כשבוגי יעלון עושה אהוד ברק

תגובתו של השר לשעבר יעלון למשפט אזריה היא מופת של ציניות, ניתוק ואליטיזם. מהאיש שחולל את המשבר, כנראה שכבר אין מה לצפות

חוסר מודעות עצמית; השר לשעבר משה בוגי יעלון. צילום מסך

אחת לכמה זמן משה ‘בוגי’ יעלון פורץ לחיינו בשטף של הטפות מוסר וטהרנות אידאולוגית. כמו שר ביטחון לשעבר אחר שמבליח מדי פעם באולפנים של ערוץ 2, גם הרמטכ”ל ושר הביטחון לשעבר יעלון מפציע על המרקע במטרה ללמד טועים בינה ולהרביץ תורה בעדר הפרוע.

היום בצהריים זה קרה פעם נוספת. במופת של חוסר מודעות עצמית ואי־הבנה בסיסי של הפוליטיקה, הציבור והעם, יעלון נשא דברים בשבח הרשעתו של אזריה וקרא לבצר את סדר היום “הערכי” של צה”ל, הרואה בצבא כלי להגשמת מטרות אידאולוגיות החורגות מתפקידו הבסיסי לשמור על בטחון המדינה.

“היום, עם מתן הכרעת הדין, אפשר כבר לומר שצה”ל ומשפחת אזריה נפגעו פגיעה חמורה על ידי פוליטיקאים שמעלו בתפקידם”. אומר יעלון בסרטון שהפיץ בדף הפייסבוק שלו. הסיבה לכך לדעתו היא “ניצול ציני של המקרה על ידי פוליטיקאים אינטרסנטים, לטובתם האישית. במקום להנהיג הם השתמשו באלאור ומשפחתו ככלי משחק פוליטי בשביל עוד כמה מנדטים. הם שיקרו לכם. אני מתבייש באותם פוליטיקאים”.

ברצינות? התוכחה הזו באמת מגיעה מפיו של אותו אדם שמיהר להוקיע את אלאור רק כי הוא נלחץ מסרטון בודד של ארגון השמאל הקיצוני ‘בצלם’? זה מה שיש לאיש שחרץ דין בפומבי עוד בטרם נערך תחקיר מקיף? זו בשורתו של מי שלא יכול היה להמתין וכינה את אלאור חייל ש”סרח”, בעוד החקירה מתנהלת, שלושה ימים אחרי האירוע?

הזיכרון של התקשורת המרכזית קצר, בעיקר ככל שהדברים נוגעים לפוליטקאים ימנים שיוצאים נגד המחנה שלהם עצמם, אבל אנחנו לא שכחנו.

לא שכחנו איך במקום להרגיע את הרוחות ולהכניס את הדברים לפרופורציות הנכונות – חייל שירה במחבל שדקר לפני רגע שני חיילים אחרים – ולקרוא לחכות לתוצאות חקירה, יעלון הלהיט עוד יותר את השטח. לא שכחנו איך הוא קרא מעל דוכן הכנסת לאזרחים טובים ומשרתים שמגבים חייל צה”ל המצוי בהליך משפטי “כנופיות”, את המוסר שלהם כדומה לזה של דאע”ש ואת הפטריוטיזם הפשוט שהם מבטאים “התבהמות”. כל זאת בזמן שהוא מגבה את ההשוואות שערך סגן הרמטכ”ל גולן בין החברה הישראלית לגרמניה הנאצית, וקורא לקצינים להביע את דעותיהם הפוליטיות בחופשיות – בניגוד גמור לאתוס הבסיסי של כפיפות הצבא לדרג המדיני בחברה דמוקרטית.

צבא ההגנה הנאור

יעלון המשיך בנאומו המוקלט היום והביע את התחייבותו לחיזוק אתוס “העליונות המוסרית” של צה”ל, המכפיף את צרכי הביטחון של ישראל לאג’נדות זרות שמקורן בשמאל הקיצוני, הרואה בחיילי צה”ל קלגסים פוטנציאליים שיש לרסן אותם ולהטמיע בהם “ערכים” כדי שלא יהפכו לדאע”ש, לנאצים או ללוחמי הסית’ של דארת’ ויידר:

כחייל ששירת 37 שנים בצה”ל, כרמטכ”ל ושר בטחון, לשעבר, אני קורא לכל העוסקים במלאכת הקודש של שמירה על בטחון ישראל המשיכו לפעול בנחישות מול אויבינו תוך שמירה על ערכינו. זהו הייחוד של אומה שצריכה להיות מופת לכל העמים. זה מקור כוחנו וזו גדולתנו. כפי שהגנתי בגופי על מדינת ישראל בפני אלו שרצו לפגוע בנו, כך לא אהסס לעמוד להגן על החברה הישראלית מפני אלו שינסו לפגוע בערכיה. זו הבנה של חשיבות הערכים שמגדירים אותנו כחברה.

הבנתם? יעלון וההולכים בדרכו משרתים בשני צבאות במקביל: האחד שומר על גבולות המדינה מפני אויבים, מחבלים ומרצחים; והשני שומר על החברה הישראלית “מפני אלו שינסו לפגוע בערכיה”. האויב מבפנים – אלאור אזריה וציבור תומכיו. אנחנו וחמאס, אנחנו ודאע”ש, אלו שני איומי הייחוס שמעסיקים את יעלון והפיקוד הבכיר שממשיך את דרכו. חמאס – שיהרגו בנו; ואנחנו – שאם האליטות הנאורות לא ישמרו עלינו, נהפוך במהרה לנאצים רצחניים.

מי קבע שישראל צריכה להיות אומה שהיא מופת לכל העמים? מי קבע מהם הערכים בשמם צריך לשלוט בהמון הפרוע? יש לזה מילה, כבוד השר לשעבר, הרמטכ”ל לשעבר והלוחם לשעבר: קוראים לזה פוליטיקה, קוראים לזה דמוקרטיה. וכשאתה מתלונן על מעורבות של פוליטיקאים בשם הפגיעה ב”ערכים” שמשום מה החלטת שצריכים להנחות את כולנו, אתה פוליטיקאי לא פחות מכולם.

הגרועים שבפוליטיקאים הם הפוליטיקאים שאינם מודעים לעצמם. כל מה שחשוב למחנה אחד הוא “פוליטיקה” “אינטרסים” ו”קישוש מנדטים” וכל מה שחשוב ליעלון הוא בגדר ערכים נעלים שהם “לא עניין של ימין ושמאל”. ובכן מר יעלון, דמותו של צה”ל וסדר העדיפויות של הפעלתו זה כן עניין לפוליטיקה. הוויכוח הציבורי על מטרותיה של ישראל ומדיניות הפעלת הכוח של צבאה היא חלק בלתי־נפרד מהשיח הפוליטי פה, וכמי שמתעתד לשוב לפוליטיקה ומכין כבר את הקרקע היה אפשר לצפות שתבין זאת.

כמה שלא תכחישו את זה, זה כן עניין של ימין ושמאל. ובנושא הזה, מר יעלון, לצערי אתה נטוע עמוק עמוק בשמאל.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

18 תגובות למאמר

 1. יעלון כבר לא יחזור לפוליטיקה, גם אם הוא חושב שכן.
  אם הוא יתמודד לכנסת הוא יקבל פחות קולות משאול מופז.

 2. מאז שהמליץ לקרי ללכת לקבל פרס נובל ולעזוב את הסכסוך, יעלון השתנה. הוא התנצל לקרי והפך תעמלן בסיגנון שמאלני. מאחר והשיטה ידועה, מעניין אם גם עליו יושב איום פוטנציאלי.

 3. לא קרה שום דבר לחברה הישראלית מאז שהוא נכנס לשירות. הדבר הרכרוכי היחיד שהגיע לפני הצטרפותו היה הפסקת הטירטורים. חיסול מחבלים בשטח ושטינקרים שסרחו היו דברים שבשגרה. כלום לא קרה לחברה או לצה”ל כתוצאה מהיותו חד צדדי לטובת ישראל מבלי לראות במחבל מישהו שחייבים לו משהו. אוטובוס 300 הייתה הנורמה. הארץ דאג לפרסם וראש השב”כ שיקר.

  1. לדוד המגיב מעלי – אפשר תרגום בבקשה?

   ציפי
   בוז’י
   בוגי

   ברוך הבא למועדון ה”בובוגי”

   חבל, ורק לפני שבוע חגגו ב”מידה” שאתה הולך ימינה… מעניין אם זה באמת, או שאתה מנסה לרקוד על שתי חתונות, של מיסטר “קרי לילה” ושל טראמפ

  2. עם ישראל מודה לבוגי וליעלון על חירוף הנפש שלהם בשמירת המוסר והערכים של צהל
   הוקעתו ביזוי והשלכתו לתא בית הסוהר של החייל הסורר הפחדן חסר המוסר והערכים היא הכרחית לשמירת על צביונו הערכי והמוסרי של צבא ההגנה לישראל
   ” בני עמי בחרו בטרור ”
   ” ואני מזהה בחברה הישראלית תהליכים שהתרחשו באירופה ובגרמניה לפני 70 80 90 שנה ”
   מאיפה אדון יעלון השחצנות היהירות וההתנשאות הזו לשים את עצמך שומר הסף מגן המוסר והערכים של החברה הישראלית ?
   ואתה עוד מאשים את הפוליטיקאים שמנצלים בציניות את משפחת אזריה ?
   לעם ישראל ברור כשמש שכל הפארסה הזו כל הביזיון הזה וכל העליבות הזו התחילה ממך ומאייזנקוט
   שניכם אחראים לכל נזק שיגרם לחברה מהביזיון הזה שהבאתם עלינו
   כל אידיוט בעם ישראל יודע ומבין שהעניין הזה היה צריך להיסגר בתוך הצבא ולא כפי שקרה ,
   לא נשכח לכם !!!!!

 4. יפה נפש על הגב של כולנו.. הרי בעצמו שפך דם שהרבה לא חושבים שהיה חוקי..

 5. אין לוחמי סית’ של דארת’ וויידר. וויידר עצמו הוא סית’ והם בדרך כלל מגיעים בזוגות ( השני הוא הקיסר פלפטין).

 6. “היום, עם מתן הכרעת הדין, אפשר כבר לומר שצה”ל ומשפחת אזריה נפגעו פגיעה חמורה על ידי פוליטיקאים שמעלו בתפקידם.”
  הוא מדבר למצלמה או לראי? הלא כל העולם, חוץ ממנו כנראה, מבין שההצהרה הזו חלה עליו עצמו, יותר מאשר על כל אחד אחר.

 7. יעלון הוא שילוב משונה של טהרן בלתי נסבל ואדיוט. משהו בין איציק מרדכי לבין רובספייר.

 8. אולי מישהו יסביר לי איך יכול להיות שר בטחון שהבת שלו משתמטת מהצבא?
  איך יכול להיות ראש ממשלה אולמרט- שילדיו משתמטים ושולח חיילים למלחמה?
  איך יכול להיות תחנת רדיו של צבא שיש לה דסק תחקירים ומתחקרת רשויות שונות במדינה וביום המשפט של החייל אלאור
  אף מביאים לראיון את אחמד טיבי יועצו לשעבר של הארכי טרוריסט שמאיים על חיילי צה”ל בתביעה בבית הדין בהאג?

  1. בדיוק שמתי לב לתמונות החיילים ברקע ונזכרתי ששלחו אותם לתוך אזור הקרבות בנגמש לא ממוגן- מה שגרם למותם של החיילים- מוות מיותר. האם הנ”ל לקח אחריות ? האם הרמטכל לקח אחריות ?

 9. יש לבוגי מידה לא תיאמן של צביעות והתחסדות ליחס לאחרים את מה שהוא עשה לאורך כל הפרשה, דהיינו להפוך אותה לפוליטית.
  איך הוא לא מתבייש להאשים פוליטיקאים בפגיעה בעזריה ומשפחתו בשעה שהפגיעה האנושה ביותר נעשתה על ידו.
  או שהוא טיפש ואטום או שמידת זילזולו באינטילגנציה הבסיסית שלנו מרקיעה שחקים.
  התנהלותו בפרשה היא בלתי נסלחת ראשית ע”י עזריה ומשפחתו ואחר כך ע”י בוחרי הימין שלעולם לא יבחרו בו שנית.

 10. מישהוא יכול להזכיר לי ולהעלות את התבטאויותיו של בוגי מהעבר ועוד לפני פרשת אלאור, כיצד יש לנהוג במחבלים?

 11. יעלון, הפגנת עליבות במעשיך ושחצנות בדבריך. כהן גדול של מוסר וערכיות אתה לא.

 12. יעלון תודה, שנים לא מעטות מילאת את הדלי ואז בעטת בו. זהו מיצינו. לך מעלינו לעניינך הפרטיים וקח איתך את אייזנקוט. הרמטכל שסרח, ועדיין מסריח באפינו.

 13. וזה אומר הכל, למי שמבין.
  ולמי שלא – הוא יודע הכל. הוא מצד אחד יורה לאנשים בראש בדם קר ומצד שני מטיף למוסר. כי הוא יודע מהו המוסר. סליחה. הוא המוסר. ככה זה במפאי. אחרי שהם “ניכבו” 650 כפרים, הם יגידו לדוסים שיפנו מיד בית שמטר ממרפסת השירות שלו שייכת לפלסטיני כל שהו שחוסיין הבטיח לתת לו קרקע תמורת הסכמתו לשלטון המלך ירום הודו.

 14. עכשיו ברור למה לא הוערך רמטכלות שלו. פוליטקקי זנוטי.