עכשיו קרי נזכר לגנות?

בנאומו הערב הבהיר ג’ון קרי כי “אין הצדקה לטרור הפלסטיני”, אך רק ביום שבת האחרון האשים מזכיר המדינה האמריקני את ההתנחלויות כגורם המזין את הטרור. דוקטור ג’ון ומיסטר קרי

יחסים אינטימיים; מזכיר המדינה קרי ויו"ר הרשת אבו מאזן; צילום: ממשלת ארה"ב.

במהלך הנאום שנשא הערב (רביעי) בגבעת הקפיטול, ביקש שר החוץ האמריקני, ג’ון קרי, להדגיש את עמדת הממשל האמריקני כי ההתנחלויות מהוות מכשול לשלום. “מישהו פה באמת מאמין שהמתנחלים היהודים יהיו מוכנים לחיות תחת החוק הפלסטיני, במדינת פלסטין?”, תהה קרי בסרקזם, והוסיף כי בעקבות נוכחות של כוחות צה”ל, שייאלצו לשמור על המתנחלים, תופקע מהמדינה הפלסטינית העתידית הזכות לעיקרון הרציפות הטריטוריאלית.

האמירה של קרי מבוססת על ההנחה כי יהודים לא יוכלו לחיות בביטחון ובשלווה במדינה פלסטינית עתידית, ללא הגנה מצד חיילים ישראלים. הנחה זו זכתה לחיזוק בחלק אחר של נאומו, בו טען מזכיר המדינה האמריקני כי יו”ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, “נכשל לעיתים קרובות לגנות פעולות טרור” נגד ישראל. קרי הוסיף כי “אין הצדקה לטרור הפלסטיני או להערצת המחבלים מצד מנהיגי הפת”ח”.

הגינוי של קרי לטרור הוא אכן דבר בעיתו, אך הבעיה היא שלפני ימים ספורים, קרי עצמו היה זה שמצא הצדקה לרצחנות הפלסטינית. “התרחבותן של ההתנחלויות מובילה להתפשטות הטרור”, הצהיר מזכיר המדינה האמריקני ביום שבת אחרון, כדברי הסבר להימנעות של ממשל אובמה מהטלת וטו במועצת הביטחון של האו”ם על החלטת הגינוי לישראל. במילים אחרות, ובניגוד לדבריו בנאומו הערב, קרי ניקה את המחבלים הפלסטינים מאחריות למעשיהם, והטיל את כובד האשמה דווקא על קורבנות הטרור, יהודים-ישראלים המתגוררים בתוך ומחוץ לקו הירוק.

האמירות של קרי מצטרפות להתבטאות בעייתית ביותר של היועצת לביטחון לאומי, סוזן רייס, בנוגע לטרור הפלסטיני. בשיחתה עם סאיב עריקאת, אחד מבכירי הרשות הפלסטינית, הפצירה רייס בפלסטינים “למנוע פעולות התאבדות או פיגועים, כי הם יפגעו בעמדה הפלסטינית”. למעשה, היועצת לביטחון לאומי של ארה”ב, המכהנת בתפקידה מכוח מינוי אישי של הנשיא אובמה, רואה ברצח ישראלים חפים מפשע כטעות טקטית, שבתזמון הנוכחי עלולה להזיק לאינטרס הפלסטיני, ולאו דווקא כפשע מוסרי מהמעלה הראשונה.

לפי הדיווח המצרי, שתוכנו פורסם אמש בערוץ 1, ייעצה רייס לעריקאת ולפלסטינים כיצד לנהוג לקראת ממשלו של דונאלד טראמפ, שעל פניו נשמע אוהד את העמדה הישראלית. רייס, לדוגמא, הציעה לפלסטינים להימנע מפנייה לבית הדין הבינלאומי לפשעי מלחמה בהאג או מלהודיע על פירוק הרשות הפלסטינית, מכיוון שצעדים אלו ייתפסו כ”פרובוקטיביים” על ידי הנשיא הנכנס.

רייס לעריקאת: “הפיגועים יפגעו בעמדה הפלסטינית”; מתוך הדיווח המצרים. צילום מסך.

העמדות שמביעים קרי ורייס סותרות לכאורה את הטיעונים של הממשל האמריקני עצמו. אפילו שגרירת ארה”ב לאו”ם, סמנתה פאוור, שילמה מס שפתיים כשהסבירה כי לא תמכה בהצעת ההחלטה של מועצת הביטחון אלא “רק” נמנעה, מכיוון שההצעה לא כללה גינוי מפורש לגילויי ההסתה ולמעשי הטרור של הפלסטינים. דברים דומים השמיע דוברו של קרי, מייק טונר, ביממה האחרונה.

האמריקנים מודעים היטב לעובדה שאבו מאזן מסית פעם אחר פעם אחר פעם לאלימות נגד יהודים, קורא כיכרות על שמם של מחבלים ואף תומך כלכלית במשפחותיהם. בהיפוך תפקידים בלתי נתפס – מי שקורא לרצח ישראלים חפים מפשע הופך לחביבם של אובמה, קרי ורייס, ומנגד, אחת מבעלות הברית הקרובות ביותר של ארה”ב מוקעת כמעודדת טרור.

התמיכה של ממשל אובמה בעמדה הפלסטינית תמוהה במיוחד גם לנוכח ניסיון העבר של הממשל האמריקני עם הפלסטינים בכל הנוגע לקידום פתרון שתי המדינות. במרץ 2014 היה זה יו”ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן שדחה את הצעת קרי לחידוש המו”מ עם ישראל, בטענה כי אינו מוכן להכיר בישראל כ”מדינה יהודית” ולא יסכים לוותר על זכות השיבה. אבו מאזן גם הודה כי נתניהו הסכים בעבר להקמתה של מדינה פלסטינית בגבולות טרום מלחמת ששת הימים.

נתניהו היה גם זה שהקפיא בנייה בהתנחלויות ושיחרר רוצחים פלסטינים עם דם על הידיים כ”מחווה של רצון טוב” – אך המנהיג הפלסטיני נותר בסירובו לנהל משא ומתן עם ישראל. אם לא די בכך, לפני קרוב לשנתיים, יו”ר הרשות הפלסטינית אישר כי ב-2008 הוא היה זה שדחה את ההצעה הנדיבה של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט להקים מדינה פלסטינית על 99.5 אחוז משטחי יהודה ושומרון.

אפרופו רייס, היועצת לביטחון טענה כבר ביוני האחרון כי “זה יהיה טיפשי להוציא מכלל אפשרות שארה”ב תתמוך בהחלטה של מועצת הביטחון” בנוגע לישראל. אמירה זו, מלפני כחצי שנה, מפריכה את הטיעון הנשמע בימים האחרונים מקרב אנשי שמאל ישראלים, לפיו ממשל אובמה החליט לא להטיל וטו במועצת הביטחון בגלל חוק ההסדרה, שכזכור עבר בקריאה טרומית רק לפני כחודש וחצי. ככה זה כשהטרור מוצדק, אבל יישוב הרי טרשים בבתים הומי ילדים נחשב פשע נגד האנושות.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

9 תגובות למאמר

 1. הוצאת קיטור של ממשל גוסס. הדבר היחיד שנאום קרי ישיג הוא שהוא יבצר את הסרבנות הפלשטינית , שלא יסכימו לפתוח מו”מ בתנאים שהם פחות מנאום קרי, ויתקע את המו”מ לעוד 8 שנים. לא בטוח שזה רע.

 2. הערבים (הפלסטינים) והעולם חייבים להבין שכל דחיה מצדם בקידום השלום הפחיתה ותמשיך להפחית את מה שהם עשויים לקבל מישראל. ממשלת ישראל צריכה לבטא זאת בצורה ברורה ומפורשת – אם ב-1947 הם היו מקבלים שטח רב תמורת הסכמתם, הרי מרגע שהחליטו להלחם להכחדת ישראל צומצם השטח שיכלו לקבל וכך גם במלחמת ששת הימים ואחריה. חשוב מאוד להבהיר ש-99.5% משטחי יו”ש וירושלים כבר לא יוצעו יותר וככל שימשך הסירוב לקבל את ישראל כמדינת העם היהודי הרי שגושי ההתישבות ביו”ש יעובו ופחות ישאר לערבים הפלסטינים עד שבשלב מסויים לא ישאר להם דבר לקבל (ואנחנו די קרובים לכך)

 3. תושבים רבים מדי במרבית מדינות האזור שילמו בחייהם בגין העיוות התפיסתי אובמה-קרי. אל תקשיבו להם.

 4. מאמר מצוין , קרי למעשה מעודד טרור נגדנו. אבל קריאה של דברי קרי גם מראה כי הוא מנסה להראות כי הוא דואג לישראל ואינו נגדה. מענין מדוע חשוב לו ליצור את הרושם הזה? בדיקה נוספת של דבריו מראה כי הוא חוזר על טענות תומכי אוסלו בישראל. הוא אומר ההתנחלויות אינן מוסיפות לבטחוון ישראל. תומכי ההתנקות מעזה אמרו כי היא תוסיף לבטחון ותחסוך קרבנות. התוצאה היתה שלש מלחמות, הרבה דם טהור שפוך, והתבצרות החמאס בעזה. תושבי ישראל ירדו לבונקרים. קרי כמובן אינו מזכיר את הקשר ההסטורי והתרבותי של ישראל לשומרון וליהודה – בזה כופרים אנשי הרשימה של הרצוג. הוא מדבר על שתי מדינות כאלו חסרה לערבים עוד מדינה.

  וגם הערה לשונית. הכותרת ‘עכשו קרי נזכר לגנות’ מובנת, קודם נזכר מישהו אחר לגנות ועכשו נזכר קרי. הכותרת צריכה להיות ‘עכשו נזכר קרי לגנות’. עכשו נזכר ולא עכשו קרי. הפועל צריך לבוא עם תואר הפועל, הזמן, במשפט. הפועל בא בעברית לפני שם העצם, מלבד אם שם העצם הוא הנושא של המשפט. וצריך לבוא לפני שם העצם.

 5. צריך להודות ביושר. ההתנחלויות הן לא רק מכשול לשלום הן הדלק לטרור, הן מעמיקות את הסכסוך, הן שואבות סכומים בלתי נתפסים מתקציב המדינה. השימוש הזה במונח “עמדת הממשל” הוא שקרי ומטעה. הוא יוצר את הרושם שמחר יבוא ממשל שימות על ההתנחלויות. לא. אין בעולם (אפילו לא במקרונזיה וסנגל) מי שמכיר בחוקיות ההתנחלויות ובוודאי שלא בעוולות הכיבוש. ההקצנה של הממשלה הנוכחית (ראש ממשלה חלש, העסוק בריצוי גחמות אשתו/מונופל הגז/בזק/ההימלטות מגורל אולמרט ומובל באף על ידי סמוטריץ’ ושות’) הביאה את הקץ לבלוף שהיו אומות העולם מוכנות לבלוע. אפשר לגדף את הסמול אבל לא ניתן לעצור התהליך: ישראל הנשלטת על ידי תקומה ושות’ היא בדרך הבטוחה לגורל דרא”פ של דקלרק או חלילה קוסובו. הטוויטר של טראפ לא הולך לשכב בשביל בנט על הגדר.

  1. המגיב גיל מעניין ומעורר תהיות:
   1. מהם “סכומים בלתי נתפסים” מתקציב המדינה שעולות ההתנחלויות? האם יותר מ-15 מיליארד שהוחלט להשקיע בערבים?
   2.מי בעולם הכיר בחוקיות ירושלים המערבית כבירת ישראל, ומה זה אומר על ההכרה הבינלאומית בחוקיות ההתנחלויות, ולאן כדאי לדחוף את אי-ההכרה?
   3. מהן עוולות הכיבוש בבקעת הירדן הריקה מערבים? ובשאר אזורי C? אודה , שמראה הזקנות של מחסום-ווטש יכול להחשב התעללות בחוש האסתטי של הגברים הערבים הצעירים העוברים במחסומים.

 6. לגיל:אפשר לומר הרבה דברים על ההתנחלויות ורובם יהיו נכונים וגם אני לא תומך בהן אבל בשני דברים טעית טעות יסודית:ההתנחלויות אינן המכשול לשלום ולא הדלק לטרור.המכשול העיקרי לשלום הוא חוסר נכונות הפלסטינים להכיר בישראל כמדינת העם היהודי בגבולות כלשהם.זה גם הדלק לטרור.אחרי שיקבלו את העקרון שיד לעשראל זכות קיום אפשר לדון על הכל כולל התנחלויות אך לא לפני

 7. איזה יצור נורמלי יהיה מוכן למסור את ביתו, נחלתו שקיבל בירושה מאבותיו לאויביו בנפש/חורשי רעתו -תמורת פיסת נייר והבטחות שיקריות.

  רק יצור חולה הצמא לאהבת שונאיו -יכרע ברך וימסור את ליבו וגופו לאנשי רשע וחמס שימצצו את דמו וישאירהו ערום ועריה.

  עלי-באבא וארבעים השודדים יודעים היטב את מלאכת הרמיה וההונאה, והיהודים התמימים נותנים את אמונם המלא בהם.

  העולם הנאור דורש צדק -דמו ורכושו של היהודי נדרש כדי לרצות את בני הבליעל.