מה הבעיה של השמאל עם היהודים

אנטי־ציונות היא רק תירוץ: הסיפור המופלא של מדינת ישראל ויהדות התפוצות מעמיד באור נלעג את הצדקנות הפרוגרסיבית העולמית, הסולדת מהצלחתם של בני אדם בזכות עצמם 

מראות שיילכו ויישכחו? חברי הלייבור הבריטי בהפגנה נגד ישראל בזמן 'צוק איתן'. צילום: RonF The Weekly Bull CC BY-NC-ND 2.0 via Flickr

מדוע השמאל ברחבי העולם שונא יהודים?

מפלגת הלייבור הבריטית עוברת בימים אלה טלטלה עזה וחשבון נפש ציבורי בעקבות גילויי אנטישמיות של כמה מחבריה הבולטים ביותר, כולל ראש עיריית לונדון לשעבר, קן ליווינגסטון “האדום“, שהושעה משורותיה לאחר שטען כי היטלר היה בעצם ציוני. הוא ניסה להסביר את הערותיה האנטישמיות של חברת הפרלמנט נאז שאה, שהציעה לפרק את ישראל וליישב מחדש בכפייה את אוכלוסייתה בתחומי ארצות הברית.

בארצות הברית, העיתון העצמאי Harvard Law Record התאמץ מאוד להסתיר את זהותו של סטודנט למשפטים שתקף בכירה ישראלית (הערת המתרגם: מדובר בציפי לבני) שביקרה באוניברסיטה ותיאר אותה במינוח אנטישמי קלאסי כ’מסריחה’. הסטודנט המדובר הוא חוסאם אל־קולק, שמאלן פלסטיני. שלא במפתיע, האגף השמאלי של הקמפוס נחלץ להגנתו, ובין המסנגרים עליו נמצאו גם כמה סטודנטים יהודים למשפטים, שהתעקשו לטעון כי אין סיכוי שהבחור הכיר את ההקשר ההיסטורי של הרטוריקה האנטישמית ‘יהודייה מסריחה’. זאת אף שרטוריקה כזאת נפוצה בעולם המוסלמי, שהוא המרכז העולמי של הבלים מסוג זה.

לעומתם יש מי שעומדים על כך שלתקריות הללו בהרווארד ובמפלגת הלייבור הבריטית אין כל קשר לאנטישמיות, וכי מדובר בסך הכול בהתבטאויות אנטי־ציוניות. גם זה טיעון מוכר, אלא שהוא איננו עומד במבחן המציאות ומעולם לא עמד בו.

אובססיה לישראל

אחת התופעות הבסיסיות בהיסטוריה היא שאנשים עוברים ממקום למקום ונתקלים זה בזה. נכון שאבותיהם של רוב היהודים שחיים כיום בישראל לא היו בדיוק בניה של האדמה שעליה חיים צאצאיהם. אבל באותה מידה נכון לומר זאת גם על אלה המכונים פלסטינים; הם ערבים, וערבים מוצאם כידוע מארצות ערב, אלא שהם מפוזרים בארבע קצוות תבל. איש איננו מדבר על הצורך לסלק את הערבים ממצרים או מלוב – ולא מפלסטין, לצורך העניין – כשם שאף אחד לא חושב ברצינות להחזיר את אמריקה הצפונית והדרומית לידי אוכלוסייתן ה’קדומה’. כמובן, גם האוכלוסייה שישבה בעבר באמריקה לא הייתה ‘קדומה’ כלל ועיקר, אלא רק הראשונה להגר לשם. אבות אבותיהם של האירים לא נולדו באירלנד, וכן הדבר למעשה ביחס לכללות אוכלוסי תבל, כולל אלה שבאפריקה, ערשׂ האנושות.

וזה לא מפני שהקמתה של מדינת ישראל היא אירוע טרי יחסית בזיכרון ההיסטורי, ולכן עדיין פצע פתוח. לפני תום מלחמת העולם השנייה פקיסטן עדיין לא הופיעה על המפה, וגם מה שנקראת היום ‘הודו’ התקיימה כישות גאוגרפית, לא פוליטית, בדומה מאוד ל’פלסטין’. אירלנד החופשית לא הייתה קיימת עד לשנות העשרים, והרפובליקה של אירלנד לא נולדה לפני 1948. הרפובליקה העממית של סין קמה רק ב־1949, וזימבבואה רק ב־1980. כך גם הרפובליקה של צ’כיה הוכרזה ב־1993, ולפני 1997 עדיין לא באה לעולם הרפובליקה של קונגו. בהשוואה לישויות הגאו־פוליטיות החדשות שקמו מאז 1990, שמספרן קצת למעלה משלושים, ישראל היא מדינה עם ותק עצום.

ובכל זאת, מדינת היהודים – והיא לבדה – מסומנת בקביעות כמטרה לחיסול. אף אחד לא מתלונן על מזרח טימור או על סרביה. ישנה אִמרה ישנה על פוליטיקה אמריקנית גזענית: הלבנים בדרום קיבלו את השחורים באופן אישי אך דחו אותם כקבוצה, ואילו בצפון קרה ההפך – ה’יאנקיז’ אימצו באופן תאורטי את עקרונות האינטגרציה והשוויון, אך באופן מעשי סידרו את ענייניהם כך שרק לעתים רחוקות ייאלצו לפגוש אדם שחור (עובדה מעניינת: הסנטור ברני סנדרס, בנה הגאה של ברוקלין המגוונת, מייצג כעת את המדינה הכי לבנה באיחוד). התירוץ הכי טוב שהשמאל מספק הוא: “איננו שונאים יהודים באופן אישי, אלא רק כאומה”.

קשה מאוד לראות בטיעון הזה קו הגנה.

אדוארד סעיד. צילום: Rachid H CC BY-NC 2.0 via flickr

כנגד כל הסיכויים

את האנטישמיות שלו הצדיק אדולף היטלר בפני יועצו הקרוב אוטו וגנר בכך ש”היהודי איננו סוציאליסט”. אבל היהודי גם לא ענה על תיאורו של ‘האדם הסובייטי החדש’ כאשר עושי דברו של סטלין פתחו במסעי טיהור רצחניים של ‘קוסמופוליטנים חסרי שורשים’ (כינוי שזכה לתחייה בפי תומכיו הקנאים ביותר של טראמפ). שונאי יהודים בארה”ב הלכו לכיוון ההפוך: בעיניהם, היהודים ראויים לשמצה מפני שהיו סוציאליסטים, או מי שמתאימים לפרופיל ‘האדם הסובייטי החדש‘.

מסתבר שליהודים יש תכונה מופלאה: הם יכולים להיות כל מה שאויביהם רוצים שיהיו. עבור הנרי פורד ורבים אחרים בשמאל המודרני, היהודים הם הבנקאים הבינלאומיים שמושכים בחשאי בחוטי הכלכלה העולמית. סרט תעמולה רב־תפוצה בהפקת ‘אוקיופיי‘, תנועה בינלאומית של שמאל חברתי־פוליטי, ניסח זאת כך: “בארצות הברית, הקבוצה הקטנה ביותר שולטת בכסף, באמצעי התקשורת וביתר הדברים האחרים. טביעות האצבע שייכות לבנקאים יהודים ששולטים בוול־סטריט. אני מתנגד ליהודים ששודדים את אמריקה. הם האחוז הבודד ששולט באמריקה. הנשיא אובמה הוא בובה בידי היהודים. הכלכלה כולה היא יהודית. כל השופטים הפדרליים בחוף המזרחי – יהודים”.

עבור שומעי לקחו של הנוכל הזקן אדוארד סעיד, היהודים הם הקולוניאליסטים, המודרניסטים האירופים שמרעיפים קפיטליזם וטכנולוגיה על הפראים האצילים המדומיינים שלהם. ואילו היהודים הישראלים – הם חוטאים בכפליים: לא זו בלבד שהם יהודים, הם גם מסרבים להיות קרבנות. לפי האומדן השמאלני הם היו בסדר, בערך לחמש דקות בעבר הרחוק, כאשר כולם ציפו שישראל תתפתח להיות סוציאליזם קיבוצי בעצימות נמוכה. אבל ההיסטוריה הלכה לכיוון אחר, וכיום הכלכלה הישראלית היא מהמתוחכמות בעולם.

זה מוציא מדעתם את שונאי היהודים: זרוק את היהודים מספרד, והם משגשגים במקום אחר. שלח אותם לגור ברבעים העניים ביותר בניו־יורק, והם יהפכו אותם לשכונות יוקרה. מנע מהם דריסת רגל באוניברסיטאות היוקרתיות ביותר, ותראה איך הם הופכים אפילו את אוניברסיטת ניו־יורק למוסד ברמה עולמית, בהשראת אנשים כמו ג’ונאס סאלק, בנם של מהגרים יהודים חסרי השכלה מפולין. תן ליהודים להקים מדינה באמצע המדבר ותראה איך היא פורחת – תחילה באמצעות תוצרת חקלאית, ואחר כך באמצעות טכנולוגיה. בנאסד”ק יש היום יותר חברות ישראליות מכל מדינה אחרת, למעט ארה”ב וסין. ומה קורה בינתיים בכלכלה הפלסטינית? זיתים ומלאכת יד, עם תל”ג לנפש שעובר בקושי את זה של סודאן.

הסכסוך הערבי־ישראלי הוא מר ומכוער. בעיניי, לערבים הפלסטינים יש כמה תלונות לגיטימיות, אבל זה הפסיק לעניין אותי כשהם התחילו לפוצץ ילדים בפיצריות. כל התודות לגיבורי הקרב בפיצה ‘סבארו’ בקיץ 2001. ישראל איננה ארצי, אבל היא בת ברית של ארצי, ואין שום אמריקני שוחר חופש שיכול שלא לאהוב את מה שמדינת ישראל הצליחה לעשות.

וזו, כמובן, הסיבה שהשמאל רוצה שמדינת היהודים תחוסל.

__________________

המאמר פורסם במגזין ‘נשיונל רוויו‘. מאנגלית: שאול לילוב

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

15 תגובות למאמר

 1. יש גם העיניין של לחפש את המטבע מתחת לפנס.

  לך תתעסק עם הפרת זכויות אדם בסעודיה; קשה להיכנס ולנוע בחופשיות, אי אפשר לשתות אלכוהול ולבלות במרחק נסיעה של שעה, המקומיים לא ששים לעזור ולא מתחשבים יותר מדי בביקורת, ומה תחרים? נסיכים מיליארדרים ונפט זול? אתה משוגע?..

 2. איזה כתבה גרועה.
  זה כמו לכתוב “מה הבעיה של הימין עם החוק” – בגלל שבתי הסוהר מלאים בעיקר בימנים
  אלא שהרוב המוחלט של הימנים הם שומרי חוק

  בכתבה כאן זה אפילו גרוע יותר כי הניאו-נאצים, שונאי היהודים הגדולים ביותר, הם ימניים

  ועוד הערה: אני חושב שהמתקפה המתוזמנת על השמאל הצליחה כל כך
  שראש הממשלה מאויים כרגע מימין. יש שם ואקום פוליטי
  אתם צריכים לחשוב גם על כתבות “מה הבעיה של הימין הקיצוני עם היהודים”
  כמובן שלא תהיה שום בעיה למצוא גם כתבות כאלה

  1. אני לא יודע איך בדיוק אתה מודד מיהם שונאי היהודים הגדולים ביותר היום, אבל אם המדד הוא לפי נסיונות רצח, המוסלמים לוקחים את כל שאר הקבוצות בהליכה, בעיניים עצומות, עם שלוש ידיים קשורות מאחורי הגב ובלי מלח.

   ובמדינות המערב, התומכים האוטומטים של מוסלמים באשר הם ללא קשר למיקום גיאוגרפי ולמעשים בפועל הם אנשי השמאל.

  2. נו באמת, אדון אסף הנכבד, שוב אתה מנסה לבלבל את “אל האופק” עם העובדות? לא יפה. הוא לא צריך עובדות. יש לו את מאמרי הארץ ודה מרקר, והם התחליף הטוב ביותר לעובדות ולאמת.

  3. “ובמדינות המערב, התומכים האוטומטים של מוסלמים באשר הם”
   מי?
   יכול להיות שהם תומכות בענישה של פושעים ובהנחת חפות של כל השאר?
   יכול להיות שהם תומכים בעזרה לפליטים ולחלשים?
   יכול להיות שהם פשוט לא מכירים את המנטליות המוסלמית-דתית וכמה היא מהותית למוסלמים?

   תהיה מדוייק. הרצון שלנו לשלוט בשטחים לא מגיע בגלל שהם תמיד היו שלנו או הבטחה אלוהית
   זה מגיע כי יש שם מוסלמים חובבי טרור
   אם היו שם טיבטים היינו מחזירים את השטחים והשמאל היה בשלטון
   הימין בשלטון (וזה גם אומר האתר הזה וישראל היום) – בגלל הערבים
   לא בגלל מחירי הדיור שעלו השנה ב- 8% (אבל היי, כל בעל דירה התעשר על הנייר ובזכות זה יש לנו צמיחה יפה)

 3. עוד סיבות מדוע השמאל והימין הקיצוניים שונאים יהודים:
  1. היהודים המציאו את הקונספט המונותאיסטי שבו האל שופט את כל בני האדם. פתאום יש טוב ורע אובייקטיביים ומי שלא עומד בהם ייענש בעולם הבא.
  2. בגלל שהיהודים מאמינים באמות מידה אובייקטיביות, כל אידאולוגיה חדשה שרוצה לכפות את אמות המידה החדשים שלה צריכה להילחם ביהודים שמא אלה יוכיחו שאמות המידה החדשים אינם מוצלחים. אם זו הנצרות (בעת העתיקה), האיסלאם, הקומוניזם, הנאציזם ועוד. כל עוד היהודים משגשגים סימן שהרעיונות החדשים בטלים הם. לעומת זאת אידאולוגיות לא קיצוניות כמו הקפיטליזם והדמוקרטיה לא קוראות תיגר על היהדות ולא באות להחליף אמות מידה ישנות.

 4. לא, היטלר לא היה ציוני. הוא היה לאומן גרמני.
  אבל לאומנות יהודית זה סבבה.

  1. גם לאומנות גרמנית זה סבבה. להיטלר גם היה שפם, אז אסור לגדל שיער פנים מעכשיו?

   לאל האופק. אני גר בארה”ב כבר עשר שנים, ואני עובד בכל 48 המדינות הקוננטינליות על בסיס קבוע. מדובר אמנם רק בניסיון האישי שלי ולא בהוכחה ניצחת, אבל השמאלנים כאן הרבה יותר גזענים.

  2. לאיש –
   לאומנות זה רע, רצח-עם זה רע אפילו יותר. אבל לאומיות (כן, יש דבר כזה) זה בכלל לא רע.
   ובקשר לכינוי שבחרת לעצמך – אתה אולי איש, אבל לא ממש בן-אדם.

 5. ואף מילה על הכמות הבלתי-פרופורציונלית של יהודים מבין אנשי השמאל הנ״ל.

  הגיע הזמן להסתכל למציאות בעיניים: ליהודים לא-ישראלים יש מעורבות רבה במשברים דוגמת הצפת אירופה ב״פליטים״, על כל הכרוך בכך. היהודים הלא-ישראלים גם מעורבים בתקשורת המערבית, בהוליווד ועוד באחוזים גבוהים בהרבה מאחוזם באוכלוסייה.

  טוב יעשה אתר ״מידה״ אם יתחיל לעמוד על הקשר הזה. רק אז תוכל ישראל להכריז בפה מלא: אנחנו לא חלק מאותו אספסוף נפוטיסט חולה-שליטה, איננו רוצים איתם שום קשר.

  1. אתה צוחק? מה שאתה רושם זה בדיוק הטענות של אנטישמים לגבי קונספירציה יהודית להצפת אירופה בפליטים או שטיפת מוח תקשורתית וכו׳. אתה רוצה שאתר מידה יפיץ תעמולה אנטישמית? המציאות היא שהעם היהודי, כמו כל עם ולאום, לא מורכב ממקשה אחת של דעות. יש יהודים שמאלנים וימנים, קפיטליסטים וסוציאליסטים, אורתודוקסיים ורפורמיים. לא ניתן להסיק מדעות של כמה אנשים על קבוצה שלמה. האנטישמים מתכחשים לכך ומשתמשים בכך לתיאוריות אנטישמיות שמאשימות את כל היהודים(השמאל מאשים יהודים שהם קפיטליסטים וגזענים והימין מאשים אותם בשמאלנות ובניסיון לכפות ערכים ליברלים).

   לגבי המאמר-כדאי לציין שאחת הסיבות העיקריות לכך שהשמאל משתף פעולה עם מוסלמים, שדעותיהם לגבי זכויות אדם וליברליזם לא תואמות לאלו של השמאל(בלשון המעטה), הוא השנאה לישראל וליהודים. זה הדבר היחיד שמאחד שייחים מוסלמים עם פמיניסטיות זועמות ופעילים נגד מלחמות עם טרוריסטים. ככל שכמות המוסלמים במדינות המערב תגדל וכוחם בשמאל יגבר נראה עלייה ברמת האנטישמיות והקיצוניות אצל השמאל ונראה ירידה בתמיכה הציבורית במפלגות אלו.

  2. איך היהודים בדיוק מציפים את אירופה בפליטים? זו טענה אנטישמית שקרית שאין לה מקום במדינת היהודים. גועל נפש. בא לי להקיא מהטענות שלך. עוד מעט תגיד לי שלא היתה שואה, לפחות לא במימדים שהיהודים המציאו.

 6. הטיעון לגבי מפלגות השמאל איננו יציב. נכון לכתיבת המאמר, אכן יותר ויותר מפלגות שמאל נשלטות בידי תיאורית זכויות האדם (שהנה ראויה לכשעצמה) כשזו משרתת בעיקר אינטרסים של מדינות ערב (באופן מוזר, הערבים באוניברסיטאות הם נושאי דגל זכויות האדם, כאשר מדינות המקור שלהם שמפרות זכויות אדם באופן שיטתי לא זוכות מהן לגינויים, כמעט בכלל…). אבל ראוי לומר שלא תמיד זה היה המצב, מפלגות שמאל היו זמן רב תומכות של זכויות העם היהודי במישורים רבים, והיסטורית, רבים מאבות השמאל היו יהודים. למרבה הצער הדבר השתנה.
  כל שאר הטיעונים במאמר, מדויקים ונפלאים. המתקפה הכלל עולמית על עצם זכות הקיום של מדינת ישראל, ורק של מדינת ישראל, הן מסכת הצביעות האנטישמית העולמית. מדינות ערב וערבים מסוימים לא יכולים להסכים לעלבון הצורב שהם חשים, יום יום לנוכח עצם קיומה של מדינה שניצחה אותם שוב ושוב. הא ותו לא.

 7. החוקר פרופ’ מנפרד גרסטנפלד פרסם ספר פשוט מעמיק ובעל איכויות יוצאות מהרגיל שכדאי לקרוא וגם לתרגם לעברית. זה הספר המקיף ביותר בנושא האנטישמיות החדשה שנתקלתי בו.

  http://jcpa.org/book/the-war-of-a-million-cuts-the-struggle-against-the-
  delegitimization-of-israel-and-the-jews-and-the-growth-of-new-anti-semitism/

  ואגב בקשר לאדוארד סעיד, האיש היה נוצרי אנגליקני שדובב את העולם הערבי שהוא מוסלמי ברובו בצורה מדומיינת כזאת שתוכל לתת דרור לתאוות הרצח שזורמת בעורקיהם של בני דתו הנוצרים בנוגע ליהודים. זה היה סוד קסמו של האיש שהתווספה למימון סעודי אוניברסיטאי ושום דבר מעבר לכך.