החשוד באיומים נגד יהודים בארה”ב: שחור, פרו־פלסטיני ומתנגד חריף לטראמפ

העיתונות קשרה את האיומים נגד קהילות יהודיות בארה”ב ל”ימין הקיצוני” כדי לנגח את טראמפ, אך כעת מתברר כי החשוד בפרשה, חואן תומפסון, הוא איש שמאל קיצוני שהתאסלם וכינה את ישראל “טרוריסטית”

אנטישמיות משמאל; החשוד בהפצת איומים נגד מרכזים יהודים, חואן תומפסון. צילום מסך.

מאז כניסתו של דונלד טראמפ לבית הלבן מנסים כלי התקשורת מהזרם המרכזי בארה”ב ובישראל לקשור את הנשיא הנבחר למה שמכונה “גל אנטישמיות” המשתולל לכאורה בארה”ב. אחד המרכיבים הבולטים באותו “גל” הוא סדרת איומים על פצצות שהוטמנו כביכול במבנים של קהילות יהודיות ברחבי ארה”ב. בעקבות שיחות הטלפון האנונימיות הללו נאלצו מוסדות יהודיים שונים, בהם בתי ספר ובתי אבות, להתפנות תוך זמן קצר מיושביהם עד להסרת החשש.

מרבית התראות השווא הללו טרם פוענחו אמנם על ידי רשויות החוק האמריקניות, אך בימים האחרונים הודיע ה־FBI כי הצליח לעצור חשוד ראשון בפרשה: חואן תומפסון (31), אפרו־אמריקני, תושב סנט־לואיס שבמדינת מיזורי. תומפסון היה פעיל מאוד בזירת הטוויטר, והעלה בחשבונו ציוצים רבים המלמדים על משנתו הפוליטית. במילים עדינות ניתן לומר כי תומפסון לא נמנה על מעריציו של נשיא ארה”ב הטרי. “זו אמריקה”, צייץ תומפסון בדכדוך מיד לאחר שנודעו תוצאות הבחירות בארה”ב, “נגד שחורים, נגד מוסלמים, נגד גייז, חמדנית, פשיסטית, לבנה. זו תמיד הייתה אמריקה”. בציוץ ביקורתי אחר על המדינה שבה נולד וגדל טען תומפסון כי לא מן הנמנע שארה”ב היא המדינה “תומכת הטרור הגדולה בעולם”.

האיש שחשוד כעת על ידי ה־FBI בשיגור איומי סרק על הטמנת פצצות במרכזים יהודיים כתב כי היה רוצה לראות את הסנטור הדמוקרטי ברני סנדרס יושב בבית הלבן במקום טראמפ. “הצבעתי לברני סנדרס”, כתב תומפסון ביולי האחרון. למרות הודאתו כי הצביע לסנדרס, בתקשורת הישראלית והאמריקנית לא מעזים לטעון כי למועמד הדמוקרטי, שרק לאחרונה ערך השוואה חמורה בין ה’נכבה’ הפלסטינית במלחמת העצמאות לרצח העם של האינדיאנים בארה”ב, יש חלק כלשהו במעשיו של תומפסון. תמיכתו של תומפסון בסנדרס, הנחשב לאחד הסמנים השמאליים ביותר בפוליטיקה האמריקנית, אינה מפתיעה בהתחשב ב’משפט המוטו’ שתומפסון בחר לחשבון הטוויטר שלו: “תראה לי קפיטליסט, ואני אראה לך מוצץ דם”. יצוין כי משרד המשפטים האמריקני אישר כי הציוצים שהועלו בעמוד הטוויטר של תומפסון אכן נכתבו על ידו.

תומפסון, שרק לפני כחודש פוטר מעבודתו כעיתונאי לאחר שהתברר כי הפיץ ‘פייק ניוז’ ופרסם סיפורים וציטוטים שלא היו ולא נבראו, מצטייר מציוציו כמי שעוין מאוד את מדינת ישראל ומביע תמיכה נלהבת באויביה, חמאס ואיראן. לפני כחודש, לדוגמה, בעקבות הפצצת צה”ל בעזה בתגובה לירי רקטות מהרצועה, כינה תומפסון את ישראל “אימפריאליסטית” וטען כי הישראלים הם “טרוריסטים שאוהבים להרוג חפים מפשע”. תומפסון חתם את הציוץ שלו בהאשטאג “עזה”.

קודם לכן, בנובמבר האחרון, העלה תומפסון ציוץ המדיף ריח של אנטישמיות, שבו טען לכאורה כי הסיוע האמריקני של ממשל אובמה לישראל מגיע על חשבון תושבי העיר פלינט ממישיגן, שבאפריל 2014 התגלה כי חלקם הורעלו בעקבות זיהום מי השתייה של העיר. “הממשלה אומרת שאין כסף לתקן את הבעיה”, כתב תומפסון על הנעשה בפלינט, “אבל הממשלה נתנה לישראל 38 מיליארד דולר”. מנגד, תומפסון הגן בחירוף נפש על ההחלטה השערורייתית של אובמה להעביר 1.7 מיליארד דולר לידי איראן. לטענתו, אובמה רק החזיר לאיראנים כסף ש”הממשל האמריקני גנב מהם”. עם או בלי קשר לדעותיו בנוגע לישראל ואיראן, בנובמבר האחרון סיפר תומפסון כי המיר את דתו לאסלאם.

“ישראל אימפריאליסטית וטרוריסטית”; מתוך הטוויטר של תומפסון. צילום מסך.

על פי החשד, תומפסון שיגר את האיומים נגד המרכזים הקהילתיים היהודיים בשמה של חברתו לשעבר, כצעד נקמה על כך שנפרדה ממנו. זאת לאחר שרק ביום שני שעבר, לפני מעצרו, הביע תומפסון סולידריות עם אותן קהילות יהודיות שספגו איומים.

כאמור, ה־FBI מייחס לתומפסון אחריות רק לחלק קטן מסך האיומים ששוגרו לאחרונה נגד הקהילות היהודיות, ובשלב זה טרם ידועים פרטים על זהותם של יתר הפושעים או על מניעיהם. מעניין יהיה לראות אם אותם עיתונאים שפמפמו בשבועות האחרונים על שובה של האנטישמיות לארה”ב, ימשיכו לגלות עניין דומה בגורלם של יהודי אמריקה גם כאשר מתברר, לפחות בינתיים, כי לא ניתן למנף את ההתקפות נגדם לערעור הלגיטימציה של ממשל טראמפ.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

6 תגובות למאמר

 1. 1) תומפסון אחראי *לחלק קטן* מאיומי הפצצות. מה לגבי השחתות בתי העלמין היהודים? זה גם חלק מ”גל האנטישמיות” שהתקשורת הליברלית המציאה כדי לתקוף את ממשל טראמפ?
  2) למתעניינים, כדאי לקרוא את הפוסט של אישתון שנכתב בגובה למאמר הקודם של צוויק בנושא, שבו הוא מראה את המניפולציות בהם הוא השתמש כדי להראות עלייה באנטישמיות בתקופת אובמה.

  1. הפרטים של “המניפולציות” היו ברורות לכל קורא שעיניו לא קהות.
   הנקודה היא שבתמונה הכוללת – אין קשר בין זהות הנשיא לאנטישמיות. הירידה התלולה התחילה בימיו של בוש, ובימיו של אובמה התחילה עליה מתונה – ככל הנראה אין לנשיא השפעה כך שלקשור כתרים למדד הזה (שאמינותו איננה חקוקה בסלע) הוא חוכא והטלולא סטטיסטית. בכל מקרה כמה שאלות שהתקשורת לא שואלת – מדוע לא ייתכן שמשחיתי הקברים הם מוסלמים שלא סובלים את טראמפ? דווקא סביר יותר לדעתי מאשר גלוחי ראש נאו נאצים. בנוסף, בית הקברות השני בפילדלפיה הושחת ככל הנראה על ידי התקשורת. בתקופת אובמה הושחתו בערך כעשרה בתי קברות (רשימה שפורסמה בברייטברט כמדומני) אבל אף אחת מהנ”ל לא דווחה במדיה הארצית (וקל וחומר הבינלאומית). במקרה שלנו, הדיווח האובססיבי של ההשחתה בסנט לואיס גרמה לדעתי למוטיבציה בקרב מוסלמים/נאו נאצים ולבסוף להשחתה בפילדלפיה. אני נוטל לעצמי את החופש להאשים את המדיה בהשחתה הזו מפני שאי אפשר להתמם ולטעון שהתקשורת “עושה את תפקידה”, כי אם כן, היכן היתה בתקופת אובמה? מדוע אז לא שמענו על ההשחתות? אם הם נזכרים לספר לנו רק כשטראמפ נשיא – מגיע להם שהאשמה תתלה בצווארם.

 2. לפחות על פי ידיעות אתמול, האיש חשוד גם במקרה של השחתת בית עלמין יהודי בעירו. נחכה ונראה.

 3. מעניין לראות איך אחרי שניסו להמעיט בחומרתה של האנטישמיות בימי טראמפ מידה מראים בנושא עניין מחודש ברגע שהחשוד הוא שחור ומוסלמי. אבל איזה צבועים הסמולנים, הא?

  1. דמגוג בגרוש. מידה התרעמו על הקשר שהשמאל מבצע בין טראמפ לאנטישמיות. טראמפ אינו אנטישמי. הוא הנשיא הכי פרו ישראלי ופרו יהודי מעולם. תן לי עוד נשיא אחד עם נכדים יהודיים. וכן, להצביע על העובדה הפשוטה שהתקשורת התעלמה מהשחתות בתי עלמין יהודיים בתקופת אובמה אינו מפחית מחומרת האנטישמיות. זוהי פשוט חשיפת הדו פרצופיות הקבועה של השמאל.

  2. פספסת את הנקודה, כהרגלך, ע.
   בניגוד לתקשורת הפופוליסטית ורפת השכל, כאן ההתמקדות לא בזהות המבצע או במניעיו, אלא בתקשורת ובתעלוליה.