אל תקנו את הספין: הצהרת טראמפ מאפשרת סוף סוף לבנות בהתנחלויות

מי שקורא את הצהרת הבית הלבן במלואה מגלה הסכמה עקרונית עם הנחות היסוד של הימין, הכרה בקיומן של ההתנחלויות ותמיכה בגידולן

מהפכה יסודית בתפיסת הסכסוך לעומת ממשל אובמה. הנשיא טראמפ. צילום: הבית הלבן

בניגוד למה שנאמר במרבית כלי התקשורת בישראל, ההצהרה האחרונה של הבית הלבן בעניין ההתנחלויות איננה מביעה התנגדות לבנייה בהתנחלויות ואיננה אומרת “לא” להתיישבות ביהודה ושומרון. למעשה מדובר בהסכמה עקרונית לרבות מהנחות היסוד המדיניות של הימין, ובמתן אור ירוק לבנייה רחבה בהתנחלויות הקיימות.

הנה לשון ההודעה:

שאיפתה של ארצות הברית להשכין שלום בין ישראל לפלסטינים לא השתנתה במשך חמישים שנה. בעוד איננו מאמינים כי עצם קיומן של ההתנחלויות הוא מכשול בפני השלום, הקמתן של התנחלויות חדשות או הרחבה של הקיימות מעבר לגבולותיהן הנוכחיים, עלולות שלא לסייע בניסיון להשגת מטרה זו.

כפי שהנשיא הצהיר פעמים רבות, הוא מקווה להצליח להשיג שלום במזרח התיכון. ממשל טראמפ טרם גיבש עמדה עקרונית בנושא הפעילות בהתנחלויות, והוא מצפה לדון בעניין בעתיד, כולל עם ראש הממשלה בנימין נתניהו שיבקר את הנשיא טראמפ בהמשך החודש.

ובתמצית: מכיוון שההתנחלויות אינן מכשול בפני השלום, אפשר לבנות בכל היישובים הקיימים – ללא הבחנה בין בנייה בתוך הגושים לבנייה מחוץ לגושים. בעוד שהממשל מסכים שהמצב הנוכחי בשטח יכול להימשך, הוא סבור שאין לבצע שינוי יסודי יותר של המציאות: לא להקמת יישובים חדשים, ולא להרחבה של יישובים קיימים מחוץ לגבולות “הקו הכחול” שלהן.

בהשוואה למדיניות ולהצהרות של ממשל אובמה, מדובר בלא פחות ממהפכה יסודית בתפיסת הסכסוך ומניעיו, ובהכרה דה־פקטו במציאות שנוצרה בשטח שאיננה מאפשרת לפנות את שטחי יהודה ושומרון במלואם. השלום, אם ייכון, יהיה חייב להתבסס גם על הכרה פלסטינית בהתיישבות היהודית ביהודה ושומרון, ועל קבלת הנוכחות היהודית בארץ כעובדה מוגמרת.

למעשה, מדובר בחזרה אל מדיניות החוץ האמריקנית מהימים שלפני אובמה. עקרונות דומים נוסחו במכתב ההבנות המפורסם ששלח הנשיא בוש לראש הממשלה שרון, בשנת 2004:

לאור המציאות החדשה בשטח, שכבר כוללת מרכזי אוכלוסייה ישראליים גדולים, יהיה זה לא מציאותי לצפות כי כתוצאה משיחות השלום ישראל תחזור באופן מלא לגבולות הפסקת האש משנת 1949.

במסגרת הבנות אלה ברור כי אין “להקפיא” בנייה או למנוע גידול טבעי של האוכלוסייה היהודית ביהודה ושומרון, ואין למנוע את צמיחתם ושגשוגם של מרכזי ההתיישבות הקיימים בשטח.

בשורה התחתונה, מכתבו של טראמפ הרבה פחות “שמאלני” ממה שעושים ממנו בתקשורת המרכזית, אך גם פחות “ימני” ממה שחלקים בימין ציפו לו. מדובר בקו מדיני ריאליסטי ומתון, הרואה את המזרח התיכון ואת הסכסוך הישראלי־פלסטיני מתוך תפיסת עולם מציאותית ונטולת פנטזיות. בניגוד לשמאל ולממשל אובמה, טראמפ מכיר בכך שיסודות הסכסוך הם עמוקים יותר ממאבק על קרקע או גבולות 67′, וכי הם כוללים יסודות תרבותיים, דתיים, ואתניים שלא ניתן לחפות עליהן באמצעות הרצון הטוב של נשיא אוטופיסט. מנגד, גם הממשל האמריקני הנוכחי שואף לשמור על היציבות והשקט, והוא אינו רוצה לחרוג מהשאיפה העקבית והראויה כשלעצמה – להשיג שלום וביטחון לכל תושבי האזור.

במובן מסוים יש כאן מימוש של עקרונות שמרניים לניהול הסכסוך, כפי שניסח אותם מזכיר המדינה הנכנס רקס טילרסון בשימוע בפני הקונגרס, במענה לשאלה על יחסו לנושא:

ישנם סכסוכים שמאות שנים וכמה דורות צריכים לעבור עד שניתן לפתור אותם. יש משקעים שצריכים לחלוף, ויש הרגלים שצריכים להתבסס. בינתיים התפקיד שלנו כמעצמה הוא לשמור על היציבות, למנוע הסלמה, ולדאוג שרמת האלימות בין הצדדים לא תעבור את הרף הנסבל.

אם הצהרת טראמפ היא הסנונית המבשרת חזרה למדיניות חוץ זהירה ומחושבת, כזו שמכירה במגבלות הדיפלומטיה ומגיעה לאזור עם ציפיות ריאליסטיות ונטולות פנטזיות, הרי שמדובר בתחילתו של עידן חדש, יציב ומבורך. כפי שהציונות עשתה משחר הקמתה, ישראל תשכיל להמשיך לנצל את הזמן לטובתה: המשך צמיחה, שגשוג ובנייה בכל חלקי הארץ. מתכון שעובד חמישים שנה לא מחליפים בקלות.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

16 תגובות למאמר

 1. התיישבות יהודית בכל יהודה ושומרון זה חשוב, אך יותר חשוב מבחינה אסטרטגית איך אפשר להכיל יותר שטחים(ממה שיש עכשיו) בריבונות ישראל הרבה יותר מאתגר!

 2. כה אמר מר עקיבא ביגמן ….אתה ביגמן עושה על זה ספין בדיוק כמו השמאל תעשה לי טובה .

 3. יש לחשוש מאוד שנתניהו כבר מכר לטראמפ את פיתרון המדינה הפולשת-שטנית [פולשטנית]. גם הדיבורים על הקמת מדינה פולשטנית בארץ ישראל, עצם המיקוח עצמו, הוא הרה אסון גם אם לא יוביל לכלום. כי הוא מקבע בתודעת העולם שמדינה ערבית עוינת יש לה זכויות לקום בלב ארץ ישראל המערבית. עצם הקיבוע הזה, שלו אחראי נתניהו יותר מכל אחד אחר הוא אסון. עתה נפתחה לפנינו הזדמנות לזרוק את המדינה הפולשת-שטנית הזאת לפח האשפה של ההיסטוריה, להחיל ריבונות עכשיו. אם הדברים יובהרו לטראמפ שכבר הודיע שאינו תומך בהקמת מדינת איסלאם רדיקאלי נוספת, הוא יקבל זאת בשימחה. רק חוששני שנתניהו כבר מחר לטראמפ איזה דיאלוג שקרי להקמת מדינה שקרית, כדי לרצות את דעת הקהל העולמית שנתניהו עבד לה. תהיה זאת בכיה לדורות אם ממשל טראמפ יאמץ את מתווה נתניהו להקמת מדינת דמה פולשת-שטנית [פולשטנית] בארץ ישראל המערבית.

 4. נשמע פחות או יותר כמו חזרה לקו של בוש הבן. להזכיר, זה היה הנשיא האמריקאי שתחתיו התרחשה ההתנתקות.

  1. אבל ההתנתקות לא התרחשה בגלל הנשיא בוש. היא קרתה בגלל שרון ושלל תיקיו הפליליים. יש לקוות שנתניהו קצת יותר אנושי, שיעמוד בלחץ החקירות ושלא יבצע פליק-פלאק בזוי כמו זה שעשה שרון.

  2. הבית הלבן היה בעד המהלך הזה, וזה לא דבר של מה בכך. נכון ששרון חתום על התכנית אבל היתה לו קואליציה רחבה, והתמיכה האמריקאית חשובה. עד כמה שאני זוכר הוגה התכנית היה בכלל חיים רמון.

 5. אני אאמין שהממשלה רצינית רק כשאני אראה את היישוב מבשרת אדומים מוקם על E1. רק שאני אראה משפחות יהודיות הולכות בשבתות לבית הכנסת וילדים הולכים בבוקר באמצע שבוע לבית הספר, אני אדע שלא מדובר על דיבורים באויר. עד עכשיו הממשלה מקשקשת ולא בונה כלום.

 6. אבל כתוב “הקמתן של התנחלויות חדשות או **הרחבה של הקיימות מעבר לגבולותיהן הנוכחיים**, עלולות שלא לסייע בניסיון להשגת מטרה זו.”
  אז למה אתה כותב שאפשר לבנות אפילו בקיים, גם לזה טראמפ מתנגד.
  בקיצור, מכבסת מילים לניסוח התוקפני של אובמה, אבל בפועל אין שינוי.
  באסה.

  1. “בלי הרחבה מעבר לגבול הנוכחי” (קו כחול) איננה עצירה.
   סע לגוש שילה, ליצהר ולאלון מורה, ותראה על כמה קילומטרים רבועים פרושים בדלילות היישובים הקיימים.
   גוש שילה לבדו גדול מתל אביב, יצהר ואלון מורה גדולים (8 קמ”ר כל אחד) ממודיעין עילית (5 קמ”ר). רק בשלושת אלו ניתן ליישב 500,000 איש.

 7. תכלס, אין שינוי אמיתי.
  אכזבה גדולה. ולא משנה מה גיא בכור או עקיבא ביגלמן יכתבו.
  אולי זה בגלל שנתניהו לחש לאוזנו, אולי יש דברים שאנחנו לא יודעים שחשובים יותר ברמה האסטרטגית.
  אבל בשורה התחתונה, אין שינוי במדיניות.

 8. גם אם הניתוח במאמר נכון הבעיה היא שזה נכון להודעה זו.
  מי יודע מה תהיה ההודעה מחר..

 9. יתכן שהרושם הוא שממשל טראמפ לא יהיה כנראה “משיחי ואובססבי” בקשר למדינת טרור ערבית ביו”ש. אני חוששת מהאובססיביות להקים לנו כאן מדינה כזאת תהיה דוקא של נתניהו(“מדינה מינוס” כביכול, או מדינה אם “הסדרי בטחון” וכל שם אחר שיקרא לה). אם הערבים יקבלו שכל ויקנו את ה,,תנאים” המגוחכים של נתניהו הוא גם יתן להם שטחים חלופיים מתוך הקו הירוק תמורת ההתנחלויות. ביבי אולי יקבל פרס נובל אך אנחנו נשאר בתוך כאוס גדול בהרבה מאשר כיום.