דעה

הפמיניסטיות בכנסת ירדו מהפסים

מבול של הצהרות פמיניסטיות וחקיקה קיצונית יורד לאחרונה על משכן הכנסת, והדוגמאות האבסורדיות מצטברות בקצב מסחרר. מה עובר על נבחרותינו?

אג'נדה על סטירואידים; ח"כ גלאון ושפיר. צילום: הדס פרוש, פלאש90

בחודשים האחרונים חברות הכנסת מהשמאל הפתיעו את הציבור בסדרה של הצהרות, הצעות חוק ופעולות שהזכירו שוב ושוב עד כמה עמוק מחלחלת האג’נדה הרדיקלית אצל חלק מנבחרי הציבור שלנו, ויותר מכך – מדוע השמאל המקצין לא מצליח לזכות באמון העם מזה זמן רב.

נפתח במחאת היועצות הפרלמנטריות מלפני כחודש. היועצות הפרו אז את “קוד הלבוש” של הכנסת, הגיעו במכוון עם חצאיות מיני לכנסת בעיצומה של סערה חורפית ולא הורשו להיכנס למשכן. חברות הכנסת מחו על הצעד “השוביניסטי” של יו”ר הכנסת אדלשטיין שאכף את התקנון והצטרפו למרד היועצות. ח”כ מרב מיכאלי התעלתה על עצמה, והעלתה לטוויטר תמונה ובה רואים רק את רגלי היועצות, עם הכיתוב הבא: “מראה לכןם רק רגליים, כי בלאו הכי זה כל מה שהנהלת הכנסת רואה ביועצות”. גם שלי יחימוביץ’ טענה ש”מדובר במאבק על חופש התנועה והחרות של נשים, שיו”ר הכנסת אדלשטיין הכריז עליהם מלחמה”. על אף שרבים יראו בכך מאבק על זוטות, הבהירה יחימוביץ’ שלא כך פני הדברים: “אין מדובר בסוגיה צבעונית או משעשעת אלא בסוגיה ערכית חשובה”.

דא עקא, מתברר שקוד הלבוש איננו המצאה חדשה של אדלשטיין, אלא כללים עתיקים מהכנסת ה-17, שניסחה יו”ר הכנסת דליה איציק. מדוע בחרו היועצות הפרלמנטריות וחברות הכנסת לעורר מהומה בעת כהונת אדלשטיין ולא בתקופת כהונת איציק? יותר מכך, קוד הלבוש אף אוסר על גברים ללבוש כפכפים או מכנסיים קצרים. האם הנהלת הכנסת רואה גם ביועצים “רק רגליים”? למעשה, היחידה שרואה בנשים רק רגליים היא כנראה מרב מיכאלי עצמה.

נושא נוסף שהסעיר לאחרונה את חברות הכנסת הפמיניסטיות הוא שילוב הלוחמות בצה”ל. בוועדת חוץ וביטחון הועלו נתונים ועדויות של לוחמות על אחוז פציעה אסטרונומי בקרב החיילות הלוחמות. בנוסף לכך טען יו”ר הפורום לחוסן צה”ל אל”מ (במיל’) רז שגיא שעל מנת לקלוט את הלוחמות צה”ל הוריד עבורן את רף המבצעיות פעם אחר פעם. על אף הורדת המבצעיות, הלוחמות ממשיכות להיפצע בשיעורים גבוהים מאוד.

כיצד הגיבה ח”כ סתיו שפיר על הנתונים, העדויות, המסמכים והמחקרים שהוצגו בפניה? שוב, אג’נדה ומשחקי כוחות: “נחתו היום בכנסת אנשים שמזמן כבר לא נמצאים בצבא, וחושבים שאם הם יצעקו, ישמיצו ויאיימו הם יצליחו להקפיא את הזמן ולהוציא אותנו, הנשים, מצה”ל”. אבל אל דאגה, הצבא בידיים טובות. לחברות הכנסת פתרון פשוט: לא לתת לאל”מ שגיא לדבר.

ביום שלישי השבוע התקיים דיון דחוף בוועדה למעמד האשה בנושא דיכאון אחרי לידה. חברת הוועדה מרב מיכאלי גילתה בטוויטר את שורש הבעיה: הנשים לא מדברות בלשון נקבה: “משתתפות עשרות נשים שסובלות מהבעיה או מטפלות בה שאומרות ‘אנחנו רואים’, ‘אנחנו רוצים’. לעולם לא נצליח באמת בבעיות הייחודיות שלנו אם לא נהיה מסוגלות להגיד ‘אנחנו רוצות'”. אכן, מאבק צודק.

באופן לא מפתיע, מיכאלי מתבלטת בתחום. ועדת השרים לחקיקה אישרה השבוע את הצעת החוק המאפשרת לבתי הדין הרבניים לשמש כבוררים בדיני ממונות. ח”כ מיכאלי מיהרה לצייץ: “ובינתיים מתחת לרדאר שלכןם, מדינת הלכה בדרך. עוד סמכויות לבתי דין שמכהנים בהם גברים בלבד ופוסקים לפי ההלכה ולא לפי החוק”. מדובר על בוררות הליך בו שני הצדדים בוחרים מרצונם החופשי לנהל את התיק בפני בתי דין רבניים. היכן הפגיעה בנשים?

אפליה מתקנת, אפליה הורסת

ועכשיו להצעות החוק. גם כאן מרב מיכאלי מככבת בשלל הצעות חוק פמיניסטיות. קחו למשל את ההצעה המשונה הזו: בהצעה לתיקון חוק העונשין (תיקון- חלופת מאסר לנשים הרות ואמהות), מציעה מיכאלי כי אשה הרה או אמא לילדים שהורשעה בפלילים לא תרצה את עונשה בכלא אלא בחלופת מאסר. בדברי ההסבר להצעת החוק היא כותבת: “הרעיון העומד מאחורי תכנית זו, הוא צמצום הנזקים שנגרמים לילדים כתוצאה ממאסרה של האם”. גם אם נבין את ההיגיון שמאחורי הצעת החוק, לא ברור מדוע להחיל אותו על אשה בהריון, ועוד יותר לא מובן מדוע אמא לילדים עדיפה על פני אב לילדים. שאלות טובות, וליו”ר מרצ זהבה גלאון יש גם תשובות: נשים לא אשמות בפשעים שהן ביצעו. “לפי כל המחקרים, הפשעים שנשים מבצעות חמורים ואלימים פחות משל גברים. רבות מהן הגיעו לכלא אחרי שנוצלו על ידי גברים בתוך עולם העבריינות, ועבדו כסוחרות סמים עבור הגברים שאיתם חיו”. מי שקורא את “כל המחקרים” הוא כנראה אדם חרוץ במיוחד.

עוד הצעת חוק משונה טרייה מהשבוע: “הצעת חוק עבודת נשים” דורשת לחייב אבא לקחת חופשת לידה בתשלום. וח”כ מיכל רוזין מציעה גם לחייב את העיריות להקים ועדה לקידום מעמד האישה. חלק מן העיריות כבר הקימו ועדה שכזו, בה מתכנסים רדיקליים מתואמי גלאון כדי להטריל אחד את השני במגדריזם פרוגרסיבי. הנה, למשל, ציטוט מתוך פרוטוקול הועדה לקידום מעמד האישה בעיריית ירושלים: “הנושא הזה מתחיל מהמסרים הסמויים שהילד מקבל בגן, שרק האבא של שבת יכול לעשות קידוש והאמא של שבת תדליק נרות. ומה הבלבול והתסכול והמסרים הסמויים של ילדים שיש להם שתי אימהות או שני אבות ביחס של הגננת או ביחס של ההורים”. לכן החליטה סיעת “ירושלמים” להילחם במנהג האבא של שבת ואימא של שבת, ולחנך את ילדי הגן למיניות בריאה ולמגדר.

אבל אל דאגה, חברות הכנסת מ’מרצ’ כבר עקפו בסיבוב את חברי “ירושלמים”: על פי הצעת החוק של זנדברג וגלאון מלפני חודשיים כל הגננות והסייעות בגני הילדים של מדינת ישראל יעברו סדנאות הכשרה לשוויון מגדרי בגיל הרך אשר “יפתחו בקרב גננות וסייעות חשיבה ביקורתית ופדגוגיה פמיניסטית”.

זהו רק יבול חלקי וסקירה מדגמית של הפעילות העניפה של חברות הכנסת הפמיניסטיות של ישראל. אז רגע לפני שהפדגוגיה הפמיניסטית והחשיבה הביקורתית ישתיקו גם אותנו, נסיים בהבהרה: הטור נכתב על פי כללי הכתיב המקובלים, אך הוא מכוון לפמיניסטימיות ולא/נשים רגילותים כאחד/ת.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

27 תגובות למאמר

 1. שגיאה בכותרת.
  המרצניקים מעולם לא ירדו מהפסים, כי הם מעולם לא היו עליהם.

 2. מירב מיכאלי הפמיניסטית הגדולה התפרסמה כמגישת תוכניות בידור בהפקת ארז טל. ככה היא קנתה את הפרסום שלה.

  1. זה לא משנה ולטעמי זו אפילו ברכה – אנחנו חיים בדמוקרטיה שבה כל אחד יכול לבחור או להבחר, בלי קשר לרקע הספציפי שלו, כל עוד יש לו מה לומר.
   מנגד, מה שכן רלוונטי הוא, שנראה כי מדובר באשה בלתי שפויה לחלוטין. עם כוח.

  2. להיות אישה שפויה ולהיות הכוכבת של תוכניות בהפקת ארז טל זהו אוקסימירון.

  3. בסדר אוריאל, אבל אז שלא תחפור על כמה היא פמיניסטית, אם הצליחה בזכות הגבר שלה באותה תקופה.

 3. אוי הדמגוגיה. לקחת שברי ציטוטים ושקרים ולהשתמש בהם כדי להגחיך את הדובר.
  כמה דוגמאות: זהבה גלאון לא סתם כתבה “לפי כל המחקרים…” אלא ציטטה את ד”ר ענת גור, ראש תחום אסירות ברשות לשיקום האסיר לשעבר, שאמרה את זה בראיון לעיתון.
  מרב מיכאלי ממש לא אמרה ששורש הבעיה בדיכאון אחרי לידה הוא שנשים אומרות “אנחנו רואים,” זה סתם שקר. מיכאלי יזמה דיון רציני על הנושא, וההתייחסות לציוץ שלה בטוויטר כאילו היא טוענת שזה שורש הבעיה הוא גניבת דעת.
  ולבסוף, הציטוט של סתיו שפיר “נחתו היום בכנסת אנשים שמזמן כבר לא נמצאים בצבא…” נראה כלא יותר מעבודת פוטושופ. הוא פשוט לא קיים. פשוט המצאה של גרינצייג.
  די מדהים לאיזה שפל הדרדרתם.

 4. אין חדש בטירוף בכלל ובטירוף פמיניסטי בפרט.
  הבעיה לא מה עובר על הפמיניסטיות שבכנסת אלא מי ומה מאפשר להן להמשיך בטירוף ולהעביר מדי פעם חוקים פמיניסטיים שיכול לעורר רק גיחוך , אך הם בהיותן נוהגות טרור – הרי שהטירוף הפרטי שלהן גורם לחברה כולה להיות חברה בהפרעה!
  מה שחשוב הוא שימצאו עורכי דין שיעשהו בכיוון ביטון החוקים הפמיניסטיים! חוק הוא לא דברי אלהים חיים – יש אפשרות לשנות אותו וזה מה שדחוף לעשות אם רוצים שלא להמשיך ולהיות חברה בהפרעה!

 5. אין חדש בטירוף בכלל ובטירוף פמיניסטי בפרט.
  הבעיה לא מה עובר על הפמיניסטיות שבכנסת אלא מי ומה מאפשר להן להמשיך בטירוף ולהעביר מדי פעם חוקים פמיניסטיים שיכלו לעורר רק גיחוך , אך הם בהיותן של הפמיניסטיות נוהגות טרור – גורמים לחברה כולה להיות חברה בהפרעה!
  מה שחשוב הוא שימצאו עורכי דין שיעשהו בכיוון ביטול החוקים הפמיניסטיים! חוק הוא לא דברי אלהים חיים – יש אפשרות לשנות אותו וזה מה שדחוף לעשות אם רוצים שלא להמשיך ולהיות חברה בהפרעה!

 6. אני אכתוב את זה בצורה שהפמיניסטיות יבינו: מירב מיכאלי היא לא העפרונה הכי מחודדת בקלמרה.

  1. פמיניסטיות אינן מבינות ארמית (ואולי זאת הבעיה האמיתית שלהן)

 7. אני מוחה בתוקף בשם הפמיניזם. חברות הכנסת הנ”ל אינן פמיניסטיות המחפשות שוויון, אלא מקדמות שוביניזם כנגד הגברים וכנגד החברה בכלל.

 8. “בה מתכנסים רדיקליים מתואמי גלאון כדי להטריל אחד את השני במגדריזם פרוגרסיבי.”

  עשית לי את היומית עם הציטוט הזה. אכן כמו נוער הגבהות שנלחם בצה”ל ובפוליטיקאים מהימין שהם “בוגדים בעיניהם” (כלומר מנסים להשיג מטרות ימניות תוך התייחסות למגבלות שהמציאות כופה) כך גם הרדיקאלים משמאל עסוקים בעיקר בלהטריל ולרדוף את אנשי המחנה שלהם. הרי לבנט ולמצביעיו לא אכפת שפמניסטיות ממרץ קוראות לו שובינסט. אבל פוליטיקאי הגון מהעבודה יכול להיבהל מהן כהוגן ולבזבז זמן על להצדיק את עצמו במשפט השדה שהן יערכו לו, במקום להשקיע את זמנו בלדאוג לבוחריו ולהציע אלטרנטיבה שלטונית אמיתית.

  הרי היה אפשר לצפות שבמדינה כמו ישראל בה מתקבלות החלטות גורליות כל שבוע, ושבה יש שינויים אדירים בקצב מהיר (קליטת עולים, כיבושים ונסיגות, מהפכות איזוריות במדינות השכנות) האופוזיציה תתמקד בעיקר ותציע רפורמות משמעותיות ואלטרנטיבה שלטונית. וזה לא קשה כשחצי מחברי הקואליציה תומכים במדינת הלכה, כשבמילא רוב עשירי ת”א לצידם. אבל לא. במקום זה הם פשוט מתעסקים בשטויות שלא רלוונטיות לרוב הציבור ושרק מרחיקים מהם מצביעים. חבל.

  ואח”כ מתפלאים שהבחירות הן סביב השאלה מי יהיה שר האוצר הבא של ישראל, לפיד או כחלון. פתטי.

 9. הפמינאיכסיות גם מתנגדות ליציאתם של עוזרים פרלמנטריים לביקורים בחו”ל ביחד עם ח”כים כי הן נורא, נורא מודאגות שתתחולל “הטרדה מינית” (או ווטבר) בבתי המלון בו הללו ישנו, דהיינו, סקס רצוני ומוסכם שיש בו “יחסי מרות” בין עוזרות פרלמנטריות לבין ח”כים. הגיע הזמן להודות שפמיניזם היא פשוט פוריטניזם במסווה, ותמיד היה כזה.

 10. נבהלתם? כללי המשחק שונו ואתם מתקשים לעדכן גרסא? כבר אי אפשר להטריד ולאנוס ולצאת בלי כלום?
  שומו שמיים… קטסטרופה…
  יאללה, תתקדמו. לא נשתוק יותר. נגמרה החגיגה. באסה – אבל אתם תתמודדו. תנשמו עמוק, כולכם נשואים לנשים ואבות לבנות. שימו את הבת שלכם בתפקיד המוטרדת ונראה איך ילך לכם…

  1. מה הקשר בין מחט לשחת… דיברו על חקיקה הזויה על ביטול מנהגים של אבא ואמא של שבת בגן בחקיקה מה אתה מקשקש??…

  2. כן,אנחנו מבוהלים ומפוחדים כי הטרור הפמיניסטי השתלט על חיינו.

 11. אולי במקום לבקר את השמאל הגיע הזמן לבקר את ממשלת הימין או מה שזה לא יהיה הדבר הזה? הגיב:

  השגעון הפמיניסטי שיש מיעוט שיקראו לו אידאולוגיה כבר מחלחל ומכתיב נורמות ומשנה מציאות לטוב או לרע תלוי בעמדה הפוליטית שלכם, החל מהחוק למניעת הטרדה מינית חסר התקדים אשר אין לו אח ורע בפגמים הרבים שבו ובחוסר המידתיות שלו ודרך חזקת הגיל הרך,וכלה ובקרוב הפללת *גברים* צרכני זנות,הפללת הגבר בשל קיום יחסי מין בהסכמה בין שני אנשים בוגרים ובו יופלל *הגבר בלבד*

  למול השגעונות הללו השלטון שבראשו ניצבת כביכול ממשלת ימין אין התנגדות אידאולוגית,פח פשוט פח בימין.

 12. טוב לדעת שיש מי שעומד מול הזיות מדינת ההלכה שלכם, ושאתם מפחדים. תפחדו.

  1. אילו הזוית? איזו מדינת הלכה? אתה יודע איפה אתה נמצא?

 13. אין לכם מילה אחת נגד היהודים הגזלנים הרוצים לגזול קרקע מערבים בחסות המחוקקים הימניים.

  1. לא גזל ולא נעליים. רק בני אדם שלא מחוברים למציאות ולא מבינים שהקרקע איננה שייכת לאף אחד אחר.
   וחוץ מזה, הפקעת קרקע פרטית לצורך הציבור, תמורת פיצוי, היא דבר נפוץ. אם לא היה מדובר במתנחלים כנראה שהיית מגיב אחרת.

  2. חתרני השמאל הקיצוני מסוכנים לקיומנו יותר מכל אוייב חיצוני.

 14. עבר עלי יום נוראי של קריאת פוסטים של שמאלנים שיצאו לחלוטין מדעתם מרוב שטנה לכל דבר שאינו מוסלמי או אנטישמי. ועכשיו, פעם ראשונה שצחקתי צחוק משחרר. תודה

 15. הטרור הפמיניסטי ממשיך להשתלט על החברה ולהרוס אותה, כי הגברים הפכו לסמרטוטים שאינם מסוגלים לקום ולהלחם נגדו.