אובמה לא אמר את המילה האחרונה

אחרי ההחלטה האנטי־ישראלית המבישה במועצת הביטחון, ברגעיו האחרונים כנשיא, אובמה המתיק את עונשו של בוגד ושילח לחופשי טרוריסט. כך, כשהוא משוחרר מאילוצים, נחשף ה’אני’ האמיתי שלו

בקרוב באו"ם?; ברק אובמה. צילום: מרים אלסטר, פלאש90

ברק אובמה לא עוזב את המשרד בשקט. הפעולות האחרונות שלו היו רועמות, והן עמדו באופן חלקי הן בצִלו של הנשיא־הנכנס (שסירב גם הוא להיכנס בשקט לתפקיד) והן בצל סיור הפרידה הסנטימנטלי שלו, שנמשך ללא סוף. אבל לא היה שום דבר נוסטלגי או סנטימנטלי בצעדים האחרונים של אובמה לפני רדת המסך על נשיאותו. שניים מהם היו פשוט מזעזעים.

אולי זה לא היה צריך להפתיע אותנו. לפני כשנתיים, בארוחת הערב השנתית לכתבים המסקרים את הבית־הלבן, הוא התלוצץ בקשר לשאלה אם יש לו רשימת דברים שירצה להספיק לעשות לפני מותו. עכשיו מתברר שהוא היה דווקא רציני. העובדה שמצא לנכון להמתיק את דינו של החייל צ’לסי מאנינג היא בבחינת מעשה מכוון של תקיעת אצבע בעין. מאנינג, טרנסג’נדר שנולד כגבר בשם בראד, הוא אחד הבוגדים הגדולים בזמננו. אובמה הפחית 28 שנים מעונשו, אחרי שהורשע בגניבת כחצי־מיליון דו”חות צבאיים ורבע־מיליון מסמכים של מחלקת המדינה ופרסומם בוויקיליקס.

המברקים גרמו מבוכה רבה; הסודות הצבאיים היו קטלניים כמעט־בוודאות. הם היוו איום על חייהם של חיילים אמריקנים בשתי חזיתות פעילות (עיראק ואפגניסטן) ושל סוכנים מקומיים שסייעו לנו בחשאי ותוך לקיחת סיכון גדול. אחרי שמאנינג פרסם את המסמכים, הטליבן, על פי מקורות מודיעין שציטט ‘פוקס ניוז’, יצא ל”מסע הרג” של מי שתיאוריהם ענו לאלה של סוכנים העובדים בשירות ארה”ב.

יתרה מזאת, היינו ונהיה מעורבים בעוד הרבה סכסוכי צללים ברחבי העולם. תושבים מקומיים יצטרכו להחליט אם הם איתנו או נגדנו. האם הייתם בוחרים בצד סלחני כך כך כלפי מדליף הבוגד בארצו – וגם בכם?

אפילו המילה ‘מדליף’ מטעה. ‘דליפה’ גורמת לדבר להישמע כמו פיסת מידע ש’הלוחש’ – חושף השחיתויות – מסר לעיתונאים בוב וודוורד וקרל ברנשטיין ב’פרשת ווטרגייט’. ההדלפה של מאנינג לא דמתה לכך בכלל. מאנינג פשוט הציף ללא אבחנה ים־של־סודות בענייני ביטחון לאומי, שיפגעו ללא ספק בחיילים אמריקנים, בבעלי־ברית ובאינטרסים.

אובמה חשב שעונשו של מאנינג – 35 שנה בכלא – היה מוגזם; אבל ההפך הוא הנכון: העונש היה רחום וחנון. מאנינג יכול היה למצוא את עצמו עם חבל תלייה כרוך על צווארו בעוון בגידה (בתקופות אחרות, סבירות גבוהה שזה היה קורה). אבל עכשיו מאנינג הולכ/ת הביתה אחרי שבע שנים.

מה שהופך את המתקת הדין הזאת למעשה מתריס כל כך הוא שמדובר במעשה צבוע. הנה נשיא שבמשך שבועות ארוכים עושה קול רעש גדול על הנזק שגרמה וויקיליקס כששחררה חומרים גנובים ואי־מיילים פרוצים במהלך הקמפיין. הוא תבע לקבל דו”ח, ומיד. הוא הטיל סנקציות על רוסיה. הוא התהדר בקדושת התהליך הפוליטי באמריקה.

עבור מה? מה בדיוק פורסם? מיילים פרטיים של יו”ר מטה הבחירות ופטפטת מהוועדה הלאומית הדמוקרטית; לדוגמה, רכילות מתוך הקמפיין, השמצות, עניינים של קלות־דעת וציניות. הדברים הרגילים; מביכים, אבל לא מסוכנים. לא סודות של ביטחון לאומי, לא חומר מסווג, איש לא נחשף באופן שעלול לפגוע בו. רק דברי לעג וגנות.

המסיכות ירדו

הפצצה השנייה שהטיל אובמה ברגע האחרון התרחשה לפני ארבע שבועות. לראשונה מזה חמישים שנה כמעט, ארה”ב נטשה את ישראל בהצעת החלטה קריטית של מועצת הביטחון, ואפשרה גינוי שיכתים במשך שנים רבות את ישראל ואזרחיה. אחרי שמונה שנים של הבטחות חוזרות ונשנות לישראל שיעמוד לצדה, אובמה – חופשי מהצורך לתת דין וחשבון פוליטי לעצמו או למועמד הדמוקרטי שיכול היה להיבחר אחריו – ניצל את ההזדמנות כדי לגרום נזק בלתי הפיך לישראל (ארה”ב אינה יכולה לבטל את החלטת מועצת הביטחון).

דניאל פטריק מויניהאן, שהפך לסנטור דמוקרטי גדול אחרי שכיהן כשגריר ארה”ב באו”ם, טען פעם בלהט כי בביצה האנטי-אמריקנית והאנטי-דמוקרטית של האו”ם, אמריקה צריכה לפעול ללא היסוס מנגד ולא להיכנע לצבועים. אובמה הצטרף לצבועים.

למה? כדי למצוא חן בעיני השמאל הבינלאומי? אובמה הרי עוזב את תפקידו בגיל 55, כאיש צעיר יחסית. הפרק הבא שלו יכול בהחלט להיות כמנהיג בזירה הבינלאומית, אולי באו”ם (כמזכ”ל?) או בארגון זכויות אדם על-לאומי (לכאורה). איך אפשר להפגין רצון טוב יותר מאשר לצאת להתקפה נגד ישראל ללא סיבה? או לעשות ‘אחורה פנה’, כפי שנהג בפרשת וויקיליקס ומאנינג? או לשחרר לחופשי את הטרוריסט אוסקר לופז ריוורה, שלא הביע חרטה על מעשיו, שלושה ימים לפני תום נשיאותו?

הסבר סביר יותר לפעולותיו של אובמה ברגע האחרון הוא שלא מדובר במשהו מחושב, אלא זהו ברק אובמה האותנטי ללא מסיכות. הוא עוזב את תפקידו כשם שנכנס אליו; איש שמאל, אבל עם מספיק אינטליגנציה ומשמעת כדי להעלים את האינסטינקטים היותר רדיקליים שלו. החל מה־9 בנובמבר לא היה עוד צורך בהדחקה כזאת.

זה עתה קיבלנו הצצה חטופה אל ה’אני’ האמיתי של אובמה. מעתה ואילך נראה הרבה יותר ממנו.

_____

המאמר הופיע גם ב’וושינגטון פוסט’. מאנגלית: שאול לילוב

© 2016 Charles Krauthammer.
Distributed by Washington Post

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

10 תגובות למאמר

 1. אם אני לא טועה, לא מעט פעמים בשלושים השנים האחרונות ארה”ב נמנעה מוטו במועצת הביטחון, ולפעמים אפילו הצביעה נגד מדיניות ההתנחלות של ישראל.
  אז למה דווקא כשזה אובמה כולם כל כך כועסים?

  1. הם כותבים 50שנה שלא היה ואתה כותב שבמשך 30 שנים זה כן היה.
   תוכל להביא הוחכות?
   אחרת אתה נשמע כי מתה מקצועי.

 2. אם אני לא טועה קראוטהמר התכוון להתייחס למאנינג בלשון נקבה, לאמור חיילת וכו…
  באנגלית אומנם קשה לבדל, אבל בהכירי את הכתיבה שלו חשוב לו עניין הלהט”בים. לכן אני חושב שכדאי לתקן את הטקסט.

  1. לא מעניין אם הפנייה אליו היא בלשון זכר או נקבה.

  2. אותך אולי לא. את קראוטהמר כנראה שכן, וזה הטקסט שלו לכן יש להקפיד על מה שחשוב *לו*.

  3. Respect my pronoun!
   זועק הפסאודו-ליברל, ומנסה שוב להסיט את נושא הדיון.
   כי לעניין מה שמופיע בכתבה עצמה אין לו תגובה אינטליגנטית, אז במקום זה הוא מטיל רפש בכיוון כללי. ואם זה לא מספיק, הוא אפילו לא עושה את זה בשביל עצמו, הו לא. זה בכלל בשביל קראוטהמר, משום *שלו* זה חשוב, מעין מחווה הומניטרית צחה כשלג וצדיקה בעיני עצמה. “יש להקפיד” אומר לנו המחנך הדגול, קורא המחשבות באגב הדעת, בוחן לב וכליות, מאיר את עינינו.
   מעולה, תמשיכו ככה מגוחכים שכמותכם. כל סירנות האירוניה זועקות ואתם לא שומעים אותן מרוב זעקות הצביעות שלכם. המשיכו כך, כורים את הקבר של עצמכם. עלובים, כה עלובים. גל המציאות קורס על ראשיכם ואפילו לגלגל ההצלה אתם ממשיכים לסרב. אז טבעו.

 3. אין ספק שהוא אויב.
  אבל מסוג שלא מכבדים.
  פחדן , עלוב נפש, שעושה אחרי גב.
  ואפילו כשעושה מתכחש ממעשיו.
  הוא גם לא חכם הוא פשות משהוא שמצאו אותו כשהיה צריך מישהוא.
  הוא עלוב נפש פרי ידם של סוג של יהודים בארצ”ב שמנסים לטפס לעוד קצת למלה ומבינים שללא התכחשות מיהדות לא יצליחו. דבר זאת זה לעשות זה להשתלח על ישראל.
  אבל גם ראשונים הם לא רוצים להיות.
  לכן בחרו בן אדם שאפתני אבל מתומתם כמו אובמה תחילה.
  לאחר אותו זה כבר בא סאנדרס או “סאנדרסים”.
  עוד פעם “סאנדרסים” יכלו לבוא רק לאחר “אובמה”. לכן גם “אובמה” לא היה יכול להיות אחרת מאחר אפרו-אמריקאי.
  לכן מבחינתי “אובמה” זה בגידה של “סאנדרסים” אן “סורוסים” במוצאם.
  ובזה אנחנו באצמנו אשמים.
  אחרי מלחמה עשו בדיקות ואונשים לאלו ששירטו לטובת נאצים חוץ מאיתנו והיינו חייבים. אז “סורוסים” לא הין מסגסגים. אז לא היית תפיסה שלבגוד ביהודים דבר מועיל ולא מסוכן.
  לצערי רב כהלו “סורוסים” אין ספור גם בארץ. מפלגות שלמות.
  אבל אף פעם לא מאוחר.

 4. אכן כן, אובמה בגילו הצעיר יחסית יהפוך למקטרג גדול של ישראל …בערך כמו גימי קרטר..רק עם משקל גדול יותר !!

 5. אמר את המילה האחרונה ועוד איך.
  כבר בטקס ההשבעה ותגובותיו לטילים שטרמפ הרים כלפיו אפשר היה לראות שנפל לאובמה האסימון להבין שהוא הימר על הסוס הלא נכון. פה ושם הוא אולי ירים עלה תאנה לכיסוי ערוותו אבל כיסוי נאות לפשלותיו לא יהיה.
  אובמה הוא של אתמול ומחר אף אחד לא יחכה לו.