משנים כיוון: שגרירת ארה”ב באו”ם תוקפת בחריפות את ההטיה האנטי ישראלית

בהצהרה חסרת תקדים לעיתונות, שגרירת ארה”ב באו”ם מתחה ביקורת חריפה על מועצת הביטחון ועל יחסה לישראל: “ארה”ב לא תהסס להתבטא נגד ההטיות הללו, ולהגן על חברתנו ובעלת בריתנו ישראל”

תמיכה חד-משמעית בישראל; שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי. צילום מסך

מפתיע שההצהרה הקצרה שהשמיעה שגרירת ארה”ב באו”ם ניקי היילי ביום חמישי האחרון כמעט ולא זכתה לאזכור בתקשורת הישראלית. היילי, בעבר מושלת דרום־קרוליינה, יישרה קו באופן מובהק עם מדיניות ממשלת הימין בישראל ותקפה בחריפות את האו”ם ומועצת הביטחון.

לאחר הדיון הקבוע במועצת הביטחון של האו”ם על המזרח התיכון יצאה היילי אל הכתבים, והבהירה באופן חד־משמעי היכן ממוקם הממשל החדש בנוגע לאו”ם.

“מועצת הביטחון אמורה לדון בדרכים לשמור על השלום והביטחון הבינלאומי”, פתחה היילי, והסבירה שהמועצה רחוקה ממילוי תפקידה זה: “אבל בפגישה שלנו על המזרח התיכון, הדיון לא עסק בהתחמשות הלא־חוקית בטילים של חיזבאללה בלבנון; הוא לא עסק בנשק והמימון שאיראן מעניקה לטרוריסטים; הוא לא עסק בדרכים להביס את דאעש; הוא לא עסק באופן שבו נטיל על בשאר אל־אסד אחריות לטבח של מאות אלפי אזרחים; לא – במקום זאת, הפגישה התמקדה בביקורת על ישראל, הדמוקרטיה האמתית היחידה במזרח התיכון”.

“אני אמנם חדשה כאן, אבל אני מבינה שכך פועלת המועצה חודש אחר חודש, במשך עשורים”, המשיכה היילי, והבהירה שהדברים עומדים להשתנות. “אני כאן כדי לומר כי מכאן והלאה ארה”ב לא תעלים עין מכך. אני כאן כדי להדגיש את התמיכה הבלתי מתפשרת של ארה”ב בישראל. אני כאן כדי להדגיש שארה”ב נחושה לעמוד בפני ההטיה האנטי־ישראלית של האו”ם. לעולם לא נחזור על הטעות האיומה של החלטה 2334, ונרשה החלטת גינוי חד־צדדית של מועצת הביטחון נגד ישראל. במקום זאת, נדחף לפעולה נגד האיומים האמתיים במזרח התיכון”.

לדברי היילי, אף שהנשיא טראמפ תומך בשלום, התנהלות האו”ם היא שמרחיקה אותו. “ההחלטות המוטות והמקוממות של מועצת הביטחון והעצרת הכללית רק מקשות על השגת השלום, בכך שהן מרחיקות אחד מן הצדדים משולחן המשא ומתן. באופן מדהים, למחלקה ליחסים פוליטיים של האו”ם יש מחלקה שלמה שמוקדשת לענייני הפלסטינים, דמיינו לעצמכם. אין מחלקה שמוקדשת לשיגור טילים לא חוקי בצפון קוריאה; אין מחלקה שמוקדשת למדינה המובילה במימון טרור – איראן”.

“הדעות הקדומות כלפי העניין הישראלי־פלסטיני אינן תורמות לשלום, והן מבטאות ניתוק מוחלט מהעולם שסביבנו. הסטנדרט הכפול עוצר נשימה”, הבהירה השגרירה, והדגימה את טענתה: “רק לפני כמה ימים ניסתה ארה”ב, ללא הצלחה, להביא את מועצת הביטחון לגנות התקפת טרור נגד ישראל, שבה הטרוריסט ירה לעבר תחנת אוטובוס שבה המתינו אזרח, ואז דקר אחרים. מועצת הביטחון לא תהסס לגנות התקפה כזו בכל מדינה אחרת, אבל לא בישראל. ההצעה נדחתה, וזה ממש מביש”.

להיילי יש חזון לאו”ם אחר: “ישראל מתקיימת באזור שבו אחרים קוראים להשמדתה המוחלטת, ובעולם שבו האנטישמיות נמצאת בעלייה. אלו איומים שעלינו לדון עליהם באו”ם, תוך שאנו מתקדמים לקראת הסכם מקיף שיסיים את הסכסוך הישראלי־פלסטיני”.

מחוץ לאו”ם, אמרה היילי, יש גם חדשות טובות: “מקומה של ישראל בעולם משתנה – ישראל בונה קשרים דיפלומטיים חדשים, עוד ועוד מדינות מזהות כמה ישראל תורמת לעולם, הן מכירות בכך שישראל היא מגדלור של יציבות באזור בעייתי ושישראל נמצאת בחזית החדשנות, היזמות והגילויים הטכנולוגיים”. לדבריה, הגיע הזמן שגם האו”ם יתאים את עצמו למצב החדש: “ההטיה האנטי־ישראלית בעולם כבר מזמן הייתה צריכה להשתנות. ארה”ב לא תהסס להתבטא נגד ההטיות הללו, ולהגן על חברתנו ובעלת בריתנו ישראל”.

הניגוד החד בין עמדת הממשל האמריקני הנוכחי לקודמו ניכר בייחוד בשל הימנעות אובמה מהטלת וטו על החלטה 2334 האנטי־ישראלית במועצת הביטחון של האו”ם, והסנגוריה שלימדה עליו שגרירת ארה”ב באו”ם דאז, סמנתה פאואר. “לא הצבענו בעד כי אנחנו לא מסכימים עם כל מילה”, אמרה אז פאואר, “אבל ההחלטה הזו משקפת את המציאות בשטח ואת מדיניות ארה”ב רבת השנים ולכן לא הטלנו וטו”.

ממשל טראמפ מציג שינוי חד ממדיניות זו, ושואף להחזיר את ההגינות והיושר לגוף שמזמן הפך לסמל של צביעות הקהילה הבינלאומית ושיח זכויות האדם.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

9 תגובות למאמר

 1. התקשורת הישראלית סלקטיבית למה שקורה. אם התקשורת מוטה לשמאל מדוע לא קמה תקשורת מאזנת.

  1. ערוץ עשרים. והמדיה החברתית. יש לנו את אותה בעיית תקשורת שיש בארצות הברית.

 2. ממשלת ימין?מה הקשר?מועצת הבטחון דנה בישראל כמדינה..לא ימין ולא שמאל!

 3. אכן, מפתיע שישראל היום, ערוץ 20, מקור ראשון, NRG וגלי ישראל לא הזכירו את ההצהרה. כמו שאומרים – תקשורת שמאלנים שהפיצה רק Fake news

 4. מחוץ לאו”ם, אמרה היילי, יש גם חדשות טובות: “מקומה של ישראל בעולם משתנה – ישראל בונה קשרים דיפלומטיים חדשים, עוד ועוד מדינות מזהות כמה ישראל תורמת לעולם, הן מכירות בכך שישראל היא מגדלור של יציבות באזור בעייתי ושישראל נמצאת בחזית החדשנות, היזמות והגילויים הטכנולוגיים”. לדבריה, הגיע הזמן שגם האו”ם יתאים את עצמו למצב החדש: “ההטיה האנטי־ישראלית בעולם כבר מזמן הייתה צריכה להשתנות. ארה”ב לא תהסס להתבטא נגד ההטיות הללו, ולהגן על חברתנו ובעלת בריתנו ישראל”.

  1. ורק השמאל הישראלי הבוגד ממשיך בשלו לתקוף הן את נשיא ארצות הברית, ואת מדינת ישראל, דעתי היא שהשמאל הישראלי גרוע מאויבנו.

 5. לא פלא שהתקשורת השמאלנית לא פירסמה את דברי השגרירה האמריקאית… התקשורת השמאלנית בעד הפלסטינאים, דברי השגרירה הם לצנינים בעיניה. השגרירה האוהדת אותנו משמיטה את כל האגנדה השמאלנית והם ברצונם להביא להרס מדינת ישראל מול הערבים מתפוצצים מדבריה ומוחקים אותם.
  שמאלנים… לא יעזור לכם עם ישראל חי וקיים!!!

 6. מדהים ומרענן. צריך להוסיף תרגום לוידאו ולהפיץ לכל אדם.
  הדברים ברורים ונאמרים בצורה חדה וברורה.
  אם השגרירה הייתה נגד ישראל אמנון, דרוקר ועוד רבים “וטובים ” היו ממלאים את האולפנים, בידוד, כמה נתניה הרסני, הפחדה ומסע הכפשה לימין.

  בושה שזה עבר בשתיקה כאילו כלום לא נאמר.
  צביעות? לא זוכר פשוט האג’נדה של השמאל באמצעות מפלגת הלוויין- התקשורת.

 7. הכל שקר , זו הצגה, האמריקאים שונאים אותנו יותר מכולם! ארצות הברית היא עמלק. הם עושים את עצמם חברים שלנו!! המטרה לדפוק אותנו!