריה
   מתערב וחותם הסכמים
   מתערב כשאינו מסייע לרודן מול עמו
   כן מסייע לעם מול הרודן ולהפך

   אז בו נסגור על זה שהמערב תמיד אשם ולא משנה מה יעשה.

   אבל בעצם לא משנה מה אובמה עשה או לא עשה הוא כבר לא הנשיא. חשוב מה טרמפ יעשה.
   ולמען שלום העולם אני מקווה שלא יעשה כלום. שייתן לחיזבללה ודאע”ש להתיש אחד את השני.
   ואולי בעוד כמה שנים כשהם יהיו מותשים מהקזת דם הדדית ויהיו מוכנים לדבר אפשר אולי, רק אולי, להתערב ולשים קץ למרחץ הדמים. רצוי באמצעות צבא רובוטים (זה לא מדע בדיוני. בקרוב רוב צבא ארה”ב יהיה מורכב מרובוטים) ולא ע”י סיכון חיילים אמריקאים בהגנה על אויביהם.

 2. והייתי מוסיף 140 מיליארד דולרים (אולי יותר) שהסכם הגרעין שחרר לאירן כהוכחה שרצח העם בסוריה היא אשמתו של אובמה. כל ההצהרות מהבית הלבן על התערבותה של רוסיה בבחירות לטובתו של טרמפ הם בסך הכל נסיונות טישטוש עלובות. המיליארדים האלו היו סכום עתק לאירן לעשות בו כרצונה, לכן אירן ואובמה עדיין ממשיכים לנצח בסוריה היום.
  מחר, מי יודע?

  1. והם עוד מאשימים את טראמפ בשיתוף פעולה עם פוטין. אבל כשאובמה משתף פעולה עם האייטולות מטהראן, זה בסדר גמור. מה אני אומר בסדר? זאת הנאורות בהתגלמותה.

  2. תוסיף כמה עשרות מיליונים דביבי נתן להם מכספינו, בעסקת הצוללות

  3. אובמה הוא הוא האיש של ה120 אשר משול להיטלר פסיבי רחמה לצילן שלא היינו זקוקים לו אם חס וחלילה היינו נקלעים למלחמת חורמה נגד אירגוני הטרור,
   הוא הציג מדניות רופסת והצליח להוליך אחריו את אנגלה מרקל להסכם היסטורי במובן שעוד הרבה שנים השלכותיו יהיו מושא לשנאה
   אם נחזיר את הגלגל אחורה כל הבליץ הסורי לא היה ועדיין המשטרים כמו בעירק היו שולטים וממשיכים לנבוח אבל לא היינו רואים שואה כזו
   זו רק תזכורת לכל הנובחים אצלנו בכנסת על הסכם עם שכנינו הפליסטנאים ומה עלול למוש עלינו עם עם רב שיכנס לכל שטח שיתפנה לטובתם

 3. עוד כתבה לעניין! תודה לך אמנון לורד! מי עוד קורה את עיתון הארץ??

 4. ארה”ב הקטנה והמסכנה לא יכולה לעצור את הטבח בחאלב. גם לאיחוד האירופי העני והחלוש אין יכולת לעשות משהו בנידון. לעומת זה, מעצמת העל האדירה ישראל, יכולה אבל לא רוצה. נשמע מוזר? זה ההגיון של גדעון לוי ושאר כותבי “הארץ”. מה יש לומר, אכן עיתון לאנשים חושבים.

 5. הזוי…
  מעניין שאובמה מרצה את העייטוללות מפריע לך. גם מותם של ערבים סורים. נוגע ללב.

  אבל זה שאנו מעבירים עשרות מיליוני שקלים מכספי המיסים שלנו לעייטוללות לא מפריע לך ?
  אההה כן והשמאל (שכמעט לא קיים) אשם…

  הזוי

 6. ביבי מנהיג גדול .גם שיפר את הקשר עם הקשר של רוסיה של פוטין.וחיזוק הקשרים עם מדינות חשובות כמו אזרבייג’אן וקזחזסטן

 7. העולם לא סובב סביבנו. נניח שאובמה החליט שארהב צריכה לתמוך דווקא בציר השיעי, זו זכותו. לא ברור על מה יצא הקצף

  1. הקצף יוצא על כך שזו החלטה מטומטמת שמביאה לרצח המונים, וזה עוד רק בשלב הראשון. חכה עד שלאייטולות יהיה נשק גרעיני. אם נדמה לך ש”רק” ישראל וסעודיה יסבלו מכך, אז אתה חי בסרט, ממש כמו אובמה ותומכיו.

 8. דעש והתקשורת העבירו את המזרח התיכון לידי אירן. מדינות המפרץ היו צריכות לחשוב לפני שתמכו בדעש, שהפך להיות הסיבה להרס ורצח המונים. אובמה בחיים לא יכל להרשות לעצמו לעשות את מה שפוטין ואירן עושים בסוריה. הם ידעו שרק רצח המונים יכניע את האויב, וכלל לא אכפת להם מהתמונות. אובמה גם יודע שהעם האמריקני שבע מלחמה. פוטין ואירן, פשוט מלמדים את המערב, שלא אכפת לנו מתמונות הילדים המתים בתקשורת, לא אכפת לנו מהאו״ם, גינויים, ארגוני זכויות אדם, בית משפט אירופאי, או דעת קהל בעולם. שח מט אירני.

 9. האשמה של אובמה הרבה יותר גדולה, לא רק שלא התערב בנעשה בסוריה, אלא הוא זה שהיה אבי האביב הערבי שמשם התחיל האיסלם הקיצוני להרים את הראש. משם נוסד דעאש. אובמה תמך ודחף באביב הערבי. לא נשכח ולא נסלח

  1. למגיב 14
   דעאש הוא תוצר של אסלאם קיצוני מבית מדרשו של האיסלאם הוואבי מערב הסעודית.

   הטאליבן וארגון אל קעידה שביצע את הפיגוע במגדלי התאומים הרבה לפני הפלישה האמריקאית לעירק ואפגניסטאן הם תוצר של האסלם הוואבי. ששונא מאוד את ארה”ב ואת הערכים האמריקאים : פתיחות ליברליות וכו’ שעומדים בסתירה לערכי האיסלם הוואבי הקיצוני.

   דאעש הוא ארגון שצמח מתוך הסונים של עירק שהיו המעמד השליט בעירק והודחו מהשלטון ע”י האמריקאים וקופחו ע”י השליטים החדשים השיעים והחליטו להילחם לכי להחזיר לעצמם את השלטון בעירק בתמיכת ערב הסעודית הסונית וואבית.

   מה שמעניין הוא מהיכן המימון לטאליבן להמשיך את המלחמה בארה”ב באפגניסטאן ? לדעתי המימון מגיע מערב הסעודית , שם יש הרבה כסף והרבה שינאה לארה”ב.

   המדינות המוסלמיות שבהן הציבור שונא מאוד את ארה”ב הן מצרים וערב הסעודית.
   בזמן שלטון מובארק במצרים היה טקס קבוע ביום שישי שבו שרפו את דגלי ישראל וארה”ב במסגדים ובכך הפגינו במצריים את שנאתם לשטן הגדול והשטן הקטן.

   החינוך בערב הסעודית לשנאה לארה”ב היא שהקימה את אל קעידה ונזכור שהמחבלים המפגעים באירועי התאומים היו כולם סעודים ומיצריים.

   כאשר אובמה נשא את נאום קהיר ואמר שהוא מוכן לעבוד עם האחים המוסלמים מובארק השתולל כי הוא הבין שלארה”ב נמאס מימנו ומהדו פרצופיות שהוא מפגין. מובארק איש גדול עם קול רועם ומרשים מאוד אך מאחוריו מדינה חלשה ומושחתת מיסודותיה ודחיפה קטנה הפילה את שלטון השחיתות שלו .

   גם ערב הסעודית נבהלה מנאום קהיר כי האויב הגדול של בית המלוכה הסעודי הוא ארגון האחים המוסלמים אשר רואה את שליטי ערב הסעודית כמושחתים מהיסוד והאחים המוסלמים חושבים על המוסלמים בערב הסעודית להפיל את בית איבן סעוד מהשלטון .

   התוצאה היא שארה”ב החליטה בתום התלות שלה בנפט להחזיר בחזרה למדינות שעויינות אותה וזו התוצאה.

   יש להניח שהמדינה שבה העם הכי פחות עוין לארה”ב היא אירן. אירן היא מדינה עם דור חדש ומשכיל שלא חווה את שלטון השח הפרסי אשר יודע שיש חיים טובים במערב וגם רוצה בכך. הניסיון להחליף את השלטון באירן בשנת 2009 נכשל אבל אי אפשר לעצור את התהליך.

  2. מה לעשות ואובמה לא תמך גם במהפיכה הירוקה של 2009. הוא מדבר על חיזוק המתונים שם והתחברות לעם האירני, אבל פועל לחיזוק משטר האייתולות.

 10. כולכם חיים בסרט לועסים את מה שלעסו עבורכם והלעיטו אתכם בחלק ידיעות כאילו שאין בעידן שלנו גישה חופשית למידע אתם כולכם עלובים עם ראיית מנהרה שמגייסים כל מילה לאג’נדה שלהם הכל זה כסף על הגלובליסטים שמעתם? סוריה לוב עיראק הכל זה נפט ושליטה על הכלכלה העולמית לכו תקראו קצת לא להאמין איזה טמטום ויוקרה בעעעעעעע כבשים כולכם כבשים

 11. אכן השמאל הישראלי כמו זה האמריקני רוחץ בניקיון כפיו על מרחץ הדמים בסוריה עיראק תימן וכד’ תוך הפעלת מוסר כפול ביחסו לישראל והעומד בראשה תוך תקיפת הימין הישראלי וממשלתו הממגרים את החשוכים האסלאמיסטים ללא חת ואת נזקי אובמה על שמונה שנותיו בבית הלבן ילמדו בבתי ספר לדיפלומטיה וצבא בעולם שנים רבות והלקח שלנו היהודים ממרחץ הדמים ברחבי המזרח התיכון הוא שאסור לישראל לסמוך יתר על המידה אפילו על ידידיה הטובים אלא על עצמה ועליה לקבל החלטות עצמאיות בכל הנוגע לביטחונה ומולדתה ועל אובמבה נברך- ברוך שפטרנו מעונשו של זה