ח”כ השכל: “מס דירה שלישית זה מחטף. ניסו להשתיק אותי”

אחת הפוליטיקאיות הצעירות ביותר בכנסת מובילה את המאבק נגד החוק למיסוי דירה שלישית: “זו מוטציית מיסוי שרק תחריף את משבר הדיור. מקווה שבג”צ יפסול את החוק”. ראיון.

"חציית כל הגבולות מבחינת התערבות המדינה במשק"; ח"כ שרן השכל; צילום: מרים אלסטר, פלאש 90.

אור ליום שישי האחרון, אחרי שמחוגי השעון כבר חצו את הספרה 5, ישבה חברת הכנסת שרן השכל כמעט לבדה בוועדת הכספים והקריאה את 1,242 ההסתייגויות שהגישה נגד החוק למיסוי דירה שלישית. “ניסיתי לדחות את הקץ”, מספרת השכל בראיון ל’מידה’. “חזרתי הביתה בשישי בבוקר והרגשתי כמו חייל פצוע ששב משדה הקרב. לצערי הפסדתי בקרב הזה. אני באמת חושבת שזה חוק רע שרק יחמיר את משבר הדיור”.

השכל (32), הח”כית הצעירה ביותר בכנסת מלבד סתיו שפיר, מכנה את החוק למיסוי דירה שלישית, שאמור להיכנס לחוק ההסדרים הקרוב, “מוטציה של מיסוי שחוצה את כל הגבולות מבחינת התערבות המדינה במשק”. לדבריה, “המדינה לא רק מנסה להנדס את שוק הדיור, אלא גם מכריחה את אזרחיה להיפטר מהרכוש שלהם. בשום מדינה בעולם לא קיים חוק כזה. מה המטרה שלו? לא גנבת שום דבר, לא שדדת, לא רימית, בסך הכל עבדת קשה כל החיים שלך, ועכשיו אתה רוצה להשקיע את הכסף שהרווחת ביושר. אחרי שהרגולציה הרגה את שוק ההון, מה שנותר לאנשים זה להשקיע בנכסי נדל”ן בשביל לדאוג לעתיד הילדים והנכדים שלהם. אז במקום לעודד אותם, המדינה נכנסת להם לכיס ופוגעת בקניין הפרטי שלהם. זה חסר כל היגיון”.

שר האוצר כחלון טוען שהחוק יפנה דירות לרכישה עבור זוגות צעירים.

“כלכלנים ומומחים בתחום ניתחו את הצעת החוק הזו, והגיעו למסקנה שבמקום לפתור את משבר הדיור, החוק הזה רק יחמיר אותו. מצד אחד, חבר’ה צעירים בגילי עדיין לא מחזיקים בהון הראשוני כדי להתחיל בהליך רכישה של דירה, ולכן הם גרים בשכירות. מצד שני, המס הזה יגרום לבעלי דירות לגלגל את ההוצאות על השוכרים – מה שאומר ששכר הדירה שהצעירים יצטרכו לשלם יעלה. לא מדובר על הערכה תאורטית כי מגיעות אלי כבר עדויות שבעלי הדירות העלו את שכר הדירה בחוזים החדשים, מאז נודע על החוק. אני חוששת שבעקבות החוק, עול השכירות על הצעירים יהיה כבד מדי, ורבים מהם יצטרכו לחזור לגור עם ההורים”.

ואולי בזכות החוק אותם הורים, במקום לקנות בעצמם דירה שלישית, יסייעו לילדים שלהם לקנות דירה ראשונה משלהם?

“מרבית הדירות נקנות להשקעה, בשביל להשכירן וליהנות מההכנסות. ברגע שהילד או הילדה יגורו בדירה, זו כבר לא דירה להשקעה, אלא למגורים, מה שאומר שלהורים יורד מקור הכנסה משמעותי. האבסורד הוא שמי שמחזיק בדירה או שתי דירות יוקרה בשווי עשרות מיליוני שקלים לא יצטרך לשלם מס, וגם אם הוא יקנה את הדירה השלישית, אז 24 אלף השקלים שהוא יידרש לשלם לא יזיזו לו. למי זה כן יזיז? לאנשי המעמד הבינוני, שלא רצו להישען על המדינה ועכשיו מוקעים כ’טייקונים'”.

את חושבת שכחלון לא מודע לבעיות שאת מציפה?

“מאכזב שדווקא כחלון מביא חוק כזה, בגלל שעמדות הליבה שלו מתיישרות ברובן עם הימין הכלכלי. הוא התחיל את הקדנציה שלו כשר אוצר בצורה מדהימה, ועשה שינויים מרחיקי לכת ששרי אוצר לפניו לא העזו לעשות, בעיקר בתחום של הורדת מיסים, הסרת חסמים ופישוט בירוקרטיה בפנסיות ובביטוחים.

“אני לא מבינה למה שר האוצר נתפס דווקא למיסוי דירה שלישית”, טוענת השכל, “לדעתי אחד הפקידים הלהיב אותו על זה, אבל בפועל זו שליפה מהמותן שהולכת ליצור משבר נוסף. אמרתי לעצמי שאני חייבת בכל דרך אפשרית למנוע את זה – גם אם זה אומר לשבת בוועדה באמצע הלילה, אחרי שהאופוזיציה ונציגי הציבור עזבו, ולהילחם נגד קידום החוק, אפילו במחיר עימות עם חלק מחברי הסיעה שלי”.

שלף את החוק מהמותן? שר האוצר משה כחלון. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90.

“בטוחה שנתניהו יודע שהחוק לא טוב”

המשפט האחרון של השכל, הנוגע לחוסר הגיבוי שקיבלה לכאורה מחלק מאנשי הליכוד, מוביל לעיסוק במידת האחריות של ראש הממשלה ליישום חוק מיסוי דירה שלישית. “אני בטוחה שנתניהו אמר לכחלון שמדובר בחוק לא טוב”, טוענת השכל, “אבל אם כחלון מציב את העברת החוק כתנאי להמשך קיום הקואליציה, ראש הממשלה צריך לעשות שיקול פוליטי האם ללכת בגלל זה לבחירות, או לאפשר לחוק לעבור ולנסות לתקן אותו מאוחר יותר”.

את באמת מאמינה שאם ביטול החוק היה בנפשו של נתניהו, הוא לא היה יכול לשים את כל כובד משקלו כדי שלא ייצא לפועל?

“זו החלטה שמצויה בסמכות בלעדית של שר האוצר, וברגע שהוא מאיים ללכת לבחירות אם החוק לא יעבור, אין מה לעשות נגד זה”.

את יכולה להבין מדוע ישנם חברי ליכוד שתומכים בחוק?

“רוב חברי הסיעה מתנגדים לחוק, אבל הם הבינו את המצב הפוליטי. בי זה בער במיוחד לבטל אותו, או לפחות לעכב את קידומו, ולכן ניסיתי ללכת עם זה עד הסוף”.

הבעת תקווה שבג”צ יבטל את החוק. את לא חושבת שבטווח הארוך, ההישענות של אנשי ימין על בג”צ בעייתית – לאור הניסיונות האחרונים לאזן את כוחו של ביהמ”ש העליון?

“אני לא רוצה שבג”צ יפסול את מהות החוק, כי אני נגד התערבות של בג”צ בעבודת המחוקק. אבל אם תהליך החקיקה עצמו היה לא תקין, ואם החוק פוגע בזכויות הבסיסיות של האזרחים, כמו האיום במאסר עד 5 שנים, אז בהחלט יש מקום שבג”צ יפסול את החוק. לא סתם היועצים המשפטיים של וועדת הכספים ושל הכנסת טענו שחזרנו 30 שנים אחורה.

“לא ייתכן”, טוענת השכל, “שעל חוק ההסדרה מקיימים דיונים מעמיקים לאורך שלושה חודשים, מביאים מומחים, מדקדקים בכל סעיף וסעיף, שומעים הסתייגויות מארגוני ציבור מימין ומשמאל – וכאן, בחוק עם השלכות לא פחות מרחיקות לכת, מבצעים מחטף ולא מאפשרים לח”כים דקה אחת לעבור עליו לפני שהוא עולה להצבעה. כשהעליתי הסתייגויות ניסו להשתיק אותי”.

מה לדעתך הפתרון הנכון למשבר הדיור?

“הדרך היחידה היא להגדיל את ההיצע. אם זה יקרה, אנשים ייקנו 2, 3 או אפילו 4 דירות, השוק יוצף בדירות לשכירות, ואנחנו הצעירים נוכל להתמקח על המחיר ועל איכות הדירות שנשכור, בלי שנצטרך לכתת רגליים במשך 3-4 חודשים בשביל לשכור בסוף דירה בינונית מינוס. כחלון הבטיח לפני הבחירות לפרק את רשות מקרקעי ישראל ולשחרר קרקעות, ואני מאוד מקווה שהוא מתכוון לממש את ההבטחה הזו. ברור לי שזה תהליך שלוקח הרבה זמן, אבל מה שבטוח – מיסוי דירה שלישית הוא ממש לא הפתרון”.

בדרכו של ז’בוטינסקי

על קיר משרדה של השכל מתנוססות תמונותיהם של ראש הממשלה לשעבר מנחם בגין ומייסד התנועה הרוויזיוניסטית זאב ז’בוטינסקי. לדברי הפוליטיקאית הצעירה, שנבחרה במקום ה-31 בפריימריס של הליכוד ונכנסה לכנסת בעקבות מינויו של דני דנון לשגריר באו”ם, מורשתו הליברלית של ז’בוטינסקי עומדת לנגד עיניה במהלך פעילותה הפרלמנטרית. “לא סתם זכיתי פעמיים ברצף ב’מדד החירות‘ של התנועה הליברלית החדשה”, מדגישה השכל, “חשוב לי לקדם בליכוד סדר יום ליברלי, למען חופש אזרחי וכלכלי, בלי להתנצל”.

נכון לעכשיו דמויות כמו השר חיים כץ, שמחובר בטבורו להסתדרות, חזקים ממך בליכוד.

“בפוליטיקה הישראלית, החלוקה בין ימין ושמאל נעשית קודם כל דרך המשקפיים הביטחוניים, ולכן בכל מפלגה, כולל בליכוד, ישנם ח”כים שחולקים תפיסות עולם שונות מבחינה כלכלית. אני מתייחסת לכל נושא לגופו, ולא צובעת אותו מראש באידאולוגיה. אני לא נלחמת למשל נגד כל וועד עובדים באשר הוא, אלא רק כשהוועד מנצל לרעה את הכוח שניתן לו. גם ז’בוטינסקי הקים בזמנו את הסתדרות העובדים הלאומית, כמשקל נגד להסתדרות הפועלים, כי הוא רצה לפעול נגד ניצול כוח לרעה, רק בצורה נכונה ומידתית”.

מלבד קידום אג’נדה של ימין כלכלי, השכל, שבשירותה הצבאי שימשה כלוחמת מג”ב, פועלת גם לחיזוק מעמדה של ישראל בעולם. באוקטובר האחרון נבחרה השכל לנציגת האזור האירופי בוועדת הצעירים בכנס האיגוד הבין-פרלמנטרי העולמי. “זה הישג אדיר”, טען ח”כ נחמן שי מהמחנה הציוני על בחירתה של השכל לתפקיד. כעבור זמן קצר הצליחו השכל ושי, יחד עם חברים נוספים במשלחת הישראלית לכנס, לסכל יוזמה לדיון בסוגיה הפלסטינית. בנוסף, בחודש שעבר הובילה הח”כית מהליכוד לחתימת הסכם לשיתוף פעולה בתחום החדשנות בין ישראל לצ’ילה. “אני מקווה שזה צעד בדרך לחתימת הסכם סחר חופשי עם צ’ילה”, אומרת השכל, שמספרת כי היא גם פועלת לגיוס הקהילות השחורות וההיספניות בארה”ב לטובת ישראל.

היית מקושרת לקבוצת ה’ליכודניקים החדשים’, שרבים טוענים כי הם מנסים מבפנים להטות את הליכוד שמאלה.

“הטענות נגד ‘הליכודניקים החדשים’ משרתות אנשים רבים שמנסים להקצין את השיח בליכוד ולהסית קבוצות במפלגה אחת נגד השניה. הם מפרסמים את המצע שלהם, והוא בהחלט נוטה למרכז-ימין. הליכוד היא מפלגת השלטון, ולכן חשוב שיהיה קיים בה מגוון של דעות ועמדות כדי שציבורים רבים יוכלו להזדהות עם המפלגה”.

היית בצעירותך פעילה ב’שלום עכשיו’. מתי התחולל השינוי בעמדותייך?

“הייתי אז ילדה בת 12. אי אפשר לומר שהיו לי דעות מגובשות. לא באתי מבית פוליטי, ולכן זה שאני בליכוד לא מהווה מהפך כלשהו בתפיסת העולם שלי לעומת העבר”.

את שואפת לכהן כשרה בקדנציה הבאה, אם הליכוד יישאר בשלטון?

“אני חושבת שיש לי עוד זמן. המטרה שלי היא להמשיך ולעבוד בשביל הציבור, להכיר את המערכת הפרלמנטרית, ולא לקפוץ לתפקיד ביצועי לפני שאצבור מספיק ניסיון. אני עובדת מאוד קשה, בכנסת ומחוצה לה, ומרגישה שיש תמורה לעבודה הקשה. אולי זה לא משפט שחברי כנסת נוהגים לומר, אבל האמת שאני נהנית מכל רגע”.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

17 תגובות למאמר

 1. הפרכת השטויות לפי הסדר:
  המשכירים יגלגלו את הוצעת המס על השוכרים – מכירי השכירות עולים כל שנה בלי שעלות בעלות על דירה עלתה כלל, למה שהמס ישנה את זה.
  בעלי דירות יוקרה מופלים לטובה – נכון, אבל הרווחים הגדולים בשוק הנדלן להשכרה נעשים על דירות קטנות (מחולקות) ובשוק הזה החוק נועד לטפל.
  אני לא טוען שהחוק מושלם מפני שהוא אכן מטפל בבעיה מהכיוון ההפוך. במקום להגדיל את ההיצע הוא מקטין את הביקוש. אבל כשאני רואה כמה נלחצים הנציגים של בעלי ההון בממשלה אני מבין שהוא לטובת הציבור

  1. ובכן, בועז, הפוסל, במומו פוסל.
   השטויות היחידות הן שלך (והן הולמות יפה את שגיאות הכתיב – “הוצעת המס”, “מכירי השכירות”).
   לא הפרכת דבר: בסעיף הראשון כתבת שהמחירים עולים בכל מקרה, אך אין כל מניעה ששיעור ההתייקרות יעלה אף יותר בעקבות החוק. בסעיף השני הסכמת עם הטענה, וטענת טענה אחרת בלי להראות קשר ביניהן.
   הסעיף השלישי הוא כבר הקשקוש הרגיל בסגנון אד הומינם, וגם הוא לא מפריך דבר.

 2. הכל טוב ויפה אבל מעבר לכך שחה”כ הצעירה מצטיירת כאידיאולוגית שרוצה להגביר את החירות הכלכלית על ידי קיצוץ תקציבים היא קודם כל שיאנית הנסיעות לחו”ל מטעם כנסת ישראל וע”ח משלם המיסים עפ”י הדו”ח האחרון של הכנסת.
  קצת צניעות לא תזיק לגברת.

  1. בהתחשב בתפקיד לו נבחרה שמוזכר בכתבה, ובעבודה שלה מול הפרלמנט הצ’ילאני, סביר לחלוטין שתצטרך לנסוע הרבה לחו”ל. היא נוסעת הרבה גם בזמן הפגרה וגם על חשבון ימי החופשה שלה. מעדיף שהיא תממש את הנסיעות האלה על ההיעדרויות הבלתי מוסברות של יאיר לפיד, למשל.

 3. בג”ץ לא אמור לפסול חוקים. אין לו את הסמכות הזו. חבל שבתור ח”כית מהימין היא נופלת לבור הזה. גוף שאינו נבחר ע”י העם במישרין או בעקיפין לא צריך להתערב בחקיקה. אין אף בית משפט בעולם שגם בוחר את עצמו וגם פוסל חוקים.

  1. הטענה היא לשורת מחדלים בדרך שבה החוק הועבר. לראיה ההסתיגויות הטכניות שהביעה יועמ”ש הועדה.

 4. שכנעת אותי. כדי שאבחר בך תצטרכי להיפרד מהליכוד. ליכודניק לשעבר.

 5. החוק הוא חוק שנועד לגזול את האזרחים ורק מבחינה פופוליסטית הוא מוצג ככזה שבא לטפל בבעיות הדיור ולמה?
  1.לי יש 4 דירות (מצטר) אחת שאני גר בה, דירה אחת שווה 500,000 ש”ח באיזור מגורים גרוע, דירה שניה שווה 600,000 ש”ח באיזור מגורים גרוע. דירה נוספת שירשתי בשווי 3 מיליון ודירה שאני גר בה ששוה 1.8 מיליון.

  נגיד ואני רוצה למכור את 3 הדירות שאני לא גר בהן? ממילא אף זוג צעיר לא ירכוש את הדירה היקרה, כמו כן ממילא אף זוג צעיר לא ירצה לגור בדירות הזולות כי הן לא מתאימות לזוגות צעירים סביבה,חינוך, ומצב של הדירה.

  2.מדובר בכפל מס שכן ממילא אנחנו משלמים מס על השכירויות.

  3.המס נועד אך ורק להגדיל את גביית המסים בכך שימכרו דירות ויגבה מס על ביצוע העסקה וכן מיסוי על הדירות.

  4.מה קורה במצב בו הדירות לא מושכרות?

  בקיצור החוק הזה חוק שנועד לגבות מס הא ותו לו ושלא יעבדו עליכם ויציגו אותו ככזה שבא לטפל בבעית הדיור.

  כן ואם תהיתם אני מתכוון להעלות את השכירות שאני גובה ובאמת שעד עכשיו יותר מ 4 שנים לא העלתי שקל בחוזים וחבל לי על השוכרים.

  1. כחלון, אני מוכן למכור למדינה את הדירות שיש לי לפי 80% מהשווי לפי נוסחת האוצר:
   דירה של 580,000 מוערכת על ידי האוצר ב-1,100,000
   דירה של 650,000 מוערכת על ידי האוצר ב- 1,265,000
   אני גם מוותר על הפטור ממס שבח שהצעת בעיסקה כזאת. עשינו עסק?

 6. SCARING INVESTORS AWAY FROM BUYING APARTMENTS WILL REDUCE CONSTRUCTION OF NEW APARTMENTS.. THIS WILL INCREASE THE PRICE OF EXISTING APARTMENTS SUPPLY WILL DECREASE IN RENTAL APARTMENTS .THIS WILL INCREASE RENTS. I HAVE 17 RENTAL APARTMENTS I DONT INTEND TO SELL. –I WILL PAY THE TAXES AND INCREASE THE RENTS TO WHATEVER THE MARKET IS WILLING TO PAY.EVENTUALLY THE RENTERS WILL BE PAYING ALL THE TAXES.JUST AS THEY PAY FOR THE REPAIRS ETC. AND ALL THE OTHER COSTS OF DOING BUSINESS.THE Law of supply and demand rules the day.

 7. אני אב לבן נכה 100 אחוז עם שיתוק מוחי .
  לפני 24 שנים שאלתי את עצמי איך יוצר הכנסה בטוחה לבני שיוכל לעזור לצרכיו להתקיים ? עם טיפול טוב , שלא יופל לאחיו (אפוטרופוס) לנטל כלכלי להמשך טיפולו . ביום שנצרתך לעזוב את העולם .
  כחלון !!!!! שאלוהים לא ייתן לך את החבילה שלי …. ….. .
  עבדתי קשה משמרות שבתות חגים , קניתי דירות ישנות , הרוסות , שיפצתי במו ידי הייתי מגיע קרוע בשעות המאוחרות של הלילה כך עשיתי וכל כמה שנים קניתי דירה זה כמעט עלה לי בזוגיות .
  היום מגיע איזה שודד ים מטפס לספינה , חרישית בלילה חשוך משום מקום ומטיל מס אכזרי ללא הבחנה והורס את כל מפעל חיי , בהחלטה אובססיבית כ”אוספי דירות ” שהם פרזיטים ומעלה מחירים של שוק הנדל”ן .
  רק שכחלון שחכך :
  שהפסיקו לבנות ולסייע לקבוצות חלשות ומכרו את כל מהגר של הדירות שהיו בעמידר ועמיגור ועוד… .
  בנו שוק של עבדים ,עובדי קבלן ושכר מינימום – איך יתקיים ,לתשלום שכירות ,ארנונה , גן ילדים ,כלכלה אין הכנסה עודפת לקניית בית ואיזה בנק ייתן לו הלוואה , שירימו את המשכורות ולא יתנו הטבות לטייקונים.
  כחלון אם היה מצביע נגד מתווה הגז היה לו המון כסף למדינת רווחה . אפה הוא היה ? היום הוא מחלק את הכסף פופוליסטי ללא מקרות ומישהו צריך לשלם את את זה .
  צחוק הגורל בחרתי בו .
  על כחלון זה לא ישפיע (הם מסודרים מעבר לנדלן ) כבר יסדרו לילדיו גו’בים בחברות הגז,וכל מני משרדים ממשלתיים ולא פלא שהיה ניגוד עניינים … …. .
  אני מקווה שבגץ יעשה צדק ויימחק את הגימיק של כחלון המרושע הזה .

  1. קראתי במקרה את הראיון. מבחינת היקף הטיעונים כנגד החוק, קשה לי להוסיף עליהם ודי במה שנכתב כדי להגדיר אותו כחוק של גזל וחמס. המסורת היהודית ההלכתית מכירה היטב את התהלך של כפיית אדם למכור את רכושו כנגד תשלום אך כנגד רצונו. תהליך כזה גובל בגזל או בחמס. מה שאיני תופס כיצד זה שרבים ממפלגות השלטון גינו את החוק ואף הביעו עמדה שלילית ביותר כנגדו, כגון המרואיינת שבפנינו ובכל זאת החוק עבר. מה יצא ממנו – ימים יגידו. את מטרתו הוא לא ישיג.

  1. מס לא ברור לחלוטין ועל האזרח לפרשו אחרת יקבל עונשים וקנסות.
   למשל אני בניתי על קרקע בית דו משפחתי שתי יחידות עם קיר משותף .
   הבית עדיין לא רשום בטאבו כשתי חלקות משנה
   האם אפשר עדיין להגדירו כבית אחד או כשני בתים .
   למי הפתרונות?
   אולי לפחות אם המדינה כל כך מסודרת שהיא תפנה לבעלי החוב ולא תטיל את האחריות על האזרח לפרשן את החוק.